Ministers doen scherpe uitval naar linkse drie eoeo Rodier: mode voor nette jongedamed 'Den Uyl hoeft niet voor de vakbeweging te praten', zegt Mertens Regering wil NAVO niet: zeggen niet als eerste kernwapens te gebruiken Biesheuvel: oproep tot matiging slechts éénmalig Aannemers verwerpen bouwprogram progressieven Plan tot bevriezing van kinderbijslagen bij Kamer ingediend Gasthoogleraar blijft colleges voortzetten Discussie binnenlandse politiek in het Tehuis V. d. Berg: IJspeerts beschuldiging staat op losse schroeven Tien nieuwe universiteiten bij ongewijzigd onderwijsbeleid Begroting CRM wordt nu niet meer behandeld Politiebescherming voor Britse vorstin Vinkeveen laat illegaal bouwsel verslepen Veel geweld in Ulster Nobelprijs voor immunologen [HOUW/KWARTET VKIJDAiG 13 OKTOBER 1972 BINNENLAND /BUITENLAND T9/K11 Van onze parlem entsredactie DEN HAAG Uitvoering van het wensenpakket van de 'pro gressieve drie' betekent een re- ele achteruitgang van het inko men van grote groepen werkne mers in vergelijking met 1972. Een dergelijk extra-beroep op de portemonnee van de werknemer is niet realistisch. Het is een te zware wissel op het incasserings vermogen van de burger. Premier Biesheuvel en minister Nelis- sen (financiën) lanceerden gisteren tijdens de algemene beschouwingen deze scherpe aanval op het regeerak koord van PvdA, D'66 en PPR. Voor waarden voor de realisering van dit akkoord zijn een belastingdrukverzwa ring van 0.6 procent per jaar. een premiedrukstijging van 0.9 procent en de opvoering van de besparingen met 0.25 procent per jaar. Rekening hou dend met een jaarlijkse groei van het nationaal inkomen van 4.5 procent, waarvan ongeveer de helft ten goede komt aan de collectieve voorzieningen schiet er voor de particuliere sector maar bitter weinig over. De CAO- lonen zullen er zelfs op achteruitgaan, omdat er ruimte overgelaten moet worden voor incidentele loonsverho gingen (periodieken, promotie, aan was beroepsbevolking), aldus minister Nelissen, Vanuit de oppositiebanken werd de stelling van minister Nelissen fel be streden. Voor de lagere inkomensgroe pen zal volgens dr. Vondeling (PvdA) wel degelijk een reëele inkomensver betering mogelijk blijven; voorwaarde is dan echter wel dat het regeerak koord van de progressieve drie in zijn geheel moet worden uitgevoerd en dat betekent dat er fors gesleuteld zal worden aan de huidige inkomensver houdingen. Wel zal een sterke mati- Dr. Vondeling ging van de particuliere sector gebo den blijven. 'Onze congressen zijn daarmee akkoord gegaan "en het is maar zeer de vraag of andere partijen dit ook op kunnen brengen', aldus dr. Vondeling. Matiging- De regering gebruikte haar aanval op het regeerakkoord van de linkse drie om duidelijk te maken dat de mati- gingsoproep van het kabinet slechts een eenmalige kan zijn. Zonder die matiging zal de werkloosheid niet be neden het huidige gemiddelde komen van 105.000 en zal het werkelijkheids gehalte van de overheidsuitgaven ern stig worden aangetast, aldus premier Biesheuvel. Hij zei voorshands meer beducht te zijn voor het aanhouden van de werkloosheid dan voor een nieuwe spanning op de arbeidsmarkt. 'In die beoordeling ligt een taxatie- verschil besloten tussen de regering en de commissie van economische des kundigen van de SER. Een dergelijke voorzichtige aanpak lijkt ons meer verantwoord dan nu al te speculeren op een zeer gunstige ontwikkeling van onze economie', aldus de premier, die vond dat wanneer de beoordeling van het kabinet te somber blijkt te zijn geweest altijd nog gemakkelijk kan worden bijgestuurd. De premier ontkende dat de regering van haar kant niet haar uiterste best zou hebben gedaan om een gezond klimaat te scheppen voor de totstand koming van een sociaal contract met het bedrijfsleven. Hij wees erop dat de groei van het nationaal inkomen in deze begroting vrijwel in zijn ge heel ten goede komt aan de collectie ve uitgaven. Daardoor is het mogelijk geworden om, ondanks zwakke finan ciële positie, heel wat wensen van de vakbeweging te honoreren. De premier noemde de kinderbijslag- regeling voor de werkende jongeren, het vierjarig beroepsonderwijs, het extra-contingent woningen met lage huren, de accentuering van woning en wijkverbetering, de instelling van een herstructureringsmaatschappij, de invoering van een selectief investe ringsbeleid en de aanvulling op liet prijsbeleid. Collectieve uitgaven Minister Nelissen legde de nadruk op de snelle stijging van de collectieve uitgaven in ons land. In 1973 zullen deze een niveau bereiken van 47.7 procent van het nationaal inkomen. Ons land is daarmee in vergelijking met de meeste andere landen in Euro pa sterk uitgelopen. Hij waarschuwde voor de eveneens in vergelijking met Minister Nelissen de andere Europese landen scheve verhouding tussen de directe (loon- en inkomstenbelasting) en indirecte (BTW) belasting. Op grond daarvan nam hij krachtig stelling tegen de motie Vondeling (PvdA), het hoge tarief van de BTW een procent te verlagen en de verhoging van het lage tarief van de BTW ongedaan te ma ken. Hiermee zou voor 700 miljoen gulden een verschuiving aangebracht moeten worden in het dekkingsplan. 'De marges voor verschuivingen zijn uiterst klein. De voorstellen van de heer Vondeling passen daar zeker niet in', aldus minister Nelissen. Het hui dige belastingpakket noemde hij even wichtig en hij vond het bovendien een belangrijk pluspunt dat de laagst betaalden erop vooruit zijn gegaan. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Aan nemersbon d en Patroonsbond voor de bouwbedrijven meent dat slechts het bouwprogra ma van de confessionele drie uitzicht biedt op een oplossing van de woonnood binnen afzienbare ■tijd. Dat wat de 'progressieven' voor slaan is in wezen een zeer conserva tieve lijn, die astronomische bedragen kost en bovendien alleen maar schijn baar de minder bedeelden in onze samenleving begunstigt, aldus de aan nemers. Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van 1 januari zal de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind niet meer wor den verhoogd. De ministers Boersma (sociale zaken) en Udink (volkshuis vesting) en staatssecretaris Rietkerk (sociale zaken) hebben de Tweede Kamer een bevriezings-voorstel gezon den. Daarin wordt voorgesteld een herziening van de kinderbijslagbedra gen voortaan achterwege te laten. De ze bedragen werden per 1 juli vastge steld op 164,58 voor het eerste kind en op 184.S6 voor het tweede kind per kwartaal. De nu vrij-komende middelen zullen worden gestort in een fonds voorhef fing pensioenverzekering en zullen worden belegd in projecten voor de. woningbouw. Met name zullen de middelen worden aangewend voor de financiering van complexen huurwo ningen, te bouwen door instellingen die woningbouw zonder winstoogmerk tot doel hebben. De geldén moeten worden gebruikt voor de bouw van goede, doch eenvoudige woningen, die kunnen worden betrokken door gezin nen met een zeer matig inkomen. De huren zullen neerkomen op ongeveer 150 gulden per maand. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amerikaanse hoogleraar Raymond Tanter. die woensdagavond woedend verklaarde geen college meer te zullen geven aan de Universiteit van Amsterdam, heeft gisteren toch zijn colleges hervat. De gasthoogleraar brak woensdagavond zijn lezing 'De grenzen van de strate gische interventie in Vietnam' af, na dat studenten hem het spreken onmo gelijk maakten uit protest tegen zijn activiteiten bij de Rand Corporation en zijn werk voor het Pentagon. De ASVA, die de discussie-avond had ge organiseerd liet blijken dat weten schapsmensen, die direct of indirect aan de oorlog in Vietnam meewerken aan de universiteit van Amsterdam niet welkom zijn. De aanwezige stu denten wilden pas een lezing van de Politicoloog Tanter aanhoren, padat i zijn positie bij het Pentagon ter spra ke zou zijn geweest. De hoogleraar zei |oen genoeg te hebben van de Neder landse studenten en geen college ■neer te zullen geven. Desgevraagd zei hij ons gisteren dat hij niet zal vertrekken en zich 'heel gelukkig te voelen' in Amsterdam. Lezingen waar bij de mogelijkheid tot discussie be staat, zal hij - althans voorlopig - niet geven. Verder wilde hij geen com mentaar leveren. Van onze sociaal-ecenomische redactie UTRECHT „De heer Den Uyl hoeft geen woordvoerder van de vakbeweging te zijn; dat doen we zelf wel". Deze uitspraak heeft NKV-voorzitter Mertens gedaan in Industrierevu, het blad van de In- dustriebond-NKV. De NKV-voorzitter reageerde hiermee op de op merking van de heer Den Uyl dat de PvdA opkomt voor de eisen van de vakbeweging ten aanzien van het sociaal contract. De heer Mertens spreekt geen voor keur uit voor de PvdA of de KVP,als 'verdedigsters van 'de belangen van de vakbeweging'. Ook zegt hij dat hij er niet zo gelukkig mee is dat er politie ke partijen zijn die als het ware indentificatie aangaan met de vakbe weging. 'Ik zou het bepaald niet fijn vinden een politieke partij aan te treffen die alles doet wat de vakbeweging wil. Ik zie bet al gebeuren. Je krijgt dan niet alleen een politieke werknemerspartij, maar ook een politieke middenstands partij, een politieke boerenpartij, een politieke werkgeverspartij, een politie ke partij van invaliden. Dan versplin teren de politieke partijen tot belan genpartijen van bepaalde groepen in onze samenleving. Een politieke partij moet per definitie staan voor de be hartiging van het algemeen belang. Ik vind politieke polarisatie in deze een ongezonde situatie', aldus de heer Mertens. De NKV-voorzitter herhaalt met na druk dat de vakbeweging geen poli tiek- of stemadvies moet geven, omdat de vakbeweging zich onder alle om standigheden onafhankelijk moet kun nen opstellen ten opzichte van welke partij dan ook. 'We moeten de han den los hebben om elke politieke partij zo onafhankelijk mogelijk te kunnen bekritiseren', aldus de heer Mertens. De heer Mertens geeft toe dat het NKV met de uitgesproken voorkeur voor een rooms-rode coalitie zich op glad ijs bevindt. Maar deze voorkeur komt volgens hem niet voort uit par tijpolitieke emoties, maar uit pure zakelijke overwegingen. 'Zakelijke fei ten zijn dat de PvdA en de KVP nog steeds de grootste partijen van Neder land zijn. In een land waar zoveel problematiek is, heb je behoefte aan een stabiele regering. En stabiliteit is het meest gegarandeerd als die rege ring kan rusten op de brede meerder heid van het parlement. Dan heb je Drs. J. den Uyl rooms-rood', aldus de heer Mertens. De NKV-voorzitter bevestigt opnieuw dat hij het sluiten van een sociaal contract op basis van de miljoenenno ta voor onmogelijk houdt. Hij geeft te kennen dat de hoop van het NKV is gevestigd op de parlementaire behan deling. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In het kader van de algemene hoorcolleges over 'Neder land als politiek systeem' van, prof. dr. I. Lipschits, gewoon hoogleraar in de contemporaine geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen, wgfdt op vrijdag 20 oktober aanstaande'om 20.00 uur in het congrescentrum 'Het Tehuis' te Groningen, een discussie over de binnenlandse politiek gehou den tussen de heren drs. J. M. den Uyl en II. Wiegel, resp. fractieleider van de PvdA en van de WD in de Tweede Kamer. Prof. Lipschits treedt als gespreksleider op. De toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Volgens de Gro ningse wethouder drs. Max van den Berg staat de beschuldiging van mr. E. G. IJspeert (chr.), geuit in de jongste raadsvergadering, op losse schroeven. IJspeert stelde toen op grond van een hem in handen gespeelde interne PvdA-nota dat de PvdA nooit van plan was geweest om weer met rechts in een college van B. en W. te gaan zitten en in werkelijkheid altijd heeft aangestuurd op een breuk met rechts. Van den Berg die dit in een verklaring een 'bijzonder ernstige be schuldiging' noemt, weerlegt dat de gewraakte nota is geschreven nadat de eerste onderhandelingen tussen de fracties op niets uitliepen. Er was toen nog niet te voorzien dat er een bemiddelingspoging zou worden on dernomen door burgemeester H. G. Buiter. Het verzoek daartoe van de rechtse fracties kwam voor de PvdA volkomen onverwacht. Van een verslaggever DEN HAAG Als het onder wijsbeleid van nu zonder veran dering wordt voortgezet, moet ons land de komende twintig jaar tien grote universiteiten bouwen. Dit is de conclusie van de onlangs overleden prof. dr. K. Posthumus, die regeringscommissaris was voor het wetenschappelijk onder wijs. Een zo grote uitbreiidng van het onder wijs gaat onze mogelijkheden te bo ven, ook als wij aan het hoger onder wijs de grootste voorrang geven, aldus prof. Posthumus in zijn postuum stuk, dat hij had willen gebruiken bij de verdediging van het wetsontwerp 'herstructurering wetenschappelijk on derwijs" dn het parlement. Het weekblad 'Uitleg' van het minis terie van onderwijs en wetenschap pen, dat de tekst van het stuk heeft gepubliceerd, merkt op dat het ant woord van prof. Posthumus op de kritiek van binnen en buiten het parlement nog niet geheel gereed was. De kritiek op de discussie-nota over de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs en de studie duur blijkt prof. Posthumus niet ge bracht te hebben tot radicale herzie ning van de voorstellen. 'Het opzoe ken van tegengestelde mogelijkheden heeft naar mijn inzicht niet geleid tot tieven' schreef hij. Het enige alterna- gieven' schreef hij. Het enige lterna- tief, dat door een meerderheid van de critici is aangeboden, luidt: 'Er moet wel iets gebeuren'. De aanval kwam van twee kanten: het politieke en het onderwijskundige. Beide werden gekenmerkt, aldus prof. Posthumus, door slagwoorden en -zinnen, die zonder bewijsvoering wor den uitgeroepen en nageroepen zonder nadenken. Prof. Posthumus beperkte zich verder tot het onderwijskundige gedeelte van de kritiek. 'Daarbij moet m.i. voortdu rend in het oog worden gehouden, dat onderwijs van de maatschappij wel kan worden onderscheiden, maar niet kan worden afgescheiden. Een wette lijke onderwijsstructuur dictere zo weinig mogelijk wat binnen de rooi lijnen en de steigers gebeurt'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De begroting van CRM zal niet meer voor de verkiezin gen door de Tweede Kamer worden behandeld. De regeringspartijen en DS 70 hebben pogingen van de oppo sitie deze begroting nog op de agenda te krijgen gisteren verijdeld. De rege ringspartijen wezen erop dat de moge lijkheid bestaat dat er voor CRM voorstellen worden aangenomen, die extra geld kosten. De tijd zou dan ontbreken de dekking voor die uitga ven nog te vinden. Bij het besluit van de regeringspartijen heeft zonder twijfel ook meegespeeld de overwe ging dat de behandeling van de CRM- begroting, met al zijn bezuinigingen, kort voor de verkiezingen voor de oppositie erg gunstig is. De regeringspartijen en DS'70 hebben nu besloten dat in de korte tijd voor 29 november alleen nog de begrotin gen zullen worden behandeld van de fensie. justitie, binnenlandse zaken en landbouw en visserij. Bij de defensie begroting zal de socialist Stemerdink extra spreektijd krijgen om de inves teringsbeslissingen van minister De Koster aan de orde te stellen. Hier zal de heer Stemerdink een aparte inter pellatie over houden. Ook het Kamer lid De Jong (eenmansfractie), zal de onregelmatigheden in dossiers van verzetsmilitairen, waarover hij een in terpellatie zal houden, als onderdeel van de begrotingsbehandeling aan de orde stellen. STIRLING (Reuter) Koningin Eli zabeth van Engeland had gisteren po- litie-besoherming nodig, toen anti-mo narchistische studenten met hun vuis ten zwaaiden en oneerbare taal uitten tijdens een bezoek aan de universiteit van het Schotse Stirling. De politie kon de opdringende en schreeuwende menigte nauwelijks in bedwang hou den, terwijl de koningin, schijnbaar kalm, glimlachend met groepjes stu denten praatte. Van onze moderedactie AMSTERDAM Rodier Paris liet gistermiddag in het Hilton Hotel zien wat de 'speciaalzaken' en de 'betere modewinkels' de komende lente dn de rekken hebben hangen. Je moet er van houden, heet dat, als je de mannequins een uur lang aan je voorbij hebt zien trekken. Feit is dat de truitjes, broeken, vesten, jasjes en rokken van Ro dier Paris erg lekker zitten, maar met móde heeft het weinig te maken. Of je moet het de 'keurige jongedames-mode' noemen. Rodier vindt dat het typisch 1972- silhouet, dat elk meisje of jonge vrouw moeilijk liet onderscheiden van haar man of vriend, nu geheel is uitgewoed. 'Enkele overlevenden van de popmode met hun waanzin nige hoofddeksels en psychedeli sche tierelantijnen lopen voorbij onder de onverschilligheid van het publiek', sprak een heer van Ro dier. 'Wij staan nu aan het einde van een belachelijke mode en we vragen ons af hoe we de excessen van de voorbije modetrends heb ben durven en kunnen dragen en verdragen'. Dat is een hele mond vol en Rodier wil daar maar mee zeggen dat het enige waar de vrouw de komende lente niet mee voor gek loopt, de kleren van Rodier zijn. Gelukkig is dat niet zo, want dat zou een saai stadsbeeld geven. Een wanneer je dan nog de ,p.rijzen hoort, schrik je helemaal: een sim-, pel blazertje voor 279 gulden; een manteau voor 376 gulden en saaie pull-overs voor tegen de 100 gul den. Maar verkócht wordt het, dat wel. - Van onze parlem entsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering is er tegen dat de NAVO enj" het Warschau-pact verklaren niet als eerste een kernwapen te ge-; bruiken. Premier Biesheuvel wees er gisteren bij de algemene bev schouwingen op dat zo'n verklaring in strijd zou zijn met de dooi( Nederland aanvaarde NAVÓ-strategie van het aangepaste antwoord^ NKV-voorzitter Mertens VINKEVEEN De gemeente Vinke veen en Waverveen heeft donderdag ochtend een illegaal gebouwde schuur van de fundamenten laten tillen en naar elders versleept. De schuur was zonder vergunning ge bouwd op het terrein van een zomer huisje in de Vinkeveense Plassen. De eigenaar had aan de aanschrijving tot sloop geen gevolg gegeven. De actie van de gemeente werd geheel over het water uitgevoerd met behulp van een op een schip staande kraan. De schuur staat voorlopig op een terrein van ge meentewerken. BELFAST (Reuter, UPI) Protes tantse scherpschutters hebben donder dag in Belfast Britse militairen aange vallen, een soldaat en een burger beschoten en een politieman afgeran seld uit wraak voor een inval in een protestantse club. In protestantse wij ken vielen menigten drie politiebu reaus aan en onteerde een groep jon geren voor het eerst in drie jaar van geweld in Ulster een katholie ke kerk. De aanleiding waren geruch ten dat een leider van de verboden 'Ulster volunteers force' opgepakt was. ADVERTENTIE Sensatie in Iglo's Ideejenwinkel! Spinazie nieuwe oogst. Bijvoorbeeld: pak van 450 gram van 1.05 nu voor 85 cent! In deze strategie behoudt de NAVO zich het recht voor, indien het nodig is, als eerste een kernwapen in te zetten. 'Als hiervan wordt afgezien, wordt de krachtsverhouding in Euro pa bepaald door de conventionele middelen en op dat punt heeft het Warschaupaot grote overmacht', ver klaarde mr. Biesheuvel. De PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman, die op de verklaring van NAVO en Warschau-pact had aange drongen, meende dat de conventionele strijdkrachten van de NAVO wel vol doende zijn om het Warschau-pact te weerstaan. Hij ging er daarbij van uit, dat voor een aanval altijd veel meer kracht nodig is dan voor de verdediging. ONZIN Premier Biesheuvel bestreed ook de stelling van de oppositie dat de defen sie een voorkeursbehandeling heeft gekregen bij de verdeling van de financiële middelen. 'Eenzijdige ver- STOCKHOLM (UPI. Reuter) De Nobelprijs voor geneeskunde is dit jaar toegekend aan de Amerikaan Gerald M. Edelman en de Brit Rod ney Porter. De raad van bestuur van het Karollnska Instituut in Stockholm kende hen de onderscheidng toe voor hun ontdekkingen betreffende de che mische structuur van antistoffen. Deze eiwitten worden door het li chaam gevormd als reactie op het binnendringen of ontstaan van vreem de stoffen of organismen (antigenen). De antistoffen hechten zich doelge richt aan 'hun' antigeen vast en ma ken het zo in veel gevallen onschade lijk. Edelman (43) en Porter (55) begon nen hun onderzoek onafhankelijk van elkaar in 1959 en slaagden erin, antis- stoffen in een aantal onderdelen te splitsen en die verder te onderzoeken. Deze kennis van de structuur van de antistoffen was onmisbaar voor het inzicht in hun werking, dat nog steeds groeit. Antistoffen vormen de verdediging van het lichaam tegen infectieziekten en spelen ook een rol bij het voorko men van een aantal vormen van kan ker. Het is ook dit type stoffen dat de afstoting van getransplanteerde orga nen veroorzaakt, en de overgevoelig heid voor bepaalde stoffen (zoals bij hooikoorts). Bij het onderzoek op al deze terreinen zijn de resultaten van Porter en Edelman nog steeds van groot belang. mindering van de defensieinspanning zou ook ingaan tegen de international, le solidariteit tussen de NAVO-leden* zei hij. De PvdA-fractieleider Den Uy{, kenmerkte deze opmerking als 'onzinA 'Er zijn behoorlijk wat NAVO-landen' die minder dan de Nederlandse 3.7 procent aan defensie besteden', aldus, de heer Den Uyl. De kamermeerderheid verwierp gister* avond twee moties van de communist, Bakker, waarin om afkeuring van de nieuwe defensie-aankopen en van dë veroordeling van het VVDM-hoofdbe- stuur wegens de anti-groetdag werd gevraagd. Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. vrucht, 2. keur kern, 3. begrip, 4. gemelijke ontevre den vent, 5. ongerijmd, 6. kinderjuf frouw, 7. glans. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters beide, van boven naar beneden gelezen de naam van een bewaarder van gelden. Invul-puzzel 1 2 3 4 5 6 7 Oplossing vorige puzzel Hor. 2. nappa, 6. kr., 8. ar, 10. moa,j 11. blo, 12. rad, 14. snarig, 16. Igel, 17. trip, 18. nel, 19. leeg, 21. ever, 23. age, 25. Amer, 26. edel, 27. amaril, 29. ene, 30. bon, 31. nee, 33. Ee, 34. er^ 35. agent. Vert. 1. marine, 3. A.M., 4. pos, 5. panter, 6. klip, 7. rog. 9. rage, 11, brigade, 13. deleman, 15. are, 19. le ring, 20. Geleen, 22. ver. 24. gene, 25, Amor, 27. Abe, 28. lee, 32. en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11