Bomonderzoek gecoördineerd Russische leiders gaan naar Egypte Bevriezing van kinderbijslag op lange baan j uw en Metaal dreigt met loongesprekken Diplomatiek succes voor Sadat krant Vondelingetje iur Bewolkt Nelissen wil BTW-tarief tóch verhogen In deze krant Vader en moeder verongelukt; 3 kinderen gewond Giro schreef met dubbel krijt Kwart miljoen voor personeel Sturka-fabriek I Nieuwe Leidlse Courant DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 248 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Een nieuwe naam voor U, maar 'n bekend adres in Rotterdam voor mooie mantels in o.a.: echte Tiroler loden en Engelse tweed. paraplu's wandelstokken. IvJVJVi reis- en regenmantels sinds 1886 TEURLINGS Westersingel 5 - tel. 360643 5 minuten vin CemrtaI sution en t/o Rijnhof! Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Nu weer aanslag in Utrecht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. UTRECHT De procureurs-generaal bij de gerechts hoven in Amsterdam, Den Haag en Den Bosch hebben gezamenlijk één officier van justitie aangewezen voor de coördinatie van liet onderzoek in de bommenaffaire. Onder diens leiding zullen de recherchediensten van de betrokken politiekorpsen samenwerken bij bet opsporingsonderzoek. De naam van de officier van justitie wordt uit veiligheidsoverwegingen niet genoemd. Aan de reeks bomaanslagen is gister ochtend een nieuwe toegevoegd. Dit keer was het gebouw van de in Utrecht gevestigde verzekeringsmaat schappij de Zwolsche Algemeene het doelwit. De bom is onschadelijk ge maakt zodat ongelukken zijn uitgeble ven. Deskundigen van het ministerie van binnenlandse zaken hebben vast gesteld dat de bom, die gisteren op de Oudenoord werd geplaatst van het zelfde soort is als de tijdbommen die eerder deze week in Rotterdam en Eindhoven paniek zaaiden. Of de bom die een paar weken geleden in het Utrechtse hotel Holiday Inn ontplofte ook van dit kaliber was, is niet na te gaan, daar van deze bom slechts splin ters zijn gevonden. Er is volgens de bomexperts echter alle reden aan te nemen dat deze eerste Utrechtse bom ook van dezelfde makelij is geweest. De bom bij de Zwolsche Algemeene werd gisterochtend om vijf uur ont- lekt door een vroege voorbijganger, lij zag een cylindervormig voorwerp in een portiek bij de personeelsingang staan. Daar het geheel er nogal opval lend uitzag waarschuwde hij de poli tie. De bom werd ingekapseld tussen stro balen. Een scherpschutter van da Utrechtse politie, hoofdagent A. Hoe kendijk slaagde er in de bom onscha delijk te maken. Daarbij gingen enige ruiten van het kantoorgebouw aan diggelen. De concierge van het verzekeringsge bouw, de heer P. van Ek met zijn gezin, werd geëvacueerd. Hij woont in een gedeelte van het kantoorgebouw. De familie Van Ek kreeg tijdelijk onderdak op het hoofdbureau van po litie. Om kwart over acht woensdag ochtend was het gevaar geweken. Geen spoor Deze foto gaf dc Utrechtse politie vrij van de bom die gistermorgen werd aan getroffen bij de ingang van liet gebouw van een verzekeringsmaatschappij, de rechter plastic zak bevindt zich de springlading. /EERT Naar pas nu bekend is eworden, hebben enkele mensen insdagavond in Weert aan de Roer- ïondseweg een baby gevonden, cue in en grote mand te vondeling was elegd. De politie ontfermde zich over jongen, die slechts 12 uur eerder zijn geboren Men bracht de zui- eling naar het ziekenhuis van Weert, 'aar na onderzoek bleek dat hij vol- omen gezond was. Ie baby lag op een sierkussen in een chtbruine mand, met hengsel. Hij 'as gewikkeld in een driepuntsluier Zogezegd Jen riaal r liggen nogal wat mensen in dure) ziekenhuisbedden die ligenlijk in een verpleegtehuis >uden moeten liggen, waar geen laats voor ze is. Dr. Leerling op vergadering Ziekenfondsraad Geleidelijk meer bewolking met hier en daar een bui. Maximum temperaturen rond elf graden. Matige tot krachtige wind, krim pend van noordoost naar noord west. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koud met nu en dan een bui. Morgen zon op: 07.13 onder: 17.35 maan op: 16.16 onder: 04.21 la milieudag van badstof, met daaroverheen enkele luiers en een lichtblauw draion jacje. De politie heeft geen flauw idee wie het kind te vondeling heeft gelegd; men is echter wel bezig de zaak te onderzoeken. Er hebben zich nog geen mensen gemeld die het jongetje in hun gezin willen opnemen. De politie verwacht wel dat zich binnen kort gegadigden zullen melden Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Nelissen (fi nanciën) is vooralsnog niet bereid de verhoging vt.het lage tarief van de BTW ongedaan te maken. De schat kist zal door deze operatie 200 mil joen gulden moeten derven en boven dien zijn Je gevolgen voor de land bouw ernstig, aldus de minister in zijn gisteren ingediende memorie van antwoord over het dekkingsplan van de rijksbegroting In politiek Den Haag verwacht men dat de minister op grond van de/e 'harde' opstelling volgende week tij dens het overicg met het bedrijfsle ven over de afsluiting van het sociaal contract het uiterste wil proberen om het voorgestelde BTW-tarief waarte gen de vakbeweging ernstige bezwa ren heeft, onberoerd te laten. In de mem >rie van antwoord gaat mr. Nelissen uitvoerig in op de complica ties voor de landbouw die een wijzi ging van het BTW-tarief met zich mee zal brengen. Het gevaar bestaat dat duizenden boeren, omdat het zo veel grotere verschil tussen het lage en het hoge BTW-tarief voor hen 'onvoordeliger is, er een uitvoerige BTW-administratie op na zullen gaan houden. De controle daarop vereist de inzet van vele nieuwe ambtenaren. Deze complicaties zijn slechts te voor komen met een ingewikkelde compen satieregeling voor de landbouwers. Het gat van 200 miljoen op de rijks begroting dat onrstaat wanneer het vier procents tarief van de BTW wordt gehandhaafd, laat zich volgens de bewindsman ook niet zo gemakke lijk dichten. De rijksoverheid zou een ex'ra beroep moeten doen op de kapi taalmarkt en dat is onder de huidige omstandigheden niet gewenst, vindt de minister. Al even bezwaarlijk vindt hij de suggesties van de Tweede Kamer om bepaalde sectoren zoals de kapperstarieven en de diensten van commerciële wasserijen aan ziekenhui zen e.d. over te hevelen naar het lage tarief van de BTW. Ook al wter om financiële redenen vindt de minister het onaanvaardbaar de bijzondere verbiuiksbelasting op auto's niet te laten gelden voor taxi's. De invoering van een bromfietsbelas ting zou toch niet meer dan een tientje per jaar kunnen zijn waarmee de jaaropbrengst n et meer dan twin tig miljoen zou bedragen Premier Kosygin, president Podgorny en partijleider Broznjew hier gefotografeerd tijdens het afnemen van een parade. Van de daders ontbreekt ook in dit geval elk spoor. De bomaanslag is echter geen reden bepaalde veilig heidsmaatregelen te nemen. 'Er is Deskundigen van de mijnopruimings- dienst stelden met enkele schoten het tijdmechanisnie van de bom buiten werking; enkele ruiten bleven daarbij niet gespaard. geen lijn te ontdekken in de aansla gen. Wij weten zodoende echt niet welke gebouwen we moeten bewaken. Dat is onbegonnen werk. Wij rekenen wel op de medewerking van de burge rij. Laat men ons direct bellen als men iets ongewoons ziet, ook als het later loos aiarm blijkt te zijn. Wij komen liever hónderd keer voor niets dan het risico te nemen dat een tijdbom te laat wordt ontdekt en er mogelijk slachtoffers zijn te betreu ren', aldus een woordvoerder van de Utrechtse politie. MOSKOU. CAIRO (Reuter. UPI, naar Cairo te komen. Een daluin Dit is gisteren bekend gemaakt in een slotcommuniqué dat in Moskou is uit gegeven na afloop van de besprekin gen, die de Egyptische premier, Aziz Sidky, in het Kremlin heeft gevoerd. De Egyptische premier is gisteren naar Cairo teruggevlogen. Hij was zijn besprekingen in de Russische hoofd stad begonnen en toen hij dinsdag middag al bekend maakte, dat hij naar huis ging, meenden waarnemers dat hij bot gevangen had in het Kremlin. Uit het slotcommuniqué blijkt overigens niet dat er concrete resultaten zijn geboekt. Rusland be looft alleen de Arabische zaak te blij ven steunen en druk te zullen uitoefe nen op Israël de resoluties van de veiligheidsraad te accepteren, die on dermeer ontruiming van de bezette gebieden eisen. Over militaire hulp wordt niets gezegd. Wel zullen des kundigen van beide landen de komen de tijd besprekingen voeren over za ken van 'wederzijds belang'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de invoering van de bevrie zing van de kinderbijslag van zowel het eerste als het tweede kind voorlopig op de lange baan geschoven. De Kamer acht het thans niet verantwoord om een beslissing over deze kwestie te nemen en wil eerst het advies van de SER afwachten. Dit advies zal, naar verwacht wordt, eerst in de loop van volgende week uitgebracht worden. De Kamer zal daarna nog wel een voorlopig verslag uitbrengen, maar het regeringsvoor stel zal dan niet meer voor de verkie zingen afgehandeld kunnen worden. Het is -eer de vraag of het na de verkiezingen althans in deze vorm aangenomen zal worden. De beslissing de kwestie uit te stellen werd gisteren op de vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie voor sociale zaken genomen op aan drang van de KVP-fractie. Hoofdbe zwaar was wel dat de SER in zijn eerste advi=>s over deze kwestie zich had gebaseerd op de bevriezing van de kinderbijslag van het eerste kind. De SER ging ermee akkoord dat dit zou gebeuren, wanneer de regering het daardoor vrijkomende geld zou aanwenJen voor de vorming van be drijfspensioenfondsen, waaruit dan AP) De drie Russische leiders is nog niet vastgesteld. Gisteravond laat kwamen berichten uit Cairo dat de Russische leiders moge lijk volgende week al naar Egypte zul len gaan. Waarnemers menen echter dat Sidky er wel degelijk in is geslaagd succes te boeken in het Kremlin. Zij herin neren er aan, dat president Sadat van Egypte deze zomer, toen hij de 20.000 Russische adviseurs het land uitzette verklaarde wel voor een topconferen tie met de Russische leiders te voe len, maar dat Egypte een zelfstandig land was en dat als de Russen wilden praten, zij maar naar Cairo moesten komen. Dat partijleider Breznjew, president Podgorny en premier Kosy gin nu alle drie naar de Egyptische hoofdstad willen komen, is een belang rijk diplomatiek succes voor president Sadat. Volgens het slotcommuniqué zal later een datum bekend worden gemaakt voor het bezoek. Het lijkt wel zeker dat de Russische leiders in ieder ge val dit jaar niet meer naar Egypte zullen gaan. In de afgelopen zomer stuurde Sadat de Russische adviseurs naar huis toen premier Sidky na een dag onverrich- terzake uit Moskou terugkeerde. Hij had de Russen om moderne aanvals- hebben eeil uitnodiging aanvaard wapens gevraagd, maar Moskou wei gerde die tc geven. Daarop heeft Sa dat geprobeerd elders wapens te krij gen. maar daar slaagde hij niet in. Hij kondigde daarop begin deze week aan, dat de misverstanden met dc Sowjet-Unie uit de weg geruimd moesten worden. Sidky heelt echter ook nu waarschijnlijk niet de wapens gekregen die Egypte graag wil heb ben. Dc Sowjet-Unie voelt er weinig voor betrokken te worden bij nieuwe gevechten op grote schaal in het Mid den-Oosten. Intussen duurt de spanning in dat gebied onverminderd voort. De Israëli sche minister zonder portefeuille, Ga- lili, heeft gisteren Libanon opnieuw gewaarschuwd, dat het een eind moet maken aan de activiteiten van de Palestijnse terroristen in dat land en dat anders Israël zelf daar een eind aan zal maken. Over berichten dat Amerika zich bezorgd maakt over de recente Israëlische vergeldingsaanval- len in Libanon en Syrië, zei Galili, dat Israël niet handelt volgens de inzich ten van de Amerikaanse regering en dat van geen enkel land verlangd wordt zich te identificeren met de Israëlische strijd. Een muziekgezelschap van het Israëli sche leger heeft zijn toernee door Europa afgebroken, in verband met de internationale situatie.' Dit heeft de Londense impressario van het ge zelschap bekend gemaakt. Bij mislukking sociaal contract Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie metaalvakbonden hebben gisteren in hun sociaal-economische commissie besloten zo spoedig mogelijk met de loononderhandelingen te beginnen, indien het beraad tussen de rege ring en het bedrijfsleven over het beoogde sociaal contract (volgende week dinsdag) op een mislukking mocht uitlopen. MüNSTER Het gezin Ilaverkate (vader moeder en drie kinderen) uit Delden is tijdens een uilstapje naar Duitsland met de auto verongelukt. De vader (42 jaar) en de moeder (38 jaar) kwamen om het leven. De drie kinderen (2, 8 en 10 jaar) werden ernstig gewond. Het jongste kind ver keert in levensgevaar. DEN HAAG Ruim 11.000 rekening houders bij de postcheque- en giro dienst in Arnhem hebben tweemaal eer. afschrijving ontvangen van de door hen afgegeven blauwe girobetaal kaarten. Door een fout is de magneet band waarop de afschrijvingen van 16 oktober stonden geregistreerd, de vol gende dag voor de tweede maal in de computer gegaan. Op hethgirokantoor had men de fout spoedig geconstateerd en is direct een begin gemaakt mot het bijboeken van de afgeschreven bedragen. weer de bouw van goedkope woningen zou kunnen worden gefinancierd. U:t de miljoenennota blijkt dat de regering met deze gedachtengang ak koord is gegaan. Minister Udink (volkshuisvesting) kondigde zelfs aan de bouw van deze woningen financieel tegemoet te komen, zodat de huur beperkt zou kunnen blijven tot 150 gulden pfr maand. De regering stelde echter ook voor de kinderbijslag van hel tweede kind te bevriezen. In de Tweede Kamer is deze stap n^gal hard aangekomen. Vooral voor het KVP-Kamerlid Hermsen gaat het hier om een zeer principiële zaak, namelijk de herverdeling van het inkomen ever grotere en kleinere ge zinnen Het is voor hem onaanvaard baar dat er aan de bestaande verhou dingen gesleuteld wordt zonder een compensatieregeling voor de laagstbe taalden 'De regering is hierover tot nu toe uiterst vaag gebleven,' aldus de heer Hermsen. De bevriezing van de kinderbijslag is ook slechi gevallen bij de vakbewe ging. De kwestie zou daarom zeker een rel hebben gespeeld bij het over leg volgende week over de afsluiting Von een sociaal contract. Het is niet bekti.d of de beslissing van de Kamer gevolgen zal hebben voor de aange kondigde bouw van de goedkope wo ningen. De bevriezing van de kinder bijslag zou per 1 januari1973 van kracht zijn geworden p. Tevens werd besloten in dat geval te binnenland zullen streven naar een gezamenlijk en gecoördineerd beleid van alle grote Eén gezin per boerenbedrijf 5 vakbonden, waarbij de metaalvakoon- den snel met een eisenpakket voui de Rnitonlanrl onderhandelingen over de r.ipowe cao Duiieiiidiiu zu,Ien komen S°°"9 Ingrijpend Amerika als continent 9 Uc consequenties van dere beslissin- gen kunnen zeer ingrijpend zijn voor het sociaal-economisch beleid in 1673. K zij betekenen namelijk dat, indien er met dit kabinet geen akkoord tot btroethoff over Jordaan stand komt, de afsluiting van een en o-ndirlieint 2 sociaal contract (ook met het volgen r\ i"i 1" i116 kabinet) zo goed als geheel van de Onduidelijkheid baan is en het loonbeleid aan het in zondaesschoolwerk 2 «U« «Pd "er krachten wordt overge- c leverd. Tenzij de regering dit door p r eenzijdig ingrijpen verhindert. In het Économie laatste geval zal er evenwel vrijwel zeker grote arbeidsonrust ontstaan Aardgas: De metaalvakbonden hadden aam an- waar blijf, de consument? 17 Bnekeneiaiagc - Peicl om in Seval v?n mislukken van Men schrijft ons- de besprekingen met de regering over Radio en tv 4 jiet beoogde sociaal contract de loon- Puzzel' eUI °.n 4 onderhandelingen drie maanden uit te commentaar s stellen in afwachting van het nieuwe Dichtbij en verder s kabinet. Dc bouwbonden hebben ecli- Kamiiiebcrïchten ij ter 'aten weten daarvoor niets te Beurs 13 voelen, reden waarom de Industrie- bond-NVV. de industriebond-NKV en de Christelijke Metaalbedrijfsbond thans hebben besloten van uitstel af te zien, teneinde een gecoördineerd Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1. DEVENTER De directeur van Kamphuis Confectiebedrij ven (Sturka), drs. G. D. Stuur- op, heeft het personeel van de Sturkavestiging een kwart mil joen gulden geschonken. Deze gift is gedaan omdat de directie meent, dat de inspanning van hel gehele personeel een wezen lijke jactor is bij de waardebe paling van een bedrijf. Het is nog niet bekend wat de ongeveer öi-i) personeelsleden van de OJstigngen in Zutphen. Lichtenvoorde en Heusden met 't geld (ieder ruim i00 gulden) gam doen. Sommigen willen uitbetaling. terwijl anderen denken aan ter fondsvorming vo >r hei personeel RITA 'Dit is de beste manier om snel af te wassen bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1