Frankrijks legatie in Hanoi verwoest door Amerikanen j uw Werkgevers met hogere stijging loon akkoord Voettocht van Vondeling krant NS bieden automobilist korting aan jln deze krant Droog Kinderen op het Binnenhof Haex bedankt voor CHU Linkse drie: PSP welkom Belg zoekt ouderwets duel Van Riel maakt 'nieuw kabinet' Melk twee cent duurder 1 bon I I maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe leidlse Courant DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 242 Meubelshowroom HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Glronr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710 - 42627. Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 At'd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Spoorwegen hebben het initiatief genomen om aan 250.000 automobilisten een brief te sturen, waarin hun een vastrechtkaart voor de helft van de prijs wordt aangeboden. Het gaat hierbij, zo zegt de brief om een 'kennismakings aanbod'. De Spoorwegen gaan er vanuit dat veel automobilis ten nooit of heel lang geleden per trein gereisd hebben. De brief zegt dan ook: 'Hoe lang is het voor u geleden de laatste rit per trein? Mis schien was dat nog in de tijd dat er stationscontrole was, toen treinen en auto's elkaar nog als kat en hond bekeken, omdat het nog óf een auto óf een trein was. We weten nu wel beter, elk heeft z'n voor en z'n tegen, waardoor ze elkaar heel goed aanvullen'. Deze woorden zijn weliswaar niet geheel in overeenstemming met de woorden van een in september verschenen brochure, waarin de toekomstvisie van de Spoorwegen op het openbaar vervoer wordt gegeven en waar in een afgrijselijke toekomst werd geschilderd, icanneer het wagenpark maar door blijft groeien, maar het valt niet te ontkennen, dat de NS duidelijk een actief propagandabeleid voeren, waarbij het bestaan van de auto als ziitgangspunt wordt genomen. De brief is dan ook geheel in overeenstemming met zvat in het spoorboekje onder het hoofd 'Bericht aan de aandeelhouders' te lezen staat: 'Wij kunnen lang niet overal komen. De au to wel. Goed dat hij er is. Over de langere afstanden laat de helft van de reizigers de auto thuis en kiest bewust de trein. Selectief treingebruik heet dat'. Zogezegd Wolkenvelden, maar droog weer. Overwegend matige wind uit noordoost tot noord. Maximum temperaturen ongeveer 14 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, nu en dan zon en tem peraturen meest beneden nor maal. Morgen zon op: 07.01 onder: 17.50 Maan op: 13.34 onder: 20.49 De pressiegroep 'Stop kindermoord' hield gisteren een demonstratie tegen de steeds groter wordende onveiligheid in het verkeer, waarvan zeer dikwijls kinderen het slachtoffer worden. De deelnemers aan de demonstratie werden met kinderen ook ontvangen door de Tweede Kamercommissie voor ver keer. Zie ook pagina 5 Binnenland Kamerdebatregeringsfracties contra SER5 Jeestelijke ;ezondheidszorg in last 7 Buitenland Kissingers pogingen in Parijs 11 Kerk Aantal katholieken jzal verder dalen 2 DEN HAAG Oud-staatssecretaris J. C. E. Haex is uit de CHU getreden. Hij heeft dit een maand geleden aan de partijleiding meegedeeld. Drie re denen brachten hem, naar hij gister avond meedeelde, tot zijn besluit. Allereerst had hij tijdens zijn lang durige lidmaatschap ervaren dat de CHU geen enkele behoefte had aan .enige interesse van zijn kant in het CH-gebeuren, ook niet toen hij voor de CHU deel uitmaakte van de rege ring. In de tweede plaats kon de heer Haex zich niet verenigen met de sa menstelling van de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen, waar op namen als Udink en Van Veen ontbreken. Tenslotte kan de lieer ADVERTENTIE Wellicht moet je juist confessio neel politicus zijn om te weten dat paradijselijke toestanden in deze wereld niet te verwezenlij ken zijn. KVP-Kamerlid Nootenboom Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De centrale werkgeversorganisaties zijn bereid vol gend jaar een loonkostenstijging van 11 procent te accepteren, indien daarin de extra stijging der sociale verzekeringspremies (neerko mend op ca. 1,5 procent) is opgenomen. Gasboring bij Bergen Haex: naar DS'70? Haex zich niet verenigen met de om standigheid dat hij bij de samenstel ling van een vorige kandidatenlijst zonder opgave van redenen naar ach ter is geschoven. Zijn politieke voorkeur gaat uit naar DS'70, 'welke partij zich werkelijk het lot van de onderbedeelden aantrekt' en in welke partij volgens de heer Haex het meeste terug te vinden is van wat men onder werkelijke christe lijke politiek verstaat. Kissinger blijft langer Henry Kissinger heeft gisteravond op nieuw zijn vertrek uit Parijs uitgesteld. Een functionaris van de veiligheids dienst op het vliegveld Orly liet alle veiligheidsmaatregelen intrekken. Kis singers vliegtuig bleef echter startklaar staan. Nixons adviseur had vroeg in de avond willen vertrekken. Aangenomen wordt dat het geheime overleg met de Noordvietnamezeu gisteravond is voort gezet om een doorbraak te bereiken. De verwachting is dat Kissinger van morgen Parijs zal verlaten. Dit blijkt, naar wij uit vcx-schillende bronnen vernamen, uit het ontwerp- commentaar van de Sociaal Economi sche Raad op het opzienbarende advies van de commissie van kroonleden van de SER, dat volgende week vrijdag in de plenaire vergadering van de raad in behandeling komt en de basis moet vormen voor een eventueel sociaal con- tract. Dat advies is zowel van regerings zijde als door de werkgeversorganisa ties sterk bekritiseerd, omdat de kroon- leden-deskundigen een loonkostenstij ging van 11 procent niet alleen wense lijk, maar ook mogelijk achten, zulks in tegenstelling lot de aanvankelijke op vatting van regering en werkgevers, dat de loonkostenstijging tot 9 procent beperkt zou moeten blijven (uitgaande van de zgn. nul-lijn, dus geen reële in komensverbeteringen De centrale werkgeversorganisaties er kennen thans, dat als gevolg van het feit, dat de sociale verzekeringspremies sterker zullen stijgen dan door het cen traal planbureau was voorzien, een be perking van de loonkosten tot 9 pro cent een onhaalbare kaart is. omdat het besteedbare inkomen van de werk nemers er daardoor op achteruit zou gaan in plaats van gelijk te blijven. Door de extra stijging der sociale ver zekeringspremies naar boven af te ron den komen de werkgevers op een loon kostenstijging van 11 procent, waarin vclgens hun berekening clan een reële inkomensverbetering zit van ca 1 pro cent (in de inmiddels achterhaalde be cijfering van de SER-deskundigen ca 1,5 procent). Door deze 'ommezwaai' van de werk gevers is het niet onwaarschijnlijk dat de SER zich volgende week in meer derheid toch voor de verguisde 11 pro cent zal uitspreken. Van een verslaggever VLISSINGEN De drie progressieve partijen zouden heel gelukkig zijn met een eventuele toetreding van de Paci- fistisch-socialistische partij. Deze uit nodigende uitlating deed voorzitster Ruby van der Scheer van D'66 op een verkiezingsbijeenkomst van de 'Pro gressieve Drie' in Vlissingen. niet verder vertellen, hoor! 'Ik wil alleen maar bokshand- schoenen BRUSSEL (ANP) De man, die afgelopen zondag de Be'gi- sche minister van financiën, Vlerick, voor een duel op de degen uitdaagde, Is ook bereid de minister met een goedendag te lijf tc gaan. Een goedendag is een middeleeuws wapen, een knots met ijzeren punten. De uitdager Eduard Lekeux, voorzitter van de vereniging van tabakskleinhandelaron deelde dit gisteren op een pers conferentie in Brussel mee. Lekeux heeft Vlerick voor een duel uitgedaagd, omdat de mi nister in een telefoongesprek onbetamelijke uitspraken tegen hem zou hebben gebezigd. Le keux en zijn vereniging be schuldigen de minister ervan dat deze niet optreedt tegen enige grote warenhuizen cn an dere 'piratengrossiers'. Deze ge ven kortingen op tabakswaren en zouden volgens de vereni ging de staat hiermee voor 70 miljoen gulden benadelen, van wege belastingontduiking. Van onze parlementsredactie DEN BOSCH De liberale senator mr. H. van Riel is gisteravond in Den Bosch al bezig geweest met het forme ren van een kabinet na de verkiezin gen. In zijn verkiezingstoespraak droeg mr. Van Riel als minister-presi dent voor mr. R. Nelissen, de tegen woordige minister van financiën. Mi nister Schmelzc-, zo zei mr. Van Riel in zijn verkiezingstoespraak, zou ook geschikt zijn ais premier, maar deze bewindsman is net begonnen met de reorganisatie van het departement van buitenlandse zaken en moet daar maar eerst mee doorgaan. Mr. Van Riel zoekt voor een meerder heidsregering na dt. verkiezing steun bij de kleine partijen en wil daarom de heer P. Jongeling van het GPV uitnodigen minister te worden. De heer Jongeling zo zei de heer Van Riel is altijd even verstandig, onopge smukt en ernstis. GRONINGEN Dp heer A. Vondeling, Tweede Kamerlid voor de PvdA zal. naar verluidt in het kader van de komende Kamerverkiezingen op 2 november in Cadzund (Zeelandstarten met een wandeltocht naar Groningen. De heer Vondeling, die thans 58 jaar is, en enige jaren geleden herstelde van een zwaar auto-ongeluk, hoopt de Martinistad vóór 29 november te bereiken. PvdA- voorzitter Van der Louw zal dit in Nederland voor een politicus unieke voor beeld, in verband met zijn labiele gezondheidstoestand, niet kunnen volgen. Washington biedt excuses aan. twijfelt aan schuld PARIJS, SAIGON (UPI, Reuter, AP, AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren hun spijl uitge drukt over de vernietiging van de Franse missie in Hanoi, maar in twijfel getrokken of de vernielin gen zijn aangericht door Amerikaanse bommen. Tegelijkertijd werd bekendgemaakt dat de bombarde menten op Noord-Vietnam door zullen gaan. De Franse legatie, gelegen in het hart van Hanoi, werd gistermorgen ernstig beschadigd. De nabij gelegen Alge rijnse ambassade werd eveneens ge troffen. Frankrijk en Algerije hebben onmiddellijk bij de Amerikaanse rege ring geprotesteerd. President Georges Pompidou sprak van een 'betreurens waardige' „anvjl. Het hoofd van de Franse missie. Pierre Susini, werd ernstig gewond, maar is buiten levens gevaar, zo is in Parijs meegedeeld. Volgens radio-Hanoi zijn bij het bom bardement zeven mensen gedood. Mervin Laird, de Amerikaanse minis ter van defensie, heeft bekendgemaakt dat een onderzoek wordt ingesteld om uit te zoeken of de missie getroffen werd door de Amerikaanse bommen of Noordvietnamese raketten. Laird zei, dat Amerikaanse F-4-vliegtuigen hiilitaire doelen op 5 km van de Franse missie hadden aangevallen, maar sloot de mogelijkheid niet uit dat de piloten een vergissing hadden begaan. Het was volgens hem ook mogelijk dat het gebouw was getrof fen door Sam-raketten, die op de Amerikaanse vliegtuigen waren afge vuurd. Laird wees erop dat het centrum van Hanoi geen doelwit was. De aanval van gisteren was gericht op een spoorwegknooppunt over de Rode Ri vier. Laird wilde niet zeggen welk soort bommen gisteren waren ge bruikt. alleen dat het niet de zoge naamde 'slimme bommen' waren, die hun doel zoeken via elektronische apparatuur. Hij meende dat Ameri kaanse bommen gemakkelijk waren te verwarren met Sam-raketten, die een oorlogskop hebben van ongeveer 1.000 pond. De meeste Amerikaanse bommen wegen 500,750 of 1.000 pond. Laird moest toegeven dat Sam-raket ten ontploffen voor zij op de grond komen, 'maar soms gaat het ntis'. DEN HAAG De consumpticmelk is deze week twee cent per liter duurder geworden. Dit komt onder meer door de toepassing van het systeem van zomer- en winterprijzen, waartoe het zuivelbedrijfsleven eerder dit Jaar be sloot. In de winter, als de produktie lager is, is de bocrcnmelk duurder dan in de zomer. Die hogere prijs laat men nu geheel in de winterprijs van do consumpticmelk doorwerken in plaats van er in de zomer alvast een voor schotje op te nemen. Pierre Susini, het hoofd van de Franse legatie, die ernstig ge wond werd door het Amerikaanse bombardement. Radio-Hanoi en de regeringen van Zweden en Frankrijk zeggen echter dat het vier Amerikaanse bommen waren, die de Franse missie groten deels vernietigden. Volgens radio-Ha noi en het Hongaarse nieuwsagent schap zijn zeven mensen omgekomen. Tot de doden behoort een vrouwelijke functionaris op de delegatie, vier Vietnamese werknemers en twee kin deren, die in een nabij celegen wo ning waren. De radio zei dat het dak van de Algerijnse ambassade werd weggeblazen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken meldde dat Amerikaanse bommen neerkwamen op 400 nieter van zijn ambrssade in Ha noi, die op 2 km van de Fianse missie ligt. Er is aanzienlijke schade aangericht in het gebied, aldus Zwe den. Radio-Hanoi gaf het volgende verslag: 'Het alarm klonk pas toen de aanval voorbij was. Het dak van de Algerijn se missie is weg. De Franse missie is bijna geheel mot de grond gelijk gemaakt. Een bom maakte een vol treffer op de residentie en .et centra le switchboard. Pierre Susini werd, toen hij uit zijn prive-vertrekken kwam, begraven onder tonnen puin. Hij werd ernstig gewond, zijn hoofd bloedde, maar hij kon toch nog pra ten met zijn redders. Vier Vietnamese werknemers, die stonden bij het cen trale telefoon)-switchboard. werden volkomen begraven onder het puin. Vier andere Vietnamezen werden ge dood. Een andere Vietnamees werd ernstig gewond'. 'Treman Ramamai. de Albanese diplo matieke vertegenwoordiger, die de Franse missie bezocht, werd ook ern stig gewond. Een vrouwelijke Franse functionairs werd gedood in een bad kamer', aldus het verslag van radio- Hanoi. 'Haar beide benen werden af gehakt, haar hele lichaam was over dekt met gapende wonden'. De radio zei dat de hele Franse enclave over dekt was met rommel. Een sprei hing aan een boomtop in de voortuin. De voorgevel van het gebouw stortte in een en verpletterde twee auto's. 'Het officiële' Noordvietnamese nieuws agentschap, VNA, berichtte latei- dat Susini derde graads verbrandin gen opliep. Parijs kreeg gisteren een telegram dat Susini vandaag bezocht zal worden do >r premier Pham Van Dong. De medewerking van de Noordvietnamezen werd zeer doel treffend genoemd. Desondanks heeft de Franse regering haar ambas sadeur in Peking, Etienne Manach, opdracht gegeven naar Hanoi te gaan om zich Ier plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Wil liam Rogers, heeft de Franse regering de spijt van de Amerikaanse regering betuigd, maar liet in het midden door wie de schade was veroon.ar.kt. Ook de Franse regering heeft in haar protest het incident niet geweten aan Amerikaanse piloten. 'Wij wachten op meer inlichtingen', zei een woordvoer der. 'Onze verbindingen met onze mensen in Hanoi zijn, zoals u kunt be grijpen, verbroken'. Noordvietname zen, in Parijs noemden het incident 'een ernstige escalatie' en een woord voerder van de Viet Cong zei: 'De Amerikanen kunnen niet beweren dat het een vergissing is, want zij kennen de stad. Het is een opzettelijke daad' Ongelegen 'Geen commentaar' antwoordde een woordvoerdei van liet Franse ministe rie van buitenlandse zaken, toen hem gevraagd werd of het bombardement iets zal veranderen aan Frankrijks rol als gastheer voor de geheime vredes besprekingen tussen Hanoi en Was hington. Hei incident komt in dit 'delicate' stadium wel erg ongelegen, vooral omdat de Amerikanen Frank rijk om bemiddeling zouden hebben gevraagd. De gematigde reactie van de Franse regering wijst erop dat Parijs niet van plan is de Vietn^m-bespre- kingen uit te wijzen. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1