m dichtbij De Arnhemse raad is de enige 'duiventil' niet •ff l foiiimentaar iehelpen Raadsleden moeten maar schipperen tussen gemeente en werkgever Dames gaan voor bij NS Hoe? Hoe eerlijk is een mooi gebaar? Kinderboeken In de grote steden is het een dagtaak Rook'bom' tegen overvallers uw probleem Herfstvakantie £Flevohof op de plaat - pop op de plaat-popopdep koopje handdruk Ronnie Hawkins kijkt terug Indianendorp «levohof TROUW KWARTET VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 BINNENLAiSD Ï5/K7 tie alleen de feiten en de woorden streert in de ontwikkeling van het ïoegcn tussen Rome en de Neder- se katholieken, kan daaruit niet een afleiden, dat het hier om een rkclijk conflict gaat. Onverwachte lingcn om de koers van een üteronderneming te wijzigen, wor- 6ók gedaan door wereldconcerns: tdemonstraties, petities, open en en adhesiebetuigingen kennen óók uit de politiek. Al deze strijd- len die ons zo volop ver- uwd zijn hebben als vanzelfspre- Jend hun plaats gekregen in het con ks w Het tussen Rome en de Nederlandse 1jrkprovincie. )p het ogenblik is er vooral geïn- pireerd door meelevende redacteuren Ivan de KRO een handtekeningen- ictie gaande, waarin rooms-katholie- Ktt hun vertrouwen betuigen in het I jelcid van kardinaal Alfrink. Wij ho- pen, dat zeer velen tekenen, maar :rar%gelijkertijd komt het ons een beetje °P rmzalig voor, dat het bij actie(s) van ien 'c;ze aarc* dit geen 'behelpen' voor een kerk itgei&net een ri'ts, die zovele en zo diepe rormen üancikt om deze zorgen in uit v d^ likken'; Indien Rome zich van op SRr.icldse mchtsmiddelen bedient in ltiën ifct (klein)gelof dat het de enige me- ^0(*en z'^n 03 Nederlands katholieke -en :erk te redde, moet die Nederlandse toch kerk dan nietjuist heel kerkelijk ant woorden? Indtn het een goede zaak raa.? is, waarvoor dt Nederlandse bisschop- Pen cn bun §C5Vigen staan indien urg zij werkelijk gkwetst zijn door deze rden afstandsbediening vanuit het Vaticaan °f (en daarvan zijr wij overtuigd), waar- anw( om dan geen igemene vasten, geen gebedswaken, gen speciale intenties ten en wat dies mer zij? Natuurlijk niet ebni om de instortingen het Vaticaan af te smeken of om ht eigen gelijk van de deg bisschoppen een goddelijke sanctie te irtto geven. Dan lievei de straat op. Maar e d als de emoties ovr wat er gebeurt, zo [hoog lopen, en al: men zich zo in het F nauw gedreven vfelt als vele rooms- katholieke geloosgenoten vandaag £doen, dan is er rein om eens alles in ;de liturgie toe te fitsen tot een bede om opheldering vaühet wanbegrip, een bede/om ophef fin, van de ban van vrees waaruit tot nvtoe is gehandeld, kardinaal Alfrink is voor velen die hem kennen, een shuchtere man met 5J heel Vat ingebouwce remmingen, die hem Ijelett^n. zijn tvistgeding met Ro- jelie me door de hele ker; te laten meevoe lden! Icn; Maar door die <p zichzelf loffelij- 1 kc bescheidenheid blift het ook teveel 'zijn' zaak. Onbewust, wordt dat beeld EO I bevestigd door d:° idhesie-actie: de eti f bisschoppen en achtei hen hun mede gelovigen. Het werkeljke beeld is: de lisschoppen temidden van hun mede gelovigen. Dit beeld is voor Rome met open brieven, petities en derionstraties nooit duidelijk te maken. Wel in het ontwa penende gebeuren van een kerkdienst. Tenminste zo komt het ons voor, lis wij er van terzijde tegen aankijken. ;rkk ken :an waai uit ien ten -je In hyj ,00 Pope int lx Ij j-. i), om gd: s'c 10 Zodra ze 60+ zijn hebben ze 65+-voordeel. Neem een pasfoto en bewijs van uw leeftijd mee. Bijvoorbeeld uwpaspoort. Damesjaarkaart 60+ f50.- Driemaandskaart 60+ f20.-. Het hele jaar de halve enkele-reisprijs. Folder aan 't loket. Dames 60+. Nieuw l Voordelig uit met NS Het perspectief: lege raads- zetels Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG Welke Nederlanders kunnen en willen tegenwoordig nog gemeenteraadslid worden? Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft men de indruk, dat er bepaald te wei nig zijn. De vereniging gaat daarom een commissie instellen, die moet nagaan hoe men de raadszetels weer wat begerenswaardiger kan maken. De aanwijzingen voor de veronderstel ling, dat er nog maar weinig mensen in een gemeenteraad gekozen willen worden, zijn vele. Al jarenlang kan men alom in den Tande partijmensen erover horen klagen, dat het zo moei lijk is de geschiktste mensen op de kandidatenlijst te krijgen. En de goei erds, die zich dan toch laten strikken voor dat baantje, blijken lang niet allemaal geestdriftige propaganda-ma kers voor de raad te worden als ze er eenmaal in zitten. Integendeel, heel wat lopen er al weer uit, ver voor het einde van de zittingsperiode van vier jaar. Arnhem wist dezer dagen de aandacht op zich te vestigen met het bericht, dat nu al twaalf van de 39 raadsleden zich hebben laten vervangen sinds de verkiezingen van 1970. En de Arn hemse raad is de enige duiventil niet. Amsterdam zag in het eerste jaar na de verkiezingen bijna een kwart van de raadsleden gaan. Het cijfer wordt nog sprekender als men bedenkt, dat van de mensen, die de lege plaatsen mochten innemen velen al bij voor baat bedankten voor de eer. Zoeter- meer en Castricum zijn andere voor beelden van raden met een groot verloop. Landelijke cijfers over het verloop zijn er niet, omdat het niet centraal geregistreerd wordt. Waarschijnlijk is tijdgebrek wel de grootste oorzaak voor dit verschijnsel. In Arnhem en Amsterdam althans gaven de meeste raadsverlaters dat als reden op. Het raadswerk bleek niet te combineren met de gewone beroeps werkzaamheden. Een Amsterdamse PvdA-er trok daar een andere conse quentie uit: hij gaf zijn baan op, om al zijn tijd aan het raadswerk te kunnen geven. Een voorbeeld wat on mogelijk veel navolging kan krijgen, want de vergoeding, die raadsleden ontvangen is niet groot. In de grote steden komt men ten hoogste aan Astrid Lindgren, de schrijfster van de fj'PPi Langkousverhalen, vertelt in b«lla uit de Kabaalstraat' van een eigenwijs-ondeugend, maar toch wel vijfjarig meisje. Lotta is, net als yPPi, erg ondernemend. Ze beleeft in ae Kabaalstraat allerlei gezellige en veelal vrolijke avonturen, al dan niet samen met Jonas en Mia Maria, haar oroertje en zusje. Het boekje is voor j~1+eJCn van zes jaar en ouder, het tos< ƒ4.50 en is verschenen bij uitge- enj Ploegsma, Amsterdam, waar ook uitgekomen 'De avonturenparaplu', geschreven door Margreet Bruijn, «oenter van Cor Bruijn. Hot gaat over Jffi toverParaplu, die wensen kan ver uiten. De tweeling Jonas en Josien- Je die dat doo? een toeyel ontdekken, oven daardoor een heel bijzondere pocH- bij hun tanle Sophie. Een senteden is voor kinderen van negen jaar en outler Qm van te smujlen De Pr'Js van het boek is 4,90. ruim vijfduizend gulden per jaar en een vrijkaartje voor het openbaar ver voer. Voor dat geld moeten ze vele, vele uren vergaderen, het oor lenen aan tal van eenlingen en groepen, en een gigantische hoeveelheid papier consumeren. Een raadslid, die dat allemaal goed wil doen, heeft inderdaad een dag taak. In kleinere gemeenten is de hoeveelheid werk uiteraard veel klei ner, maar ook daar blijft het raadslid maatschap een tijdrovende functie, die maar weinig oplevert. De honore ring zal volgens de VNG echt wel eens verbeterd moeten worden, anders krijg je straks niemand voor zo'n rotbaantje. Schipperen Het aantal mensen, waaruit men kan putten is toch al beperkt. Veel men sen, die wel zouden willen, kunnen eenvoudig niet, omdat ze geen mede werking van hun werkgever krijgen. De overheid geeft haar personeel rui me gelegenheid om deel te nemen aan het raadswerk. Ambtenaren krijgen hun salaris doorbetaald als ze hun werk moeten verzuimen voor een raadsvergadering. Het aantal overheids ambtenaren in gemeenteraden is dan ook naar verhouding erg groot. Slechts weinig andere mensen in loondienst hebben immers zo'n goede regeling. De meeste moeten maar pro beren wat te schipperen tussen de verplichtingen, die ze hebben tegeno ver een meer of minder goedwillende werkgever en hun taak als raadslid. Men vestigt er bij de VNG graag de aandacht op, dat het raadswerk de laatste jaren steeds omvangrijker is geworden. De samenleving schijnt er niet eenvoudiger op te worden. De plannen, verordeningen, vergunningen en dergelijke waarover het raadslid een oordeel moet vormen worden daardoor steeds ingewikkelder. Wellicht zit hierin ook iets frustre- rends voor de enkeling, die dan nog wel in een raad wil zitten. Hij of zij krijgt te maken met allerlei onder werpen, die eigenlijk alleen nog maar door de specialisten volledig beheerst worden. Voortdurend moet men be slissingen nemen over zaken, waarop men eigenlijk helemaal geen vat heeft, in elk geval niet in de finesses kan overzien. Dat kan gemakkelijk tot het gevoel leiden, dat het raadswerk er nu ook weer niet zo vreselijk veel toedoet, omdat veel belangrijke beslis singen en keuzes al elders zijn ge daan. Afhankelijk ben met de kritiek, waaraan uiteraard ook de gemeentelijke politicus bloot staat. Terwijl men met de beste be doelingen een enorm stuk strijd geeft aan de publieke zaak kan men toch de grootste verwijten naar het hoofd ge slingerd krijgen. Vooral door het steeds veelvuldiger en harder optre den van allerlei actiegroepen, die toch ook al weer meer tijd van de raadsle den vragen, kunnen ze in een sper vuur van kritiek komen te liggen. Helemaal geen ongezonde zaak na tuurlijk, maar sommigen kunnen er slecht tegen. Bij de VNG heeft men de stellige indruk, dat de 'verharding van de politiek' heel wat raadsleden of kandidaten afschrikt. De minister van binnenlandse zaken heeft bij verschillende gelegenheden wel laten weten, dat hij wel oog hecvl voor de toenemende moeilijkheden bij het bemannen van de gemeenteraad. Hij wil pas met maatregelen komen na het rapport, dat de VNG nu gaat opstellen. Er ligt bij de minister al een uitvoerig rapport van de VNG over de positie van de wethouder. Ook voor die functie kan men vaak erg moeilijk geschikte mensen vinden. Om dat te veranderen stelt de VNG voor de salarieëring en de rechtsposi tie drastisch te verbeteren. De minis ter wil hierover pas beslissen als er ook meer bekend is over de positie van het raadslid. Hij wil dan beide problemen in een pakket meenemen. Hoe eerlijk is het als een grootgrutter alle huisvrouwen die pas in de buurt van zijn winkel zijn komen wonen maar hun inkopen nog bij de concur rent doen, probeert te lokken door een maand lang alle artikelen voor de helft tan de prijs te geven en de veel grotere kring van vaste klanten ge woon het volle pond laat betalen? Natuurlijk, het is een manier van zaken doen, alleen: is dat eerlijk tegenover al die trouwe klanten, die er al jaren en jaren voor zorgen dat zijn zaak kan blijven draaien? Iets dergelijks doen de Spoorwegen nu. Die hebben dat stond gisteren in deze krant een kwart miljoen automobilisten, die de laatste jaren een al of niet nieuwe wagen hebben gekocht, een verrassing thuisgestuurd: een bewijs waarmee ze een vastrecht- kaart van 30 voor een hele maand voor maar f 15 mogen kopen en zelfs al een identiteitskaart om de moeite van een loopje naar een NS-loket te besparen. Want deze automobilisten, redeneert NS net als de grootgrutter, nemen vast haast nooit of helemaal nooit de trein, maar altijd de auto en daar moet wat aan gedaan worden. Een mooi gebaar, dat wel, maar intus sen betalen al die oude trouwe trein- klanten al jaren een vette prijs voor hun kaartje; nog maar nét is er weer bijna twintig procent opgegooid. Zo stoppen zij samen de gaten die steeds weer in de Spoorwegportemonnaie vallen en wie krijgt de beloning voor zoveel jaren trouwe dienst? De man die er zelden of nooit een cent aan heeft meebetaald. Zoiets roept vragen op, bijvoorbeeld: maken zulke aardigheidjes de tekor ten niet zoveel groter, dat een trein kaartje opnieuw duurder moet wor den? Of komt dit cadeau uit een soort Sinterklaaspot? Want als minder dan de helft van de door NS zo gul bedachte automobilisten op het aan bod ingaat, laten we zeggen honderd duizend man, komt het geschenkje toch al op anderhalf miljoen gulden, laat staan als ze er alle 250.000 ge bruik van zouden maken. Antwoord van NS: 'Tariefsverhogin gen maken wij niet uit, die legt Den Haag op. Om de laatste opslag hebben we niet eens gevraagd. Wij ivillen juist de zaken omdraaien: door nieu we klanten te winnen, proberen wij onze inkomsten hoger te maken, zodat tariefsverhoging misschien niet meer nodig is, En daar mag je best een lokkertje tegenaan zetten. We hebben gewoon een nieuwe bron van potentiële klanten aangeboord. Dat vergt even een investering, maar de man die daardoor in de trein stapt, zal er wellicht blijven. Anders ipas hij misschien helemaal niet gekomen en bovendien hoeven we hier geen extra treinen of personeel voor in te zetten' Een andere vraag dan: heeft NS ge dacht aan al die automobilisten die jaren geleden al bewust de auto thuis lieten staan en spontaan op de trein stapten, zonder daar ooit een belo ning voor te krijgen? 'Maar die heb ben dan ook al jaren niet in de verkeersellende hoeven zitten. Of het zijn zeer sociale mensen, als het om milieukwesties of overvolle steden gaat. Zo ver willen we iedereen wel krijgen. In elk geval hebben zij er ook voordelen van gehad'. Dat gevoel kan dan nog versterkt worden door het feit, dat de gemeen telijke overheid duidelijk onderge schikt is aan de centrale overheid. Voor een groot stuk van haar beleid is de gemeente rechtstreeks afhanke lijk van die hogere overheid. Het zou aardig zijn om te weten hoeveel raadsleden afhaken omdat ze de bewe gingsvrijheid van de gemeente te klein vinden. Anderen schijnen weer moeite te heb- ADVERTENTIE maak er een leuke dag van ......op De geldtransporteur ligt al bulten westen, de dieven hebben met succes het vol gepropte koffertje van de ketting om zijn pols losgerukt. Tot zover lijkt de over val geslaagd en de buit binnen. Maar dan begint de ellende: ineens stijgt er een vettige oranjerode rookwolk uit het kostbare koffertje op, die aan de kleren van de dief blijft plakken en niet meer weg te werken is. Weglopen of -rijden heeft geen zin, want het ding blijft maar duidelijk zichtbaar doorwalmen en boven dien is intussen al het geroofde geld verschroeid en ook al oranjerood gekleurd. Dit voor roofovervallers bijzonder onpraktische koffertje met ingebouwd rook- qqLt Or&ZG alarm wordt °P de Efficiencybeurs (die dinsdag in het Amsterdamse RAI-ge- bouw opengaat) gepresenteerd. Technacon, die de vinding uitbrengt, vertelt er bij dat de Nederlandsche Bank na zo'n mislukte overval het onbruikbare rode geld kosteloos wil vergoeden. door wUlem-jan-martin Brieven die niet lijn vooralen van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls veraekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verhand staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948. Rotterdam. De aardigste elpee van de wel zeer gemeleerde verzameling, die deze week de kolommen van dit ruoriekje bezet houdt, is zonder twijfel die van Ronnie Hawkins, bijgenaamd The Hawk en zoals we inmiddels allemaal weten in de vroege zestiger jaren nog eens begeleid door een kwintet, dat nu als The Band in de annalen van het popwezen staat bijgeschreven. ROCK ROLL RESURRECTION (Monument 5C062- 93 647) is de titel van de plaat, die een bijdrage beoogt te leveren aan de vrijwel algemene herwaardering van de begindagen van de popmuziek. Charlie Gillet im zijn onvolprezen werk The Sound Of The City over de zwaarlijvige rocker ten tijde van die kinderschoenen: 'Hawkins was een vari de vele zangers uit het zuiden, die in de begintijd van de rock naar Memphis (het Mekka van de opkomende nieuwe muziek; denk even aan de gebroeders Phillips en hun Sun-label wjm) trokken. Hij slaagde er echter niet in enige indruk te maken, en derhalve vertrok hij richting Canada, waar hij in '59 platen begon te maken voor Roulette. De meeste van zijn platen bevatten een soort doorsnee rock-and- roll, die dikwijls verpest werd door een krijsend meidenkoortje. Maar uiteindelijk, in 1963, kwam Hawkins toch met een uitzonderlijke opname op de proppen: Who Do You Love, zijn versie van het Bo Diddley- nummer'. Met Fourty Days, een bescheidener hit die reeds in '57 werd gescoord, was dat uiteindelijk Hawkins enige bijdrage van gehalte aan de ontwikkeling van het popwezen, maar het was kennelijk genoeg om zijn naam vooral in Amerika een zekere legendarische bijklank te geven. Hawkins doet op zijn plaat 'de gouden tijd' nog eens dunnetjes over. Daartoe werd een selectie gemaakt uit datgene, wat de rock-and-roll aan 'klassiekers' heeft opgeleverd, en werd die keuze met de hulp van een klein gezelschap vakbekwame studio-muzikanten (we ontwaren de Nashville-kampioenen Kenny Buttrey, Charlie McCoy, Pete Drake en David Briggs) van een iets eigentijdser instrumentatie voorzien. Misschien is zo zéker naar roek- begrippen gemeten een iets te glad geheel ontstaan, is het allemaal misschien iets te netjes en te geroutineerd in elkaar gezet (vergelijk Hawkins' vroegere motto: 'Ik heb lang genoeg geleefd en ik ben niet bang om dood te gaan', weshalve hij de longen uit zijn borstkas brulde). Anderzijds heeft The Hawk toch voldoende pit en is zeker ook de materiaalkeuze wel van dien aard. dat er meer dan genoeg te swingen over blijft. Een kleine greep ter verduidelijking: Lawdy Miss Clawdy van Lloyd Price, Chuck Berry's Memphis Tennessee en Maybellene, Bony Moronie en Ain't That A Shame, die eerder gedaan werden door respektievelijkLarry Williacs en Fats Domino. Het is alleen een beetje raar tussen al dit oude werk ineens een aan het genre eigenlijk nogal wezensvreemd nummer tegen te komen als The Same Old Song van Kris Kristofferson, waarin zowaar een paar aarzelende strijkers opduiken. Een wat geforceerd aandoend presentje van Hawkins voor Kris zijn vervaardiging van de 'liner- notes'. NIEUW Van stokoud naar gloednieuw. De firma RAMATAM (Atlantic SD 7236), waarin een vrouwelijke lead-gitarist (nog altijd iets bijzonders), de bekende slagwerker Mitch Mitchell en de uit. Iron Butterfly-kringen voortgekomen ADVERTENTIE als kind lom je je wel helemaal uitlevenop Mike Pinera. De aanpak is die van laatstgenoemde groep (de vage synthese-gedachte die onder het hoofdje 'underground' een paar jaar geleden flinke opgang maakte), waarbij dan regelmatig gekoerst wordt in een richting, die blaasgezelschappen als Chicago en Blood. Sweat Tears tot in het oneindige hebben uitgeveterd en die Ramatam misschien alleen een ietsje lichtvoetiger neerzet: pathetische zang tegen een hoogst irritante, druk- doenerige achtergrond van koper en hout met hier en daar een stukje gitaar op snelheid. Al met al een vervelende debuut-elpee, die ook nog eens een keer slecht afgewerkt spel laat horen, Nee, dan toch nog liever FAMILY met hun vrolijk verpakte BANDSTAND (Reprise K 54006). De elpee zit in een hoes die eruit ziet als een van de eerste modellen tv-toestel. Op het scherm zien we de heren in de studio nog eens beluisteren wat ze zojuist op de band hebben gezet, en dat is dan vind ik een onevenwichtig werkstuk, waarin vrij ooispronkelijke muziek (Burlesque, dat door zijn motoriek enigszins aan The Band doet denken, My Friend The Sun, Bolero Babe) wordt afgewisseld met regelrechte herrie (Broken Nose, het valse gitaar-intro alleen al maakt duidelijk dat er heel wat mis is) en weinig geïnspireerde routine (Ready To Go, Dark Eyes). Het geluid van Roger Chapman blijft intrigeren, al wordt de verwerking daarvan op de manier van de eerste platen van de groep alweer tijden node gemist Echt slecht is het nergens, maar wanneer gebeurt er weer eens iets bijzonders! Tot besluit staan we dan nog even stil bij de verschijning van The Best Of Bread (Elektra ELK 42 115), een selektie uit het materiaal van drie Bread- elpees: fraai verzorgde perfektie-pop, een lust voor het beschaafde oor. En van de elpee 'Ot 'N' Sweaty (Atlantic SD 7011), de laatste daad van Cactus. De groep zag zijn ritme-sektie (Carmine Appice, Tim Bogert) verdwijnen naar Jeff Beck, die onlangs nog met deze heren in Amsterdam vertoefde ten behoeve van een concert. Dat lawaai-optreden gelegd naast de Cactus-plaat maakt slechts één conclusie mogelijk: lood om oud ijzer. Vraag: Mijn bedoeling is een familie wapen op stramien te borduren. Kan ik met een gewoon potlood of carbon papier het wapen op stramien tekenen en daarna borduren? Zijn potlood of carbonpapier niet veilig, is er dan een ander middel? Antwoord: Zonder enig bezwaar kan u- een patroon met potlood (zwart en beslist geen anilinestift of ballpoint) op het stramien aanbrengen, Carbon papier moet u niet gebruiken. Zonder enig bezwaar kan u als het door u gebruikte borduurgaren kleurvast is (zoals D.M.C.-garens) de stof wassen en de potloodstreepjes verdwijnen dan wel. Vraag: Tot dusveree diende mijn wo ning (eigendom) alleen als woonhuis. Daar de kooprijs lager was dan ƒ120 000, moet ik volgens de nieuwe regeling 600 per jaar als huurwaar de opgeven bij de belastingaangidte. Nu ik kort geleden enkele kamers (een derde van de inhoud van het huis) als kantoorruimte voor mijn firma ingericht en in gebruik geno men. Hoeveel moet ik nu op jaarbasis opgeven als huurwaarde voor particu lier gebruik, en hoeveel kan ik rede lijkerwijze voor het zakelijk gebruik ten laste van de rekening van mijn firma brengen? Antwoord Volgens artikel 42a van de nieuwe wet op de inkomstenbelasti g wordt onder woning ook verstaan het gedel- te van het eigen huis, dat men be woont. Als uw eigen woning dus voor 2/3 van 600 De rest komt ten laste van uw zaak. U kunt natuurlijk ook rekenen dat het huis tot het ondernemingsvermo gen behoort. In dat geval kunt u alle kosten en afschrijvingen van uw winst aftrekken als onkosten, maar dan moet u de huurwaarde van uw woongedeelte als onttrekking bijtellen en eveneens de kosten, lasten en af schrijvingen die op het woongedeelte betrekking hebben. Het is de vraag of deze regeling voor u voordeliger uit komt omdat de huurwaarde van het huis als ondernemingsvermogen veel hoger is. De mogelijkheid bestaat ook dat u met firma een vennootschap onder firma bedoelt, waarvan u lid bent. In dat geval zou u ook het gedelte van uw huis aan uw firma kunnen verhuren. U ziet dat er verschillende praktische mogelijkheden zijn en daarom is het beter de zaak te laten behandelen door een belastingdeskundige. Op 24 oktobef arriveert de Finse president voor een officieel bezoek op Soesterberg, waar het kroonprinselijk paar hem wuivend zal opwachten. Tot zover is alles logisch. Maar behalve prinses Beatrix en haar man staat daar dan ook nog de koninklijke trein, die bij hoge uitzondering over een spoorlijn rijdt, waarlangs alleen nog incidenteel goederen worden ver voerd. Zou het gezelschap dan nog rechtstreeks naar Soestdijk of Drakes- teyn of elders in die buurt gaan, dan zeg je: nou ja, waarom niet? Maar deze trein rijdt door naar Amsterdam en dan ga je je afvragen, waarom zo'n man niet regelrecht naar Schiphol vliegt en hoeveel dit tripje wel gaat kosten. Het valt allemaal best mee volgens de rijksvoorlichters. In de eerste plaats is 'het Amsterdamse Centraal Station uitermate geschikt om officieel in Nederland aan te komen'. En dan: een trein, 'eenvoudiger kan het niet. De koninklijke trein staat al klaar, dat kost nog geen dubbeltje. Boven dien hoef je nergens verkeer op de weg stil te leggen, alleen dat kleine stukje van het station naar het paleis op de Dam. Er zijn een hoop mensen minder nodig. Allemaal praktische re denen. Auto's zijn veel duurder. Dat is verreweg de goedkoopste manier van vervoer'. Waarom zou er dan zo weinig gebruik van de koninklijke trein gemaakt wor den? Elk jaar deelt de KLM in oktober penningen uit aan personeelsleden, die tienduizend of meer vlieguren op hun naam hebben. Die penningen he ten dan ook vliegurenpenningen. Dit maal kregen 46 KLM-ers het bronzen exemplaar (10.000 uren), 43 het gou den (15.000) en 7 de gouden speld met briljanten (20.000 uren). Tussen alle gehuldigden was een heel bijzon dere man: dierenverzorger A. R. Todd, die 10.000 uren al vliegend beestachtige reizigers heeft verzorgd. Namens al die dieren, van eendags- kuikens tot olifanten, werd hij be dankt door de Artis-chimpansees Aio en Margo, die hun plicht met een ferme handdruk vervulden. Tuintentoonstelling Vandaag en morgen nog kan iedereen in de Utrechtse Jaarbeurs 'Tuin en Park' bezichtigen, waar behalve echte ga zons, veel bloemen, planten en bomen en onderhoudsgereedschap ook een aantal trimtoestellen en andere mini- recreatievoorzieningen neergezet zijn Golf Prins Claus heeft de smaak van het golfspel zo te pakken, dat hij zich morgen zelfs naar het Drentse vlek Zweeloo spoedt om persoonlijk een nieuwe golfbaan in te wijden 'Jij bent zeker de nieuwe?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7