Nixon liet meeste bommen gooien Tsjechoslowaakse vakbeweging onder de slopershamer Thieu keert zich fel tegen coalitie Amin wijst Britse ambassadeur uit ElO Arabische commando's kwamen naar Israël op toeristen-bezoek speciaal cassis Ramsey Clark verklaart in rapport: voor de slanke tijdelijk van137voor /PI Allende reageert fel op staking Geen doorbraak in inter-Duits gesprek fROLW/KW ARTF.T VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 KOPENHAGEN (AFP, Reuter) President Nixon heeft meer bombardementen laten uitvoeren dan enig ander in de geschiedenis, zo luidt een van de stellingen van het rapport dat de Amerikaanse oud-minister van jusiitie, Ramsey Clark, heeft opgesteld naar aanleiding van zijn recent bezoek aan Noord-Vietnam. Het rapport is gepubliceerd op de zitting van het 'internationaal comité van onder- roek naar de oorlogsmisdaden van de Verenigde Staten in Indochina' in Kopenhagen. BUITENLAND T7/K9 Hij schrijft dat de bombardementen talrijke woonhuizen en scholen heb ben verwoest in Hanoi en Haiphong. In de ruïnes hie hij heeft gezien moe ten veel mensen om het leven zijn gekomen. Clark beschuldigt de Vere nigde Staten ook van opzettelijke ver mesting van het dijkenstelsel in Noord-Vietnam, dat miljoenen mensen voor catastrofale overstromingen moet behoeden. Ook twee Fransen, die deeL uitmaak ten van Clarks missie, de hoogleraar lYves Lacoste en de ingenieur Daniel Mandelbaum schrijven in hun rap port, dat overstromingen ais gevolg van verwoesting van dijken aan an derhalf tot twee i miljoen mensen het leven zouden kunnen kosten. Ze zijn van mening dat'de Amerikanen de dijken opzettelijk bombarderen. Als bewijs daarvoor yoeren ze aan dat de bombardementen 'vooral gericht ble ken op rondingen in de dijken (op deze plaatsen staan de dijken bloot aar. de meeste druk van het rivierwa ter), op plaatsen waar rivieren bij elkaar komen en op gebieden waar het land lager ligt dan het rivierpeil. Anthony Russo, de mede-beklaagde TEL AVIV, KOEALA LOEMPOER, BEIROET (AP. Reuter, UPI) Ara bische guerrilla-strijders, die als toe risten Israël zijn binnengekomen, zijn veran .woordelijk voor 36 sabotageac ties, die deze zomer in Israël en in de door Israël bezette gebieden zijn ge pleegd. Dit hebben militaire zegslie den gisteren in Tel Aviv meegedeeld. Zij verklaarden, dat er meer aansla gen verwacht kunnen worden, voordat de Israëlische veiligheidsdienst de nieuwe groepen onschadelijk heeft ge- maak-'.. De saboteurs zouden Israël zijn bin nengekomen via Jordanië, door zich te mengen onder ,de 150.000 Arabiern die in de afgejopen maanden op grond van het 'zomer-bezoek-program- raa' als toeristen naar Israël en de bezette gebieden kwamen. In het ka der van dit jaarlijkse programma staat Israël Arabieren uit alle landen van het Midden Oosten toe om vrien den en verwanten in Israël en de bezette gebieden te bezoeken. De saboteurs, die op deze wijze het' land zijn binnengekomen, zijn onder meer verantwoordelijk voor de aan slag op een supermarkt in Jeruzalem, aanvallen op militaire voertuigen in de bezette gebieden en het verzenden van bombrieven, zo werd gezegd Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat nieuwe maatregelen zijn genomen om Israëlische ambassades, gebouwen en burgers in het buitenland tegen Palestijnse commando-aanvallen te beschermen. Ontkend werd het be richt in het blad Yedioth Aharonoth. dit de Amerikaanse regering een hint zou hebben gegeven, dat er minder Israëlische functionarissen naar de VS moeten komen, die met extra veilig heidsmaatregelen omringd moeten worden. Volgens het krantebericht zou de taak van de Amerikaanse vei ligheidsdiensten zwaar belast zijn door de komst van Israëlische functio narissen naar de VS, die bewaakt en beschermd moeten wórden. De Palestijnse commando-organisatie Zwarte September heeft volgens be trouwbare kringen in Koeala Loem- poer een brie» gestuurd aan de rege ring van Maleisië, waarin verontschul digingen worden aangeboden voor het versturen van bombrieven vanuit Maleisië aan joodse organisaties en personen in een groot aantal landen. van Daniel Ellsberg heeft verklaard dat hij over bewijzen beschikt, dat Zuidkoreaanse grondtroepen in Zuid- Vietnam de inwoners van twee dor pen om het leven hebben gebracht. Russo getuigde in geschrifte voor de internationale commissie die deze week in Stockholm een congres houdt onder voorzitterschap van Gunnar Myrdal. Volgens Russo zijn de bewijzen te vinden in een rapport van de Rand Corporation. In het rapport zijn inter views met Vietnamese gevangenen en overlopers opgenomen, aldus Russo. Er wordt tot in details aandacht ge schonken aan 'marteling van gevange nen, moord op burgers, onbeperkte bombardementen op dorpen en zie kenhuizen, gebruik van giftige chemi caliën en andere oorlogsgruwelen, zo als het effect van napalm en andere wapens'. Russc verklaarde dat in het Rand- rapport weinig staat dat niet al alge meen bekend is. 'Het belangrijke is dat het allemaal al in 1965 gebeurde en de Amerikaanse regering er toen al weet van had', zei hij. De twee dorpen zijn volgens hem door Zuidko reaanse geallieerden van de Amerika nen en Zuidvietnamezen uitgemoord. Ev zijn geen bewijzen dat generaal William Westmoreland, in die tijd opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, de zaak onderzocht. 'Ze werd zoals ge bruikelijk onder tafel geveegd', voeg de hij eraan toe. (ADVERTENTIE) Sensatie in Iglo's Ideejenwinkel! Spinazie nieuwe oogst. Bijvoorbeeld: pak van 900 gram van 1.95 nu voor 1.60. Deze radiofoto (van slechte kwaliteit) uit Hanoi laat zien wat er van de Franse legatie over was, nadat er Amerikaanse bommen op waren gevallen. SAIGON (UPI, Reuter, AP) President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren nog eens nadrukkelijk gezegd zich met alle kracht te zullen verzetten tegen een drie-partijenregering in Sai gon. Gespeculeerd wordt dat Amerika tijdens het geheime overleg in Parijs op dit punt concessies heeft gedaan. Thieu sprak gisteren een grote groep studenten en scholieren toe. Hij riep: 'Zij die voor een coalitie met de com munisten zijn, moeten hun hand opste ken. Ik ben er zeker van dat de bevolking en de soldaten hen niet langer dan vijf minuten zullen laten leven.' Even later zei hij: 'Mijn leven is goedkoop, maar mijn verantwoordelijkheid staat me niet toe af te treden, als de vrede niet met garanties is hersteld. Dat betekent dat als de communistische aanvallers nog steeds een coalitie-re gering en een communistische ideolo gie willen opleggen, ik tot het einde zal vechten.' In Saigon zijn inmiddels stickers uitgedeeld, die aan de huizen bevestigd moeten worden en, zeggen: 'Mijn gezin aanvaardt geen coalitie regering.' De Algerijnse ambassadeur in Noord- Vietnam, Aderazak Boehara, heeft gis teren verklaard, dat de Franse legatie in Hanoi wel degelijk getroffen is door Amerikaanse bommen en niet door Noordvietnamese Sam-raketten. 'Ik stond op de binnenplaats van de ambassade en kan bevestigen, dat het Amerikaanse bommen waren', zei hij. Een bom-fragment was op twee meter ifstand van hem neergekomen. Vol gens de diplomaat waren de bombar dementen 'systematisch en opzettelijk'. ONDERZOEK Amerikaanse militairen hebben giste ren toegegeven dat het ongebruikelijk is dat Sam-raketten op de grond ont ploffen. Het Amerikaanse onderzoek naar de herkomst van de projectielen, die op de Franse legatie belandden, is in volle gang. Marine-piloten worden uitgebreid ondervraagd op het vlieg- KAMPALA, LONDEN (Reuter, AP, UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de Britse hoge commissaris in Kampala, Richard Slater, meegedeeld dat deze Oeganda moet verlaten, zodra de laatste van de uitgewezen Britse Aziaten is vertrokken. dekschip Midway. Ontkend werd dat de piloten thans beperkingen zijn op gelegd. 'De minister heeft gezegd dat \v» door zullen gaan met wat we te doen hebben.' India heeft gisteren een formeel pro test ingediend tegen de beschadiging van zijn missie in Hanoi, tijdens de luchtaanval van woensdag. Het ge bouw ligt op 50 m. van de Franse legatie. Volgens de Indiase regering zijn ruiten vernield en zijn twee pla fonds beschadigd. Niemand werd ge wond. Vólgens het persbureau Nieuw China werden bij het bombardement talrijke huizen vernield in de woon wijken van Hanoi. Pierre Susini, het hoofd van de Franse legatie, is aan de- beterende hand. Hij werd gisteren in het ziekenhuis bezocht door premier Pham Van Do>nig. President Nixon heeft de Franse president Georges Pompidou in een persoonlijke bood schap zijn spijt betuigd over het. bom bardement. COMMENTAAR Hot Amerikaanse dagblad New York Times heeft met een fel hoofdartikel gereageerd op de vernietiging van de Franse legatie. 'Het is moeilijk niet tot de conclusie te komen dat de president een welbewuste campagne van diplomatie via geweld voert, waarbij hij poogt de bevolking van Noord-Vietnam te bombarderen tot onderwerping aan zijn voorwaarden op het Parijse overleg.' Een studie commissie van de Amerikaanse spnaat kwam juist gisteren met een rapport, waarin werd gezegd dat de Ameri kaanse bombardementen er weinig toe hebben bijgedragen belangrijke con cessies van Hanoi los te krijgen. Volgens Amin is Slater verantwoorde lijk voor 'enkele van de ongefundeer de berichten in de Britse pers', dat er moeilijkheden in Oeganda op komst zouden zijn. Hij zou Britse onderwijs krachten en artsen in Oeganda de raad hebben gegeven, hun vrouwen en kinderen te laten vertrekken en tijdens de invasie van vorige maand uit Tanzania de Britsfe leerkrachten telefonisch geadviseerd hebben om ruiet aan het werk te gaan. De Oegan- dese president verklaarde dat hij nie mand in Oeganda wil laten blijven, die tegen de belangen van het land handelt. In Britse regeringskringen is men erg verbaasd over Amins uitwijzing op termijn vain Slater, diie nog zeer on langs door de president ails zijin beste vriend werd betiteld. Geen van de beschuldigingen van Amin zou op waarheid berusten, volgens Londen, omdat Slater juist de Engelsen in Oeganda zou hebben aangeraden hun werk voort te zetten. Een woordvoer der van buitenlandse zaken noemde Amins laatste stap onredelijk en on vriendelijk en zei, dat Londen 'een gepast antwoord zal geven'. ENOCH POWELL Het congres van de Britse conservatie ve Partij in Blackpool heeft gisteren een scherpe aanval van de ultra-recht se afgevaardigde Enoch Powell op de immigratie van de Britse Aziaten uit Oeganda afgewezen. Powell oogstte weliswaar luide toejuichingen, toen hij premier Heath ervan beschuldigde diens verkiezingsbelofte te hebben ge broken, door de uit Oeganda uitgewe zen Aziaten in Engeland toe te laten. Maar zijn ontwerp-resolutie, waarin hij van de regering onmiddellijk actie eiste om aan de vloed van gekleurde (ADVERTENTIE) i immigranten een eind te maken, werd door de vereniging van jonge conser vatieven onmiddellijk geamendeerd. Dit amedement complimenteerde de regering met haar besluit de door Oeganda uitgewezen Aziaten op te nemen. De 'bijgeschaafde' resolutie werd vervolgens met 1721 tegen 735 stemmen aangenomen. Tevoren had Powell zijn eerder geuite waarschu wing herhaald, dat de gekleurde emi granten-gemeenschap in Engeland nu al meer dan twee miljoen mensen omvat en tegen het eind van deze eeuw wel eens tot vijf miljoen kan zijn gestegen. Volgens Powell heeft Engeland geen andere verplichting om de Oegandese Aziaten toe te laten, dan een morele, die andere landen echter net zo hebben. SANTIAGO (Reuter) De Chileense regering heeft gisteren tien provincies onder militair gezag geplaatstvracht auto's gevorderd en 200 personen gearresteerd, in een poging een mas sale staking van het wegtransport te verijdelen. De wegtransport-bedrijven hebben de staking afgekondigd, uit protest tegen het plan van de regering om in de provincie Aysen (930 km ten zuiden van Santiago) een staats-transportbe- drijf op te richten. De 200 arrestanten 2tin eigenaars van vrachtwagens, die hun vervoermiddel op straat hadden laten staan om de weg te blokkeren. Woensdag werd een chauffeur in een reeks van incidenten gedood, toen vijfduizend vrachtauto's door de sta kingsactie gedwongen werden te stop pen. De regering gelastte woensdaga vond alle radiostations in Chili om ieder half uur officiële communi- qué's over de situatie en de genomen regeringsmaatregelen uit te zenden. De provinciale besturen hebben op dracht gekregen, op alle vrachticagen- chauffeurs een beroep te doen zich tegen de stakingsactie van hun werk gevers te verzetten en zich bij specia le kantoren te melden. Indien de chauffeurs dat doen, worden de ge- confiskeerde wagens hun ter beschik king gesteld. BONN (DPA, AP, Reuter). De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl hebben gisteren in Bonn hun driedaagse vijfde gespreksronde over een bilateraalbasis-verdrag tussen hun landen geëindigd. De volgende ronde begint op 24 oktober, eveneens in Bonn. De beide onderhandelaars deelden journalisten mee, dat er op onderge schikte punten enige vooruitgang was geboekt, maar dat er over de belang rijkste kwesties geen doorbraak was bereikt, nl. over de vraag of er een eenheid van de Duitse natie is, zoals Bonn stelt, of alleen twee Duitse sta ten, zoals Oost-Berlijn wil. Bahr zei, dat een afronding van het basis-verdrag voor de bondsdag-verkie zingen van 19 november niet uitgeslo ten is. maar dat hij er niet op rekent. Top gezuiverd, maar arbeiders laten zich de wet nog niet voorschrijven door D. H. Grasman Het gaat bergafwaarts met de vakbeweging in Tsjechoslowakije. De hoop van 1968 is vervlogen. Het zag er in het voorjaar van 1968 zo hoopvol uit. De vernieuwingsbeweging onder Doebtsek was van fun damentele betekenis voor de vakbeweging, die een wezenlijke bij drage tot dit proces geleverd had. In zeer korte tijd deed de vak beweging afstand van de traditionele rol, die de vakbeweging in een communistisch land speelt en ontwikkelde zich tot een meer zelf standige organisatie van werknemers. De ontwikkelingen op politiek schudden ook de vakbonden wakker. litiek, die in Oost-Europa voluit geldt, ook in Tsjechoslowakije vóór 1968. be functie van de vakbeweging in een communistisch land is fundamenteel anders dan in een democratisch land. In het eerste geval ds de vakbeweging een verlengstuk van de staat en is het naar taak de doeleinden van de com munistische partij doorgevoerd te krijgen; zij moet de arbeiders organi seren en controleren zodat de doel- An"'ugen vain P'an bereikt worden. AMe handelingen van de arbeiders die Qeze doeleinden in gevaar kunnen orengen, moeten worden uitgescha- Keid, Op die wijze hebben de vakbon- ?.ea ©en controlefunctie die veel ge- iijkt öp die van de ondernemmgsin- stanties die belast zijn met het tref- «n van disciplinaire maatregelen, «at wgaat er daarljÜ van uit dat staatsbelangen eveneens arbeidersbe- ?"§en zijn en uit die gelijkheid ont- v j de roede-verantwooi'delijkheid van de arbeiders voor de juiste uit- oering van het plan van de partij. In uie gedachtengang kan het vragen om "mer loon of het veelvuldig verzui- en van het werk een misdrijf bete- ne" te§en de staat, de maatschappij tvui if de ei§en arbeidersbelangen, wnectieve arbeidsovereenkomsten die va£x!?a] tu?sen de werkgevers en de ha ?°n in ov©rleg eventueel na ben i strijd worden gesloten, heb- in een communistische maat- Daa P'-- een heel ander karakter. hu ,'2IJn het eenzijdige contracten de vakbonden de plicht opleggen diLj1 b.V?ering te verzekeren van de {"rouktie-doelstellingen en daarnaast arh^01a zor§ ten behoeve van de T/n^lde.rs te bevorderen. Dit is de inistische visie op de vakbondspo- Democratisering Het scheen in 1968 ha het ontwaken van de vakbeweging igeheel anders te worden. Politieke besluiten die voor heen eenzijdig van hoven naar bene den waren gericht, gingen zich plotse ling eveneens van de basis naar boven richten. Daaruit bleek een zekere mate van democratisering binnen de organisa tie. De behartiging van de belangen van werknemers stohd weer in het middelpunt van de activiteit, waarbij men althans theoretisch eveneens het traditionele strijdmiddel: de staking, accepteerde. Deze opibuiging leidde ertoe dat de vakbeweging een anti- autoritaire rol ging spelen die de betekenis van de partij ten opzichte van de vakbeweging deed afnemen. De hervormers van de vakbeweging veroordeelden blijkens een artikel in het vakbondsblad 'Prace' van 13 maart 1968 in het bijzonder de tot dan toe door de partij toegepaste regel, de sleutelposities in de vakbon den te laten innemen door partijfunc tionarissen, als gevolg waarvan de vakbonden ondergeschikt werden ge maakt aan de partijleiding. De invasie van de Sowjets remde de hervorming van het vakbondswezen af zonder deze onmiddellijk te stoppen. In het ontwerp-statuten van de vak centrales van september 1968 een maand nó de invasie werd nog steeds een aantal hervormingen voor gesteld, zoals een verdergaande decen tralisatie van de organisatie om de bedrijfsgroepen te versterken; het recht voor de vakcentrale om als onafhankelijke politieke oppositie groep op te treden; mede-zeggenschap bij de economische besluitvorming in de bedrijven en hulp bij de opbouw van arbeidersraden met bepaalde be- T6CJ6nSl9Q voegdheden op het niveau van de onderneming. sak weer nadruk worden gelegd op de medt-veiantwoordelijkheid van de werknemers bij de uitvoering van de economische doelstellingen van de partij. Dat betekende dus de weg terug naar vóór 1968. Terugkeer Toen na de invasie de conservatieve communisten zich weer lieten horen, kon men de vakbeweging beschouwen als het sterkste organisatorische steunpunt van Doebtsek, zonder dat zij echter in staat was het proces van hernieuwde centralisering van het po litieke leven te voorkomen. Tijdens het 7e congres van de vakbeweging werden de statuten veranderd; een duidelijke terugkeer naar de oude situatie, aldus Radio Praag van 4 maart 1969. De vakbonden erkenden weer de leidende rol van de partij hoewel uit de tekst van de statuten afgeleid kon worden dat men toch van plan was de nieuwe koers voort te zetten en ten opzichte van de staat en de economische organen onafhan kelijkheid na te streven. De verkiezing van Hoesak in de plaats van Doebtsek was een zware slag voor de vakbonden. De politieke 'consolida tie' werd door Hoesak als grondslag voor het politieke bandelen nage streefd. De vakbonden dienden terug te keren tot hun traditionele onderge schikte plaats. Al spoedig ontstonden er discussies, waarbij de vakbonden ervan beschul digd werden dat zij de partijdiscipline niet zouden hebben geëerbiedigd. (Ra dio Praag 9 juli 1969). De vakbondspolitiek van 1968-69 werd door de nieuwe leiding van de partij, onder Hoesak, verworpen. Men vond dat de vakbonden revisionistisch en opportunistisch gehandeld hadden. Zij zouden hebben nagelaten de Leninisti sche grondslagen van de vakbondspo litiek te accepteren, aldus een artikel in Prawda' (Presburg) van 14 januari 1971. Daarom moest volgens Hoe- Tot nu toe is het niet gelukt deze controlefunctie tot genoegen van de partij en de top van de vakbeweging uit te voeren. Op 2 april 1971 klaagde een televisiespreker over de traagheid van het lagere kader om op te treden tegen de slechte situatie in de bedrij ven Hij waarschuwde dat als het niet mogelijk zou blijken dit soort mis bruiken op vreedzame wijze weg te nemen, cr niets anders overbleef dan de toepassing van de wet. Deze eis aan de vakbeweging om de leden aan de basis actief te laten worden, werd al reeds vele malen naar voren gebracht Daaruit valt af 'e leiden dat de werknemers weinig gedisciplineerd zijn en niet bereid zijn zich aan een controlesysteem te onderwerpen. Het zoeken van een uit weg uit deze situatie is een politiek probleem van de hoogste orde. Economische groei is in Tsjechoslowa kije slechts te bereiken door verhoog de aibeidsproduktiviteit. Veelvuldig verzuim, een groot aantal ongevallen en een grote mate van wisseling van werkgever verhinderen de economi sche expansie. Daar er grote tekorten zijn op de arbeidsmarkt is het duide lijk dat Tsjechoslowakije zich deze luxe niet kan veroorloven. Een voorbeeld van de problematiek kan zijn de mededeling van Strougal, één der leiders, dat minstens 25 pet. van dt ziek gemelde werknemers in werkelijkheid helemaal niet ziek wa ren, zoals uit een onderzoek bleek. En vervolgens dat de meeste arbeidsonge val n in het jaar 1971 duidelijk het gevolg waren van het gebrek aan arbeidsdiscipline. Een groot kwaad is ook de veelvuldige wisseling van werkgever. Een hoge beambte merkte in een uitzending van Radio Hvezda van 24 april op dat, als men zo doorgaat, in de lopende planperiode Doebtsek: de vakbeweging was zijn sterkste organisatorische steunpunt na de invasie. gemiddeld elke arbeider een keer van werkgever is veranderd. Het is duide lijk dat dit proces hoge kosten en verliezen met zich brengt. Dit bracht de autoriteiten ertoe te proberen de beslissingsvrijheid van de bedrijven bij het aanstellen van nieuw perso neel te beperken. Talrijke bedrijven kregen een bepaalde personeelssterkte voorgeschreven, doch ook deze maat regelen bleven tot nu toe zonder succes. Wetswijziging De nieuwe leiders proberen zowel de top van de vakbeweging als de leden aan de basis in hun greep te krijgen. Gebleken was dat de vakbonden niet in staat en bereid waren hun oor spronkelijke taken weer op zich te nemen; zij waren niet tot een zuive ring in de eigen gelederen in staat. Daarom werd eind 1969 een wijziging van het Wetboek van de Arbeid afge- Hoesak: onder zijn leiding verwierp de partij de vakbondspolitiek van 1968-1969. kondigd, waarbij de autoriteiten het recht kregen die functionarissen te ontslaan, die zich voor hervormingen ingezet hadden. Functionarissen konden hun functie verspelen in verband met misdrijven tegen de socialistische orde zonder dat de vakbonden zelf ingeschakeld behoefden te worden. Daardoor kon de zuivering van de vakbonden be spoedigd worden en de weerstand te gen het beleid van Hoesak "gebroken. In iebruari 1970 werd de vakbondslei der Polacek uit zijn functie ontzet. Zijn opvolger Jan Piller zei bij die gelegenheid dat een van de eerste taken van de nieuwe leiding zou zijn het elimineren van 'rechtse krachten'. En in overeenstemming daarmee ging enkele maanden later de partij over tot zuivering van de leiding van de vakbeweging. Het gehele presidium en het secretari aat van de Tsjechische vakcentrale en de voorzitters van 11 Tsjechische vak bonden werden uit hun ambten ont heven. Later kwamen ook de Slowaak se vakbonden aan de beurt. Aan Pil ler lukte het echter niet de basis zover te krijgen dat zij zijn 'consoli- deringsbeleid' aanvaardden. Daarom werd hij in maart 1971 door Hoff mann opgevolgd, die bepaald tot de orthodoxe communisten kan worden gerekena. Daarmee was de zuivering van de top van de vakbeweging afge sloten. Dit ging gepaard met een bijna volledige amputatie van het ka der van functionarissen. Basis Aan de basis echter, in de onderne mingen, bleek deze zuivering niet zo eenvoudig uit te voeren. Nog steeds werkte de invloed van de bedrijfsra- den na, die in de tijd van de hervor ming weliswaar een kort leven had den gehad, maar die toch diepe in druk op de arbeiders hadden gemaakt. Dit feit en de algemene apathie onder de arbeiders stonden het consolide ringsproces in de weg. Ondanks het feit dat tussen de 50 en de 80 pet. van de leden van het laagste kader vervangen werd. lukte het hun opvolgers niet de van boven af voorgeschreven politieke en organi satorische ombuiging uitgevoerd te krijgen in de basisorganisaties. Het in juni 1972 gehouden congres van de Tsjechoslowaakse vakbeweging had een blijk moeten zijn van de voltooi ing van het 'normaliseringsproces', maar de houding van de arbeiders heeft wel doen zien dat men daar nog niet aan toe is. Hoffmann zal het niet eenvoudig heb ben bij de uitvoering van zijn op dracht om de werknemers in Tsje choslowakije in zijn greep te krijgen. Overigens blijkt uit dit alles heel duidelijk dat de vakbeweging van Tsjechoslowakije onder de slopersha mer is terecht gekomen en dat van de droom van 1968 niet veel is overgeble ven. De heer Grasman is secretaris van het CNV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9