Omzetten warenhuizen in de Bondsrepubliek nemen nog steeds toe Engeland gaat over op aardgas uit de Noordzee Exportbelasting overwegen waard Economie van China groeit krachtig 'Kema-keur' voor huizen in de maak Export Eminent orgels in stijgende lijn Winst Akzona lager Engelse groep koopt tapijtindustrie op Desseaux verhoogt dividend tot f 4,50 'Vermindering subsidies tast export niet aan' BP-Magazine met opheffing bedreigd Hapg Lloyd periodiek in Coenhaven Advertentie voor merkartikelen weer flink gestegen Vermogen van Nefo ging verder omhoog Fusie Rekencentrum OGEM en Leasco- dochtervandebaan Ned. fondsen in New York Ex-directeur Nove reageert op beschuldigingen PTT bestelt computer systeem bij Univac Overcapaciteit Raak: extra (onbetaald) verlof buitenlanders Kleiner tekort in Britse handel DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten WALL STREET FLAUW iOUW/KWARTET VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 FINANCIëN/ECONOMIE T19/K23 Koopkracht consument bleef ongebroken AMSTERDAM De omzetten van de grote Duitse warenhuizen stijgen nog voortdurend. Ondanks de aarzeling van de conjunctuur, die zich in 1970 aankondigde en in 1971 duidelijker zichtbaar werd, blijkt de koopkracht van de Duitse consument ongebroken te zijn gebleven. Volgens een prognose van het Ifo-Institut für Wirtschafts- [orschung in München zal het aandeel van de warenhuizen in de detailhandel stijgen van 10,3 pet. in 1970 tot 11,5 pet. in 1975. Dat betekent een gemiddelde jaarlijk- je omzetgroei van de warenhuizen van ca. 9 pet en van de detailhandel als geheel van 6.5 pet. Gezien hun omvang en hun aanzienlijke investe ringsplannen is het te venvachten dat de drie grootste aan de Duitse beur en genoteerde warenhuisconcerns, f,y. Karstadt, Kaufhof en Horten, in deze ontwikkeling een belangrijke rol zullen spelen. Karstadt is het grootste warenhuiscon cern in de Bondsrepubliek met een omzet van DM 5.194 miljoen in 1971. Karstadt personeel 57.500 man beschikte per ultimo 1971 over 74 grote algemene warenhuizen onder de naam Karstadt (enige worden uitge breid tot 20.000-25.000 m2) en 70 Kepa filialen die een veel goedkoper en beperkter assortiment voeren. De fili alen van Karstadt zijn sterk geconcen treerd in het noorden en midden van het land. In het begin van 1971 heeft Karstadt drie zelfbedieningswarenhuizen geo pend met een assortiment dat zich voornamelijk beperkt tot artikelen voor de dagelijkse levensbehoeften. De doelstelling is voorlopig op de eerste plaats ervaringen opdoen met deze voor Karstadt nieuwe vorm in het distributieproces. Na één jaar ble ken de aanloopverliezen reeds achter de rug, aldus de Amsterdam-Rotter dam Bank in een overzicht. KAUFHOF Met Karstadt en Hertie, waarvan geen aandelen ter beurze zijn genoteerd, behoort Kaufhof (omzet D M 4703 ttvIti) tot de drie grootste warenhuis concerns van West-Du'itsland. De 62 Kaufhof warenhuizen zijn voorname lijk in het zuiden van de Bondsrepu bliek te vinden. Kleinere filialen voert het concern onder de naam Kaufhalle, in totaal 80. Het beperkte assortiment van Kaufhalle wordt te gen scherpe prijzen aangeboden. Kleinere Kaufhof warenhuizen in middelgrote en kleine steden en in nieuwe winkelcentra worden op het ogenblik getest. De uitkomsten lijken bevredigend, maar de omzet per m2 verkoopoppervlakte is het hoogst in de grote warenhuizen in het centrum van een grote stad, ook voor Kaufhof de favoriete vestigingsplaats. HORTEN Horten (omzet DM 2524 min) is de kleinste van genoemde drie warenhuis concerns. Het concern trad niet zo lang geleden voor het eerst met zijn financiële resultaten in het licht van de publiciteit. In 1968 werd Horten een naamloze vennootschap, sinds 1970 worden de aandelen ter beurze verhandeld. Per ultimo 1971 beschikte Horten over 53 filialen, waarvan 31 Horten warenhuizen, 15 Merkur wa renhuizen en 7 Defaka filialen. De Merkur warenhuizen en Defaka filialen zullen de komende jaren wor den verbouwd tot moderne Horten warenhuizen. Vooral de Defaka filia len vertoonden de laatste jaren een onbevredigende omzetgroei, hetgeen noodzaakt tot aanzienlijke uitbreidin gen en drastische wijziging van het karakter van deze filialen. BODEGRAVEN De Eminent orgel- fabrieken hebben tot dusverre in het lopende jaar 35 pet meer geëxporteerd dan in 1971. Naar verwacht wordt, zal dit jaar 60 pet van de totale produk- tie worden geëxporteerd. De laatste 10 jaar heeft het elektro nisch orgel een geweldige vlucht ge nomen. Bij Eminent wordt de jaar- produktie van 1961 nu'in slechts 3 dagen geproduceerd. In 1961 bedroeg het aantal medewerkers van dit be drijf 30. Thans bedraagt het aantal medewerkers 350. NEW YORK Akzona Inc., de Ame rikaanse dochtermaatschappij van Akzo, heeft in de eerste negen maan den van dit jaar minder winst ge maakt dan in de overeenkomstige pe riode van 1971. De nettowinst is nl. gedaald van 18,3 mlijoen ($1,50 per aanrfee 1) tot $14,7 mlijoen ($1,18 per aandeel). De omzet„ste.eg van $37.5,9 miljoen tot $415,2 'miljoen. De winst over het derde kwartaal daal de van 5,4 miljoen (43 dollarcent per aandeel) vorig jaar tot $4,5 mil joen (36 dollarcent per aandeel) dit jaar. De omzet nam toe tot 135,7 miljoen. In 1973 zelfvoorzienend LONDEN Velden onder de Noordzee hebben Groot-Brittannië vorig jaar meer dan 7.600 miljoen calorische eenheden aardgas op geleverd. Tezamen met andere kleine hoeveelheden die werden inge voerd uit Algerije en van een aardgasveld in Noord-Engeland werden verkregen, betekent dit dat aardgas nu 8 procent van de totale gas- leverantie van het Verenigd Koninkrijk uitmaakt. LOOSDRECHT De in Engeland gevestigde internationale industriële groep BTR LTD heeft Fatali Zwitser land en Fatali Holland te Loosdrecht (voorheen Tapijtfabriek Noordster) overgenomen tegen betaling van 2,45 min in contanten. Deze overne ming is het gevolg van de wens van de Engelse onderneming de positie van haar dochteronderneming Miles Redfern te versterken. Miles Redfern is een belangrijk toele veringsbedrijf voor de Europese auto mobielindustrie, o.a. tapijt met een grote technische know-how en heeft een belangrijk aandeel in deze specia listische markt. Naar verwacht wordt zal de samenwerking tevens leiden tot verdere groei met betrekking tot het afzetgebied van de zg. objectenmarkt en van tapijttegels. Bij Fatali in Loosdrecht werken 71 mensen, voor wie deze overneming geen nadelige gevolgen zal hebben. De winst na belastingen van het Fata- li-concern wordt uitgegaan van de resultaten over de eerste acht maan den van 1972 geschat op 245.000. OSS - Tapijtfabriek H. Dessaeux zal aandeelhouders voorstellen het divi dend over 1971-1972 vast te stellen op ƒ4,50 per aandeel van 20. Over het vorige boekjaar werd ƒ4 betaald. De omzet steeg met ruim 4 pet tot 106,1 min. Het exploitatiesaldo nam met ruim 16 pet. toe. De winst per aan deel kwam van 10,20 op 12.42. Om de statuten in overeenstemming te brengen met het gewijzigde ven nootschapsrecht zal in de jaarvergade ring een voorstel tot statutenwijziging aan de orde worden gesteld. DEN HAAG Minister Langman (Economische Zaken meent, dat de vermindering van subsidies aan orga nisaties voor exportbevordering niet zal leiden tot schade voor de Neder landse exportpositie. De ondernemin gen die van de diensten van de orga nisaties gebruik maken verzorgen slechts een naar verhouding beperkt deel van het exportpakket, zo zegt de minister. Het groeitempo van de export is te gen de achtergrond van de wereldhan del gezien, de afgelopen jaren bevre digend geweest. Voor de komende jaren mogen op grond van de expan sie van de wereldhandel eveneens gunstige verwachtingen worden ge koesterd, mits de exportpositie niet wordt aangetast door eenblijvend ster ke kostenstijging, aldus minister Langman. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM 'BP-Magazine', het orgaan van de Vereniging voor zelf standige handel en industrie, wordt met opheffing bedreigd. Op de jaar vergadering van deze vereniging in Hilversum vertelde voorzitter drs. L. van Hoepen, dat de exploitatie van het blad bijna onmogelijk is geworde- n. Oorzaak van de moeilijkheden is een sterke stijging van de kosten; vooral de stijging van de verzendkosten heeft tal van periodieken in moeilijk heden gebracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wm. Müller Co N.V., stuwadoors, stak de vlag uit in de Coenhaven, ter gelegenheid van de komst van het Duitse ms. 'Hessen- stein', een schip van de Hapag-Lloyd's Zuid Amerika-Westkustdienst, die 100 jaar bestaat. Müller vertegenwoordigt de belangen van deze in Hamburg gevestigde rederij, die met tussenpo zen van 10 14 dagen Amsterdam als laatste laadhaven voor het Zuid Ame rikaanse continent zal aandoen. Sinds Wet tarief voor daggeld, is verhoogd vun 3 tot 3.25 pet door een voortgaan- de verkrapping van de geldmarkt als gevolg van belastingbetalingen. Amsterdam Assets Amas (de vroegere Cultuurmaatschappij Ngombezi, voor ongeveer 88 pet in handen van het Britse Ralli International) verwacht, dat de introduklieprijs van haar aan delen op de Amsterdamse beurs zal komen te liggen lussen 25 en ƒ32 per stuk van nom. 10. Be Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba heeft door de over neming van 50 pel van het aandelen- Pakket van bakkerij Wieleman in Arn hem (140 mensen) nu het gehele be drijf in bezit. De overige 50 pet van de aandelen waren al geruime tijd in han den van een dochteronderneming van Meneba. °P de 7,5 pet, 30-jarige obligatielening ƒ12 min door de Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis te Ede is voor con zodanig bedrag ingeschreven, dat o'j de toewijzing een belangrijke re ductie moet worden toegepast. In het jaarverslag van de Gas Coun cil, dat gisteren verscheen, wordt ge zegd dat vorig jaar in het Verenigd Koninkrijk dertig procent meer gas werd verbruikt dan dn 1970. In de loop van de maand zal ook de levering van aardgas door een vijfde veld onder de Noordzee op gang ko men en daarmee komt Groot-Brittan nië weer een stap dichter bij de streefdatum oktober 1975 waarop het land geheel in zijn eigen gasbehoefte zal kunnen voorzien. Het nieuwe aardgasveld levert per dag 50 miljard m3. Het aardgasnet blijft groeien. Vorig jaar werd 248 kilometer aan het bui zennet toegevoegd, waarmee de totale lengte op ruim 3370 kilometer kwam. Bijna de helft van alle gasverbruikers heeft zijn apparaten laten ombouwen en is op aardgas overgeschakeld. In DEN HAAG De totale bestedingen aan reclame voor merkartikelen en - diensten waren in de eerste helft van 1972 6 pet hoger dan in de eerste helft van het vorige jaar. Deze beste dingen bedroegen in de eerste helft van dit jaar 234 miljoen tegen 220.6 miljoen in de eerste helft van 1971 en 218.5 miljoen in de eerste helft van 1970, aldus een halfjaarlijks overzicht van het Bureau voor Budget ten Controle te Amsterdam. De advertenties voor merkartikelen en -diensten in dagbladen stegen met 1 pet, evenals die in de radio- en tv- bladen. Veel groter was de stijging van dit soort advertenties in de fami liebladen (19 pet), de damesbladen (17 pet) en in de 'overige tijdschrif ten' (17 pet)-.-Dit soort reclame bij de STER-radio steeg met 2 pet en bij de STER-tv met 7 pet. Wat de advertenties in de dagbladen betreft namen vooral die van de grootwinkelbedrijven in levensmidde len toe, nl. met 2.1 miljoen tot 10.6 miljoen, waarmede deze groep de voornaamste adverteerder (van merkartikelen) was. Bovenkleding, vervoer, warenhuizen en banken zijn eveneens belangrijke advertentie-cate gorieën voor de dagbladen. De adver tenties voor wasmiddelen in de dag bladen bedroegen in de eerste helft van 1972 nog maar 600.000 tegen 1.2 miljoen in de eerste helft van 1971. De voorkeur van de fabrikanten van wasmiddelen gaat duidelijk uit naar de tv, waaraan 8 miljoen werd besteed tegen 6.3 miljoen in het eerste halfjaar 1971. De cijfers van het Bureau Budgetten Controle hebben uitsluitend betrek king op de merk- en naamreclame. Andere belangrijke categorieën adver tenties, zoals bv. van detaillisten en personeels- en rubriekadvertenties zijn niet in deze cijfers verwerkt. Japanse premier gaat overstag TOKIO Volgens Premier Tanaka van Japan is een exportbelasting het overwegen waard als aanvullende maatregelen nodig zouden zijn om een verdere toeneming van het overschot op de Japanse handels balans te voorkomen. Hij had eerder gezegd niets te voelen voor het voorstel van het ministerie van financiën voor de toeslag van tien procent. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een plan voor vergroting van de Ja panse invoer als middel om het over schot van naar schatting acht miljard dollar per jaar tot normalere propor ties terug te brengen. Verwacht wordt dat het Japanse kabinet vrijdag tij dens zijn wekelijks beraad tot de conclusie zal komen dat de invoer met 1.160 miljoen dollar moet worden vergroot. Er is een voorstel gedaan voor een algemene verlaging van de invoer rechten met twintig procent, maar het Japanse ministerie van land- en bos bouw heeft daar bezwaar tegen. Vol gens premier Tanaka is het wel moge lijk de invoerrechten op fabriekspro- dukten met een algemeen percentage te verlagen. Een eventuele verlaging van de invoerrechten op landbouwpro- dukten zal in sommige gevallen niet meer dan 5 procent kunnen bedragen, zo meent hij. De exportbelasting is volgens de pre mier een bijzonder netelige kwestie en de regering heeft besloten hiervan voorlopig geen gebruik te maken. 'Maar we zullen het voorstel opnieuw in overweging nemen als nieuwe doel treffende maatregelen nodig zijn', zo beloofde hij. Een eenzijdige revaluatie van de yen wees hij zonder meer van de hand. Kleine en middelgrote on dernemingen in Japan zullen naar zijn mening niet in staat zijn de gevolgen van een verdere waardever- hoging van de yen te dragen. (In december werd de yen met 16,88 pro cent gerevalueerd als onderdeel van de algemene herziening van de wissel koersverhoudingen waartoe de Groep van Tien dn Washington besloot). AMSTERDAMSE WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 10 lANP). Londen 7.8465— 7.8515. New York 3.24375—3.24625. Montreal 3.301253.30375. Parijs 64.61564.665. Brus- sel 7.33957.3445. Frankfort 101.120—101.170. Stockholm 68.38565.435. Zürich 85.410— 85.460. Milaan 55.645—55.695. Kopenhagen 46.925—46.975. Oslo 49.19513.9975. De advieskoersen voor buitenlandse bank papier luiden: Dollar 3.20—3.26. Ponden 7.75—7.95. B Frcs 7.25—7.40. DM 100.25—101.75. Lires 52.50— 55.00. Escudos 11.70—12.30. Can. dlrs 3.24— 3.31. Fr. Frcs 65.25—87.25. Zw. Frcs 84.50— 88.00. Nor. Kr. 47.5019.50. Den. Kr. 45.50— 47.50. Os. Sch 13 9014.15, Pesetas 5.005.25, Fin Mark 77.00—79.00. Joeg. Din 16.00—11.40. BEURS VAN GENfcVE GENÊVE. 12 oktober F"und of Funds S 9.11 29.47); ITT S 7.63 1/ 24.68); FIT S 11.46 37.07) en 1VM ƒ15.90. AMSTERDAM Het vermogen van NEFO is in het derde kwartaal 1972 toegenomen met ƒ3.6 min. tot ruim 101.7 min. De intrinsieke waarde per aandeel steeg van ƒ87.59 tot 90.84. Tegenover verkopen van Nederlandse aandelen werd het bezit aan Neder landse obligaties en buitenlandse aan delen, vooral Japanse, vergroot Het buitenlandse aandelenbelang bedraagt nu een derde van het totale aandelen bezit Met een verdere geografische verspreiding zal worden voortgegaan. Besloten is tot de bouw van 26 een gezinswoningen en 17 garages in Ois- terwijk, waarmee ongeveer ƒ1,7 min zal zijn gemoeid. Hiermee komt het bedrag van de gecontracteerde inves teringen in onroerend goed op ƒ10,7 min. Belegd is in de sector nu ruim ƒ17.3 min. ROTTERDAM Het rekencentrum OGEM en het Instituut voor Electro- nische Administratie (dochters van resp. het OGEM-concern en het Ame rikaanse Leasco-concern) zien van de voorgenomen fusie af. Beide bedrij ven deelden mee dat na negen maan den van samenwerking is gebleken dat bij fusie niet of nauwelijks sprake zal zijn van besparingen. Gemiddelde produktie steeg ruim 10 pet. DEN HAAG Landbouw en industrie in China maken een krachtige economische groei door. Zo is de totale agrarische en industriële produktie van China in 1971 met ruim 10 pet. gestegen, terwijl ter vergelijking de wereldproduktie met slechts 4 pet. toenam. Dit blijkt uit het 'Economisch wereldoverzicht 1971' van de Ver enigde Naties. De in dit overzicht opgenomen cijfers zijn de eerste officiële gegevens over China sedert meer dan 10 jaren. Kon. Olie noteerde op 12 oktober S 37%-38 <37%-38%); Philips S 16%-1«%): Unilever S 43%-44% <43%-44%) en KLM S 3514 (35%). Opgave duPont, Glore, Forgan. het totaal werden vorig jaar 2.400.000 conversies uitgevoerd, waarmee het (totaal aantal verbruikers op 6 miljoen is gekomen. Het ombouwprogranuna heeft tot op heden ca. 20 miljard gekost. De industrie, die meer dan 110.000 mensen in dienst heeft, had in 1971/72 een overschot van 15,1 mil joen pond bij een omzet van 787 miljoen pond, tegen een saldo van 2 miljoen pond in het daaraan vooraf gaande jaar. DJAKARTA De ex-directeur van Noordelijke Industrie voor Vezelver werking (Nove), ir. K. B. Tan, heeft vanuit Djakarta gereageerd op be schuldigingen, die president-commissa ris prof. ir. L. H. de Langen op de jaarvergadering aan zijn adres heeft geuit. De heer de Langen zei toen onder meer, dat de neergaande ont wikkeling die de Nove vooral sinds 1970 heeft doorgemaakt 'met name te wijten zou zijn aan het verkeerde beleid' van de toenmalige directeur, de heer Tan. Volgens de heer de Langen zou de heer Tan in het bij zonder hebben gefaald omdat 'hij zich heeft verkeken op de aanloopmoeilijk heden bij de uitvoering van het pro ject akoestische tegel'. De heer Tan heeft hierop nu gereageerd vanuit Djakarta waar hij een leidende func tie bekleedt. Hij zegt dat de heer de Langen 'naliet te memoreren dat het akoestische project werd geleid door een eigen directeur, die zowel aan mij als de gedelegeerd commissaris recht streeks verantwoording aflegde. Voorts had hij kunnen vertellen dat ik in 1969 uit de VS terugkwam met een aanbod van onze Amerikaan se partner om een minderheidsbelang in Nove te nemen (tegen behoorlijke koers) met daaraan gekoppeld een belangrijk krediet. Mijn gesprek met de Amerikaanse partner ging over een totaal bedrag van een paar miljoen dollar, waartegenover men niet nega tief stond, vooropgesteld dat gedetail leerde calculaties na onderzoek de ver wachting van een redelijk rendement zouden wettigen. Dit voorstel werd echter resoluut afgewezen. Vooral de heer de Langen wenste als Neder lands patriot en als een der oprich ters van Nove geen buitenlandse in vloed in ons zuiver Nederlands be drijf', aldus de heer Tan. PHIADELPHIA Univac, dochter- maatschappij van Sperry Rand, heeft van de Nederlandse PTT een bestel ling ontvangen voor een computersy steem. Met de order is ongeveer ƒ16 miljoen gemoeid. Univac verwacht dit jaar een omzet te behalen die de grens van 1 miljard zal overschrijden. Dit betekent een stijging van ruim 20% ten opzichte van vorig jaar. Het Sperry-Rand concern telt ca. 88.000 man. Bij Univac werken 33.000 mensen. Zoals bekend, nam Univac begin van dit jaar de computerbelan- gen van RCA over. Univac is daar door nu tweede op de wereldranglijst van computerproducenten. UTRECHT Om overcapaciteitspro- blemen op te lossen heeft het Utrechtse frisdrankenbedrijf Raak zijn buitenlandse werknemers (onge veer driekwart van het totale perso neelsbestand van 400 man) de moge lijkheid geboden in de maanden okto ber, november en december extra (on betaald) verlof op te nemen. De vak bonden zijn wel ingenomen met de oplossing. De Mohammedaanse werk nemers hoeven nu hun schapenfeest in het najaar niet te missen en men kan thuis helpen met oogsten. Volgens de Industriebond NVV had het bedrijf voor het afgelopen seizoen gerekend op een verkoopstijging van ca. 10 pet. Het slechte weer en de verhoging van de frisdrankenaccijns leidden evenwel tot een verkoopda ling van 10 oct. Volgens een woord voerder van Raak zullen ongeveer 20 werknemers van de regeling gebruik maken. Dat is voldoende om door de voorraden heen te raken, zo zei hij. Ter illustratie van de krachtige ex pansie van de Chinese economie kan verder dienen de gemiddelde produk- tiestijging van de ontwikkelingslan den, die met 5,4 pet toenam. In de Oostblok-landen werd gemiddeld 6,4 pet meer geproduceerd en in de ont wikkelde landen met een vrije markt economie 3,4 pet. Ondanks slechte weersomstandigheden van 1971 een goed oogstjaar voor China. De totaio agrarische produktie steeg 10 pet. De graanproduktie kwam 2.5 pet hoger uit. Terwijl de gemiddelde groei in de industriële sector van China 10 pet bedroeg, steeg de winning van ijzererts met 26 pet, de produktie van ruw ijzer met 23 pet en de produktie van ruw staal met 18 pet. China is nu ook de grootste producent van katoenen stoffen ter wereld. De produktie van aardolie breidde zich uit met 27,2 pet, LONDEN De Britse buitenlandse handel heeft de vorige maand een tekort van 136 miljoen opgeleverd vergeleken met een nadelig saldo van 187 miljoen in augustus. Engeland voerde in september voor 498 mil joen. De invoer bedroeg 968 mil joen tegen 685 miljoen. Volgens het ministerie mag aan de cijfers niet teveel betekenis worden toegekend. De gevolgen van de havenstaking in juli komen er nog steeds in tot uit drukking. die van kunstmest met 20,2 pet en de kolenproduktie met 8 pet. De buitenlandse handel van China bereikte in 1971 een omvang van ongeveer 4,5 miljard, wat een stij ging betekende van 4 5 procent tegenover 1970. Japan is de grootste handelspartner en neemt één vijfde van de buitenlandse handel van China voor zijn rekening. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 69.00 (69.50), Hoogovens (78.00). Kon. Olie 123.00 -123.20 (123.20), Philips 54.10-54.30 (54.30), Unilever 139.10 (139.30), KLM (117.00). Koersen in Montreal 10/10 II/» 12/10 Asbestos Corp. 20 2061 20% Canada Fund. 66.74 66.77 66.59 Consol Bathurst 14% 14% 14% Dom Tar Chem 15% 14 161 w Husky 16 15% 15% Nat. Gas 13% 12% 12% Mass. Ferguson 16% 16% 16% Nat. Resources g.;oL S.19L S.19L Shell Canada 533, 54% 55 Idem Warrants 3i'ib 3114b indust. Sporen XJ til. ObL Mods 10 okt. 951.84 217.70 112.06 74.10 440.5 llokt. 946.42 215.88 111.96 74.19 441.4 12 okt 937.46 214.37 111.68 74.29 440.9 Aand. Obl. Tot. H. L. 10 okt. 13.310 16.310 1.745 798 581 llokt. 11.900 13.880 1.723 520 857 12 okt. 13.130 16.470 1.743 343 1.034 Ter bescherming van k opers AMSTERDAM De stroom klachten van kopers van nieuwbouw woningen neemt aanzienlijk toe. Zo vertonen bijv. de ruim een jaar geleden klaar gekomen woningen in Midwoud op dit moment al ernstige gebreken en is het nog maar de vraag of kopers op enigerlei wijze schadeloos zullen worden gesteld. Tegen de kwalijke praktijken van sommige aannemingsmaatschappijen, ontwerpers en verkopers van huizen wil de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers op treden om de kopers te beschermen. g CHICAGO Tarwe dec. mrt. mei 11/18 218% 221% 219% 12/10 217% 22011 217% Mais dec. mrt. 137% 143 145% 136"'. 142% 145% Haver dec. mrt. mei 86% 8614 86 84% 84% 84 U Sojabonen nov. 336% Jan. 341% mrt. 345% 337% 342% 346% Rogge mei okt. dec. WINNIPEG I22%b 124% I29%b 122'.b 123' j 129L Haver mei okt. dcc. 88 85!', 86% 1 XSI 1 cere- Gedaan; b - Bieden; L - Laten; n Nom. Gerst Tin okt. 125% 125Ub Str. loco 180-185L 179%-1S5L dec. 125% 125%L mei 128% 128%L Lood Str. loco Lijnzaad okt 370b S64 ANTWERPEN nov. 348% L 348 Auslr. wol sept. I90n 191VI n NEW YORK okt. 189 %n 191 Un Katoen nov. 189 Vin I91%n dec. 27.13-15 27.05 mrt. 27.68-67 27.52 ROUBAIX JuU 28.63b-67L 2S.45b-50L Woltops Cacao 39 sept, okt. 22.60b 22.60b Loco G 38 V» nov. 21.95b 21.85b Loco B 36% 35% dec. 33.58 32.87 LONDEN mrt. 33.35 32.56 Metalen cn per ton Woltops loco 165.50n 16S.50n Tin loco 1565-1566 1564-1565 okt. 166.00b 166.50-173.00 id. 3 mnd 1574-1576 1574-1575 Suiker contr. 11 Koper loc 423%-424 423%-424 loco 7.50 7.50 id. 3 mnd 434-434% 433%-434 Jan 7.46n 7.42n mei 7.76-77g 7.70-7.73g Lood loco 123%-123% 121%-122 id. 3 mnd. 124%-124% 123-123% Koper sept. 46.80 46.70 Zink loco 149%-150 149-149% okt. 47.35 47.20 id. 3 mnd 153%-154 153 -153% Hiertoe zal een door de Bond opge richt Garantie Instituut Woningbouw garantiecertificaten uitgeven aan bouw ondernemers, die bereid zijn aan de bouw-eisen van het Instituut te vol doen. Wanneer de door certificaathou ders pas gebouwde huizen ernstige gebreken gaan vertonen, kunnen ko pers met hun klachten bij het Insti tuut terecht om schadevergoeding te krijgen. Deze gang van zaken kan worden gezien als een soort KEMA- keur, zoals die allang voor electrische apparaten bestaat ten aanzien van de veiligheid, aldus de heer J. van der Laan, secretaris van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers. Het bestuur van het Garantie Insti tuut zal worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van consumentenor ganisaties, de Vereniging Nederlandse Gemeenten, de Bond van Nederlandse Architecten en de makelaarsbond. Ook het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening zou zijn geïnteresseerd. In ieder geval juicht men aldaar de plannen van harte toe. Verschillende werkgroepen zijn mo menteel bezig de plannen gedetail leerd uit te werken. Zo gaat een juridische werkgroep zich nader bera den over statuten, garantiebepalingen, registratievoorwaarden en verkoopre gelingen. Een technische werkgroep laat het licht schijnen over de kwali teitseisen, waaraan een nieuwbouwwo ning van een register-bouwer moet voldoen. Het Instituut wil, volgens de heer J. van der Laan, een soort schadefonds •in het leven roepen. De bouwonderne mer zal per afgebouwde woning een bepaald bedrag in dit schadefonds storten. Als een bij het Instituut geregistreerde ondernemer bij herha ling een nieuwbouwwoning met dui delijk aantoonbare gebreken aflevert, wordt hij uit het register geschrapt en verliest daarmee het recht een garantiecertificaat aan kopers te ver strekken. Met deze sanctie hoopt het Instituut wanpraktijken tegen te gaan en de koper te beschermen. Immers, wanneer een groot aantal bouwonder nemers zich laat registreren, zal de individuele aannemer zijn best doen niet uit het register te worden gesto ten om de kopersgunst te blijven behouden. In dit opzicht is de heer Van der Laan optimistisch gestemd. Hij verwees daarbij naar Engeland waar een dergelijke regeling al lange re tijd bestaat en waar in zeer korte tijd ruim 90 pet der aannemingsmaat- schappij zich liet registreren. NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax A111 Motors Am Smelt and Rel Am Tel and Tol Anipex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Bethlehem Steel Boeing Burlington Ind Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont OU Curtiss-Wrlght Curtiss-Wright A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont 1El) Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Allegheny Pow S Akzona Am-Standard Amsted Ind 27% 48% 41% 29% 33% 44% 28% 22% 31% 15% 15% 39% 38% 64% 61 8(1 79% 18 17% 34% 34% 24% 24% 32". 32% 38 36 3» 34 40% 93% 93 167 166% 28% 28% tl 10% 41% 40% Can Breweries Cerro Chadbourn Getb Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telophone 7% 7% 13% 13% 2 'i 2% 11.20 11-61 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel and Elec Getty Oil Gilette Ginibcl Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel Johns Manvllle Litton Industries Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Load Ind North Am Rockw Int Bnk for Ree Int Klav Frag Int Paper (3 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger 65% 65% 33% 33% 63% 63", 25% 2J 77% 77", 21% 21% 26% 27 SI3, 81% 52% 51% 22% 21% 23% 27% 23% 23% 29% 29%, 15 14% 390% 384% 38% 36% 33% 33% 35 34% 53 52% 29 28% 17% 17V, 22% 23", 42% 42% 9% 9% 13 13 9% 9% 23% 23 18% 18% 42% 42% 34% 31 67% 67% 58% 57% 36% 36 16% 16% 16% 16% 33 3S% 14% 14% 34% 34% 17% 17% Pacific Gas and EI Pcnn Central Pcpsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthl Sun Oil - Texaco Texas Gulf Texas Instrum 1 Transamerica Unilever, Union Carbide Unlroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse El. Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr 15% 15% 29% 29% 3% 3% 82% 81% 39 38% 102% 99% 36% 36% 99!. 98% 32% 33% 24% 23% 54 49% 37% 37% 29% 29% 106% 105% 49% 49% 18!, 18% 48 42 55% 55% 45% 45% 71% 72% 76% 76% 82% 81 49 49 43% 43% 44% 43% 28% 27 35% 35% 20% 20 Leasco 18% 17% Lone Star cement 25% 24% Lehman 17% 17% Madison Fund 12% 12% Western Bancorp 38 Standard Brands Tandy Corp Union Elect United Corps United Gas 49 49% 36% 18% 16% 17 8", 9% 18 17%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23