Van Niftrik: Berkhofs exegese is er naast Een drama in het klein c J E40 Noodzaak kernenergie in brochure toegelicht speciaal cassis Trouw Kwartet 'Internationale solidariteit kan uitbuiting keren' vöör de slanke tijdelijk van137voor A 1 Werkgroepen van Justitia et Pax hekelen Portugal vandaag Beroepingswei Salarisverhoging in fazen Boekenetalage TROUW/K\T\RTF.T DTS'SDVG 17 OKTOBER 1972 KERK T2/1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. G. C. van Niftrik heeft fundamentele be zwaren tegen de wijze, waarop prof. dr. H. Berkkhof in de vredes- krant 1972 schreef over de machten. In het Hervormd Weekblad schrijft hij, wat hij heeft tegen 'de politieke propaganda, die prof. Berkhof door middel van exegese van paulinische teksten bedrijft'. Van elektrici teitsproducenten Van onze redacteur wetenschappen ARNHEM De Nederlandse elektriciteitsproducenten gaan op grote schaal een brochure verspreiden waarin zij uitleggen dat kernener giecentrales nodig zijn, en niet gevaarlijk. In heel begrijpelijke taal wordt beschreven wat er in een kerncentrale ongeveer gebeurt en welke veiligheidsmaatregelen moeten voorkomen dat ongecontro leerde radio-activiteit de buitenwereld bereikt. Prof. Van Niftrik: Prof. Berkhof schrijft over de macht en machten De macht is in dit verband de macht van Jezus' liefde en verzoening, die de overwinning heeft behaald op de machten in het meervoud. Wat moet onder die machten in het meervoud verstaan worden? Het antwoord van prof. Berkhof luidt: 'Gedragspatronen die de doorstroming blokkeren'. Voor beelden: de traditie, de mode, het groepsbelang, de gangbare moraal. Verder ook nog: het nationaal-socialis- me. Dan ten slotte: veiligheid en welvaart, te weten: de NAVO en de EEG. Wat moet men nu van zulk een exegese zeggen? Vermoedelijk heeft Paulus bij de 'machten' aan sterre- geesten gedacht, in ieder geval aan objectieve grootheden, die de mensen knechtten zonder dat die mensen op de machten invloed konden uitoefe nen. Als ik dus de 'machten' voor onze tijd zou moeten interpreteren, zou ik gewagen van de machten van dood, zonde, schuld, leed en lot. Waar mensen machteloos staan, mogen zij uit het Evangelie horen, dat Christus voer hen de machten heeft overwon nen. Met gedragspatronen, mode, maar ook met de NAVO en de EEG ligt het heel anders. Dat kiezen de volkeren of dat verwerpen ze. Blijk baar k'ezen de volken nog steeds in meerderheid NAVO en EEG. De No ren willen de EEG niet: de Denen wel. Dan gaat het om een keuze in vrijheid, waarbij de meerderheid be slist. Daarbij moet volgens de demo cratische spelregels de minderheid zich neerleggen. Dat valt die minder heid soms moeilijk. Maar dan gaat het niet aan hetgeen men niet wil tot 'macht' te verklaren, die door Chris tus is overwonnen! Politieke propaganda met bijbeltek sten is altijd een kwalijke zaak. Vroe ger waren de rèchtse broeders mees ters in deze kunst; tegenwoordig komt het meer van de linkse kant. Het gaat niet aan NAVO en EEG zonder meer aan te wijzen als door Christus eigen lijk reeds overwonnen machten, die wij nu ook als zodanig zouden moeten behandelen Er zijn volgens Coloss. 1:16, 17 door Christus ook goede, niet afgevallen machten geschapen. Men Prof. Van Niftrik moet rekening houden met de moge lijkheid, dat NAVO en EEG tot de goede machten behoren. Ik zeg niet, dat zulks het geval is; ik keer mij alleen tegen het absolutisme en de vanzelfsprekendheid, waarmede NAVO en EEG tot de door Christus over wonnen en dus in wezen verkéérde machten gerekend worden, aldus prof. Van Niftrik. De Amsterdamse hoogleraar steekt overigens zijn teleurstelling niet on der stoelen of banken, dat het 'Getui genis' blijkbaar niets heeft uitge werkt: 'Toen ik de vredeskrant 1972 gelezen had, was ik er weer diep van over tuigd, dat wij er goed aan hebben gedaan, in het najaar van 1971 ons 'Getuigenis' te publiceren, waarin wij met nadruk hebben gewaarschuwd te gen de identificatie van het christe lijk geloof met politieke waardering en oordelen.' 'Men blijft even absolutistisch, betut- telig en betweterig zijn maatschappe lijke en politieke adviezen in de naam Prof. Berkhof van het christelijk geloof geven als tevoren. Dat wordt door een groot deol van het kerkvolk verworpen. Dat grote deel heeft geen stem, terwijl een kleine minderheid luidruchtig in alle openbaarheid vaststelt wat wel en wat niet christelijk is. Ik vind het langzamerhand een ondraaglijke toe stand worden. Ik wou, dat ik een weg wist om de inhoud van het 'Getuige nis' opnieuw in de kerk aan de orde te krijgen. Na het eerste rumoer wordt het doodgezwegen en men gaat als tevoren zijn absolutistische, links- politieke gang. Men heeft in deze tijden veel reden tot bitterheid. In de naam van de Heilige Geest heeft de Wereldraad van kerken zijn fondsen uit Zuid-Afrika teruggetrokken en de lid-kerken geadviseerd, ook in naam van de Heilige Geest, geen cent meer in Zuid-Afrika te beleggen. Wie niet horen wil, moet voelen. Ik gun ieder een het recht het niet met de politiek van de republiek van Zuid-Afrika eens te zijn, maar spreek in 's hemels naam niet zo vlot in naam van de Hedige Geest,' aldus prof. Van Nif trik. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van dn Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Werknemers/ondernemer De aanduiding 'onbarmhartige onge lijkheid' (Trouw/Kwartet van 5 okto ber pag. 1 en 5) die een vakbondsbe stuurder op een congres van handels- en bankbedienden gebruikte is ondui delijk. Ongelijkheid van wie ten op zichte van wie? Als er geen lonende De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; <jr. E-Bleumlnk, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Directie: Ing. O. Postmo, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; nr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenln- gen; ds. O. I. Hylkema, Biit- hoven; Jac. Huijsen, Deitt; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; prot. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H. Olie- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veer man. Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld afzet is zijn allen gedupeerd: eigena ren, lager en hoger personeel. Be drijf sbezettinig kan dat niest verhelpen; in zoverre is er een kwasi-overwin- ning behaald, die blijkbaar de vak bondsleiders naar het hoofd gestegen is en het CNV duizelig maakte. Het gelag zal wel weer door de belasting betalers en de spaarders dat zijn zeker voor het merendeel geen kapita listen betaald worden. De spaarders nemen veelal indirekt in de bedrijven deel door middel van de banken die de toevertrouwde spaargel den rendabel maken o.a. door het verlenen van bedrijfskredieten. Moet een bedrijf met verlies blijven wer ken dan loopt het bankkrediet gevaar. Bankbedienden, leden van een vakor ganisatie, die voor hen zo krachtig medeverantwoordelijkheid opeist, mo gen dat wel eens bedenken, alvorens te j'uichen over een keerpunt in het sociaal bestel. Want zij werken mede aan de ondermijning van het gehele financieringsstelsel; zij zijn medever antwoordelijk voor een straks alles ontwrichtende vertrouwenscrisis. Im mers wie zal zo kortzichtig zijn om direkt of indirekt kasmiddelen ter beschikking van het bedrijfsleven te stellen? De banken kunnen wel inpak ken als de eigendom niet meer wordt gerespecteerd. Overigens iedere werknemer hèèft me deverantwoordelijkheid voor de on derneming waar hij werkt. De vak bondsleiders zouden die medeverant woordelijkheid niet moeten negeren door op door hen bedachte eisen on eindig meer nadruk te leggen dan op de plichten, en door te hameren op een medeverantwoordelijkheid die slechts medebestuur is zonder financië le risico's. Daar in het verslag de accountants worden genoemd, vraag ik mij als accountant af, hoe de assistenten de hier geëiste zg. medever antwoordelijkheid kunnen dragen en wat voor soort 'gelijkwaardigheid' van de accountant en zijn assistenten er is in hun 'bedrijfsgebeuren?' Kan een CAO hun functies gelijkwaardig ma ken? Merkwaardig zoals lieden die steeds het woord 'medeverantwoorde lijkheid' in de mond hebben hun verantwoordelijkheid trachten te ver doezelen. Aalten H. Justus Hebly Niet levensvatbaar? Na 29 november zullen we zeer waar schijnlijk een nieuwe regering krij gen. In vele kranten wordt dat linkse kabinet een kort leven toegedacht. De wens is nu eenmaal de vader der gedachte. Ik zie niet in waarom een links kabinet een kort leven zal zijn geschonken. Laten we eens speculeren omtrent de uitslag van 29 november. Als we de opinieonderzoeken kunnen geloven, gaat de PvdA 45 zetels beha len. D '66 zal met moeite zijn 11 zetels kunnen handhaven. De PPR zal er zeker 4 behalen. De progressieve ('rie bezitten dan 60 zetels. Verder kan een echt links kabinet zonder meer rekenen op de steun van de PSP (3 k 4 zetels) en de CPN (7 k 8 zetels). Progressieve drie PSP CPN is ongeveer 70 zetels. Nu zult u zeggen dat dit geen meerderheid in de Tweede Kamer is. Ik dacht dat de progressieve, jonge, CHU-Tweede-Kamerkandidaten niet bereid zijn. een goed links progressief kabinet te laten vallen. Bepaalde uit spraken over de huidige maatschappij structuur wijzen wel in die richting. Verder zullen een zeker aantal leden van de nieuwe KVP-fractie gaarne instemmen met een links kabinet. Of waren ook dit voor de zoveelste keer loze woorden om de KVP-arbeiders op deze partij te laten stemmen? Mochten de CHU-en KVP-broeders die nu progressief doen, straks hun scho ne beloften weer hebben vergeten, dan zal inderdaad een links kabinet een kort leven zijn beschoren. Maar dan zal de arbeidersklasse van christe lijke huize, bij de dan volgende verkiezingen weten waar hun belan gen worden behartigd. Een dergelijke verkiezing zou wel eens een linkse meerderheid kunnen opleveren. De Groeve H. van Dijken De kleine boer Steeds weer stellen de organisaties het bestaansrecht der kleine boeren bedrijven ter discussie. Ik vind dat ze hiermee een deel van hun leden groot onrecht doen. Sinds mensenheugenis zijn er bedrijven geweest die geen volledig bestaan opleverden, en waar dus bijverdiend moest worden, en steeds zijn deze voor de betrokkenen zelf en voor de gemeenschap van grote waarde geweest. In goede tijden vormden ze geen probleem in slap pe tijd waren deze kleine boeren beter af dan geheel werklozen. Nooit hebben ze voor hun produkten meer ontvangen dan de grotere bedrijven en het waren de grote (tarwe) boe ren, die de eerste steun ontvingen. Ook al schuift de grens naar boven van onder vallen er steeds af. De grote kracht van deze bedrijven is dat ze (in tegenstelling tot de grote gespecialiseerde bedrijven) gemakke lijk kunnen worden aangepast aan de beschikbare arbeidstijd vanaf het 'inscharen' (het weiden van vee voor anderen) tot intensief veredelingsbe- drijf en de mogelijkheid om bij het ouder worden geheel op het bedrijf terug te vallen. In de ontwikkeling naar grotere melkveebedrijven passen de kleine uitstekend als opfokbedrijven voor kalveren (dat komt op veel bedrijven in de knel). Waarvoor moet de land bouw in de oostelijke provincies wor den omgevormd naar het Groningse model met zijn grote bedrijven en landarbeiders en het ontbreken van een middengroep? Is het daar zo veel beter? Waarom riepen ze daar het eerst en het hardst om verhoging van de melkprijs? Maar het zwaarst weegt voor mij de menselijke kant. Wie met moeite een stuk zelfstandigheid heeft veroverd, behoeft deze niet ter discus sie te laten stellen. En het zou de bestuurders der landbouworganisaties sieren als ze toonden dit in te zien en zich niet door een schijn-vooruitstre- vendheid op sleeptouw te laten ne men. Hengelo (Gld.) Joh. Luimes Lege huizen In de rubriek Vandaag van 3 oktober (Leidens ontzet) spreekt u de gedach te uit dat de eigenaar van een huis onrechtmatig handelt als hij zijn huis lange (re) tijd leeg laat staan. Dit geschiedt op materiële grond, waarvan u enige sterke staaltjes ten beste geeft. Dat u daarbij alle huiseigena ren verhuurders in een kwaad dag licht stelt (hopelijk onbedoeld), is allerminst respectabel te noemen. Bij publikatie van dit soort sterke staaltjes, is een aanwijzing omtrent het aantal allerminst overbodig. Het woordje 'soms' zegt zo weinig. Dat uw sympathie uitgaat naar 'krakers' van panden rechtvaardigt het kraken niet. liet zou beter zijn als u een plan lanceerde, waarmee -de woningnood kan worden bestreden. Ik denk aan éen extra-belasting (liefst in de vorm van vrijwillige bijdrage) om geld vrij te krijgen oor de woningbouw. De werklozen in de bouw hebben we al. Onbegrijpelijk Het is voor mij onbegrijpelijk, dat iemand als de heer Soede durft zeg gen 'dat prediking van het heil in Christus voor ieder die gelooft in de Wereldraad van kerken van geen be lang is'. De heer Soede kent blijkbaar niet het woord van Christus 'oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt'. Kennelijk weet hij niet dat men kan geloven in het heil door Christus, en juist daarom mee bewogen is, met alle leed en onrecht in de wereld. Ik wil de heer Soede aanraden de bijbel nog eens goed te lezen, o.a. de profeet Amos, maar ook Lukas 6 vers 24 en 25. Bussum Ook het probleem van de radioactieve afvalstoffen komt aan de orde. Materi aal dat maar korte tijd radioactief blijft, kan volgens de brochure in diepe troggen in de oceaan worden gestort, omdat is vastgesteld dat die diepe waterlagen pas na minstens dui zend jaar weer in de buurt van leven de organismen komt. Er is dan geen radioactief materiaal meer over. Op dit punt loopt het (naa reen Zwitsers origineel bewerkte) geschriftje wat achter de nieuwste gedachten aan. Vorige week kwam een werkgroep van het Reactorcentrum Nederland tot het advies, licht radioactief afval toch maar enkele honderden meters onder de grond in een zoutlaag weg te werken. Voor het hoog-radio-actieve afval zijn volgens de brochure oplossingen in principe beschikbaar. Niet alleen de omstreden opslag in zoutmij nen, maar in de toekomst misschien ook 'pstoken' in kweekreactoren. In de komende jaren zal nog moeten worden nagegaan, geeft het slotak koord toe, welke opslagmethode voor zeer lange tijd afdoende zal zijn. De noodzaak van kernenergie wordt toegelicht aan de voortdurende stij ging van het elektriciteitsverbruik, die volgens de producenten zeker zal doorgaan en op de lange duur niet met kolen, olie en aardgas te dekken is. Verder 'uit het oogpunt van mi lieubescherming moet me fossiele brandstoffen zoveel mogelijk vervan gen waar he': technisch mogelijk is en dat is bij de produktie van elektrici- tèit het geval'. Terecht wordt opgemerkt dat de na derende noodzaak om uit gebruikte materialen nieuwe grondstoffen te winnen, flinke hoeveelheden extra energie zal kosten. Over andere manieren om energie op te wekken wordt gezegd dat 'energie- A. Kijne Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM In vele delen van de wereld worden vrouwen door kapi talisten uitgebuit. Zij krijgen lonen die herinneren aan de sociale strijd van vijftig jaar geleden. Alleen door een internationale solidariteitsactie kan aan deze uitbuiting een einde worden gemaakt Dit betoogde gisteren de Engelsman J. E. Newton, voorzitter van de inter nationale federatie van werknemers in textiel-, kleding- en lederindustrie, bij de opening van het eerste wereld congres van deze organisatie in Am sterdam. De federatie telt 3,5 miljoen leden in 52 landen. Voor ons land is de Industriebond NW lid van de organisatie. De secretaris-generaal van het Inter nationaal verbond van vrije vakvere nigingen, Otto Kersten, pleitte voor meer internationale vakbondsacties om een tegenwicht te vormen tegeno ver de zich uitbreidende bovennatio nale ondernemingen. Hij deelde mee dat Duitse financiers in het kader van hun loondumpings-activiteiten actief zijn met investeringen in Oost-Europa. AMSTERDAM In ons blad van gisteren stond een verslag van een vergadering in Amersfoort van wat abusievelijk werd aangeduid als de Politieke Werkgemeenschap van Pro testantse Christenen. Dit moet zijn: de Politieke Werkgemeenschap van Progressieve Christenen. ADVERTENTIE -«édÊBRm ^ttiStSËÉÈËÈÊÊ&SBÈBËËi De Delftse lutherse predikant dr. S. E. Hof heeft bedankt voor een beroep naar Suriname, in het Protestantenblad van de hervormde en lutherse gemeente in Suriname staat hierover: Ofschoon een predikantschap van dr. Hof, gezien zijn afkomst uit dit land en uit onze gemeente en zijn door de doctorstitel bekroonde studie, een historische kans voor onze gemeente leek te zijn. zullen wij er toch begrip voor moeten hebben dat de geestelijke ontwikkeling in de loop van twintig jaar een predikant ook tot de overtuiging kan brengen dat hij thans in ander verband meer op zijn plaats is. Ook een aantal andere overwegin gen zoals de kansen op een voortgezette loopbaan in Nederland en de opleiding van de kinderen hebben de twijfel of hij inderdaad de juiste man op de juiste plaats zou zijn, nog versterkt. Zo heeft zich voor onze gemeente in het klein het drama afgespeeld dat zich in het groot in heel dit land voltrekt: dat een van de vruchten van alle inspanningen om het land tot ontwikkeling en zelfstandigheid te brengen is, dat zijn beste zonen en dochters vervreemd zijn en dat het land na zijn grondstoffen en producten nu ook zijn men sen moet afstaan. Het is moeilijk deze gang van zaken zonder gevoelens van teleurstelling gade te slaan. Beter is het nu in alle nuchterheid ons opnieuw te beraden over de vraag wat ons te doen staat.' In Waarheid en Eenheid, het blad van de gerefor meerde verontrusten dat zijn 25ste jaargang is begonnen, citeert ds. J. B. van Mechelen een paar van de vriendelijke woorden die de nieuwe Kam per hoogleraar dr. K. Runia over het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) schreef. Prof. Runia merkte nl. in het Centraal Weekblad o.m. op: 'Persoonlijk vind ik dat het LCGJ, dat zo enorm veel doet voor onze jeugd, daar (op openheid, red.) recht op heeft.' Het commentaar van ds. Van Mechelen in Waarheid en Eenheid: 'Toen prof. Runia naar Nederland kwam, hebben velen nogal verwachting van hem gehad. Ik heb me gereserveerd opgesteld, omdat ik de zaak wilde aanzien. Zijn uitgangspunten waren mij wat twijfelachtig. Overigens is de zaak toch aanmerke lijk erger dan ik me had voorgesteld. Hoe iemand met verantwoordelijkheid zo kan spreken over een organisatie, die samenwerkt met de meest uitge sproken vijanden van God, is onbegrijpelijk. Het is afschuwelijk. Zelfs al zou het waar wezen, dat het LCGJ veel vcor de jeugd doet, dan kan men alleen maar zeggen: des te gevaarlijker, laten we onze jeugd er niet heen lokken maar er voor waarschuwen.' In het Gereformeerd Weekblad maakt prof. dr. Herman N. Ridderbos melding van hetgeen hij Vit de kerkbladen over christen-zijn in de DDR las in Réforme en in Newsweek. Zijn conclusie luidt: 'Men kan voor de strijd van deze christenen (die een dialoog met het marxisme voorstaan, red.), binnen welke enge grenzen daarvoor dan ook nog ruimte is, slechts eerbied hebben. Maar tevens is het goed te weten wat 'dialoog met het marxisme' oetekent waar dit marxisme de baas is. Het is een dialoog, waarbij een van beide gesprekspartners een muilkorf draagt. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hetgeen hij op deze wijze nog zeggen kan op zichzelf geen invloed of kracht zou heb ben. Want de waarheid is niet gebonden. Maar het woord 'dialoog' betekent iets anders. Voor de marxistische machthebbers is het export-artikel uiteraard belangrijk. En wij maar studeren hoe men met dc woorden van Alain Blancy (in Rélorme, red.) zijn christelijk geloof trouw kan blijven en tegelijkertijd de zegeningen van het marxisme, dat het christelijk geloof bestrijdt bronnen als de warmte van de aarde, de zon, wind en getijden, op het ogenblik weinig mogelijkheden bieden voor energieproduktie op grote schaal'. Daarmee zullen de kritische groepen die zich afvragen waarom die mogelijkheden dan niet veel intensie ver worden onderzocht, niet erg tevre dengesteld zijn. De brochure, die verschijnt onder ver antwoordelijkheid van de N.V. Ge meenschappelijke kernenergiecentral Nederland (exploitante van de reactor Dodewaard), wordt toegezonden aan overheidsinstanties, milieuorganisaties n onderwijsinstellingen. OOSTENDE (KNP) De pauselijke commissie voor Rechtvaardigheid en Vrede is (Justitia et Pax) is door zijn verschillende nationale werkgroepen in Europa verzocht actie te voeren tegen 'het systeem van onderdrukking dat scheiding maakt tussen hiërarchie en gelovigen in de Portugese kolonie- ën Mozambique, Angola en Guinee'. De werkgroepen vergaderden in Oost- tende. Aan de paus wordt gevraagd het zelfbeschikkingsrecht der volkeren in die gebieden te doen erkennen en aan alle nationale groepen is verzocht om de levering van NAVO-wapens aan Portugal te veroordelen, de boycot van Angolese koffie overal te stimule ren en aan te dringen op navolging van de aanbeveling van de wereldraad om investeringen in Zuidelijk Afrika stop te zetten. Op het congres in Oostende werden ook voorstellen geformuleerd'die men woensdag hoopt voor te leggen aan de deelnemers aan de EEG-topconferen- tie in Parijs. Die voorstellen hebben vooral betrekking op vrijere toegang van produkten uit de ontwikkelings landen in de landen van de EEG, op beperking van de eigen suikerproduc tie. en op uitbreiding van de ontwik kelingssamenwerking. BRAND Het was al 's avonds tegen twaalve toen ik plotseling een kreet door hi huis hoorde schallen: er is brand! B woordjes 'er is' luwden mijn eersl schrik omdat ze mij deden conclui ren: niet bij ons. Nu werd het interessante zaak, want zo zijn wi Wij holden de straat op en inderdaa in de zijstraat sloegen de vlammt uit een benedenwoning, of liever: i laaiden hoog op achter het raai Kennelijk had een gordijn vlam gevj In een minimum van tijd stonden] een honderd mensen te kijken i werd er bij het huis in en uit gel pen. De toestand was niet duidelij Waren de mensen thuis of niet? stond een deur open, hoorde die b de brandkamer of leidde die nai boven? Even later stoven drie bran weerwagens de straat in en was ot de politie aanwezig om ons op afstai te houden. De brandweer drong zit naar binnen en spoedig zagen wij ramen weer donker worden. Maar i kwam weer wat meer actie toen n opnieuw vlammen zagen en een scha re stem van drie hoog riep: er is nt een oude vrouw in huis! Dat hos ook zo te zijn, dacht ik, gerustgestd door de overdenking dat het tot maar een brandje was dat zich kena lijk tot één kamer beperkte. Et laddertje werd uitgezet en een gep maskerde brandweerman wrong zit in de bovenverdieping, waar de vroa zich zou moeten bevinden. Even lali kwam het meubilair naar buiten. Bt beklede bank stond danig te brandt en zette ons allen in een 'onaait gloeien', zoals de dichter zegt. Et dappere spuitgast richtte er besbj zijn straal op en het vuur doofde. een onzer niet verhinderde hem waarschuwen voor het smeulen, «d dat spul dat zich in dergelijke bann bevindt kan wat dat betreft hardni kig zijn. Ik vroeg me af: heet dit 4 een binnenbrandje of een uitslaan] brand, want daar zijn category voor. Ook het onheil ordenen wij] dat moet ook. Dat zouden we i veel meer moeten doen. Daar kan) onheil nl. niet tegen. Wie het ori en onderbrengt heeft het al half wonnen. Dat bedacht ik nog terwijl daarna een ommetje maakte rooklucht kwijt te raken. NED. HERVORMDE KERIv en v/aar het kan met de maatregelen van de politiestaat tegenwerkt, pest en vervolgt, deelach tig kan worden. Totdat wij, al dialogiserende, er achter komen, zij het hopenlijk niet te laat, dat als de dialoog nog eens tot werkelijkheid wordt men haar slechts nog door de reten en de kieren van een goed geconstrueerde muilkorf kan voort zetten.' In het hervormde blad Woord en Dienst schrijft prof dr. K. Strijd over belijdenis en tucht. Een kert fragment: 'In de Vredeskrant 1972 over 'De macht van Europa' wordt een enkele maal de NAVO ge noemd, maar dat heeft niet veel om het lijf. Van voorlichting en doorlichting vanuit de kern van het christelijk belijden geen spoor. Dit zwijgen weerspréékt het belijden. Voor het alsnog aan vaarden van onze opdracht ten aanzien van alles wat met de NAVO te maken heeft déér moeten we onze tijd voor gebruiken en niet voor eventue le langdurige en nutteloze leertuchtprocedures.' In de gereformeerde 'Friese Kerkbode' schrijft ds. L. H. Kwast over de van de verontrusten uitgaan de pastorale leergangen in Rotterdam en Zwolle o.m dit: de Pastorale Leergangen in Rotterdam en Zwolle kunnen niet worden doodgezwegen of met enige laatdunkendheid afgedaan als het nacht- schooltje van de club der verontrusten. Daarom pleit ik voor een vorm van erkenning van deze leergangen, zodra ze bewezen hebben een waarde volle bijdrage te kunnen leveren tot het leven en de arbeid van de kerken. Dit pleidooi mag sommigen ietwat revolutionair in de oren klinken, maar het lijkt mij de voor de hand liggende conclusie. De Gereformeerde Kerken zijn zelf pluriform geworden. Men kan bezwaarlijk ener zijds deze pluriformiteit in bescherming nemen en tegelijk anderzijds uitingen van deze pluri- daarvan mééwillen.' formiteit wraken. Wie iets wil, moet de gevolgen Beroepbaar: drs. C. A. v. d. Sluij Molendijk 37, Oude Tonge, reeds b roepen te Poederoijen en St. Philip land, en kand. G. K. Korporaal I Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen E. Venei te Zwijndrecht. EVANG. GEMEENTE IN NED. Aangenomen: naar Stadskanaal Kuipers aldaar. AMSTERDAM Ter aanvulling ons bericht, vorige week, over Zeeuwsvlaamse hervormde predik ten, die een extra tractementsval ging van 4500 gulden hebben afge» zen, wordt ons medegedeeld ter vt> koming van misverstand, dat dit ri een verhoging ineens zal zijn, ffl een, die zich uitstrekt over verscb dene jaren. De bedoeling van dit synode-voon (een definitief besluit moet nog den genomen) is, dat de hervorm predikantstractementen daardc enigszins in de buurt komen van lerarensalarissen. Cecil Saint -Laurent: Lola Monl Uitgave: De Arbeiderspers-Amsl dam. Prijs ƒ16,50. De Franse schrijver Jacques Lau" die met zijn roman Les betises 1971 de Prix Concourt werd toe kend, heeft onder de naam Cl Saint-Laurent ook een groot aar» avonturen- en liefdesromans op naam staan. We noemen in dit band Lucretia Borgia. Zijn in I uitgekomen roman over het leven de danseres Loila Montes is een eenschakeling van Europese scha» len in de negentiende eeuw, Parijs en MUnchen als bonte hook nelen. Wie geïnteresseerd is in gedragingen van een vrouw, die niets ontziende wijze dood en ver# zaait, komt in dit met vaart gescb ven verhaal wel aan z'n trekken. B die op drieënveertig jarige leeftijd Amerika is overleden haar 1M1 opwindende creatie was danser» een circus buitte haar schoon» dusdanig uit, dat zij in Parijs dodélijk duel ontketende en later I ning Lodewijk van Beieren nagen' in de afgrond stortte. Deze feiten» al voldoende om te veronderstel dat deze dochter van een ScW officier en een creoolse danseresn veel beroering heeft gezorgd. D« beiderspers, die het verhaal door^ mone Hartog liet vertalen, gaf een opmerkelijke stofomslag mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2