Touwtrekken om het laagste BTW-tarief Kissinger stelt terugreis uit uw Chemisch bedrijf in Soest moet vandaag sluiten N Mogelijk confessionele steun voor motie-Den Uyl krant KOELKAST 140 llr. Den Uyl oog in oog met kabinet Brisantbom vandaag voor de bijl SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Baskische nationalisten in Frankrijk verboden In deze krant Veldkamp zegt: wapenstilstand belang van hartchirurgie Man verdacht van oplichting van 25 gastarbeiders Betere informatie over koophuizen bepleit I bon maar vooral misschien I goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. leiiwe Leidse Courant WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 241 hristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN GRATIS BEZORGEN 198.- teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur De heer Den Uyl, op de rug ge zien, aan het woord tijdens de algemene beschouwingen. Achter de regeringstafel het voltallige kabinet-Biesheuvel. BUSSUM Ter hoogte van hotel 'De Gooise Boer' zal de rijksweg Amster- •Hoevelaken vanmorgen om elf uur enige tijd voor alle verkeer wor den afgesloten omdat de explosieven opruimingsdienst van de koninklijke landmacht een grote brisantbom wil demonteren, die daar gisteren in de buurt is gevonden. Tijdens de opera tie zullen de woningen, die binnen een straal van 200 meter van de bom staan, moeten worden ontruimd. De bom werd gisteren ontdekt door de 28-jarige chauffeur Gerard Eibers, die het duizend kilo wegende projec tiel op zijn vrachtwagen kreeg gede poneerd door een grijper, waarmee graafwerkzaamheden werden verricht. Pas nadat hij er enkele honderen meters mee had gereden, kwam hij tot de ontdekking met een bom te doen te hebben. Aanvankelijk had hij in het gevaarte een zogenaamde bel gezien: een stalen kogel, waarmee asfaltwegdek wordt stukgeslagen. Zodra hij zijn ontdekking deed, depo neerde hij het gevaarte tegenover de Gooise Boer in de wegberm ev' waar schuwde de politie. De bom moet afkomstig zijn van een bombardement op het destijds zeer bekende hotel Het Bos van Bredius tijdens de tweede wereldoorlog. Be kend is, dat er toen drie blindgangers zijn geweest, waarvan er maar twee Werden teruggevonden. (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010 -13.80.18. PARIJS (AFP) De Franse autori teiten hebben de Baskische nationalis tische organisatie ETA verboden. Blij kens een beschikking van de minister van binnenlandse zaken, Marcellin, moeten de leiders van de ETA binnen een maand het bezit van de organisa tie liquideren. Zogezegd Het probleem van de werkende jongeren zal niet opgelost worden zolang we hen laten werken. C. H. J. Fiets, LTS-directeur in Roermond Zonnig In de middag vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtemperatu ren omstreeks 16 graden. Morgen en overmorgen: overwe gend droog met nu en dan op klaringen. Ilets te koud voor de tijd van het jaar Morgen zon op: 06.59 onder: 17.53 maan op: 12.45 onder: 19.54 Schoolkind kind van de rekening In april besloot het dagelijks bestuur van Soest dat, inhakend op een uit spraak van de Kroon, geen nieuwe hinderwetvergunning aan de NV Randstad kon worden afgegeven, geit op de overlast die het bedrijf de omwonenden aandoet. De leiding van het bedrijf kreeg een half jaar de tijd elders onderdak te zoeken. Deze ter mijn had de directie zelf voorgesteld als de verhuizingsperiode Koste wat het kost zou het bedrijf binnen deze termijn uit Soest zijn verdwenen. Het bleef bij een belofte. Een gedeelte van het bedrijf werd naar Nijkerk verplaatst, de rest zal naar Ierland gaan, maar daar vlot het niet zo mee Mr. De Vink, die namnes Randstad optrad, gaf wel toe dat de NV in het verleden nogal slordig was geweest met het aanvragen van vergunningen en wel eens had gebouwd .of uitge breid zonder toestemming te vragen. Soest kreeg ook het verwijt naar het hoofd geslingerd de rdelijkheid van het verzoek om uitstel niet te willen beoordelen. éSoest handelt in strijd met de regels van fair play' riep mr. De Vink uit. Mr. J.E.B. van Julsingha, raadsman van de gemeente, vond dat Soest nu geduld genoeg heeft gehad. De grond voor de klaheten is zeker niet wegge nomen door de overplaatsing van een deel van het bedrijf naar Nijkerk. Er is weliswaar geen stank meer maar er wordt wel chemisch afval in de riole ring van de gemeente geloosd. Er is enige jaren geleden een klep in het riool aangebracht die automatisch dicht gaat als er een te grote hoeveel heid van een bepaalde giftige stof wordt geloosd. Die klep is de afgelo pen tien dagen zeven keer dicht ge gaan. Het schadelijke afvalwater wordt dan echter afgevoerd naar het terrein van het bedrijf zakt daar in de bodem of komt via een omweg toch in het Soester rioleringsstelsel. B. en W. van Soest handelen door nu niet langer clement te zijn daarom in het belang van de inwoners, vond mr. Zet u mij maar op de rekening. RITA 'De ijskast is kapot. Ik heb nu alles wat er in was voor het avondeten klaargemaakt.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De confessionele partijen in de Tweede Kamer heb ben het kabinet-Biesheuvel gisteren bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1973 onder druk gezet, de verhoging van het laagste BTW-tarief van vier naar vijf procent te laten vallen en er van af te zien, een eigen risico in de ziekenfondsverzekering in te Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het NV chemisch bedrijf Randstad in Soest zal vandaag worden gesloten. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, heeft gistermiddag in zijn uitspraak in een kort geding dat door het bedrijf tegen de gemeente Soest was aanhangig gemaakt inzake de sluitingsdatum beslist in het voordeel van de gemeente. Van Julsinga. De president van de rechtbank, die van mening was dat hij wel bevoegd was een uitspraak van de Kroon aan de redelijkheid te toesten (de raadsman van Soest had dit in twijfel getrokken) zei in zijn uitspraak, na een half uur in de raadkamer te zijn geweest, dat Soest geen blaam treft. 'De gemeente handelt redelijk door de NV aan de termijn van zes maan den die is overeengekomen, te hou den'. De NV Randstad werd veroor deeld de kosten van het kort geding te betalen. Binnenland Werkende jongeren zijn leerling, geen arbeider i Kerk Trijntje Huistra terug naar Jalimovallei 2 Buitenland 'Sabotage-cainpagne' van Nixons partij 9 Sport Twijfel bij prof-schaatsers 13 Economie RAI verwacht geen koopgolf voor auto's 17 Koekcnetalagx 2 Lezers schrijven2 Radio en tv 6 Feuilleton, strips 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 wetenschap en techniek 7 Puzzel 11 Beurs 16 voeren. Voorts werd gevraagd, het uitstel van de uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht voor werkende jongeren de tweede dag per week ongedaan te maken. Het ziet ernaar uit dat een motie die de oppositie indiende om te bereiken dat de uitbreiding van die leerplicht toch zal doorgaan, kans maakt om met steun van de confessio nelen te worden aangenomen. Drs. Den Uyl (PvdA) diende verder nog een motie in waarvan niet alleen staat dat het lage btw-tarief op het peil van vier procent moet blijven, maar ook dat de verhoging van het hoogste tarief tot een Dunt moet wor den beperkt. De. regering heeft voor gesteld. het hoogste tarief van 14 op 16 procent te brengen. De KVP-fractieleider Andriessen zei verder dat de nieuwgekozen Tweede Kamer op haar eerste vergadering (7 december) meteen weer zal moeten proberen, een voordracht op te stellen voor het aanwijzen van de kabinets formateur. Hij vroeg de andere frac tieleiders, zich hierover nu al uit te spreken. Wiegel van de VVD reageer de daar meteen positief op. Congressen De woordvoerders bij deze algemene beschouwingen gaven dit keer bijzon der veel aandacht aar. de partijpolitie ke situatie en aan de congressen van de linkse drie van het afgelopen week einde. Den Uyl, Van Mierlo (D'66) en de Gaay Fortman (PPR) legden uit waar het wantrouwen vandaan komt dat hun partijcongressen jegens de confessionelen hebben getoond. Den Uyl zei, bij ARP en KVP bij vlagen uitingen te zien waarvan de PvdA denkt, er houvast aan te kun nen krijgen: bij de ARP' het van tijd tot tijd ernstig nemen van de ontwik kelingshulp' en bij de KVP' een stuk arbeidersaanhang dat soms stem krijgt.' Dat er desondanks wantrouwen be staat ligt aan de 'jarenlange samen- EINDHOVEN Sluit een Godsvrede, begraaf de strijdbijl en ga, in het licht van de noodsituatie in de hart chirurgie, weer a n het werk. Hier komt het advies op neer dat dr. Veldkamp heeft uitgebracht aan be stuur en directie van het Binnenzie- kenhuis van Eindhoven. Door het conflict over de plaats van de hartchirurgie in dit ziekenhuis is er sinds 1 juli vrijwel geen patiënt meer aan het hart geopereerd. Daarvóór verrichtte hartchirurg dr. P. J. van der Schaar vier open hartope raties per week. Dr. Veldkamp vindt dat dr. Van der Schaar uitlatingen over zijn assistent dr. Y. Mashour moet terugnemen. Er moeten volgens dr. Veldkamp werkaf spraken worden gemaakt in afwach ting van werkzaamheden van een be geleidingscommissie, bestaande uit functionarissen uit het ziekenhuis en buitenstaanders. De heer Veldkamp is bereid zelf in deze commissie zitting te nemen. Eindhoven moet, zo meent dr. Veld kamp, een centrumfunctie als hartchi- rurgisch centrum gaan uitoefenen. In dit verband verwijst hij naar de cij fers uit het rapport van de gezond heidsraad dat vorige week werd gepu bliceerd en dat een uitbreiding van het aantal open hartoperaties per jaar met 1200 aanbeveelt. Dit houdt in dat het aantal open hartoperaties in ons land meer dan verdubbeld moet wor den. werking met de WD, het gebrek aan wezenlijke vrede in onze samenleving, het terugschrikken voor hervormin gen die de machtsverhoudingen doorbreken. 'De Gaay Fortman ver weet de leiding van de confessionele partijen jarenlange manoeuvres om te voorkomen dat de partij waarin de grote massa van de arbeiders zich vertegenwoordigd voelt, aan de rege ring zou deelnemen.' Hij zei: Men kan niet trachten jarenlang de stem van de grote massa van de arbeiders bui ten de regering te houden, en dan verwachten dat zij aangenaam zullen reageren als men een beroep op hen doet omdat men met de meer geliefde partners niet meer tot een meerder heid kan komen.' De Gaay Fortman was overigens zelf ook geschrokken van de felle anti-gevoelens van de congressen. Den Uyl erkende dat wat er op de congressen was gebeurd, schokkend kan zijn, maar, zei hij: 'Ik geef hier verre de voorkeur aan boven de we zenloze gezapigheid, de gedweeë volg zaamheid en de gelaten onverschillig heid, die veel andere partijbijeenkom sten typeert.' Van de kant van de regeringsgezinde fracties werd scherp gereageerd op de Zie verder pag. 5 Van een onzer verslaggevers APELDOORN De politie heeft de Apeldoornse verzekeringsagent A. H. (40) gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht tenminste 25 gastar beiders te hebben opgelicht door hen tegen sterk gereduceerde premiebe dragen een gefingeerde autoverzeke ring aan te smeren. H., die reispo- lissen verstrekte als bewijs dat de Turken en Marokkanen (ook een klein aantal Nederlanders is de dupe geworden van zijn manipulaties) all risk verzekerd waren, heeft zich op deze manier zeker 20.000 gulden toe geëigend. De zaak kwam uit toen buitenlanders, die bij verkeersongelukken betrokken waren, zich tot de desbetreffende ver zekeringsmaatschappij wendden, welke van niets wisten. H. verkocht ten onrechte ook een aantal groene kaar ten. Het Tweede-Kamerlid Jac. de Jong (eenmansfractie) zorgde in de Kamer voor enig stuntwerk: hij gebruikte zijn twaalf minuten spreektijd om aan de hand van cijfers, die hij op een schoolbordje had geschreven, aan te tonen dat de regering optrad als iemand, die 'diefstal pleegt' op de kleine middenstanders. Kamervoorzitter mr. Van Thiel had de heer De Jong toestemming gegeven het schoolbordje mee te nemen, omdat bet Kamerlid 'zonder dit bord zijn standpunt niet zou kunnen uitleggen'. PARIJS, SAIGON (UPI, Reuter, AP) Henry Kissinger, die na drie dagen geheime besprekingen met de Noordvietnamezen gisteravond naar Washington zou terugvliegen, heeft op het laatste ogenblik zijn vertrek uitgesteld. Voor hoe lang het uitstel geldt en wat de reden is, is niet bekend. Oorspronkelijk zou Kissinger vandaag verslag uitbren- ben aan president Nixon. Als Nixons adviseur volgens het sche ma vertrokken zou zijn, was hij juist op tijd in Washington geweest om naar McGovems tv-rede over de kwestie- Vietnam te kunnen luisteren. Het Wit te Huis had reeds ontkend dat Kissin gers snelle terugkeer na zijn bespre kingen in Parijs was bedoeld om de aandacht af te leiden van McGoverns verkiezingsrede. Ook werd ontkend, dat de besprekingen in aPrijs opzettelijk in de laatste weken van de verkiezings campagne waren gehouden. Politieke waarnemers geloven dat Nixon op het ogenblik de actieve vredeszoeker speelt om geruchten over een op handen zijnde doorbraak aan te moedigen. Het Witte Huis heeft gisteren laten doorschemeren dat president Nixon eerst uitgebreid de geheime onderhan delingen zal bestuderen, voordat hij een volgende stap doet in de Vietna mese vredesonderhandelingen. In ie der geval zal Kissinger of zijn plaats vervanger, generaal Alexander Haig, niet naar Saigon gaan om te spreken met de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu, wiens aftreden één van de belangrijkste eisen is van Hanoi. Haig bezocht Thieu vlak voor het geheime overleg in Parijs. Naar wat er in Parijs is besproken, kan slechts worden gegist en dat gebeurt dan ook volop. Uit de onge bruikelijk lange duur van het gehei me gesprek nog nooit werd zo lang vergaderd wordt afgeleid, dat de standpunten van beide partijen uit voerig besproken zijn, maar uit niets valt op te maken of er vooruitgang is geboekt. DEN HAAG De Kamerleden Schae- fer (PvdA) en Nooteboom (D'66) heb ben minister Udink (volkshuisves ting) en Langman (economische za ken) gevraagd maatregelen te nemen tegen 'vaak onjuiste althan sonvolledi- ge' informatie bij advertenties voor nieuw gebouwde koopwoningen in de premiesector. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! v betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: 0 maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1