Conflict hartchirurgie in een nieuw dieptepunt w Somberheid over sociaal contract Afrekening met visie op klassieke Hamlet iddenstanders willen tegemoetkoming voor partieel leerplichtigen 'Alarmfase drie in de theater-milieu-hygiëne' 17 fnW p lii amervragen over ozingen van fenol Bakker, man van dustriepastoraat verleden 611e Staatsloterij Boycot gaat (in Rijnmond) door Verzet tegen verandering bij prijsaanduidingen Najaarspuzzel 1972 Rijkssteun gevraagd voor orkest voor Zuid-Holland Den Uyl mag van 48 procent in het Catshuis TROUW/KWARTET DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K11 Staf legt rapport-Veldkamp naast zich neer Van een verslaggever EINDHOVEN, UTRECHT Da medische staf van liet Binnenziekenliuis wenst niet meer met de hartchirurg van het ziekenhuis, dr. P. J. van der Schaar, samen te werken. Dit is het resultaat van een «tafvergadering over het rapport van oud-minister Veldkamp, die als bemiddelaar een godsvrede tussen alle partijen adviseerde, waardoor iedereen, ook dr. Van der Schaar, weer aan het werk kon gaan. Die vrede blijkt nu door de stand puntbepaling van de medische staf niet bereikbaar. Volgens dr. Van Wijk, voorzitter van het stafbestuur, hebben de aan het ziekenhuis verbon den medici een verklaring afgelegd, die het niet mogelijk maakt tot de oude situatie met dr. Van der Schaar als eerste hartchirurg terug te keren. In deze verklaring staat dat voor het medisch verantwoord uitoefenen van de hartchirurgie naast vakkundigheid en ervaring ook vereist is de geschikt heid en de bereidheid samen te wer ken met allen die aan het ziekenhuis zijn verbonden. Haperingen in die samenwerking hebben direct invloed op het resultaat van de hartoperaties, aldus de verklaring. De staf is van mening, dat dr. Van der Schaar, wiens vakkennis en ervaring niet ter discussie behoeven te worden gesteld, er blijk van heeft gegeven een uitzon derlijk groot gebrek te hebben aan het vermogen tot samenwerken, ge- parad aan miskenning van de inbreng van anderen. Tengevolge van deze tekorten acht de staf het medisch niet verantwoord verder met dr. Van der Schaar samen te werken. Dr. van der Schaar, om commentaar gevraagd, zei dat het juist altijd zijn standpunt is geweest dat de hartchi rurgie in teamverband dient te wor den uitgeoefend. Naar zijn mening hebben de chirurgen en hartspecialis ten van het Binnenziekenhuis ge poogd het team waarmee hij werkte te verstoren door een hartchirurg naast hem te benoemen. Dr. van der Schaar voerde verder aan dat hij in de drie jaar dat hij in Eindhoven werkzaam is geweest nooit 330 hart operaties had kunnen verrichten als hij niet gezwicht zou zijn voor team work. De Nederlandse hartpatiëntenvereni ging heeft onmiddellijk fel gereageerd op de besluiten van de medische staf. Voorzitter H. S. Fievet uit Breda wees op de grote bekwaamheden van dr. Van der Schaar als hartchirurg. |Van een verslaggever DEN HAAG De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft giste ren in een motie aan kabinet en Tweede Kamer aangedrongen op het tot stand komen van een zelfde com- jpensatieregeling voor inkomensder- ~g van eerste en tweede partieel eerplichtige kinderen van zelfstandi gen als voor kinderen van loontrek- 'enaen in het voornemen ligt. e heer P. J. de Kruif (Koninklijk erbond van Ondernemers in het ïdden- en Kleinbedrijd) had die mo le ingediend. Hij zei dat het kabinet an plan is met terugwerkende kracht tot 1 juli 1972 een wettelijke voorzie ning te treffen, waarbij binnen het kader van de kinderbijslagwetgeving een vergoeding van inkomensderving ;zal worden gegeven aan loontrekken- M, wier werkende kinderen van 16 'an en onzer Ia iefsters EN IIAAf Vier kamerleden van e PvdA hebben minister Uc'vnk en 'nist.r Stuyt vragen gesteld over de an het licht gekomen lozingen van misch afval in de Rijnmond door ,viemische industrie T' imand. vragenste'lers, n.evrouw Zpema- rugman, mevrouw Bar::idregt en de "en Oeie en De Ruiter, willen weten er inderdaad op minstens één clan- ien terrein chemisch afval is opge- en, of er gevaren zijn voorde drink- rvoorziening, of het waar is, dat Rijnmo"dustrieën trt nu toe 'olijks belangstelling hebben ge- d voor verwerking van hun afval a binnenkort gereedkomende ver dingsovens van de NV Afvalver- ng F ond, of de ministers de liondbedrijven willen stimuleren hun afvalstoffen straks aan deze randingsoven aan te bieden en of openbaar lichaam Rijnmond opslag- tsen en afwaterlozingen kan gaan Tuieren. c;an een verslaggever 'ERDAM Na een korte ziekte Londen op 65-jarige leeftijd leden de heer W. Bakker, lid van raad van bestuur van Hoogovens. 1961 werd de heer Bakker be- -md tot adjunct-directeur van loogovens, in 1963 werd hij voorzit- r van de adjunct-directie. In 1964 erd hij ook lid van de raad van fstuur. Vijf jaar was hij als lid van f raad van bestuur voorzitter van de ■rectij IJmuiden. Eind 1972 zou de T Bakker met pensioen zijn ge- De heer Bakker, die in Bever- rjk woonde, bekleedde diverse func- fcs in het maatschappelijk en kerke- 'Js leven. De overledene was ridder de orde van de Nederlandse Leeuw, kerkelijke kringen is de heer Bak- rr bekend geworden doordat hij sa- met de Hoogoven-directeur ir. A. Ingen Housz de stoot gaf tot de jjrichting van de Stichting Evangelie Industrie in Beverwijk. Mede door r actieve bemoeienis groeide de 'teresse van de theologie voor 'het e'e geestelijke en zedelijke gebeuren citer het bedrijfsleven'. Daaruit is hele industrie-pastoraat voortgeko- '®n. De vorming tot deze taak ge redde mede door het Instituut Vor- "igswerk Bedrijfsleven te Utrecht later onder de naam 'Instituut wmen en Waarden' het belangrijk- e bestanddeel werd van het Dr. W. Visser 't Hooftinstituut te Rotter- De heer Bakker is daar lange li voorzitter van geweest. de oprichting in 1957 af was de Bakker ook lid van het deputaat- wiap Kerk en Industrie van de gere geerde synode totdat hij dit werk 1961 wegens drukke werkzaamhe- Ei moest beëindigen. jaar en ouder verplicht partieel on derwijs volgen. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat ouders van deze categorie werkende leerplichtigen compensatie zullen ontvangen, maar hij kan het er niet mee eens zijn dat de partieel leerplichtige werkende kinderen van zelfstandige werknemers onder de werking van de kinderbijslag regeling voor zelfstandigen worden gebracht. Die kinderbijslagregeling geldt namelijk niet voor het eerste en het tweede kind. Voorts is aangedrongen op een met alle ernst na te streven invoering van een volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid. De heer De Kruif deelde mee dat het besluit van het kabinet voorlopig af te zien van die invoering per 1 januari 1974 een zeer grote teleurstelling voor vele ondernemers is. Als lid van de commissie bedrijfsbe ëindiging weet hij dat tientallen onder nemers zich aanmelden omdat zij ziek of invalide zijn en daardoor niet meer in staat tot werken. Die commissie moet een 'dubbelhartige politiek' voe- Tn, want ze moet vele van die onder nemers adviseren zich te laten in schrijven als arbeidszoekenden, maar de commissie weet dat die onderne mers geen werk krijgen. Hij acht het noodzake,:jk dat het kabinet alsnog van zijn ornemens wordt afge bracht, 'want zo kan het niet langer'. f ADVERTENTIE) 18 oktober 1972 derde klasse Prijzen van 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 42 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 70 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 91 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 04 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 89 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 301 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 870 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 326 f 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 0605 Een prijs van 5.000,— is gevallen op hef nummer: 051468 5.000,— is gevallen op hef nummer: 007150 5.000,— is gevallen op het nummer: 038588 5.000,— is gevallen op het nummer: 038576 5.000,— is gevallen op het nummer: 052400 De prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 006086 25.000,— is gevallen op het nummer: 035470 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie R op het nummer en een troostprijs van 4.000,op nummer van elk van de andere series Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 5.000,— op nummer van elk van de andere series 027690 044830 093614 093614 035470* 035470* Let wel: op de met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. die ten nadele van de hartpatiënten in Eindhoven niet kunnen worden gebruikt. Het hartteam van het St. Antoniuszie- kenhuis in Utrecht wil af van de samenwerking op hartchirurgisch ge bied met het academisch ziekenhuis in Utrecht. Het stelt een taakverde ling voor waarbij de hartchirurgie in het Antoniusziekenhuis wordt gecon centreerd en de vaat- en transplanta- tiechirurgie in het academisch zieken huis. Volgens het team is de capaciteit van het Antoniusziekenhuis groot genoeg om aan de vraag naar open hartchi rurgie in Utrecht en omgeving te voldoen. Dit jaar zullen in het Anto niusziekenhuis meer dan 350 open hartoperaties worden verricht en met een betrekkelijk geringe uitbreiding kan men aan 500 open hartoperaties per jaar komen.. Het team vindt het uit doelmatigheidsoverwegingen niet verstandig de kliniek voor hart- en vaatchirurgie in het academisch zie kenhuis alsnog in te richten als kli niek voor hartoperaties. Het voorstel wijkt af van een recent advies van de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. Verbiest, die in augustus met een compromis kwam om de im passe in de voorgenomen samenwer king tussen beide ziekenhuizen te ver breken. VLAARDINGEN De actie 'Boycot de meld- en regelkamer Rijnmond' die door het Centraal Actiecomité Rijnmond werd aangekondigd, gaat door. Het gesprek dat in Vlaardingen gehouden is tussen gecommiteerde S. de Jong (milieuhygiëne), de directeur van de centrale milieu beheersdienst, ir. P. A. R. Post van der Burg, en het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR), waarbij werd gepoogd om tot andere gedachten te komen waardoor de actie alsnog afgelast zou kunnen worden, is zonder resultaat gebleven. In zeer felle bewoordingen heeft het actiecomité kritiek geleverd op Rijn mond. In pamfletten die in een grote oplage verspreid zullen worden, wordt de burgerij opgeroepen om geen klachten meer aan de meldkamer door te geven, omdat het geen enkele zin heeft. 'Het openbaar lijf Rijn mond' aldus het comité, 'ligt op haar knieën voor de industrie. De dienst doende ambtenaren zijn slaafse hie lenlikkers van het bedrijfsleven. De meld- en regelkamer mag geen dag meer als uitlaatklep voor gevoelens gezien worden'. CAR dat in Rijnmond een geldverslin dend lichaam van' anderhalf miljoen per jaar ziet, stelde dat bellen over stankklachten deze laatste drie jaar geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Jasperina de Jong, samen met echtgenoot Eric Herfst, tijdens de be handeling van het kort geding dat gistermiddag in Rotterdam plaats vond. Links, met opgeheven hand, haar advocaat mr. J. van Veggel. Advocaat Jasperina de Jong: Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM 'Alarmfase drie ten aanzien van de theater-milieu- hygiëne'. Aldus een kwalificatie van de raadman, mr. J. M. van Veg gel, die Jasperina de Jong gistermiddag verdedigde in het kort ge ding dat tegen haar was aangespannen door het Rotterdams Toneel, omdat zij weigert nog langer de hoofdrol in het toneelstuk ,,'n Oogje op Amelie" van Feydeau te spelen. Jasperina de Jong beweert dat zij niet langer in dit stuk wil optreden, om dat de artistieke waarde ervan haar beslist is tegengevallen. De raadsman van het Rotterdams Toneel beweert echter, dat Jasperina niet meer wil meedoen, omdat ze pijnlijk getroffen is door de slechte kritieken, die zij gekregen heeft. Hoewel er wel mogelijkheden bestaan deze zaak in der minne te schikken (bijv. door een vervangster voor Jas perina te zoeken) verdient het vol gens mr. Van Veggel de voorkeur, dat er vonnis gewezen zou worden door de rechtbank, door mr. Erades, omdat 'er dan een zakelijk besluit genomen wordt door iemand, die buiten de toneelwereld staat'. Jasperina, die een gastrol speelt bij het Rotterdams To neel werkte eerst onder leiding van Karl Guttmann. Toen deze ziek werd moest zij verder werken met een Franse regisseur, die zich slechts met behulp van een tolk verstaanbaar kon maken. Zij had toen slechts twee weken kunnen repeteren en dan nog zonder de vertrouwde leiding van Karl Guttmann, zo zei de raadsman, die verder zei, dat in het contract duidelijk staat, dat er onder regie van Karl Guttmann zou worden gewerkt. De raadsman van het Rotterdams To neel, mr. De Savornin Lohman zei, dat de regie best goed was geweest en dat het stuk heus niet zo slecht was, als Jasperina wil doen geloven. 'Er is tenminste niet met tomaten gegooid'. Verder betoogde de raadsman van het Rotterdams Toneel, dat Jasperina zich veel te veel gedraagt als een super star, die de dienst wil uitmaken, wat fel bestreden werd door mr. Van Veggel. Volgens mr. De Savornin Lohman kan het Rotterdams Toneel moeilijk een vervangster op korte ter mijn vinden. Mr. van Veggel was het hier niet mee eens. ,Er lopen genoeg toneelspeel sters in de WW, zodat binnen twee maal 24 uur een vervangster kan zijn gevonden', meende hij. Wat betreft de kosten: er is al een kwart miljoen gulden in het stuk 'n Oogje op Amelie' geïnvesteerd. Wanneer Jaspe rina zich terugtrekt en geen vervang ster kan worden gevonden is al dit geld voor niets uitgegeven. Uitspraak in deze zaak a.s. dinsdag om tien uur 's oohtends. Van onze soc.-economische redacteur UTRECHT In een lunchlezing voor het departement Utrecht van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. F. Roos, werkgeversvertegenwoordiger in de Sociaal-Economische Raad, gezegd niet meer in de afsluiting van een sociaal contract voor 1973 te geloven. Het is z.i. namelijk duidelijk, dat de vakbeweging geen sociaal contract wil sluiten onder het bewind van de huidige regering. 'Als de vakbeweging zich bij de on derhandelingen over het sociaal con tract niet tot de lonen en prijzen wil beperken, dan hoeft het voor mij niet meer. Dan moeten de werkgevers en werknemers maar weer, net als ir» het verleden, met elkaar onafhanklijk overleg gaan voeren', aldus mr. Roos, die een overeenkomst over een alge mene loonronde niet uitgesloten zei te achten. Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam, hoopt dat de centrale werkgevers- en werknemers organisaties geen breuk in hun over leg zullen forceren indien de onder handelingen met de regering over een sociaal contract (volgende week dins dag) mochten mislukken. Hel zor wenselijk zijn dat de sociale partners in het bedrijfsleven in dat geval bereid zullen zijn de onderhan delingen op te schorten tut er een nieuw kabinet is. De hoogleraar ver klaarde dit gisteren op een lunchle zing van het departement Den Haag van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij zei zowel de inflatiebestrijding, als de afsluiting van een sociaal contract (in het kader van een breder program van inflatie- bestrijdii.j) noodzakelijk te achten. Maar zo'n contract kan niet méér zijn dan een ad hoc-overeenkomst, met als belangrijkste doelstelling het schep pen van (meer) ruimte voor voorzie ningen in de publieke sector. DEN HAAG Een werkgroep van de commissie consumentenaangelegenhe den van de sociaal-economische raad vindt dat de nadelen van nieuwe voorschriften op het gebied van de prijsaanduiding veel groter zijn dan de voordelen die men ervan verwacht. Dit heeft de heer K. Rook (Neder lands Christelijk Ondernemersver- bond) meegedeeld in de vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. De heer Rook woonde die vergadering bij al. lid van de ommissie sociaal- economische poli tiek van die raad. Hij zei dat de werkgroep verontwaar dig was teen uit de memorie van toelichting op de begroting van Int ministerie van economische zaken bleek dat aandacht zal worden ge sel ken aan de voorschriften van de prijsaanduiding door de prijzenwet te wijzigen. Advies aan de SER was h >or niet gevraagd. De verkgroep van de SER-commissie heeft geconcludeerd dat de volle last "a., e n veranderde prijsaanduiding op de detaillisten zou komen te rus ten. !"'et alleen de prijs per verkoch te hoeveelheid, maar ook die van T.laard hoeveelheid zou moeten worde i aangebracht. De werkgroep heeft de commissie meegedeeld dat dit niet is te verwerkelijke i. Het beoogde sociaal contract moet volgens prof. Albeda vooral ook een aanzet zijn tot het scheppen van een werL.lijke inkomenspolitiek. In dit verband sprak hij zich uit voor open- b. ./making van hogere inkor :s. ('Wellicht zouden er dan mensen zijn, die zich v >r hun inkomen gaan scha men en o°k daarvan zou een matigen de invloed kunnen uitgaan'). De politieke situatie van dit moment noemde prof. Albeda de moeilijkste barrière op weg naar een sociaal con tract. Hij zei het te betreuren dat er rondom de discussie over het sociaal- economisch beleid voor 1973 zoveel geb.ek aan openheid is. 'Bij de part ner; in het overleg bevinden zich allerlei vertrouwelijke stukken, ter wijl de Lelangstellende buitenstaan ders hun mening moeten vormen op basis van wat zij aan krantenberich ten bije .ien garen'. door DAMMIS DE GEUS DEN HAAG Een goede kennis van Shakespeare's Hamlet is ver eist om de bewerking, die Charles Marowitz, artistiek directeur van het Londense Open Space Theatre, ervan heeft gemaakt, te kunnen begrijpen. Onder auspiciën vgn de stichting Wi- koi, die zo'n 35 voorstellingen in ons land laat geven, had dinsdagavond de Dremière plaats in het HOT, dat zich uitstekend voor een stuk totaal-thea ter leent. Charles Marowitz heeft de Hamlet, waarvan de oorspronkelijke speelleng- te drie uur is, bewerkt tot één uur. De belangrijkste scènes volgen elkaar niet chronologisch op. Zijn Hamlet is een collage, waarin hier en daar de echo van het klassieke drama door klinkt. De Deense Prins, uitnemend gespeeld door de in jeans en sportschoenen gestoken David Schofield, is in de ogen van de regisseur een lafaard, een zielige en geschifte jongeman, die niet goed weet hoe hij zich moet gedragen. Elk handelen is hem vreemd. Marowitz laat hem terechtstaan voor zijn tegenspelers. Flarden van Shakes peare's tekst vormen een steuntje bij het herkennen van de scènes. Visueel komt men niets tekort bij Advies kunstraad voor Amsterdam aanvaardbaar AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam stellen de gemeenteraad voer Hans Croiset en Bob de Lange op te dragen de nodige voorbereidingen te treffen voor de bespeling van de Stadsschouwburg, resp. het Nieuwe de la Mar-theater in het seizoen 1973-1974. Hierbij volgen zij het advies van de Amsterdamse Kunstraad van 21 september 1972. Dat houdt in, dat Hans Croiset met „Het publiekstheater", dat zich voornamelijk toelegt op de uitvoering van het klas sieke repertoire (met een beperkt ge zelschap van circa 16 acteurs in de Stadsschouwburg, ongeveer 50 tot 75 voorstellingen zal geven van, 3 produc ties, en buiten Amsterdam 105 tot 130 voorstellingen. Een kamertoneelgroep onder leiding van Bob de Lange zal dan in het Nieuwe de la Mar-theater ongeveer 120 voorstellingen geven, alsmede 80 voorstellingen buiten Am sterdam. Aangaande de overige aanbe velingen voor de toneelvoorziening in het seizoen 1973-74 zullen b. en w. nog nadere voorstellen aan de raad doen. Uit een oriënterend overleg met het Rijk is b. en w. gebleken dat van die zijde de principiële bereidheid bestaat tot medewerking aan de financiering van de toneelvoorziening in Amster dam. Zoals bekend werd na het verdwijnen van de Nederlandse Comedie een open sollicitatie ingesteld naar het vervullen van een plaats in de toneel voorziening in Amsterdam in het sei zoen 1973-74. Op grond van de binnen gekomen sollicitaties heeft de Amster damse Kunstraad zijn voorstellen ge daan. Baran exposeert bij Trouw en De Rotterdammer ROTTERDAM Morgenmiddag vier uur wordt in het gebouw van Trouw en de Rotterdammer aan de West- blaak in Rotterdam een expositie geo pend van werken van de Israëlische schilder Zalman Baran. Baran is een Joodse vluchteling uit Riga in Let land en hij exposeert voor de eerste maal buiten Israël. Zijn schildertrant is geheel gevormd dn de SowjeMxadi- tie en het maakt de indruk van werk van ruim een halve eeuw geleden. ADVERTENTIE Op 23 september is onze grote NAJAARSPUZZEL gestart die duurt t/m 27 januari 1973. De derde ronde begint zaterdag 21 oktober. 40.000,- aan prijzen, waaronder 10 verlichte Reliëf-globes t.w.v. 95,-. V. 25 R Rond-boldiamefer 25 cm. Na- tuurkundig kaartbeeld, waarop de bergen verhoogd en voelbaar zijn aan gebracht, terwijl de landengrenzen ook duidelijk zijn weergegeven. In onver lichte toestand: natuurkundig kaart beeld; in verlichte toestand: natuur kundig/staatkundig kaartbeeld, terwijl bovendien en tegelijktertijd de zeeën en continenten een visueel reliëf aan zien krijgen, als de globe is verlicht. Schaal: 1 51.000.000; nederlandse tekst; kompleet met snoer, stekker en lamp; mahoniekleurig rond voetstuk en gradenboog. Deze reliëfglobes zijn beschikbaar gesteld door DE EERSTE NEDERLANDSCHE GLOBE INDUSTRIE te ZWOLLE. deze collage. Marowitz heeft de spel- scènes met technisch raffinement in elkaar gezet. Het geheel komt als een overweldigende chaos op de bezoeker af, en wanneer Hamlet in de beroem de slotscène uitgelachen wordt, omdat hij Claudius, Laertes en Polonius om het leven heeft gebracht, blijft men beduusd zitten. VRAAGTEKENS Ik vraag me af wat Marowitz heeft bewogen om de Hamlet eens in ande re, verminkte vorm voor toneel te bewerken. Is het een afrekening met het klassieke toneel, dat Hamlet altijd als denker die bewust is van zijn daden, heeft neergezet? Waarschijnlijk is het de drang om van een gevestigd meesterwerk een soort nieuwlichterij te maken. Zo ziet men de geest van Hamiets vader steeds in de scènes opduiken. Het is een sukkelende man in een zwart pak, met zilvergrijs haar en een zonnebril (Malcolm Storry). De knap pe koningin Gertrude is in een lila avondjapon gekleed (Petronella Ford). Dominerend is Fortinbras (Philip Marchant) die niet van Ham let wijken wil. Tony Milner en Neil Cunningham vertolken Rosenkranz en Guildenstern als twee figuren in een tapdance-show. Michael O'Donoghue speelt de stunte lige, als clown geklede Polonius. Ont roerend is Kay Barlow in haar vertol king van de naieve Ophelia. Laertes (Robin Sachs) kreeg naar mijn gevoel te weinig diepte mee. Het toneel beeld, dat uit zwarte schotten bestaat, is functioneel voor deze produktie, die geolied loopt. De Marowitz-Hamlet is hoofdzakelijk bedoeld voor scholieren. Wikor wil hen dichterbij de literatuur brengen, hetgeen zinvol is. Een grondige voor bereiding is daarvoor noodzakelijk. Wiktr heeft daarop gerekend met het samenstellen van documentatiemap pen, waarin Hamlet wordt doorge licht. De produktie is t.e.m. 24 nov. in talrijke plaatsen te zien. DEN HAAG De raad voor de kunst heeft minister Engels (CRM) gevraagd om rijkssteun te geven aan het in financiële moeilijkheden verke rende gewestelijke orkest voor Zuid- Holland. De minister heeft onlangs de functie van het orkest erkend. De raad voor de kunst stelt nu, dat de minister financiële consequenties van deze erkenning moet aanvaarden. Land van verbeelding Idoor Ber Huising AMSTERDAM Dinsdagmiddag be leefden wij in de Kleine Komedie de eerste van de reeks voorstellingen van Ben Minoli's Land van Verbeelding, die het Amstel Toneel voor de kinde ren geeft Het was een vreugdevolle belevenis, met een opgetogen publiek. Er is een mooi, fleurig, lief decor van romanti sche huisjes, die omgetoverd kunnen worden tot een paard-en-wagen in een sprookjesbos en later, omgedraaid, het barokke gouden paleis van bazige heb- berd Gouderik. Herman van Elteren, die het smaak vol en praktisch ontwierp, zorgde ook voor de vrolijke, sierlijke en fantasti sche kostuums, waarbij een pracht van een haan. De gehele voorstelling is zo goed verzorgd. Ben Minoli schreef een aardig spel, met liedjes van Cees Pijpers, op muziek van Joop Stokkermans, en dansjes, gezet door Robert Kaesen. Het gaat over aardige mensen: Carlet- ta Banting als een fris en pittig Joleintje, Ed Bauer als een jolige vlotte koekenbakker, die zijn beurs kwijt is en de huur niet kan betalen, Riny Blaaser als de deftige dame die niet te defertig is om solidair mee te doen en Jos Manche als de sprookjes dichter, die zijn muze zoekt. Dat is Tomiie Popper als het schattige, dan sende, Vlokje met de harp. Die wor den dan gehinderd, bedreigd, gevan gen door de op macht en geld beluste Gouderik, van Cees Pijpers, die alles wat verbeelding is zakelijk haat, en Van een verslaggever AMSTERDAM Uit een steekproef van het NIPO is gebleken dat 48 procent van de Nederlanders er geen bezwaar tegen heeft als Den Uyl mi nister-president zou worden. De vraag luidde: 'Er wordt wel gezegd dat Den Uyl vooral niet in het Catshuis moet komen, dus dat Den Uyl géén minis ter-president mag worden. Bent u het daarmee eens of niet?' Van de onder vraagden bleek 35 procent het daar mee eens en 17 procent had geen oordeel. Naar politieke voorkeur onderver deeld vond 71 procent van de PvdA- aanhangers dat Den Uyl minister-pre sident mag worden, van D'66 was dat 43 procent, van DS'70 39 procent, van de KVP 31 procent, van de WD evenals de CHU 30 procent, terwijl de aanhang van de ARP het minst ge charmeerd is van Den Uyl als minis ter-president: 26 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11