Dubieuze rol Rotterdam in Moerdijk "3EX" dichtbij 1 Jd i 'remiedruk Herfstvakantie £Flevohof "jQ Regen De begrenzing van de groei Henkes gezwicht voor dreigement van de vakbonden Eigen tv voor hele kleintjes taal seksloos bondsvriendin hallen steek Tractortrein ssxsx^au Flevohof u (OUW/KWAKl'tT WOKNSUAG 18 UKlüür.K 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K5 )e kans op de totstandkoming van een ociaal contract wordt door't overleg- ^aan van de drie vakcentrales niet ^,g aangeslagen. De regering staat uals bekend op het standpunt dat er olgend jaar nauwelijks ruimte is voor reële loonsverhoging. De vakbe- reging, die in principe bereid is mee te «rken aan de inflatiebestrijding en jch te matigen in de looneisen, heeft mniddels de te verwachten stijging van |e arbeidsproduktiviteit opgeëist ten icboeve van de collectieve voorzienin- pl (aar nu pas blijkt, dat er bij alle rerhitte discussies over de vraag of de oaen nu wel of niet met negen of elf procent kunnen stijgen onvoldoènde re- jning is gehouden met een forse van de sociale verzekeringspre- Het kabinet-Biesheuvel wilde Janvankelijk in vier jaar de sociale ipmiedruk met drie procent van het etto nationale inkomen laten oplopen, maar de stijging is veel groter dan was ïoorzien. Volgens krappe schattingen inoet er volgend jaar met anderhalve irocent extra rekening worden gehou- Itn. )p zichzelf is het niet erg, dat de Bitkeringen krachtens de sociale verze- jringswetten inmiddels tot boven de irintig miljard gulden per jaar zijn gestegen. Hoewel er altijd nog gerecht- nardigde eisen overblijven, wijst dit een goed sociaal klimaat. Wel be- praarlijk is dat de sociale premies jlijven stijgen in een tempo, dat niet is voorzien. Vooral de premies, die be trekking hebben op de gezondheids zorg, dreigen de pan uit te rijzen. Bekend is bijvoorbeeld dat de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten sterk onderschat, maar ook de premies voor de wet op de arbeidsongeschikt heid blijken nu met 2.25 procent om hoog te moeten, terwijl de ziekenfonds premies dicht bij de negen procent zullen komen. Dat zijn gedeeltelijk onvoorziene stijgingen en de ziektekos tenverzekeraars zijn niet eens in staat te geven, waar deze extra kosten vandaan komen. Er zijn natuurlijk ver moedens, maar er zal een onderzoek moeten worden ingesteld om de zaak cijfermatig door te lichten. Op de lange termijn lijkt het streven van de Sociaal- Economische Raad naar een vereen voudigde sociale verzekering enige per spectieven te bieden. Alleen al op de uitvoering van de sociale verzekerings wetten zouden miljoenen kunnen wor den bespaard. Duidelijk is dat een herstructurering van het sociale verzekeringsstelsel eventuele besparingen zal moeten ople veren. Van de invoering van een be perkt eigen risico, het instellen van wachfdagen in de ziektewet of het dt onder druk zetten van WAO-trekkers ®n I is weinig goeds en zeker geen geldelijk li;voordeel te verwachten. Recent studie materiaal laat daarover nauwelijks twijfel bestaan. De solidariteit tot uit drukking gebracht in de sociale verze keringen vergt nu eenmaal financiële joffers. |Dat de stijging van de sociale verzeke ringspremies alle prognoses omver ke- jgelt behoeft tenslotte het afsluiten van een sociaal contract hoe frustrerend deze tegenvaller ook is niet in de weg. te staan. Er blijft weliswaar door deze premiestijging nog minder voor een reële inkomensstijging over, maar daar staat tegenover dat deze vorm van loonkostenstijging in ieder geval ten goede komt aan degenen, die het het hardst nodig hebben. door Rudie van Meurs MOERDIJK/FIJNAART In West-Brabant wordt het gemor luider over de rol van Rotterdam bij de industrialisatie van Moerdijk. Van uit de provinciale staten is onlangs aangedrongen op een onpartijdig onderzoek door een particulier bureau naar het bemiddelingsgeld dat Rotterdam ontvangt voor haar werkzaamheden als 'tekenaar, timmer man en opzichter'. Het valt moeilijk te verkroppen dat Rotterdam nu al ettelijke miljoenen heeft geïncasseerd, terwijl het industrieschap Moerdijk met de dag krapper bij kas komt te zitten en de partners in het 'schap' jaarlijks miljoenen moeten bijpassen. Voor de vereniging voor milieubeheer en leefbaarheid West-Brabant (VML) ligt de conclusie vast. Secretaris F. P. Fakkers: 'Rotterdam gebruikt Brabant als wingewest'. De reden waarom de VML de laatste maanden het indus trieschap Moerdijk kritischer achter volgt dan ooit, zijn een aantal nieuwe duistere gegevens, een vage begroting met een aantal cryptische posten, een vernietigend intern en geheim rap port van de provinciale griffie van Noord-Brabant over het functioneren van het industrieschap en nieuwe cij fers over de werkgelegenheid die de vestiging van de zo hoog geprezen Shell-Chemie met zich meel zal bren gen. De actie van de VML lijkt (voorlo pig) een gevecht tegen windmolens. De verbetenheid van de VML wordt evenwel gevoed door een 'irritant' zwijgen van gemeentelijke, provinciale en landelijke bestuurders, die vrijwel alle brieven van de actiegroep onbe antwoord laten. De heer Fakkers, die over enkele maanden hoopt af te studeren als bedrijfseconoom, toont een dossier vol brieven die de laatste maanden naar de verantwoordelijke autoriteiten gingen. Er kwam geen reactie op. Hij zegt: 'Zo wordt de burger behandeld die informatie wil. Hij wordt afgescheept, hij hoort niets. De bestuurders hopen misschien dat de burger het vragen zal vergeten, dat hij de moed opgeeft. Maar wij gaan door'. 'Schijnheiligheid' Hij spreekt een beetje honend over de 'schijnheiligheid' van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Wi- ardi Beckmanstichting die alle drie de industrialisatie bij Moerdijk bestem pelden als een miskleun van de eerste orde, maar die vervolgens weigerden de consequentie van hun houding te aanvaarden en een herziening bij de Kroon aan te vragen. 'Die instanties hebben het apparaat ervoor, zij krij gen gemakkelijker inzage in de stuk ken, zij worden eerder als onderhan delingspartner erkend. Maar actie ne men doen ze niet, dat moet gebeuren door de mensen die de nadelen van de industrialisatie ondervinden'. Wat 'verdient' Rotterdam nu precies aan 'Moerdijk'? Er zijn de nodige vaagheden bij het antwoord op die vraag. De cijfers van het industrie schap geven aan dat tot dusver aan Rotterdam een bedrag is betaald var. ruim drie en een half miljoen gulden. dat is een percentage van 4 procent over de aanneemsommen van de 'aan leg- en planwerkzaamheden'. Aan het eind van de rit (in 1984) zal Rotter dam als bemiddelingsgeld een bedrag van bijna dertien miljoen gulden ont vangen hebben, zo weet het (interne) rapport van de provinciale griffie te melden. VML-secretaris Fakkers hecht weinig geloof aan deze bedragen. Hij heeft meer vertrouwen in het cijfer dat vorig jaar werd gegeven door de Rot terdamse loco-burgemeester, wethou der G. Z. de Vos, die in een gesprek met de VML-voorzitter en secretaris tot tweemaal toe vertelde dat Rotter dam aan Moerdijk 14 procent architec- tenkosten in rekening brengt. 'Dat is ©en normaal percentage, wij zijn ten- dlottöe geen filantropische instelling', zei De Vos. Als het percentage van 14 juist is, zou het industrieschap in totaal ruim vijftig miljoen aan Rotter dam moeten betalen voor de advise rende rol van 'tekenaar, timmerman en opzichter' (zoals destijds de func tie van Rotterdam door burgemeester W. Thomassen werd omschreven). Dat zou een genereuze honorering zijn voor een 'vriendendienst', d'ie beoogde een probleemgebied aan een economische injectie en werkgelegen heid te helpen. Bedrijfseconoom Fak kers heeft met enige kennis van za ken en achterdocht de balans van het industrieschap bekeken en is gestuit op een paar merkwaardige posten die omschreven worden als 'overige kos ten', 'directie- en bestuurskosten' en 'advieskosten', waarachter miljoenen bedragen staan. Die posten worden niet nader omschreven en natuurlijk ontstaat dan ook de suggestie of in die bedragen misschien een verkapte honorering aan Rotterdam verdiscon teerd is. Een andere post die tot nadenken stemt, is het geld dat uitgegeven wordt aan het opspuiten van het on geveer 1400 ha grote industrieterrein bij Moerdijk. Het gaat hier om een laag zand van ongeveer 4.5 meter. Dat zand wordt geleverd door de gemeen te Rotterdam, die het haalt uit de Biesbosch waar het drinkwaterleiding- bedrijf spaarbekkens aan het graven is. Rotterdam moet dit zand kwijt. Moerdijk is een prachtplaats (heel dichtbij) om het te dumpen. Weer de vraag, incasseert Rotterdam misschien een gedeelte van het bemiddelings geld via deze zandleveranties? De VML meent intussen te weten dat het opspuiten met 4.5 meter zand van het industrieterrein volslagen overbodig F. P. Fakkers: geweldig inefficiënt Shell bevestigde tegenover Trouw/ Kwartet die uitlating. 'Wij vinden het natuurlijk fijn dat zo'n zandlaag' er ligt, dat spaart ons veel moeite'. Het zou ook zonder zand gekund hebben meent Shell, wel had er dan een an dere vorm van waterkering moeten worden gevonden tegen het water van het Haringvliet. Shell zegt overigens nadrukkelijk dat ze geen enkele hand gehad heeft in de ophoging van het industrieterrein met zand. 'Dat was een beslissing van het industrieschap of wie dan ook'. Voordeliger (ADVERTENTIE) maak er een leuke dag van.. ....op Een vertegenwoordiger van de Shell- directie in Moerdijk heeft aan de VML laten weten dat er zelfs hele maal geen zand op had hoeven te komen. Zonder zand zou volgens bere keningen van Fakkers c.s. het indus trieterrein Moerdijk, dat nu een 600 tct 800 miljoen gaat kosten, 300 tot 400 miljoen voordeliger uit zijn ge weest. Natuurlijk is die extra zand laag een handreiking aan de industrie die het overigens nog steeds laat afweten in de vorm van een indi recte subsidie. In hoeverre heeft Rot terdam nu bijvoorbeeld als 'tekenaar" en 'opzichter' de hand gehad in de voorbereiding van Moerdijk, in de opzet van het industrieterrein -er daarbij van uitgaande dat de realise ring van Moerdijk eigenlijk prachtig paste bij de graverijen in de Bies bosch waar zoveel zand vrijkwam? Hoe laat Rotterdam zich betalen? Heeft het industrieschap gelijk als het zegt dat het om 4 procent bemidde- lingskosten gaat of had wethouder De Vos het juist die 14 procent noemde? De antwoorden op de vragen, vallen niet op te maken uit de administratie van het industrieschap Moerdijk. In het (interne) rapport van de provinci ale griffie dat door VML-secretaris Fakkers werd ingezien, luiden de con clusies over die administratie: 'De boekhouding voldoet niet aan de te stellen eisen; de financiële administra tie voldoet niet, er bestaat geen eigen domsregistratie, er is geen mogelijk heid tot interne controle; archief en registratuur zijn onder de maat; de onderlinge communicatie is beslist on voldoende. Er heerst een sfeer van wantrouwen, terwijl de organisatie geen eenheid vormt. Door de directie worden vaak beslissingen genomen CT] •Ik de Amerikaanse luchtmacht boven Indo-China geprobeerd heeft systema tisch regen te veroorzaken op momen ten en plaatsen dat dat militair han- dig uitkwam, heeft de militaire admi nistratie in ieder geval vergeten de rekening te betalen. Dat er inderdaad regenwolken door diegtuigen met chemicaliën zijn be- ifwkt is nog steeds niet duidelijk, zij aet wel waarschijnlijk. Toen de New 'ork Times destijds onthulde dat het gebeurd was, ontkende minister van defensie Laird ten stelligste dat bo ven Vietnam regen gemaakt was, daarmee zorgvuldig in het midden latend wat er boven Cambodja en Daos was gebeurd. Daar trok iedereen toen zo zijn eigen conclusies uit. Een van die conclusies W nu bij de Amerikaanse rechter. De Weather Engineering Corporation teeft de regering van de Verenigde Maten aangesproken voor een bedrag rin 95 miljoen dollar wegens gebruik Mn naar schatting 1,9 miljoen spring- WKngen die zilverjodide in wolken verspreidden. Daarmee zou namelijk "fit octrooirecht geschonden zijn dat firma op die techniek bezit, ui recteur Bernard Power vertelde ■J» de New York Times dat hij de egenng zes jaar geleden het idee aan ae hand had gedaan om in de Vietna- ne oorIo9 kunstmatige regen in te ten. Met name zou de grote aan- aerroufe van Noord-Vietnam naar zuiden met forse hoeveelheden /f.,, kunnen worden afgesneden. ketetent overigens dat in eerste ,'antle boven Laos en Cambodja •j worden gewerkt, wat de zorg vul- 7°. omschreven latere ontkenning van wra des te interessanter maakt.) rower kwam uiteindelijk bij een zeke- knn* ,el G+nsburgh van de Ameri ^anse luchtmacht terecht, en kreeg 1 hem deen contract los, maar de "Wteunge mededeling dat er nu ver- ljcnde mogelijkheden waren. Als plan inderdaad zou worden goed gekeurd, zou de firma misschien een bestelling krijgen voor levering van de zilverjodide-ladingen. Maar het loas ook denkbaar dat de regering het regen-spul op eigen gelegenheid zou maken en gebruiken, en dan zou Wea ther Engineering verder niets meer horen tot na afloop van de oorlog. Kennelijk heeft de heer Powers het gevoel dat de oorlog in lndo-China ongeveer is afgelopen, want hij heeft nu voor alle zekerheid maar gerechte lijk aan de bel getrokken. In dit hele vage verhaal staat intus sen maar een ding met zekerheid vast: dat die kunstmatige regen de Ameri kanen militair niet of nauwelijks ge holpen heeft. Zoals ook de hele ver maledijde ontbladeringscampagnes volgens de laatste analyses bitter wei nig zoden aan de dijk heeft gezet. Een barre grap. Het roemruchte 'Rapport van de Club van Rome' heeft in zijn land van herkomst aanzienlijk minder indruk, gemaakt dan in Nederland, meldt uit het wetenschappelijk bureau van onze ambassade in Washington dr. ir. S. H. A. Begemann. 'Het is hier niet voor gekomen dat prominente persoonlijk heden uit wetenschap of politiek na het lezen van de pocket een radikale ommezwaai maakten en zich in het openbaar achter de conclusies van dit boekje stelden.' Iemand moet zelfs hebben opgemerkt dat de theorieën en meningen van een expert die dat wel zou doen, voor hem niet meer waard waren dan de 2.75 dollar die het rapport in Amerika kost. Gelukkig zijn er ook zakelijker vor men van kritiek geleverd, en van die Amerikaanse kritiek op het rapport heeft dr. Begemann een handzaam overzicht opgesteld. Daarin komen punten voor die uit de Nederlandse discussies al bekend zijn, maar er is zeker één studie bij die meer aan dacht waard is. Die is afkomstig van de Wereldbank, de internationale or ganisatie die van het bevorderen van economische groei (in landen waar dat hard nodig is/ een boeiende en vaak doeltreffende combinatie van be roep en roeping maakt. Om zich te bezinnen over het rapport dat ons toeroept de groei te beperken voordat hij door rampen beperkt wórdt, heeft de Wereldbank een hele ploeg mensen vrijgemaakt, die tot op merkelijke conclusies kwam. Van het wiskundige model waarmee professor Dennis Meadows de bekende berekeningen maakte over hoe het met de wereld fout gaat als we niet ingrijpen, blijft daarbij weinig over. Zowel de beschouwing over de bevol kingsgroei als die over de uitputting van delfstoffen en over de vervuiling, berust op misvattingen, aldus het te- genrapport van de Wereldbank. De manier waarop Meadows de inder daad verontrustende bevolkingsexplo sie op middellange termijn nog ziet doorgaan is vrij degelijk, maar hij verwaarloost matigende factoren die waarschijnlijk op lange termijn en misschien al veel eerder invloed krij gen. Volgens het model-Meadows hangt de bevolkingsgroei bijna uitslui tend van economische factoren af, maar in de praktijk blijkt vrijwillige geboortebeperking wel degelijk te werken. In een groot aantal landen neemt nu al het geboortecijfer af, en er zijn aanwijzingen dat de verster king van campagnes voor gezinsplan ning inderdaad tot verdere daling leidt. En dergelijke programma's kun nen met bescheiden bedragen worden gefinancierd. Dat op het gebied van delfstoffen en hun dreigende uitputting de schattin gen van Meadows er flink naast zaten wordt nu algemeen aanvaard. Maar het rapport van de Wereldbank geeft bovendien aan waar die fouten van daan kwamen, en dat is een toch wel pijnlijke ontdekking. De pessimisti sche schattingen over bestaande voor raden zijn voor een belangrijk deel ontleendaan een onderzoek van het Amerikaanse regeringsbureau voor mijnbouw, dat een vrij beperkte opzet had. Het ging dat bureau er eigenlijk om, te zien of Amerika tot het jaar 2000 voldoende grondstoffen beschik baar zou hebben. Zodra aan die voor waarde was voldaan, werd niét erg hard meer gezocht naar nóg meer voorraden, zodat de cijfers systema tisch te laag uitkwamen. Dat is niet helemaal het soort materiaal waar je de toekomst van de wereld mee kunt doorrekenen. Nog afgezien van de omstandigheid dat je in het algemeen meer vindt wanneer je harder zoekt. Verder neemt Meadows stelselmatig aan dat de behoefte aan grondstoffen steeds sneller zal blijven stijgen. Wanneer je daar een onomstotelijk principe van maakt kom je inderdaad al snel in crisistoestanden terecht. Maar dat principe deugt niet. Aan de basis ervan ligt onder andere een eenvoudige veronderstelling over de groei van de industriële investeringen die steunt op een volstrekt verouder de economische theorie, schrijft' de Wereldbank-groep. Zelfs wanneer je de algemene opzet van het model aanvaardt (wat de groep nadrukkelijk niet doet) is het invoeren van in redelijkheid gewijzig de veronderstellingen over bevolkings groei, delfstoffen en vervuiling, vol doende om de 'ivereldramp' honderd of tweehonderd jaar uit te stellen. De vraag is dus niet hoe we de mensheid redden, maar hoe we het model zoda nig kunnen verbeteren dat het bruik baar^ wordt. De conclusie is al eerder getrokken, en gelukkig wordt op een flink aantal plaatsen aan betere modellen geioerkt. Dr. Begemann noemt in zijn overzicht een aantal Amerikaanse studies. En zoals bekend is onder andere in Am sterdam prof. Linneman bezig, onder auspiciën (maar zonder geld) van de enige echte Club van Rome, die on danks alle kritiek nog steeds bestaat. En die in ieder geval de verdienste heeft gehad, met het schokeffect van zijn eerste rapport een veelomvattend denkproces te versnellen. zonder voorafgaande bestuursbeslissin- gen'. Tot zover het rapport van het provinciehuis in Noord-Brabant. 'Verbrand' Een aantal afspraken met Rotterdam, zoals die in het prille begin werden gemaakt, zouden gemakkelijk terug te vinden moeten zijn in het archief van het industrieschap. Het vervelende is nu, dat een gedeelte van dat archief verdwenen is. De huidige voorzitter van het industrieschap, mr. F. Reijn- ders vertrouwde in een openhartig ogenblik de heer Fakkers toe dat het bewuste gedeelte van het archief ver brand is, ten tijde van zijn voorgan ger de inmiddels met pensioen vertrokken oud-burgemeester van Ze venbergen H. E. M. Schaminee. Intus sen is zowel aan de Vereniging van Nederlandse gemeenten als aan het Brabantse ETI het verzoek gedaan, het archief van het industrieschap •weer in orde te brengen en een chronologisch overzicht te geven van de besprekingen die in het begin werden gevoerd. Inmiddels is de schuld van het indus trieschap opgelopen tot ruim honderd miljoen gulden en zal waarschijnlijk stijgen tot ongeveer 300 miljoen gul den. Dat betekent dat de begrotingen van de mini-gemeenten Klundert, Ze venbergen en Hoge- en Lage Zwaluwe (de Zeklusa-partners) op dit ogenblik al nadelig beïnvloed worden door een bedrag van meer dan één miljoen gulden dat de gemeenten elk aan rente moeten opbrengen. Breda en de provincie Noord-Brabant zullen elk 3.5 miljoen op tafel moeten brengen. Er ligt overigens in de provincie Noord-Brabant nog een 'ijzeren voor raad' aan industrieterreinen braak van 1300 ha, wat de Noordbrabantse gemeenschap op een renteverlies van 22 miljoen gulden per jaar komt. 'Ik weet wel dat ik niet origineel ben', zegt de heer Fakkers, 'maar als je ziet welke bedragen hier verspild worden, terwijl aan de andere kant het welzijnswerk in de knel komt, dan kan je je heel boos maken'. De VML heeft gemerkt dat de vereniging geaccepteerd wordt, zodra er over boompjes en groenvoorzieningen wordt gesproken. Zodra zo'n milieuorganisatie over cij fers begint, willen de autoriteiten niet langer praten. Fakkers. die als bedrijfseconoom dage lijks met cijfers wordt geconfron teerd. zegt: 'Er wordt door het indus trieschap op een geweldig inefficiënte wijze gewerkt. Als mensen dezelfde beslissingen in het bedrijfsleven zou den nemen, werden ze er onmiddel lijk uitgegooid'. Tenslotte, waarvoor al die financiële (en milieu-)proble- men die Moerdijk zich op de hals haalt? Fakkers: 'Voor een investering van Shell van enkele honderden mil joenen guldens en voor werkgelegen heid voor 180 WestrBrabanders. Want de rest van de 450 werknemers die Shell-Chemie zal tellen, komt el ders vandaan. Daarvoor worden wij hier in West-Brabant met al die misè re opgescheept'. Van onze soc.-economische redactie PURMEREND De directie van de grafische industrie Henkes Holland heeft de drie grafische bonden uitge nodigd voor een gesprek over de soci ale problemen van het personeel, dat door het afbranden van het bedrijf in Haarlem naar Purmerend werd over geplaatst Dit gesprek zal morgen in Amsterdam worden gehouden. Deze uitnodiging betekent dat de di rectie van Henkes-Holiand is gezwicht voor een ultimatum van een vergade ring van de gezamenlijke bondsbestu- ren van 14 oktober. Als Henkes niet voor dinsdagavond een gespreksdatum had vastgesteld zouden de bonden tot 'scherpe maatregelen' zijn overgegaan. De moeilijkheden binnen het bedrijf zijn ontstaan, toen de drukkerij van Henkes in Haarlem door brand geheel werd verwoest. Het pesoneel is toen tijdelijk bij andere bedrijven van de Nederlandse Dagblad Unie (Henkes is een dochteronderneming van de NDU) in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te werk gesteld. Hierin kwam verandering toen Henkes-Hol- land nauw ging samenwerken met drukkerij Senefelder in Purmerend. Onder het personeel ontstond er na een gedwongen verhuizing ongerust heid over sociale voorzieningen zoals huisvestingsvergoeding, reisgeld en werkti j dvergoeding. De hele kleintjes van Harmeien bezit ten iets heel bijzonders, al beseffen ze het nog niet: een eigen televisie- apparatuur, waarvoor ze drie keer per week drie kwartier spontaan 'optre den'. In hun crèche is een gesloten televisiecircuit geïnstalleerd, waar door de moeders hun kinderen kun nen bekijken zonder ze in hun spel te storen. 'Het is echt iets unieks in Nederland', zegt een enthousiaste hoofdleidster mevrouw Mulder, zonder wier man de crèche nooit aan zo'n apparatuur (nieuw vier- a vijfduizend gulden) gekomen was. Meneer Mulder, die in het televisievak zit, kon een camera op de kop tikken en een oud tv- toestel. De camera maakte hij geschikt om in de speelzaal de kleintjes 'op te nemen', het toestel bouwde hij om tot monitor. Doordat die kans met de goedkope camera zich voordeed, kwam het echtpaar Mulder op het idee van een gesloten televisiecircuit voor 'hun' kinderen. 'De ouders staan hun kinderen van soms pas twee jaar voor het eerst af. De eerste paar keer huilen de kinderen allijd, maar dat gaat er gauw af. Maar die moeders geloven niet dat hun kinderen hier zo makkelijk wennen. En als ze er bij zouden blijven om te kijken, komen de kinderen niet tot spelen. Nu kun nen de moeders 's morgens tussen ne gen en kwart voor tien in een aparte kamer zien, hoe rustig hun kinderen ook zonder mama zijn en hoe leuk ze spelen.' Niet na die tijd, want dan moeten de kinderen naar de wc, drin ken ze hun bekertje melk en vertrek ken ze naar een grotere zaal of naar buiten om gezelschapsspelletjes te doen. En dis ze daarna weer boven komen om nog een verhaaltje te ho ren, zijn ze doodop en is het trou wens al ongeveer tijd om naar huis te gaan. Het apparaat is nu een week of twee in gebruik. Alle moeders komen gere geld kijken op een van de drie och tenden dat de crèche in bedrijf is, hoe mevrouw Mulder of een van haar vier assistentes de kinderen 'aan het werk' houden. Ze zien hun kroost met allerlei spelletjes bezig, met autootjes rondrijden, ijverig aan tafels plakken, druk aan de gang met water en serviesjes of op het bord tekenen. Hun moeders zijn ze dan totaal verge ten, maar die moeders zijn deson danks enthousiast. 'Soms staan ze he lemaal verbaasd dat hun kinderen al zo ver zijn en dat ze zich zo goed aanpassen. Omdat de apparatuur nog maar kort in gebruik is welen nog niet veel mensen buiten Harmeien er van. Wel de leidsters ran dc plaatselijke kleu terschool, die al gezegd hebben dat ze zoiets ook best zouden willen om de ouders te kunnen laten zien wat de kinderen al op zo'n schooltje doen. De crèche in Harmeien is er overi gens niet om icerkende moeders te ontlasten. Harmeien zelf biedt maar weinig werkgelegenheid. De crèche is echt opgericht als een soort voorbe reidend kleuteronderwijs en om moe ders rustig hun huiswerk of de bood schappen te laten doen of gewoon gelegenheid te geven ergens een kop je koffie te drinken. En dat die moeders van I-Iarmelen dat best eens ivillen was al aan de wachtlijst te zien, maar sinds de ingebruikneming van het circiiit begint de lijst aarclg aan te groeien. Natuurlijk wisten ze het al, maar de Engelsen kunnen na jaren en jaren wachten nu zwart op wit in het supplement op het officiële Oxford- woordenboek zien, dat hun taal er bijna twintigduizend nieuwe woorden in dertigduizend betekenissen heeft bijgekregen. Allemaal gangbare woor den, zeggen uitgever en taaldeskundi gen in het voorwoord, waarvan er vast wel een hoop vieze of platte tussen zitten die lang niet iedereen wil gebruiken, maar ze zijn er nou eenmaal. En dit is nog maar het eerste deel van de aanvulling, tot de letter g. Over een jaar of drie zal het volgende, tot de 1. verschijnen en daardoor valt onmogelijk te schatten wat er allemaal gangbaar en mogelijk dat zijn in 't Engels, als de z. er een maal is. Zes Engelse huisvrouwen hebben ie dereen laiten weten dat ze geen seksu eel contact met hun mannen willen, zolang die hun baard laten staan. De heren leden van een amateurto- neeivereniging in een kleine plaats in het Engelse graafschap Cheshire lopen er prikkerig en zeer ongescho ren bij, omdat ze echt baarden willen dragen als hun 'Fiddler on the roof' omstreeks kerst in première gaat. 'Valse baarden staan zo duidelijk vals', zegt Ken Ormerod, 'en we wil len er zoveel mogelijk echt bij lopen'. Maar zijn vrouw Rose is onverbidde lijk: 'Ik kan het gewoon niet opbren gen dicht bij hem te zijn of hem zo te kussen. Zolang hij z'n bakkebaar den er niet afhaalt, slaap ik in een ander bed. Aan mijn lijf voorlopig geen gekus en geknuffel'. En Dorothy Sterior, de vrouw van een andere gebaarde, zegt: 'Ik hou nou eenmaal niet van bakkebaarden en snorharen. Ze kriebelen en prikken en ik ril bij de gedachte dat ik mijn man zo zou moeten zoenen'. Ondanks al die strenge maatregelen zijn de mannen niet te vermurwen: 'We zullen voet bij stuk moeten hou den', zeggen ze. 'Het zal hard tegen hard gaan, maar onze baarden blijven, koste wat het kost, staan tot na de voorstelling'. Twintigjarige (Engelse) Jane Sey mour is uitverkoren als tegenspeelster van de nieuwe James Bond: Roger (the Saint) Moore, die in de voetspo ren van Sean Connery treedt in een JB-film die in Engeland zal worden uitgebracht onder de titel 'Live and let die'. Een normaal mens zou dat vertalen als 'Leven en laten sterven', maar in ons land zal dc film wel iets van 'Zet 'm op, witte muizen' gaan heten, want zo gaat dat hier met filmtitels. Wie er zo'n driehonderdduizend gul den voor over heeft, kan de trotse bezitter worden van de (of een) au thentieke hoed van Napoleon. Het is een steek van donkerbruin leer met een kokarde, volgens de verkoper da terend uit 1810, die Napoleon per soonlijk op vele slagvelden op het hoofd zou hebben gehad. De huidige eigenaar, die de kostbare steek in zijn winkel in de Japanse stad Osaka heeft tentoongesteld, heeft het ding op de Expo in Montreal op de kop getikt, waar een Par ij se anti quair het heen gebracht had. Het Franse ministerie van cultuur gooit twintig miljoen gulden aan te gen het behoud van een van de gebouwen van ijzer en glas, die eer tijds met z'n achten de beroemde Parijse Hallen vormden. De drukke markt, die daar sinds de vorige eeuw toen de Hallen met hun enorme ruimten gebouwd werden gehou den werd, is inmiddels naar de zuid kant van Parijs verplaatst De oude Hallen moeten plaats maken voor een modern stukje Parijs en daarom zijn vijf van de acht gebou wen al met dynamiet opgeblazen. Be gin volgend jaar gaan er nog twee tegen de grond, maar het achtste zal nu voor het nageslacht bewaard blij ven. Stukje voor stukje zal de hal afgebroken, en dan pijnlijk nauw keurig in z'n oude vorm weer opge bouwd worden in een voorstad van Pa rijs, Nogent-suT-Marne. Het afbraak werk is deze week heel voorzichtig be gonnen. 'Ik weet dat het de week is 'Maak het landschap schoner', maar dit is te gek, Simpkins.' ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5