Stappen tegen fenol-lozer in Rijnmond? B Milieudag 'gevierd' met acties en vergaderingen 20 25 Folklore-danstheater na rust op podium 'Gevangenisstraf van minder dan 'n maand niet effectief maken' 21 Advocaat: benoeming Huyskens onzindelijk Hartconflict Eindhoven verre van oplossing Jarenlang ton fenol per etmaal Verscherpte controle na wapensmokkel Concoursen voor jonge musici Succes voor het Nationale Ballet 'Leren wonen' als school vak bepleit Marine vaart uit: roet in Den Helder Brand treft nieuwe fabriek van 'Randstad' 0/tjam w/Kw1 Ook afval naast bedrijf Y«n onze verslaggevers ROTTERDAM Het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) overweegt stappen te ondernemen tegen de Chemische In dustrie Rijnmond. Dit bedrijf loost sinds 1964 honderd kilo fenol p«r etmaal op de Nieuwe Waterweg. Behalve een smaakbederver is fenol volgens recente Westduitse onderzoekingen ook een kanker- «rwekkende stof. BI T9/K9 De fenollozingen werden door het Centraal Aktiecomité Rijnmond ont dekt, Het aktiecomité kwam er even eens achter dat de Chemische Indus trie Rijnmond gevaarlijke stoffen als fenol, mierenzuur, azijnzuur en chrysol op een stukje grond naast het bedrijf stort. De plastic kuip, waar het chemisch afval in opgeslagen ligt, is van een dermate slechte kwaliteit, dat de gevaarlijke stoffen gemakkelijk in het grondwater tereent kunnen komen. Het Centraal Aktiecomité- Rijnmond heeft afgelopen maandag voor het Rotterdamse stadhuis tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Daarbij kwam het tot vechtpartijen, waar ook burgemeester Thomassen van Rotterdam bij betrokken raakte. Het CAR overweegt een aanklacht in Ie dienen tegen de burgemeester. Intussen is bekend geworden, dat het RIZA al enkele weken het vermoeden J, dat de Chemische Industrie Rijn mond fenol op de Waterweg loost. Volgens de directeur van het bedrijf, ir. H. Schram moet het RIZA echter allang op de hoogte zijn van de fonollozingen. Het RIZA heeft name lijk begin dit jaar metingen bij het bedrijf gegaan in verband met de vaststelling van de belastingomslag voor milieuvervuilers. Personeelsgebrek Dat het RIZA niet eerder aan de bel getrokken heeft, wijt ir. Peters van het Rijksinstituut aan een tekort aan personeel. 'Wij kunnen wel bij elke chemissche industrie gaan staan me ten, maar daar hebben wij onvoldoen de mensen voor'. Volgens het RIZA is de Chemische Industrie Rijnmond niet de enige fenollozer in Nederland, hoewel juiste gegevens ontbreken. Directeur H. Schram noemt de lozing van honderd kilo fenol per etmaal niet zo schokkend. 'Er komt ruim vijfhonderdduizend kilo fenol per jaar via de Rijn Nederland binnen', zegt hij. Dit cijfer wordt door het RIZA bevestigd. 'Milieubewust' De berichteri over de stortplaats van chemisch afval bij het bedrijf noemt directeur Schram overdreven. 'Wij zijn juist zeer milieubewust opgetre den', is zijn commentaar. 'Wij hadden het vuil ook gewoon als afval aan de reinigingsdienst kunnen meegeven. Maar wij wilden het afval op ons terrein laten, tot de verbrandingsoven in de Rijnmond gereed is'. Een eigen onderzoek leert echter, dat het chemisch afval op de stortplaats dessastreuze vernielingen heeft aange richt. Het plastic, dat het fenol mengsel van de grond scheidt, is zeer dun, en ten dele vergaan. Ook sluit het niet aan elkaar, zodat het afval toch in de grond terecht komt. De omringende sloten zijn zwart van het afvalprodukt en de begroeiing is ernstig aangeatst. Naast het fenol lig gen een aantal lege drums. Rondom bevinden zich allerlei - witachtige hoopjes chemicaliën. Volgens het CAR, dat het laboratorium van de Am sterdamse universiteit inschakelde, gaat het hier om mierenzuur. azijn zuur en chrysöl. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het chemisch bedrijf Svmres, een dochteron derneming van de DSU, heeft jarenlang 1000 kilo per etmaal op de Nieuwe Waterweg ge loosd. Op last van het RIZA (Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater) heeft de Symres enkele maanden geleden dc lozing van het kankerver wekkende fenol gestaakt. Het chemische bedrijf Symres ligt aan de monding van de Nieuwe Waterweg in het Rijnmondge bied. Het RIZA heeft inmiddels van dc chemische industrie Rijn mond geëist dat het bedrijf fil ters gebruikt bij de lozing van afvalstoffen. De chemische in dustrie Rijnmond heeft destijds toestemming gekregen voor het lozen van afvalwater waar het gevaarlijke fenol een bestand deel van vormt, wanneer er fil ters zouden worden gebruikt. Het bedrijf heeft dit volgens het RIZA nagelaten. Een aantal vaten in de toestand zoals ze op de vuilstortplaats achter de Chemische Industrie Rijnmond werden aangetroffen. Op sloot Vanaf het terrein van de Chemische Industrie Rijnmond lopen enkele slangen naar een nabijgelegen sloot. De indruk bestaat, dat het bij lekken vrijgekomen chemisch afval via deze slangen direct op de sloot geloost wor den. Of er maatregelen tegen deze stort plaats voor chemisch afval genomen kunnen worden, is nog onbekend. Het terrein is van de gemeente Rotterdam gehuurd. Rotterdam wijst echter elke verantwoordelijkheid van de hand. 'Sinds 18 september zijn de bevoegd heden over het verlenen en intrekken van hinderwet-vergunningen van de gemeenten naar het provinciale be stuur overgedragen. Wij staan hier helemaal buiten en een protest tegen b. en w. is ongegrond'. Het openbaar lichaam Rijnmond ver wijst ook naar de rijksoverheid en de provincie. De provincie weet echter van niets. 'De commissaris der konin gin kan alleen op verzoek van de desbetreffende gemeente ingrijpen' zegt men op het provinciehuis in Den Haag. Of de Inspectie Volksgezond- nCl ldo. irdi De groei wordt door ons gestopt, of de groei stopt ons Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De contactorganen van vrouwenorganisaties in de drie grote steden hebben 17 oktober uitgeroepen tot milieudag en organiseerden gisteren acties en bijeenkomsten om dat waar te maken. In Amsterdam werden naast een de monstratieve vuilcontainer op de Dam, pamfletten met 'leefregels' uit gedeeld waarvan de Groningse eco noom prof. Pen op de aansluitende forumavond uitlegde dat ze maar ten dele helpen. 'Je kunt alleen vergade ren en je sussen met kleine dingetjes ais het weigeren van een plastic draagtasje, en intussen wordt in naam van ons allemaal (door Staatsmijnen) fenol in de Maas gegooid. Je zou er marxist van worden, ware het niet dat in Rusland ook stevig wordt ver vuild, en dan zonder actiecomjté's.' Volgens het rapport van de Club van Rome moeten we de bevolkingsgroei «toppen ('dat gebeurt natuurlijk niet, maar ik beveel het wel in uw aan dacht aan'). En we moeten de kapi taalgoederenvoorraad stabiliseren ('en ie moet er ook niet te hard aan denken wat dat in de praktijk zeggen *il Maar gelukkig is er kritiek op dat model, zei prof. Pen, en dat laat de mogelijkheid open dat we op een wat minder onmogelijke manier een ensis kunnen vermijden. Op de eenvoudige kritiek dat een mens van zijn fouten leert en dat In de tweede fase zullen bepaalde bedrijfstakken moeten worden terug gedrongen. Bijvoorbeeld energiever bruik. Er komt rantsoenering van elektriciteit, meent Pen. En die zou dan niet moeten vastlopen op muiten de huisvrouwen. Auto's en vliegtuigen moeten worden teruggedrongen. De mensen moeten blijven zitten waar ze zitten; er wordt gewoon teveel gereisd. 'En als dat allemaal niet lukt, komen we (vrees ik, zeker weten doe ik het ook niet) terecht in fase drie: niet meer groeien. Dan is er nog een keuze: de groei wordt door ons ge stopt, of de groei stopt óns.' heid maatregelen gaat nemen, was gisteren nog onbekend. Over de illegale vuilstortplaats gaf het ministerie van volksgezondheid het volgende commentaar: 'De ge meente Rotterdam heeft gezegd, dat de chemische industrie gebruik moet maken van verbrandingsovens. In 1967 is men daarmee begonnen. Sinds één jaar bestaat er een goede verbran ding van de afvalstoffen. Er wordt geen afval meer gestort op de stort plaats, die overigens nog wel bestaat. Er zal binnenkort tussen de verschil lende betrokken partijen over de be stemming van deze vuilstortplaats worden gesproken In een gisteravond uitgegeven verkla ring zegt de Chemische Industrie Rijnmond dat fenoloplossingen die als afvalprodukt vrijkomen bij de fabrica ge zonder enig gevaar voor de drink watervoorziening worden geloosd op de Nieuwe Waterweg. Fenol is een chemische grondstof voor de vervaar diging van synthetische vezels en ga rens, harde kunststoffen, lijmen enz. Volgens de CIR is fenol een vrij gemakkelijk afbreekbare verbinding. 'Uiteraard zal een watermonster dat genomen is vlak bij de uitlaat van de fabriek een voor drinkwater te hoge concentratie aan fenolen laten zien', aldus de verklaring. Volgens de verklaring bedraagt de fenolconcentratie in de Waterweg, zonder de activiteit van de fenolfa- briek van de Chemische Industrie Rijnmond, ca. 10 delen fenol per miljard delen water. Daar komt door toedoen van de CIR nog 0,2 delen per miljard delen bij. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Politie, douane en havenautoriteiten in Rotter dam zullen een verscherpte con trole gaan uitoefenen op wapen smokkel en handel in vuurwapens. Hierover is gisteren overeenstem ming bereikt. Deze strengere controle is nodig om dat de politie in Rotterdam het sterke vermoeden heeft, dat op grote schaal wordt gesmokkeld en gehandeld in wapens in de Rotterdamse havens. De recherche in Rotterdam heeft in de afgelopen weken in samenwerking met de landelijke vuurwapencentrale, de douane-recherche en politiekorpsen in Breda en Den Haag elf Nederlan ders gearresteerd, die zich hebben beziggehouden met wapensmokkel. Zij zijn al vóór de officier van justitie geleid. Eind vorige maand vond de douane aan boord van een Nederlands schip, dat lag afgemeerd in de Rotterdamse haven, een partij van 200 pistolen en revolvers en 450Ó patronen. De wa pens en de patronen waren in Argen tinië gekocht. De politie arresteerde drie opvarenden van het schip, de 28- jarige bakker-kok A. J. B. uit Hilver sum, de 24-jarige scheepswerktuig- bouwkundige R. C. W. S. uit Zeven bergen en de 27-jarige wasbaas P. C. van V. uit Rotterdam. Later werden nog eens acht mannen gearresteerd, die zich hadden bezigge houden met de verkoop in Nederland van een andere partij gesmokkelde vuurwapens, de 32-jarige scheepswerk- tuigbouwkundige C. W. P. G. uit Den Haag, de 18-jarige lichtmatroos J. S. uit Vlissingen, de 25-jarige C. de D. en de 30-jarige koopman J. F. D., beiden uit Breda, en de 3I-jarige chauffeur T. A. J. H., de 36-jarige koopman A. S., de 29-jarige koopman J. v. L. en de 26-jarige koopman F. G. M., allen uit Rotterdam. Ook de twee de partij wapens is via Rotterdam het land binnengekomen. door HANS W. LEDEBOER DEN HAAG Nadat het enige tijd niet zoveel van zich had laten horen presenteerde het Interna tionaal Folkloristisch Danstheater zich maandagavond in de Konink lijke Schouwburg voor het publiek. Het is de bedoeling dat dit ensemble zich voorlopig in de studio terugtrekt. Op 18 december zal het, eveneens in Den Haag, weer in het openbaar op treden. Wat het Internationaal Folkloristisch Danstheater brengt, is geen volksdans, maar wezenlijk theaterwerk, dat hele maal wordt opgebouwd met folklore- motieven. De volksdans, die er van zelfsprekend niet is om naar te kijken maar om aan mee te doen, wordt via zorgvuldige choreografieën omgezet in een dansvorm, die geschikt is als podiumwerk. Het is een professionele groep, die haar dansers betrekt van de conservatoria en ballet-academies. De pretenties liggen nogal hoog en in het verleden heeft dit nog vrij jonge ensemble mooi werk laten zien. Maandagavond kon het dit allemaal niet waar maken. Waarschijnlijk door een aantal wisselingen in de bezetting was het nogal rommelig. De dansers konden blijkbaar hun 'draai niet vin den* en gaven heel wat beweging te zien, maar weinig werkelijke dans. Aan de afwerking ontbrak veel. Mis schien is de presentatie in het open baar te vroeg gekomen. Het begrip 'internationaal' in de naam van het ensemble slaat op het repertoire, niet op de samenstelling van de groep, die helemaal van eigen In Nagasaki zal van 1 tot 23 mei voor de derde maal het Internationale Ma- dama Butterfly Concours worden ge organiseerd. Iedereen die meent de rol van Pinkerton of van Madama Butterfly uit de bekende opera van Puccini op topniveau te kunnen ver tolken, mag meedoen. Men moet dan wel na 1 januari 1940 geboren zijn en het volgende aanmeldingsadres goed noteren: The Organizing Committee of the Worldwide Madama Butterfly Competition, Inoue Building, 4-4, 1- chome, Akasaka Minato-ku, Tokyo, Ja pan. Dat men Bach moet spelen op het Internationale Johan Sebastiaan Bach Piano Concours in Washington (15 t.e.m. 17 juni 1973) staat wel vast Wat er nog meer geëist wordt, behal ve dat alleen pianisten tussen 17 en 35 jaar er aan mee mogen doen, kan men informeren bij Raissa Tselentis, 1211 Potomac Street N.W. Washing ton D.C. 200007. Dichter bij huis vindt het alom be kende en beruchte Internationale Mu ziekconcours Marguérite Long Jac ques Thibaud plaats, en wel van 12 tot 27 juni 1973 in Parijs. Dit con cours staat open voor pianisten en violisten geboren tussen 1 januari 1943 en 1 januari 1958. Wie eent te moeten en te kunnen, mag schrijven naar het Secrétariat Général du Con cours Marguerite Long Jacques Thibaud, Immeuble Gaveau, 11„ Ave nue Delcassé, 75-Paris (8e). bodem is. De aanduiding 'internatio naal' is wel wat pretentieus: het re pertoire omvat folklore uit de Balkan, Rusland en Israël en ook uit ons eigen land. Men komt dus buiten de grenzen, maar geraakt daarbij in een zeer bepaalde hoek. Voor een professi oneel gezelschap met dergelijke pre tenties missen we aandacht voor En geland, Schotland, Frankrijk, Scandi navië en andere landen. Maar mis schien komt dit later. ROME In alle toonaarden loven de Romeinse kranten het Nationale Bal let uit Nederland. Ze schrijven dat de twee voorstellingen die het ballet in het opera-theater gegeven heeft een •triomf' waren. Het avondblad Paese Sera schrijft o.a.: 'De eerste recatie op het optreden van het Nederlandse Nationale Ballet is er een van af gunst'. En ook dat het Nederlandse ballet bewezen had dat het 'het wijd ste en gedurfdste repertoire heeft dat men de laatste jaren in Europa heeft gezien'. II Messagiero vond het tech nisch peil der 70 leden van het ballet buitengewoon en vlekkeloos- LUNTEREN De Amsterdamse inte rieur-architect A. Patijn hieeft giste ren gepleit voor een nieuw vak in het onderwijspakket, namelijk het leren wonen. 'Hij sprak hierover op het tweedaags gezamenlijk congres van de Centrale voor Christelijk Handelson derwijs, de stichting voor Christelijk middenstandsonderwijs, de Stichting Christelijke Detailhandelsscholen en de Vereniging van Leraren bij het Christelijk Handelsonderwijs. De mens leert van alles en nog wat (schrijven, rekenen, fietsen, koken een vak enz.) maar het leren zichzelf creatief te ontplooien is nog maar nauwelijks van de grond gekomen; op het terrein van het wonen zelfs hele maal niet, zo betoogde de heer Patijn. Hij noemde dit eigenlijk verbazing wekkend, omdat het wonen zo'n ui terst belangrijke rol in het menselijk leven vervult. Er werden diverse toespraken genou- den waaronder die van de VU-hoogle- raar prof. dr. W. J. Wieringa, voorzit ter van de besturenraad protestants Christelijk Onderwijs. Hij betoogde dat de bezinning op de doelstellingen van het onderwijs die opnieuw in discussie zijn onvermijdelijk moet ge schieden vanuiit de levensbeschouwe lijk bepaalde zienswijze omtrent de mens en zijn taak en plaats in de samenleving. Op dit congres nam prof. dr. J. P. I. van der Wilde, hoogleraar aan de VU en algemeen secretaris van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, af scheid als voorzitter van de centrale en de beide stichtingen. Er zal begin december nog een afscheidsreceptie in Wassenaar volgen. (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG KVP, AR en CHU menen dat gevangenisstraffen kor ter dan een maand niet in uitvoering gebracht moeten worden. Tij dens de behandeling van de begroting drong de.KVP-justitiédeskun- dige mr. Van Schaik er gisteren bij minister Van Agt op aan in deze zin een aantal proefnemingen te houden. vakbeurs elektrotedtniek Dagelijks 10-17 uur. Trein - toegangsbiljetten op vele stations IRENEHAL - UTRECHT ZATUMI De heer Van Schaik vindt dat ook het niet werkelijk de gevangenis in gaan van mensen die voor het eerst tot w - van mensen cue voor nei eersx coi us echt wél verstandiger zullen langer dan een maand worden veroor- aanpakken wanneer de gevolgen dui- delijk worden, wilde de Groningse wonoom niet te veel bouwen. 'Als 'eraand vijftig jaar geleden had voor- jjPe'd dat er nu drieduizend doden per jaar vallen door het auto verkeer, dan had men toen ook ge- MSd 'ja maar dat is de bedoeling niet, dat moeten we voorkomen.' De werke enheid is dat we met dit risico Sewoon leven.' dRIE FASEN Maar door economische verschuivin- ,.nn.m de richting van minder vervui lde activiteiten, met prijsprlkkels vp»ianuere. ,overheidsmaatregelen, kan pJn „rei^t worden, meende prof. J®/ Hp onderscheidde in het te J^ren beleid drie fasen. Ten eerste «oet er een reeks bekende en tech- scn nu mogelijke maatregelen wor- imwi ^en,on?en- Dat 's niet sensatio- de duur. Een speciale rol voor in Hu W 5 huisvrouw zag prof. Pen rol ii vfrb,and niet zo sterk, wèl een Politiek wezen'. Gewoon niet be deeld, overwogen moet worden. Vol gens hem is het onderzoek van de politie en de veroordeling door de rechter op zichzelf meestal al straf genoeg, uitzonderingsgevallen voorbe houden. 'Het Openbaar Ministerie heeft het recht een vonnis van de rechter werkelijk in gevangenisstraf om te zetten, maar het heeft daartoe niet de plicht. Steeds meer dringt de vraag zich op of de gevangenisstraf nog wel zin heeft', aldus de heer Van Schaik. Het KVP-Kamerlid meent dat het toenemende geweld en de onvei ligheid bestreden dienen te worden door onder meer diepgaand weten schappelijk onderzoek naar de vraag waardoor agressie ontstaat. Verder vond hij dat ook de bevolking door grote zorgeloosheid laakbaar is. 'Nog steeds zijn banken en dergelijke in stellingen niet voldoende tegen over vallen beveiligd,' Het PvdA-kamerlid laakte het beleid van minister Van Agt. Hij wees erop dat de wetgeving op een aantal belangrijke punten als drugbeleid, abortus, bescherming van de persoonlijke levenssfeer en de ze delijkheid helemaal in het slop zit. DEN HAAG Een deel van de binnenstad van Den Helder heeft gistermorgen last gehad van roetaanslag, gevolg van het uitvaren van een marineschip. Vooral huisvrouwen, die hun was buiten hadden hangen, hebben het vertrek gemerkt. De oorzaak moet volgens de ma- rinevoorlichtingsdienst worden gezocht in het opstoken van de ketels. Hoofdredacteur Limburgs Dagblad MAASTRICHT De benoeming van Pierre Huyskens tot hoofd redacteur van Het Limburgs Dagblad door directie en commissaris sen is een onzindelijke situatie, aldus pleiter mr. Max Rood gisteren tijdens een kort geding van de Nederlandse Vereniging van Journa listen en de journalisten van Het Limburgs Dagblad waarin de be noeming onrechtmatig werd genoemd. EINDHOVEN Een oplossing van het hartconflict in het Eindho'vens Binnenziekenhuls zit er voorlopig niet in. De medische staf is het oneens met diverse punten uit het advies van dr. Veldkamp. lm-, "ct.cn uewwil i E en over h°Sere P"Jzen en veSn wanneer die duidelijk tot En J*lng van bet m'i'eu nodig zijn. ment??? opzi-] Saan voor het argu- binwhi geen Seld voor' wanneer raigezuivK? Amsterdam nog tien jaar 'Economic? rioolwater wil spuien, nomisch kfin praktisch alles.' AMSTERDAM De Industriebond NVV is van plan maandag met een stemadvies te komen voor de bij hem aangesloten leden. Nu het NVV ge weigerd heeft een stemadvies af te ge ven, wat de industriebond NW bijzon der kleurloos vindt, gaat de Industrie bond NW proberen samen met de or ganisaties van de bouwvakkers en de landarbeiders tot één gemeenschappe lijk stemadvies te komen. Alles wijst er op dat de medische staf zal weigeren nog langer met hartchi rurg dr. P. van der Schaar samen te werken. De vier cardiologen zouden al aan de doktoren Eysbouts en Mashour gevraagd hebben om de hartoperaties voortaan voor hun rekening te willen nemen. Algemeen chirurg Eysbouts geniet vooral bekendheid als hart- en longchirurg, terwijl Mashour bekend heid verwierf in dé hartchirurgie als assistent van dr. P. van der Schaar. De godsvrede zoals die werd voorge steld door dr. Veldkamp is voorlopig nog niet bereikt. Bestuur en directie hebben duidelijk gemaakt dat zij het advies-Veldkamp wel in grote lijnen willen volgen. Dr. Van der Schaar heeft ook alles gedaan om de vrede te bewerkstelligen. Hij heeft dr. Mas hour schriftelijke verontschuldigingen aangeboden voor eerder gedane uitla tingen. Nu de medische staf halsstar rig blijft, is het hartconflict opnieuw in een impasse geraakt. Bestuur en directie zullen zich nu moeten richten op een mogelijk com promis. Er is al gesproken over een eventuele zelfstandige stichting, die een centraal hartcentrum zou moeten gaan beheren. In deze stichting zal dan. niet alleen een groot aantal zie kenhuizen participeren, maar ook in stellingen als Philips en de TH-Eind- hoven. Overigens is het nieuwe Bin- nenziekenhuis, dat vele honderden miljoenen gaat kosten en medio vol gend jaar geopend wordt niet bere kend op een speciale harteenheid. De inrichting is echter dusdanig flexibel dat een eventueel te vormen hartcen trum er gemakkelijk kan worden on dergebracht. Onrechtmatig omdat De Telegraaf en aandeelhouders van het Limburgs Dagblad voor de verkoop de garantie hadden gegeven dat een nieuwe hoofdredacteur voor het LD door een curatorium benoemd zou worden, aan te wijzen door de aandeelhouders ln overleg met de redactie. Die belofte van De Telegraaf bleek, aldus mr. Rood weinig waarde te hebben, want nauwelijks was de inkt van de over dracht droog of Huyskens werd be noemd. Onzindelijk noemde mr. Rood de gang van zaken rondom de benoe ming omdat men op 29 september al wist dat men bezig was de aandeel houders te bedriegen door zich duide lijk niet aan de gedane belofte te houden. Mr. Rood: 'De aandeelhou ders zijn zonder meer misleid door directie en commissarissen. Op grond van die misleiding hebben zij ook besloten tot verkoop van aandelen aan de Telegraaf. 'In strijd met de goede trouw dus, op grond waarvan pleiter de president van de rechtbank, mr. J. Paulussen, vroeg het besluit van de aandeelhouders tot verkoop van Het Limburgs Dagplad aan de holding maatschappij De Telegraaf ofwel te schorsen, ofwel te verbieden uitvoe ring te geven aan dit besluit Namens de directie en commissarissen van Het Limburgs Dagblad bestreed mr. Maris uit Den Haag dat er sprake zou kunnen zijn van kwade trouw. Vol gens hem had De Telegraaf alleen de toezegging gedaan dat men later "een bepaalde procedure' zou volgen bij de benoeming van een nieuwe hoofdre dacteur. Volgens mr. Maris werd de heer Huyskens al op 21 september benoemd terwijl de definitieve kcop van Het Limburgs Dagblad door de Telegraaf-holdlngmaatschappij eerst later, 11 oktober, volgde. Mr. Maris motiveerde deze benoeming als nood zakelijk gezien de tegenwerking die Het Limburgs Dagblad van de NVJ, een groot deel van de redactie en van waarnemend hoofdredacteur J. Groen, ondervond. Men moest daarom wel tot de benoeming van een nieuwe hoofd redacteur besluiten. Statutair waren directie en commissarissen daar ook toe gerechtigd. Mochten er toch be paalde toezeggingen door directie en commissarissen zijn gedaan in het ver leden, dan waren die toch niet bin dend. Het besluit van de benoeming, aldus mr. Marls, vond volkomen rechtmatig plaats in het belang van de krant. Aandeelhouder-redacteur Jos Stijfs van Het Limburgs Dagblad stelde in een tweede kort geding de hele procedure rond de overdracht van Het Limburgs Dagblad als niet- rechtsgeldig. In beide korte gedingen zal de president van de rechtbank 24 oktober 'S - ochtends om 10.00 uur uitspraak doem Van een onzer verslaggevers NIJKERK De nieuwe vestiging van de N.V. Chemische Industrie 'Rand stad', in Nijkerk, welk bedrijf onlangs uit Soest moest vertrekken omdat het daar het leefmilieu teveel aantastte, is gistermiddag grotendeels in vlammen opgegaan. De brand in het gebouw, dat een ton heeft gekost, ontstond in een opslagruimte die veertien dagen geleden in gebruik werd genomen. De verhuizing uit Soest was nog niet rond. De oorzaak van de brand is nog duister. De arbeidsinspectie is een uitgebreid onderzoek begonnen. Daar op liet moment diverse werknemers aanwezig waren denkt de politie voor lopig niet aan sabotage. In Nijkerk zijn echter veel mensen fel gekant tegen de komst van 'Randstad'. Deze tegenstanders staat de overlast voor ogen die Soest van het bedrijf heeft ondervonden. In Nijkerk wordt de mengafdeling, het meest omstreden onderdeel van het bedrijf, gevestigd. Het is de be doeling de rest van het bedrijf naar Ierland te verplaatsen. Hoewel de mu ren nog overeind staan, is het gebouw door de brand zo beschadigd, dat het er niet naar uitziet dat de produktie snel kan worden hervat. De voorraden chemicaliën zijn ook verloren gegaan. De directie is echter van plan, zij het provisorisch, toch door te werken en deze week weer aan de gang te gaan in het gedeelte van het gebouw dat het minst door de brand is getroffen. Daar het bedrijf vrij afgelegen ligt, hoefden gisteren geen maatregelen te worden genomen in de vorm van het ontruimen van woningen. De wind was in zoverre gunstig, dat de bij de brand vrijkomende kwalijke dampen de polders indreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9