Kissinger nu naar Saigon juw Bommen Rotterdam Eindhoven en Utrecht van zelfde makelij Oostduitsers mogen weer naar Westen krant KOELKAST 140 Itr. Vietnam overleg lijkt naar climax te groeien Clandestiene vuilstortplaats ontdekt Man doodt vrouw daags na huwelijk Nederlands krediet voor Chili Engelse koningin in Joegoslavië In deze krant Onmiddellijk ontslag bij Reineveld voor 350 man Geding tegen bonden om koper Chili SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Koffie duurder Bij verkiezingen nu 21 partijen Gifschip uitgevaren I I I ieiiwe leMse ComiraiiiU „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 247 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN GRATIS BEZORGEN 198.- Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez zorging vanaf 0.8.30 uur PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Nixons topadviseur Henry Kissinger is gisteravond voor overleg met president Thieu naar Saigon vertrokken, na dat hij eerder op de dag in Parijs bij verrassing nieuwe geheime besprekingen had gevoerd met Hanoi's hoofdonderhandelaar Xoean Thoey. Een inspecteur van de Rotterdamse politie bekijkt de illegale stortplaats achter de Chemische Industrie Rijnmond. Deze werd ontdekt door leden van hetCentraal Aktiecomitee Rijnmond. Zie voor verslag pagina 9. iVan onze correspondent JAMSTERDAM Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag is tot de conclusie gekomen, dat de drie bommen, die de laatste tijd in 'trecht, Rotterdam en Eindhoven ontdekt zijn, van dezelfde ma- bt(s) afkomstig zijn. Gisterochtend werd de derde bom in korte tijd (tdekt in de tuin van de ex-Philips-directeur drs. J. G. Bavink. ADVERTENTIE Deze bom kon onschadelijk worden ge maft, voordat hij enige schade kon aanrichten. De dag tevoren is een bom n Rotterdam onschadelijk gemaakt en wkele weken geleden ontplofte een lom bij het Utrechtse Holiday-Inn hotel. Irs. Bavink, oud-directeur van de N.V. Mips en sinds zijn pensionering com- aissaris van de N.V., werd gistermor en omstreeks half acht opgeschrikt oor een bom, die op de uitrit van zijn roning aan de Alberdink Thijmlaan ag. Hij bemerkte het projectiel een 0 centimeter lange koker toen hij erbij het verlaten van zijn woning met fijn auto overheen reed. Onmiddellijk zette de door de heer hvink gealarmeerde politie de omge ving af, ontruimde enkele huizen en ten werkelijke visie op de pro blematiek van het onderwijs ont breekt. Bovendien is het wets ontwerp ondoelmatig. Mevrouw Smit-Kroes in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel van minister Van Veen. If Zogezegd Bewolkt In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind, krim pend van noordoost naar noord west tot noord en bij de wadden tot vrij krachtig toenemend. Maximumtemperaturen ongeveer 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk een bui en iets la gere temperaturen. Morgen zon op: 07.12 onder: 17.37 maan op: 15.59 onder: 02.59 Politie uw vriend9 >,ijs mij nog eens een vrien dendienst nam veiligheidsmaatregelen in een na burig bejaardentehuis. Een scherp schutter van de gemeentepolitie wist vervolgens het ontstekingsmechanisme van de bom af te schieten. Het corps hulpverlening van de BB maakte het projektiel daarna onschadelijk. Om half elf was alle gevaar geweken. De bom is gistermiddag uit Eindho ven overgebracht naar het gerechte lijk laboratorium in Den Haag, waar het projectiel verder zal worden on derzocht. De plaatsing van het projektiel bij de heer Bavink is door geen enkele orga nisatie geclaimd. De Eindhovense poli tie is overgegaan tot een scherpere con trole op de woningen van vooraan staande stadsgenoten. De politie in Rotterdam is er overi gens nog niet achter welke organisa tie de zware bom plaatste tegen de gevel van de Bank of America aan de Boompjes in Rotterdam. Het gerechte lijk laboratorium in Den Haag onder zoekt op het ogenblik de scherven en het tijdmechanisme van de bom, die maandagmiddag door een deskundige van de Binnenlandse Hulpverlenings dienst tot ontploffing werd gebracht. EDINBURGH (REUTER) In Edin burgh is de 21-jarige Nederlander E. D. in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op zijn 18-jarige vrouw, de dag nadat hij met haar was getrouwd. Haar lijk werd vrijdag ge vonden aan de voet van een 30 meter hoge rotspunt bij Edinburgh. Volgens de politie is verdachte in Minden (West-Duitsland) geboren, maar heeft hij êen Nederlands pas poort. Zijn 18-jarige vrouw Helga kwam ook uit West-Duitsland. Het tweetal kwam drie weken geleden in Edinburgh aan, om te voldoen aan de verplichting die men enige tijd in Schotland moet hebben gewoond voor dat een huwelijk kan worden geslo ten. Afgelopen donderdag waren ze getrouwd. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft Chili een krediet tot een bedrag van 16 miljoen gulden (5 miljoen dollar) ter beschikking ge steld. De Chileense ambassadeur in Den Haag, de heer Guillermo Lagos Carmena, heeft gisteren in Den Haag een verdrag voor dit kredit gesloten met de Nederlanose Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden. Het vi'drag heeft een looptijd van dertig jaar. Voor het krediet gelden een graticperiode van acht jaar en een jaarlijkse rer.ie van 2,5 procent. De Chileense ambassadeur heeft mee gedeeld dat het krediet zal worden gebruist voor specifieke plannen van het door de regering van president Allenie opgestelde programma voor de sociale er. economische ontwikke ling. Donderdag en vrijdag in dc Stadsgehoorzaal. Sport Sport bereidt zich op subsidie-afbouw voor Economie Vakbeweging: C A is fanatiek geheimzinnig Bcokenetalagc Men schrijft ons Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Puzzel Radio en tv Strips, feuilleton Recept Familieberichten RITA 'Waarom wilt u geen kikker dril in uw zwembad?' BELGRADO (AP) De Engelse ko ningin Elizabeth is gisteren voor een officieel bezoek van vijf dagen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado ge arriveerd. Het is de eerste maal, dat een rege rende Britse souverein een bezoek brengt aan een communistisch land. Binnenland Dubieuze rol Rotterdam in Moerdijk5 Stappen tegen fenol-lozer in Rijnmond? 9 Buitenland Protestanten in Ulster verklaren Londen oorlog 7 Kerk 'Tegenpaus' Clemens in Amsterdam2 De aankondiging van het Witte Hui:, in Washington, dat Kissinger Thie» weer gaat opzoeken, heeft de hoop doen herleven, dat de lange serie geheime Amerikaans-Noordvietnamese DELFT De Machinefabriek Reine veld NV zal voor het einde van deze maand al haar 350 werknemers ont- saaan. Dit heeft een districtsbestuur der van het NW dinsdag meegedeeld. De grootste crediteur van Reineveld, de bank Mees en Hope, heeft laten weten niet langer meer op zijn geld te willen wachten. Besprekingen met het ministerie van economische zaken om te komen tot overheidssteun heb ben geen resultaat gehad. Vorige maand ontsloeg Reineveld 50 personeelsleden in verband met een bedrijfsreorganisatie. Het GAB, dat nog met de afwikkeling van deze ontslagprocedure doende was, zou vol gens het NVV inmiddels in kennis gesteld van het voorgenomen massa ontslag zijn. De directie van Reineveld zou de oudere werknemers hebben laten we ten dat zij niet meer verplicht zijn te komen. Dit is een gevolg van de hartaanval die een 55-jarig personeels lid bij het horen van het nieuws trof. De faillissementskamer van de recht bank in Den Haag heeft Reineveld tot 26 oktober dc tijd gegeven het bedrijf te liquideren. Na die datum moet anders het failissement worden uitge sproken. Er is nauwelijks geld om de werkne mers een acceptabele afvloeiingsrege ling te garanderen. Hopelijk dat er nog een redelijke regeling voor de ouderen uit de bus komt'. Zei de heer P. van der Heijde, districhtsbestuurder van de industriebond NKV. 17 ROTTERDAM De problemen rondom het Liberiaanse schip Birte Oldendorff dat sinds maan dag in de Rotterdamse Maasha ven ligt worden met het uur in gewikkelder. Vanmiddag om twee uur zal voor de Rotterdamse rechtbank een kort geding dienen dat is aangespannen namens een Peruviaanse maatschappij die het in Monrovia, Liberië, geregi streerde schip in charter heeft. Voor deze maatschappij treedt op mr. L. C. A. van Eyck uit Rotterdam die de gezamenlijke vervoersbonden NBV KBV en CBU heeft laten dagvaarden. Men wil dat de boycot het schip te lossen wordt ingetrokken. Zoals bekend heeft het Rotterdamse advocatenkantoor Fruin namens het Amerikaanse Kennecott Copper beslag gelegd op alle uit Chili afkomstige ko per, met name uit de El Tenietemijn, eens eigendom van de Amerikanen. Binnen acht dagen zal dit advocaten kantoor bij de rechtbank een waarde- verklaring voor het opgelegde beslag moeten instellen. Volgens mr. J. de Groot van het kantoor Fruin zou dan pas een langdurige procedure op gang kunnen komen. Naar het Nederland se recht is de eigenaar van het schip, de Rhenania Shipping Corporation uit Monrovia verplicht zolang dat beslag loopt de betreffende lading te lossen en op te slaan. Maar aangezien de bonden hun leden hebben opgeroepen solidair te zijn met hun collega's uit Frankrijk, kan er niet gelost worden met uitzondering van het Peruviaanse koper, uiteraard. De 'Birte Oldendorff kan dan ook vandaag niet naar Hamburg vertrek ken zoals dat, volgens het vaarschema was gepland. De Peruviaanse maat schappij eist dat de boycot wordt opgeheven en de lading Chileens ko per zo snel mogelijk van boord wordt gehaald om het schip niet nog meer vertraging te geven. De heer J. G. Keulen van de NBV wilde nog niet zeggen of zijn bond zich al bij voor baat zou neerleggen bij de uitspraak van de president van de rechtbank. Hij wilde dat pas na overleg met zijn collega's van de andere bonden. besprekingen in Parijs naar een cli max groeien. Amerikaanse functiona rissen in Parijs wilden geen commen taar leveren op Kissingers nieuwste reis en het Witte Huis wilde slechts kwijt, dat Kissingers reis ten doel heeft president Thieu op de hoogte te houden van de Parijse besprekingen, en deel uitmaakt van 'het geregelde consultatieve proces.' Maar diplomatieke waarnemers in Pa rijs menen, dat de Amerikaanse on derhandelaar met Thieu een compro mis gaat bespreken, dat hij met de N'oordvietnamezen heeft bereikt. President Thieu heeft de afgelopen twee dagen al intensief overleg ge pleegd met zijn voornaamste minis ters en gisteren kwam zijn hele kabi net in spoedzitting bijeen. Officiële bronnen in Saigon wilden naar aanlei ding daarvan slechts meedelen, dat het beraad ging over de vredesbespre kingen. Kissinger wordt op zijn reis naar Saigon vergezeld door onder minister voor Zuidoost-Azië, William Sullivan en door vier adviseurs. Drukte In Saigon zijn de afgelopen dagen al veel Amerikaanse en Zuidvietnamese diplomaten en militairen gearriveerd, wat ook voedsel geeft aan de geruch ten, dat er beweging is gekomen in de Vietnamese impasse. Zo heeft Thieu ondermeer zijn ambassadeurs in Washington, Parijs en Londen naar huis geroepen, terwijl Nixon de nieu we chef-staf van het Amerikaanse le ger, generaal Creighton Abrams naar Saigon heeft gezonden. Kissinger kwam gisteren voor de twintigste geheime gespreksronde naar Parijs. Het nieuwe gesprek met Hoean Thoey, dat op een geheime plaats in Parijs werd gehouden, volg de slechts vijf dagen, nadat Kissinger in hetzelfde Parijs vier dagen achter een had gesproken met het Noord- vietnamese Politbureaulid Le Doec Tho, die momenteel voor overleg in Hanoi verblijft. Noord-Vietnam heeft gisteren zijn eis herhaald, dat president Thieu moet verdwijnen om de weg voor vrede in Vietnam vrij te maken. Hanoi's voor naamste militaire dagblad Nhan Dan. schreef, dat het duidelijk is, dat presi dent Thieu het voornaamste obstacle voor vrede vormt. Concessies Toch neigen welingelichte bronnen in Parijs tot de opvatting, dat beide partijen in het Vietnamese conflict concessies hebben gedaan met betrek king tot de toekomstige organisatie van de politieke macht in Saigon. Zoals bekend heeft Hanoi de vorming in Saigon voorgesteld van een coali tieregering bestaande uit afgevaardig den van de huidige regering-Thieu, neutralisten en de Viet Cong. Hanoi heeft bezwaren van Zuidvietna mese en Amerikaanse zijde, als zou dit gelijk staan met een communisti sche machtsovername in Saigon, steeds omschreven als 'grote nonsens'. Maar de genoemde diplomatieke bron- en in Parijs geloven, dat de Noord- vietnamezen uiteindelijk hun eis tot de vorming van zo'n drie-delige rege ring zullen laten vallen en zullen instemmen met deelname aan een re gering van nationale eenheid, zonder delingen, die verkiezingen in Zuid- Vietnam moet voorbereiden. Aanvallen Militaire woordvoerders in Saigon hebben gisteren bekendgemaakt, dat Noordvietnamezen en Viet Congstrij- ders een nieuwe reeks aanvallen heb ben ingezet tegen dorpen, die door regeringstroepen worden beheerst. Volgens Zuidvietnamese zegslieden willen Hanoi en de Viet Cong beslag leggen op zoveel mogelijk gebied om over een gunstige onderhandelingspo sitie te beschikken, als een bestand zou worden afgekondigd. De Zuidvietnamese troepen hebben maandag de basis My Tanh op de centrale hoogvlakte, 33 km ten zuid oosten van Pleikoe, moeten ontrui- (ADVERTENT1E) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. Kissinger: topdrukte men. De basis werd aangevallen door een strijdmacht van ongeveer een ba taljon. Vorige week hebben de rege ringstroepen al een belangrijke basis ten noorden van Pleikoe moeten opge ven. Een bevelhebber van de Zuidvietna mese troepen te velde is gisteren ontslagen, omdat hij in opium handel de ter aanvulling van zijn magere soldij. De man, kolonel Thang Yen, gebruikte dit extra geld om zijn vrouw en twaalf kinderen te kunnen onderhouden. DEN HAAG De koffieprijzen zijn met ingang van vandaag 12 tot 23 cent gestegen per pak van een half pond. Volgens Douwe Egberts te Utrecht is deze verhoging nodig in verband met de sterk gestegen prijzen voor grondstoffen op de wereldmarkt. De prijsverhoging geldt voor alle mer ken. DEN HAAG Aan de Kamerverkie zingen doen dit jaar in november 21 politieke partijen en groeperingen mee, dat is zeven minder dan vorig jaar. De partijen, die landelijk aan de verkiezingen deelnemen zijn: PvdA, KVP, WD, ARP, D'66, CHU, DS'70, CPN. SGP, PPR, GPV, PSP, Boeren partij, Nederlandse Middenstandspar tij (NM), Democratische Middenpar tij (DM) en de Rooms-Katholieke Partij Nederland (REPN). In een of enkel ekieskringen doen mee: Bejaar den Associatie Partij (BAP), Partij van het Recht (PVHR), Nieuwe Roomse Partij (NRP), Anti-Woning nood Aktie (AWA), Lijst ir. W. Stam. De partijen, die voor het eerst aan de verkiezingen deelnemen, zijn de Rooms Katholieke Partij Nederland, Anti-Woningnood Aktie, Bejaarden Associatie Partij en Lijst Stam. AMSTERDAM Het Westduitse vrachtschip 'Neckertal' is gistermiddag met aan boord de 2500 vaten giftige cyanidezouten uit de Amsterdamse Neptunushaven vertrokken. BERLIJN, BONN (Reuter, UPI, DPA) Oostduitsers mogen voor het eerst sinds de bouw van de muur in Berlijn weer voor 'urgente familie-aangelegen heden' naar West-Duitsland reizen. Dit is gisteren in Oost-Berlijn bekend gemaakt, enkele uren nadat in Bonn de twee Duitslanden de ratificatie-oorkonden hadden uitgewisseld van de verdra gen betreffende weg-, spoor- en waterverkeer tussen de twee landen. Grootouders, ouders, kinderen, broers en zusters kunnen nu in Oost-Duitsland toestemming krijgen familie in het Westen te bezoeken. Westduitsers mogen nu ook in andere plaatsen dan Oost-Berlijn in de DDR op familiebezoek. Sinds de muur op 13 augustus 1961 werd gebouwd, mocht de doorsnee-Oost duitser zijn land niet meer verlaten. De Oostduitsers mogen nu ook naar familieleden in andere landen dan West-Duitsland mits deze landen de DDR erkend hebben. Bij de plechtigheid in Bonn verklaarde dc Oostduitse onderhandelaar Michael Kohl, dat de Bondsrepubliek nu in feite de DDR heeft erkend als een soeve reine staat. 'Wie beweert dat dit verdrag niet neerkomt op het aangaan van volledige betrekkingen volgens het volkenrecht, houdt zich voor de gek,' aldus Kohl. De Westduitser Egon Bahr bestreed dit. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1