Thieu hoofdschotel op geheim overleg Profeet-in-de-politïek wordt spoedig ongeloofwaardig Proces-Mahler begonnen onder strenge bewaking Noord-Jemen bezet eiland in Rode Zee Israël nestelt zich dieper in bezette gebieden Toekomst Zuidvietnamese president voornaamste twistpunt Amin paait nu opnieuw Londen Waarom kopen zoveel mensen zoveel meer Lutti Omdat Lutti zo lekker is LEKKER Blijetijds Speelgoed Treinramp Mexico eiste 204 doden TROUW/KWARTET DINSDAG 10 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) De toekomst van de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu schijnt liet voornaamste twistpunt te zijn bij de ook gisteren voortgezette geheime onderbande- Alexander Haig lingen tussen de Amerikanen en Noordvietnamezen. Waarschijnlijk zal liet gesprek vandaag worden voortgezet. Nog nooit tevoren werd zo lang achtereen onderhandeld. De besprekingen worden gevoerd door twee Amerikanen: Henry Kissinger, Nixons adviseur, en zijn plaatsvervan ger generaal Alexander Haig en door twee Noordvietnamezen: Le Doec Tho, lid van bet politburo en Xoean Thoei, de onderhandelaar in Parijs. Van bei de zijden wordt een volstrekt stilzwij gen bewaard over inhoud en plaats van de besprekingen en de Ameri kaanse en Noordvietnamese delegaties willen niet eens bevestigen, dat er geheime besprekingen gaande zijn. Volgens de Franse pers had één van de Noordvietnamezen geweigerd iets te zeggen 'om niet de verkiezingscam pagne van de heer Nixon te voeden'. De aanwezigheid van Haig heeft de speculatie aangewakkerd dat de be sprekingen zich vooral bezig houden met de politieke toekomst van presi dent Ngoejen Van Thieu. Het is de eerste maal dat Haig aan geheime besprekingen in Parijs deelneemt. Kort tevoren pleegde hij overleg met Thieu in Saigon. Vanuit Saigon wordt vernomen, dat de Amerikanen een nieuw vredesvoorstel hebben opge- JERUZALEM, CAIRO (AP, Reuter, UPI) De Israëlische regering heeft besloten om de vestigingen van de Israëlische industrie in de bezette Arabische gebieden aan te moedigen. Dit besluit wordt algemeen gezien als een poging de nieuwe grenzen van Israel al bij voorbaat vast te stellen, nog voordat er vrede met de Arabi sche buurlanden is gesloten. Tot dusver werden Israëlische burgers ervan weerhouden om in de bezette gebieden vestigingen van blijvende aard op te richten, omdat hierdoor de kans op vrede in gevaar zou komen. Zondag is er echter door een ministe riële commissie voor economische za ken bekend gemaakt dat er financiële hulp en belastingsteun zal worden gegeven aan diegenen, die willen in vesteren in de bezete gebieden van Egypte, Jordanië en Syrië. Een derge lijke steun gold al lang voor bepaalde gebieden van Israel zelf, zoals in lan delijke, dun bevolkte gebieden en de len van de woestijn. Het nieuwe be sluit is volgens welingelichte kringen in Jeruzalem genomen op voorstel van de minister van defensie Dajan. De Israëlische regering zou willen helpen bij de industrialisatie in die bezette gebieden, die men in ieder J geval wil behouden, zoals het heuvel- Iland van Golan, delen van de westelij ke Jordaan-oever, de zeestraat van Tiran, de Gaza-strook en delen in de oostelijke Sinai-woestijn. Welke soor- ttn industrie zullen worden 'aange moedigd', is niet bekend gemaakt. -I De exploitatie in de bezette gebieden Aeelt tot nu toe alleen de landbouw betroffen en enige lichte industrie, die men gemakkelijk kan ontmante len, indien het betreffende stuk grond, waarop die industrie is geves tigd, aan de Arabische landen terug geven zou worden. SOEDAN De verstandhouding tussen Egypte en Soedan is zondag nog verder verslech terd, nadat Cairo opdracht heeft gege ven de rest van de bij het Suezkanaal gelegerde Soedanese troepen naar huis te laten terugkeren. Eerder trok de Soedanese regering al een deel van haar troepen uit de kanaal-zone terug, nadat Cairo felle kritiek had geuit op de weigering van de Soedanese rege ring vliegtuigen met Libyse wapens en militairen over haar grondgebied naar Oeganda te sturen op het hoogte punt van het grensconflict tussen Oe ganda en Tanzania. Het Egyptische persbureau MENA, dat een en ander meedeelde, berichtte dat Soedan toen een deel van zijn troepen terugtrok, zonder hierover van tevoren overleg met Egypte te hebben gepleegd. Het jongste verzoek van Cairo zou een reactie zijn op drt bruuske optreden van Soedan. In to taal zou het trouwens slechts om een paar honderd militairen gaan, omdat de Soedanese troepensterkte in Egyp te nooit meer dan tweeduizend man had bedragen. steld, dat er ondermeer in voorziet dat Thieu spoedig zal v aftreden. Maar Thieu heeft er geen geheim van ge maakt, dat hij zulks niet ambieert. Volgens waarnemers heeft Kissinger Haig verzocht de besprekingen te wil len bijwonen om Le Doec Tho één van de volgende twee dingen aan het verstand te brengen: hoe veel conces sies kunnen worden verkregen van president Thieu bij de Amerikaanse pogingen hem te doen aftreden voor dat verkiezingen worden gehouden over de toekomst van Zuid-Vietnam of dat de zaak aanzienlijk ingewikkelder is dan alleen maar het aftreden van Thieu. Zondag gaf radio-Hanoi een verkla ring uit, die waarschijnlijk de inhoud van de besprekingen aangeeft. 'De bewering dat het huidige marionet ten-bewind van Ngoejen Van Thieu 'de enige constitutionele regering' in Zuid-Vietnam is en dat iedere 'verkie zingen' slechts 'presidentiële verkie zingen' zullen zijn, houdt geen reke ning met de huidige werkelijkheden in Zuid-Vietnam', aldus de verklaring. Hanoi en de Viet Cong dringen aan op een coalitie-regering, zonder presi dent Thieu, die noch door de commu nisten zal worden overheerst, noch pro-Amerikaans zal zijn. Deze rege ring moet verkiezingen voorbereiden voor een parlement, dat een nieuwe grondwet moet opstellen. Noord-Viet- nam en de Viet Cong hebben com mentaar geweigerd op de verkiezing van senator Ngoejen Van Hoejen als president van de senaat. Hij versloeg de regeringskandidaat. Hoejen is een felle anti-communist en een tegen stander van Thieu en hij wordt dik wijls genoemd als opvolger van Thieu in Zuid-Vietnams overgangsfa se. In Indo-China heeft de Amerikaanse luchtmacht de zware aanvallen in Noord-Vietnam voortgezet, terwijl de Zuidvietnamezen een gehucht op 16 km ten noorden van Saigon op de BERLIJN (DPA, Reuter, AP) Met een gebalde vuist ter begroeting van zijn vrienden maakte de 36-jarige advocaat Horst Mahler zijn entree in een zwaar bewaakte gerechtszaal, waar hij terecht staal op beschuldiging van het op richten van de Baader-Meinhofgroep. Mahler bracht zijn groet, voordat hij plaats nam in de met kogelvrij glas afgedekte verdachtenbank. Henry Kissinger noordelijken hebben heroverd. Maar de noordelijken houden verder stand in de wouden en akkers rond Saigon, van waaruit zij de Zuidvietnamese hoofdstad kunnen bestoken. Vijf maal voerden de zware B-52's bombarde menten uit op de stellingen van de noordelijken binnen een straal van 35 km van Saigon. Overigens gelooft men niet dat de noordelijken serieus van plan zijn een aanval op Saigon te lanceren. De huidige opmars zou eer der een politiek doel hebben: de pre sidentsverkiezingen in de Verenigde Staten te beïnvloeden. Inmiddels is in de Cambodjaanse hoofdstad bekendgemaakt, dat Ameri kaanse B-52-bommenwerpers op 27 september per abuis enkele Cambod jaanse nederzettingen hebben be stookt, waardoor 88 burgers om het leven kwamen. De nederzettingen staan reeds lange tijd op militaire kaarten aangegeven als niet militair gebied. Na de communistische zelf moord-aanval op de hoofdstad, is de jaarlijkse feestviering voor de doden weinig uitbundig. De troepen zijn in verhoogde paraatheid gebracht, aange zien een tweede aanval wordt ge vreesd. De straten rond het gerechtsgebouw in West-Berlijn zijn met prikkeldraad en barricaden afgegrendeld en een aantal ramen in het gerechtsgebouw was zelfs dichtgemetseld. Waterkanon nen stonden binnen handbereik. De politie fouilleerde nauwkeurig de on geveer vijftig toeglaten aanwezigen en gebruikten daarbij elektronische ap paratuur. De autoriteiten vrezen de monstraties en mogelijke pogingen om MaMer te bevrijden. Mahler wordt ervan beschuldigd dat hij onder de schuilnaam 'James' als lid van 'he rode leger' van Ulrike Meinhof drie-bankovervallen in West- Berlijn op touw heeft gezet en aan één ervan heeft deelgenomen. De overval op 29 september 1970 leverde een groep 217.000 mark op. Mahler wiilde geen antwoord geven op de aanklacht tegen hem, maar legde drie kwartier lang een verklaring af over zijn politieke opvattingen. Springer 'De strijd zal doorgaan', verklaarde hij. Mahler zei verder dat de aan klacht 'zal terugkaatsen op zijn op stellers'. Grote kapitalistische firma's zullen verantwoordelijk worden ge houden. 'Het internationale mono polistische kapitalisme is het grootste bestaande misdadigersverbond', be weerde Mahler, die een opsomming gaf van 20 grote ondernemingen, waaronder de uigeverij van Alex Springer. Zijn van tevoren opgestelde verkla ring behandelde de geschiedenis van de internationale communistische be weging de Parijse commune van 1871. De rechter liet de rechtzaal ontruimen toen het jonge publiek luidruchtig applaudiseerde, toen Mahler verklaar de dat de Palestijnen, die de aanslag op het Olympische dorp in MUnchen hadden gepleegd, de vergissing had den gemaakt om niet de Westduitse minister van binnenlandse zaken Hans Dietrich Genscher in gijzeling te nemen (Genscher had vrijwillig aangeboden gijzelaar te zijn in plaats van de Israëli's). Verder had Mahler alle sympathie voor de Palestijnse ac tie. In zijn lange verklaring oefende Mah ler ook kritiek uit op de Baader- Meinhof-groep. 'We hebben te weinig gedaan, we hebben teveel gepraat en niet gehandeld', zei hij. 'Het imperia listische systeem is vervloekt. We hebben gewapende strijd door het gehele volk nodig, onder leiding van het rode leger (de BM-groep -red). Deze oorlog is een wereldoorlog. Het rode leger leeft, de oorlog woedt voort'. Eerste leider Het doel van de Baader-Meinhof-groep was gewapend verzet tegen het kapita listische systeem. De politie heeft de groep beschuldigd van moord, banko vervallen, brandstichting en diefstal. De meeste leiders van de groep, onder wie Andreas Baader en Ulrike Meinhof, zijn gearresteerd of gedood door de politie tijdens een groot scheepse klopjacht door heel Wesl- Duitsland. Mahler is de eerste leider, die terecht staat Voor hij zich volle dig voor de Baader-Meinhof-groep in zette, had hij een winstgevende advo catuur. Voordat Mahler zijn verlaring aflegde, had de verdediging geprotesteerd tegen de 'overdreven' veiligheidsmaat regelen. Wijzend op de dichtgemet selde vensters, zei advocaat Otto Schily: 'Frisse lucht is ook een proces voorwaarde'. Verder werd bezwaar ge maakt tegen de aanwezigheid van twee vertegenwoordigers van het op perste gerechtshof in Karlsruhe. De twee zouden geen zeggenschap hebben in West-Berlijn, omdat het geen con stitutioneel deel van de bondsrepu bliek uitmaakt. De rechter wees de bezwaren van de hand. Niet uw geld De eerste getuige was een veroordeeld lid van de Baader-Meinhof-groep, Karl Heinz Ruhland. Hij was tot vier en een half jaar veroordeeld, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd over zijn activiteiten binnen de groep. Ruhland verklaarde dat Mahler de leider was van de bankovervallen. Dit is een overval dit is niet uw geld', zou Mahler volgens hem gezegd hebben tegen de kassier. Ruhland voegde eraan toe dat zij gewapend waren, maar dat opdracht was gege ven slechts in noodgevallen van de wapens gebruik te maken. (ADVERTENTIE) Sommige charmante dingen van vroeger zfjn cr nog steeds. ADVERTENTIE KAMPALA (AP. Reuter) In de Oegandese hoofdstad Kampala is giste ren de tiende verjaardag van de onaf hankelijkheid van het land herdacht met een grote parade, die door presi dent Idi Amin werd afgenomen. Na afloop van de parade gaf Amin de hoogste onderscheiding van zijn land, de Orde van de Bron van de Nijl, aan president Mohamed Siad Barre van Somalia, als dank voor de rol die Barre heeft gespeeld bij het beëindi gen van het conflict tussen Oeganda en Tanzania. In een radiorede verklaarde Amin, dat de uitwijzing van die Aziaten, die geen Oegandees paspoort hebben, een verplichting tegenover de natie was, die uitgevoerd moest worden en 'abso luut niet op racisme gebaseerd is'. Hij zei oprecht te wensen, dat de betrek kingen tussen Oeganda en Engeland zouden verbeteren, zulks ondanks het feit dat Engeland volgens hem nog steeds een invasie in Oeganda van plan is. Amin zei het 'weinig rationeel te vinden', dat Engeland na de uitwij zingsbeslissing van de Aziaten een onvriendelijke politiek tegenover Oe ganda was gaan voeren. De betrekkin gen met Oeganda waren voordien zeer goed geweest. Volgens hem heeft Oe ganda alle reden om op goede voet met Engeland te staan, 'dat ons land onderwijs en het christendom heeft gebracht en de fundamenten heeft gelegd voor het landsbestuur en de gezondheidsdiensten'. Anderzijds had ook Engeland alle reden om op vriendschappelijke voet met Oeganda te komen. Amin zei dat zijn landgenoten zich geen zorgen hoeven te maken, on danks de niet aflatende Britse bedrei ging. 'Als enig land ons aanvalt, hoe groot en hoe machtig ook, dan nog zijn wij in staat ons moederland te verdedigen'. Gisteren is in Bombay een Indiaas passagiersschip aangekomen met 546 Aziaten uit Oeganda aan boord. De meesten hadden geen geld of bezittin gen. Zij zeiden, dat zij hun spaargel den niet van de bank hadden kunnen halen en dat zij tijdens de treinreis naar de haven van hun resterende bezittingen waren beroofd. ADVERTENTIE ADEN (Reuter) Troepen van Noord-Jemen hebben het afgelopen weekeinde het Zuidjemenitische eiland Kamaran in de Rode Zee be zet. Naar een woordvoerder van de regering van Zuid-Jemen maan dag in Aden meedeelde, zouden bij de voorafgaande aanvallen vanuit zee en uit de lucht vele burgers om het leven zijn gekomen. Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst, SALTILLO (AFP) Het aantal slachtoffers van de treinramp van vrijdag bij Saltillo in Mexico is offi cieel vastgesteld op 204. De bergings werkzaamheden zijn zondag voltooid. Tot nog toe zijn 104 lijken geïdentifi ceerd. De toestand van 120 gewonden is nog steeds kritiek. Kamaran is een vrijwel kaal eiland van ruim 180 vierkante kilometer, dat slechts enkele mijlen van de Noordje- menitische haven Hodeiba verwijderd ligt. Van 1915 tot 1967 stond het onder Brits bestuur. De circa 1.500 bewoners lieten toen weten, dat zij deel wilden uitmaken van de Demo cratische Volksrepubliek (Zuid-)Je- men, hoewel hun eiland 150 mijl van de kust van dat land ligt. De Zuidjemenitische woordvoerder deed een beroep op de Arabische Republiek (Noord)Jemen om Kama ran te ontruimen. Volgens hem waren de bombardementen en beschietingen op het eiland vrijdag begonnen. De bezetting van het eiland betekent een zware slag voor het streven van de Arabische Liga het conflict tussen de twee Jemens uit de wereld te helpen. Een bemiddelingscommissie, waarin vijf landen van de Liga zijn vertegenwoordigd, bevindt zich sinds zondag ia de Noordjemenitische 'hoofdstad Sana'a. Daarvoor was de commissie drie dagen in Aden ge weest om dé Zuidjemenitische lezing te horen van het grensconflict, waar bij tot dusver zeker 200 mensen zijn gedood of gewond. De bemiddelingscommissie bestaat uit vertegenwoordigers van Egypte. Libië. Syrië, Algerije en Koeweit onder lei ding van de adjunct-secretaris-gene raal van de Arabische Liga, dr. Salem Al-Jafi. Verder proberen Egypte en Irak op eigen gelegenheid tussen de twee Jemens te bemiddelen. President Sadat van Egypte heeft een speciale afgezant gezonden. Deze vloog zondag van Sana'a naar Aden met voorstellen dat de twee landen een bestand in acht nemen en niet meer over en weer verklaringen afleggen, die de bemiddelingspogingen kunnpn scha den. De dag voor de aankomst van de bemiddelaars van de Arabische Lig3 had Zuid-Jemen eenzijdig een bestand afgekondigd. De woordvoerder in Aden noemde maandag de toestand aan de grens met Noord-Jemen ge spannen. De Noordjemenitische ambassade in Beiroet heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin gesteld werd dat Karaman deel uitmaakt van het Noordjemenitische gebied. Spanning tussen droom en werkelijkheid tekenend voor George McGovern In Kyoto, waar ik een conferentie over Amerikaanse geschiedenis en cultuur bijwoonde, ontmoette ik professor Arthur Link, hoogleraar in Princeton en biograaf van Woodrow Wilson (zijn groot opgezette leven van die president beslaat nu al vijf delen en er moeten er nog minstens drie volgen en ondertussen is hij bezig met de uitgave van Wilson's brieven en 'Papers', nu al in de elf delen lopend en voorzien op zestig in het totaal) Wij praatten over allerlei zaken en natuurlijk ook over de politiek, want het was toen net middeh juli en de Democratische conventie had juist McGovern aangewezen als kandidaat. Voor Link was die keuze een aangena me verrassing, waar hij zich persoon lijk bij betrokken voelde. Want hij was, in de jaren 1947 en 1948, de leermeester van de jonge student Ge orge McGovern en zijn promotor. Dat was aan North-Western University in Evanston bij Chicago, waar McGovern jn '47, na een korte periode als predi kant, aankwam om geschiedenis te studeren en waar Link toen als jong hoogleraar werkte. Het onderwerp dat de student koos, en dat zeker typerend was voor zijn sterk sociale instelling, was de ge schiedenis van de grote staking in de kolenmijnen in Colorado in de jaren 1913 en 1914, uitlopend op een ver schrikkelijke tragedie, toen op 20 april 1914 de militie van de staat Colorado, versterkt met door de mijn- airectie gehuurde scherpschutters en avonturiers, de staking met geweld brak. Uitnemend student McGovern's boek, onlangs verschenen Afrika kent men niet de ver plichting proefschriften te drukken ei de meeste blijven gestencild, tenzij cc populariteit van het onderwerp of van de schrijver, zoals in dit geval, ben uitgever er toe verleidt het risico °P*ch te nemen) is een uitvoerige ^Schappelijke studie, voortreffe- bjk opgezet en uitgewerkt, maar het ook een boek dat duidelijk sympa- ""e tooit met de verdrukten, dat met een warm hart geschreven is. McGovern, vertelde professor Link me, is een man van het hoogste kaliber; als hij niet in de politiek was gegaan, had hij in de wetenschap een grote carrière kunnen maken. In al de jaren dat ik onderwijs heb gege ven, heb ik wel twee of drie studen ten gehad die even goed waren als hij, maar nooit een betere. Woodrow Wilson Dat was in juli. McGovern heeft een goede kans, dacht Link toen, en ik wilde het graag beamen. Ik zou het nog graag willen al kan ik het helaas niet, want de zaak van deze kandidaat staat er slecht voor. Als McGovern gekozen zou worden, laat ik even doorspinnen op dat thema, dan was hij de tweede historicus die het Witte Huis zou betreden, Wilson was de eerste. Toen hij in 1912 tot president werd gekozen, was hij nog maar twee jaar in de politiek, als gouverneur van New Jersey bekend geworden als hervormer. Maar hij had al een reeks historische werken op zijn naam staan (waaronder een vijfdelige geschiede nis van de Verenigde Staten) en hij had ook bekendheid gekregen als pre sident van de universiteit van Prince ton. Er zijn in de geschiedenis geen echte analogieën, en het zou te gek zijn om te concluderen dat als Wilson, een even idealistische en geleerde man als McGovern, het halen kon, McGovern dus ook wel een goede kans zou hebben. Wilson kreeg alleen de kans omdat in dat verkiezingsjaar 1912 zijn Republikeinse tegenstanders hopeloos verdeeld waren, gescheurd in twee intelligentie wel alledaagse problemen kan doorlichten, maar die als het er op aankomt, geneigd is tot een abso lute stellingname, die hem ongetwij feld siert, maar die in de politiek zijn noodlot kan betekenen. Als man van de wetenschap is hij gericht op de waarheid en kan eigenlijk geen com promissen sluiten met wat hij al te scherp doorziet als onwaarachtigheid en leugen. Zijn idealisme leidt hem tot een keuze die zuiver is en bewon derenswaardig, maar als de praktische werkelijkheid van alledag hem dan overrompelt, raakt hij in de war en verliest de smetteloosheid die zijn grote, zijn enige kracht is. De droevi ge affaire-Eagleton is er een voor beeld van. Vergissing prof.dr.j.w.schulte nordholt partijen, de officiële uiterst conserva tieve Republikeinen geleid door Taft, en de Progressieven onder aanvoering van Theodore Roosevelt. Wilson was een meesterlijk politicus, en, tenmin ste in zijn eerste regeringsperiode, een succesvol president. Maar hij bleef zolang hij in het Witte Huis woonde, in onmin leven met de prak tische politici en tenslotte struikelde hij over hun obstructie en zijn val was groot. Als we al van een analogie zouden durven spreken, dan zou het, vrees ik, net omgekeerd moeten zijn. Dan zou den we moeten zeggen dat McGovern, net als Wilson, een politicus is, of zo men wil, een staatsman, die wel in staat is praktisch te zijn en wiens In zijn politieke verleden is er al eens eerder een dergelijke kwestie geweest, zo'n hartstochtelijke, uit de beste bedoeling geboren, vergissing die in de praktijk uitliep op een teleurstelling en die hij daarom later liever vergat of tenminste verzweeg. Toen McGovern als jongeman (van 26 Jaar) studeerde aan de North-Western University, behoorde hij tot -een groep idealistische studenten, voor het merendeel net als hij veteranen uit de oorlog, die in de verkiezing van 1948 maar moeilijk konden kiezen tussen de beide officiële kandidaten. Truman en Dewey. Beiden waren voor hen te conserva tief, niet alleen de Republikein De wey, maar ook Truman, de Demo craat, die zij beschouwden als een hoofdschuldige aan de beginnende koude oorlog. McGovern, die als zo veel jongeren van zijn generatie ge droomd had van een betere toekomst, die door de oorlog gewonnen zou worden, was vol kritiek op de Ameri kaanse houding daarna. Tekenend en profetisch, had hij al eerder, in een rede als student, uitgesproken wat hij voelde. Hij had daarin verschillende wandaden van het leger aan de kaak gesteld. Hij had vermeld hoe een groep Chinezen door een Amerikaanse George McGovern: 'Als hij niet in de politiek was gegaan, had hij in de wetenschap een grote carrière kunnen maken'. actie was omgekomen en verontwaar digd uitgeroepen: 'Waarom stierven zij? Omdat Amerikaanse waarden eis ten dat zelfs in dit onbelangrijke geval de eer van het Amerikaanse leger meer waard was dan het mense lijk leven in een dorp in den vreem de?' Hij had gesproken over een Ame rikaanse staalfabriek in India, die 300 procent winst maakte en aan de arbei ders een loon betaalde van 12 cent per dag en gevraagd: Waarom? Omdat Amerikaanse waarden eisen dat een maximaal financieel resultaat van gro ter belang was dan het menselijk welzijn? Het was zo'n waardensysteem dat Gandhi er toe bracht om tot Amerika te zeggen: 'Breng uw hris- Henry Wallace: omgeven door radica- listen wier fanatisme de jonge McGo vern verbijsterde. tus, maar laat uw Chritendom thuis!' Wallace Met zijn vrienden koos McGovern in dat verkiezingsjaar 1948 voor een der de kandidaat, de leider van de zich van de Democraten afsplitsende Pro gressieve partij Henry Wallace (die als minister van landbouw onder Roosevelt zoveel voor de boeren had gedaan en daarom toch al populair was bij d*- jonge man uit de prairie). Wallace waarschuwde voor de koude oorlog en McGovern werd zijn en thousiaste propagandist en werkte ijverig voor hem, die hele zomer. Maar toen hij als afgevaardigde naar de conventie van de nieuwe partij in Philadelphia werd gestuurd, vielen hem de schellen van de ogen. Hij was verrast en verbijsterd over het fana tisme van de linkse groepen die de partij beheersten en hij keerde opt- goocheld terug naar huis. Hij voelde dat hij zich door zijn bewondering bad laten meeslepen en de praktische kant van de zaak te weinig had onder kend. Hij schrok van het radicalisme waartoe een idealisme zoals hijzelf beleed, kon leiden. Toen de verkie zingsdag kwam, in november, bleef hij thuis. Eerzucht en ethos In die geschiedenis heeft men de hele spanning die er bestaat tussen droom en werkelijkheid, tussen profetisch geloof en praktische bezinning en die zo tekend is voor McGovern. Zijn idealisme voedt zijn eerzucht, precies zoals dat bij Wilson het geval was, maar hij ij er zich tegelijk van be wust dat hij op een praktisch politiek vlak moet werken, en daar wringt het. Eerzucht is in de staatsman een deugd, een groot leider zou er zonder hebben gekund, maar de combinatie van eerzucht en ethos daagt de kiem van het falen in zich. Want de pro feet die in de politiek wil werkzaam zijn. kan niet anders dan zijn zuiver heid bezoedelen en zo wordt hij onge loofwaardig, meer dan de realist die van te voren het compromis betrokken heeft in zijn berekening. Net als Wilson is McGovern een man met een grote trots. Die heeft hem. gevoed als zij is met een sterk gevoel van verantwoordelijkheid en een abso luut bewustzijn van zijn taak, ertoe geleid het bijna onmogelijke te wil len, boven zich zelf uit te reiken. Dat is bewonderenswaardig, maar het kan zijn val betekenen. En anders dan Wilson, en daarom misschien minder tragisch, al voor hij het Witte Huis betreedt. (Dit is het tweede artikel van een serie over McGovern; het eerste stond in Trouw/Kwartet van maandag 9 ok tober.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9