Ter Apel 'verhuist' ruim honderd bomen Onderwereld vocht conflict uit: acht maanden geëist Verlaging subsidie leidt tot ontslagen Gemeente Rotterdam »«j Werkgroep Raad an Kerken komt op voor Chili Een KRANTENWIJKJE in Amsterdam Dagblad TROUW Veel Zeeuwse CNVers tegen federatievorming Acht maanden geëist voor schietpartij Part-time job in de avonduren enkele avonden Myxomatose in Drente DSM-chemie basisakkoord over pensioen 'Voorkom sloop goede woningen bij saneringen' Groepspraktijk in Rotterdam baart zorgen Gedupeerde ondernemers gaan nieuwe pompen beheren vormingsleiders(sters) stafverpleegkundigen verpleegkundigen TROUW/KWARTET WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 BINNENLAND TP6/K13 1 Hji op n la Di die Ikaar. Er zijn plannen om ze in groepjes over de gemeente lc verspreiden. Eiken langs Westerstraat staan in de weg TER APEL Deze winter staat de verhuizing van een klein bos te gebeuren in Ter Apel. Een honderdtwintig bomen langs de Bm| Westerstraat worden namelijk naar elders overgeplaatst. Het gaat om fraaie eikebomen die in de berm staan van het kanaal van Kieuw Weerdinge naar Ter Apel en die cle weg markeren die van Ter *rcj Apel af Drente in voert. *Hoe het allemaal precies moet is nog met helemaal bekend, terwijl er ook eg geen zekerheid heerst over de laats waar de bomen zullen worden erplant. De bomen zullen in ieder lJs«Peval n,et worden gehandhaafd langs de Westerstraat, die een reconstructie tal ondergaan. Voor de operatie wordt de firma Copijn te Groenekan inge schakeld, terwijl ook een tuinarchitect {Dffars. Heederik en Verhey in Amersfoort) van de Vereniging van Kederland.se gemeenten zich er mee benghoudt. Er wordt aan gedacht een groepje bomen over te planten naar de entree van Ter Apel aan het begin van de Westerstraat, bij café 'De drie ge meenten'. Ook bij het oude postkan toor in Ter Apel denkt men een aantal bomen kwijt te kunnen, alsme de langs de hoofdweg. Hier staat al een bomenrij maar er zijn enkele open plekken in gevallen. Tenslotte wordt ook aan plaatsing in nieuwe wijken gedacht. De uitwerking mag niet te lang op zich laten wachten. Het plantseizoen staat voor de deur en de operatie van het technisch adviesbureau ADVERTENTIE [STERDAM De werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken in Nederland heeft ar verontwaardiging uitgesproken ed'ïover de beslaglegging op een partij gjjfeens koper in de Rotterdamse ui)l haven namens de Amerikaanse maat- beun schappij Braden Kennecott De werk groep acht dit optreden in flagrante strijd met de gerechtigheid die in houdt dat het Chileense volk recht leeft op de opbrengst van zijn grond stoffen. Zij meent dat de door natio nalisatie geleden verliezen ruim schoots gecompenseerd zijn door de uitzonderlijke winsten die door Ken necott in het verleden uit de koper- vrcning werden gehaald. De werk groep heeft afschriften van dit protest «n ae regeringen van de VS, Neder land en Chili gezonden. Tenslotte roept zij de kerken en de maatschap pelijk? organisaties in Nederland op tot acties van solidariteit met de Chi- kense regering. Zij hoopt dat door <ut protest niet het recht van de sterkste maar dat van de armen en verdrukten zal zegevieren. Adhesiebe tuigingen kunnen worden gezonden aan: Secretariaat werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking, Cornelis :o*.1manstraat 17, Utrecht en aan de landelijke werkgroep X-Y beweging Van Blankenburgstr. 6, Den Haag. De verklaring is namens de werkgroep *erk en ontwikkelingssamenwerking landelijke werkgroep X-Y beweging, voorzitter) en drs. C. H. Koetsier u (waarnemend secretaris) en namens e landelijke werkgroep X-Y bewe- &ng door H. van Andel (secretaris), aan worden vastgeknoopt. kost uw zoon of uw dochter (of uzelf) 's morgens vóór school of werk een uurtje het levert mischien wel zoveel op, dat het de moeite waard is er met ons over te praten kom eens even langs op ons kantoor: N.Z. Voorburgwal 280, of bel 020 - 220383 en vraag naar toestel 28. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft zich gisteren beziggehou den met een conflict in de onderwereld, waarbij één man, de verdachte, in elkaar was geslagen en een ander, een getuige, met moeite een salvo uit een stengun had overleefd. MIDDELBURG Bij het Christelijk ,m ,naal Vakverbondsbestuur van de Mdehng Zeeland-West-Brabant zijn cel reacties binnengekomen van le- hn?' nm te?.en aansluiting zijn van et CNV bij een federatie van de vakcentrales NKV en NVV. Cis2 Cn 3 oktober is in Oost-Kapelle ee" studiebijeenkomst van het J»v in principe het besluit genomen oprichting van een federatie. Vol- hiüf CNV-bestuurders ging het r niet om een formeel besluit, «aar om de vraag wie er vóór de .,,®uwe federatie was. Het CNV-be- djn~r y}1 de beslissing over toetre- afh e nieuwe federatie laten "langen van de leden. ÜLtrede helft van oktober orga nic,!; bestuur tachtig rayonver- bii j door het hele land, waar- Ipiu tevens een enquête onder de hS Wordt gehouden. De uitslag Duntan IS bepalend voor het stand- CNv ran de verbondsraad van het- lamon iaanzien van de federatieve in®- Begin november zal de fld xoHat aad bijeenkomen in Utrecht. .Wv V02r 1 januari 1973 aan het dfpMerir J kan worden meege- niena' °f j mee gaat in de eune federatie. ruv De twee partijen in deze affaire wa ren de 35-jarige koopman Floris A. en de 42-jarige ex-café-houder Frans S. Eigenlijk hadden beiden terecht moeten staan wegens poging tot dood slag of gepleegde mishandeling jegens elkaar, doch de zaak tegen de caféhou der werd tot 2 november aangehou den, omdat hij zich dan tevens te verantwoorden heeft voor een amdere mishandeling van de koopman. De vete begon, toen enkele jaren geleden was ingebroken bij een schil lenboer met 60.000 gulden als buit,, waarna een caféhouder, die het geld in bewaring zou hebben gehad, werd verweten dat hij zich 30.000 gulden zou hebben toegeëigend. Dezelfde ca féhouder was ook verdachte in de moordzaak van de 22-jarige Hagenaar Tom Kereweer die dood bij Roer mond werd gevonden. De caféhouder ontkende dit en werd na ruim vijf maanden voorarrest op vrije voeten gesteld; in verband hiermee eist hij 22.000 gulden schadevergoeding. In deze sfeer speelde ook de koopman zijn rol. Hij zou in de nacht van 19-20 juni toen hij het café vain S. passeer de naar binnen zijn getrokken, zwaar afgetuigd en vervolgens op straat ge smeten. Toen hij werd aangevallen, zou hij een mes hebben gegrepen en daarmee de caféhouder ernstig heb ben verwond. Maar de caféhouder had een heel andere lezing van de zaak: Toen er op de cafédeur werd gebonsd had hij open gedaan en werd hij dooi de koopman, die uitriep 'Ik steek je hartstikke dood', met een zwaar sla gersmes gestoken. Van de mishande ling van de koopman wist hij niets. Dat zouden anderen op straat wel hebben gedaan. In deze maatschappij wordt alles tegen mij gericht door de politie, aldus de klacht van de café houder. Vervolgens kwam aan de orde het feit, dat op 12 mei de koopman vanuit zijn woning in de Boerhaavestraat niet een stengun op de caféhouder had geschoten, die door acht kogels onder andere in zijn lies en rechter been werd getroffen. 'Ik wilde hem vol met lood pompen' had de koop man de politie meegedeeld. Dat alles gebeurde, nadat een vuistgevecht had plaatsgevonden, omdat de koopman bij het passeren van de caféhouder zijn tong had uitgestoken... 'Hij riep naar mij, 'sterven doe je toch' en zwaaide met een staaf ijzer van twee- eneenhailve meter', zo deelde de koop man mee. 'Hij heeft me al drie keer eerder naar het leven gestaan'. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, constateerde: 'Er zou, wanneer alles bekend was wat in deze kringen gebeurt, een televisie-serie over te schrijven zijn. Het is een raadsel wat we moeten geloven. Hier hebben we de zoveelste actie uit de onderwereld gehad. Er komen nog wel meer moorden, maar we kunnen daar niets aan doen. Kereweer was een van de slachtoffers en dat had ik altijd wel gedacht'. Voor de messetrekkerij vorderde de officier een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en vanwege de schiet partij, die de officier als poging tot doodslag zag, 8 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. H.W.Th, van der Berg meende dat hier sprake zou zijn van noodweer exces. Reeds eerder had de caféhouder met kornuiten in de woning van Flo ris A. vernielingen aangericht en ver dachte voelde zich dan ook ernstig bedreigd. Uitspraak 31 oktober. DEN HAAG De Officier van Justi tie bij de rechtbank in Den Haag heeft dinsdag een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee voor waardelijk geëist tegen de 35-jarige Haagse koopman Floris A. wegens poging tot doodslag op diens stadge noot de 42-jarige ex-kastelein Frans S. Floris had Frans op 24 augustus met een stengun beschoten en hem op acht plaatsen in benen en liezen ge raakt. De officier, mr. dr. H. van 't Veer, eiste voorts tegen Floris een maand voorwaardelijk omdat deze Frans S. vorig jaar bij diens cafe aan de Tre- kweg in Den Haag met een mes zou hebben gestoken. De schietpartij met de stengun noemde mr. Van 't Veer 'voorlopig de laatste acte in het dra ma. Hij voorspelde dat het drama zal eindigen met dc dood van Frans of Floris of van beiden, 'want er zijn in hun gezelschap nog meer kapers op de kust. Frans en Floris leven al lang op gespannen voet met elkaar. Frans moet nog in twee zaken terecht staan, omdat hij Floris met een mes zou hebben gedreigd Uitspraak 31 okto ber (ADVERTENTIE) Wie wil op de adv. order afd. van Trouw-Kwartet moet februari-maart volgend jaar ach ter de rug zijn. Op zes november is 'de aanbesteding van de wegrecon- structie en het bureau gemeentewer ken van de gemeente Vlagtwedde ver wacht eind november de gunning. In die korte periode moet ook het bo- menplan in zoverre klaar zijn dat kan worden begonnen. In de gemeente Vlagtwedde met zijn fraaie landschap is de gemeentelijke overheid oplettend wat het milieu betreft. Onlangs is een milieugroep ingesteld met deskundigen (bioloog, landschapsarchitect," ecoloog etc.) en vertegenwoordigers van gemeente en provincie. ASSEN Bij de gezondheidsdienst voor dieren in Drente komen uit alle delen van de provincie berichten bin nen, dat de myxomatose onder konij nen dit jaar weer hevig woedt. Volgens de directeur van de gezond heidsdienst voor dieren in die provin cie, de dierenarts J. H. ter Heege, bestaat er wel een vaccin tegen deze ziekte. Tamme konijnen krijgen dit vaccin toegediend. Volgens de heer Rienks worden de konijnen, die door myxomatose zijn aangetast, blind en daardoor een ge makkelijke prooi voor roofwild. HEERLEN De hoofddirectie van DSM en de vertegenwoordigers van de vakorganisaties hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over de beginselen van een nieuwe pensioenregeling van het op te rich ten pensioenfonds DSM-Chemie. Vertegenwoordigers van twee vakbon den, waarbij een minderheid van het personeel is aangesloten, hebben nog voorbehoud gemaakt in verband met het nogmaals raadplegen van hun ach terban. De instelling van het pensioenfonds past volgens de partijen in het kader van de integratie van arbeidsvoor waarden van de werknemers werk zaam in de chemische sector van DSM en de daarbij behorende centrale diensten. In principe zullen deze werknemers, wanneer zij op 1 januari 1973 in actieve dienst zijn, lid worden van het pensioenfonds. De belangrijkste uitgangspunten voor de nieuwe pensioenregeling zijn: Aan ieder lid wordt een waarde vast pensioen (periodiek aangepast, uitgaande van de stijging van de kos ten van levensonderhoud) toegekend, dat gebaseerd is op het laatst verdien de loon. Pensioenen die worden uitgekeerd voor de pensioengerechtigde leeftijd (invaliditeits- weduwen- en wezenpen sioenen) zijn welvaartsvast (uitgaande van de loonontwikkelingen bij DSM). Het ouderdomspensioen gaat in op 65-jarige leeftijd. Voor arbeiders met 20 of meer dienstjaren wordt, in ver band met de thans geldende, afwij kende, pensioengerechtigde leeftijd, een overgangsregeling getroffen. Rechten op pensioen worden opge bouwd vanaf het 20e jaar. Bij toetre ding op niet latere leeftijd dan 20 jaar kan de gemiddelde werknemer een pensioen bereiken van ca 70 pro cent van zijn laatst verdiende loon. De nieuwe regeling zal ook gelden over reeds verstreken lidmaatschapsja ren bij de bestaande fondsen. De beginselen van de nieuwe regeling waarvan het de bedoeling is dat zij op 1 januari 1973 in werking zal treden zullen no g nader worden uitgewerkt door de bovengenoemde commissie. Van onze arlementsredactie DEN HAAG De kamerleden Schae- fer (PvdA), Nypels (D'66) en de Gaay Fortman (PPR) hebben de leden van de gemeenteraden van hun partij in een open brief opgeroepen om de sloop van goede woningen te voorko men. 'Ga na of bij de opstelling van nieuwe plannen voor sanering van wijken de sloop van bruikbare wonin gen wel tot het uiterste wordt be perkt en onderzoek of volgens be staande saneringsplannen niet onno dig veel goede woningen worden afge broken. Mocht dat het geval zijn, bewerkstellig dan desnoods wijziging van de betreffende raadsbesluiten', al dus de Kamerleden. Volgens de kamerleden worden er in ons land onnodig goede woningen ge sloopt, wat onder meer gebleken is bij de sloop van de Julianawijk in IJsselstein. Bij woning- en wijkverbe- tering gaan minder woningen verlo ren dan bij sanering. Bovendien is woning- en wijkverbetering aanmerke lijk goedkoper dan sanering en kan een lagere huurprijs gehandhaafd blij ven, aldus de Kamerleden. o.a. telefoondienst verrichten? Goede kennis van de Nederlandse taal en een goed handschrift vereist. Sollicitaties aan chef adv.-orderafd. Trouw/Kwar tet, N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Tel. 020- 220383 toestel 48 of 50. Van een verslaggever DEN HAAG Bij de centrale kamer van handelsbevordering is als gevolg van verlaging van de overheidssubsidie ontslag aangezegd aan ruim twintig man personeel, waaronder een van de directeuren. De kamer van koophandel voor Fran krijk gaat verhuizen naar een goedko per kantoor in Den Haag en heeft voorts bij het kantoor in Parijs enke le veranderingen doorgevoerd. Deze kamer gaat voorts over tot een meer commerciële aanpak van de dienstver lening teneinde de kosten te kunnen opvangen. Een en ander is het gevolg van het feit dat niet alleen de centrale kamer van handelsbevordering, maar ook an dere exportstimulerende instellingen van ons land, de kamers van koophan del voor het buitenland de komende jaren minder subsidie ontvangen van de Nederlandse staat. Op een meer commerciële aanpak heeft de minister van economische zaken aangedrongen in zijn brief aan de diverse organisaties waarin hij me dedeling deed van de vermindering der subsidies. De voorzitter van de Nederlandse ka mer van koophandel voor Amerika, jhr P. R. Feith, heeft in de gistermid dag gehouden jaarvergadering van de kamer in Wassenaar verklaard het eens te zijn met de eis van de minis ter dat het bedrijfsleven een reële vergoeding betaalt voor de verleende exportbevorderende diensten. Hij merkte echter op. dat dit een andere Instelling vraagt van het bedrijfsle ven, dat de kamers van koophandel te vaak ziet als een verlengstuk van de dienstverlenende overheid. Verder moet de overheid de kamers van koophandel in de gelegenheid stellen op commerciële basis te opereren. De minister dient een regeling te treffen, opdat het bedrijfsleven evenmin profi teert van gratis informatie van de buitenlandse dienst en daarvan zonder financiële tegenprestatie, informatie ontvangen. Dit maakt het voor de exportbevorderende instellingen moei lijk, zo niet onmogelijk om op meer commerciële basis te werken, aldus jhr. Feith. DEN HAAF Twee Kamerleden ma ken zich zorgen over het voortbestaan van de groepspraktijk aan de Rose- straat in de Rotterdamse wijk Feijen* oord. In schriftelijke vragen aan de minis ters van binnenlandse zaken en van volksgezondheid wijzen de heren Aar den (PPR) en Lamberts (PvdA) er op dat twee van de bij deze praktijk betrokken artsen besloten hebben de stad te verlaten. Hierdoor wordt deze praktijk onmogelijk en Rotterdam weer twee huisartsen armer. De regering zou naar hun mening moeten bevorderen dat de stichting van de groepspraktijk alsnog finan cieel doorgang kan vinden, gezien de bereidheid van de gemeente Rotter dam om financiële consequenties te dragen. Rotterdam lijdt onder een tekort aan huisratsen. Hele wijken Katen- drecht, Transvaal en Feijenoord dreigen zonder huisarts te raken, zo merken de Kamerleden op. In het ka der van groepspraktijken van samen werkende artsen wordt geprobeerd een oplosing te bieden. Jonge, afgestudeer de artsen wensen wel een groepsprak tijk in een grote stad te aanvaarden, maar deinzen voor een eenmansprak- tijk terug. HET UTRECHTS MOTET gezel schap waarvan dr. Willem Mudde di rigent is viert 4 november het 25 jarige bestaan met een receptie in Holiday Inn van vier tot zes uur 's middags. Donderdagsavonds ora kwart over acht wordt een jubileum concert gegeven in de Pieterskerk mmv Evaristos Glassner (orgel). Van een verslaggever DEN HAAG De vergunningen, die binnenkort voor dertig benzinepom pen langs rijkswegen worden afgege ven, zullen volgens een nieuw systeem verleend worden. De twaalf grootste oliemaatschappijen zullen als enige hiervoor in aanmerking komen. Deze maatschappijen zullen echter verplicht worden de exploitatie van de stations over te laten aan onderne mers, die sterk gedupeerd worden door de aanleg van nieuwe rijkswe gen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken meegedeeld. Dit ministerie gaat bepalen welke van de gedupeerde ondernemers in aan merking komen. Het ministerie van verkeer en waterstaat verleent de ver gunningen aan de oliemaatschappijen. Tot nu toe ging vijftig procent van de vergunningen voor benzineverkoop langs rijkswegen die .slechts vier procent van de totale benzineverkoop bedraagt rechtstreeks naar de zes grootste oliemaatschappijen en vijftig procent naar particulieren. Vanwege de verkeersveiligheid bestaat reeds enige tijd de bepaling dat langs rijkswegen benzine slechts tegen de normale prijs verkocht mag worden. Men wil hierdoor voorkomen dat bij bepaalde stations, die goedkope benzi ne zouden verkopen, een grote toe loop van verkeer ontstaat. Daarom heeft het voor witte pomphouders geen zin om langs de rijkswegen te gaan zitten, aldus de woordvoerder van het ministerie van economische zaken. 'Er zit er dan ook geen enke le', zo zei hij. Aan het Gemeentelijk vormingscentrum voor werkende Jongeren in Rotterdam, worden in verband met de uitbreiding van de partiële leerplicht gevraagd: Taakaanduiding: - het begeleiden van enkele groepen 15- en 16-jarigen, die gedurende een hele dag per week het vormingscentrum bezoeken; - het zelfstandig verzorgen van do programma-onderdelen: maatschappelijke vorming en handenarbeid; - in teamverband de methodiek van bovengenoemde programma onderdelen systematisch helpen ontwikkelen. Vereist is het bezit van een volledige onderwijsbevoegdheid of oplei ding sociale academie (cultureel werk). Ervaring in onderwijs, jeugd- of vormingswerk gewenst. Nadere inlichtingen bij de direkteur van het vormingscentrum, de heer G.J. van der Meer, Zwederstraat 20, Rotterdam-3025, tel. 010 - 84 19 14 (thuis 070 - 55 81 69). Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van deze oproep te richten aan Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, Gemeente secretarie, Westblaak 87, kamer 403, zij dienen vergezeld te zijn van een volledig ingevulde staat van Inlichtingen. Blanco formulieren worden op telefonisch of schriftelijk verzoek toegezonden (tel. 010 - 14 84 22, toestel 194). DE VEREENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING, Prinsengracht 769, Amsterdam, vraagt in de rang van verpleegkundige A of le verpléegkundige op de chirurgisch/interne afdeling met plm. 35 bedden. Tevens kunnen nog worden geplaatst, en wel a) voor de kraamafdeling en b) voor de chirurgisch/interne afdeling. Gelegenheid tot het volgen van de stafkursus wordt gegeven. Aanstelling en salariëring volgens landelijke regeling. Sollicitaties te richten aan de dir»ktrice, die ook gaarne nadere inlich tingen verstrekt onder no. (020) 6 2 1 2?. Dik van Z. te E. (16) 'Mijn vader en moeder wilden zo graag een antieke broodkast hebben. Met m'n broer en zus samen hebben we toen een rubriek- advertentie In de krant gezet. Dat was een mooi feest toen ze 25 jaar getrouwd waren, m'n vader en moeder. Met als troostprijs een gave oude broodkast' Het dagblad Ia ook^ al een antiek kontaktadres. LJ Wat vindt u van de kerkdienst? Mieuwe geiuiöen over de kerk dienst zoeis die en zou <unnen zijn Tweed auteurs uit verschillende kerken Dr. G. Dekker Dr. C. Graafland Ds. J. Hoorn Pro*. Dt H. Jonker. D van Katwijk. Prol. Dr G. N. Lammens Ds. J Overdwn. Da. R. J. van Pagóe. Eunart Pruim. Prol. Dr. P. Smits Herman Ver beek en Da. H. A. Visa*. ervaringen inzichten idealen suggesties Liturgie, preek, sacramentsbe diening. huisdienst jeugddienet - al of ntei experimenteel en alternatief - alles komt aan de orde in dit interessante boek dar veie perspectieven opent paperback f 9.90 Verkrijgbaar m ae boekbonae ZOMER Et KEUNING WAGENINCEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13