Protestanten in Ulster verklaren Londen de oorlog W&M Klop Klop 'n ogenblikje. Tahiti een dure droom He vi~ Nixon beschuldigt nu 'corrupte' democraten Pop Le v Huwelijkszwendelaar in Nice ontmaskerd Europese top in Parijs begeleid door strenge veiligheidsmaatregelen Egyptische premier snel uitgepraat in Kremlin Nieuwe golf van geweld op komst? Tito keert zich tegen de Serven Aanslag op Amerikaans hotel in Buenos Aires Amin gaat nog meer Aziaten uitwijzen Parijse betogers anti-Nixon Leden verboden Turkse partij zwaar gestraft TROUW/KWARTET DINSDAG 17 OKTOBER 1972 BUITENLAND K7 BELFAST (Reuter, UPI) Na een bloedige nacht, waarin vier jonge protestanten het leven lieten, is de spanning in de Noordierse hoofdstad Belfast weer hoog opgelopen. De Ulster Defence Associa tion (UDA), een militante protestantse organisatie, heeft gisteren het Britse leger en de Britse regering de oorlog verklaard. Volgens de UDA hebben Britse mili tairen in de nacht van maandag op dinsdag een 24-jarige man aangereden en tegen een muur verpletterd en hebben /.ij drie andere jonge protes tanten. waaronder een jongen van tien jaar. doodgeschoten tijdens de hevige onlusten die uitbraken. De UDA heeft gistermorgen een felle verklaring uitgegeven over de gebeur tenissen van vorige nacht. 'We willen geen officieel onderzoek. We zullen nu ons eigen onderzoek houden. Naar de verdoemenis met het Engelse le ger Naar de verdoemenis met het bewind van Whitelaw (de door Lon den aangewezen minister voor Noord- lerland, red.) Het Britse leger en de Britse regering zijn nu onze vijan den.' De UDA roept alle 'loyalisten' (pro testanten) op geen medewerking meer te geven aan het leger en het bestuur van minister Whitelaw. De organisa tie eist het herstel van het zelfbe stuur van Noord-Ierland en als dat uitblijft, zal de UDA het streven naar onafhankelijkheid van de ultra-rechtse Vanguardbeweging van oud-minister William Craig, gaan steunen. Volgens de UDA was een Britst pant serwegen in Belfast het trottoir opge reden om een vluchtende man tegen een muur te pletter te rijden. Bij de grensplaats Coagh zijn twee jonge mannen door militairen gedood toen ze zich verzetten tegen het doorzoe ken van hun auto. Een derde inzitten de, die vluchtte, werd ook doodge schoten. Bij de onlusten in Belfast werd ook een rooms katholieke kerk en een sch >ol in brand gestoken. Britse een heden zijn uren in de weer geweest om de rust te herstellen. OFFENSIEF De vice-voorzitter van de UDA. Tommy Herron, heeft gisteren in Bel fast gezegd, dat zijn organisatie nu in 'McGovern speelt vuil WASHINGTON (UPI, Reuter) De democratische kandidaat voor het presidentschap, George McGovern en de Washington Post hante ren 'enkele van de vuilste taktieken en de beledigendste taal', die ooit in een verkiezingscampagne zijn gebruikt, zo heeft Nixons campagneleider Clark MacGregor op een persbijeenkomst in Wash ington verklaard. Hij zei, dat de geloofwaardigheid van de Washington Post nog verder is gezakt, dan die van McGovern. De Post heeft een reeks artikelen afge drukt over schandalen in de verkie zingsstrijd waarbij medewerkers van het Wiite Huis de campagnes van de Democraten gesaboteerd zouden heb ben. MacGregor weerlegde deze be schuldigingen overigens niet. Hij las uit uitvoerige verklaring voor, waar over geen vragen konden worden ge steld. Hij zei, dat de Washington Post voor wendt geschokt en verontwaardigd te zijn over 'beweerde spionage' in het hoofdkwartier van de Democratische Partij 'die kennelijk door enkele vrij willigers' is verricht. Er wordt ge zegd. dat dit een smerige campagne is, maar alle vuil komt maar van een kant. Alleen de aanhangers van McGo vern gooien met modder, houden scheldpartijen, uitten vage beschuldi gingen zonder bewijzen, helpen repu- 'aties om zeep en geven geruchten uit de tweede hand door. President Nixon blijft daarboven verheven, en be spreekt do werkelijk belangrijke kwes ties eerlijk en open', aldus MacGre gor Volgens MacGregor gaan McGovern en zijn aanhangers over tot 'vuile taktieken', omdat ze wanhopig zijn over de grote achterstand in de opinie peilingen op Nixon. MacGregor vroeg, waarom de Post nooit onderzoeken had ingesteld naar de molotov-cock- tjH, die in Nixons hoofdkwartier i Newhail (Californië) was gevonden, naar de branden in Nixons hoofd kwartieren in Hollywood en Phoenix on het inslaan van de ruiten in Nixons kantoren in New York. Los Angeles en Arlington. MISBRUIK Neger-Ie-len van het Amerikaanse tongres hebben de regering-Nixon maandag beschuldigd van pogingen de negerkiezers te beïnvloeden door 'grof misbruik' te maken van politiek naïe ve neger-sportlieden en conferenciers. Ze hebben ook scherpe kritiek op sportmensen en beroemdheden als Sammy Davis, die zich door hun openlijke steun aan president Nixon voor dit doel lenen. Daarmee keren ze hun eigen vclk de rug toe en verdie nen ze rle sterkste afkeuring van de zwarte Amerikanen, aldus Louis Sto kes, voorzitter van een pressiegroep van Neger-congresleden. /da Nixon wordt herkozen, zullen de blanke Arneiikanen in 1976 de her denking van de onafhankelijkheidsver- BELGRADO (AP) President Tito heeft bekend gemaakt dat er ernstige meningsverschillen bestaan tussen de leiding van de communistische partij van Servië, de grootste van Joegosla- en hemzelf. "et officiële persbureau Tan jug gaf maandag een communiqué uit van vierdaagse besprekingen tussen Tito en de leiders van de Servische com munistische partij, die gehouden wer- nfil °m c'e moe'tUkheden uit de we- te helpen. Tito noemde geen namen van de leiders op wie hij Kritiek had, maar hij zei wel dat het (mn aan zelf-kritiek ontbrak, volgens sommige berichten verschilt uto van mening met Marko Nikezic, \a .Voorma'ige minister van buiten- ri'm8e zalcen> die voorzitter is van communistische partij van Servië. Het oeiangrijkste bezwaar van Tito zou «Ju: 'verontachtzaming van de strijd egen het anarchistisch liberalisme'. H» andere reden voor onenigheid «R In de weigering van de Servische »rl» u ers om op te treden tegen grote banken en export-maatschappij- 60 ta Servië. President Nixon vuile taktieken klaring vieren, maar de zwarte Ameri kanen zullen niets anders te herden ken hebben dan een terugkeer van de slavernij.' Het Congres-lid William Clay noemde de neger-atleten 'onwetende pionnen' van de regering. Nixon moet denken, dat alle negers stom zijn en voor dertig zilverlingen en met zijn politie ke sluwheid gekocht kunnen worden zo zei hij. Een ander congreslid, John Conyers, zei, dat Nixon liet kennelijk gemakke lijker vindt om sportmensen en confe renciers te vertellen wat hij doet om de achterstand van zwart Amerika ongedaan te maken, dan om dat aan Congresleden mee te delen. OPINIEPEILING Bij de laatste opiniepeilingen in de VS blijkt 60 procent van de Ameri kaanse kiezers de voorkeur te geven aan president Nixon, terwijl 34 pro cent voor senator George McGovern zijn. Tijdens de Republikeinse conven tie in augustus was de stand 64-30 in het voordeel van Nixon. het offensief zal gaan. 'We kunnen onze mensen niet onbeschermd laten en toekijken als ze door Britse mili tairen worden vermoord', zei hij. De afgelopen weken is de spanning tussen de protestanten en het Britse leger steeds groter geworden. Toen Londen het zelfbestuur van Noord- Ierland opschortte en het gebied on der rechtstreeks bestuur van Enge land plaatste, besloten de militante protestanten voorlopig samen te wer ken met het Britse bestuur. Zij eisten echten dat hard zou worden opgetre den tegen de guerrillastrijders van het geheime Ierse Republikeinse Le ger (IRA). Volgens de UDA is het Britse leger er niet in geslaagd een eind te maken aan de activiteiten van het IRA en de UDA behield zich daarom het recht voor wapens te blijven dragen. Toen deze week Britse soldaten enkele UDA-leden ontwapen den. was de boot aan. Er volgden ongeregeldheden, die uitliepen op de massale vechtpartijen van maandag nacht. KLEINE GROEP In he«t Lagerhuis in Londen heeft minister Whitelaw gisteren verklaard, dat als de UDA aanstuurt op een bots'ng met het Britse leger en het Britse parlement moet rekenen op tegengeweld. Volgens de minister is het maar een kleine groep die deze koers wil varen. Het leek er gisteravond in Belfast op dat de bevolking weer een onrustige en bloedige nacht tegemoet zou gaan. Het Britse leger, dat versterkt is met nieuwe eenheden, was in staat van paraatheid gebracht. Whitelaw heeft de bevolking de verzekering gegeven, dat het Britse leger zich tussen de protestanten en rooms-katholieken on partijdig zal opstellen BUENOS AIRES Op de 22-ste verdieping van het nieuwe Ameri kaanse Sheratonhotel in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires is maandag avond een bom ontploft. Er brak brand uit die door de brandweer wordt bestreden. Een Canadese vrouw werd gedood, haar echtgenoot en de Amerika nse vrouw raakten gewond. De ontploffing in het hotel - bezit van de International Telephone and Telegraph Corporation - werd in heel het centrum van Buenos Aires ge hoord. Waarnemers menen, dat aan hangers van ex-president Peron voor de aanslag verantwoordelijk zijn Gisteren is de 27-ste verjaardag ge vierd van het feit,- dat in 1945 duizen den arbeiders de straat opgingen om de vrijlating te eisen van ex-president Juan Domingo Peron - toen kolonel - uit de gevangenis. Ze kregen hun zin. Peron werd kort hierna tot president gekozen en hij bleef dat tot een militaire staatsgreep in 1955 hem aan de dijk zette. Peron ging in ballingschap wonen in Spanje. Hij bereidt zijn terugkeer naar Argentinië in de naaste toekomst voor. KAMPALA (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft verklaard dat Aziaten die het Keniase, Tanzani- aanse en Zambiaanse staatsburger schap hebben, mogelijk uit Oeganda zullen moeten worden uitgewezen om dat zij pogen de zaken over te nemen die andere vertrekkende Aziaten heb ben achtergelaten. Volgens radio-Kampala zei Amin in een telefoongesprek met president Kenjatta dat de Keniase leider 'niet geschokt moet zijn als hij hoort van hun uitwijzing'. PARIJS (UPI) De Franse politie heeft voor Parijs ongekend strenge veiligheidsmaatregelen getroffen om de negen staatshoofden en regeringsleiders te beschermen, die morgen voor de Europese topconferentie naar de Franse hoofdstad komen. Men houdt daarbij ook rekening met mogelijke activiteit van Palestijnse guerrilla strijders. De tweedaagse topconferentie van de uitgebreide Europese Economische Gemeenschap brengt gedurende twee dagen meer staatslieden bijeen, dan Parijs sinds de begrafenis van presi dent Charles de Gaulle binnen haar muren heeft gehad. Herhaaldelijk is in politiekringen te vernemen, dat vooral de kans op Ara bische terroristische aanslagen de vei ligheidsdiensten slapeloze nachten be zorgt. Vooral de door bindskanselier Willy Brandt geleide Westduitse dele gatie wordt extra bewaakt, aangezien men vind!, dat deze na de gebeurte nissen tijdens de Olympische Spelen het grootste risico loopt. MÜNCHEN 'We houden alles scherp in het oog. We moeten zelfs denken aan de kans op een volgend Mtlnchen', verklaarde een politiefunctionaris. Alle ambassa des, hotels en andere gebouwen waar de negen Europese leiders verblijven, eten of vergaderen, zijn gewaar schuwd dat zij onmiddellijk de politie moeten waarschuwen, als er verdachte post binnenkomt, waarin explosieven verborgen zouden kunnen zitten. Het politiolaboratorium is dag en nacht bezet om eventuele bombrieven direct te kunnen onderzoeken. Zelfs de journalisten, die de topconfe rentie verslaan, worden niet zonder meer vertrouwd. In tegenstelling tot vroeger gebruik, dat zij hun perskaar ten per post kregen toegezonden, moet nu elke journalist zijn of haar perskaart persoonlijk afhalen, waar bij een onderzoek naar de identiteit van de betrokkenen wordt ingesteld. Jonge betogers in Parijs, die deelnamen aan een demonstratie tegen de Amerikaanse acties in Indo-China, droegen dit weinig flatteuze portret van president Nixon mee. Overleg op niets uitgelopen? MOSKOU, ROME (UPI, Reuter. AP) De Egyptische premier Aziz Sidky heeft gisteren onverwacht vlug zijn besprekingen met de Rus sische leiders in het Kremlin beëindigd. Algemeen werd aangenomen dat het overleg, dat maandag begon, zeker drie dagen zou duren. NICE (AFP) In Nice is een geval van huwelijkszwendel ontdekt van een zogenaamde graaf, die onmetelijk rijk zou zijn en een hogere handelsstudie achter dè rug zou hebben en er in geslaagd was een vrouw uit een gegoede fapiilie in Nice aan de haak te slaan, teneinde zich van haar fortuin meester te maken. Bij terugkeer van de huwelijksreis in Serajewo, tijdens welke de echtgenote overleed, werd de oplichter, de 56- jarige Alphonse Vallart. gearresteerd. Toen de rijke en ondanks haar vijftig jaren nog aantrekkelijke, gescheiden Germaine Beaufrere via een huwe lijksbureau liet weten dat zij een nieuw leven wilde beginnen, had zij niet gedacht een op het eerste gezicht zo ideaal lijkende partner te zullen ontmoeten, als die welke zich presen teerde. 'Graaf Vallart d'Esteries' bood behalve zijn titel een maandelijks inkomen van 35.000 gulden aan. Hij zei aandeelhouder te zijn in farmaceu tische laboratoria en een pand in Parijs in bezit te hebben. Ook bood hij aan het appartement, dat Germaine bewoonde, voor de som van 350.000 gulden te kopen. Op het raadhuis van Roquebilliere (Alpen) werd Germaine, dankzij valse papie ren. gravin. De 'jonggehuwden' ver trokken op huwelijksreis naar Zuid- Slavië waar de 'gravin d'Esteries' overleed. Intussen heeft de familie Beaufrere een onderzoek ingesteld naar de reeks desillusies. Het ware beeld van Alphonse verdween al spoedig. Hij is een voormalig drogist, is drie maal gescheiden en is niet bekend bij alle bestaande farmaceutische laboratoria. 'Zijn' pand in Parijs bleek gehuurd te zijn. Toen hij vernam van zijn ontmaske ring haastte hij zich de eigendommen van zijn vrouw te verkopen, maar al spoedig werd hij gearresteerd op be schuldiging van zwendel. De politie stelt nu een onderzoek in naar de oorzaak van het overlijden van me vrouw Beaufrere. (ADVERTENTIE) Er is gisteren niet bekend gemaakt wat het resultaat is van de besprekin gen. Waarnemers herinneren eraan dat Sidky op 14 juli dit jaar ook naar Moskou ging en nog dezelfde dag naar huis terugkeerde, toen de Russische leiders hem niet de wapens wilden geven waar hij om vroeg. Daarop stuurde president Sadat van Egypte 20.000 Russische adviseurs naar huis. Sidky was nu naar Moskou gegaan om de betrekkingen tussen de twee lan den weer te verbeteren. President Sadat heeft afgelopen zondag ver klaard. dat zijn land de misverstanden met de Sowjet-Unie uit de weg wilde ruimen. Waarnemers in Moskou hielden er gisteren rekening mee, dat Sidky ook dit keer niet heeft gekregen waar hij om heeft gevraagd en daarom de onderhandelingen heeft afgebroken. Het Russische persbureau TASS liet gisteren alleen weten, dat Sidky standpunten met de Russische leiders had uitgewisseld over de situatie in het Midden-Oosten en andere zaken die de twee landen aangingen. Deze formulering wijst er ook op dat er vermoedelijk geen concrete resultaten zijn geboekt. De besprekingen waren wel in een vriendelijke sfeer gevoerd. Volgens TASS heeft Sidky met pre mier Kosygin en president Podgorni gesproken. Over partijleider Breznjew werd met geen woord gerept. ANKARA (AP) Een krijgs- raad in de Turkse hoofdstad An kara heeft gisteren dertien lei ders van de een verboden partij, de Turkse Partij van de Arbeid, veroordeeld tot vijftien jaar ieder. Een van de gestraften is de voor zitster, mevrouw Behice Boran. Alle dertien peisunen werden er van beschuldigd de wet te hebben overtre den, volgens welke organisaties verbo den /ijn, 'die propageren, dat de ene maatschappelijke klasse een andere klasse overheerst, of die proberen de fundamenten van de economische or de te "erstoren.' De veroordeelden hebben, aldus de uitspraak, marxlstisch-leninistische doeleinden nagestreefd en systema tisch getracht de regering van het land te ondermijnen, en voorts de jeugd opgestookt tot revolutionaire hanJeüngen met als gevolg, dat vele jonge mensen werden gedood. zeggen: o ja, de Klop- Klop nog even. En die fijne, luch tige garnering maakt er gegarandeerd iets feestelijks van. Zonder schade te doen aan uw lijn.Want Klop-Klop is calorie-arm. Hebt u al een pakje? 'n Heel gedoe om Klop- Klop klaar te maken? Niets ervan, 't Is in een ogenblikje gebeurd (4 minuten). En'tk^n een voudig niet mislukken. Zelfs als het toetje of de koffie al op tafel staat, kunt u altijd nog P.S. Klop-Klop kan ook fijn wórden gemixt dóór veel gerechten. Zie de leuke recepten op elk zakje. r 'n ZNZ produkt De pracht van deze wereld is onwaarschijnlijk In een koude winternacht, uitgerekend om één minuut voor twaalf, stijgen wij op, breken door het donkere wolkendek en zoemen dan door een eindeloos duister in noordoostelijke richting, uren achter een. De volgende ochtend, die de vorige ochtend is, want de dag be gint weer helemaal opnieuw (en anders dan Phileas Fogg zijn wij het ons wel bewust), ontwaken wij uit een onrustige slaap en zien beneden ons de grijze wolken drijven, vaag doorlicht door de eerste schemering. Langzamerhand worden zij ijler en doorschijnender, het licht wisselt van grijs naar rose naar oranjerood, door de witte sluiers heen begint de zee zichtbaar te worden, te glanzen en te tintelen. Homerus' rozenvingerige da geraad openbaart zich in al haar heer lijkheid. Of met een oud-christelijk dichter te spreken: Aurora lucis ruti- lat: (Alles krijgt kleur en glans en licht, in 't glanzen van uw aangezicht). Een stralende zomermorgen breekt aan. Wij dalen zo meteen neer in het oorspronkelijke paradijs. Wij zien het opeens vlak voor ons liggen, het eigenlijke eiland der geluk zaligen, een grote glanzend-groene berg midden in de zee. En een ogenblik la ter zijn wij er al geland en als wij de trap van het vliegtuig afdalen, staat er een nymf zo liefelijk als Nausikaë en hangt ons een sluier van geurende bloemen om de hals. Ik behoor tot de gezegende stervelingen die met eigen ogen de droom van alle toeristen mogen aanschouwen, het eiland Tahi ti. de parel van dc Polynesische eilan den, gelegen midden in de Stille Oce aan. in een eeuwige zomer. Ik betreed het met een hunkerende verwonde ring. Ik denk aan al die dromen, aan de lyrische verrukking waarmee het sinds twee eeuwen door de arme be schaafde westerlingen uit -ons deel van de wereld begroet is. 'De natuur heeft dit eiland gelegd in het heerlijkste klimaat van het uni versum, het met een glimlach al haar schoonheid geschonken, het begiftigd met al haar gaven, heeft er mensen in geplaatst die knap zijn, groot en sterk, zij zelf heeft hun wetten ge maakt. In vrede gehoorzamen zij daar aan, zij vormen waarschijnlijk de ge lukkigste gemeenschap die op deze globe te vinden is. Wetgevers en wijsgeren, kom hierheen om gereali seerd te zien wat gij in uw stoutste dromen niet kunt voorstellen.' Ik citeer de Bougainville (1771) en ik kan net zo goed de modernste folders van de reisbureau's citeren. Hier is het dus, hier is de droom waar. Dit is het eiland waar vriendelijke, gelukki ge mensen, niet bedorven door de corrupte beschaving, er alleen maar op uit zijn om de vermoeide vreemde ling op te vrolijken, hier vormen natuur en bewoners een volmaakte eenheid van zorgeloos geluk. Onwezenlijk eiland De drie dagen dat wij hier zijn, worden wij in die droom opgenomen. En het is waar, de pracht van deze wereld is onwaarschijnlijk. Tahiti is een onwezenlijk eiland, een uniek landschap, dat alle afbeeldingen op de 1 rentbriefkaarten overtreft met zijn groene palmen op witte stranden, zijn vochtige glanzende bergen, zijn adem benemende vergezichten, zijn diep blauwe zee. Wij lopen langs de stran den, wij zien neer in het heldere water, waar de koralen bloeien en scholen schitterend gekleurde vissen rondzwemmen, schoner dan in onze mooiste aquaria. Wij rijden in een auto het hele eiland rond, almaar opgetogen over de heerlijkheid van wat wij zien. Wij varen in een kleine boot naar het nabijgelegen eiland Moorea, dat nog verrukkelijker, nog ongerepter is, dat diepe blinkende baaien heeft, waaromheen de wonder lijkste berggevaarten staan opgericht, grillig en groots. Dit is waarlijk een paradijs, een droom. Een dure droom, dat wel. De edele wilden die er wonen zijn niet zo volmaakt als de dromers en de toeris tenreclames het ons wilden doen gelo ven. Integendeel, zij lijken op niets anders uit te zijn dan het uitplunde ren van onnozele vreemdelingen, en zij doen dat met een glimlachende achteloze superioriteit, zeker van hun zaak. Zij weten wat we waard zijn, zij laten zich betalen en nemen nauwe lijks de moeite om daar enige hoffe lijkheid tegenover te stellen. Dat ze groot en sterk zijn laat ik voor reke ning van de achttiende-eeuwse bewon deraars en knap zijn ze alleen als ze jong zijn. Daarna worden ze vorme loos en vadsig, men ziet nergens zo veel dikke lelijke mensen. Melville Hebben de enthousiaste ontdekkings reizigers. die zo vlijtig Rousseau had den gelezen, zich zo vergist, zo laten misleiden door hun fantasieën? Of prof.dr. j.w.schulte nordholt hebben de twee eeuwen omgang met de westerlingen deze mensen zo gecor rumpeerd? Zijn wij de schuld? Als bewonderaar van de Amerikaanse schrijver Melville (één van de eersten die in de negentiende eeuw dc roman tiek van de Stille Zuidzee hielp bevor deren) herinner ik mij hoe hij. al in 1842, de eilandbewoners beschreef met een mengsel van bewondering en irritatie. Op de Marquesas-eilanden had hij tussen de bewoners in geleefd als één der hunnen, daar had hij ze leren kennen in hun oorspronkelijke staat; zij hoeven niet te werken voor hun brood, zij zijn volmaakt zorgeloos en gelukkig. Maar met al zijn roman tische bewondering kon hij het toch niet bij hen uithouden, tenslotte ont snapte hij uit hun gesloten maat schappij naar de beschaving. Maar diezelfde beschaving moest, zo stelde hij vast, hun ondergang beteke nen. Op Tahiti zag hij, toen al, dat proces beginnen, in Hawaii (weer een andere groep eilanden waar dezelfde mensen woonden) was het al ver gevorderd. Mensen uit een verloren paradijs werden uit hun slaap gewekt door zendelingen en handelaren, ge dwongen tot bewustzijn en verant woordelijkheid en daar konden ze niet tegen. Zij waren, vond hij (ik citeer zijn woorden, uit zijn tweede boek Omoo) te Indolent, te impulsief, te genotzuchtig en afkerig van werk om. het activisme van dc westerlingen te kunnen verdragen. Zij pasten pre cies in de wereld van hun natuur; toen het Westen danr in doorbrak en de oerorde verstoorde, moesten zc wel vervallen tot de ontwrikte, onnatuur lijke wezens, die nu de vreemde be zoekers bloemenkransen omhangen en afpersen. Dubbelheid De dubbelheid die te horen is in Melville's oordeel is tekenend geble ven voor de benadering van de wes terlingen. Als er al een paradijs was, dan was het zo onwezenlijk, zo buiten de werkelijkheid gelegen, zo gehuld in de geluidloze stilte van een oer- slaap, dat het niet kon blijven bestaan toen het eenmaal geconfronteerd werd met het leven en de gesohiederis daarbuiten, dat het wel moest worden gecorrumpeerd door die ontmoeting. Natuurlijk, de hele problematiek, zo gesteld, is romantisch van karak'er, en alles wat de Bougainville en Mel ville en zoveel enderen schreven, zegt meer over hen dan over de mensen die zij bewonderen. Maar dat die droom bestond en bestaat, is op zich zelf een werkelijkheid geworden, waarin de bewoners van Tahiti met hun vreemde bezoekers gevangen rjn geraakt. De werkelijkheid daarachter Is nauwelijks meer te achterhalen, zo is zij gekleurd door onbegrip, dat zih op zichzelf heeft gekregen. Gauguin Asn de zuidkant van het eiland is, vlak aan de zee. een museum opgezet, heel charmant gebouwd, ter ere van een andere zoeker van het aardse paradijs, die hier zijn vervulling meende gevonden te hebben, de Fran se schilder Paul Gauguin, Al Is er daar geen enkele origineel werk van hem te vinden, toch is het een bezoek meer dan waard. Niet alleen omdat het door middel van foto's en docu menten een goed beeld geeft van het leven van Gaueuin. maar meer nog omdat het, zoals het daar ligt, een evocatie is van zijn grootheid. Hij is er haast lijfelijk aanwezig, in die kleuren, in dat licht. Alleen dat al, dat wij nu pas een dieper begrip hebben gekregen voor zijn vurige, stralende schilderijen, maakt ons be zoek aan dit eiland meer dan de moeite waard. Of is het net andersom? Zien wij alles hier om ons heen alleen maar zo volmaakt, omdat hij het ons zo heeft leren zien, dwingend, onontkoombaar? Kunnen wij hier nog iets anders zijn dan de erfgenamen van zijn droom, en die van Melville, en al die andere zoekers naar het geluk? Zijn wij de makers van onze wereld, is er een andere werkelijkheid dan die der dro men?

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7