Israël verwacht iets van nieuw opperrabbinaat In de boot genomen c J Trouw K wartet Fransen, willen doop niet missen Geen feest, maar boete in Boeroendi Kamerleden: minister had lak aan regels Buit achttien mille bij twee inbraken vandaag Beroepingswer b Boekenetalage i TROUW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 KERK/BINNENLAND T2/K so door M. Kopuit Gaat het jodendom een nieuwe richting uit? Zal de toekomst leren dat de wet er is ten dienste van de mensen en de mensen niet ten dienste van de wet? Het is een vraag die velen bezighoudt nu in Israël het onverwachte is geschied: bij de verkiezing om het opper rabbinaat zijn de twee zittende opperrabbijnen die zich weer herkies baar hadden gesteld niet herkozen. De 150 kiesmannen, onder wie tachtig rabbijnen, hebben geen vertrouwen meer gehad in de 86-jarige Isser Je- hoeda Unterman, de opperrabbijn van de Asjkenazische (westerse joden en de 76-jarige Jitschak Ntesim, de op perrabbijn van de Sefardische (ooster se) joden. In plaats van hen te herbiezen kozen zij met 89 stemmen vóór en 57 stem men tegen Shlomo Goren (56), de zwaar bestreden, want te lichtzinnig gevonden Asjkenazische opperrabbijn van Tel Aviv en oud-opperrabbijn van het Israëlische leger, en Obadja Yosef (51), de Sefardische opperrabbijn van Tel Aviv, met 81 tegen 68 stemmen op zich. Opperrabbijn Goren in woord en praktijk, opperrabbijn Yosef in ge schrift en gedachten hebben er nim mer misverstand over laten bestaan, dat binnen de halacha (de joodse wet) vrijwel alles, ook de problemen van de moderne maatschappij, een oplossing kan vinden. Daarmee staan zij tegenover opperrabbijn Unterman en zijn aanhang, die van mening wa ren dat nieuwe interpretaties van de halacha niet mogelijk is. Het leidde in Israël tot steeds grotere tegenstel lingen tussen de rabbijnen en hun volgelingen enerzijds en de regering met grote delen van de bevolking anderzijds. Een nieuw inzicht van het opperrab binaat van Israël heeft zijn invloed op de gehele joodse wereld. Weliswaar Links: Chadja Yosef; rechts: Shlomo Goren. zijn opperrabbijnen overal ter wereld binnen hun ressort autonoom, maar steeds meer worden de beslissingen van het opperrabbinaat van Israël be palend. Hoewel alle rabbijnen gelijk zijn richt de gehele joodse wereld zich toch naar de besluiten van de opperrabbijnen van Israël. Men mag dan soms van de lijn afwijken, maar ver kan dat nooit zijn. Wie trouwens zou zich belangrijker, wijzer achten dan de Israëlische opperrabbijnen? De verrassing van de uitkomst van de verkiezingen was zo groot, omdat in het bijzonder opperrabbijn Goren niet De redactie behoudt zich bet recht voor om ter opname tn deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatic wordt met dc naam van do Inzender ondertekend. Blieven kunnen wor den gezonden aan dc heer Job. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85». Arasterdam. Kort geding (2) Het ging in 'Kort Geding* voor de tv over het bestaansrecht van christelij ke partijen. Het ergerniswekkende was voor mij dat de linkse partij steun accepteerde en verkreeg van een predikant om genoemde stelling aan te vallen. Waarom ik deze hou ding van de predikant niet kan en mag accepteren? Omdat in de bood schap die links ons volk dagelijks brengt, totaal niets te herkennen valt van de kanselboodschap elke zondag. Ze is er zelfs mee in flagrante strijd. Ook bevordert links ln niet geringe mate de ontkerstening van ons volk. Linkse predikanten zorgen nu voor de malle vertoning: én steun geven aan links én tegelijkertijd offers vragen van kerkmensen voor evangelisatie- arbeid. Werd het kerkvolk maar eens wakker! Dan zouden we deze 'herders en leraars' nog eens de vragen kun nen voorleggen die zij bij hun ambts aanvaarding met 'ja' hebben benat- woord. Dit alles niet terwille van de christelijke partijen, die wij natuur lijk onze steun geven, maar om een kerk te redden die bedreigd wordt Velp J. Draisma De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous. Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A.de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen. Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger. Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers, Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 27Ó - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Kort geding (3) Men stake nu eens eindelijk het ge zeur over het al of niet present mogen zijn van confessionele partijen, die in de loop der jaren althans getracht hebben gestalte te geven aan datgene wat vanuit het evangelie als bron van politiek denken en handelen geboden wordt. Een andere zaak is natuurlijk dat de confessionelen nog meer dan tot nu toe elkaar in eendrachtige samenwerking moeten vinden in een radicale aanpak met betrekking tot het opkomen voor de armen en hulpelozen in onze maat- schappij, m.a.w. ik verwacht van hen een open oog voor de economisch zwakken en voor hen die tot nu toe to.v. vele anderen een minder welva rend bestaan hebben geleid. Utrecht D. C. J. Oostlng Kort geding (4) Velen, misschien wel duizenden in ons land zal het goed gedaan hebben het getuigenis te horen van de heer Roolvink in de tv-uitzending 'Kort Geding*. Meer dan ik zeggen kan heeft het mij bedroefd en ik neem aan ook duizenden, dat dit getuigenis werd gezegd tegen iemand, die geen tegenstander, maar een medestrijder moest zijn. Bruinisse J. AI. de Waal Kort geding (5) Ds. Buskes kent geen 'christelijke' politiek (tv-uitzending NOS 22 okt). Akkoord! Ik vind dit ook geen goede uitdrukking. Men kan wel, moet zelfs vanuit het evangelie als basis, politiek bedrijven. Dit kan het beste gebeuren door het bundelen van hierover ge- lijkdenkende groepen mensen, dus door het vormen van politieke partij en. (Liever nog van één partij). Als ds. Buskes het eens is over dezelfde grondslag of basis, nl. het evangelie, dan vind ik zijn 'methode' om lid te zijn van een 'niet-christelijke partij', niet praktisch en constructief. Enke lingen als hij zijn dan overgeleverd aan de meerderheid van zo'n partij (50 en 1 beslist). Hoogstens probeert ds. Buskes in zijn partij evangelise rend te werken. Wezenlijke politieke invloed is m.i. praktisch nihil. Dat de partijen op evangeliebasis, soms com promissen moeten sluiten, kan men niet aanmerken als inconsequent met het evangelie. Meestal betreft dit de methodische kant Als we de hele socialistische levens- en wereldbe schouwing volgen via Kamerverslagen, Vara-uitzendingen en vakbondspubli- katies, dan voelt ieder christen wel, de wenselijkheid, zelfs de noodzake lijkheid van politiek op evangelische grondslag. Appingedam F. Bolt Droevig Er klonk afkeuring in het commen taar van Tr./Kw. op het PvdA-congres en ook Ned. Gedachten zet een vraag teken achter mogelijke samenwerking met een partij die dergelijke 'ondoor dachte' besluiten neemt over NAVO en atoombewapening. Alsof het niet bekend is dat al jarenlang in allerlei groepen o.a. het gereformeerd vredes beraad deze voorstellen doordacht zijn. En alsof men vergeten is dat op het ARP-convent van 1970 soortgelijke voorstellen zijn gedaan door verschei dene kamercentrales. Dat deze voor stellen uitvoerig besproken, na een magistrale rede van prof. Verkuyl met applaus werden begroet en dat de ARP-leiding het aannemen toen slechts kon voorkomen door het schorsen van de vergadering. Het is indroevig dat het aannemen van deze christelijke voorstellen in de PvdA, de samenwerking van deze partij met de christelijke partijen in gevaar kan brengen. Baarn H. J. v. d. Mark Ds. Vroegindeweij 'Geen mens, ook dr. v. d. Heuvel niet, kan de kerk redden', stond er boven het verslag over een toespraak van ds. Vroegindewey voor de hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag. Eerder, nog vóór de stem ming in tweede ronde voor een nieu we secretaris-generaal in de hervorm de synode moest plaats hebben, las ik van hem de uitspraak: 'Benoeming van dr. v. d. Heuvel zou een ramp zijn voor de kerk'. Het is duidelijk dat ds. Vroegindewey (eufemistisch uitgedrukt) 'wat heeft' tegen dr. v. d. Heuvel. Dat is zijn goed recht Er zijn meer zaken waar ds. Vroegindewey 'wat tegen heeft', zeer vele zelfs, dacht ik. Als ds. Vroegindewey daar uiting aan meent te moeten geven, laat hij dan zakelijk en rechtvaardig argumentpren. Het gebrek aan zake lijkheid en rechtvaardigheid in de kruistocht van ds. Vroegindewey te gen dr. v. d. Heuvel wordt, dacht ik, dudidelijik geïllustreerd door de merk waardige disorepamitie tussen boven genoemde uitspraken van ds. Vroegin dewey. Enerzijds heet het dat dr. v. d. Heuvel de kerk niet kan redden maar anderzijds wordt hem wel de macht toegedacht de kerk naar de ondergang te voeren (benoeming dr. v. d. Heuvel ramp voor de kerk). Weet ds. Vroeg indewey dan niet Wie het is die Zijn kerk in stand houdt? Beek (Ubbergen) L. v. Vierzen Ds. Vroegindeweij (2) Is de strijd van ds. A. Vroegindewey van Veenendaal wel zo geestelijk? Inderdaad, we hebben niet te strijden tegen vlees en bloed. Maar wat be doelt hij met gehoorzaamheid aan het Woord? Als we om het licht vragen en daarin wandelen zullen we elkaar vinden en ook de ander in zijn nood (1 Joh. 1:7). Of bidden we liever: Geef ons heden onze dagelijkse steun pilaren en laat niemand die ons ont nemen? In plaats van: geef ons en onze medebroeders het dagelijks brood en leid ons uit de verzoeking om vast te houden aan tastbare zeker heden, breng ons tot elkaar want, Heer, wij verwachten, net als Abra ham de stad Gods die fundamenten heeft. Confignon Zwitserland B. Schot Ds. Vroegindeweij (3) Ds. Vroegindewey, Veenendaal, wijt de crisis in de kerk aan de 'politieke' prediking. Dat de geloofsafval het lo gisch gevolg is van de onwaarachtig heid in de kerk in de afgelopen decennia, vermeldt ds. Vroegindewey wijselijk maar niet. Neen, de politieke prediking is geen politiek in engere zin, maar een appèl aan het wereldge weten t.a.v. onrecht, verdrukking, ter reur, honger en ellende. Dat deert ds. Vroegindewey blijkbaar niet. Hilversum J. C. de Jong Gereformeerd zijn Het Wagenings 'sociologisch onder zoek' naar de opvattingen van gerefor meerden is wel eerlijk en tegelijk ontdekkend. Wie dacht 'dat het nog wel meevalt' wordt hier geconfron teerd met de harde feiten. Wordt zo 'gereformeerd-zijn-op-andere-manier' niet veel meer een term voor 'van de kerk vervreemden', 'afglijden in de wereld'. Moeten we niet nodig terug, uitzien naar een nieuw reveil, in verbondenheid met de kerk-van-alle- eeuwen en in gehoorzaamheid aan het Woord van God? Zierikzee P. G. Rotte Gereformeerd-zijn (3) Met verwondering heb ik geconsta teerd dat men gemeend heeft te moe ten kiezen voor de wat men noemt neutrale en algemeen gangbare tegen stelling: behoudend of vooruitstre vend. M.i. zijn andere termen in deze situatie beter op hun plaats. Verderop in het artikel komt men dan tot de slotsom dat duidelijk blijkt dat voor- uitstrevenden minder vaak naar de kerk gaan enz. Hier begrijp ik niets van en ik kan mij voorstellen dat Johannes hier een andere tegenstel ling zou hebben gebruikt, n.l. dat gij lauw zijt en noch koud noch heet enz. (Openb 3: 15-19). Bant E. Oosterhoff Ervaringen in de DDR (5) Mr. M. C. Kroon (Trouw-Kwartet di. 24 okt.) bestrijdt mijn stelling dat de DDR de heilstaat is waarin het socia lisme eindigt en voorts dat socialisme identiek is aan nationaal-socialisme behoudens het voorvoegsel. Het socia lisme gaat niet uit van de gelijkwaar digheid van de mensen hoe hoog moedig plegen socialistische bureau craten niet op te treden tegen dege nen die onder him macht zijn ge bracht doch wel van de gelijkheid van de mens. En voor dit leugenach tig dogma moet alles wijken, desnoods met geweld. Want ieder die door zijn persoonlijke prestaties deze gelijk- heidsleuze doorkruist, handelt tegen het partijdograa. Vandaar het geweld waartoe iedere socialistisch geregeer de staat zijn toevlucht moet nemen om zich staande te houden. Den Haag mr. L. van Heijnlngen Woningnood (2) Het voorstel van de familie Breuke laar in Trouw-Kwartet van 24-10 om van hun bescheiden pensioen 100 ter beschikking te stellen voor de woningnood is aandoenlijk. Men wendt zich echter tot het verkeerde adres. Ondanks de toenemende inter nationale ontspanning geeft de rege ring-Biesheuvel voor 1973 een bedrag van 5.500 miljoen uit voor defensie, dat wil zeggen meer dan 100 miljoen gulden per week! De familie Breuke laar moet dus niet bij de belasting betalers aankloppen, maar bij de rege ring-Biesheuvel, die het geld van de belastingbetalers verkeerd besteedt. Hoe lang zullen de regeerders, die zeggen evangelisch geïnspireerd te zijn, deze treurige politiek nog vol houden? Baarn A. Rooker heeft laten misverstaan dat hij beslis singen wenst te nemen in allerlei tragische en om oplossing schreeu wende menselijke vraagstukken, ook al gaan ze lijnrecht en tegen de opvattingen van de vorige opperrab bijnen. En deze wisten zich bij hun houding gesteund door een groot deel van de rabbijnen in Israël. Maar ken nelijk was de mening die zij openbaar verkondigden niet gelijk aan die zij konden uiten in de beslotenheid van het stemhokje. 'Geen macht ter wereld kan de joodse wet opheffen' heeft opperrabbijn Go ren bij herhaling verzekerd. Dat is ook niet te verwachten. 'Concili' Maar het is al hoopvol, dat hij een conferentie van opperrabbijnen uit de gehele wereld bijeen wil roepen om de problemen te bespreken en tot oplossing te brengen. Dat heeft zijn voorganger niet gedaan. Geen vraag stuk heeft deze aangepakt. Ongetwij feld is het verschil in opleiding en opvoeding medebepalend voor de op vatting van opperrabbijn Goren. Hij was 23 jaar opperrabbijn van het Israëlische leger en verkeerde daar door te midden van de jongeren. Bij hen heeft hij zich bemind weten te maken door zijn principiële houding en zijn moed. Shlomo Goren is waarschijnlijk de enige opperrabbijn ter wereld die ook parachutist en paratrooper is. Hij heeft die opleidingen gevolgd toen hem bleek dat bij die legeronderdelen in Israël de joods-religieuze wet min der nauw werd genomen, daar er geen orthodoxe joden bij dienden. In het bijzonder voelt opperrabbijn Go ren zich aangesproken door de mense lijke problemen die zich voordoen. Hij ds voorstander van een bijzondere wijze van opneming in het jodendom van de niet-joodse vrouwen die hun joodse man als immigranten naar Is raël vergezellen. Niet ter wille van het 'zieltje', maar om in een overwe gend joodse staat, waar de joodse wet veel invloed heeft, moeilijkheden te voorkomen. Hij wiil ook een oplossing voor het vraagstuk van de zgn. 'mam- zeriem', 'kinderen uit het tweede hu welijk van een moeder, wier eerste huweiijik niet is ontbonden. Het is die kinderen in Israël onmogelijk met een joodse partner te trouwen. Het opperrabbinaat van Israël heeft met de joodse wet in de hand zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat trouwen van mamzeriem met joden niet is toegestaan en daarmee uil Opperrabbijn Goren meent, dat er vele wegen naar en van de joodse wet leiden en dat men niet moet verbie den wat maar enigszins kan worden toegestaan. Hij vindt daarbij een geestverwant in zijn Sefardische colle ga Obadja Yosef. Weliswaar heeft de ze zich minder uitgesproken, maar zijn geschriften laten over zijn me ning ook geen misverstand bestaan. PARIJS De grote meerderheid van de Franse bevoUkkng boe weandig kerks ook blijft zeer gehecht aan de gewoonte, de kinderen te laten dopen. Volgens een enquête van het r.k. weekblad Le Pèlerin antwoordt 88 procent van de Fransen met ja op de vraag 'Als u binnenkort een kind zou krijgen, zou u het dan laten dopen?' De Fransen accepteren het niet, dat een priester goede redenen zou kun nen hebben, om een doop te weige ren. Slechts zestien procent is van mening, dat een priester mag weige ren te dopen, wanneer de ouders niet van plan zijn het kind christelijk op te voeden. Zelfs wanneer de ouders ongelovig zijn, is 74 procent van me ning, dat de priester het kind toch moet dopen, als daarom gevraagd wordt. Elf procent vindt een weige ring in dat geval gerechtvaardigd. Voornaamste redenen om een kind te laten dopen: bevestiging van het ge loof (43 procent), familie-traditie (36 procent), van belang om later in de kerk te kunnen trouwen (26 procent). BOEJOEMBOERA De viering van het 75-jarig bestaan van de rooms- katholieke kerk dn Boeroendi is door de bisschoppen uitgesteld. In plaats daarvan hebben zij een boetejaar afge kondigd, 'om boete te doen voor het kwaad dat wij hebben gedaan en onze wonden te helen.' Bisschop A. Makari- za zei naar aanleiding van de in april uitgebroken massale moorddadige on lusten tussen Toetsi's en Hoetoes: 'Zonden zuiden er altijd zijn op aarde, maar dit jaar vormden de zonden in ons Boeroendi een niet te stuiten zondvloed.' Geen revolutie Van opperrabbijn Garen noch van opperrabbijn Yosef kan binnen het jodendom een religieuze revolutie worden verwacht. Maar bedde opper rabbijnen hebben oog voor de veran derende wereld om zich heen, zij hebben er begrip voor dat soepelheid binnen de joodse wet, het zoeken naar oplossingen, het geven van uit leg, grote openheid, meer respect af dwingt dan starheid ter wille van de starheid. Dat is al veel meer dan van menig rabbijn kan worden gezegd. DEN HAAG Minister Lardinois (landbouw) heeft de spelregels voor bedrijfssluitingen met voeten getre den bij de opheffing van het Neder lands Instituut voor Toegepaste Huis houdkundig Onderzoek in Wagenin- gen. Dat ds de beschuldiging, die de Twee de-Kamerleden Vortman en Brauti- gam (beiden van de PvdA) hebben neergelegd in ey hele reeks van schriftelijke vragen aan de ministers van landbouw en sociale zaken. De kamerleden willen weten hoe en wan neer het bestuur van het instituut, de directeur, het overige personeel en de ambtenarenorganisaties zijn ingelicht over de voorgenomen opheffing. Ze willen van de minister van land bouw horen waarom hij niet is inge gaan op de mogelijkheid om het insti tuut totaal te reorganiseren. Het insti tuut zooi worden toegerust om zo goed mogelijk te kunnen bijdragen aan een modern consumentenbeleid. Volgens de vragenstellers heeft de directeur- generaal van het ministerie 30 novem ber 1971 het bestuur van het instituut gezegd, dat hij een reorganisatie in overweging had genomen. In een brief van 29 december liet hij weten dat het ministerie voornemens was op de begroting van 1973 een bedrag van ten hoogste één miljoen gulden voor het instituut op de begroting op te nemen. Het bestuur heeft een beleids nota over de reoganisatie laten opstel len. Daarover zou 17 oktober een bespreking worden gehouden met de Raad van Advies, maar een maand voor die datum werd de opheffing van het instituut bekend gemaakt. ARNHEM Voor ruim 18.000 gulden aan geld en goederen is verdwenen bij twee inbraken in Arnhem. Bij modemagazijn Witteveen verdwenen dertig japonnen, 25 jumpers vijf truitjes, 25 pantalons en 26 mantels (waarde 7000 gulden). Bij architecten bureau Wiegerink werd de buit ge vormd door zeven elektrische schrijf- en telmachines (waarde elfzuidend gulden).' SOLA GRATIA Op deze Hervormingsdag lees ik ev4 door in Genesis 15. Op Abrams vraj" naar het bezit van het beloofde laitr moet hij iets doen. Hij moet dienT" door midden delen en een duif een jonge duif nemen. Hij moet iei een soort straat van maken. Met a^n weerskanten de stukken beest en twee duiven. Abram moet meteen b grepen hebben waarvoor het was. plachten nomaden met elkaar een vi ot drag aan te gaan. De bedoeling wa wij zijn niets zonder elkaar, dood, ape deze beesten, ellendig als een kiaisi dat van z'n moeder gescheiden is at duiven). De partners gingen dan, wve derzijdse beloften en verplichtingi ai reciterend over de bloederige strai er Alsof ze wilden zeggen: mij zal deMe' ellende overkomen als ik het beloof fl vergeet! Als Abram klaar is gebeti Ifii er niets. Of liever: de gieren korai ie en dreigen de beesten te verslinden Abram jaagt ze weg. Dit kan niet, 1 pc wachten is op God. Maar God koijer pas in diepe nacht. Eerst valt Abra ni in slaap en ontvangt in zijn slaap v io God een openbaring die hem v e moeite en verdriet en van verlossli :h spreekt. Maar dan komt God. Vreera dc zoals Hij is. Moeilijk te omschrijve ia; een rokende oven en een vurige fi &r kei. De heilige God, die tegelijk ijlt verborgene is. Maar opvallend is cior Abram er op een afstand in de dujer ternis naar moet kijken. God ga e alleen over straat. Hij neemt alles k zich. Wat Hij zelf belooft en ijr Abram moet beloven. Wat Hem ei wachten zou staan en wat Abram »a wachten staat. Eigenlijk kan het o ee niet anders. Want God is geen vi el ding van Abram. God is God, *ie unieke en 'natuurlijk' is zijn verdr pi uniek en is de wijze waarop 1. i daarin toegaat uniek. Volstrekt gedi es gen door Hem. Sola gratia, allet itt door genade. Zo formuleerde Luth n het heil voor de mens. Zo alleen koi 'ei de mens niet tekort. Ook al hoeft ltnc niet over de bloedstraat, zoals ijat niet door de hel heen hoeven. K ar zouden er niet'door komen. En jui oi dat richt de mens op om mens te zij ei Mens van deze God. Op aarde. Tussi oc de rivieren en onder de volken. (Gfot nesis 15. 7-21) >n al )t NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselstein: J. Bogaard dal Woerden; te 's-Gravenhage-Looijdi |M nen: J. W. Th. Cohen Stuart Nieuwhoorn. Aangenomen: naar Geldermalsen: G.Wiegers te Balk. »e GEREF. KERKEN he Beroepen te Edam: P. M. J. vw Hoogstrate, kand. te Santpoort (a~ acclamatie); Bzdankt: voor Dokkum en Haren: Schelhaas te Delft. Aangenomen: Eindhoven: R. J. A. Hanenburg Nieuwkoop-Woerdenseverlaat GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Mussel J. M. A.' Groerp veld, kand. te Utrecht. J CHR. GEREFK. KERKEN Beroepen te Santpoort, drs. T. Bn nen te Groningen. Bedankt: voor Harderwijk P. den Buïa ter te Bunschoten. n! Beroepen in Haarlem-Noord: drs. ee Brienen te Groningen BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Emmen: Schouten te Eindhoven. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Overleden: R. J. Faber te Apeldoorlai 56 jaar. L ren: j n: nai urg Jafie iu' ul Dr. H. Bartels, die op pagina 5 van In de waag schaal nr. 15 doende is met gereformeerde bonders, houdt zich een eindweegs verder in hetzelfde blad (voor wie 't direct wil opslaan: op pagina 18, 19 en 20) bezig met de confessionelen. De geven een uit gebreid citaat: 'Van nature, zou men zeggen, horen confessionelen en gereformeerde bonders bij elkaar. Zij werken volgens dezelfde methode. Zij gaan uit van wat ach ter hen ligt en vaststaat en leiden daaruit af waar het hun om gaat: de bonders de leer en het leven, dc confessionelen de belijdenis en de kerkorde; de 'nltcud en de vorm. Het past precies op elkaar, het sluit als een bus. Het lijkt, of wij in onze dagen eon dergelijke situatie beleven, ze schrijven in el- kaars organen en richten zich samen tot de synode in vragen van kerkelijk beleid. Maar de geschiedenis leert, dat de confessionelen pas echt vruchtbaar worden en een factor in de kerk worden, als zij zich overbuigen naar de an dere kant. Do grote voorbeelden daarvan zijn het samengaan van Hoedemaker en Gunning aan het begin van deze eeuw en de situatie van 1938, toen Haitjema en Noordmans samen achter de tafel van de reorganisatie zaten. En eigenlijk heeft deze si tuatie zich vele jaren na de oorlog voortgezet. Hoe moeten we dit verschijnsel verklaren? Het zal wel conplex zijn, iedere verklaring zal wel te sim pel wezen, maar ik wil een poging wagen. Men kan zien, dat de gereformeerde bond en de brede middenstroming tot een gereformeerde kerk behoren, doordat ze beide de nadruk leggen op het trekken van konsekwenties uit de leer: hel evangelie moet in het leven doordringen en daar zijn gevolgen hebben. De verschillen ontstaan ik maak hierbij gebruik van gedachten van Noord mans als het gaat om de vraag, hoe deze be- invloeding van leer en leven plaats vinden. Bij de bonders gaat het van schrift tot belijdenis, van belijdenis op leer, van leer op leven, een recht lijnige afleiding in één richting. Dat voor een andersdenkende die afleiding niet klopt is een an dere kwestie, die in dit verband niet ter zake doet. Bij dc brede middenstroming gaat het ook zo, maar er is bovendien een beweging andersom: het leven beïnvloedt de leer, er is wederkerigheid. Men leze na, hoe Noordmans dit beschrijft van zijn leer meester Gunning: 'Niet alleen wordt het leven door de waarheid geheiligd, maar ook omgekeerd ontwaakt in verband met en tegenover het christe lijk leven een lied in het dogma. Dat ontwaakte dogma is geen leerpunt meer. Wie het christelijk leven niet kent, kent ook de christelijke leer niet, evenmin als omgekeerd. Waarheid en zedelijkheid zijn één.' We herkennen de wederzijdse verwijten van vandaag: de niet-bonders verwijten de bonders starheid en een buiten het leven staan, omgekeerd het verwijt, dat het leven in allerlei vormen de leer is gaan overheersen. Hoe zit het nu met de confessionelen? Noordmans zag bij Gunning reeds het risico van het boven staande verwijt, dat de bonders aan de niet-bonders doen. Dan worden de laatsten even on-dialectisch als de eersten en komen even ver van de 'chal- cedonensische verstrengeling van leer en leven Uit de kerkbladen af te staan, zij het net aan de andere kant, dan is er ook bij hen te weinig wederkerigheid meer. Daartegen kunnen de confessionelen helpen, zij zijn het correctief dat daarop nodig is. Zij brengen geen dogmatiek in engere zin mee dat hoeft ook niet, want daar schort het niet zozeer aan maar een kerkrechtelijk uitgangspunt, dat, blijkens de geschiedenis, critisch de wederkerigheid herstellen kan. Dan gebéurt er wat, en komt de kerk verder. Maar verbinden zij zich met de bonders, dan zetten ze zichzelf buiten spel en gebeurt er niets. Wat de confessionelen inbrengen wisten de bonders al lang, cn zij wisten het wel erg goed. Bij hen kan nóg een scheut van dit kerkrechtelijk uitgangs punt alleen maar de onveranderlijkheid van het geestelijke patroon bevestigen. Want bij hen zit het wél vast op dogmatische aspecten, nl. dat zij ondanks de bevindelijkheid, of misschien juisl daardoor de wederkerigheid principieel ver werpen. Daaxop hebben de confessionelen geen antwoord. Dan worden zij in de boot genomen cn houden deze boot voor het schip der kerk. Dat er ondanks deze omarming aan boord niets gebeurt, is in het leven van de kerk te zien: in de steeds voortdurende spanning tussen bonders cn niet- bonders in gemeenten, kerkeraden en classicale vergaderingen is het in het algemeen niet ondui delijk, aan welke kant de confessionelen staan'. In Wereld en zending, tijdschrift voor missiologie, schrijft C. S. I. J. Lagerberg (wetenschappelijk hoofdmedewerker voor ontwikkelingseconomie aan de Tilburgse hogeschool) over: De oude kerk en de ontwikkeling van de derde wereld. We geven één paragraaf liit zijn betoog door: ,De vergrijzing en het opdrogen van het mlssio' naire potentieel in de kerk van Nederland bewijst, dat de oude aanpak niet meer inspireert; de vrij blijvendheid van de aanhangers van het nieuwe kerkbeeld zet echter niet zichtbaar zoden aan de dijk. De praktijk van de kerkelijke ontwikkelingsin spanning vanuit Nederland is nu dan ook hoofd zakelijk: koffers pakken en weg wezen. De doekjes voor het bloeden zijn: verwijzing naar het isatie- proces (er moet geafrikaniseerd, gesurinamiseerd etc. worden), naar de verantwoordelijkheid van de staat (onderwijs, gezondheidszorg), naar inter nationalisatie van het hulpproces (uitzending van deskundigen, budgettaire hulp) en soortgelijke ont snappingsclausules. Van solidariteit met de ont wikkelingslanden blijkt slechts uit protesten tegen kolonialisme, rassendiscriminatie e.d. H?t protest richt er zich dan ook veelal op, dat anderen het beter moeten doen. De anderen zijn dan gewoonlijk degenen tegen wie wij op andere gronden reeds bezwaren hebben; kortom, het protest is sterk aan de eigen emancipatie gebonden. Men mist echter een postieve inbreng zoals (om eens aan twee protest-categorieën te refereren) een ontwikke lingsplanning voor herstelwerkzaamheden in de Eest-Central State in Nigeria of in Zuid-Vietnam, laat staan dat we gezamenlijk in aktie zijn om de rassenhaat in Burundi of het migratieprobleem van Java op te lossen, ofschoon de kerken daar toch aanwezig zijn'. 'Een Vlaming bekijkt Nederland', doR Paul de Wispelaere. Uitg. Elsevïtjjia Amsterdam, 142 pag., prijs 9,50. Jan Wolkers denkt dat de PvdA genwoordig wat strijdbaarder 'vooral nu het schuim van de Pvcsa' zichzelf naar DS'70 doorgetrokki P1 heeft', maar PvdA's Joop den 1) heeft een heel ander verhaal overop door Paul de Wispelaere gesignalet de 'toegenomen progressiviteit' vi J1* deze partij, hij haalt er o.m. de ven 'ef deringen in de r.-k. kerk bij. 1 soort zaken kun je opvissen uit de bundel interviews, die min of m( een reactie is op Bomans' kostelij boek 'Een Hollander ontdekt Vlaai* ren' (ook een uitgave van Elsevw Op uitnodiging van de KRO is ?p Vlaamse auteur en criticus De Wisp "ff laere gaan praten met een paar in cc land wonende Vlamingen: letterkunl ge Simone Dubois, sexuoloog dr .J( M. W. van Ussel en t.v.-regisse André Truyman, èn met een a^ni g 'echte' Nederlanders, nl. bisschi l Bluyssen van Den Bosch, a.r. kame lid Schakel. Man Vrouw Maatschl pij's Joke Kool-Smit, de al genoeial heren Den Uyl en Wolkers, essayi Jan Wesseloo en radiocorresponde Kees Middelhof. De hier gebundel interviews worden voorafgegaan do een rijkelijk lang zelfgesprek van t Wispelaere. Ik zou jokken wanneer beweerde dat ik op dit boekje h zitten wachten, maar ik kwam lezend toch wel aardige dingen tegi zoals het slot van het gesprek met heer Schakel. Het gaat dan over d< krant. De Wispelaere oppert dat rol van een bepaald volksdeel uit| speeld raakt. Schakel: ik deel pessimisme niet. De Wispelaere: dit geen pessimisme, het is een hoop' uitzicht.Verder vinden we in boek mevrouw Kools afscheidsrc van de Amsterdamse gemeentera die meer dan zeven pagina's blijkt beslaan (dat éne woord van drie li ters is dus wel goed verpakt a weest!). Tenslotte zij gesignaleerd dl Jan Wolkers zich voor de gelegenh» een opgepept Recht voor Allenachfll taaltje heeft aangemeten, en met ko4 estront werkt. I itu )e Nc

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2