Werkgevers op weg naar en eenheidsorganisatie' Bonden zeggen 'nee' tegen reorganisatieplan Fynhout Werkgevers fel tegen in vesteringsregel ing Pond sterling sterk onder druk door stroom van verkopen Langzame stijging Portugese economie Unitas wil 'Planken i Wambuis' verkopen 1' quidatie Atlantis rop voor KLM DE en O.Europese ren via DDR EEG ingevoerd ,BLE banners willen er investeren Nederland Citibank behaalde recordwinst Oce-van der Grinten Strenge prijsvoor schriften in sociaal contract bepleit Ned. fondsen in New York DOW JONES INDEX Amerikaanss goederenmarken Luchtscheidingsfabriek in Delfzijl van Aga Gas WALL STREET VERDEELD Binnenkort bijna alle beursfondsen guldensnotering l: OUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 FINANCIËN en ECONOMIE TPNOUS17/K21 'oorzitter hout- en bouivbond ongerust: DfHEM De voorzitter van de Nederlandse Christlijke Boni i werknemers in de hout- en bouwnijverheid, de heer D. van mmenée, heeft er gisteren zijn ernstige verontrusting over uitge- «ken dat de ontwikkelingen in werkgeverskringen steeds verder min de richting van een eenheidsorganisatie. de bouwnijverheid, waar eerst de testants-christelijke en de rooms- jolieke aannemers zijn samenge- a in één organisatie, is nu een ig streven naar een eenheidsorga- itie, waarin men hooguit nog apar- irganisaties voor specifieke secto- ziet, aldus de heer Van Comme- 'De motieven zijn zuiver econo- :h (andere hoort men bijna niet) daaruit blijkt dat men de economi- en zakelijke belangen niet meer een eerste belang van de organisa- ziet, maar als het enige belang, deze ontwikkeling zich doorzet zal steeds minder mogelijk zijn el- als organisaties nog aan te spre- op sociologische en ethische mo- en', zo zei de bondsvoorzitter in openingsrede op de tweejaarlijkse edaagse bondsraadsvergadering van NCB. (Deze vergadering wordt ge houden aan boord van het Rijnschip 'Rotterdam', dat tijdens de besprekin gen de Rijn opvaart en vanmiddag in Arnhem ter g zal keren). BEZINN1 1 De heer Van Com men ée vroeg zich af of de bezinning op en het handelen naar bijbelse motieven alleen aan de christelijke werknemersorganisaties voorbehouden is, en hij noemde dat em gevaar, juist nu er zoveel niet- direct-materiële zaken van steeds meer belang worden. De NCB-voorzit- ter vond dat (mede daarom) een zo groot mogelijke samenwerking een dringende noodzaak is en dat aan de federatie tussen de drie vakcentrales de volledige medewerking moet wor den gegeven. Hij noemde het onjuist altijd krampachtig te zoeken naar de eigen identiteit, 'alsof bij alles wat wij als christelijke organisatie doen, afwijking van het standpunt van !j andere organisaties noodz.-.ak zou zijn. i Dat lijkt meer heidens dan evange- ij; lisch'. In dit verband pleitte de heer 1 Van Commenée voor een deskundig onderzoek naar de dalmat: _'.ieid van de structuur van het NCB teneinde een zo groot mogelijke bijdrage aan de toekomstige federatie van vakcen trales te kunnen leverc UTRECHT, AMSTERDAM De bouw- en houtbonden willen duidelijkheid hebben over de plan nen van de Engelse eigenaren van het houtverwerkingsbedrijf Fynhout in Amsterdam, de Tower Assetsgroep. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen de bonden zeker 'neeiT zeggen tegen nieuwe reor ganisatieplannen bij Fynhout, waar eerder dit jaar al 260 man zijn ontslagen, aldus de heer J. Boom van de Bouw- en Houtbond van het NW. Sprekend over de onderhandelingen over het sociaal contract zei de bonds- voorzk ->r de overheid maar 'een heel lastige r U' te vinden, omdat zij zelf regelmatig aanzetten tot de inflatie geeft, terwijl het juist in de bedoe ling ligt de geldontwaarding in te darnm-i. In dit verband uitte hij scherpe kritiek op het besluit dat woniingbou.. orenigingen 'plotseling btw met terugwerkende kr. ht moe ten betalen, hetgeen in de meeste geva. :n en'-ele guldens huurverho ging betekent. Mogen wij aan de over heid, als hoedster van het algemeen belang, eens vragen, hoe zij de term algemeen belang vertaald? Meent zij D. van Commenée: overheid een heel lastige partij soms algen, -n uitsluitend best at uit een sluitende overheidsbe groting en het daarvoor uitpu'. en van allerlei formele mogelijkheden?', al- du.. de heer Van Commmée, die ook het volledig toepassen van de salaris- :rhogingen voor het hogere over- he' 1 onbegrijpelijk noemde, temeer omdat de hogere inkomens in het vrije bedrijf wel afgeremd zijn. Hij pleitte voor 'een zekere mate van voortdurende matiging' in de hogere salarisniveaus, evenals voor een ten goede aan de werknemers laten ko men van extra bedrijfswinsten, die als gevolg van loonmatiging ontstaan. IPHOL Nadat een poging tot terking van de financiële basis rbij ook contacten waren opgeno- met de K.L.M. op niets waren lopen, heeft de directie van de tduitse chartermaatschappij Atlan- één van de grootste van de Bonds- ibliek, besloten de maatschappij te deren. Aangezien de hele vloot Atlantis (8 straalvliegtuigen) ds in technisch onderhoud is ge it bij de K.L.M., betekent dit dat een goede klant gaat verliezen, en poging Atlantid nog te redden len de K.L.M., een niet nader temde andere luchtvaartmaat- ppij en nog een aantal aandeel- Iers zich bereid verklaard met gezamenlijke bijdrage van ruim 12,5 miljoen het kapitaal van de se charter te verdubbelen tot een 1 van DM 25,5 miljoen. Dat ech- pnder voorwaarde, dat van Duitse ïeidswege een garantie zou wor- verleend. De staat Hessen weiger- it echter. Ook bouivondernemers in verzet je- of uur it", N toelii plan ;elijk ring. -lkein lemei Q) Smo jY HAAG Het vermoeden dat )ost-Duitsland eieren uit andere europese landen als Duitse' eie- de EEG binnenkomen is van elke d ontbloot. Dit zegt de Europese missie. vermoeden was uitgesproken door le bestuursleden van het Neder- »che Produktschap voor pluimvee ieren. Het Nederlandse socialisti- lid van het Europes eparlement Vredeling had er de commissie ai over gesteld. De heer Vrede- Doemde in zijn vragen een stij- van de Westduitse invoer van n en eiprodukten uit Oost-Duits van 5.9 miljoen kg in 1970 tot 6.6 miljoen kg in 1971. lommissie kan deze cijfers niet itigen. Ze heeft ook geen cijfers de invoer in Oost-Du'it®land. Wel ze cijfers over de Westduitse t uit andere Oosteuropese lan- Hieruit blijkt o.m. dat de Bonds- bliek in 1971 ruim 5.7 miljoen eieren uit Tsjechoslowakije be- 403.000 kilo uit Polen en 146.000 uit Hongarije. of HAAG De kamer voor Japan de Centrale kamer van handelsbe- ering heeft na de gesprekken met elegatie van de Japanse overheid et Japanse bedrijfsleven, die Ne- nd heeft bezocht, de indruk dat eer Japanse investeringen in Ne- nd zijn te verwachten. Japanners die een rondreis door el Europa maken, zijn gekomen ïich op de hoogte te stellen van mogelijkheden van samenwerking en deelneming in het Nederland- ledrljfsleven. Daarbij is gebleken, zij belangstelling hebben voor .Jglng van produktiebedrijven en ""■M'pblagcbedrijven en voor 0verne- van Nederlandse bedrijven. liefst werken de Japanners met irlandse vestigingen, die voor 100 hun eigendom zijn. Hun ervarin- met joint ventures zijn niet van aard, dat zij daar veel heil in Nog onlangs zijn twee Japans- irlandse joint ventures failliet ge- Bij joint ventures stuiten de nners op het probleem, dat hun nfilosofie en hun manier van aan- en anders zijn dan de Nederland- DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond hebben in 'een adres aan de Tweede Kamer ernstig bezwaar aange tekend tegen het op 10 oktober bij de Kamer ingediende wetsontwerp selec tieve investeringsregeling. De twee or ganisaties die samenwerken in de raad van Nederlandse werkgeversver bonden gronden hun bezwaren op ge brek aan gegevens in dat wetsontwerp en in de toelichting daarop, op onvol- doznde bestudering van alternatieve beleidsmogelijkheden, onbillijkheid en ondoelmatigheid, verwaarlozing van schadelijke economische neveneffecten en voorbijgaan aan de essentie van het interim-advies dat de Sociaal-Eco nomische Raad heeft uitgebracht. De raad van werkgeversverbonden noemt voorts rechtsonzekerheid van de betrokkenen en te ruime delegatie van bevoegdheden aan de Kroon. De raad herhaalt iin dit adres dat hij het in het wetsontwerp voorgestelde be leid onaanvaardbaar acht. De raad dringt er met klem bij de kamer op aan dit wetsontwerp niet in behande ling te nemen, c.q. af te wijzen. Ook de Stichting Raad van bestuur bouwbedrijf heeft zijn bezwaren geuit in een brief aan de Tweede Kamer. De regeling is vooral schadelijk, zo zeggen zij, omdat de afremming in het Westen, wat de bouw betreft niet genoeg zal worden opgevangen door toeneming in andere delen van het land. De toch al niet florissante voor uitzichten van bedrijven, die op de utiliteitsbouw zijn aangewezen, wor den hierdoor nog slechter. Het huidi ge hoge werkloosheidscijfer in de bouw zal zich niet kunnen herstellen. De raad merkt verder op dat veel bouwondernemers dure bouwgrond in eigendom hebben voor de bouw van bedrijfsgebouwen en dat het niet doorgaan van de geplande produktie als gevolg van de wet voor deze bedrijven aanzienlijke renteverliezen met zich mee zal .brengen. De verhoging van de bouwkosten van nieuwbouw met 40 pet. zal ertoe lei den dat die waarde van de bestaande gebouwenvoorraad in het westen zal stijgen. Dit betekent dat niet alleen de produktie in de nieuwe gebouwen een kostprijsverhogend effect van de wet ondergaat, maar ook de produktie van de bestaande gebouwen. Ook treedt een prijsverhogend effect op wegens hogere transportkosten voor de produkten van de bedrijven, die zich buiten de randstad" hebben moe ten vestigen en die in het westen des lands een belangrijk afzetgebied heb ben. Tenslotte wijst de raad op de moge lijkheid dat de in het westen bestaan de woningnood zou kunnen worden versterkt doordat het bedrijfsleven be slag gaat leggen op bestaande wonin gen voor kantoor- en industriële doel einden. NEW YORK De geconsolideerde winst van de First National, City Corp. over de eerste negen maanden van 1972 is gestegen tot een record van 146,3 min. Dat was 18,4 procent meer dan over dezelfde periode van vorig jaar 123,6 min. In het derde kwartaal was de winst (na belastingen) 49,5 min, een stij ging van 23,3 procent ten opzichte van 1971 40,2 min. De winsten uit buitenlandse activiteiten en andere sectoren van Citioorp.'s financiële dienstenpakket hadden in vergelijking met de eerste negen maanden van vorig jaar het grootste aandeel in de stijging. De verdiensten uit Ameri kaanse kredietverlening waren ge- diukt; de hogere omzet werd onge daan gemaakt door een lagere rente voet. De bonden zijn bij Fynhout op be zoek geweest en in een gesprek met een vertegenwoordiger van de Engelse eigenaren is duidelijkheid over de plannen van de Britten geëist. De heer Boom hoopt dat die duidelijk heid er komt, als begin november de Engelsen de studie, die zij zeggen in te stellen naar de organisatie van Fynhout, zullen hebben voltooid. Wij blijven echter zeer sceptisch', ver klaarde de heer Boom. Volgens wie tijdens het gesprek niets conoreets is meegedeeld door de Engelse vertegen woordiger. Er blijven ook nog steeds geruchten over andere plannen van Tower As- sets, nl. dat het eigenlijk meer gaat om de mogelijkheid het onroerend goed van Fynhout, met name de grond waar het bedrijf in Amsterdam op staat, te gebruiken als financieel object. De ongerustheid hierover is volgens de heer Boom bepaald nog niet onjuist gebleken. 'Maar we zullen toch even moeten afwachten wat in de reorganisatieplan van begin no vember staat'. De heer Boom stelde verder dat er van een sociaal beleid weinig sprake meer is bij Fynhout. Van de kant van de Fynhout-directie verklaarde men de uitlatingen van de bonden erg voorbarig te vinden. Com mentaar wilde men thans niet geven. Dit kan echter spoodig tegemoet wor den gezien. De directeur van Fynhout drs. F.O. Huysmans, is deze week met ziekte verlof gegaan. Ingewijden echter spre ken van een verkapt ontslag. De heer Huysmans heeft van zijn bazen een cheque aangeboden gekregen die hij echter niet heeft aangenomen. De t heer Huysmans zou zijn ontslag voor J j j. de rechter willen betwisten. Onveranderd lIUeriITt De verhoudingen binnen het bedrijf - Assets en haar sociaal beleid heeft men geen enkel vertrouwen meer Tower Assets is een onafhankelijke maatschappij. De eveneens Britse Sla- ter Walker, de laatste tijd actief in Nederland op Beleggingsgebied via o.a. biedingen op de beleggingsmaat schappijen Hellingman (onroerend goed) en Prudentia. Fynhout is im- en exporteur van allerlei houtsoorten. De onderneming is opgesplitst in een aantal dochters. zijn na de overname door Tower As- sets zeer verslechterd. De directie zou niet meer mogen vergaderen en met de ondernemingsraad heeft slechts één maal oppervlakkig overleg plaatsge vonden. Pas deze week is in een met spanning geladen sfeer opnieuw ver gaderd. Het is nog steeds niet duidelijk wie namens de Britse eigenaars de eigen lijke directie bij Fynhout in handen heeft. De jongeren bij het bedrijf nemen op het ogenblik in groten getale ontslag terwijl de ouderen in onzekerheid achterblijven. In Tower VELO Océ-van der Grinten stelt per 1 november een onveranderd inte rimdividend over het boekjaar 1971- 1972 betaalbaar van ƒ2.40 per aandeel van 20. Océ keerde over het vorige boekjaar een totaal dividend uit van ƒ5. In de eerste negen maanden van het lopende jaar stegen de omzet en de nettowinst met 17 pet. LONDEN (AP, Reuter) Als gevolg van een aanhoudende stroom van verkopen stond het pond sterling donderdag in de voornaamste Europese valutacentra sterk onder druk. In Londen werd zelfs het laagste peil bereikt. Volgens valutahandelaren in de City hield de druk op het pond verband met de hardnekkige inflatie in Engeland alsmede met de dreiging van een nationale energiestaking. Van onze sociaal-economische redactie DRIEBERGEN 'Een sociaal contract, waarin geen stringente voor schriften voor de toelaatbare prijsontwikkeling in 1973 zijn opgeno men, is voor ons onaanvaardbaar'. Dit zei de voorzitter van de Chris telijke Metaalbedrijfsband, de heer C. van Dijk, gisteren in zijn openingsrede voor de tweedaagse bondsraadsvergadering van deze organisatie. Hij vroeg zich af of gezien de voortgaande onrustbarende stijging der consumptieprijzen de onderne mingen en de handel wellicht reeds nu bezig zijn zich op de een of andere manier veilig te stellen. 'Wanneer de vakbeweging zich een vrijheid zou veroorloven ten aanzien van de loon ontwikkeling zoals- deze door anderen met betfekking tot de prijzen wordt aangewend, dan zou de roep voor het treffen van maatregelen op loonge- bied nog veel luider klinken dan nu reeds het geval is', aldus de heer Van Dijk. Mocht onverhoopt geen sociaal con tract tot stand komen dan zullen de vakorganisaties snel concrete plannen op tafel moeten liggen, zo zei de bondsvoorzitter verder. 'En voorzover het nut van overeenstemming met deze regering gezien haar nog korte levensduur betwijfeld moet worden, zou het resultaat nog vóór de verkiezingen aan de Tweede Kamer kunnen worden voorgelegd. Wordt daar een ruime meerderheid behaald dan kunnen wij rustig een nieuwe regering afwachten'. De CMB-voorzitter zei alle hoop op een aanvaardbaar resultaat in het overleg met de regering nog niet geheel verloren te hebben. 'Ik hoop, dat de onderhandelingsmarge van de regering ruim genoeg zal blijken te zijn om een brug te kunnen slaan die nodig is voor een redelijke overeen stemming'. Kort voor de middag bereikte het pond een peil van 2,3940, tegen een slot van woensdag van $2,4082. E.e.a. betekende een teruggang van het pond met 15 dollarcents sedert 23 juni van dit jaar. toen Engeland besloot het pond sterling te laten 'zweven'. De oude pariteit van het pond (vóór het akkoord van Washington) was 2,40. Ook de topconferentie in Parijs werd in verband gebracht met de daling van het pond. Gesuggereerd werd nl. dat in Parijs wel eens druk op Enge land zou kunnen worden uitgeoefend om een nieuwe pariteit voor het pond vast te stellen. GERUCHTEN OVER YEN Geruchten, dat de yen dit jaar 301,10 yen voor een dollar zou komen. Termijndollars (voor levering in april '73) zakten in van 282,50 yen tot 284,40 yen. Bij 280 yen zou er sprake zijn van een revaluatie van de yen met 10 procent. Een percentage dat veelvuldig te horen valt. Kon. Olie noteerde op 19 oktober 36"i-37% C37Vt-%); Phiilips 16%-% (lBVi-%); Unile ver S 43%-% (43%-44»/«) en KLM S 35%-36 (35%). Opgave duPont, Glore, Forgan. Amsterdam Assets Amas (het vroe gere Ngombezi, thans een meerder- heidsdeelneming van de Britse Ralll International Ltd) voert onderhande lingen met Servo Wrap bv Rotterdam over een mogelijk samengaan. Servo (handel in paplervcrpakkingen) heeft ongeveer 50 man personeel. De direc ties hopen spoedig overeenstemming te kunnen bereiken en verdere mede delingen te kunnen doen. Wegens 'Veterans Day zullen maanda g23 oktober de meest egoeder- cnmarkten in de Ver. Staten gesloten zijn. De Canadese goederenmarkten zijn normaal open. Induxt. Sporen Utll. Obl. Modx 17 okt. 926.48 214.45 112.50 74.13 442.6 18 okt. 932.34 215.80 112.22 74.16 444.1 19 okt. 932.12 213.48 112.70 74.28 443.4 Aand. Obl. Tot. H. L. 17 okt. 13.410 16.980 1.760 807 578 18 okt. 17.290 1.747 835 510 19 okt. 13.850 14.320 1.745 594 754 anders in het begin van 1973 zal worden gerevalueerd hebben tot een golf van dollarverkopen geleid op de valautamarkt in Tokio. De Bank van Japan moest op ruime schaal in de markt interveniëren om te voorko men, dat de dollar beneden het laag- tarwe ste officiële interventiepunt van g - Gedaan; b - Bieden; L - Laten: n - Nom. PARIJS Het gaat slecht met de Portugese economie. De prijzen schieten alle plafonds aan flarden en er is een toestand van hollende inflatie. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) schrijft dit in haar jaarlijks overzicht van de Portugese economie. Vele geïnteresseerden in buitenland mei Van een onzer verslaggevers Rogj ROTTERDAM De beleggingsmaatschappij Unitas is van plan het okt! ruim 2.000 hectare grote Veluwse landgoed 'Het Planken Wambuis' dec' te verkopen. Ook twee andere landgoederen, de Amerongse berg mei' (1.000 ha.) en Huis ter Heide (640 ha.) in de buurt van Tilburg ge staan op de nominatie om door Unitas verkocht te worden. De land- ec' goederen zijn sinds de jaren dertig eigendom van de beleggings- maatschappij. 19/10 219% 222% 219% 337% 339 344% 122*4b 122 la b 86%b 86 %L 86 %b 8G%0 86% Gcrst Tin okt 123% 123 Tub Sir. loco 177%-185L 177-184L dec. 123%b 1241, 127 127 Lood Sir. loco Lijnzaad okt 359% 361 ANTWERPEN nov. 336% b 340b Austr. wol sept 175L 175h NEW YORK okt 175L 175h Katoen nov. 175L 175h dec. 27.32-31 27.75-27.77 mrt 27.76 28.18-28.20 ROUBAIX juli 28.34 28.85b-90L Wallops Cacao sepi 21.00-22.00 19 30b okt Loco li 3S% 37% 19.15-19.30 18.75-19.00 Loco B 36% 35% dec. 33.05 32.53 LONDEN 32.90 32.20 .Metalen en per ton Wol (ops loco 157.00 152.50n Tin loco 1572-1573 1575-1576 dec. 157.50L 152.60L Id. 3 mnd 1576-1577 1581-1582 Suiker conlr. U Koper loc 483%-434 430',4-431 loco 7.35 7.65 Id. 3 mnd 443%-444 441-441% Jan 7.61n 7,5ln mel 7.87-92g 7.83-80g Lood loco 123*4-124 123%-123*4 id. 3 mnd 124-124% 124-124% »epPt. 48.95 48.25 Zlnk loro 151-151". 150'i-150% okt. 49.40 48.7U puui c p| 151*4-155 154'.4-154% ipanners hebben zich ook georiën- over de mogelijkheden die er vestigingen in andere gebieden de randstad bestaan. Het is echt zo, dat zij per se in Europoort of elegei Schiphol willen zitten, aldus een de dvoerder van de kamer. De Ja- :n de iers bleken al goed op de hoogte Ie ko»ijn van de faciliteiten, die de beid biedt bij vestiging in bepaal- egio's. belan "ïïizj ktenkoersen lndverkeer irme'.i VERDAM In het telefonisch 'Ttenve:-keer kwamen gisteravond olgende koersen tot stand. Tussen jes staat de officiële slotkoers van nniddag. Akzo 68.80 (68.60), Hoog- (75.00), Kon. Olie 119.70- (120.20), Philips 52.80 gb-52.90 Unilever 139.7P (139.60), KLM 17.00). Officiële schattingen vermelden een verminderde groei van het bruto nati onaal produkt van 8,5 procent in 1970 tot 5 procent vorig jaar. De stijging in de eerste vier jaar van het in 1968 opgesteld meerjarenplan is gemiddeld 6,5 procent geweest, aldus de OESO. Oat is een half procent beneden het streefcijfer van 7 procent. Wanneer het huidige overschot op de betalingsbalans positieve gevolgen heeft is een wat minder langzame groei van het bruto nationaal produkt niet uitgesloten aldus de OESO. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans is ƒ202 miljoen dol lar. De handelsbalans vertoonde een tekort van 601 miljoen dollar, maar dit werd ruimschoots gecompenseerd door de inkomsten uit het toerisme. In een analyse van de oorzaken van de inflatie schrijft de OESO dat de uittocht van Portugezen die in het buitenland gaan werken ('gastarbei ders') een opwaartse druk heeft uitge oefend op het binnenlandse loonpeil terwijl de consumptieve vraag is ver minderd. De produktiviteit in de landbouw blijft laag en de bouwprij- Het tarief voor daggeld is donder dag verhoogd van 2 tot 2,75 pet als gevolg van een verkrapping van de geldmarkt door belastingbetalingen. zen stijgen op het ogenblik snel door de verstedelijking maar vooral ook ■door het aanvatten van allerlei projec ten voor toeristische doeleinden. DEN HAAG AGA Gas heeft plan nen om in Delfzijl een luchtschei dingsfabriek met een capaciteit van ongeveer 9.000 ton stikstof per jaar to bouwen. Dit deelt de vereniging van de Nederlandse chemische industrie in haar orgaan mede. In een stikstof generator wordt uit lucht alleen de stikstof afgescheiden en niet de zuur stof. Met Upjohn Polymer heeft Aga gas een contract gesloten voor de jaarlijk se levering van ongeveer 7.000 ton stikstof voor de isocyanatenfabriek in Delfzijl, die in aanbouw is en die in 1973 gereed komt. Vermoedelijk zal het een luchtschei dingsfabriek wórden, die eventueel sa men met de Hoek-Loos-groep zal wor den gebouwd. Mocht echter de indus trialisatie in dit deel van Groningen weinig voortgang maken, wat men overigens niet verwacht, dan zal voor een stikstofgenerator worden gekozen, daar de bouw hiervan aanmerkelijk minder zal gaan kosten. Reden voor de verkooplannen is het •geringe rendement op de terreinen. Unitas heeft ze gewaardeerd op ƒ20 min. Per jaar leveren ze 100.000 op, dus een half procent. Dat de percelen overigens nog een rendement opleve ren - voornamelijk door bosbouw - noemt president-directeur drs. J.A. Verhorst al uitzonderlijk. De meeste boseigenaren lijden verlies. •De heer Verhorst vindt het in ver band met de geringe opbrengst echter niet langer verantwoord de landgoede ren aan te houden en denkt bij verkoop een behoorlijk bedrag te kun nen incasseren. Eerdere verkopen (twee boerderijen met in totaal 98 hectare grond) bewezen hem, dat Unitas de grond voorzichtig heeft ge waardeerd, want de opbrengst per vierkante meter was 70 cent bij een •balanswaarde van 54 cent. Unitas ziet het liefst dat de stukken land (vooral Het Planken Wambuis is een uniek natuurgebied) in Neder landse handen blijven. Geprobeerd is de landgoederen aan de overheid te verkopen, maar geldgebrek bleek daar een te ernstig struikelblok. Momen teel zijn er zeer vele geïnteresseerden uit het buitenland, vertelde de heer Verhorst. Namen kon hij niet noe men, maar wel, dat een publikatie met inlichtingen in het Duits en Engels is opgesteld. bestemmingsplannen Als de landgoederen in buitenlandse handen terecht komen, behoeft men •niet bang te zijn, dat natuurschoon verloren zal gaan, betoogde de heer Verhorst. De terreinen zijn in bestem mingsplannen als recreatiegebied aan gewezen. Recreatie in de natuur dan, want een eventuele buitenlandse ko per mag er bijv. niet een pretpark bouwen. Ook een ander stuk onroerend goed- bezit van Unitas, het J. P. Coenge- bouw in Amsterdam-West lijdt aan het euvel van een te geringe rentabli- liteit. Nog niet alle ruimten zijn in dit kantoorgebouw verhuurd, waarbij Unitas er nadeel van ondervindt, dat ■in de omgeving veel minder industrie- activiteiten zijn dan men enige jaren new vork ■geleden verwachtte. Men denke slechts aan het Progil-project, dat des- Airco tijds niet doorging. Allied Chemical Unitas heeft het grootste deel van het Aium co «um vermogen in effecten belegd en heeft naast het al genoemde onroerendgoed- Am cyanamid bezit ook nog een Duitste steenkolen- Am Eiectr Power mijn in eigendom, de Sophia-Jacoba. Motor» Deze heeft een anthractetproduktie Am 'smelt and Kei van l'/j miljoen ton per jaar. Unitas Am Tel and Tel verwacht deze hoeveelheid ook in de Anaconda komende jaren - ondanks de afnemen- Armco sicci de betekenis van steenkool voor huls- Atiani nichfieid branddoeleinden - te kunnen afzetten. Plannen om de mijn af te stoten zijn Bethlehem sieei er dan ook beslist niet. Het rende- Boeing ment was in 1971 - beslist een mager Burlington ind jaar - 7 van het kapitaal. Canadian Pacific eelanoxe Chase Manhattan AMSTERDAM Aandelen en certificaten van aandelen die tot nu toe nog in procenten tierden genoteerd zullen m.i.v maandag 29 november in gul dens worden genoteerd. Dit staat in de Prijscourant van de Vereeniging voor den Effecten handel. Bedoeling van de maat regel is eenheid en duidelijk heid in de vermelding van de beurskoersen te brengen. Enkele fondsen die hiervoor dan in aanmerking komen zijn HAL. Slavenburg's Bank, Am sterdam Rubber, HVA, Bens dorp Internationaal, Bredero Vast Ooed, Calvé, Ford, Gam ma, 1GB. Kemo, Van Nelle, Schokbeton, Scholten Carton, Schuttersveld, Veneta, Ver. Glas, Mij. Zeeland. Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss-Wright Curtiss-Wrlght A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Allegheny Pow S Akzona Am-Standard Ainsted Ind Can Breweries Cerro Chadbourn Getb Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone Fluor Corp 18/16 19/16 50% 61% 16% 16*4 27% 26*4 50 50 41% 42% 29*4 29% 33% 33 27% 27% 26 26 8% 8% 17% 17% 47", 5% 5 Vt 17% 1? 20 20% 67', 67 43% 26% 26% 21% 21% 31% 31% 15% 15% 37% 36% 56% 56", 45% 45% 29% 29% 41 41% 79% 79% 10% 15% 34% 34 24". 23 30". 28". 36% 36 34 31% 43% 38b 48% 41 39% 38% 93% 94 167 167 132% 133% 70% 71 16% 16% 21% 21% 28% 28 10% 10% 40% 41 45» ih 45'. 12% 12% 7% 7% 13% 13% 10.94 10 98 27% 27% 27 27b 24% 24% 23% 24 Gen Klecirlc Oen Kouds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel und Elec Getty Oil Gllette Cimbel Brothers Gnndvear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insllco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Con Int Paper Int Tel and Tel Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Alrcraf Marcor Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper <$4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasen Lone Star lemen Lehman 62% 61% 2» 24% 74 74% 21% 21% 27% 27% 83 83% 63 53% 20% 27% 27% 24% 24% 27% 28 14% 15 370 378% 35% 31 33% 32% 36 35 50% 50% 28% 28% 16% 16% 22% 22% 42% 43% 9% 9% 12% 12% 9% 9 23% 22% 18% 18% «2*4 42% 34% 34% 68 68 57% 56% 32% 33", 16% 16 16 15% 38% 39% 14% 15% 34% 34% 17% 1Mb 08% h 77% 77 59 59 h 25.00 25.10 43% 43 26% 27". 35% 35% 20 20% 17% 17% 24 23% 17',4 17% 12*4 13 Pacific Ga« and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa iFe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Rollway Sparry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Sludebaker-Worlhl Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas Instrum Transamerica United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westingbouse El Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr Standard Brands Union Elect United Corps United Gas Western Bancorp 15»4 15% 29 29% 3' 4 3% 81 81% 38% 38% 96% 96% 35", 35*4 98% 99 32% 32 7 25% 25% 50% 50% 37% 36% 30% 30% 104%. 105 49 48% 19% 19% 41%. «1% S5", 54 47 45% 72 70% 77% 77 83*, 83% 5fl 43% 43% 35%. 35% 166', 166%. 16% 17% 43%b 43% 43*. 43*. 15% 15*4 42 41% 11", 27% 27% 47 46% 42 42% 35% 35 15% 15% 8% 68% 69% 33» 33% 13% 13% 23% 23% 23% 23% 49% 49% 35% 35% 17% 17 9% 17% 8% 18 36*. 35*4

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21