Verkeersopvoeding is probaat middel in strijd om veiligheid li De Koster reikt WDM de hand CRM-begroting pas na de verkiezingen rg Stuyt zoekt oplossing conflict hartchirurgie Eindhovens ziekenhuis (loeder liet baby uiten café staan EDOX Bonden blijven bij weigering koper te lossen Harmonie en fanfare heeft goede dirigenten nodig 'Overheid moet haast maken met beleid chemisch afval' FAMILIEBERICHTEN 18/ BOUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K13 Canudese hoogleraar op congres eiligVerkeer Van een medewerker JEN HAAG Verkeereopvoeding is een van de meest veelbelovende manieren om de veiligheid te erliogen. Weggebruikers zijn bereid bepaalde risico's te riemen. Het is van wezenlijk belang hen daar- lijte beïnvloeden. Dit zei prof. dr. G. J. S. Wilde, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Jntario (Canada), gisteren tijdens het congres, dat Veilig Verkeer Nederland houdt ter gelegenheid ran het 40-jarig bestaan van deze organisatie. pwel prins Bernhard, beschermheer VVN als minister Udink van erkeer en waterstaat toonden zich bij e opening gistermorgen verheugd ver de organisatie van het congres. De prins zei ondermeer: 'Overal wor- |en duizenden kilometers autosnelweg angelegd, vaak met gescheiden rijba- en, middenbermbeveiligingen, onge- jkvloerse kruisingen, enz. Overal ordt intensief gewerkt aan een eeds veiliger auto. Maar ook aan het eggebruik dient aandacht besteed te orden, hoe gecompliceerd dat ook is, dus prins Bernhard in zijn ope- ngsrede. inister Udink waarschuwde er voor it de dood van 3.167 Nederlanders in it verkeer in 1971 en de 72.000 wonden van vorig jaar niet gezien oeten worden als iets onontkoom- ars. Hij zei ondermeer: Ik heb dan k het volste begrip voor mensen, e het als het ware van de daken epen: dit mag zo niet doorgaan, eze geluiden klinken onder andere id door in de aktie 'Stop kinder oord', een groep werkelijk veront- sten, die vooral de laatste tijd van ih heeft laten horen'. iternationaal it departement van verkeer en wa- ■staat werkt hard aan nieuwe wet en maatregelen, zoals snelheidsbe- rking, ongevallenregistratie, voer- genkeuring en verkeerssignalering, dus de minister. Het duurt lang, lar het moet ook zorgvuldig worden orbereid, zo voegde hij er aan toe. it congres, onder voorzitterschap n prof. ir. J. Volmuller, is interna- fISTERDAM De 36-jarige Am- rdamse huisvrouw S. J. is woens- Jmiddag door de politie ter ont- [ichlering meegenomen naar het po lbureau. De vrouw had gedurende ple uren die zij in een café in de moesstraat had doorgebracht, haar t maanden oude dochtertje in een perwagen voor het café in de kou 1 staan. Het kind is de afgelopen Bht door de kinderpolitie onderge wicht in een tehuis. vader van het meisje was aan het rk en wist niet dat zijn vrouw de e middag in een café had doorge- icht. Aan de vrouw is in het ver- len het gezag ontnomen over drie lere kinderen uit het gezin, raad voor de kinderbescherming is eschakeld bij het verdere onder- k Nederlanders, die nu nog in Oe- |a wonen, zijn hoofdzakelijk per- el van zending en missie. tionaal van opzet. Het telt als deelne mers 200 deskundigen uit 20 landen. Gisteren kwamen vijf sprekers aan bod, van wie prof. Wilde een rijk geschakeerd overzicht gaf van de mo gelijkheden om de verkeersveiligheid te bevorderen. Bepalend zijn naar zijn mening de bewustwording van de ver- keersrisico's, de mate waarin de weg gebruiker deze accepteert en zijn hieruit voorkomende reacties. Opvoeding door gerichte veiligheids campagnes, training van de. bestuur ders en goede, waarschuwingen kun nen het weggedrag gunstig beïnvloe den. Veiligheid is ook een levenswijze en er zal een sociale verandering, wellicht een kleine culturele revolutie nodig zijn om het doel, een minder gevaarlijk verkeer, te bewerkstelligen, zo zei hij. Gordels Prof. Wilde wees ook op het vaak geconstateerde feit, dat automobilis ten, die gordels dragen, sneller rijden dan anderen. Dit vergroot de gevaren voor wie geen gordel dragen, zo zei hij. De Engelsman. J. B. Morris, voor lichtingsfunctionaris van het Britse ministerie van handel en industrie, gaf het congres toelichting op een autogordelaktie in noord-oost-Enge- Van een verslaggever EINDHOVEN Het bestuur van het Eindhovens Binnenziekenhuis heeft minister Stuyt gevraagd een oplossing te vinden voor het con flict over de hartchirurgie in dit ziekenhuis. 'Het conflict gaat zo zeer het algemeen belang aan', aldus het bestuur, 'dat de hoogste instantie op het gebied van de volksgezondheid dient te worden be trokken'. Alle belangrijke stukken zijn in de nacht van woensdag op donderdag naar zowel minister Stuyt als bemid delaar dr. Veldkamp gebracht. Vol gens dr. A. Bertels, vice-voorzitter van het bestuur, zal minister Stuyt zo snel mogelijk een beslissing nemen. Het ziekenhuisbestuur zegt het in ernstige mate te betreuren, dat de medische staf van het ziekenhuis zich op het standpunt heeft gesteld dat samenwerking met hartchirurg dr. P. J. van der Schaar de ene partij in dit conflict op geen enkele wijze meer mogelijk is. Hiermee, aldus het bestuur, wordt geen kans geboden aan het voorstel van bemiddelaar Veld kamp, de strijdbijl te begraven. 'Onder deze omstandigheden kan het bestuur geen ingrijpende maatregelen treffen en ook niet tot een eindoor deel komen'. ,Het gaat bovendien', al dus het bestuur, 'om een zaak van provinciale en nationale betekenis. In dat licht bezien is besluitvorming van het bestuur slechts mogelijk na over leg met hogere autoriteiten en instan ties'. Voorzitter Fievet van de Nederlandse vereniging van hartpatiënten is zeer gelukkig met deze stap van het be stuur. Hij zei al eerder aan een derge lijke oplossing gèdacht te hebben. De Eindhovende hartchirug dr. Van der Schaar heeft in een verklaring gereageerd op de mededeling van de medische staf. aat samenwerking met hem onmogelijk is. De hartchirurg verklaarde geschokt te zijn door de wijze waarop zijn persoon in discre- diet is gebracht. Hij begrijpt niet hoe de medische staf tot een dergelijke verklaring is kunnen komen, omdat altijd van een vruchtbare samener- king sprake was Regeringspartijen slaanPvdA-aanvalaf Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de tweede maal hebben de oppositiepartijen in de Tweede Kamer gisteren geprobeerd de CRM-begroting nog vóór de verkiezingen behandeld te krijgen. Voor de tweede maal ook slaagde de regeringsfracties erin met hulp van DS'70 dit te voor komen. De regeringspartijen achten het niet in hun voordeel zo vlak voor de verkiezingen de CRM-begroting, waar op nogal wat bezuinigd is, te behande len. PvdA-fractieleider Den Uyl bracht deze kwestie gisteren weer aan de orde naar aanleiding van het feit dat de KVP-fractie een aantal wijzi gingsvoorstellen in andere begrotin gen uitwerkt ten gunste van het CRM budget. Het zou hierbij gaan om wijzigingen ondermeer op defensie voor een totaal van twintig miljoen. Deze /oorstellen zullen de volgende week of de week daarop bekend wor den gemaakt. 'Verkiezingsstunt' De oppositieleider uitte heftige kri tiek op deze gang van zaken 'De KVP komt nu met wijzigingen op de CRM- begroting, waarover de Kamer zich niet meer kan uitspreken, omdat de zelfde KVP ervoor heeft gezorgd dat die begroting niet meer aan de orde komt. Ik noem dat een goedkope manier van politiek bedrijven, het is een 'verkiezingsstunt', aldus de heer Den Uyl. De KVP-leider Andriessen wees erop dat er helemaal geen nieuw feit was ontstaan door de aankondiging van het lijstje bezuinigingen, omdat hij dit al tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen min of meer ..ad aangekondigd. De heer An driessen weigerde echter te antwoor den op de vraag van de D'66-fraciie- voorzitter Van Mierlo waarom de KVP nu eigenlijk die CRM-bogroting niet meer voor de verkiezingen wil behandelen. Voorstellen van de oppositie om de CRM-begroting aan de agenda toe te voegen en om, in afwachting van de lijst bezuinigingen de behandeling van de defensiebegroting te schorsen, werden met alleen de stemmen van de linkse oppositie voor, verworpen (ADVERTENTIE) Zwitsers herenhorloge automatisch kristalglas land. Daar bleek men tijdens een zes weken durende campagne meer gor dels te zijn gaan dragen, maar later liep het gebruik weer terug. De jongste Nederlandse gordelcampag ne van Veilig Verkeer Nederland heeft ertoe geleid, dat 55 procent van de Nederlanders een verplichting gor dels te dragen onderschrijft tegen 40 procent voordat die campagne werd ingezet. De beoordeling van autogor dels is veel gunstiger geworden sinds VVN anderhalf jaar geleden autogor dels ging propageren. Deze gegevens werden bekend gemaakt door de heer Nijdam, directeur van het instituut voor sociaal-wetenschappelijk en eco nomisch onderzoek te Bussum. Ook de methodes van verkeersvoorlichting kwamen op het congres gisteren uit voerig ter sprake. Volgens de werkgroep 'De Lastige Amsterdammer' is het congres overbo dig. Beter zou het naar de mening van deze groep zijn steden af te sluiten. De veilig verkeers-campagnes 'doen geen kwaad', zo besluit een vlugschrift van deze Amsterdamse groep waarvan het de bedoeling was gisteren elke congresganger een exem plaar te overhandigen. Dit gebeurde niet en de reden daarvan wist men gisteravond ten kantore van de werk groep niet te zeggen. 'Ik sta nog geheel achter de motieven die ik voor dit schorsingsbesluit had, maar een herstel van het overleg met de WDM zou in het belang zijn van de verhoudingen binnen de krijgs macht en van de defensie in het alge meen. Ik wil voor dit herstel de eer ste stap doen door duidelijk te verkla ren dat ik herstel van de betrekkin gen zeer op prijs zou stellen', aldus minister De Koster. Hij wees er echter op dat dit niet van één kant kan komen. 'De WDM moet tonen bc.eid te zijn dat overleg cen traal te stellen in haar beleid, met andere woorden zij moet duidelijk te kennen geven in de toekomst af te zien van akties die dat overleg door kruisen of frustreren, aldus minister De Koster. Hij voegde hieraan toe een schriftelijke toezegging van de vereni ging in deze zin af te wachten. De heer Beemsterboer, voorzitter van het hoofdbestuur van de WDM, toon de zich gisteravond van 'niet ontevre den' over het gebaar van minister De Koster. 'Het is heel wat positiever dan het was', aldus de heer Beemster boer, die nog zei dat het hoofdbestuur zich nader zal beraden over de officiële reactie. weerde zich ook tegen de stelling van de oppositie dat hij een aantal beslis singen had genomen die vooruit zou den lopen op de toekomstige struk- tuur van de krijgsmacht. De heer Stemerdink maakt zich met zijn voor stellen zélf schuldig aan dit verwijt, aldus de heer De Koster. Hij bena drukte voorts dat een beslissing over de vervanging van de Starfighter niet langer meer kan worden uitgesteld. Hij bleek het met dit standpunt on eens te zijn met de mening van de KVP-generaal buiten dienst Van El zen, die uitstel van de beslissing over de vervanging had bepleit. Opvallend was dat minister De Koster in zijn eerste antwoord niet reageerde op het feit dat de KVP momenteel onder meer in de defensiebegroting naar bezuinigingen zoekt ten gunste van het CRM-budget. Dienstplicht Afkeuring De minister van defensie kwam de WDM nog meer tegemoet door het besluit van de generaal-majoor Brac- kel die besloot de VVDM-1 eden wer ving in Bergen op Zoom te verbieden af te keuren. 'Het onmogelijk maken van de ledenwerving betekent dat de faciliteiten die de WDM geniet wor den ingetrokken. 'Ik heb nadrukkelijk verklaard niet tot deze maatregel te willen overgaan. Het besluit van gene raal Brackel gaat daarom te ver en ik heb hem van mijn mening in deze op de hoogte gesteld, aldus de minister. Hij ontkende overigens dat door diver se militaire commandanten na de schorsing van 't overleg een hard be- leied wordt gevoerd ten aanzien van de WDM. 'De commandanten hebben de bevoegdheid regels te stellen voor de aktiviteiten van de WDM. Ik zal hen niet veroordelen als zij de overtreders van deze regel bestraffen. De minister ontkende ook de stelling van de oppo sitie dat het beleid ten aanzien van de vrijheeid van meningsuiting in de miitaire dienst weer is beschermd. De heer De Koster sprak zich uit tegen de bezuinigingsvoorstellen die door de PvdA defensiedeskundige Ste merdink voor een totaal van 104 mil joen gulden waren ingediend. Hij ver- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De internationale koper-affaire, waarin Nederland en speciaal Rotterdam sinds zondag is ge wikkeld is er woensdag niet eenvoudi ger op geworden. De gezamelijke bon den, NBV, KBV en CBU hebben bij monde van hun advocaat mr. Rood uit Amsterdam laten weten niet bereid te zijn tot een compromis. Zij blijven solidair met hun Franse collega's in Le Havre en de wereldtransportarbei- dersbond. Zij zijn dus ook niet bereid het koper te lossen en ter beschikking te stellen van de rechtbank, die het daarna aan de rechthebbende zal toe wijzen. In het onderhoud met de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder en de advocaten van beide partijen is be sloten dat het beslag op het schip Birte Oldendorf van kracht wordt. Tevens zei mr. Reuder dat hij in het kort geding tegen de drie bonden, aangespannen door het scheepvaart bedrijf en door Kennecott, dinsdag morgen uitspraak zal doen. Bij het tribunaal in Parijs heeft de Chileense regering inmiddels beroep aangetekend tegen het beslag dat déér is gelegd op de koopsom van de Franse koper van de nu nog in Rotterdam liggende lading. Inmiddels is door de Chileense ambas sade in Nederland een advocaat aan gewezen die zich ook in het strijd gewoel zal werpen. door R. N. DEGENS HAARLEM Eenmaal per jaar komt het puik van de harmonie- en fanfarekorpsen van de diverse christelijke muziekbonden in Neder land op een zogenaamde vormingsdag bijeen. Het is een soort super concours zonder prijzen, waar de orkesten die op de eigen bonds- concoursen unieke prestaties leverden elkaar laten horen hoe goed zij het kunnen. Onderscheiding voor operettespelers Twee leden van de 'Hoofdstad Operette' zijn gisteren in Den Haag onder scheiden met het 'erekruis voor Wetenschap en Kunst'. Deze onderscheiding werd hen toegekend door de president van Oostenrijk en door diens ambassa deur, de heer J. Coreth, na afloop van de voorstelling in de Koninklijke Schouwburg uitgereikt. Op de foto: Karl Frey en Lizzy Schöffmann nemen de medaille in ontvangst. 'Vervanging Stcirfight er dringt' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Koster (defensie) heeft gisteren een duidelijk gebaar gemaakt om de verhouding met de WDM te ver beteren. Eerder schorste hij de normale overlegsituatie met het VVDM-hoofdbestuur naar aanleiding van de antigroetdagaktie. Er is ook een jury die punten geeft voor techniek, stemming, samenspel, programmakeus en nog een paar on derdelen. Maar inplaats- van een me daille of een beker, krijgt elk deelne mend orkest een uitgebreid juryrap port mee naar huis. Daaruit zou voor al de dirigent moeten kunnen leren hoe hij tot betere resultaten kan komen, en er zijn er die wezenlijk van dit op zichzelf uitstekende systeem van beoordelen profiteren. Er zijn er ook die het nooit leren en die met de aan hen toevertrouwde blazers maar blijven voortmodderen in dikke ongenuanceerde uitvoeringen waarin >de sterkte van het geluid meestal de opvallendse kwaliteit is. Dat was allemaal ook woensdag waar te nemen bij de vormingsdag (of toogdag, of culturele dag zoals zo'n samenkomst ook wel genoemd wordt) die in Haarlem werd gehouden. Zoals gewoonlijk was, er, behalve wat fami lieleden en vrienden van de muzikan ten, geen publiek in de zaal; Het Haarlemse Concertgebouw ditmaal. Dat was zo tussen één uur 's middags en ongeveer half negen 's avonds ook wel het meest geschikte klarfkbord voor wat in die tijd van het podium kwam. Want ondanks de onmiskenba re verjonging van het repertoire waaruit de korpsen hun programma's samenstellen, met veel meer muziek die speciaal voor blazers is geschre ven, blijven zulke uitvoeringen alleen maar plezierig voor degenen die er rechtstreeks bij betrokken zijn. Maar het was toch wel Jammer dat er later op de avond niet veel meer mensen van buiten die eigen kring aanwezig waren toen daar het Natio naal Jeugdkorps op het podium zat. Dit ongeveer vijftig man tellende en semble, dat elf jaar geleden werd opgericht heeft een uiteraard steeds wijzigende bezetting, vanwege de leef tijdsgrens. Dit jaar zijn er maar liefst 24 nieuwe leden in opgenomen, maar niettemin zag dirigent Piebe Bakker kans om in een paar repetities een programma van tien nummers voor te bereiden dat met overrompelende fris heid, spontaniteit en overtuigings kracht werd uitgevoerd. Wat mij betreft had de jury (P. van Bruggen van de J. W. F. -kapel A. Posthumus van de K.M.K. en P. Wes- terhoud) alle punten die ze die dag aan de acht deelnemende korpsen had toegekend, opgeteld aan het Jeugd korps mogen geven. Het was, afgezien van de natuurlijke dispositie die jon geren hebben voor de big-band achti- ge stukken van het programma, voor een groot deel de vakkundige, rustige en gezaghebbende leiding van de dirigent die hier wonderen had verricht. Voor de goede zaak van het harmonie- en fanfarewezen is zo'n optreden van het Nationaal Jeugd korps de best denkbare propaganda. Het is ook indirect een bewijs van de noodzaak van een goede diri gentenopleiding; al moet je daarvoor toch ook van nature wel wat meege bracht hebben. DEN HAAG —De chemische indus trie hoopt, dat de overheid opschiet met het opstellen van een wettelijk kader waardoor een nationaal beleid voor chemische afvalstoffen tot stand komt. Momenteel worden er niet vol doende verwerkingsinstallaties voor chemische afvallen gebouwd. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie zegt dit in een commentaar naar aanleiding van de recente vondsten van chemische afval stoffen in België. De NederlaiyJse in dustrie, aldus de vereniging, wenst een wettelijke regeling voor de chemi sche afvalstoffen. Enige tijd geleden heeft een gemeng de werkgroep overheid-bedrijfsleven een advies uitgebracht aan de minis ters va nvolksgezondheid en milieu hygiëne, van economische zaken en van verkeer en waterstaat inzake een natio- naol beleid voor chemische afvalstof fen. De verwachting is dat de totstand koming van verwerkingsinstallaties voor chemische afvalstoffen door het voorgestelde beleid zal worden gesti muleerd. De heer De Koster was het wel eens met een voorstel van de vier regerings partijen om de commissie dienst- plichtbeleid zo snel mogelijk een rap port te laten indienen over de verla ging van de dienstplichtige leeftijd tot 18 jaar en de mogelijkheden tot een diensttijdverkorting tot veertien h twaalf maanden. In tegenstelling tot de KVP-er Van Elzen meende de minister dat de verkorting van de diensttijd niet als absolute voorwaar de moet worden gesteld aan de verla ging van de dienstplichtige leeftijd. Invoering van de verkorte diensttijd tot twaalf maanden al in 1973 leek de heer De Koster totaal onmogelijk. Hij raadde daarom een motie in deze zin van het PvdA-kamerlid Wieldraaier af. Minister De Koster beraadt zich momenteel over de vraag of de vrij heid van haardracht niet gedeeltelijk moet worden ingetrokken. Tijdens het defensie-debat gisteravond drongen DS'70, WD en CHU bij mi nister De Koster nog aan op een on derzoek naar de mogelijkheden van een vrijwilligersleger. Zij dienden daarover een motie in. Deze fracties achten een vrijwilligersleger noodza kelijk omdat de bereidheid van dienst plichtigen om dienst te vervullen steeds daalt. (ADVERTENTIE) God verloste heden uit zijn lijden onze lieve Vader en Grootvader Noenie Mulder weduwnaar van Harmanna Hulsebos. Hij was o.a. leraar aan de christelijke U.L.O.- school te Winschoten, en is bijna 80 jaar ge worden. Emmen: R. Mulder T. G. Mulder-Visser Alkmaar: H. L. Visser-Mulder W. J. Visser en kleinkinderen. Alkmaar, 18 oktober 1972. Huize "De Dillenburg". Corr.-adres: Westerweg 256, Alkmaar. De begrafenis: 23 oktober a.s. om 2 uur op de begraafplaats aan de Acacialaan te Winschoten, voorafgegaan door een rouwdienst in gebouw "Irene" achter de Gereformeerde Kerk aan de Venne om 1.30 uur. Zij, die de overledene de laatste eer willen be wijzen, worden om 1.15 uur verwacht in "Irene", waar ook na afloop van de begrafenis nog gele genheid is tot condoleren. Heden nam de Heere tot Zich onze lieve Zuster en Behuwdzuster Hilligje de Jong-Weener weduwe van Ar. de Jong in de ouderdom van 90 jaar. Aalten: J. Boven-Weener I. Boven Katwijk aan Zee: J. H. Bonefaas-Weener Ede: E. W. Weener-Hardeman Zwolle: A. Weener-Koopmans. Aalten, 18 oktober 1972. Huize "Beth-San". Correspondentie-adres: Dalweg 34. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 23 oktober om 13 uur op de algemene begraaf plaats "Kovelswade", Koningsweg te Utrecht. Vertrek van Schoolstr. 12 te Utrecht om 12.30 u. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. Na een moedig gedragen lijden is in Jezus ont slapen, onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante Maria Wijntje de Wit op de leeftijd van 78 jaar. "Want wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben, in de hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis". 2 Cor. 51. Putten: H. de Wit Bilthoven: A. W. H. de Wit-Knap Neven en nichten Utrecht, 18 oktober 1972 Albert Neuhuysstraat 5. Corr.adres: Bosrand 26. Putten (Gld.) Liever geen bezoek - Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatsvinden 21 oktober a.s. om 12 uur op de Algemene begraafplaats „Kovelswade", Koningsweg te Utrecht. Vertrek vanaf het Uitvaartcentrum Poortstraat 3, Utrecht, omstreeks 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in de aula van de begraafplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13