Turkse regime maakt dch schuldig aan ystematisch folteren' President Amin in ziekenhuis President Kekkonen: uitbouwer van Finse neutraliteitspolitiek Betrekkingen tussen Egypte en Rusland 'beter dan voorheen' Grote Westduitse partijen wonnen in 2 deelstaten Ilon gelast onderzoek aar handel van Dajan Tanaka: vredesverdrag met Moskou noodzakelijk terde ronde Koreaanse )de Kruisbesprekingen rotestantse groep aakt wapens buit Noord-Ierland Mansholt vindt 'Europese Unie' een vaag begrip Salvador Allende belooft vrijlating vakbondsleiders Japanse soldaat met liederen uit oerwoud gelokt Jehova-getuigen vluchten uit Malawi Negerarbeiders in Durban in staking regering verkopen HU puff /KWARTET DINSDAG 24 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9' Donkert klaagt Ankara aan in Raad van Europa valt RAATSBURG (ANP) Er zijn 'uitermate sterke aanwijzingen', dat in Turkije gevangenen ^en" irden gemarteld, 'niet incidenteel, maar vrijwel systematisch,1 aldus heeft het Tweede Kamerlid Dankert (PvdA) gisteren in de Assemblee van de Raad van Europa verklaard. rider n en trouwbare berichten spreken van n het geveer 2.000 gevallen van marteling en j„ de anderhalf jaar dat de staat van voor eg in het overgrote deel van Tur nip e van kracht is. over- okert kwam tot zijn conclusies me- auto op grond van een onderzoek, dat pari Engelse advocaat Muir Hunter na rden ins Amnesty International heeft in- n is iteld. Dankert heeft, als lid van de in de titieke commissie van de Assem- •an e, de beschuldigingen voorgelegd lpark i de Turkse eerste minister. An> rkse autoriteiten hebben deze be- aaj luldigingen ontkent in een doku- jnt, dat maanden later de leden van politieke commissie op persoonlij basis werd toegezonden. Volgens nkert in 'zeer algemene termen en •or bder op concrete aantijgingen in te activiteit van 400 k 500 terroris- en misschien een duizend hel- poorts, is geen argument om de Conven- i eer voor de Rechten van de Mens ijgen e volgens de Assemblee moet wor- halve i aangevuld buiten werking te Am- llen, aldus de Nederlandse parle- 'kom mtariër. en iee IJIIEID min Conventie wordt, volgens Dankert, Verk or de Turkse autoriteiten geschon- ijlpa i. niet slechts door martelingen, >r nu ar ook door het beperken van de ocht, jheid van meningsuiting en de vak- ochte enigings- en de persvrijheid. lOOprijvers, intellectuelen, artiesten en politici zijn vervolgd en veroordeeld voor activiteiten, die dateren van voor maart 1971, dat wil zeggen die volle dig legaal waren, voordat de staat van beleg van kracht werd. De leiders van de Turkse sociaal democratische partij zijn onlangs tot zware straffen veroordeeld voor het streven naar uitvoering van een par tijprogramma, dat negen jaar volko men wettig was. De schendingen van de Conventie van de Rechten van de Mens de martelingen, het beknot ten van de fundamentele vrijheden zijn wellicht tijdelijk; definitief zijn echter de grondwets- en wetswijzigin gen, die na het opheffen van de staat van beleg van kracht zullen worden. PROPAGANDA De aantijgingen van Dankert werden door Turhan Feyzioglu, lid van de Turkse Nationale Vertrouwenspartij, afgedaan als 'communistische propa ganda'. Hij ging echter slechts in op een concreet geval: foto's zouden heb ben aangetoond, dat een gevangene, die als gevolg van martelingen drie tenen zou missen 'geen letsel' had opgelopen. Christen-democraten en liberalen in het Europese parlement betreurden de hun inziens niet gerechtvaardigde aantijgingen van de Nederlandse soci alist. De Zwitser Olivier Reverdin (lib.) meende dat, hoewel de Turkse politie 'soms wat ruw' was, Dankert de kwestie Turkije 'zonder kennis van zaken' en 'lichtvaardig' ter sprake had gebracht. Volgens de Luxemburgse CD-afgevaardigde George Margue is een onderzoek door onafhankelijke deskundigen zoals gesuggereerd door Dankert niet nodig. Turkije zou, al was het maar om de beschuldi gingen beter te kunnen weerleggen, er echter goed aan doen de bevoegd heid van het Hof voor de Mensenrech ten, klachten van individuele perso nen te behandelen, te erkennen. KOBE (Reuter). Premier Kakoeei Tanaka van Japan heeft gisteren op een persconferentie in Kobe gezegd, dat de tijd rijp is voor verbetering van de Russisch-Japanse betrekkingen. Tanaka zei, dat het bezoek, dat de Japanse minister van buitenlandse za ken Masayosji Ohira momenteel aan Moskou brengt, 'een eerste stap naar onderhandelingen over de sluiting van een vredesverdrag' is. Japan en de Sowjet-Unie gingen in 1956 door middel van een gemeen schappelijke verklaring diplomatieke betrekkingen aan. In januari van dit jaar besloten ze tegen het einde van het jaar onderhandelingen over een vredesverdrag te openen. Ohira is, volgens zegslieden van zijn departement, in de eerste plaats in Moskou om er te spreken over de Japans-Chinese toenadering. CAIRO (Reuter, UPI) De betrekkingen tussen Egypte en de Sow jet-Unie zijn nu 'beter dan voorheen'. Dit heeft de Egyptische vice- premier en minister van voorlichting, Mohammed Hatem, gisteren gezegd. Die verbeterde betrekkingen waren een gevolg van de 'zeer succesvol' verlopen besprekingen die premier Sidky van Egypte vo rige week in Moskou heeft gevoerd. De Westduitse liberale partij, FDP. is gisteren haar partijcongres begonnen, aan de vooravond van de algemene verkiezingen die in november in West- Duitsland worden gehouden. De FDP. die met de sociaal-democratische SPD van Willy Brandt in de regeringscoalitie zit, houdt haar jaarlijks congres in Freiburg. Walter Scheel, die in de regering Brandt minister van buitenlandse zaken is, heeft gisteren onomwonden verklaard dat zijn partij steeds kleiner wordende staat of valt met het succes van de sociaal-democraten bij de ko mende verkiezingen. Scheel (rechts) werd gisteren gekiekt in gesprek met minister van binnenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher (links) en de secre taris-generaal van de FDP, Karl Hermann Frach (midden). Liberalen blijven kelderen WIESBADEN (Reuter, DPA) Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de twee Westduitse deelstaten Hessen en Nedersaksen hebben zondag de sociaal-democraten en de christen-democraten flinke stem menwinsten geboekt, terwijl de liberale vrije democraten een zware nederlaag leden. De uiterst rechtse NDP werd gedegradeerd tot een te verwaarlozen splintergroep 0EL (UPI) Een 34 man grote «Noordkoreaanse hoofdstad. Pjong- 1Men«ig, aangekomen voor de derde ron- van onderhandelingen tussen Jaal Noordkoreaanse en Zuidkoreaanse de Kruis over de kwestie van Kore- mar ,se families en gezinnen, die sinds llC(^ deling van Korea in Noord- en eers id.Korea gescheiden van elkaar le- ik de t voor het vertrek van de Zuid- eaanse delegatie bekrachtigde het lle dkoreaanse bewind van president me' k Tsjf-eng Hee een reeks maatrege- )s die zijn macht op grond van de l week geleden afgekondigde staat licntt) beleg versterken. heeft de buitengewone staatsraad, u,s-f hoogste gezagsorgaan met Park hoofd, zichzelf de macht gegeven, de functie te vervullen van het bonden parlement, eerste twee ronden van de onder delingen tussen de beide Korea's ben een hoofdzakelijk ceremonieel akter gehad. De derde ronde, die (daag begint, zal naar verwachting zakelijker krakter dragen. Volledige rustnoodza kelijk KAMPALA .UPI, Reuter) President Idi Amin van Oeganda is gis teren in Kampala in een ziekenhuis opgenomen. Zijn artsen hebben hem 'volledige rust' voorgeschreven, zo meldt de Oegandese radio. LFAST (Reuter, UPI) Een ep gewapende mannen, waarvan imigen gekleed in Britse legeruni- fflen, heeft gisteren een wapenop- in Lurgan, ongeveer 50 kilometer westen van de Noordierse hoofd- Belfast, overvallen. De overval- leden van de extremistische pro- tantse organisatie 'Vrijwilligers- cht van Ulster' ging er vandoor moderne geweren, 21 machine- 'eren en een grote hoeveelheid mtie. Het leger heeft later een il van de buit teruggevonden. 'vrijwilligersmacht' liet vorige ek weten achter oud-minister Wil li Craig te staan, die toen verklaar- dat de tijd gekomen was om de lens op te hemen, teneinde te irkomcn dat Noord-Ierland deel zou n uitmaken van de Ierse Repu- dat de overvallers de schildwachten Iden opgesloten, gingen ze naar het gazijn. De magazijnbediende, die tumult bij de ingang van het iplex hoorde, had zich In het ma- ijn opgesloten, maar moest de deur men, toen de overvallers dreigden gevangenen dood te zullen schie- Toen de overvallers verdwenen n. sloeg de bewaking van de lagplaats alarm en het leger zette niddellijk de omgeving af. Op 4 imeter van Lurgan vonden de mili- ren toen één van de auto's waar- e de overvallers verdwenen waren, arm lag een aantal wapens en in boerderij vlakbij lag een ander 1 van de buit. verkeer van en naar Belfast rcak- helemaal in de war toen het leger 1 auto's die er in en uitgingen, idig ging doorzoeken. Amin was kort tevoren in de hoofd stad teruggekeerd uit Hoima in het noordwesten van zijn land, waar hij een massabijeenkomst had toegespro ken na zijn terukeer uit Somalië, waarhij de revolutiefeesten bijwoon de. In het ziekenhuis zal hij op de normale bezoekuren alleen ministers en leden van zijn defensieraad ont vangen. Amin had zondag op de massabijeen komst verklaard, dat president Nyere- re van Tanzania, die ook in Somalië was, bang was geweest voor een per soonlijke ontmoeting, omdat hij wist, 'dat hij een misdaad tegen het volk van Oeganda had begaan en zich schaamt'. Amin riep echter de Oegan- dezen op, zich niet vijandig tegenover de Tanzamiamen op te stellen. De inva sie was volgens hem het werk geweest van 'imperialisten'. Persoonlijk had hij 'niets tegen Nyerere of enige an dere Tanzaniaan'. Amin zei voorts, dat hij uit 130 landen brieven had ontvangen, waarin instemming werd betuigd met zijn besluit niet-Oegandese Aziaten uit te wijzen. Volgens hem was driekwart van de winkels in Kampala door de Aziatische eigenaars ontruimd en zou den Afrikanen ze spoedig overnemen. Amin deelde ook nog mee, dat er in Kampala een monument zal verrijzen met afbeeldingen van 'Oegandese lei ders, die bijdragen leveren aan de geschiedenis'. Hij voegde eraan toe: 'Hoewel ik degenen ben, die de econo mische oorlog uitriep (de uitwijzing der Aziaten), zal ik mijn beeltenis er niet op aanbrengen, omdat de bevol king zelf zal moeten uitmaken, wat ik voor haar gedaan heb'. In Hessen, dat door een socialistisch- liberale coalitie wordt geregeerd, kwam 81,4 procent van de 3,8 miljoen stemgerechtigden naar de stembus. In vergelijking, met de gemeenteraadsver kiezing van vier jaar geleden boekten de sociaal-democraten (SPD) 1,5 pro cent winst door van 49,9 naar 51,4 procent te stijgen. De werkelijke win naars waren hier echter de christen democraten (CDU) die hun percenta ge van 29,5 op 38.1 brachten. Dat ging voor een groot gedeelte ten koste van de liberalen, die van 10,4 naar 6,4 procent kelderden. Ondanks haar succes bereikte de CDU in Hessen niet haar voornaamste doel, namelijk de SPD-meerderheid in de 'Rode Raadhuizen' van de grote stecen te breken. De sociaal-democraten wis ten zelfs in acht van de negen grote steden van Hessen hun meerderheid tp, vergroten. NEDERSAKSEN Hetzelfde beeld liet Nedersaksen zien. In deze deelstaat waren slechts 4,3 miljoen van de 5,2 miljoen stemge rechtigden opgeroepen. De overigen gaan in het voorjaar naar de stembus, nadat de gebiedshervorming nieuwe indeling van kieskringen en samen voeging van kleine gemeenten is voltooid. De opkomst bedroeg 81,5 procent tegen in 1968 76,6 procent. Hiervan veroverden de sociaal-demo craten 48,6 procent tegen vier jaai geleden 41,4 procent. De CDU verbe terde haar aandeel van 39,2 pet. In 1968 tot 43,3 pet nu. Ook hier was de FDP de grote verliezer met 5,2 pet tegen 9,2 pet in 1968. De NDP, die vier jaar geleden nog 5,2 pet. op zich verenigde, kwam nu niet verder dan 0,6 pet. FDP-CONGRES Op het partijcongfes van de Westduit se liberalen heeft partijvoorzitter en minister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel, gisteren* gezegd, dat de FDP de coalitie met de sociaal-demo craten van Willy Brandt zal voortzet ten. Zijn partij zou de CDU-CSU 'niet helpen bij de sprong op het toneel van de politieke macht'. Anderzijds aldus Scheel, moet een nieuwe over eenkomst met de SPD evenals de vorige keer van een 'liberaal hand schrift' zijn voorzien. In de regeringsperiode van dc huidige liberale coalitie hadden enkele dingen beter kunnen verlopen, aldus Scheel, maar over het algemeen 'kunnen we met trots terugzien op ons werk'. Tijdens het driedaagse liberale partij congres in Freiburg zal de FDP haai verkiezingsprogramma nader uitwer ken. Een optimistische secretaris-gene raal Ivarl-Herman Flach voorspel de voor de liberalen een verkiezings- winst van bijna twee procent ondanks de grote tegenslagen van zondag in Hessen en Nedersaksen, waar de FDP drie tot vier procent verloor. Scheel noemde deze verkiezingsuitslag teleur stellend en zei, dat het 'plaatselijke apparaat' niet sterk genoeg was ge weest. De Egyptische president Sadat be spreekt momenteel het resultaat van Sidky's overleg met dc politieke lei ders in Cairo en brengt morgen ver slag uit aan het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie, de enig toegestane partij van Egypte. Volgens minister Hatem heeft Sidky in Moskou over alle politieke, econo mische en militaire aangelegenheden van belang gesproken. Hij wilde niet zeggen wat de concrete resultaten wa ren geweest. Over de verhouding tussen Amerika en Egypte merkte hij op: 'De Ameri kanen begrijpen nog steeds de psycho logische gesteldheid van ons volk niet. Ze hebben niets gedaan om de betrekkingen beter te maken. Ik kan niet zeggen, dat ik daar optimistisch over ben. Het moet van hun kant komen.' De betrekkingen van Egypte met Frankrijk en Engeland noemde hij daarentegen goed. De Israëlische bezettingsautoriteiten •in Gaza hebben gisteren Oeri Checkik, een ambtenaar van het Israëlische ministerie van defensie, benoemd tot burgemeester van de stad Gaza. Zon dag was de Arabische burgemeester van Gaza, Rasjed a-Sjawa, ontslagen omdat hij had geweigerd water cn stroom uit Gaza te leveren aan het BRUSSEL (AP) Sicco Mansholt, de voorzitter van de EEG-Commissie heeft tijdens een persconferentie de Europese leiders geprezen voor hun poging om Europa 'een nieuw gezicht' te geven. Maar hij zei er teleurgesteld over te zijn dat de topconferentie in Parijs niet duidelijker had aangege ven hoe dc 'Europese Unie' die tegen 1980 tot stamd zal komen, er uit zal zien. Mansholt zei dat de definitie van de Europese Unie zoals die uit de top conferentie te voorschijn was geko men ruimte liet voor vrijwel onbe perkte interpretatie. Een rapport over hoe de Unie er in 1980 uit dient te zien zal tegen 1975 worden uitgebracht. Dit rapport zal aan een nieuwe topconferentie wor den voorgelegd. Mansholt zei dat de nieuwe, uit 13 leden bestaande, commissie die per 1 januari in dienst zal treden de grondslag kon leggen voor de ontwik keling van een nieuwe sociale poli tiek. Mansholt zei verder dat het werk van de huidige commissie vrijwel com pleet is. De commissie formuleert voorstellen voor de strijd tegen de inflatie en zal deze voorleggen aan de bijeenkomst van de minister van fi nanciën van de gemeenschap, die maandag in Luxemburg plaats vindt. Fins staatshoofd arriveert vandaag in ons land SANTIAGO (UPI) De leiding van de Chileense taxichauffeursbond heeft gisteren meegedeeld, dat president Salvador Allende haar in een gesprek na middernacht heeft beloofd de vak bondsleiders vrij te zullen laten, die in verband met voortdurende stakin gen gegijzeld zijn. Hij zou er de weg naar een oplossing van de dertien dagen oude crisis mee willen vrijma ken. Zeventien grote vakbondsorganisaties dreigden zondag met voortzetting van de stakingsacties, als de regering niet de aanklachten zou intrekken, die ze tegen 400 vakbondsvoormannen heeft ingebracht, sinds de arbeidsonrust een kleine twee weken geleden begon. Volgens staatssecretaris van binnen landse zaken, Daniel Vergara is de toestand in het land 'weer bijna nor- maal'. De legerleiding heeft haar drie dagen oude verbod op levering van benzine aan particuliere autobezitters opgehe ven. De avondklok voor Santiago en vier andere provincies heeft ze echter gehandhaafd. Het uitgaansverbod geldt van middernacht tot zes uur morgens. RUSALEM (UPI) De Israëlische vice-prcmier Jigal Allon heeft gisteren i onderzoek gelust naar de beschuldiging, dat ministei van defensie. Mosje jan, illegaal antieke voorwerpen uit zijn eigen verzameling naar de Verenig- platen heeft geëxporteerd. lan zou de antiquiteiten, voorzien van zijn handtekening, aan rijke Ameri- jnse joden hebben verkocht. Volgens de Israëlische wetten mogen geen an te voorwerpen worden uitgevoerd zonder schriftelijke toestemming van het de- tenu'nt voor antiquiteiten, dat Allon, als minister van onderwijs en cultuur, ?er zijn beheer heeft. Ipn bezit een collectie van duizenden antieke voorwerpen, onder meer een der vol aardewerken potten, vazen en olielampjes uit bijbelse tijden, bster Dajan is ecu vnn 'Ie concurrenten van vice-premier Allon voor de op- S'ng van premier Golda Mcir. DEN HAAG De 72-jarige Fin se president, dr. Urho Kaleva Kekkonen, die vandaag voor een driedaags officieel bezoek in ons land arriveert, is sinds 1956 staatshoofd van een land met 60.000 meren en uitgestrekte bossen die het grootste deel van het grondgebied bedekken. Te vens is hij de voortzetter en uit bouwer van de neutraliteitspoli tiek van zijn voorganger, wijlen Juho Paasikivi. Deze laatste, die van 1946 tot 1956 president was, normaliseerde de be trekkingen met de Sowjet-Unie na de door Finland verloren oorlog, waarbij tussen 1941 en de wapenstilstand van september 1944 bijna 100.000 Finnen in de strijd het leven lieten. Kekkonen heeft de 'lijn-Paasikivi'- vriendschap met de Sowjeft-Unie ten einde de onafhankelijkheid en neu traliteit van het land te kunnen bewa ren, doorgetrokken cn de neutrali teitspolitiek zodanig uitgebouwd, dat deze erkenning vond bij de westelijke mogendheden. De Finnen spreken zelf van een 'actieve neutraliteit', die zich steeds meer heeft ontwikkeld in een land, dat zich buiten de conflicten der grote mogendheden heeft gehouden onder meer dioor zijn geografische ligging in de schaduw van dc machti ge buur de Sowjet-Unie. De officiële Finse politiek is sinds de vermindermjg van de spanning in Eu ropa gericht op 'actieve bevordering van de vrede', binnen de mogelijkhe den van een kleine natie van nog geen vijf miljoen mensen, die wonen in een gebied dat tienmaal zo groot is als Nederland. SALT Zo is Finland onder meer gastheer geweest voor de SALT-besprekimgen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. over beperking van de strategische raketbe wapening. Ook streeft het er naar, dat zowel het voorbereidend overleg voor de Europese conferentie over veilig heid en samenwerking, dat op 22 november in Helsinki zou moeten be ginnen, als de conferentie zelf binnen zijn grenzen worden gehouden. President Kekkonen, die volgens de grondwet als staatshoofd verantwoor delijk is voor de buitenlandse poli tiek, heeft door zijn vriendschappelij ke betrekkingen met wijlen Nikita Chroesjtsjow en de latere Sowjetlei- ders veel bijgedragen tot de verbete ring van de verhouding tot de Sowjet- Unie, waarmee in 1948 een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand werd getekend. Dit verdrag, dat 'in 1970 voor twintig jaar werd verlengd, erkende Finlands recht bui»en de conflicten der grote mogendheden te blijven. Van Finse kant werd het door Paasikivi. in nauw overleg met Kekkonen, opge steld. De Sowjet-Unie had aanvanke lijk een pact gewenst in de geest van haar verdragen met landen als Roe menië en Hongarije. Wel behaalden de Finnen zich enige ongenoegen van de Russen op de hals door in juli in Brussel met de EEG een vrijhandelsakkoord te paraferen. De Russen lieten weten, dat zij dit als een gevaar voor de Finse neutraliteit beschouwden. Tegen deze politieke be zwaren heeft de Finse regering niet zonder succes aangevoerd, dat het vrij handelsverdrag (voor industriepro ducten) in geen enkel opzicht politie ke samenwerking met de EEG insluit. Bovendien kon Kekkonen er het Kremlin op attenderen, dat de Finse regering tegelijk streeft naar samen werkingsprojecten ipet de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EEG. De laatste onzekerheid over de ratificatie door het Finse parlement van het vrijhandelsakkoord met de EEG werd dezer dagen weggenomen, toen een speciaal gevormde parlemen taire commissie er haar fiat aan hechtte. Kekkonen kan terugzien op een rijke ervaring op politiek cn bestuurlijk gebied. Hij is vijfmaal premier ge weest en heeft in totaal van negen kabinetten deel uitgemaakt, tweemaal als minister vail buitenlandse zaken. In 1936 kwam hij als lid van de Agrarische Partij (tegenwoordig Cen trumpartij) in het parlement (een kamer met tweehonderd leden). In datzelfde jaar behaalde hij zijn doc torsgraad in de rechten. De lange, sportieve politicus in kunnen vinden, maar een categorische afwijzing van een nieuwe termijn heeft hij nog niet laten horen. Urho Kaleva Kekkonen werd op 3 september 1900 in Pielavesi in de oostelijke provincie Savo geboren als zoon van een ploegbaas bij een hout zagerij. Hij stamt zowel van vaders- als moederskant van boerenfamilies in Savo, een provincie, die veel vooraan staande schrijvers en dichters maar weinig belangrijke politici heeft opge leverd. Nog voordat hij in 1919 de middelba re school had afgelopen, werkte hij als journalist en vocht in de bunger- oorlog (die uitbrak na de onafhanke lijkheid van Finland in 1917) aan do zijde van de anti-bolsjewieken. In zijn studententijd in Helsinki hield hij weinig tijd over voor zijn liefhebbe rijen, omdat hij naast zijn studie de kost moest verdienen. Zijn sporttrai- ning gaf hij echter niet op. Ook als sportorganisator liet hij zich niet on betuigd. Zo was hij vele jaren voorzit ter van de Finse sportfederatie. Winteroorlog nabijgelegen Palestijnse vluchtelin genkamp van Sjati. Volgens a-Sjawa zou een verandering in dc status van het kamp 'vergaande politieke cn soci ale gevolgen' hebben voor de onge veer 24.000 inwoners van het kamp. De Israëlische autoriteiten ontkenden dat zij op sluikse manier probeerden de vluchtelingen met de burgerij van Gaza te assimileren. Checkik is voor a-Sjawa al negen maanden burgemees ter van Gaza geweest. MANILLA (AFP) Drie wa penbroeders van een Japanse soldaat, die zich nog steeds schuil houdt in het oerwoud van het Filippijnse eiland Lu- bang en waarschijnlijk de laat ste Japanse soldaat uit de twee de wereldoorlog is, die nog niet gecapituleerd heeft, gaan mor gen het oerwoud van Lubang in. Zij zullen proberen de sol daat uit zijn schuilplaats te lok ken en zullen daartoe krijgslie deren aanheffen. Vorige week donderdag hebben twee Japanse soldaten, die ver moedelijk nog steeds niet wis ten, dat de tweede wereldoorlog is afgelopen, een Filippijnse pa trouille aangevallen. Een van de Japanners, de 51-jarige Kins- jisji Kozoeka, werd gedood en de andere, de 50-jarige Hiroo Onoda, werd gewond, maar wist te ontkomen. De bewoners van het eiland Lubang beweren, dat in de afgelopen 27 jaar de twee Japanners een dertigtal perso nen hebben gedood. Juan Ponce Enrile, de Filip pijnse staatssecretaris van de fensie, heeft gisteren verklaard, dat de Filippijnse regering 'over het hart zal strijken' ten aanzien van Onoda, wanneer hij gepakt mocht worden. De Filippijnse regering meent, dat Onoda wellicht alleen uit zelf verdediging mensen gedood heeft. Men meent ook te weten, dat de Japanse regering wel licht schadevergoeding zal beta len aan de mensen, die nadeel ondervonden hebben van de ac tiviteit van de twee Japanse soldaten, die zich in het oer woud verscholen hielden. Het gebied, waarin de overle vende Japanse militair naar wie gezocht zal worden, zich op houdt, is gelegen op 120 km ten zuidwesten i an de Filippijnse hoofdstad Manilla. President Urho Kaleva Kekkonen 1924 won hij het nationale kampioen schap hoogspringen speelde vervol gens een belangrijke rol in zijn partij en door zijn toedoen kwam de samen werking met de sociaal-democraten in verscheidene regeringen tot stand. Op zijtn initiatief sloot Finland zich in 1955 aan bij de Noordse Raad. LOESAKA (AFP) Meer dan 10.000 jehova-getuigen en leden van de 'Wachttoren en bijbel-gemeenschap' zijn uit het Afrikaanse Malawi naar het buurland Zambia gevlucht omdat ze zich In Malawi bedreigd voelen. Vorige maand heeft dc regerende Congrespartij in Malawi de secte van de Jehova-getuigen veroordeeld en geëist dat de leden ervan uit hun werk ontslagen worden en dat hun grond onteigend wordt. 'Pioniers', de jeugdige leden van de Congrespartij, hebben Jehova-getuigen gemolesteerd. Zelfs zouden er 'getuigen' zijn gedood. Het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de VN heeft Zam bia 40.000 dollar toegekend voor de opvang van de vluchtelingen. Tweo Malawische ministers, doe in Zambia zijn voor de onafhankelijkheidsviering van dat land, hebben verklaard dat de jehovagetuigen ongehinderd naar Ma lawi kunnen terugkeren en niet gemo lesteerd zullen worden. Zij wijten de eerdere incidenten aan het 'enthousi asme' van de Jonge pioniers. DURBAN (AFP) In de Zuldafrl- kaanse havenstad Durban zijn meer dan 2.000 neger-arbeiders in staking gegaan uit protest tegen de reorgani satie van hun werk. De reorganisatie houdt in dat ze meer dan 12 uur per dag moeten werken en tegen een weekloon van ongeveer 30 gulden. De stakers eisen een aanzienlijke loons verhoging, kortere werktijden en be tere huisvesting. De havens zijn om singeld door een grote politiemacht. De stakers belegeren het directiekan toor van de haven. Sommige stakers eisen de komst van dc Gatsja Boetitelezi, de politieke lei der van de Zoeloe's. Waarnemers ver wachten dat het conflict nationale afmetingen zal aannemen. Als Boethe- lezi inderdaad naar Durban komt. Ploegbaas Sinds zijn verkiezing tot president in 1956. toen hij een meerderheid van slechts één stem in het college van driehonderd kiesmannen kreeg, heeft Kekkonen zijn positie versterkt. Bij zijn herverkiezing in 1962 en 1968 behaalde hij een overweldigende meerderheid. Voor een eventuele vier de ambtstermijn zou een speciale wet van het parlement nodig zijn, daar de president heeft laten weten, dat hij niet aan de verkiezingstrijd zal deel nemen en zich in geen geval zelf kandidaat stellen. Hij hoopt, dat de partijen een nieuwe president zullen Kekkonen was aanvankelijk sterk an ti-Russisch, mede door de verschrik kingen van de 'winteroorlog' van hon derd dagen met de Sowjet-Unie in 1939-1940. Hij was toen belast met do hulpverlening aan de duizenden vluchtelingen uit de provincie Kare- lieë, waarvan het grootste deel bij de Sowjet-Unie is gevoegd. Nog tijdens dc oorlog van 1941-1944 tegen de Sow jet-Unie, waarbij Finland aan de zijde van nazi-Duitsland de verloren gebie den trachtte te heroveren, kwam hij #1 - van zijn anti-Russische houding terug K66A Wil nP71l 1H en begon onmiddellijk na de wapen- "v£,lt lil stilstand te werken aan een nieuwe nnn buitenlandse politiek, die later be- AllUld adII kend zou staan als de 'lijn-Paasikivi- Kekkonen'. De president woont met zijn vrouw Sylvi Uino, een bekend schrijfster, in Tamminiemi, een prachtige oude villa die enige kilometers van het centrum van Helsinki in een schitterende na tuurlijke omgeving is gelegen. Het echtpaar heeft twee zoons een tweeling. Kekkonen, een groot lief hebber van vissen en jagen, beoefent nog steeds de akisport, houdt van flinke wandelingen en besteedt zoveel mogelijk tijd aan zijn kleinkinderen. NIEUW DELHI Standard Oil Co. of New Jersey (Esso) heeft aangebo den haar ondernemingen in India aan de regering van dat land te verkopen als ze haar voorstel ze te exploiteren als een joint-venture, waarin de rege ring een meerderheidsbelang heeft, niet aanvaardbaar is. De regering is 74 pet. van de aandelen aangeboden. Esso wil de rest zelf houden en wil het aantal zetels In de raad van commissarissen volgens deze verhou ding verdelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9