Twijfels over transfer Groenendijk 'Continuïteit ontbreekt in training van basketbaltop' l Is uwkind anderhalf? Tijd voor kaas uit 't vuistje! Bij Go Ahead heb ik veel meer voldoening van mijn spel ook als ik geen doelpunt maak lincinnati Reds pen stukje in KNSB neemt Henk Gemser weer in dienst Tien Ajacieden in selectiegroep Sterke start van Rini van Bracht vakbeurs elektrotechniek 5 ITROLW/KWAKTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 SHORT T11/K17 Van onze speciale verslaggever DEVENTER Opvallend gemakkelijk liet FC Utrecht afgelopen zomer schutter Jan Groenendijk los. Groenendijk beschikte welis- waar nog over een éénjarig contract bij de Utrechters, maar toen 1 Öo Ahead hem een aanzienlijk lucratiever overeenkomst voorscho telde, bleek dat plotseling óók voor FC Utrecht geen onoverkome lijk probleem. Groenendijk vertrok naar Deventer. Maar inmiddels zijn er zowel bij FC Utrecht als Go Ahead twijfels gerezen over de kostbare transactie. De feiten vechten het nut van deze transfer heftig aan. Jan Groenendijk (26) is in Utrecht altijd een vrij beperkte voetballer geweest. Grillig, technisch nauwelijks voldoende. Maar vèl een speler met een formidabele sprongkracht, goed profiterend van njn lengte en een uitstekend gevoel voor de juiste positie in de spits. Vooral in samenwerking met de tech nisch rijker geschoolde Leo van Veen blesk Groenendijk twee seizoenen voor Utrecht goud waard. Het eerste jaar reikte de ex-Elinkwijker naar de gedeelde vierde plaats van de nationale topscorerslijst met achttien doelpunten. Vorig seizoen scoorde hij er twee minder, maar stelde Van Veen -n staat Utrechts doelpunten- produktie toch op een aantrekkelijk niveau te houden. Groenendijk: 'Dat lukte geweldig. Leo en ik vonden elkaar blindelings, we waren optimaal op elkaar ingespeeld.' LACUNE Iroenendijk péste in FC Utrecht. De veelvuldig opkomende acties vanuit ferdedigimg en middenlinie waren in e slotfase op hèm, de echte spits, fgestemd. FC Utrecht nü roept om roenendijk, zeker de fanatieke sup- mrters, die in de oefencampagne al ntdekten, dat Groenendijk in het entrum van de aanval een lancune ad achter gelaten. Trainer Bertus acohs stuurde noodgedwongen Leo au Veen naar de voorste punt. Een oeitreffender alternatief bleek niet anwezig. Utrecht, inmiddels gecon- ronteerd met een zwaar tegenvallend ioelsaldo, aast r.a op de Zweedse nternational Ralf Edström om dit ijnlijke probleem op te lossen. In terwijl FC Utrecht (voorlopig nog onder succes) op een vervanger van roenendijk in de spits jaagt, vraagt e betrokken speler zelf zich in De- enVsr af, waar zijn scorers-instinct is ebleven. Niet meer dan twee keer enutte Groenendijk een kans voor o Ahead, dat zorgelijke tijden door- laakt. Groenendijk zoekt nog. Geeft ie, dat hij zichzelf een veel rooskleu- ger positie op de schutterslijst ge- rogrammeerd had. 'Kansen krijg ik moeg. Ik had er op z'n minst al vijf zes doelpunten moeten maken. Hoe >t komt, weet ik niet. Misschien is et toch een beetje gebrek aan zelf- rtrouwen. De druk, dat je een hoge ransfersom waar moet maken. Ik heb in het beg-.n al met trainer Hughes er gesproken. Hij heeft gezegd: als goed speelt en je taak uitvoert, dan alles m orde. Het publiek kan wel doelpunten roepen, maar je heb1 leen met mij te maken. Aan die jtspraak houd ik me maar vast.' AKLAND (AP) Op eigen terrein «ft Oakland Athletics de zegereeks de World Series (officieus wereld- tmpioenschap honkbal voor club- ams), niet voort kunnen zetten. Voor .000 toeschouwers in het Colosseum Oakland wonnen de Cincinnati eds met 10. Hun grote man was erper Jack Billingham, een verre ef van Christly Mathewson, een der itstè werpers uit de Amerikaanse iballgeschiedenis. Billingham is lf een weinig opvallende werper, l/jf, aar tegen de 'A's' uit Oakland, yam hij plotseling tot een voortref- lijke prestatie, hij behoefde slechts honkslagen toe te staan. e énige run van de wedstrijd werd de zevende inning gescoord door biiny Perez. Op een éénhonkslag was ra ij op de kussens gekomen, daarna •STüii hoof bij door een opofferingsslag in' korte-stop Dennis Menke verder terwijl een honkslag van verre- ilder Cesar Geronimo hem binnen- ng Ben stand in de World Series is nu dorp."1 in ^et voordeel van Oakland Ihletics. De eerste ploeg die vier oerwinningen heeft behaald mag zich 'ireldkampioen' noemen. jrtin; iter 600 ntie. BRl' een sli P ?ens v.a. iderle en oxen, iegen; klep* art. per. ais', vonds Groenendijk is ondanks de teleurstel lende prestaties tevreden, bij zijn nieuwe werkgever. Barry Hughes heeft hem in zijn formatie een veel ruimere taak gegeven, dan hij in Utrecht gewend was. Groenendijk, aangetrokken als opvolger van de naar FC Brugge vertrokken Ruud Geels: 'Ik verdedig en combineer hier meer. Bij Utrecht kreeg ik bijna geen bal in de voet gespeeld. Daar zijn we hier onmiddellijk mee begonnen. In Utrecht werd er tijdens de training bijvoorbeeld tegen mij alleen maar passief verdedigd. Bij Go Ahead zit iedereen er meteen bovenop. Dat mag ik wel.' Groenendijk heeft bij Go Ahead ande re opdrachten gekregen dan zijn voor ganger Geels. Van hem worden veel meer verdedigende activiteiten ver wacht. Groenendijk weer: 'Geels had de luxe, dat hij zich van opkomende verdedigers bijna niets aan hoefde te trekken Maar een moderne spits mag zijn taak niet verwaarlozen. Het af stoppen van een tegenstander hoort er voor een aanvaller net zo goed bij als het scoren. Ik voel, dat ik nü meer echt voetbad speel. Als ik bij Utrecht in een wedstrijd niet ge scoord had, dan had ik na afloop een rotbui. Nu heb ik veel meer voldoe ning van mijn spel. Ook als ik geen doelpunt maak.' GEEN VERKLARING Semi-prof Groenendijk ('het is niets voor mij om de hele dag met voetbal bezig te zijn') kan geen sluitende verklaring vinden voor het feit, dat hij nu plotseling een vloed van kan sen nodig heeft om doelpunten te maken. Groenendijk, mijmerend: 'Als je een opgelegde kans krijgt, moet de bal erin gaan. Als dat niet lukt, mag je geen excuses aanvoeren. Als zuive re spits echter, kan je je volledig op die ene mogelijkheid concentreren. Bij Go Ahead heb ik ook met die opkomende verdediger te maken, het vergt meer conditie, meer kracht. Je moet dus, om tot hetzelfde rendement te komen, iets extra's geven. Daaraan meet je wennen. Het is nieuw. Bij Utrecht werd ik beter begrepen, lo gisch ook. Olsen, Van Veen, Bonsink en ik vulden elkaar aan. Dat gaat hier nog niet zo soepel.' Het herstel van Go Ahead leek zich enkele weken geleden met een over winning op Sparta af te gaan tekenen. Een week later volgde een verdienste lijk gelijkspel tegen MVV in Maas tricht. Afgelopen zondag viel Go Ahead echter tegen AZ in Deventer op nieuw duidelijk terug. Ondanks een 10 voorsprong verloor Go Ahead met 1—2. EIGEN SCHULD Groenendijk ('ik schaam me niet dat ik geen zuiver technische speler ben'): 'Ik had het geluk, dat ik er weer één inprikte. Over mezelf was ik tevreden. Al had het natuurlijk in de eerste helft al 40 voor ons moeten staan. Door eigen schuld hebben we verloren. Maar ook bij die 10 had den we gewoon moeten gaan tikken. Nu gingen de middenvelders teveel mee. Daardoor ontstonden er gaten. AZ profiteerde daarvan. De verdedi gers stonden teveel alleen. En AZ maar verdedigen. Met acht man soms. De mensen willen een show zien. Vooral hier in Deventer is het pu bliek vreselijk kritisch. Als je bij FC Utrecht voor een wedstrijd het veld opkomt, dan is het altijd een gewel dig kabaal. De toeschouwers hier klappen beleefd. Meer niet. Maar ze zijn v/el vriendelijk. Een heel ander karaxter dan in Utrecht.' Barry Hughes besteedde tijdens de eerste training na de gevoelige klap tegen AZ meer dan een uur aan een heftige nabespreking van het duel. Groenendijk: 'Iedereen is er namelijk van overtuigd, dat Go Ahead op de ranglijst ver beneden niveau staat. Ik weet dan ook zeker, dat we gewoon in de sub-top mee kunnen en moeten draaien. Go Ahead herstelt zich bin nenkort. Let maar op.' GERRIT DEN AMBTMAN ADVERTENTIE Als uw kind goed in z'n tanden zit, geef hem dan z'n eerste kaas uit 't knuistje. Jonge kaas of roomkaas, dat gaat er prima in - en u doet er meteen iets moois mee. Want kaas uit 't knuistje is 'jong geleerd, oud geprofiteerd': tanden en botten groeien sterk en gezond door de calciumverbindingen van kaas. Bovendien is kaas uit't handje zoveel beter dan snoep in't tandje, nietwaar? Jan Groenendijk kopt de bal tijdens de wedstrijd tegen AZ'67 in de richting van het door Bert Blaauw verdedigde doel. Carla de Liefde (22) nuchter na topscorersprestatie in Europees kampioenschap Van onze speciale verslaggever OUD-BEIJERLAND Ze wordt door insiders bestempeld als de allerbeste basketbalster die ons land ooit heeft voortgebracht. Nochtans is er nog nooit een tele visieportret van haar gemaakt en prijst ze evenmin in advertenties een of ander produkt. aan, want per slot van rekening gaan spor tieve vermaardheid en commer cie, dank zij de vindingrijkheid van de reclamebureaus, hand in hand. Carla de Liefde de Johan Cruijff in de basketbalwereld gaat er geen moment onder gebukt dat zij geen nationaal bejubeld figuur is. Ze be schouwt zichzelf ook niet als een profete die in eigen land niet wordt geëerd. Haar indrukwekkende presta ties, zowel op nationaal als internatio naal niveau, heeft ze zelfs niet eens in een plakboek verzameld. Tekenend voor haar instelling op dit terrein is dat ze twintig uur na de Europese basketbalkampioenschappen in de Bul gaarse stad Varna, waar het Oranje team op de elfde plaats eindigde, niet exact weet hoeveel punten ze heeft gescoord, terwijl haar scoringsdrift wel via de telexen over de hele we reld werd geseind. De tweede plaats op de internationale topscorerslijst (152 punten), accepteert Carla de Liefde als het meest nuchtere feit van de aardbol. Elk woord dat er over wordt gezegd of geschreven, lijkt zc overbodig te vinden. Een pose? 'Ik vind basketbal de meest fijne sport die er is. Waarom zoveel drukte ge maakt als ik toevallig veel doelpunten scoor. Ik wil gewoon winnen, met het hele team. Of ik zelf goed speel, interesseert me niet', is haar simpele verklaring voor haar spectaculaire produktiviteit. UNIEK Ze is zó vergroeid met de basketbal- sport dat ze dinsdagavond onmiddel lijk na een vermoeide vliegreis van de Europese kampioenschappen, monter haar ouderlijke woning binnensnelde, zich in haar trainingspak hees, bon jour riep en zich doodgemoedereerd meldde op de training van haar club BOB in Oud-Beijerland. 'Ik had het beloofd', motiveert ze haar wellicht unieke gedragswijze. Alsof ze geen tien dagen uit haar vertrouwde omgeving was geweest, alsof ze in Bulgarije geen basketbal had beroerd, alsof de slopende Euro pese strijd geen greirltje inspanning had gekost. En ze oogt toch ook niet als een Tamara Press, die de zwaarste lichamelijke inspanningen moeiteloos afging. Een schriller contrast is overi gens nauwelijks denkbaar. Carla de Liefde de tengere, op het eerste gezicht bijna broos gebouwde lerares lichamelijke opvoeding blijkt, zo- Carla de Liefde dra ze haar sporttenue om zich heen voelt glijden, bijna wonderbaarlijke krachten te kunnen aanboren. Ze is als een van de weinige dames in staat een jump-shot (sprongschot) te ma ken. In de nationale competitie is ze voor elke tegenstandster een perma nente obsessie. Drie seizoenen is ze al uitgeroepen tot vaderlands topscoor- ster met een moyenne van 650 pun ten. Ze heeft met haar 22 jaar al meer dan vijftig keer het oranjeshirt om de fragiele schouders getrokken. Dit grote talent, opgegroeid in een gezin waar de basketbalsport centraal staat (haar broer Dick de Liefde coachte 't Nederlandse team in Bulga rije) wed in juni uitverkoren voor het Europese team. Een invitatie die nog nooit een Nederlandse basketbal ster ten deel was gevallen. Carla de Liefde: 'Die verkiezing deed me na tuurlijk wel wat, ook al mocht ik dan maar drie minuten meespelen. Alleen liet reizen naar de trainingskampen was afschuwelijk. Eerst naar Italië en toen weer terug naar Frankrijk. Voor mij hoeft het allemaal niet. Ik speel het liefst in eigen land. Vaak wordt tegen me gezegd: 'Carla je ziet toch enorm veel van de wereld. Je komt in Hongarije, Polen, Bulgarije, Tsjeclio- slowakije, Oostenrijk, Oost-Duitsland, enfin noem maar op. Mij interesseert dat niets. Ik kom in die landen louter om te spelen. Als de baskets daar maar goed zijn, dat is op dat moment verreweg het belangrijkst. Je fjent soms verplicht deel te nemen aan excursies. Vreselijk. Ik zou het liefst in bed blijven liggen. Van communi catie met spelers en speelsters van andere landen, is ook zelden sprake. Je kunt elkaar niet eens verstaan. Meestal groet je elkaar en denk hé, jou heb ik meer gezien. Het zijn trouwens vrijwel altijd dezelfde ge zichten die je tegenkomt.' CONTINUÏTEIT Het was voor Carla de Liefde de derde keer dat zij aan de Europese basketbalstri jd deelnam. De eerste keer. in Sicilië, eindigde Nederland op de twaalfde plaats, terwijl in Rot terdam in 1970 een zevende positie werd bereikt. De jongste klassering (elfde) steekt daar ietwat magertjes bij af. Carla de Liefde: 'Voor dat we naar Varna vertrokken, zag ik het al somber in. In vergelijking met de andere landen, hadden we veel te weinig getraind. Achteraf zijn de prestaties me niet tegengevallen, ook al wonnen we dan maar twee wed strijden (tegen Joegoslavië en Oosten rijk, red.). Er waren ontmoetingen bij waarin we echt niet de minderen waren, maar alleen geen kans zagen dat in punten uit te drukken. Maar als je aan de andere kant dan ver neemt hoe intensief de voorbereidin gen waren van vooral de landen in het Oostblok, dan hebben we het er nog niet zo slecht afgebracht. Ik kan alleen niet begrijpen dat de continuï teit in de training voor de nationale selectie nu wordt verbroken. Waarom gaan we ons nu al niet voorbereiden op de Europese kampioenschappen in 1974? De meeste andere landen doen dat wel. Wij komen pas weer in actie tegen de tijd dat het zover is. Op die manier kom je nooit tot goede presta ties. Gelukkig wordt nu langzamer hand wel beseft dat er iets aan de begeleiding van de jeugd moet wor den gedaan.' De basketbalsport heeft Carla de Lief de volledig in haar ban. 'Het is een dynamische sport. Er komt alles bij te pas. Snelheid, uithoudingsvermo gen, inzicht, karakter en kracht. Het is ook een sport waarin de vrouw zich gracieus kan bewegen. In tegenstel ling tot wielrennen en voetbal. Ik ben een vurig bewonderaarster van voet bal, ik sla geen wedstrijd van Feyen- oord over. maar ik weet niet wat de vrouwen bezielt om tegen een bal te schoppen of op een racefiets te klim men. Dat kunnen vrouwen niet ma ken', oordeelt sportvrouw Carla de Liefde, die haar verlegenheid buiten het speelveld tracht te camoufleren met een lichte onverschilligheid. Maar zodra ze weer in actie komt, is ze onherkenbaar: agressief, lastig en een begenadigd sporttalent RICHARD MATTHLJSSE Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM —De Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond heeft de Arnhemmer Henk Gemser weer aangenomen als conditietrainer van de (amateur) kernploeg. De KNSB had de banvloek over Gemser uitgespro ken nadat deze een afspraak met de profschaatsers had gemaakt. De KNSB is gisteren echter ingegaan op het verzoek van de kernploeg om Gemser weer aan te nemen. De schaatsbond heeft* de gang naar Canossa echter niet gemaakt zonder Gemser uitdrukkelijk te laten verkla ren dat hij de vier profschaatsers (Schenk, Verkerk, Verhei jen en Bofls), geen diensten meer bewijst. Om zo ver te komen werd daarom gistermid dag al op het bondsbureau vergaderd door het dagelijks bestuur van de KNSB en Henk Gemser. Daar werd Gemser voor de keuze gesteld óf de profs trainen óf de amateurs. Gemser kon daarover echter nog geen beslis sing nemen, omdat hij eerst overleg wilde plegen met de profs. Henk Gemser: 'Ik heb een afspraak met de profs en daarbij waren we overeengekomen, dat mijn werk voor de profs niet ten koste mocht gaan van de amateurs'. Gemser wilde zijn werk bij de amateurs wel graag weer opvatten en Ard Schenk toonde daar in een gesprek alle begrip voor. Henk Gemser: 'Het zou nu ten koste zijn gegaan van de amateurs, daarom heb ben de profs mij niets in de weg gelegd. Uit dit alles blijkt echter wel dat de KNSB de conditie-training in eerste instantie heeft gebagatelliseerd en onderschat'. DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft aan de FIFA een selectiegroep van 22 spelers opgegeven voor de wedstrijd tegen Noorwegen, op 1 no vember in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Bondscoach Fadrhonc koos het gehele Ajax-elftal, uiteraard met uitzonde ring van de Westduitser Horst Blan kenburg en Jan Mulder, die aan zijn knie wordt geopereerd. Mulder be hoorde aanvankelijk wel bij de selec tie. Ook Sjaak Swart is er bij. Verder komen op de lijst de namen voor van vijf Feyenoorders, drie spelers van FC Twente en een van PSV. FC Den Haag, Sparta en MW. In een later stadium zal de bonds coach zijn definitieve selectie van zes tien man bekend maken. De 22 spelers zijn: Heinz Stuy, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Ruud Krol, Arie Haan, Johan Neeskens, Ger Mlihren, Sjaak Swart, Johan Cruijff, Piet Keizer (allen Ajax), Henk Wery Dick Schneider, Theo de Jong, Wim Jansen, Wim van Hanegem (allen Feyenoord), Theo Pahlplatz, Piet Schrijvers, Jan Jeuring (alleen FC Twente), Jan van Beveren (PSV), Aad Mansveld (FC Den Haag), Hans Venneker (Sparta) en Willy Brokamp (MW). HEESWIJK De 25-jarige Waalwij- ker Rini van Bracht, die de laatste twee jaar de Nederlandse driebanden- titel heeft veroverd, is zijn angst voor club- en plaatsgenoot Hermie de Ruy- ter definitief kwijt. Ruim twee jaar geleden nog slaagde De Ruyter er tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap in Groningen in Van Bracht een nederlaag toe te brengen. Daarvoor had de oud-kampioen ruim negentig beurten nodig. Die verlies- partij kostte Van Bracht, die daarna ongeslagen bleef, de wereldtitel. Maar vanaf dat moment heeft De Ruyter Rini van Bracht steeds minder kans gekregen. De laat ste twee kampioenschappen werd hij al geklopt, vorig jaar in 62 beurten. Nu, in de eerste ronde van de in de abdij van de Brabantse gemeente Heeswijk-Dinter ondergebrachte natio nale titelstrijd, werd De Ruyter door zijn jeugdige tegenstander wegge vaagd. In 48 beurten was Van Bracht aan de finish. De Ruyter was bijna de helft achter: 34-60. EERSTE RONDE Brosens I Breda) 60 S9 7 0.674 Van Aart (Vccnendaal) 49 89 4 0.550 Dc Jong (Dubbeldam) 40 49 5 0.877 Dc Wilde (Delft) 60 49 6 1.225 De Ruiter (Waalwijk) 34 48 5 0.708 Van Bracht (Waalwijk) 60 48 5 1.254 De Kleine (Mlerlo Hout) 49 56 5 0.875 Doggen (Heerlen) 60 56 6 1.071 ADVERTENTIE Dagelijks 10 - 17 uur. Trein - toegangsbiljetten op vele stations IRENEHAL - UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17