Veel dieptepunten in Newport Jazzfestival Liefde op papier: onbelangrijk spel Confessioneel onderwijs staat kritisch tegen 'tertium' van Schelfhout 'Faust' in zijn geheel schitterend vertolkt Trouw K wartet Toneelgroep De Appel: goed spel in vaag stuk vandaag Vietnamzondag in Mozes en Aaronkerk Beroepingswerh Boekenetalage TROUW/KWARTET MAANDAG 30 OKTOBER 1972 KERK/KUNST T2® door RUD NIEMANS ROTTERDAM Liet het dienstrooster van het Newport Jazzfestival, dat afgelopen weekend in de Doelen zijn 7e editie beleefde, ons al weinig illusies over hartige, muzikale hapjes, de nuchtere wer kelijkheid van vrijdag en zaterdag is nog aanzienlijk beneden de verwachtingen gebleven. Promotor George Wein speelt op 'sa fe', mikt op musici die de zogenaamde 'schok der herinnering' oproepen, kort om, voelt niet voor loge stoelen. Maar zelfs redelijke jazz met professi onele toewijding vertolkt door dikbe taalde musici kon er bij de eerste der 6 groepen vrijdagavond niet af, nu de baas zelf blikbaar afwezig was. Zel den ben ik in 12 jaar jazzkritiek getuige geweest van zo'n wanpreste- ren, als bij orgeleur Jimmy Smith en his Friends, onder welke noemer be daagde sterren als Clark, Terry, Illi nois Jacquet, Roy Haynes, Art Far mer, James Moody samenschoolden, Jacquet, gitarist Burreil (en Haynes) wilden duidelijk anders, getuige hun ball ad-beurten in resp. 'Ghost of a chance' en 'I'm a fool to want you', maar Smith beknotte hun positieve voornemens met inhoudloze preludes, wanstaltige begeleidingen en suiker zoete waterorgelsoli van het genre 'Lovestory', alsmede met het opvoeren van vervelende toneelstukjes met Haynes, die de ene drumsolo na de andere sloeg en tenslotte maar over het podium ging stappen. INCIDENT Vlak voor mij stegen kwalijk-rlekende parfumdampen omhoog, die zich nog het best lieten associëren met de zandzeepsoda-muziek, die van dit ge doe het gevolg was. Men was, ondanks pittige entrees, volslagen blind voor Smith' verlakkerij, op enkele kritische enkelingen na, die herhaaldelijk 'shit' riepen en waarmee de organist aan het slot zowaar nog dn debat ging. Daarbij kwam het tot zulke onthullen de kommentaren als 'U boe't, maar ik heb 't geld op zak' en 'in de States word ik beter betaald dan hier'. Som mige 'Friends' gaven er (boos op Jimmy?) de brui aan. Ik wil er alleen nog maar dit van zeggen: wie geen redelijke prestatie naar betaling biedt, blijve thuis. Van het Cannonball Adderley Quintet kon men in het nachtconcert daarna moeilijk anders verwachten dan rock- jazz op het stramien 'black is beauti ful', afgekeken, trendmuziek, die heult met de wolven in het bos. De maatgekostumeerde, hooggehakte Ad- derleys, uitgekeken op pianist Joe Zawinul, trekken George Duke plus de nodige elektronika aan en promo veerden hem tot de hoofdrolvertolker van een door de uitstekende drummer Roy McCurdy opgekrikte nachtclub- act, die tenslotte uitmondde in het melig opvrijen van de vokale blues door JAC. KORT AMSTERDAM Charles Gounod (1818-1893) is een van die merkwaar dige personages uit de muziekgeschie denis, wier werken radicaal vergeten zijn, maar die zich met één composi tie hardnekkig op het repertoire we ten te handhaven. Zoals Max Bruch (wie kent hem nog?) met een van zijn Vioolconcerten telkens weer op de concertprogramma's paradeert, zo is de opera Faust van Gounod een werk, dat als enige van het dozijn opera's dat hij schreef, sinds zijn ontstaan in 1859 repertoire heeft we ten te houden. Op de VARA-matinee, die zaterdag in de Grote Zaal van het Concertgebouw werd gegeven, werd deze opera in concertvorm uitgevoerd zonder de coupures, die er gewoonlijk vanwege de lange tijdsduur in de schouwburg in worden aangebracht. Het was dan ook de eerste integrale uitvoering in ons land. Wie zich probeert te realise ren, hoe het komt dat deze Faust nog steeds stand houdt, komt niet uit bij het libretto, al is dat ook uit de verte gebaseerd op Goethe's meesterwerk. De romantiek met zijn kwasi-mystiek met hemelse en helse machten en zijn De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A.de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lande- man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozlnga, Lunteren; dr. A. Veerman. Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. kuisheidsopvattingen ligt ons anno 1972 niet meer zo na aa nhet hart. Neen. het is de prachtige muziek, schitterende aria's en de al even su blieme orkestbehandeling, die maken dat deze opera na meer dan een eeuw het publiek blijft boeien, ja zelfs tot uitbarstingen van ovaties brengt, als gold het een goal in een stadion. Er was voor deze uitvoering een schitte rend solistenteam geëngageerd. Ster ren van de Parijse Opera en enige vokalisten van eigen bodem. Albert Lance (Faust), Roger Soyer (Mephis- to), Audrée Esposlto (Marguérite), en Robert Massard (Valentin) zongen hun rol magnifiek van klank en mees lepend van vertolking. Rink Cornelis- sens (Siebel) Elisabeth Cooymans (Marthe) en Corniessen (Wagner) voldenden zeer in de bijrollen. Het Radio Filharmonische Orkest en het fraai zingende Groot Omroepkoor (ingestudeerd door Meindert Boekei) blonken telkens weer uit door hun voortreffelijke prestaties, geleid en aangevuurd door Roberto Benzi, die het geheel vast in de hand had en steeds de inspirator was van een uit voering, die met een pauze inbegre pen niet minder dan vier uur in beslag nam. Eerste concert 'Kamermuziek' goed uitgevoerd door P. VISSER AMSTERDAM De Stichting 'Ka mermuziek Amsterdam' opvolgster van de kamermuziekconcerten van de voormalige Kunstkring heeft 't goede idee gehad, om dil seizoen het pu bliek te confronteren met de kamer muziek van de laatste halve eeuw, de 'modernen' dus. In zes concerten zal dit verwezenlijkt worden. Zaterdaga vond werd de serie geopend met een 'aanloop' naar de twaalftoons-muziek van de Oostenrijkers uit het begin van deze eeuw. Schönberg, Webern, Hauwer, Adorno en Golyscheff be volkten dit keer het programma. De stukken droegen uit een oogpunt van moderniteit gezien wel een belegen stempel, iets van 'Musik atis unsere Jugend'. En toch een muziek die anno 1972 een volle Kleine Zaal kon trekken met veel jong, maar ook bedaagd, publiek. Golyscheff, een Rus die heel de we reld heeft rondgezworven en van wiens werk niets bewaard is gebleven dan dit ene Trio voor viool, alt en cello, opende het programma en bracht daarmee de karakteristieke 'toon' aan van heel de avond: verlate romantiek, van een soms, zoals in dit Trio en bijzonder bij de Serenade op. 24 van Schönberg, indrukwekkende schoonheid. Een muzikaal staren van uit een oneindige eenzaamheid en een gespannen roep om verstaan. Het ziet er niet naar uit, dat al deze pogingen tot ontregeling van de compositie structuren een blijvende culturele waarde zullen achterlaten, en dat het in vele gevallen zal uitlopen op het zelfde beeld als dat van de toenmalige schilderkunst, die we na veertig jaar weer terugzagen en er een bleke nietszeggendheid in vonden op de plaatsen waarop wij bij hun verschij nen 'onze hoop' gesteld hadden. De prestaties van de uitvoerende mu sici Jeannelotte Herzberger, viool, Rena Scholtens alt, Rene van Ast, cello, Ton Hartsuiker, piano, Reinbert de Leeuw piano en directie, George Pieterson, klarinet, Geert van Keulen, basklarinet, Tonnie Pels, mandoline. Jan Goudswaard, gitaar, en de vocalis ten Anne Haenen en Grethe de Vink, sopraan en Lieuwe Visser, bas-bariton hebben deze composities alles gege ven wat hen toekwam in een fraai geluid. door broeder Nat. Atist Julien zorgde tenminste nog voor één witte raaf, een met zorg en melodieuze liefde geblazen 'Loverman'. Samen met zijn eloquente speechjes gaf dat enig te genwicht aan de verbijstering rond het ijselijk-valse basspel van Walter Booken, die zijn toonladders nog maar eens moet doornemen. BRUBECK De succesformule van de onswingen- de, pompende, loodzwaar pianospelen de Dave Brubeck blijft mij duister. Mijn oom kan het otok, maar die heeft de amateurband reeds lang opgedoekt. Er valt echter niets af te dingen op de triomf van Brubeck, die geïnspi reerd door de hernieuwde permanente alliance met de weke, maar oermuzi- kale wiskundemusicus Paul Desmond, die hele pseudoklassieke ratjetoe van Walt Disney, Take Five etc. weer ten tonele voerde, alsof er geen 25 jaar verstreken waren. De voormalige rp- bel Gerry Mulligan schikte zich braaf jes in dit geheel, gedachtig aan zijn uitspraak 'if you can't beat them, join them'. En dat gold ook voor de per- fekte slagwerker Alan Dawson. ZAAG De nachtelijke sessie was weer in tweeën gesplitst, zij het dn de verkeer de volgorde, naar later bleek. De Mingus-groep met wéér twee nieuwe, jonge blazers, Joe Gardner (tp) en Bunny Bluiett (bariton en cl.) keerde terug tot 'the roots' van de jazz, met Cat Anderson, ter ere van wie de gebruikelijke workshopstrukturen ter zijde werden geschoven, ten gunste van gereaktiveerde hoofdstukken uit het leven van Satchmo en the Duke. Met de jonge blazers ontwikkelden Cat en de geweldige pianist John Foster een vredige, nochtans span- Charles Mingus ningsrijke coëxistentie op basis van de blues. Best leuk om te horen en in elk geval pure, swingende jazzmuziek, die gelukkig óók ovaties en toegift teweegbrachten. Drummer Roy Brooks toonde een verbluffende vaar digheid op de (beklopte) zingende zaag(!) een act die muzikaal zelfs uitsteeg boven de beperktheden van een stunt. Het Elwin Jones Quartet tenslotte was een teleurstellende anticlimax, door BER HULSING *w«» «c JOtt, Ultl AMSTERDAM In de Brakke Grond speelt het nieuwe toneel- als"gastsoldst de^hoge^poten-spTcial'ist groepje De Appel en het speelt zo'n anderhalf uur mooi, goed en wel omdat het gedreven, powerdrumwerk van gigant Jones geen partij bleek bij zijn matig getalenteerde rietblazers Groesman en Liebman, die mij alleen maar pijnlijk deden beseffen, hoe lang Coltrane al weer dood is. Het is mij een raadsel, hoe en waar om Jones deze musici rekruteert en het wordt gewoon tijd, dat hij weer eens een gerenommeerd ensemble gaat opzoeken. Tot zover het Doelen- gebeuren. Morgen ben ik u nog het slotconeert van The Giants schuldig. boeiend, wat de vorm betreft. Do van Stek heeft een heldere, pak kende manier van zeggen en vertel len. Haar spel hoort erbij. Peter van der linden heeft een prachtige bewe gelijke mimiek, en een spottende ma gische toon als een trieste, twijfelen- door BER HULSING 'DEN HAAG De Haagse Comedie gaf vrijdag in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling van Liefde op Papier. De schrijver Frank Marcus, een Duit se Pool die in '39 naar Engeland ging en daar vooral toneel- en filmsucces had met The Killing of Sister George, had deze keer maar weinig te vertel len. Hij bedacht een schrijfster die (net als hij) niet wist waarover zij een stuk zou schrijven, en daarom hoopte dat haar opeens weergekeerde vroege re echtgenoot, een berooide slappe avonturier, in een hem opgedrongen verhoudinkje met een 'gewoon' meis je, wel de nodige stof zou leveren. Dat loopt dan even anders dan zij zich voorstelde. Als het vrouwtje in verwachting is neemt hij de benen. En zij zal het zonder de schrijfster ook wel redden. Die verscheurt woe dend een paar velletjes met de woor den 'liefde op papier' en gaat dan weer zitten tikken, ^an een nieuw damesbladenverhaal waarschijnlijk. Om het mooi te houden wordt nog even de illusie gewekt, dat de man en het gewone vrouwtje elkaar nog wel zullen tegenkomen. De schrijfster, net goed voor zo'n verwaande egoïste, blijft lekker alleen. De drie personen zijn zeer middelmatig getypeerd. Hun gesprekken, vlot geschreven met een grapje hier en daar, zitten vol aftand se gemeenplaatsen. Wat ze alle drie over liefde en huwelijk zeggen is allang te duf voor een blijspel van 1972. Overigens weet Frank Marcus genoeg voor het toneel om zo'n onbe nulligheid met uitvoerige dialogen, of monologen tot het publiek, met afwis selende scènetjes van verbeelding en 'werkelijkheid' (die ook maar fanta sieloze verbeelding is) en wat jaloerse ruzietjes, tot een avondvullende speel baarheid op te kloppen. De rest over latend aan de routine van de uitvoer ders. Misschien trof de minst geroutineer de, Francine Dreessen, daardoor het meest. Zij deed dat cliché-achtige 'ge wone' meisje wel grappig en zuiver, als een dapper, weinig verlangend goeierdje, zonder ontwikkeling en ver beelding, maar simpel verstandig en oprecht. Eric van Ingen is, met aardig wat ironie, de volgzame zwakkeling, cn Elisabeth Andersen doet alles wat zij kan, en dat is niet weinig, om die schrijfster innemend en boeiend te maken. Jules Ro.vaards heeft die drie •goed geregisseerd. Maar dan er in zat kon er toch niet uitgehaald worden. Het bleef een onbelangrijk, matig leuk, zonder enige verrassing bedacht, spelletje van drie eigenlijk vrij verve lende figuren. Het decor, een 'artistiek' ingerichte moderne flat is van Hep van Delft. Bert Voeten zorgde voor de vertaling. de, sarcastische clown (met een opge zette neus). Carol Linssen is een vaardige acteur. Christine Ewert en Hugo Koolschijn doen zuiver, overge geven en gevoelig mee. Martyn van Duinhoven zorgt, met slagwerk, voor de ritmen bij de teksten en bewegin gen. Leo van Oostrom blaast klachten en kreten uit een saxofoon en een klarinet. Erik Vos had de regie en hij is een regisseur van vele ideeën en probeersels. Zij hebben elkaar gevon den om, zoals het programma ver meldt, 'buiten het vealband van de grote gezelschappen te gaan zoeken naar nieuwe theatervormen. Vooreerst om de eigen mogelijkheden te toetsen en te verruimen, maar daarnaast ook om zo misschien te komen tot een doorbreking van het geijkte patroon waarin zij tot dusverre vaak hadden gewerkt'. Inderdaad doen zij anders dan in een gewone voorstelling, meer met mime en ritme, met andere verbeeldingen van de teksten, verruimend voor de eigen mogelijkheden wellicht, maar niet bijzonder doorbrekend, want het is allmeaal al meer gedaan, en het gaat bij dit zoeken, of ergens allang gevonden hebben, alleen om de vorm. Zij kwamen daarmee tot een best geregisseerde, goed gespeelde voorstel ling. Maar van wat? Onder de titel God op Aarde, die hoogmoediger klirikt dan bedoeld is, verzamelde Inez van Dullemen vele teksten, van Huxley, Eliot, Jakov Lind, Panizza, Weiss (die me het meest troffen) en uit oude of vreemde mythen. Ze voeg de ze vrij willekeurig samen. Het enige verband is dat er telkens goden, afgoden, mythologische verbeeldingen in voorkomen, die verantwoordelijk gesteld worden voor het lot, het fa len, het vergeefs zoeken, van zich blijkbaar verloren voelende, in het duister dolende, mensen. Onbestemd, verward, mystiek. Mooi verbeeld en bewogen, maar waarheen dan? En waartoe? Mij werd het niet duidelijk. Ze doen het wel mooi, dacht ik, maar wat denken ze dat ze doen? Wat Inez van Dullemen bijeenbracht leek me net zo toevallig opgepikt als de decor stukken. Die werden uit de Scheven- ingse haven gevist. •Van onze onderwij sredactie UTRECHT Van de bestuurders van het christelijk onderwijs hoe de katholieke staatssecretaris Schelfhout in een volgend kabinet n| terug te keren. Op de vergadering van de vereniging voor prot. ch kleuter- en basisonderwijs, zaterdag in Utrecht, bleek voor de 2 veelste maal dat men het ogenaamde 'tertium' van Schelfhout (e soort kruising tussen openbaar en bijonder onderwijs) radicaal j wijst. Maar men realiseert zich ook dat met het vertrek van staatssecretaris Schelfhout de gevaren niet zijn gewe ken. Zoals PCKBO-voorzitter dr. G. Huls het zei: het idee van de samen werkingsschool is gelanceerd en zal ook zonder mr. Schelfhout als een satelliet om ons heen blijven cirkelen. Zo kritisch als het tertium ontvangen wordt in het confessionele onderwijs, zo hartelijk is deze gedachte verwel komd in de kringen van het openbaar onderwijs. Dat bleek een dag eerder nog eens, toen de bondsraad van de algemene bond van onderwijzend per soneel sprak over de financiering van het onderwijs, en daarbij ook het tertium ter sprake kwam. ABOP-voor- zitter E. Steenbergen verklaarde dat hij geen al te grote bezuiniging ver wachtte van een samengaan van open baar en bijzonder onderwijs. Maar dat de gedachte hem sympathiek is was zonneklaar. Terug naar de rede die dr. Huls zaterdag hield. Het eerste motief van mr. Schelfhout om het tertium te lanceren is geweest, dat veel mensen zelf een derde mogelijkheid wensen naast de 'principiële onuitdrukkelijk heid van het openbaar onderwijs' en 'de exclusieve uitdrukkelijkheid van het confessioneel onderwijs'. Voor dr. Huls is het de vraag of werkelijk een grote groep in de bevolking hier voor is. Zou dat het geval zijn, dan lijkt het inderdaad democratisch dat deze voorkeur grondwettelijk een kans krijgt. En dan kan iedereen kiezen of hij zijn kind naar een tertium-school stuurt of niet. Maar toch vreest dr. Huls dat die vrijwillige keus gemakkelijk een opge legde dwang kan worden. Die vrees wordt versterkt door het tweede mo tief dat Schelfhout voor zijn tertium aanvoert: de besparing. Al gauw zal blijken, aldus dr. Huls, dat er in veel gevallen eigenlijk nog maar één mogelijkheid overblijft. In het voortgezet onderwijs en in het beroepsonderwijs is dat nu soms al zo. Om een school met alle mogelijke specialisaties op te richten zijn dan zoveel kinderen nodig dat één rii ting dat niet kan verwezenlijken. dan zegt ook de overheid al gau waarom geen samenwerkingsschol Dat die tendens erin zit blijkt ook 1 wat staatssecretaris zelf over de 4 wording van kleuter- en basisschc gezegd heeft. Dat kwam erop neerd zoiets niet te betalen zou zijn, wa neer we vast hielden aan het vera de onderwijs. Voor dr. Huls is dat alles een rei om erg bezorgd te zijn. Want samenwerkingsvorm van het tertio zal al gauw leiden tot een overh« sende positie van de overheid. Dat ook buiten het onderwijs meer di eens gebleken. De overheid beklee dan een dubbelrol als subsidiegen enerzijds en als participant andenijd In de praktijk betekent dat vaak d de overheid de sterkste partij is. Goed concert van Brabants Orkest in congresgebouw door ADR. HAGER DEN HAAG Het ontbreekt bij de populaire serie van het Residentie Orkest zeker niet aan belangstelling. Ook bij het gast-ensemble het Bra bants Orkest onder leiding van de Amerikaan James de Preist, was de PWA-zaail vrijwel uitverkocht. De Bra banders presenteerden vijf composi ties die geschreven werden binnen een tijdsbestek van een halve eeuw. Tsjaikowsky's vioolconcert uit 1878 als oudste en An American in Paris van Gershwin uit 1928 ais jongste werk. Daartussen: Smetana's verkoch te bruid-oeverture, Finlandia van Si belius als verlaten hulde aan de presi dent van dat land en de Grand Ca nyon Suite van Grofe, een in 1971 overleden Amerikaans componist, die met dit werk een muzikale uitsmijter schreef. Het Brabants Orkest liet zich gewillig door James de Preist leiden. De ver tolkingen maakten een frisse, sponta ne en levendige indruk ook in de begeleiding. Die begeleiding gold Emmy Verhey als solist dn Tsjai kowsky's vioolconcert. De avond daar voor stond Vera Beths op datzelfde podium met het Bruoh-concent. Hoe wel het karakter van beide concerten verschillend is, trof mij de intensiteit, de romantische warmbloedigheid en de verfijnde afwerking, van Vera Beths tegenover de meer virtuose in slag, de koelheid en de strakheid in het spel van Emmy Verhey. Los van deze vergelijking leverde zij over het geheel een aanvaardbare prestatie, waarbij met name de voortreffelijke cadans uit het eerste deel genoemd dient te worden. MENS EN BELOFTE Er is vaak de nadruk op gevestij dat Abram zijn weg moest gaan ti geloof tot geloof. Het kreeg, met dere woorden, niet veel te zien. I brieven bleven verzegeld. Wel we hem telkens opnieuw verzekerd \t erin stond en dat dat goed was 1 dat alles in orde zou komen, ma hij kreeg het niet te zien. In Genes 15 worstelt de aartsvader met die 1 lofte, of liever met de belovende Go Opvallend is zijn vrijmoedige omgan Hij is niet de als een knipmes bi gende onderdaan, veeleer de man d wel eens wil weten waar hij aan ti is. Dat kan bij zijn God. Deze G< gaat niet graag om met mensen wi hoogste wijsheid het buigen in het st is, want dan nemen ze Hem blijkbii niet serieus. Hij verwacht dat menst met een belofte ernaar uitkijken die, beloften in vervulling gaan. En a dat niet gebeurt dan verwacht B hun vragen. Niet-vragen zou erop ku nen wijzen dat ze de belofte afgesch! ven hebben. Bovendien zijn het bijzo dere beloften. Beloften die, zoals vroeger zeiden, aangegrepen dienen worden. Daarmee moet gewerkt wo den in hoop en moed en aktie. Het antwoord op de belofte is ni het lijdelijk afwachten (hoezeer o( het stil zijn tot het geloof kan b horen) maar het aktief ermee bez zijn. Dat doet Abram. Hij informee als hem opnieuw verzekerd is dat G( zijn schild is, wat daarvan te zien i Hij komt zelfs met iets negatiefs zijn woorden komen hierop neer. Voo lopig ziet het er niet naar uit, Go Voorlopig zit ik nog alleen met dei Damaskener Eliëzer, van wie Abrai geen woord kwaad wil zeggen. Maar dl is het niet. Op die manier komt van dat bewuste volk en dat land niel terecht. Het heil loopt vast in hl woestijnzand. Het antwoord van de mi de aartsvader sprekende God is gi weldig. Abram moet mee naar buite komen. Hij moet de sterren proberei te tellen en van zijn God horen da zijn volk zo zal worden. Het laatst vers kan zo vertaald worden: En hi geloofde in de HEER en hij erkend dat de HEER met zijn belofte alleen a recht op zijn geloof had. Zo'n nw buigt zich diep en staat tegelijk recb op als een mens Gods. In het licË van Gods toekomst. Vol vertrouwen e zekerheid. Niet meer te .verwarm (Genesis 15,1-6). Op de Vietnamzondag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam is gisteren onder meer gesproken door een woordvoerdster van het Zuid- vietnamese Bevrijdingsfront, mevrouw Bhan Thi Minh, die ook deelneemt aan het vredesoverleg in Parijs. Op de foto links mevrouw Tlii Minh en haar tolk. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Zoetermeer, J. C. Schuur man te Putten. Len Deighton: 'Alleen als ik moei lachen'. Bruna Specials, 283 blz; ƒ5,- Len Deighton: 'Soldalen sterven niet'. El: Ier Amsterdam, 176 blz; ƒ9,50. In de Bruna Special belicht Deighton het werk van drie zwendelaars, die miljoenen in de wacht slepen. Geraffi neerde superoplichting, maar niet alle bedenkelijke zaken komen tot een 'goed' einde. En op het laatst 20 gaat dat dan nemen de bedriegers elkaar in de boot. De titel is ontleend aan een belegen mop, het verhaal echter wordt origineel en vtadfaiCT uit de doeken gedaan. Dertien verf® len vormen samen het tweede boel: 'Soldaten sterven niet'. Op de oorlog* toer is Deighton een auteur var grote klasse. Vlijmscherp ontleedt hij de man die onder het uniform aanwe zig is. In beeldend proza worden krijgsbedrijvers uit het verse heden en verre verleden tijdens him acties gevolgd, met een verrassende vaardig heid wordt hun menselijke zijde aan de lezer getoond. Men kan zelf oorde len. Daarbij geholpen door een mees terlijk verteller, die bepaald geen voorstander van het militaiirisme i« waar hij zo uiterst deskundig en boei end over schrijft. G.I»

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2