'Waar blijft consument bij dit alles?' Bescherming nodig voor scheepswerven binnen EEG geen bodemloze put Kans op cacao-akkoord lijkt vrijwel verkeken Belangstelling VMF voor sectoren van Reinveld Bezwaren olie-akkoord bij Koeweit en Irak Overheid en NAM verdienen aan duurder gas, maar: Aantal faillissementen steeg iets in sept. Koper voor jersey- dochter KNTU Wellicht afschaffing btw-controle aan Benelux-grenzen Italië voert als laatste BTW in bij bij Geldigheid fusie Hoogovens- Hoesch bestreden Bevredigende gang van zaken Reiss en Co. Winststijging afgeremd Westland-Utrecht Beladingsgraad KLM verbeterde in sept. Omzet Goodrich steeg tot recordhoogte Ned. fondsen in New York Meer gespaard bij mrt Bondsspaarbanken sojabo DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten Werktijdverkorting bij Oda (450 man) NEW YORK SLUIT HOGER TROUW/KWARTET DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 FINANCIEN en ECONOMIE T15/K17 door Nico Kussendrager Het gas wordt duurder en de overheid en de Nederlandse Aardolie Maatschappij (Shell/Esso) varen er wel bij. Van de winst na de prijs verhoging vloeit 85 procent in de schatkist, de rest gaat naar de NAM. 'Maar de consument, waar blijft de consument bij dit alles?', vraagt prof. Peter Odell, economisch geograaf en aardgasspecialist, zich vertwijfeld af. 'De regering heeft grote voordelen van het gas gehad, wordt er na de prijsverhoging nog beter van, de oliemaat schappijen hebben een aardige cent opgestreken. Maar de consu mentWie vertegenwoordigt die? De gebruiker van het gas trekt steeds aan het kortste eind'. Odell wil het nog veel sterker stellen: de verhoging van de aardgasprijs is helemaal niet nodig. De Nederlandse gasvelden zijn volgens hem groot ge noeg, ook bij sterk opgevoerde pro duktie, om zeker tot het jaar 2000 in de aardgasbehoefte te voorzien. Odell spreekt van het 'continuing mystery of Dutch gas'. 'Nooit heeft de man in de straat duidelijk gehoord hoeveel gas er in de Nederlandse bodem zat. Groningen was de eerste vondst in een heel groot bekken. Men is eigen lijk pas begonnen met prikken en nu al wordt er gewaarschuwd: pas op jongens, we moeten zuiniger aan doen, anders dreigt een tekort. Ik noem dat kolder', aldus Odell. Hij herinnert eraan dat Amerikaanse on derzoekingen hebben uitgewezen dat per vondst zeven maal zoveel gas wordt gewonnen als in eerste instan tie wordt aangenomen. 'We kunnen dm nog even vooruit'. Volgens Odell, sinds twee jaar hoog g leraar aan de NEH en directeur van het economisch geografisch instituut, rjp is de invloed van de grote oliemaat- schappijen oorzaak van de prijsverho gingen. 'Shell, die per slot van reke- sste ning in Den Haag voortreffelijk is Tel ingevoerd, is gewoon gaan vragen: jongens doe wat aan die verdraaid gasprijzen. We verkopen te wei- nig olie en daar komt de bulk van onze verdiensten vandaan'. En zo is het gebeurd. 'De prijs voor het aard- jas is of wordt verhoogd, terwijl de reserves enorm zijn'. Odell vermoedt dat ook de overheid en zeker de oliemaatschappijen van die uitgebrei- le reserves op de hoogte zijn. 'Maar :en zegt het niet om de prijs van het gas kunstmatig hoog te kunnen hou den en zelfs nog verder te laten stiigen'. 'Klets' 'Klets', meent de heer Bongaerts. 'Zet dat maar letterlijk in de krant: 'klets'. 'Hoe kunnen wij nu onze mond hou den over reserves. Al onze gegevens moeten wij rapporteren aan de Rijks Geologische Dienst, die speelt ze door aan de minister en die is weer verant woording sdhuldig aan de Staten-Ge- neraal'. Odell vermoedt vooral grote reserves in de Noordzee. Hij vindt het vreemd dat de NAM daar tot nu toe geen economisch winbare reserves heeft aangetroffen. Bongaerts: 'Tot nu toe hebben wij op de Noordzee ge woon niet erg veel geluk gehad. Ie dereen had zich erg veel voorgesteld van blok K 17. Maar dat is een fiasco geweest, er is geen exploiteerbare hoeveelheid aangetroffen. En nu zoe ken we verder en inderdaad zijn er wat 'scherven' gevonden. En we gaan verder om te kijken of ze misschien tezamen één groot bord vormen'. Bongaerts kondigt aan dat de NAM binnenkort een winningsconcessie zal aanvragen. Denkt hij dan in maanden? 'In ieder geval niet in jaren'. Twee kleine maatschappijen, Placid Oil en Penzoil, hebben al een win ningsconcessie Voor de kritikasters reden de beschuldigende vinger te heffen: zie je Wol, die kleintjes vin den wel wat. maar de NAM niet. Gek is dat. Waarschijnlijk houden die jon gens van Shell en Esso gewoon hun mond. En ook de minister is er niet bij gebaat de werkelijke reserves te vertellen, want hoe hoger de aardgas- prijs blijft, hoe meer hij ervan op strijkt. 'De werkelijke reden waarom wij niet zo snel zijn met het aanvra gen van een winningsconcessie', zo legt Bongaerts uiit, 'is dat we voor zichtig zijn geworden We willen bij na honderd procent zekerheid hebben voordat we met exploitatie beginnen. Niemand heeft er wat aan als we in een put gaan winnen die later blijkt tegen te vallen'. Momenteel liggen de schattingen over de aardgasreserves op het Nederland se deel van het continentale plat zo rond de vijf honderd miljard kubieke meter. De Europese Commissie noem de onlangs honderd tot twee honderd miljard kubieke meter maar dat is wel zeer voorzichtig. 'Er zit meer', zegt Tientallen pijpen in allerlei vorm en lengten, bestemd voor Ommen, liggen op het terrein. Bongaerts. 'Maar een tweede Slochte- ren zal het niet worden'. Daarvan is men ook bij de Gasunie overtuigd. Daarom vindt men daar dat de markt- en prijspolitiek niet mag worden gebaseerd op nog te vinden reserves. 'Ook wij willen eerst zekerheid hebben. Je kunt de huid niet gaan verkopen voordat de beer geschoten is', zegt drs. Van den Berg. En in de memorie van toelichting op de begroting van economische zaken staat: 'Het is uiteraard niet uitgeslo ten dat de exploitatie te land en op het Nederlandse gedeelte van het con tinentale plat nog leidt tot nieuwe belangrijke vondsten. In dat geval is te zijner tijd een versoepeling van het thans gevoerde beleid niet uitgesloten.' 'Nu moeten we echter werken met de thans bekende gegevens,' meent de heer Van den Berg. De sugesties dat rond al bewezen reserves moedwillig het stilzwijgen wordt bewaard wijst hij resoluut van dé hand. 'Maar als de hele kluit belazer wordt, dan word ik ook belazerd.' UITGANGSPUNTEN Laten we dat vooralsnog maar niet aannemen. Laten we ook niet veronderstellen dat de prijsver hoging alleen wordt doorgevoerd om de bijna lege schatkist te vul len. Voor de verhoging zijn, zo als is gebleken, best zinnige ar gumenten te vinden. Als tenmin ste de in het verleden geformu leerde uitgangspunten over de snelheid van de afzet en het aan deel van het gas in de totale energievoorziening (40 procent in 1975 tegen ca. 35 procent nu) worden gehandhaafd. Wanneer we echter uitgaan van de waar schijnlijke reserves is een her nieuwd debat over het gasbeleid noodzakelijk, waarbij nieuwe prioriteiten kunnen worden ge steld. De overtuiging kan dan wel eens veld winnen dat het aard gas uiteraard geen bodemloze put vormt, maar dat de bodem toch minder snel zal zijn bereikt dan overheid en Gasunie ons willen doen geloven. Dit is het laatste uit een serie van 3 artikelen. De eerste 2 ver schenen in Trouw/Kwartet van zaterdag 14 oktober 1972 en van dinsdag 17 oktober 1972. ■AMSTERDAM In september wer- ™^den iets meer faillissementen in ons hui land uitgesproken dan in de overeen- komstige maand van het vorige jaar, erj,( nl. 245 tegen 240. Tet aantal faillisse- iilc centen over de eerste negen maanden 01 van 1972 bleef evenwel met 180 ach ter bij dat van dezelfde periode van H 1971 (1815), zo blijkt uit een opgave - van Van der Graaf en Co. oonr *n de afgelopen maand werden in de 339/provinCie Noordholland (excl. Amster- l,r- 'dam) 21 (v.j. 23) faillissementen uit ten gesproken, in Amsterdam 27 (14), in geg Zuidholland (excl. Den Haag en Rot- lufterdam) 32 (24), Den Haag 11 (8), W* Rotterdam 16 (22), Utrecht 19 (16), E Gelderland 22 (35), Noordbrabant 33 (36), Limburg 15 (26), Zeeland 3 (7), biesland 9 (2), Groningen 12 (9), 1 Drente 11 (7), Overijssel 14 (11). beh( GENEVE De kans op een akkoord tussen de landen die cacao pro duceren en de landen die cacao consumeren is vrijwel verkeken. Vol gens welingelichte bronnen hebben de cacao-producerende landen bezwaar tegen bepaalde aspecten van een drie onderdelen tellende compromis-plan, dat is opgesteld om de bestaande meningsverschil len uit de wereld te helpen en de VN-cacao-conferentie van de on dergang te redden. 'EEK EN DONK De in financiële ïoeilijkheden verkerende jerseyfa- iriek Kerssemakers te Beek en Donk [onderdeel van de KNTU) kan wor sen gered. Van Beurdens Textielvere- lelingsbedrijf te Apeldoorn heeft zich lereid verklaard het bedrijf over te iemen. De produktie wordt normaal lortgezet en de 100 personeelsleden ihouden hun werk. Dit heeft direc- iur Van 't Hof van Kerssemakers ikendgemaakt. 'MELO De omzet van Stooraspin- fei.'j Twente is in de eerste acht iden van 1972 ongeveer 15 pet ioger geweest dan in dezelfde periode 'an 1971, terwijl ook het bedrijfsre- ultaat een niet onbelangrijke stijging 'ertoonde. Een hegere nettowinst iver 1972 ligt in de lijn der verwach- ingen, aldus het bedrijf. iffectenkoersen vvondverkeer 'MSTERDAM In het telefonisch ef- ectenverkeer kwamen gisteravond de olgende koersen tot stand. Tussen aakjes staat de officiële slotkoers van istermiddag. Akzo 69 gl (69.00): Hoog- vens (76.40); Kon. Olie 120.10— 20.50 (121.00): Philips 53.10 gb— 3-30 gl (53.10): Unilever 141.50—142 I1 (141.90); KLM (116.00). Terwijl de meeste cacao-afnemende landen op de VS na dit plan in grote trekken steunen, stellen énkele landen, met name West-buitsland en Canada, zich enigszins gereserveerd op. Het compromis-akkoord, gelan ceerd door het sèoretariaat van de UNCTAD, stelt o.a. een minimumprijs voor van 23 dollarcent per pond. De overeenkomst moet automatisch in werking treden wanneer zij Is gerati ficeerd door een aantal cacao-afne mende landen, die tezamen 60 pet van de wereldimport voor hun rekening nemen. Over dit percentage van 60 zijn de meningen nu wat verdeeld. Zo zou West-Du itsland hebben gezegd, dat tenminste een aantal landen, die geza menlijk op 70 pot van de wereldim port beslag leggen, het akkoord die nen te ondertekenen vóór het in wer king mag treden. Het ministercomité heeft woensdag besloten de btw-controle aan de Bel gisch-Nederlandse grens op de auto weg E-10 (Breda-Antwerpen) samen te voegen. Dat zal in de toekomst ook gebeuren op de E-3 (Eindhoven-Bel- gië) en op de E-39 (Maastricht-België). Een van de controles die ma 1 januari nog resteert is de btw-controle De staatssecretaris Westerterp van buitenlandse zaken acht het niet on mogelijk. dat de Benelux-regerlngs- cönferentie volgend voorjaar tot af schaffing van de BTW-controle zal besluiten. Een gemengd Nederland- Belgische werkgroep is bezig te bekij ken of, ondanks verschillen in tarie ven een openstelling van de grenzen m gelijk is. De precieze datum voor die regerings conferentie is nog niet vastgesteld. ROME Het Italiaanse kabinet heeft definitieve goedkeuring ge hecht aan invoering van de BTW per 1 januari aanstaande. Volgens welingelichte kringen zal de BTW op drie niveaus worden toege past: 18 procent voor luxe verbruiks- goederen, 12 procent voor goederen die niet van absoluut essentieel be lang zijn en 6 procent voor essentiele goederen zoals levensmiddelen en landbouwproducten. De BTW had. in Italië oorspronkelijk op 1 jdnuari van het vorig jaar inge voerd zullen worden, maar Rome stel de de invoering ondanks druk van de EEG in Brussel In de afgelopen twee jaar driemaal uit. De regering in Rome achtte vroegere invoering door administratieve oorzaken niet moge lijk en vreesde ook toeneming van de inflatie. Om te voorkomen dat de nieuwe belastihg inflatie van de in laatste tijd toch al sterk gestegen levensmiddelenprijzen veroorzaakt, heeft het kabinet besloten een uitzon dering te maken voor alle levensmid delen die momenteel al zijn uitgezon derd van de oude omzetbelasting. Deze producten zullen in de eerste twee jaar met 1 procent wofden be last, met drie procent voor de twee volgende jaren en pas met de eigenlij ke zes procent vanaf 1977. Een uitzondering wordt gemaakt voor de in een crisis verkerende textielin dustrie, die gedurende twee jaar met zes procent BTW wordt belast en pas met twaalf vanaf 1975. Italië is het laatste van de zes oor spronkelijke lid-staten van de EEG die de BTW invoert. DORTMUND Twee Duitse zaken lieden, de 33-jarige Helmut Friedrich en de 30-jarige Manfred Richter be strijden de rechtsgeldigheid van het besluit van de aandee'houdersvergade ring van Hoesch waarin de fusie met Hoogovens werd goedgekeurd. Zij menen, dat het fusiebesluit nietig is en hebben hun klacht aanhangig gemaakt bij de economische kamer van het Landgericht Dortmitnd. De zakenlieden wijzen op een wetsbepa ling waarin wordt gezegd, dat een besluit ongeldig Is als aandeelhouders bij de stemming voordelen voor zich zelf gezocht hebben, daarbij nadeel berokkenend aan de vennootschap en andere aandeelhouders. In het geval van de aandeelhouders vergadering van Hoesch op 17 mei j.l. was hiervan volgens de twee Duit sers sprake, want Hoogovens stemde, als houder van 14.5 pet. van het kapitaal van Hoesch voor de fusie. AMSTERDAM De gang van zaken bij de Handelsvereniging voorheen Reiss en Co. is in het lopende boek jaar wederom bevredigend geweest. Weliswaar worden de zaken met Gha na belemmerd door rigoureuze im- portbeperkingen en door het uitblij ven van geldtransfers, doch daar staat tegenover dat de uitkomsten van de handel met Nigeria een aanzienlijke verdere verbetering vertonen. De re sultaten van de Nederlandsch-Aziati- sche Handelmij waarin een 50 pet. belang werd verworven, overtreffen de verwachtingen. AMSTERDAM De stijging van de resultaten in het tweede halfjaar van 1972 bij de Westland-Utrecht Hypo theekbank zal worden afgeremd door een ruimere liquiditeit bij een lagere reute op de geldmarkt, een correotie op de geschatte post interest eerste halfjaar er een lichte tendens tot inkrimping van dc rentemarge. Hoe wel geen verdubbeling van het half jaarresultaat mag worden verwacht kan de eerdere prognose, dat 1972 zal kunnen worden afgesloten met een bevredigende toeneming van de resul taten, teri volle worden gehandhaafd, a'-ius de maatschappij. In het derde kwartaal gaf de hypothe caire kredietverlening opnieuw een bevredigende Vooruitgang te zien. Per saldo bedroeg de toeneming bijna 204 min, waaraoor de portefeuille per éind september op 193 min kwam. Wat de projektontwikkeling betreft hadden de hierbij betrokken concern onderdelen voor een bedrag van on geveer 40 min ender handen. AMSTELVEEN Het totale vervoer van de KLM heeft in september van dit jaar 136.8 miljoen tonkilometer bedragen, tegen in september van het vorige jaar 112.4 miljoen. Een toene ming van 22 pet. De produktie be droeg de vorige maand 236.6 (v.j. 197.8) miljoen tonkilometer, een stij ging met 20 pet. De beladingsgraad nam toe tot 57.8 (56.8) pet. In de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (april-september) werd 776.2 miljoen tonkm vervoerd, tegen in het overeenkomstige tijdvak van het vorige boekjaar 648i7 miljoen. De produktie bedroeg 1434.4 (1218) miljoen tonkm en de beladingsgraad 54.1 (53.3) pet. NEW YORK De omzet van B.F. Goodrich over het derde kwartaal en de eerste negen maanden van 1972 zijn tot recordhoogte gestegen. Ook de winst over beide perioden was dit jaar aanzienlijk hoger dan in dezelfde perioden van 1971. De omzet over het derde kwartaal (1972 steeg met 16,4 pet tot 367,1 (v.j 315,5) min. De onizet over de eerste 9 maanden bedroeg 1.109 (922) min een stijging van 20,3 pet. De netto winst na betasting over het derde kwartaal was 10.498.000 (7.989.000), of 0,71 (0,56) per aan deel. De nettowinst over de eerste maanden beliep 36.263.000 (23.877.000). of S 2.49 (1,65) per aan deel. Kon. Oile noteerde op 18 oktober S 37',«,-% 373T,-Vf.>Philips lo'i-Vi (16%-%); Uni lever S 4334-441/, <43%-44W) en KLM 353/* (35*4). Opgave duPont. Glore, Forgan. Orderportefeuilles slinken door buitenlandse c oncurrentie DEN HAAG De scheepswerven binnen de EEG moeten worden beschermd tegen buitenlandse con currentie. De orderportefeuilles blijven slinken. De nationale scheepsbouworganisaties uit de Gemeen- scliapslanden hebben bun regeringen eil de Europese Commissie daarom gevraagd maatregelen te ne men om de posities van de scheepsbouwers in de vergrote EEG veilig te stellen. Zij constateren o.a. dat de wereldscheepebottwindustrie thans een aanmerkelijk teveel aan capaciteit heeft. Hun grieven richten zich vooral tegen Japan. Dit land gaat nog steeds ver der met het uitbreiden van zijn scheepsbouwcapaciteit en streeft er naar de wereldscheeepsbouw maar ook de scheepvaart te overheersen. De druk van de Japanse werven op de scheepsbouwtnarkt wordt teeds gro ter en de meeste opdrachten gaan thans haar werven uit het land van de Rijzende Zon, aldus de scheepsbouw organisaties. De situatie op de scheepsvrachten- markt is enigszins verbeterd, zeggen de werven in hun verklaring, maar dit is hoofdzakelijk het gevolg van incidentele factoren, zoals de staking van de Japanse zeelieden en de onvol doende oogsten in de Sowjet-Unie en China. Er worden echter nog steeds zeer veel nieuwe schepen afgeleverd en de trend in de richting van een teveel aan capaciteit in de scheepvaart houdt daardoor aan. In deze omstan digheden blijft de nieuwbouwmarkt gedeprimeerd. JAPAN Sinds het begin van het lopende jaar zijn de meeste nieuv.-bouwopdtachten, die betrekking hadden op tanksche pen, bij Japanse werven geplaatst. De Japanse werven kunnen over het alge meen betrekkelijk korte levertijden aanbieden en vragen prijzen in yen, die aanmerkelijk lager zijn dan de prijzen van een jaar geleden. Terwijl er overschotcapaciteit is ont staan in de wereldscheepsbouw, zijn de Japanse werven de eerste, die het voordeel hebben gekregen van nieuwe en 'krachtige' faciliteiten, die hun leveringsmogelijkheden - aanzienlijk vergroten. Maar ook de Amerikaanse sch^psbouwindustrie krijgt krachtige steun en geniet financiële faciliteiten, die verder gaan dan de regelingen, die de OESO-landen hebben afgespro ken. De Verenigde Staten hebben zich aan deze afspraken niet willen bin den. In Papan is bij middelgrote werven, die aanzienlijk waren uitgebreid met het oog op de voorgenomen aanzien lijke uitbreiding van de Japanse koop vaardijvloot, overschotcapaciteit ont staan, doordat het scheepsbouwpro- gramma van de Japanse regering aan zienlijk werd ingekrompen. Deze wer ven zoeken nu op de wereldmakrt orders om hun capaciteit te benutten en dit is de basis geweest van de zg. 'Sanko-transaetie'. Sanko, een Japanse rederij, chartert ongeveer 50 in Japan gebouwde tankers van ongeveer 80.000 dw. ton aan Westeuropese rederijen Personeel zou niet meegaan tegen zo lage tarieven, dat de schepen niet anders dan tegen dumpingprijzen kunnen zijn gekocht. consequenties De Europese werven vrezen, dat er meer van dergelijke transacties tot stand zullen komen, mogelijk met schepen van een ander type of een andere grootte. Zij vinden dat het dringend noodzakelijk is, dat de Euro pese Commissie onderzoekt, welke consequenties deze 'Sanko'zaak heeft voor de autonomie van de Europese scheepsbouw en de Europese scheep vaart en in het bijzonder voor de toekomst van de werven in .fe EEG. Volgens de scheepsbouwers kunnen dergelijke dumpingpraktijken alleen het gevolg zijn van het Japanse stre ven naar beheersing van de scheeps bouw en de scheepvaart in de gehele wereld. De Japanse werven gaan voort met hun plannen hun gezamenlijke capaciteit te verdubbelen, Mei de uit voering van deze plannen is een begin gemaakt in 1970, maar toen was de marktsituatie volkomen anders dan Gezien deze dreigingen vinden de Eu ropese werven het dringend noodzake lijk, dat de Europese Commissie maatregelen overweegt, die ertoe lei den, dat een voldoende peil van be- 'rijvigheid in fio Europese heeps- bouwnijverheid wordt gehandhaafd. Ook moet de Europese Commissie de a pan se leiders ertoe bewegen af te zien van hun streven naar wereldhe gemonie. aldus d.ï scheepsbouwers. Koersen in Montreal Van een onzer verslaggevers Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar Chem DELFT, AMSTERDAM Machinefabriek Reineveld, die eerder deze Nat.kGas week bekendmaakte, dat alle overgebleven 350 werknemers voor het einde van deze maand ontslagen zouden worden, onderhandelt mot sheii canada de Verenigde Machinefabrieken VMF over de overneming van de sectoren wasserijmachines en centrifuges. 65.63 14%b 15"'8 17/10 19% 65.78 18/10 19% 65 96 14% 15'4 15-% 12% Hangende deze onderhandelingen heeft de bankier van Reineveld, de Bank Mees &Hope het krediet niet opgezegd, zo verklaarde de heer E. A. E. van Dishoeck, de directeur van de machinefabriek. Wanneer de onder handelingen tot het verwachte resul taat leiden, zal Reineveld geliquideerd worden. Zolang de besprekingen met de VMF nog niet zijn afgerond, staat het volgens de heer Van Dishoeck nog allermins tvast of inderdaad het hele personeel aan het eind van de maand zal worden ontslagen. Volgens een woordvoerder van VMF moet men zich echter niet al te veel illu sies maken. Wanneer enige activitei ten worden opgenomen in het VMF- concern, zouden hooguit enkele men sen (minder dan tien) mee kunnen gaan. Het gaat in het bijzonder om Tarwe personeelsleden met een specialisti sche kennis op het gebied van de dec. bedrijfsonderdelen, die mee over zou- den gaan. Het wordt overigens kort dat voor Mnis -1 nov AMSTERDAM In september is bij j""- de Bondsspaarbanken 934.5 min in gelegd en 885.3 min opgenomen. Hierdoor trad een besparing op van R°see 49.2 (v.j. 32.9) min. Het spaaro- ™k, verschot over de eerste drie kwartalen dec. van dit jaar 566.7 min) is vrijwel Havcr gelijk aan het spaaroverschot over mei geheel 1971 588.4) min. Per 30 okt. september was een tegoed van 9.83 dec- miljard aan de gezamenlijke Bonds- mmm spaarbanken toevertrouwd. want de faillissementskamer van de Arrondissementsrechtbank in Den Hang heeft Reineveld tot 26 oktober de tijd gegeven om te liquideren. In welk van de ongeveer zestig bedrij- fen van VMF de wasserij- en centrifu geactiviteiten terecht zouden komen, is nog niet beslist. Dit is trouwens secondair, zei de woordvoerder. Pri mair is de kwestie of het overleg met Reineveld slaagt. Inriust. Sporen (J til. Obi. Mods 16 okt. 921.66 213.90 111.42 443.2 17 okt. 926,48 214.45 112.50 74.13 442.6 18 okt. 932,34 215.80 112.22 74.16 444.1 16 okt. 10.940 17.590 1.743 405 991 17 okt 13 410 16.980 1.760 807 578 18 okt. 17.290 1.747 835 510 S - Gedaan; b - Bieden; L Laten: n - Nom. Str. loco 177 133% 139 3/i 142% 122%b 123%b 129% 88%b 86 %L 88% L 122%b 124L 129% 86%b 86%L 88%b 87.05-03 27.55 29.21 56% 32.89 32.71 27.32-31 27.76 28.34 383(i 36% 33.05 32.90 Woltops loco 162.50n dec. 162.50-166.50 Suiker contr. II loco 7.65 Jan 7.53n mei 7.85-82g ANTWERPEN Ol ISOn 180n ISOn 175L 175L 175L 22.00b 21.00-22.00 21.00b 19.15-19.3Q LONDEN Metalen en per ton Tin loco 1569-1570 NEW YORK 17/10 18/1» 50% 50% 16% 16% 27% 27% 491 50 40% 41% 29% 29% 33% 33% 27 '1 27", ACF Industries Airco Allied Chemical SINT OEDENRODE - Oda (stalen iS,™n0'B^a! kantoormeubelen) met vestigingen Am can in St. Oedenrode en Geldrop heeft Am cyanamid toestemming gekregen tot arbeidstijdj JJJ ^ee,calr 27% verkorting voor 450 van de ruim 600 Am Motors s% werknemers. Zij zullen tot en met 1 Am smelt and Rei 17% december een halve week werken. Ampex s% Oda heeft in de loop van dit jaar al Anaconda 17% drie periodes met werktijdverkorting Armco stcci a.Unl D!„l,riA meegemaakt. Saoedi-Arabië met Ara mco in zee BEIROET (AP) De bezwaren te gen het olieakkoord tussen vijf staten rond de Perzische Golf en 23 olie maatschappijen blijken vooral te ko men van de kant van Irak en Koe weit. Koeweit vindt dat er geen rekening is gehouden in de overeenkomst met het verminderen der oliereserves. Koe weit, een staat-stad, bestaat helemaal van die industrie. Volgens ingewijden zou Koeweit tot een apart vergelijk zou willen komen, waarbij de vergoe dingen aan de maatschappijen te beta len, worden verlaagd. Van de vijf genoemde landen is Koeweit het eni ge dat de produktie Wil gaan druk ken, bij de anderen gaat zij regelma tig naar boven. Koeweit zou de win ning willen beperken omdat het eind der voorraden in zicht gaat komen en het land niet over andere hulpbron nen beschikt. Irak zou het akkoord niet willen be- Atlant Richfield Bendlx Bethlehem Steel Boeing Burlington Ind Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesati and Ohio Chrysler Cilles Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison CohS Edison Cont can krachtigen tot dat het de gevolgen zal ^rfiss-Wrighr hebben kunnen bestuderen van het curtiss-wright A dispuut dat men heeft het de Iraq Dart industries Petroleum Company, tile op 1 juni gSrcïïïnlSïl door Irak werd genaast. Du Pont (El) Intussen schijnen de staatjes Aboe Dabi en Quatar hun grote buurland Eastman Kodak Saoedi-Arabië te willen volgen, dat First Nat City toch met de overeenkomst akkoord gaat. Saoedi-Arabië schijnt met de Admirai corp Amerikaanse maatschappij Aramco in Allegheny Pow s zee te willen gaan, als Irak en Koe- *kz0"a ,H weit het been stijf houden. Amstodnind De voorwaarden van het nieuwe ak koord zijn officieel nog niet bekend- Bau 4 0h|0 41/^ gemaakt. Naar men zegt zal de gelei- Bayuk cigars delljke groei van de Arabische deelne ming in de bedrijven tot dat over 11 £an Breweries jaar de 51 pet. is bereikt, ingaan op chadbourn Getb 1973. Voor dé maatschappijen wordt chase select Fci het voorlopige akkoord beschouwd als Columbia Gas een grote stap naar het vestigen van corn Telephone veel evenwichtiger betrekkingen met de olielanden. Fluor córp 26 26% 21% 21% 31% 313{, 15 15% 37-'37% 55% 56% 45 45% 293r 29% 40% 41 30 793'« 16% 16s', 34% 34% 25 24% 31 'i 30% 36", 363', 35 34 48b 48% 48% 48% 39% 39% 91", 937', 164% 167 132% 132% 70 706', 157'» 16% 21 21% 28% 28% 10% 10% 40h 40% Gen Electric Gen Foods Geit Motors Gen Publ Util Gén Tel and Elec Gcttv OU Gllette Olmbei Brothers Gnnrlvcar i and R GUlf Oil Illinois Centr Ind tnsllco Int Bustin Mach Int ifarvestér Int Nickel of Can Int Paner Int Tel and Tel Llnp-Temco Vough Litton Industries Lockheed Alreraf" Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind Nortli Atn Rockw 21 21 B(, 27% 273', 24", 24% 275', 27% 14", 143!, 370% 374 .16 35s4 18% 18% 42% 42-% 34% 34% 38% 14% 34% 32% 24% 50% Pacific Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Rovnnlds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck 1 Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Rperrv Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studehaker-Worthi Sun Oil Texaco Texas Gulf 35% 355i Texas Instrum 165 16631 Transamerica 17 16% Int Bnk for Rec Int Ktav Frag Int Paper (14) Kansas Power KLM Kroger Unilever Union Carbide Uniroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse El Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr Standard Brands 49% 43 %b 43% b 43 43% 15% 153', Union Elect United Corps United Gas Western Bancorp 17% 17% 37 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17