Suropa wordt door nflatie geteisterd Financiële publiciteit is in ons land verwaarloosd nflatievoor stelle n ;oed ontvangen door !EG-ministerraad lantal verkochte fietsen it jaar boven 1 min Veneco sluit vestiging in Aardenburg ook Positie banken op markt voor spaargelden groeit amro-pierson fund' f [««organisatie bij KNP WD Gelderland Tielens Keurmerk voor schoenen nodig Revaluatie yen laat economie Japan onberoerd Bonaventura wil Vlaamse Elsevier Ned. fondsen in Mew York NBM neemt 3 wegenbouw bedrijven over Nu met het aandelen- giroplan Nieuwe structuur CO-OP Nederland WALL STREET PRIJSHOUDEND Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. fins W/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T13/DRL13 Dr. H. W. van Hilten: Gebrek aan professionaliteit ns op eensgezinde maatregelen zeer gering richard c. longworth tUSSEL Nederlanders ma- n boter, maar eten zelf marga- In Londen kan men beter ïdaag dan morgen een huis ko- n, want elke dag wordt dat huis 3* duurder. Duitsers gaan hun jen sigaretten draaien en de Lanen beginnen een hambur- naar waarde te schatten. De latie heeft Europa flink ge- ffen. Regeringen, bedrijven en linshuishoudingen zijn de du- In de negen landen van de ver- >te EEG stijgen de prijzen jaar- es zo'n 6 pet, in sommige lan- i, zoals bijv. Groot-Brittannië, dit percentage zelfs in de urt van de 10 pet. teren hebben de negen ministers financiën in Luxemburg de kop- bij elkaar gestoken om iets aan ongewenste gang van zaken te i. Men wil n.l. een gezamenlijke tocht tegen de inflatie. De kans eendrachtigheid is evenwel erg n. gezien de zo verschillende eco- tische situaties in de EEG-landen. latie is de kanker van de moderne nomie', zo drukte Anthony Barber uit. 'In sommige landen hebben alsmaar stijgende kosten van le- sonderhoud geleid tot de onder- g van de democratie'. In Neder- 1 leidde een inflatie van 7 pet tot rroegde verkiezingen, terwijl de liming op 29 november in het ra zal staan van gewenste maatre- n betreffende lonen en prijzen. In ot-Britannië heeft premier Edward th langdurige gesprekken gevoerd het bedrijfsleven en de vakbon- De slag van Luxemburg: negen ministers tegen de inflatie-draak. (Te kening uit het Westduitse 'Handelsblatt') den om gezamenlijk tot vrijwillige maatregelen te komen om de inflatie te beteugelen. Mislukking van de be sprekingen, zo waarschuwde de eerste minister, zal leiden tot een bevriezing van lonen en prijzen. die Nauwlettend Ook in West-Duitsland hebben de ver kiezingen op 19 november de inflatie van 6,2 pet als centraal thema. De verkiezingen worden door het buiten land nauwlettend gadegeslagen gezien de invloed op de Europese economie. De Duitsers zelf maken zich evenwel meer bezorgd over de herinnering aan de vóórborlogse inflatie, die een meer ooral export toont groei [STERDAM De afzet van fietsen neemt de laatste jaren voort rend toe, waarbij steeds nieuwe records worden gebroken. Dit r zal voor het eerst in de geschiedenis het verkochte aantal twee ters boven 1 miljoen uitstijgen, zo voorspelt de RAI op grond van beschikbaar gekomen verkoopcijfers over de eerste 6 maanden. de afgelopen vijf jaar steeg het kochte aantal fietsen van 618.300 1967 geleidelijk en regelmatig tot ,300 in 1971. In het eerste halfjaar 1972 werden reeds 554.200 rijwie- verkocht. stijging van de verkoop is niet en te danken aan een grotere tg - op de- -binnenlandse markt, tr vooral ook aan de sterk toegeno- 1 export. De uitvoer bedroeg in de ste zes maanden 68.000 stuks, het- i meer dan drie keer zoveel is als iet eerste halfjaar van 1971. uitvoer richt zich vooral op Duits- en de Ver. Staten. Naar de dsrepubliek gingen dit jaar in 6 tnd^n tijds 25.500 fietsen. Volgens RAI vertoont Amerika 'een ware ienhonger'. VERSNELLINGEN 'fiets als speelgoed voor de jeugd ft plaats gemaakt voor de fiets als eatiemiddel voor de volwassenen. Daaruit valt ook de verandering in de vraag naar het type fietsen te verkla ren. Het meest gangbare model is thans de sportfiets, vaak met 10 ver- snellingsderailleur. Ook de invoer van rijwielen in Neder land vooral uit Duitsland stijgt de laatste tien jaar vrijwel zonder onderbreking. Van de groei van de markt heeft dan ook vooral de im- portfiets geprofiteerd. Het Nederland se aandeel is geleidelijk teruggelopen van 86 pet in 1964 tot 66 pet dit jaar. De Nederlandse industrie heeft dit verlies veelal door exportorders kun nen compenseren. Tenslotte is er goed nieuws over de motofiets, die in navolging van Am- rika nu ook in Europa weer in trek komt. Van 3800 verkochte motorfiet sen in 1970 steeg de verkoop via 5100 verleden jaar tot 5400 gedurende de eerste 7 maanden van dit jaar. Een stijging van 54 pet. Vooral de vraag naar zware motoren is belangrijk. 1B oorkeur voor nationale maatregelen 75,- 75,. 5(1 I Ha' Hf )vas de eerste reactie van de Irzitfcer van de Europese commissie IS. L. Mansholt, maandagavond, li de Europese ministerraad een "ste bespreking aan de voorstellen :ent gewil'd- inaslNMC,erlandse minister van finan- VO, v Ne^ssen> die de raad voorzat, zei bij]fer t.e verwachten dat de verdere in Luxemburg uiterst van? ^k zouden gaan lopen. -23i:i,a!gemene indruk, na de 'eerste Jde' van besprekingen is, dat alle fopese minister van mening zijn jde inflatie teruggedrongen moet fden. De meeste Europese landen i echter meer heil in het nemen nationale maatregelen dan in de de Europese commissie voorge- gemeenschappelijke ïaatrege- M Duitsland ziet weinig in het f de commissie voorgestelde loon- [UNl'nkomenspolitiek en de Franse uffpster van financien, Gisci.rd d'Es- poogde dat men realistisch ®t zijn en zich niet moest vastleg- op zaken waarvan van tevoren 68.? geheel duidelijk is dat ze ook WJTRICHT De Kon. Ned. Pa- tf;.brieken (KNP) heeft besloten laor.eken in Nijmegen en Meers- li V?n ,de dit jaar ovei^enomen Üncl Tielens Papierfabrieken beiden te laten opereren. De afde- Jon inkoop, financiële administratie De verkoop van grafische papieren pn naar het hoofdkantoor in Maas- Pt worden overgeplaatst. De invee- I van de reorganisatie zal geen peung van personeel met zich mee Pgen. DOORN 'Op een pak honde brood moet wel de samenstel ling van de inhoud staan ver meld, terwijl een hond niet kan lezen. Schoenen echter, die het paar voeten waar men zijn hele leven mee moet doen, moeten beschermen mogen zonder meer op het eerste gezicht en geloof zonder enige wettelijke norm stelling worden verkocht' Dat zei gisteren de heer A. M. van Dienst, secretaris van het Schoenmakersgilde op de jaar vergadering. Volgens hem moet tegen inferieur schoeisel een dam worden opgeworpen door kwaliteitsonderzoek en keur merken. 'Door dit soort maatregelen ho pen we de overlevingskansen van de Nederlandse schoenin dustrie, die thans praktisch ge doemd is te verdwijnen, te kun nen vergroten', aldus de heer van Dienst. Inmiddels is een Nederlandse schoenfabrikant bereid gevon den zijn assortiment bij het TNO aan een kwaliteitsonder zoek te laten onderwerpen. Het gilde zal schoeisel dat aan de gestelde eisen voldoet voorzien van een speciaal certificaat. dan hollende vorm aannam en leidde tot de opkomst van Hitier. In Europa als geheel maakt iedereen zich wel zorgen over de inflatie, maar verrassend genoeg zijn er maar weinigen die bereid zijn hun broek riem wat aan te halen. 'Wij zuilen op niets bezuinigen', zo zei een huis vrouw in de Londense voorstad Le- wisham. 'Wij geven gewoon meer uit en sparen minder'. Een Nederlandse boekhoudersvrouw drukte het iets an ders uit: 'Heel veel mensen gaat het goed. De vrouwen in dit land zijn nog steeds bang om te dik te worden'. Desondanks beginnen de voortdurend stijgende prijzen, na vele jaren van betrekkelijke stabiliteit, de kosten van levensonderhoud ingrijpend te veran deren. Zo kondigen winkels in het welvarende 16e arrondissement van Parijs, woonplaats van veel fijnproe vers, een piek aan in de verkopen van een voordelige aanbieding bestaande uit een twee blikken ravioli en een extra hoeveelheid spaghetti. Vleesmin- nende Duitsers eten momenteel twee keer per week gekookte of gebakken eieren bij het diner of verorberen kip, omdat ze de hoge prijs van bierstuk niet meer willen betalen. Dit edele rundvlees kost nu 6 tot 7 mark per pnd of 16 procent meer dan minder dan een jaar geleden. Sigaret ten gingen in de Bondsrepubliek 30 pfennig in prijs omhoog. Een pakje kost thans DM 2,20, wat velen te duur vinden. Zij besloten voortaan hun eigen sigaretten te rollen. Garages zijn begonnen met het leveren van gereedschap en advies voor DM 3,50 per uur, waardoor doe-het-zelvers flink kunnen besparen, gezien het uurloon van monteurs (DM 35). In Italië is het biefstukje 20 procent duurder geworden. Veel Italianen eten daarom liever vlees van minder kwaliteit of zoeken hun heil bij een hamburger. In Groot-Britannië werd het debat over het wel of niet toetreden tot de EEG verhevigd door de inflatie. De kosten van de bouw van een woning zijn er in 10 jaar verdubbeld, terwijl de bouw van een huis in Londen zelfs 300 pet meer kost. De piek in de woningbouw bracht een specualitegolf voort alsook een nieuw woord in de Britse vocabulaire, n.l. 'gazumping'. Dit woord slaat op de onsmakelijke gewoonte de koper een eigendom te gen een zekere prijs te beloven en hem daarna te dwingen zijn bod dage lijks op te voeren onder druk van andere kopers. De Europese regeringen beginnen zich te realiseren dat er iets gedaan moet worden aan de inflatie en wel zeer snel. De Europese economische groei van na de oorlog heeft zich opgelost in een inflatie-spiraal op het moment, dat de VS de inflatie tot 3 pet wisten terug te dringen. Deze drie procent komt, naar de hijjdige stan daarden gemeten neer op een perfecte stabiliteit. (Richard C. Longworth is correspon dent van het Amerikaanse persbureau UPI). TOKIO De Japanse economie is zo dynamisch, dat zelfs al zou er omstreeks maart van het vol gende jaar een nieuwe revaluatie plaats vinden, de economische groei in een steeds sneller wor dend tempo zou aanhouden. Dit zegt het researchinstituut voor de nationale economie in een prognose, die ervan uitgaat, dat vóór einde maart 1973 een nieuwe revaluatie van minstens 6,21 pet. onvermijdelijk zal blijken. Het Japanse ministerie van internatio nale handel en industrie heeft acht- - tien artikelen w.o. radio's, auto's, camera's en uurwerken genoemd waarvan de uitvoer zal worden be perkt. De maatregel is bedoeld om het overschot op de Japanse handels balans met ongeveer 1 miljard per jaar te verminderen. Indien de betrokken industrieën vrij willig geen maatregelen nemen zal het ministerie de verordening voor de buitenlandse handel hanteren, het geen inhoudt dat het uitvoervergun ningen kan weigeren te verstrekken indien de export een bepaalde grens overschrijdt. Het ministerie is van plan de uitvoer van genoemde goede ren in zijn stijging te beperken tot 17 procent ten opzichte van verleden jaar. BRUSSEL Naar alle waarschijn lijkheid gaat Bonaventura, uitgeefster o.a. van Elseviers Magazine, Elseviers Weekblad, en de Haagse Post een Vlaamse tegenhanger van het magazi ne oprichten. Dit gaat gebeuren in nauwe samenwerking met uitgeverij Hoste, die in België o.a. Het Laatsc Nieuws en de Niepwe Gazet uit brengt. De onderhandelingen over het Vlaamse Elsevier zijn bijna afgerond. Henri Schoup, de Vlaamse correspon dent van Elseviers Magazine, isaange- zocht als hoofdredacteur van het nieu we blad. AMSTERDAM In Nederland wordt de advertentie voor de finan cieel economische berichtgeving nog vrijwel niet toegepast. Dit in tegenstelling tot het buitenland vooral in Engeland en de Ver. Staten waar in de kranten regelmatig advertenties worden aan getroffen, die kunnen worden samengevat onder het begrip 'finan cial advertising'. XEMBURG Voorstellen van de Europese Commissie om de in- ie^in Europa in te dammen, zijn door de Europese ministerraad in Luxemburg goed ontvangen. niet haalbaar zijn. Hij doelde daarbij speciaal op het streven van de Euro pese Commissie de prijsstijgingen over het hele jaar 1973 to beperken tot 3,5 pet. Zie ook elders op deze pagina: Europa wordt door inflatie geteisterd Vragen over afremming van investeringen DEN HAAG De Europese commis sie zou maatregelen als die welke zijn voorgesteld door de Nederlandse rege ring voor investeringen in bepaalde delen van het land, terwille van een samenhangend regionaal beleid moe ten coördineren. Op deze wijze kan een groter effectiviteit worden bereikt en kan concurrentievervalsing worden vermeden, aldus de tweede kamerle den ir. H. Vredeling en dr. ir. A. Poele (beiden PvdA) in vragen die zij als leden van het Europese Parlement aan de Europese Commissie hebben gesteld. Zij informeren wat de ervaringen zijn met de toepasing vaneen afremmings- beleid in het kader van de regionale politiek in andere EEG-landen en En geland. Ook willen zij weten of voor beelden bestaan van de daadwerkelij ke toepassing van een afremmingsbe- leid in het kader van de regionale politiek in andere EEG-landen en En geland. Ook willen zij weten of voor beelden bestaan van de daadwerkelij ke toepassing van heffingen op gebou wen en in mindere mate op installa ties als voornaamste instrument voor een gedecentraliseerd beleid tot af remming van de investeringen en de daarmee gepaard gaande congestie in gebieden met een grote bevolkings dichtheid. Kon. Olie noteerde óp 30 oktober S 36%-37 (36%-37>. Philips 16%-16% (16%-%). Uni lever S «>,4-44 43i,<-34 en KLM 361.4 143%). Opgave duPont, Glorc. Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes do offi ciële slotkoers van dezelfde dagi. AKZO (67.50). Hoogovens (76.20), Kon. Olie 119.10-119.50 (119.40). Philips 62.60-52.90 gb (52.90). Unilever 140.50-14 x 140.70 gb (141.10). KLM 117.00-118 50 gl (110.10). In die advertenties wordt soms in het kort de inhoud van een jaarverslag weergegeven. In andere gevallen wor den enkele kernachtige passages uit de jaarrede van de president van een onderneming naar voren gebracht, dan wel worden tussentijdse medede lingen gedaan of wordt een verslag van de aandeelhoudersvergadering ge geven. Waarom heeft het Nederlandse be drijfsleven het noodzakelijke adverte- reren op dit terrein althans in de Nederlandse kranten tot nog toe verwaarloosd? Volgens dr. H. W. van Hilten, management consultant voor financiële public relations, komt dat in de eerste plaats door het gebrek aan professionaliteit dat in ons land be staat op het gebied van de financiële public relations. Het belang van een optimale financiële publiciteit wordt in Nederland door velen nog schromelijk veronachtzaamd. Maar er is, zo zegt dr. Van Hilten, nog een belangrijke reden. De financië le pers in ons land stelt zich al vele tientallen jaren lang belangeloos ten dienste van het Nederlandse bedrijfs leven. Financiële berichten, zoals divi- dendvoorstellen, resumé's van jaarver slagen e.d. worden vrijwel zonder uit zondering in de kolommen van dag en weekbladen opgenomen. In de VS daarentegen krijgt een jaarverslag zelfs als dit van een groot concern is gewoonlijk slechts een zeer beperk te aandacht in de pers. Met de vermelding van de aandelen koersen, aldus dr. Van Hilten, is hot van hetzelfde laken een pak. Nage noeg alle kranten nemen dagelijks belangeloos uitvoerige koerslijsten op. Er zijn zich echter ook op dit gebied, zo meent dr. Van Hilten, fundamente le wijzigingen aan het voltrekken. De tijd, waarin de financiële public relati ons voornamelijk nog bestond uit een vriendscappelijk contact met een ver tegenwoordiger van een krant is defi nitief voorbij. Het contact van de vennootschap met haar omgeving zal een meer professioneel karakter moe ten krijgen. De snelle veranderingen, die zich ir de samenleving voltrekken vragen ook op dit gebied om een bewust en krachtig ondernemingsbeleid. De fi nanciële advertentie kan daarbij, zo meent dr. Van Hilten, een belangrijke rol spelen. Zeker wanneer daarbij wordt bedacht, dat deze advertentie zich rechtstreeks kan richten tot al diegenen die voor de financiering van een bedrijf van belang zijn. In Engeland werd verleden jaar voor een bedrag van 78 miljoen aan fi nanciële advertenties in de dagbladen geplaatst. Voor het lopende jaar wordt een stijging van dit bedrag met tenminste 90 procent verwacht. En het einde van deze ontwikkeling is bepaald nog niet in zicht. Gezien het nog in ons land braaklig gende praktisch nieuwe terrein van de financieel-economische reclame is door Van Hilten een dochteronderne ming opgericht onder de naam Finan cial Corporate Advertising. Van Hilten hoopt hiermede ten behoeve van de financiering van de onderne ming een belangrijke bijdrage te kun nen leveren in de communicatie met de financiële wereld, zowel nationaal als internationaal. ADVERTENTIE AMSTERDAM NBM heeft drie wegenbouwbedrijven overgeno men. Het betreft: Snitjer's aan- nemings- en wegenbouwmaat schappij te Schildwolde, Aug. van Dijck Petit Wegenbouwmaat schappij te Bergen op Zoom en Moderne Wegenbouw te Heerlen. De gezamenlijke jaaromzet van boven genoemde drie bedrijven bedraagt ca. ƒ20 miljoen. In totaal werken bij de drie bedrijven gemiddeld 250 perso neelsleden. In alle drie gevallen be treft het een 100 procent overname van het geplaatste aandelenkapitaal. NBM betaalt hiervoor een bedrag in kontanten plus ƒ415.000,- nominaal aandelen NBM-bouw. Het betreft hier bedrijven die in wegenbouwkringen een uitstekende reputatie, zowel in- technisch als financieel opzicht genie ten. Ofschoon de divisie wegenbouw van de verenigde NBM-bedrijven één van de grootste in Nederland is, heeft de raad van bestuur gemeend een grote re spreiding van de wegenbouwaktivi- teiten door het gehele land te moeten, bewerkstelligen. Vooral gezien de. me de door de overheid geïnspireerde, groeikansen in de regio's, heeftde NBM zich doelbewust gericht op het overnemen van wegenbouwbedrijven, die in deze regio's reeds een behoor lijk marktaandeel hebben. Om deze redenen is reeds in 1971 een samen werking met Van Egeterens bouwnij verheid tot stand gekomen in de We genbouwmaatschappij EBB te Ensche de. Inclusief de toegetreden bedrijven zijn er nu vestigingen van de divisie wegenbouw te Den Haag, Velsen, Zaandam, Heerenveen, Schildwolde, Delfzijl, Wezuperbrug, Enschede, Wa- geningen, Heerlen, Helmond. Vught, Bergen op Zoom en Europoort. BUENOS AIRES De consortium van banken uit zes Europese landen w.o. Nederland, gaat Argentinië kredie ten verstrekken ter waarde van bijna min (ƒ234 min). Het krediet is als volgt verdeeld: België 2,2, Nederland 7,9 min. Spanje 15.2 min. Italië 3 35 min. Zweden 2.1 min. en Zwit serland 10.5 min. De bij het consortium betrokken Ne derlandse banken zijn de Algemene Bank Nederland, de Amsterdam-Rot terdam Bank, Bank Mees en Hope, de Nederlandsche Middenstandsbank en de Nederlandsche Credietbank. Geen afvloeiingsregeling personeel AARDENBURG Pogingen om de Veneco-vestiging in het Zeeuwse Aardenburg als lopend bedrijf van de hand te doen zijn mislukt. De leiding van de Ver. Ned. Confectiebedrijven heeft daarom besloten deze vestiging te sluiten, waardoor ontslag voor de ruim 50 perso neelsleden (voornamelijk meisjes) noodzakelijk is. Half oktober zag het in moeilijkheden verkerende bedrijf zich genoodzaakt de vestigingen in Oudenbosch (225 man) en Middelburg (23 man) te sluiten. Later werd Veneco uitstel van betaling verleend. Van het oor spronkelijke confectiebedrijf blijft nu alleen nog Heka voorheen J. H. van Heek in Rijssen over. Dit bedrijf heeft ook nog produktiebedrijven in Goor en Hoogeveen. In totaal werken bij Heka ongeveer 250 mensen, van wie 200 in Rijssen. In deze plaats fabriceert men panta lons, spijkerbroeken en ook vrijetijds- kleding. Voor de vestiging in België (120 man) zijn onderhandelingen gaande over een mogelijke verkoop. De heer Th. Akkermans, districtsbe stuurder van de Industriebond NKV in Zeeland, heeft verklaard, dat de vakbonden geen afvloeiingsregeling hebben kunnen bedingen voor de 53 personeelsleden, van wie ongeveer 90 pet. uit België komt. 'We kregen te horen dat een afvloeiingsregeling voor Veneco-Zuid (Middelburg, Aar denburg en Oudenbosch) ook Veneco- Oost (Rijssen. 260 werknemers) in gevaar zou brengen en we verkeerden dus in een beroerde positie.' De bon den hebben voor Aardenburg een 'be dragje' van ƒ2000 gekregen om de problemen van de 'meest klemmende gevallen' iets te verzachten. AMSTERDAM Ondanks de voortdurende geldontwaarding is in de mate van sparen van de gezinshuishoudingen geen wijziging van be tekenis te verwachten. Daar de handelsbanken hun spaaractiviteiten Koersen in Montreal voortdurend uitbreiden, lijkt de groei van de banken op de spaar- geldenmarkt in de komende jaren te zullen doorgaan. Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROBECO, antwoordnr. 1957, Rotterdam, tel. (010) 650711 Aldus dr. J. C. A. baron Sirtema van Grovestins, directeur van Bank Mees en Hope, tijdens het vierde trans- world investment seminar, georgani seerd door Investment Dealer's Digest uit New York. Tussen het begin van de zestiger en zeventiger jaren nam ROTTERDAM Een buitengewone algemene vergadering van CO-OP Ne derland, de centrale organisatie van de verbruikscoöperaties, heeft zich in principe akkoord verklaard met een nieuwe structuur van de leiding van CO-OP Nederland. Deze nieuwe struc tuur zal erin voorzien dat de aange sloten Coöperaties (deelgenoten) be- stuursverantwoordelijkheid gaan dra gen voor de in CO-OP Nederland gecentraliseerde activiteiten. De heren mr. A. Knol en drs. B. A. Jutte, resp. voorzitter en lid van de raad van bestuur, hebben in deze £fr£0lnduslrles ontwikkeling aanleiding gevonden Auied Chemical hun functies ter beschikking te stel- Aium co of Am len, teneinde op korte termijn de Amec'ann deelgenoten in de gelegenheid te stel- Am cyanamid len de bestuursverantwoordelijkheid Ara £le,c'r .p,?"e„r, mede te gaan dragen. De heer drs. O. Motors C. Kraak, thans lid van de raad van Am smelt ar.d Rei bestuur, wordt met ingang van 1 and Tel '72 met d ding belast. Asbestos Corp. Canada Fund. iii i Consol Bathurst het aandeel van de banken in het Dom Tar Chem Nederlands spaartegoed toe van 1 Husky miljard tot 7 miljard, of van 8 pet Nat._Gas tot 17 pet. Het aandeel van de levensverzeke ringsmaatschappijen liep daarentegen niet onbelangrijk terug. Deze ontwik keling en de tendens naar nieuwe spaarvormen vooral de groeiende voorkeur voor effecten zal de han delsbanken noodzaken vooral in de administratieve sfeer het beleid voort durend aan te passen, getuige o.a. de invoering van het Vabef-systeem (ver eenvoudigde administratie en bewa ring van Jffecten). Conséquente door voering van de indirecte manier van belegging (dus via beleggingsfondsen) is een essentiële volgende stap. Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 27/10 19 >4 6.57L 1414 147» 14% 12% 15', 7.951. 52% DOW JOIMES INDEX Indust. Sporen (J til. Obi. Mods 26 okt. 950.56 219.13 115.86 74.34 442.4 27 okt. 946.42 218.85 116.40 74.32 443.8 30 okt. 946.42 218.16 116.44 74.27 447.2 Aand. obl. Tol. H. L. 26 okt. 20.790 21.550 -.782 950 527 27 okt. 15.470 15.830 1.751 638 743 30 okt. 11.820 17.230 1.752 671 724 NEW YORK (ADVERTENTIE) solide vermogensbeheen *Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. Bendis BeWilehem Steel Boeing Burlington Ind Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgaie-I'almollvo Colt lndusiries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss-Wright Curtiss-Wright A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Allegheny Pow S Akznna Am-Standard Amsted Ind Can Breweries Cerro Chadbourn Gelb Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone 27/10 30/10 52% 52% 16% 17% 28 28% 51% 50% 41% 41% 29% 28% 32% 32% 2914 29 '4 28% 28% 9% 9 18 18% 48% 47% 6% 7 18 18% 21 20% 68% 68% 43% 42% 25% 25% 22 21% 30 '4 30% 15", 15% 36 35'. 57'* 57% 48% 47 31V» 31% 42% 42', 81% 83 16 16% 367» 37'i 25% 25e 29 29 36% 36% 32 32% 39% 39 %b 49% 49", 377» 39 95% 95S4 168% 169 138% 138% 73% 72% 16 15% 22% 22% 29% 29 10% 10% 40% 39% 46% 46% 12'.b 12% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel and Elec Getty Oil Gilette Gimbel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insllco Int Bustin Mach Int Harvester int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 63 25% 25% 75% 74% 21% 21% 29% 29'4 87% 90% 59% 58% 20% 21'. 27 27 24% 23% O 28% 27 14% 14% 378% 379% 36% 36% 31% 31% 36% 36',4 52% 52% 28 V» 28 11.19 11.23 27% 27% 25%25%b 23% 24% Fluot Corp Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Aircraf' Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdoiinel Douglas Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Na,t Lead ind North Am Rockw Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper ($4) 191* 1»% 46 46% 34 33% 6S% 69% 56% 34% 16 15% 17% 17*i 39% 15% 15% 35% 34% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Lehman 41U 40% 28% 28% 35 30% 20% 20% 18% 18% 23% 23% 17% 17% Olin 16% 15% Pacific Cas and El 31 32 Pen 11 Central 3% 3'4 pepslco 83% 83% Phelps Uudge 39% 39% Philip Morris 104% 104 Philips Petroleum 35% 35*4 e Procler and Gamb 100% 102'4 RCA 34% 35% Republic Steel 25% 25% Reynolds Ind 51 51% Royal Dutch Pelr 36", 36% Santa Fe Ind 30% 30% Sears Roebuck 108% 108 >4 Shell Oil 48 '4 48% Southern 20% 20% Southern Pacific 41% Southern Railway 59 49% Sperry Rand 46% 46% Standard Uil Cal. 73'4 73% Standard Oil Ind 79 79 Standard Oil N J 83% 82% St ode baker-Worth 50", 50% Sun Oil 40 40% Texaco Texas Gulf 36 36% Texas Instrum 173% 174% Transamerica 17% 17% Unilever 43% 43%b Union Carbide 44'. Uniruval 15% 15% United Aircraft 44% 44", United Brands 11' j 117. U S Steel 27% 27% Western Union 48% 48% Westinghouse El. 43% 43% Woolworth 32 32 Nat Can 15% 15% NY Centr A 7% 7% North West B 70% 71% N Amer Philips Co 33% 32% Occidental Petr 13% 13% Pacific Light 23 23% Public Serv 23% 23% Standard Brands 48% 49 Tandy Corp 39% 38% Union Elect 17% 18 United Corps 9 United Gas 18% 18% Western Bancorp 36% 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13