Sport bereidt zich op subsidie-afbouw voor Opzoek rente? f ïi Franse regering geeft voorrang aan sport U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Toekomst verzekerd voor profschaatsers Wim van Zijll: Sponsoring veel koppig monster met griezelige risico s Proef "met achtkamp dames FC Twente wint altijd safe Schrijvers: nog tien dagen rust Tom Okker vierde op profranglijst KNSB: geen algehele boycot Carla de Liefde topscorerslij st 1 TROUW/KWARTET WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 SPORT T10/K KOL (ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Het allerwegen aangeheven klaaglied over de voorgenomen besnoeiing in de overheidssubsidie aan de sport, mag verrassend eensgezind klin ken de kans dat staatssecreta ris Vonhoff en de regering waar van hij deel uitmaakt hiervoor door de knieën gaan, is vrijwel nihil. De sportwereld, gebundeld in de Nederlandse Sport Federa tie, is dan wel de grootste maat schappelijke organisatie in Ne derland, maar als pressie-groep is dezelfde federatie volslagen machteloos. De NSF wil (en kan ook) geen stern-advies geven, de NSF wil (en kan ook) geen sport- staking uitroepen. De NSF kan al leen maar protesteren. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de NSF, erkent die machteloos heid en ziet ook de realiteit onder ogen van een totale afbouw van de overheidssubsidiëring. In dat geval zal de sportwereld naar nieuwe wegen moeten zoeken om de tekorten aan te vullen of weg te werken. Terwijl, een maand na de verrassende inkrimping, de protesten nog steeds opklinken, zoekt de sportwereld al naar wegen die bij een voortzetting van het huidi ge sportbeleid van de rijksoverheid over een of twee jaar moeten worden ingeslagen. Protest Vooralsnog echter bewandelt de NSF nog de gebruikelijke paden om de regering van inzicht te doen verande ren. Eerst was er het persoonlijke protest van Van Zijll en NSF-voorzit- ter Feith, een partijgenoot van Von hoff. Beiden bleven weg van de recep tie op CRM. Voor Van Zijll een duidelijke actie van hem als persoon tegen bewindslieden (Engels en Von hoff) als persoon: 'Vonhoff heeft me met de plannen overvallen, na een jaar lang loyaal tegenover hem te zijn geweest. Als ik zo uitval, moet ik dan met een glas in mijn hand gaan staan? Dan zou ik ongeloofwaardig zijn, mij opnieuw voor het karretje van Vonhoff laten spannen'. De komende week krijgt het verzet een minder persoonlijk karakter. De leden van de Tweede Kamer krijgen dan van de sportwereld een nota, waarin een punt centraal staat: de uitvoering van de 'rijksregeling subsi diëring landelijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport', die reeds in 1967 door de overheid en de sportwereld werd aanvaard. Volledig gerealiseerd is die regeling nooit. Ieder jaar bleef de regering onder de toegezegd steun: in 1970 3.3 miljoen gulden minder in 1971 3.6 miljoen, in 1972 3.9 miljoen en in 1973 (geschat) 5.4 miljoen. In procenten uitgedrukt zou de overheid in 1975 precies 31.1 procent uitgeven van het volgens de regeling uit te keren bedrag. Wim van Zijll: 'Wij hebben bewust op dat ene punt wil len wijzen. Er is sprake van oneven wichtigheid en onrechtvaardigheid in het subsidiëren van organisaties op het terrein van het jeugdwerk en de recreatie. Op de zogenaamde bezuini gingsbegroting groeien andere organi saties 10 tot 22 procent, hoewel dit nog geen vooruitgang hoeft in te houden. De sport echter gaat zonder meer achL uit, wij vragen de Kamer leden of dat wel moet'. Praten De sportfederatie heeft neg een stap gezet, maar in succes daarvan kan DUSSELDORP (ANP) In West- duitsland is een proef genomen met een achtkamp voor dames. De West- duitse atletiekbond heeft onmiddellijk na de Olympische Spelen van München het congres van de LAAF al voorgesteld de huidige vijfkamp te vervangen door een meerkamp met meer onderdelen, bijvoorbeeld zeven of acht. De atletes Christel Voss (in Gelsen- kirchen) en Birgit Martin (in Euss) hebben nu een achtkamp afgewerkt, zij kwamen uit op bijna gelijke pun tentotalen: 6020 voor Christel Voss, 6017 voor Birgit Martin, een gemid delde van 750 punten per nummer. De onderdelen van de achtkamp wa ren (in deze volgorde): 100 meter, discuswerpen, verspringen, speerwer pen, 100 meter horden, kogelstoten, hoogspringen en 800 meter. Momen teel kent de damesatletiek de vijf kamp, met de nummers 100 meter horden, kogelstoten, hoogspringen, verspringen en 200 meter. ENSCHEDE FC Twente heeft gis teravond een wedstrijd voor de kunst* lichtcompetitie met 1-0 gewonnen van NEC. Acht minuten na rust scoorde Achterberg het enige doelpunt. Er wa ren 2000 toeschouwers. FC Twente is na twee wedstrijden nog zonder puntenverlies in de kunstlicht competitie. NEC heeft nog geen winst- punt behaald. Wim van Zijll vrijwel niemand geloven. Van Zijll: 'Wij hebben Vonhoff uitgenoaigd nog eens te praten, om nog een laatste poging te wagen. Formeel is het mo gelijk dat een bewindsman door mid del van een nota van wijziging nog iets herroept'. Zachte acties dus harde zoals een stemadvies of een staking zijn onmogelijk. Wim van Zijll over het waarom: 'Afgezien van het feit dat een sportloze zondag de sport kapitalen aan opbrengsten van de toto zou schelen, is de sport zo pluriform dat de beslissing bij de leden thuis ligt, dat wij niet op de stoel van de verenigingen of bonden mogen gaan zitten. Hetzelfde geldt voor een stem-advies: de politieke ver scheidenheid in het bestuur van de NSF, werspiegelt in politieke en maatschappelijk-beschouwelijke zin de achterban. Een advies zou een slag in de lucht zijn. Bovendien willen wij blijven geloven in de integratie van het sportbelang in het welzijnsbelang. De sport is een component in het welzijn en de regering zorgt voor moeilijkheden door die component los te maken. Wij zouden hetzelfde doen met een stembus-advies. Dat zou in de richting van een sportpartij gaan. Maar je mag je juist niet isoleren, dan vraag je om blokvorming van ook het jeugdwerk, het toneel enzovoort, dan krijg je alle kampeerders tegen je We moeten juist evenwichtigheid nastreven. Daarom ben ik zo boos'. Met het oog op de nabije toekomst gericht, lijkt de vraag hoe de tekorten kunnen worden opgevangen, niet al leen de meest praktische maar ook de meest dwingende. Wim van Zijll: 'Eerst kijk je om je heen, in je eigen huis, en in 1973 zullen we nog kun nen proberen de bonden zoveel moge lijk tegemoet te komen. Het staat echter vast dat dat voor 1974 en latere jaren niet zal lukken. Dat bete kent dat de financiering van activitei ten top-prioriteit zal krijgen in het overleg tussen de bonden en de NSF. Dat overleg zal zich bewegen rond vijf kernpunten. In de eerste plaats de eigen bijdragen, de bonds- en vere nigingscontributies, ten tweede de subsidiëring op het lokale vlak, door de gemeenten en de provincies, ten derde de lotto en de toto, ten vierde de sponsoring en ten vijfde de fond senwerving. Dat laatste punt is niet meer dan een redmiddel, we zullen pas op het laatst de straat opgaan om te bedelen. Als het zover mocht ko men, en dat hoop ik niet, zijn we weer terug in de jaren vijftig. We zouden dan een concurrent worden van de charitieve instellingen, die nu meedelen uit de toto-pot. Toto en lotto De lotto en de toto ec'ter zijn voor de sport geenszins 'zekere' bronnen van inkomsten. Zo leeft bij de rege ring de gedachte de opbrengst van de lotto naar de algemene middelen te laten vloeien, hoewel de Kamercom missie niet onwelwillend s'aat tegeno ver de gedachte de sport te laten meedelen. Wat de toto betreft, zou staatssecretaris Vonhoff graag meer inspraak bij de verdeling van de gel den hebben. Een wens die Van Zijll nogal bevreemdt: 'Vonhoff kan blijk baar overal heen met zijn liberale beginselen door zeggenschap te willen hebben over niet-overheidsgelden. Lang leve het particulier initiatief'. Sponsoring lijkt, gezien de huidige ervaringen van verenigingen en bon den, een hachelijk avontuur. Van Zijll erkent dat: 'Sponsoring is een veel koppig monster, waaraan een aantal griezelige risico's zijn verbonden. Het gevaar bestaat dat specifiek commer ciële belangen zo diep doordringen in --•de— elufr- en sportb'élangen, dat er sprake kan komen van verwarring. Die verwarring kan zo groot worden, dat de basis van onderling vertrou wen en liefhebberij die het wezen is van de sportbeoefening vervalt. Regel het dan, die sponsoring. Maar ook dat kan niet, daarvoor bestaan er te veel verschillende belangen, van sport tot sport, van plaats tot plaats. In feite weten we nog niets meer dan dat sponsoring in de zeventiger jaren een belangrijke rol zal gaan spelen en dat deskundigen zich vertrouwd moe ten maken met de problematiek. Die groep deskundigen zou dan beschik baar moeten zijn om doelmatige infor matie te geven, een soort raad van advies. Maar: de verenigingen en bon den zijn autonoom en kunnen die adviezen naast zich neer leggen'. Centralisatie Wie tekorten heeft, staat echter ook nog de mogelijkheid open om op de eigen uitgaven te bezuinigen. Dat zou in de sportwereld kunnen door de arbeid van kostbare bondsbureaus te centraliseren. Door de ledenadmini stratie te centraliseren, de contribu ties te innen vanuit een punt, door de competitie-indelingen op dezelfde computer te maken. Dat zou ook kun nen door de bondsorganen (op de bladen wordt jaarlijks een groot ver lies, mogelijk enkele miljoenen, gele den) te doen opgaan in een groot blad. Van Zijll over deze centralise ring en automatisering van dure ad ministratieve arbeid: 'Dit soort moge lijkheden zal zeker beproefd moeten worden, maar je moet wel bedenken dat dit soort concentraties alleen langs de weg van het experiment tot stand kan komen. Wanneer een stuk eigen inzet vervalt, wordt de binding met de eigen administratie kleiner, vermindert de verantwoordelijkheid. Bovendien wordt het een bedrijf, ver valt de identiteit van de club of de bond'. 'sport vervult in de samenleving ook een belangrijke economische rol. Denk aan de verkoop van sportartike len en aan Ie reizen die de suppor ters maken om grote evenementen bij te wonen. Op deze wijze bezorgt de sport andere winst, zonder ervan te profiteren. Waarom organiseert de sportwereld zelf geen supportersrei- zen, waarom werpt de sportwereld zelf zich niet op de sport-artikelen? De winst zou dan de sport, en moge lijk ook de topsport, ten goede ko men. Van Zijll: 'Ik kan me deze gedachtegang wel voorstellen. De ge organiseerde sport zou dan als bedrijf op de markt moeten verschijnen, te midden van bedrijven die die functie al uitoefenen. Ik vraag me af in hoeverre het verantwoord is in con currentie te treden met bestaande bedrijven. Bovendien is het vraag of de NSF in de huidige structuur in staat zou zijn' tot dergelijke experi menten'. HANS SCHMIT De postspaarbank ls altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Tom hielen: 'Garantiebedrag van 1.6 miljoen' OSLO De nabije toekomst van de schaatsprofs is verzekerd. Dat ii de tendens van een betoog dat de leider van de International Speed Skating League (ISSL), Tom Liden, in Skiën (Noorwegen) heeft ge houden. 'Ik heb voor de komende drie jaar de beschikking over eet garantiebedrag van 500.000 dollar (1,6 miljoen gulden)', aldus de Amerikaanse Zweed. Oo Van ENSCHEDE Het zal nog wel tien dagen duren, voor Piet Schrijvers weer bij FC Twente onder de lat staat. Schrijvers staat op het ogenblik onder behandeling van fysiotherapeut Wim Snellenberg (zie foto) maar de pijn verdwijnt nog steeds niet. De onfortuinlijke doelman (eerder in het seizoen werd hij geopereerd aan een meniscus), houdt thuis zoveel moge lijk rust, maar hij heeft de hoop om zaterdag in het duel tegen Ajax van de partij te zijn al definitief opgege ven. Wel hoopt hij zo snel hersteld te zijn, dat zijn plaats in de selectie van bondscoach Fadrhonc niet in gevaar komt. NEW YORK (ANP) Tom Okker staat op profranglijst van Lamer Hunt momenteel op de vierde plaats. De World Championship Tennis (WCT)- groep heeft nu acht van de elf te spelen toernooien afgewerkt. Na deze elf toernooien gaan 'de acht besten strijden om het officieuze wereldkam pioenschap voor beroepsspelers. De profs spelen op het ogenblik in Van couver. Daarna komen zij naar Essen (WDld) en van 12 tot en met 18 november is Rotterdam het eindstati- Liden: 'Zelf heb ik niet de middelen om deze nieuwe richting in de schaatssport te financieren, maar toen Jonny Nilsson in 1970 bij me kwam met zijn plannen was ik wel dadelijk enthousiast. Jonny is een dynamisch mens en zoals hij het voorstelde zag ik echt wel een toekomst voor de professionele hardrijderij. Ik heb toen in de States contact opgenomen met Bill Moore, een succesvol promotor van onder meer golf. Ook hij was onder de indruk van Nilssons plannen en stelde zich garant voor 75.000 dol lar. Al spoedig bleek dat dit te weinig was. temeer daar we wilden mikken op een groep van tenminste achttien man. En toen kwam er direct een half miljoen dollar op tafel, zodat over de naleving van de contracten van onze kant voor de komende drie jaar geen twijfel meer hoeft te be staan.' 'Ik ben optimistisch voor de toekomst', aldus Tom Liden, 'niet in het minst door de houding van de nationale amateurbonden in Nederland, Japan, West-Duitsland en de Verenigde Sta ten die zich in principe niet afwijzend opstellen tegenover een profsectie. Dit in tegenstelling tot de Noorse schaatsbond, die niets meer met ons te maken wil hebben.' Svein-Erik Stiansen, contactman van de ISSL voor Noorwegen liet zich in ongeveer dezelfde bewoordingen uit. 'Ik heb me niet onmiddellijk aange sloten', aldus de oud-kampioen van Noorwegen, die vele jaren een voor aanstaand klassementsrijder was, 'maar ik heb de zaak eerst goed bestudeerd. Toen ben ik tot de con clusie gekomen dat het de schaats sport ten goede komt. Nu steun ik d< ISSL. Niet om er beter van te wor den, maar gewoon omdat ik na eei loopbaan van 18 jaar op het ijs van schaatsen ben. Ik vind het allea jammer dat ik te oud ben om nog mee te doen.' Svein Erik Stianse maakte bekend dat er bij de een officiële Europese kampioenschap? voor profs (in Skiën) gereden zal vr den over de normale afstanden: 54 5000, 1500 en 10.000 meter voor act' klassementsrijders en 2 x 1000 voor de sprinters. Er zal een pot zijn van 170.000 gulden, wordt geen circus of show' Stiansen. 'maar we houden volwaï ge wedstrijden met echte officials mor act' -i 00 metfll 1 prijzen- en. 'Het I v', aldus1 'aardi lc' 1 Volgend jaar 1,4 miljard beschikbaar voor opleiding en accomodatie Van onze sportredactie PARIJS Terwijl in Nederland de regering voorstelt om op de be groting voor CRM zodanig te bezuinigen, dat een verdere ontwikke ling van de sport in het gedrang komt, heeft in Frankrijk de sport zijn vooraanstaande plaats voor 1973 weer veilig kunnen stellen. Maar wat zeker nog belangrijker is, dankzij de Franse begroting is men in staat gesteld om nieuwe vérgaande initiatieven te ontplooien in opleiding en begeleiding van sportlieden. Niet dat Frankrijk nu meteen maar als het grote voorbeeld voor Nederland moet gaan gelden (op organisatorisch gebied hapert er bij de bonden nogal wat), een voorzichtige navolging van enkele zaken zou beslist geen kwaad kunnen. De Franse sport heeft het volgend jaar aanmerkelijk breder dan de Ne derlandse. Op de begroting is voor het ministerie voor sport, jeugd en recreatie een bedrag uitgetrokken van 1,4 miljard francs. Dat is 'slechts' 0,72 procent van de totale begroting, maar een jaar eerder was dat percentage nog 0,68. Het bedrag wordt nog aan merkelijk rooskleuriger, wanneer men bedenkt, dat enkele andere ministe ries voor de jeugd en de recreatie ook nog grote uitgaven doen. Daardoor is niet precies vast te stellen hoe groot het bedrag is dat alleen aan de sport wordt besteed. Maar duidelijk is wel, dat Frankrijk de sport een aanmerke lijk grotere prioriteit geeft dan (bij voorbeeld) Nederland. SPORTHALLEN Van de vele tientallen miljoenen die Frankrijk uitgeeft onder de noemer sport, wordt een zeer groot deel be steed aan primaire voorzieningen. Sporthallen worden in een hoog tem po gebouwd. Vandaar ook dat premier Pierre Messmer vorige week trots ver telde: 'Men kan niet ontkennen dat in de afgelopen vijf jaar vooral dankzij de hulp van de staat grote resultaten zijn bereikt. Sinds 1968 zijn er meer dan 1500 zwembaden gebouwd, 1500 gymnastiekzalen en 2500 sportvelden of stadions. Tegelijk met die inspan ning, zorgt de regering er echter voor, dat de bestaande accomodaties geschikt blijven voor het gebruik door de jeugd en de sportlui.' Met de verdere uitbouw van de be staande accomodaties is niet een ein de gekomen aan de inspanningen. Zo is er vooral ook veel aandacht besteed aan de opleiding van sportleraren. Waren er begin 1968 nog rond de 13.000, dit jaar is dat aantal opgelo pen tot 18.700. Die sportleraren zijn er niet alleen voor de jeugd. De gezamelijke sportbonden zijn kortgele den op een vergadering bijeen geko men en daar werd besloten een staats- brevet voor sportleraren te gaan uit geven. Door de instelling van dat brevet en de daaraan verbonden faci- AMSTERDAM Het dagelijks bfr stuur van de Koninklijke Nederlands Schaatsenrijders Bond heeft tijdens een vergadering in Amsterdam besk- ten geen algehele boycot van banec die 'faciliteiten' aan professionals vei lenen, in te voeren. Wel is me: voorlopig van plan in navolging va de International Skating Union <k banden met de banen te verbreket die professionele wedstrijden toestaan De KNSB gaf het volgende communi qué vrij: 'Het dagelijks bestuur vj de IINSB dat via de publiciteitsmed kennis genomen heeft van de beslu ten van de hardrijsectie van het ISl' bestuur, acht zich verplicht met i< ISU al die maatregelen te neme welke strikt nodig zijn ter besche: ming van de belangen van amateui sportorganisaties. Ten aanzien van dk maatregelen is het dagelijks bestuui voorshands van mening dat de boytf van banen die professionele wedstró den toestaan past in het kader-vu een dergelijk noodzakelijke bescher ming, in zoverre van toebrenging vu schade aan amateurevenementen vu ISU en KNSB sprake is, dan wel mod zijn. Naar het oordeel van het dagf lijks bestuur zou de toepassing vas een algehele boycot van banen, d» wil zeggen het verbreken van alk banen met die banen, in die geval len waar 'faciliteiten' aan profs in h* geiing zijn, zeer wel zijn doel voort; kunnen schieten. De schade aan eig.-n belangen van de amateurs ttf gebracht zou de schade van de pn- groep kunnen overtreffen'. Messmer vond dat het belangrijkste onderwerp voor «,de sportieve ontwik keling van zijn land. 'We zullen een politiek van vernieuwing van het gymnastiekonderwijs gaan voeren. Daarvoor zullen in 1973 in totaal 200 centra worden gesticht. Jongelui van de lagere school ontvangen daar twee uur en leerlingen van de middelbare scholen drie uur per week speciaal onderricht. Dat stelt die leerlingen dan in staat om de gymnastieklessen op school een vervolg te geven dat juist op school nu nog niet mogelijk is'. De Franse eerste minister acht het van groot belang, dat door sportlieden uit zijn land topprestaties worden ge leverd. 'De kwaliteit van de sportbe oefenaren is een van de elementen die het gezicht van een land voor andere landen bepaald'. Daaruit wil hij echter beslist niet de gevolgtrek- ■f-Trrpprlp pi-v king maken, dat de topsport belangrij- tWCCUC VJjJ ker is dan de recreatiesport. Messmer zegt dat beide in eikaars velengdc liggen en dat het daarom ook bepaald niet wenselijk zou zijn als een van de twee financieel de voorrang zou gaan genieten. Als er een nadruk gelegd wordt door de Franse regering, dan is het op de sportbeoefening .door de schooljeugd. Volgens premier Pierre Messmer, be hoort die ontwikkeling steeds nauwge zet gevolgd te worden, omdat het een zeer belangrijk onderdeel is van de De Franse premier Pierre Messmer liteiten hoopt men het begeleidend Via de scholen gaat men daarnaast kader ook voor de topsporters ook proberen de jeugd te bewegen op een hoger peil te brengen. meer sport te beoefenen. Premier SOFIA (ANP) Carla de LieMe« tijdens de Europese basketbalkampj" oenschappen voor dames als twe«® geëindigd op de topscorerslijst Nederlandse scoorde 152 punten. E*' ste werd de Oostenrijkse Adrian^ Biermeier met 188 punten en derde f- Frangaise Jacky Chazalon met k' Wat de strafworpen betreft staat Car- io van la de Liefde als derde genoteerd opvoeding. 'Daarnaast echter dienen een score van 75 procent, samen we niet te vergeten dat buiten de de Italiaanse Chiara Longo. Hier scholen en de sportclubs velen in hun TrtxM*#usiairiorf«» MaHïana Veeer vrije tijd sport als recreatie beoefe nen. Ook daaraan komt een deel van het budget voor 1973 ten goede. Per slot van rekening zijn de uren van ontspanning in dit jachtige leven voor velen met sport gevuld. Die uren zorgen daardoor voor een nieuw even- de Joegoslavische Marijana Veger beste met 88 procent, vóór de O09' duitse Renate Ziegler met 77. Voor de elfde keer sinds 1958 ks Rusland beslag op de Europeseb» In de finale wonnen de RusS®°? moeiteloos van Bulgarije: 7£M-_ Frankrijk eindigde op de derde P x laiioiijA up XXV. wv.-v r Nederland kwam op de elfde P|a,u

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8