?adrhonc 'vreest' onderschatting Blessure schakelt Harald Berg uit Ook Jo Gerris hoopt dat snel handbalcoach wordt aangetrokken Wat elke gehuwde man moet weten. Echt de laatste keer let enige verschil is dat de Noorse amateurs geen belasting betalen ax èn Feyenoord de middag-uren aiserslautern eeft voorkeur an de recette Feyenoord: minder publiek Springruiters in profgroep Janusz Kowalik uit ziekenhuis UW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 SPORT Tll/Kll onze speciale verslaggever ST Dr. Frantisek Fadrlionc, bondscoach van het Nederlands elftal, blijft een vreemde baas. wijl liem nog niets gevraagd was, explodeerde hij in zijn voor outsiders niet te volgen privé taaltje. hij een gloeiend betoog af over de waarde van het naderende wereldkampioenschap voetbal, en kwalificatieronden in het bijzonder. Fadrlionc schetste opnieuw de moeilijkheden waar hij aan- kelijk mee werd geconfronteerd en legde de nadruk op het klimaat, dat inmiddels rond het Ne- lands elftal is geschapen. de bondscoach signaleerde een ïwe dreiging: die der onderschat- Zijn woorden, vrij vertaald: 'Er 'dt smalend over onze tegenstander morgenavond, Noorwegen, gespro- Dat het amateurs zijn, dat ze een elooflijke achterstand op Neder- I hebben. Laten we echter niet jeten, dat de Noren in 1968 Framk- van een plaats in de eindronden het wereldkampioenschap afhiel- We mogen niet voorbij gaan aan 25 STERDAM (ANP) Zowel renoord als Ajax zullen volgende k woensdag hun wedstrijd in een ide Europese beker-toernooien in middag-uren spelen. De eerste wed- ijd van Ajax in de tweede ronde 3; n het toernooi om de Europese ker voor landskampioen tegen 4',! iKA Sofia zal om drie uur in de 17 lgaarse hoofdstad worden gespeeld. - ax zal nog dezelfde avond naar 2Ü nsterdam terugkeren. - lyenoord, dat in de tweede ronde 5'in het UEFA Cuptoernooi tegen i'K Belgrado aantreedt, zal nog eer- in actie komen. De wedstrijd in slgrado vangt om half twee aan. 23 nk Groot, 'spion' van Ajax, ver- kt vrijdag al naar Bulgarije om - SKA nog eens in een competitiewed- 24 rijd aan het werk te zien. Vorige 33. eek al heeft Groot met trainer Ko- 82 cs de wedstrijd Panathinaikos - SK\ bijgewoond. 30 USERSLAUTERN (ANP) FC dserlautern heeft voor zijn wed- rijd tegen Bayern München, op 18 ivember, afstand gedaan van zijn echt op eigen terrein te spelen. Het in de tienjarige geschiedenis van Bundesliga nog niet gebeurd dat a club vrijwillig op een ander veld 36.1 ng spelen. In plaats van het eigen eld op de Betzenberg (capaciteit D.000 toeschouwers) speelt Kaisers- lutem in het Stldwedststadion van f\ udwigshafen (60.000), waar men re- jent op 40.000 belangstellenden. t Westduitse voetbalbond heeft Kai- erslautern toestemming gegeven voor 47! eze eenmalige verhuizing, de andere iventien verenigingen uit de Bundes- iga gingen er mee akkoord. Bayern - IQnchen lijkt bevoordeeld door de - erhuizing, want in de laatste twee eizoenen heeft Kaiserslautern slechts - wee keer op eigen veld verloren. De Sj oestemming van de andere verenigin- en uit de bundesliga betekent dat 40.' aen financiële steun aan een van de irme clubs (ook de meeste Bundesli- ?averenigingen zitten krap bij kas) 29i belangrijker vindt dan een mogelijke 18! ondermijning van de toppositie van 453 Bayern München. het feit, dat Duitsland zeventig minu ten lang tegen een adhtetfstiamd opkeek, dat België recentelijk langdurig problemen had om een beslissende voorsprong op te bouwen. Noorwegen is niet zo'n eenvoudige klus als alge meen verondersteld wordt. Het enige verschil met de situatie in Nederland is, dat de Noorse amateurs geen belas ting betalen over hun voetbalinkom sten'. FORCEREN Fadrhonc was zelfs bereid om de tactische problemen, die hem schijnbaar kwellen, uit te diepen. 'Als een ploeg zich puur defensief opstelt is het altijd moeilijk een opening te forceren. Dat blijkt steeds weer. En we mogen niet vergeten, dat de No ren over een voorhoede beschikken waarmee het goed counteren is. Harry Hestad is razendsnel, Tor Fuglset is een uitstekende kopspecialist en zijn broer Jan kan zich aan hun kwalitei ten goed aanpassen. Werkelijk, zo ge makkelijk als verwacht wordt, zal het beslist niet gaan'. Fadrhonc' woorden lijken niet alleen cliöhé's, ze zijn het ook. Hoe onge loofwaardig de emotionele bondscoach zich ook uitdrukte, de nationale ploeg van Noorwegen mag eenvoudig geen Duitslandobstakel voor zijn ploeg vin den. Daar reiken de kwaliteiten van de Noren niet naar; daarvoor beschik ken de Noorse voetbaMere ook over te geringe faciliteiten om zich optimaal op een zo belangrijke interland voor te bereiden. ARIE HAAN Belangwekkender had Fadrhonc' ex plicatie over de samenstelling van het Nederlands elftal kunnen zijn. De for matie, die de bondscoach morgena vond naar voren brengt kent enkele vraagtekens. Zoals de opstelling van Theo de Jong, bij Feyenoord nog steeds niet geacclimatiseerd en bij zijn clubwerbgever regelmatig optre dend als reserve. Fadrhonc nam hem niettemin op in zijn groep. 'Na de wedstrijden FC Twente-Ajax en Spar- ta-Feyenoord lagen de kansen voor Arie Haan aanmerkelijk gunstiger'. Waarom dan toch De Jong? 'Van doorslaggevende betekenis is geweest, dat De Jong fysiek sterker is; dn de lucht ook meer mogelijkheden heeft. Arie Haan is een speler die ruimte nodig heeft, graag de diepte opzoekt. Maar ik stel me voor, dat dat tegen een defensief opererende ploeg als de Noren weinig perspectieven opent. Zo als eerder tegen Feyenoord was geble ken. De Jong is meer een figuur, die in een beperkte ruimte uit de voeten kan. Ook daarom heb ik hem gepre fereerd'. En over het wél-Pahlplatz en niet- Brokamp: 'Pahlplatz heeft de laatste keer in Praag verdienstelijk gespeeld. Zeker niet gefaald, zoals hier en daar gesuggereerd is. Toen stond hij op links, maar het is voor hem geen enkel probleem om over te schakelen. Ik heb Brokamp destijds bij de selec tie betrokken toen Keizer en Cruijff sukkelden met blessures. We weten allemaal, dat Brokamp een links geo riënteerde speler is. Dat zijn Cruijff, Keizer en Van Hanegem, het trio dat het spel moet bepalen, óók. Om de krachten enigszins te verdelen heb ik Paihilplatz op rechts gekozen, waardoor er ook van die zijde dreiging zal uitgaan. Ik zie het al voor me: Schnei der, De Jong en Pahlplatz. Schneider schat ik nog altijd hoger dan Suur- bier. Hij heeft meer inhoud. Tegen Tsjechoslowakije heeft Schneider het behoudens de slotfase goed gedaan. In de laatste minuten maakte hij in derdaad enkele fouten, maar ik heb vertrouwen in hem. Overigens: naar ROTTERDAM (ANP) Het uitblijven van top-successen van Feyenoord in de nationale com petitie en in het Europese be- kervoetbai heeft het gemiddelde aantal bezoekers per wedstrijd in het Feyenoord-stadion het vorig seizoen nogal stevig ge drukt, vergeleken met het sei zoen 1970-1971. Dat gemiddelde liep het vorig jaar terug tot 38.375 bezoekers per wedstrijd, tegen 42.567 het jaar daarvoor, toen Feyenoords successen ove rigens ook al niet meer van top niveau waren. Er kwamen het vorig seizoen in totaal wel meer mensen naar de kuip: 1.496.641 tegen 1.319.606 in het jaar daarvoor. Die stijging werd echter veroorzaakt door het groter aantal wedstrijden (39) dat in het stadion werd gespeeld in het voorafgaande seizoen (31). Bij de 17 wedstrij den van Feyenoord voor de na tionale competitie kwamen in het seizoen 1971-1972 gemiddeld 43.237 mensen naar het stadion tegen 46.592 in het seizoen daarvoor. Tijdens de jaarvergadering van de NV Stadion Feyenoord, gis teren in Rotterdam, deelde di recteur F. de Kimpe mee dat de bouw van de vaste tribune voor de eretribune mogelijk eind van dit jaar klaar is. Deze nieuwe accommodatie krijgt 3400 zit plaatsen en vervangt de huur- tribune, die ongeveer 2000 toe schouwers een plaats kon ge ven. Het netto-resultaat van de NV stadion Feyenoord (grootste aandeelhouder Sportclub Feyen oord) is het vorig jaar terugge lopen tot 55.120,- tegen ƒ171.543 over het seizoen 1970- 1971. Bondscoach Frantisek Fadrhonc tijdens de bijeenkomst in Zeist in gesprek met Aad Mansveld. Ook Jan Christiansen a an de kant gelang het verloop van de wedstrijd kan er overgeschakeld worden op een 424 systeem, zodat er alsnog plaats komt om Brokamp in te zet ten'. JOHN LINSE Van een onzer verslaggevers ZEIST De tijd waarin commis sies werden gevormd juist om am bitieuze bondsbestuurders aan een aantrekkelijke functie te helpen, lijkt voorbij. In de afgelopen Jaren werd het management van het Ne derlands elftal ettelijke keren gere organiseerd; enkele maanden gele den was een definitieve vorm aan genomen zo werd verkondigd van KNVB-zljde. Als gedelegeerde van het sectie- en bondsbestuur zou Henk Zon zich direct bemoei en met de nationale formatie, ter wijl Jack van Zanten verantwoor delijk werd geacht van de dagelijk se gang van zaken. Gistermiddag kondigde de nieuwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, mr. Jacques Hogewoning, opnieuw een herstructurering aan. 'Maar ik beloof het', sprak Hogewoning, 'dit is gegarandeerd de laatste keer. Ik kan best begrijpen dat het publiek er zo langzamerhand geen wijs meer uit kan worden.' In het nieuwe structuur is geen plaats meer voor Henk Zon, wiens eerzucht altijd al afgestemd was op een belangrijke post in het kader van het Nederlands elftal. Henk Zon was dan ook bepaald niet gelukkig met het nieuwe voorstel, waarbij Jack van Zanten elftallel- der blijft, maar geen verantwoor ding meer verschuldigd is aan cén bestuurder, maar aan het totale sectiebestuur. Hogewoning zette uitvoerig uiteen waarom het sectie bestuur tot de nieuwe vorm is ge komen. 'We hebben de communica tielijnen zo kort mogelijk willen houden, opdat er duidelijkheid is. Bovendien is het zo, dat er een belangrijke protefeuillc vacant is die van de technische opleidingen. Een ministerie, dat niet zo in de publiciteit staat, wat voor Zon en voor wie niet een reden vormde om niet direct ja op onze suggesties te zeggen. Maar hij heeft zich tenslotte toch akkoord verklaard. Er mag trouwens niet te licht over Zons taken geoor deeld worden. De sectie opleidin gen' verdient uitermate veel aan dacht en moet nodig geanalyseerd en verbeterd worden.' Hogewoning bestreed, dat deze formule tot stand is gekomen naar aanleiding van de mysterieuze rol die Henk Zon in het hoogopge- lopen conflict 'Oranje en het geld' heeft gespeeld. Zon liet toen aan vankelijk elftalleider Van Zanten vallen, maar sprak zichzelf later weer tegen. Hogewoning: 'Wat zich toen heeft afgespeeld heeft echter geen enkele invloed op onze be sluitvorming gehad.' Van onze sportredactie AMSTERDAM Harald Berg zal morgenavond niet met het Noorse voetbalelftal tegen Nederland spelen. De aanvoerder van het Noorse elftal, onder contract bij FC Den Haag, heeft gisteren George Curtis, de Brit se trainer van de Noorse ploeg, doen weten dat hij door een blessure in zijn linkerkant niet kan spelen. Het Noorse elftal heeft nog meer te genslag. Ook Jan Christiansen, die mogelijk als vervanger van Berg zou spelen, heeft de Noorse voetbalbond meegedeeld niet in Rotterdam te kun nen meedoen. De selectdegroep van Noorwegen is na deze afmeldingen uitgebreid met Jan Birkelund en telt nu vijftien spelers. Berg had vorige week zondag, in de wedstrijd tegen NAC, last gekregen van een spierblessure in zijn linker kuit. Vrijdag, tijdens de training van FC Den Haag bleek dat de blessure eerder erger dan minder was gewor den. Zaterdag heeft Berg trainer Cur tis al gezegd dat de kans dat hij zou spelen klein moest worden geacht. Gistermorgen is Berg onderzocht door de arts en de fysiotherapeut van de Haagse club en die hebben hem afge raden te spelen. Berg heeft daarna Curtis definitief gezegd er niet bij te kunnen zijn. De trainer van de Noor se ploeg heeft Berg wel gevraagd zich vandaag bij de selectie in Hotel At lanta te willen voegen opdat de ploeg zal kunnen profiteren van zijn kennis van het Nederlandse voetbal. Hareld Berg had zelf graag willen spelen. Hij heeft als importeur van sportschoenen dn Noorwegen, grote za kelijke belangen en alleen al daarom (reclame) had hij graag gevoetbald in het stadion Feyenoord. De wedstrijd zal namelijk in Noorwegen recht streeks door de televisie worden uit gezonden. LONDEN (ANP) In de Engelse hoofdstad wordt hard gewerkt aan het vormen van een professional groep van springruiters. De groep zal waar schijnlijk bestaan uiit Harvey Smith (GB) Raimondo d'Inzeo (Ita), Alwdn Schockemöhle (Wdl) en Nelson Pes- soa (Bra). De vier ruiters zullen als ploeg door de organisatoren van wed strijden kunnen worden gecontrac teerd. Het 'springoircus' wordt op poten ge zet door John Marshall, een kapitaal krachtige Brit, die zijn zaken doet in de 'showbusiness.' Marshalls echtgeno te Elizabeth vertelde gisteren dat Smith, d'Inzeo, Schockemöhle en Pes- soa er dn hadden toegestemd in 1973 tot de groep toe te treden. ROTTERDAM Janusz Kowalik, Sparta's spitsspeler, is na een verblijf van vijf weken uit het ziekenhuis ontslagen. De Pool moet thuis verder genezen van zijn nierblessure die hij opliep in de tweede competitiewed strijd tegen Excelsior. Kowalik heeft in het reactiveringscentrum van het ziekenhuis onder leading van assistent oef enmeester Hofland zijn conditie enigszins op pedll trachten te houden. Het kan overigens nog wel enkele weken duren eer Kowalik weer in competitie-verband kan uitkomen. 'Ik wil het zo niet aanv aarden maar voel het to ch als een duiv in de rug' (ADVERTENTIE) ROERMOND Het lijkt mis schien wat tegenstrijdig. Maar Jo Gerris zélf is er sterk van over- dgd, dat hij als trainer van het nationale dames-zaalhandbalteam so snel mogelijk opgevolgd moet worden. Zegt: 'Ik vind nu een maal, dat een clubtrainer niet te gelijkertijd verantwoordelijk 'oor de Nederlandse selectie kan zijn'. Desondanks bekleedt Ger ris beide functies. Alleen, omdat het Nederlands Handbal Verbond nog steeds geen waardige opvol ger van de naar zijn land terug keerde Tsjech Jaroslav Mraz heeft kunnen contracteren. Hoe moeilijk zijn tradnerwerk voor de nationale ploeg met zijn optreden als »ach bij het Roermondse Swift te rijmen is, illustreert het conflict, dat rond de robuuste Limburger is ont staan, Vier speelsters, uitkomend voor de 'westelijke' clubs Niloc en Hellas, hebben vorige week schriftelijk voor iet nationale team bedankt. Hun on genoegen spitst zich toe op het selec- le-beleid, dat zou zijn gevoerd. Gerris jeu onder meer een te gretige voor keur voor zuidelijke talenten laten blijken. «et bestuur van het Nederlands Handbal Verbond zal morgenavond in Amsterdam met de betrokken speel sters (Carry Pillen, Mirna Kalshoven, Yvonne Smit en Maja van Kapel) en het bestuur van de twee verenigingen een gesprek over de crisissituatie voe ren. Dan pas moeten ook de beweeg redenen van het kwartet duidelijk worden. Jo Gerris (51) weet officieel met meer, dan dat die spelers 'om •ersoonlijke redenen' voor de nationa- Ploeg bedankt hebben. 'Alles wat ÜJ tegen het selectie-beleid aanvoe ren, heb ik in de krant moeten lezen, 'üe meisjes hebben verder niets van och laten horen', zegt Gerris. °e man, die Roermond tot een voor aanstaande 'handbalstad' maakte, ver wast zich over de kritiek, die de vier speelsters op het beleid hebben. 'Ze JO GERRIS hebben er in de eerste plaats nooit met mij over gesproken. Ten tweede is de hele selectie-methode niet mijn zaak. Dat gaat via het bondswedstrijd- wezen. Eigenlijk beoordeel ik de speelsters pas officieel tijdens de cen trale trainingen, De uitnodigingen worden verstuurd via de elftallenleid- ster, Li dia Heijn. Natuurlijk is het ook weer niet zo, dat ik niet weet, wie er voor de selectie worden uitge nodigd. Maar toen, ik afgelopen zomer toestemde om als coach van het team te fungeren, heb ilk duidelijk gesteld, dat ik wegens gebrek aan tijd niet alles kon doen. Ik ben ook afhanke lijk van tips van clubtrainers.' Eén van die tips, het leverde Aag van Sursum van het Eindhovense PSV een uitnodiging op, vormt een belang rijk strijdpunt in de affaire. De 26- jarige huisvrouw zou volgens de 'vier* kwalitatief geen recht hebben op een plaats In de selectie. Gerris: 'Ik wil naar een kans geven, al ken ik haar nauwelijks. Over haar kwaliteiten kan ik na één centrale training niet oor delen. Persoonlijk hen ik me ervan bewust correct gehandeld te hebben. Een meisje van PSV is altijd discuta bel, omdat die ploeg in de landelijke eerste klasse uitkomt. En het is nu eenmaal zo, dat je de kandidaten in de eerste plaats uit de hoofd- en overgangsklasse moet halen. Overi gens: van de negentien geselecteerde speelsers komen er tien uit het wes ten, acht uit het zuiden en één uit het noorden'. Het conflict lijkt nauw verweven met de 'leegte', die in de Nederlandse handbalwereld sinds het vertrek van de grote stimulator Mraz is ontstaan. Het speurwerk naar een geschikte (buitenlandse) opvolger van de popu laire Tsjech is nog zonder resultaat gebleven. En dat, terwijl het bestuur van het Nederlands Handbal verbond al maandenlang van zijn definitieve terugkeer op de hoogte was. Gerris: 'Men denkt dat je zomaar een kundi ge full-time trainer uit de boom schudt. Zo is het ook weer niet. Het is zelfs erg moeilijk om iemand te vinden. Zeker in Nederland is nie mand besdhüklbaiar. Althans niet buiten de kring van clubtrainers. Ik weet, dat het Verbond fanatiek naar een nieuwe bondscoach speurt'. Mraz heeft onschatbare diensten aan het Nederlandse handbal verleend. Maar daarnaast ook het uiterste van de organisatie èn de bondskas ge vergd. Na het ln ons land georgani seerde wereldkampioenschap voor da mes (vorig seizoen) en de mislukte poging van de heren om tot het Olympisch toernooi door te dringen, probeert het Verbond nu een 'kater' te verdrijven. Gerris: 'Mraz heeft het handbal hier in een stroomversnelling gebracht. De bondstechnische commis sie heeft voortdurend moeten sprin ten om die man bij te kunnen hou den. Al die Internationale wedstrij den. die hij noodzakelijk vond, heeft erg veel energie en geld gevergd. Als je het woord geforceerd niet negatief uitlegt, dan heeft Mraz in ieder geval iets geforceerd. De consequentie hier van is, dat we nu iets moeten terug nemen. Er zijn minder centrale trai ningen, minder wedstrijden ook. Ik heb volledig begrip voor de proble men op financieel en organisatorisch gebied, maar het zou wel bij/.onder jammer zijn, als we nu halt moesten houden' Direct na het voor het Nederlands team teleurstellend verlopen wereld- toernooi hebben diverse gerenom meerde speelsters zich uit de nationa le selectie teruggetrokken. Gerris, drie jaar lang assistent van Mraz, staat nu voor de taak uit jongere speelsters een bijna nieuw team op te bouwen. Het interland-programma is dit seizoen vrij beperkt. Slechts drie centrale trainingen in Zeist vormen de basis, waarmee de formatie in december naar een drielanden-toer- nooi in Denemarken afreist. Later in het seizoen volgt nog een vijflanden- strijd in Oost-Duitsland. Ook daarom is de 'aantrekkingskracht' op het nati onale team van de meer ervaren speelsters getaand. Gerris: 'Nogmaals: mijn optreden is het gevolg van een noodsituatie. Ik wil het Verbond niet in de kou laten staan. Het zou unfair zijn om op te stappen. Ik vind het psychologisch al onjuist om beide functies te combineren. Juist de die meisjes van Niloc moeten echter we ten, hoe moeilijk het is een goede coach te vinden'. Jo Gerris reageert vrijwel onbewogen op de kritiek, waarmee hij de afgelo pen week geconfronteerd is. Zonder rancune beschouwt hij zijn mogelijk heden, die plotseling nög kleiner zijn geworden. Tk höb nu ©en fijn stel speelsters, die alleen nog routine te kort komen. Daarmee werk ik gewoon door. Ik zal me voor deze groep voor honderd procent inzetten. Ik vind het jammer, dat die vier meisjes weg zijn. Maar als trainer Jo Gerris zeg ik, dat ik geïnspireerd moet zijn. Ik kan niet werken met meisjes, die wel met het woord, maar niet met de daad achter me staan. Ik heb de ploeg naarbuiten altijd beschermd. Dat zal ik zoveel mogelijk blijven doen. Als Carry Pil Ier hier nu binnenkomt, gaan we onmiddellijk samen een pilske drin ken. Maar ik vind wèl, dat ze dit als aanvoerdster niet had mogen doen. Ik wil het niet zo aanvaarden, toch ko men deze reacties over als een duw ln de rug'. GERRIT DEN AMBTMAN jfjWelke gehuwde man denkt er ooit aan dat hij wel eens weduw naar kan worden? Bijna niemand toch. Juist daarom staan zóveel mannen volkomen weerloos tegenover de talrijke problemen die zich voordoen na het overlijden van hun vrouw. En juist daarom zou elke man die problemen vooraf moeten kennen. Zodat hij ook in 't belang van de kinderen, tijdig voorzieningen kan treffen. Een nieuwe brochure van Delta-Lloyd bespreekt deze problemen - en geeft aan hoe de financiële gevolgen kunnen worden voorkómen. Vraag deze brochure aan uw assurantie-adviseur. Of stuur deze bon in. 4 Stuur mij uw brochure "Wat elke gehuwde man moet weten". Naam: delta lloyd Adres: Plaats: Assurantieadviseur: Deze bon in ongefrankeerde envelop zenden aan Deita-Lloyd, Antwoordno. 2636, Amsterdam. TR3I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11