Ex-ministers: geknoei met de begroting dichtbij m 9 Sociaal contract inzet van financieel debat ilestijnen (1) 'Witboek' afgetreden DS'70-ers lestijnen (2) Schutter vuurt op verlaten tankstation Buiten zijn de klompen 'in' uw probleem duel ook het onze Slissing over «jiiting van Davos jOUW/KWARTET DINSDAG 10 OKTOBER 1972 BINNENLAND T5/K7 "oinmentaar f!Is de Palestijnse gucrrilla-organisa- na 1967 door hun acties tegen ël in de politieke aandacht kwamen aardoor enige jaren lang een onge- grote bewegingsvrijheid verwier- heeft men in de Arabische wereld id aaldelijk bij hen erop aangedron- >J een regering in ballingschap te nen, naar het voorbeeld van de rijnen tijdens hun onafhankelijk- ei soorlog. commando-leiders hebben deze stellen altijd als een imperialisti- manoeuvre van de hand gewezen. e° iral de links-activistische vleugel tr hen, die zich revolutionair 1 nt, beschouwde een dergelijke stap 1 r liets anders dan een nieuwe poging de bevrijdingsbeweging te bureau- t ïseren, te bevoogden en impotent te en, zoals de Arabische Liga (lees: ni jte) dat al vanaf 1964 had gedaan. 1 belangrijker voor het neen van de ;e mando-leiders was, dat zij er zich c' goed van bewust waren, hoe ver- ij 1 zij onderling waren in elementai re iken als strategie, taktiek en verdc- van de macht; de vorming van een *n iële regering zou deze tegenstellin- niet alleen verscherpen, maar ze nog eens goed naar buiten bren- Als een regering in ballingschap ildoende gezag heeft bij haar on- anen, is zij alleen maar belache- Zolang de Palestijnse Bevrijdings- nisatie echter een zekere schim- ieid houdt, kan zij al naar vli ig de situatie het vereist zich 30 of niet verantwoordelijk verklaren de daden van haar volgelingen, officiële regering in ballingschap m laarentegen voor iedereen aan- ikbaar en moet haar verantwoor dden duidelijk accepteren. DEN HAAG Zeer tot ongenoegen van DS'70 heeft het kabinet- Biesheuvel tot nu toe een cijfermatig overzicht van de achtergronden van de kabinetscrisis in juli achterwege gelaten. De discussie over dit onderwerp droeg daarom voorzover het over de cijfers ging een wat mistig karakter. Ook in de miljoenennota werd dit algemene stil zwijgen niet doorbroken. de Palestijnse guerrilla-beweging dan ooit in het slop zit, was de h ep van president Sadat van 28 too imber om een regering te vormen s'( slag in de lucht. Iedereen wist atuurlijk ook Sadat zelf dat zijn stel voor de guerrilla-leiders nau- en ks aanvaardbaar zou zijn. Sadat te misschien, dat zijn gezagheb- e stem de Palestijnen er alsnog toe kunnen brengen, een regering te len. Dan had hij op zo'n regering liro veel effectievere pressie kun- itiitoefenen dan nu om toekomstige tójnse terroristische acties in het zclfl enlind meer in overeenstemming te wgen met de politieke behoeften van ,an|de opzienbarende toenadering tus- •oJcÜe Sowjet-Unie en de Palestijnse ff nando-bewcging (die nu officieel is van Moskou krijgt), sinds de jzing van de Sowjet-militairen uit moet Sadat verontrusten. Een tijnse regering in Cairo zou ge- celijker overgehaald kunnen wor- ;sa de Russen en de Chinezen te laten i** ten, in ruil voor een hecht bond otschap met het verenigde Egypte jotj.ibye. hypothetische voordelen voor bij een Palestijnse regering wor- echter door een evident nadeel t gedaan. Een Palestijnse regering llingschap zou bij eventhele vredes- rhandelingen met Israël uiteraard scherpere eisen stellen, dan welke P^i >ische onderhandelingspartner dan Weliswaar onderschrijft Egypte al de doelstelling, dat er voor het itijnse vluchtelingenvraagstuk 'een ;rM tvaardige opjossing' moet worden o; nden. Maar hoe rechtvaardig zo'n wi ssing is als die al gevonden zou len is een zeer subjectieve zaak, in direct verband staat met het ieke eigenbelang van de betrokke- het feit, dat Sadat zondag officieel 'r verklaard, dat geen Arabisch namens de Palestijnen buiten hen beslissingen mag nemen, blijkt op- w dat Cairo bereid is uiteindelijk in maar over de teruggave van zijn 967 verloren gebieden te praten en alestijnsc kwestie aan de Palestijn- Bevrijdingsorganisatie (PLO) wil laten. Dat Israël en de PLO zaken elkaar zouden kunnen doen, is Kloten. Sadats verklaringen hebben ook het grote voordeel, dat zij alle histische geluiden over een politie- egeling in het Midden-Oosten, die name uit Washington klinken, tot uiste toonhoogte terugbrengen. Tegen deze achtergrond hebben de oud DS'70-ministers dr. W. Drees en mr. M. L. de Brauw gisteren een kleine drie maanden na de kabinets crisis en aan de vooravond van de verkiezingsstrijd een soort witboek in brochurevorm gepubliceerd. De publi- katie mondt uit in een tweetal verras sende conclusies: Sinds het vertrek van de ministers Drees en De Brauw is er voor enkele tientallen miljoenen geknoeid in hun begrotingen. In de begroting van verkeer en waterstaat is een 'booby-trap' inge bouwd, die tot absurde tariefsverho gingen van het openbaar vervoer aan leiding kan geven. Oud-minister Drees heeft er destijds nooit een geheim van gemaakt het 'hoogst onfatsoenlijk' te zullen vinden wanneer er sinds zijn vertrek in zijn begroting alsnog wijzigingen aange bracht zouden worden. Blijkens de nu ingediende miljoenennota blijkt dit inderdaad het geval te zijn. De bijdra gen in de tekorten van het streekver voer zijn verhoogd met respectievelijk 20 en 10 miljoen gulden. En op de onderwijsbegroting is de bijdrage in het exploitatietekort van de academi sche ziekenhuizen eveneens opgevoerd met tien miljoen gulden. De heer Drees: 'Binnen het kabinet is cr kennelijk een moment van bezin ning geweest. Voor mij althans zou de pijn heel wat minder zijn geweest en zou de begroting in zijn geheel beter te aanvaarden zijn geweest. Wellicht zou ik toch opgestapt zijn, maar dan met name om het loon- en prijsbeleid'. Die extra miljoenen voor het open baar vervoer vormen voor de heer Drees het bewijs dat het kabinet uiteindelijk is teruggedeinsd voor de consequenties die hij er destijds zelf wel uit heeft getrokken en niet heeft willen aanvaarden, namelijk dat het 'snoeimes van minister Nelissen on herroepelijk geleid zou hebben tot het wegkappen van onrendabele lij nen en het doorvoeren van wellicht absurde tariefsverhogingen'. Niet al leen is er op het openbaar vervoer fors bezuinigd, maar is er bovendien een soort automatisme geïntrodu- eerd, een 'booby-trap', zoals de heer Drees het noemde, die tot rampzalige gevolgen kan leiden. Binnen de perken De werking van dit mechanisme komt volgens de heer Drees in grote lijnen op het volgende neer: op ieder depar tement behoren salarisverhogingen tot de zogenaamde 'niet relevante uitga ven'. De extra kosten die uit een salarisverhoging voortvloeien drukken niet op de begroting zelf. Bij verkeer en waterstaat is dit wel het geval. Een salarisverhoging bij de NS bete kent onherroepelijk een vermindering van het uitgavenpeil van dit departe ment, waarvan met name het open baar vervoer de dupe wordt. Er zul len dan forse tariefsverhogingen noodzakelijk zijn om het tekort bin nen de perken te houden en die heb ben weer een negatieve uitwerking op het aantal gebruikers van dit vervoer. Een cirkel waar men onmogelijk uit komt, aldus de heer Drees. De tarie ven van de spoorwegen zijn in 1970 verhoogd met 7 procent en in 1971 met 17 procent, een belangrijk snelle re stijging dan het algemene prijspeil. Het is volgens de heer Drees niet duidelijk of deze booby-trap in de uiteindelijke begroting is gehand haafd. Het is een van de zaken waaro ver het kabinet 'kennelijk uit een zekere géne' zwijgt aldus de lijsttrek ker van DS'70. Verkeersfonds In zijn witboek neemt de heer Drees ook krachtig stelling tegen het in de begroting voorgestelde algemene ver keersfonds. De automobilist zal via een verhoging van de motorrijtuigen belasting meer geld moeten opbren gen zonder dat voor dit geld wegen aangelegd of onderhouden zullen wor den. Indirect financiert de automobilist dus het openbaar vervoer. Het kabi net hanteert hiervoor de argumentatie dat de automobilist de veroorzaker is van de subsidiëring van het openbaar vervoer. Ieder miljoen dat besteed wordt voor verbetering van het wegenstelsel bete kent dat de exploitatietekorten van het openbaar vervoer ook met zoveel miljoenen toenemen. 'Deze redenering is primitief. In de literatuur is dit verband nergens aangetoond', aldus de heer Drees. Bovendien vindt de heer Drees het onaanvaardbaar dat de bezuinigingen opnieuw ten koste van de wegenbouw zijn gedaaan. De werk loosheid in deze sector is veel groter dan in de woningbouw. Dat kan zo niet blijven meent hij. 'Een geschenk uit de hemel' vindt dr. Drees het dat het kabinet het verkeersfonds dit jaar kan voeden met de opbrengst uit de benzine-accijns. Een verhoging van de motorrijtuigenbelastingen zoals aan vankelijk werd voorgesteld ligt veel slechter. In het witboek laat Drees ook kriti- Ex-minister Drees Jr. sche geluiden horen over de relatie tussen PTT en de schatkist. De PTT draagt dit jaar een 100 miljoen gul den bij in het begrotingstekort. De PTT-verhogingen zijn daarom voor een gedeelte althans belastingverho gingen. Het zou aldus de heer Drees veel eerlijker zijn om telefoonge sprekken bijvoorbeeld met een cent weeldebelasting per gesprek te belas ten. Dan weet iedereen waar hij aan toe is. 'Bovendien was ik destijds in het kabinet verplicht afspraken voor drie jaar aan te gaan. Eén jaar zou ik nog tegenover de PTT-klanten hebben kunnen verdedigen maar twee jaar niet', aldus dr. Drees. Breuk Een markant punt uit het witboek is ook de constatering dat de deltawer ken door het uitstellen van investe ringsbeslissingen en de temporisering van de uitvoering waarschijnlijk pas aan het eind van deze eeuw gereed zullen komen, inplaats van in 1985. Het probleem van de afvallozing van de aardappelmeelfabrieken in Oost- Van onze correspondent STAPHORST De rijkspolitie van Staphorst speurt momenteel naar een onbekende revolverschutter die het afgelopen weekend het vuur opende op een tankstation aan de rijksweg van Staphorst naar Meppel. Vier ko gels drongen door de deuren naar binnen. Er is echter niets vermist De politie staat dan ook voor een raadsel. Ook al omdat op het late uur nie mand meer in het gebouwtje aanwe zig was. Groningen zal ook lang op 'n oplsosing wachten omdat er, zo blijkt uit het witboek, geen geld beschikbaar komt voor de subsidiëring van zuiveringsin stallaties. Overigens vindt de heer Drees dat met al deze budgettaire verschilpun ten met het kabinet Biesheuvel, de eigenlijke reden van de kabinetscrisis toch wordt verhuld: 'Biesheuvel heeft toen hij zag met ons niet tot overeen stemming te kunnen komen over het loon- en prijsbeleid, bewust aange stuurd op een breuk over de budget taire problemen, aldus dr. Drees. Het is al lang geleden dat zestienhon derd klompenmakers samen zes mil joen paar klompen per jaar aflever den. Welgeteld zesentwintig jaar, want vlak na de oorlog kwam er danig de klad in. De klompenmakers zagen het zelf ook niet meer zo zitten. Van die zestienhonderd zijn er nu nog een stuk of honderd over, meer niet. En toch kon voorzitter .4. H. van Zuïlekom van de Nederlandse vereniging van klompenfabrikanten bij de opening van de 45ste Brabantse klompenbeurs (die nu in een grote tent in St. Oedenrode wordt gehou den) vol trots meedelen, dat die hon derd het op het moment niet meer kunnen bolwerken: de liefhebberij in het houten schoeisel is weer zo groot, dat er over een paar maanden een volautomatische klompenmachine inge zet moet worden. 'We hebben nu weer een produktie van drie miljoen paar en daarmee zitten we aan het plafond', zegt voor zitter Van Zuilekom 'In het bin nenland alleen al zouden we trou wens makkelijk vier miljoen kunnen afzetten, maar daar hebben we de mankracht niet voor. Zo ver is het natuurlijk niet vanzelf gekomen. Heel openhartig en eerlijk gezegd heb ik daar zelf nogal aan getrokken. Al jaren voordat ik voorzitter werd, heb ik gezegd dat dit produkt geen aflo pende zaak was. De oorzaak van die teruggang was gewoon de slechte aan pak van de klompenmakers zelf. Voor hen hield het zakendoen al bij de winkeldeur op. De mensen wisten niet eens meer hoeveel klompen er nog in dit land gemaakt werden. Ze dachten dat dat iets exclusiefs was, dat klom pen nog altijd met de hand gemaakt werden. Er was propaganda voor no dig om dat image te veranderen, maar ook voor een mentaliteitsverandering van de klompenmaker zelf, die niet meer in zijn produkt geloofde. Tien jaar geleden was ik nog als een roepende in de woestijn. Misschien hebben ze wel gedacht: die man wordt vreselijk vervelend, laten we die maar achter de bestuurstafel zet ten'. De Zweedse muilen, leren klompen, kwamen mooi in zijn straatje. 'Die werden terecht gepropageerd als heel gezond, omdat de voetspieren optimaal moeten werken. Alleen: die klompen kosten 36 gulden of meer, onze hou ten een tientje. En houten klompen zijn precies even gezond als die leren. Verpleegsters en dokters in ziekenhui zen dragen ze bijvoorbeeld veel; die kunnen voor het lawaai natuurlijk geen houten gebruiken'. Wie loopt er op die miljoenen klom? pen? 'Vroeger dachten de mensen dat alleen Volendammers ze konden dra gen, met wijde broeken en rokken, of boeren met een blauwe kiel aan en een riek in de hand. Agrariërs zijn nog belangrijke afnemers, maar we zien nu een geweldige ontwikkeling in de vrijetijdssector. De mensen die buiten zitten in hun tweede huisje, op de boot en op de camping en zo, willen niet herinnerd worden aan de dagelijkse beslommeringen. Daarom trekken ze een coltrui aan en lopen op klompen. Kinderen ook erg veel. De fabrikanten kunnen de vraag naar kinderklompjes nauwelijks aan. De klompen van nu zijn niet meer met die van de oorlog te vergelijken. Toen had je veel mensen die ze zelf gingen maken om een ruilobject te hebben. Nu is de uitvoering wat luxer en de pasvorm is natuurlijk veel en veel beter, op de souvenir klompen na. want die moeten het van de versiering hebben.' Een probleem vormen de verkooppun ten nog. Een klomp zou je in een schoenwinkel zoeken, maar lang niet alle schoenverkopers willen cr aan. Nog niet, maar daar ziet de heer Van Zuilekom ook nog wel verandering komen. Eerst moet die nieuwe machi ne er komen, die in Duitsland ontwik keld wordt. Maar zelfs die zal de vraag ook uit Frankrijk, Duits land, Italië, Amerika, Canada en zelfs Japan niet kunnen bijbenen. Daar zijn veel nieuwe, jonge klompenma kers voor nodig, want de machines kunnen het oog van de vakman nooit helemaal vervangen. Schaduw over algemene politieke beschouwingen Brieven die niet zijn voorzien van naam en adrcf kunnen niet in behandeUng worden genomen. Gehclmbondlng Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Een man heeft zijn weduwe het vruchtgebruik van zijn woonhuis nagelaten. Het onderhoud van het huis, schilder- en reparatiekosten zijn voor rekening van de weduwe. De grote reparatiekosten zijn voor de familie. Heeft de weduwe het recht het huis te verhuren zonder medewer king van de familie? Heeft zij dan het recht op de huur' Volgens het Burgerlijk Wetboek arti- inhalen kei 819, mag de vruchtgebruiker het huis verhuren, doch niet langer dan voor vier jaar. Hij mag zelfs het recht van vruchtgebruik verkopen, bezwa ren of om niet afstaan, mits hij zich gedraagt naar het plaatselijk gebruik of gewoonte der eigenaars zonder de bestemming van het goed ten nadele van de eigenaars te veranderen. Een verstandig mens handelt echter niet zonder overleg met de eigenaars. De vruchtgebruiker heeft recht op de huur. Edouard Lekeux is de zeer strijdbare voorzitter van de Belgische vereniging van kleinhandelaren in tabak. Hij heeft nu wijd en zijd verkondigd dat hij met de Belgische minister prof. Vlerick van financiën op de vuist wil, maar dan op een ouderwetse manier: hij heeft zijn tegenstander uitgedaagd voor een heus duel dat met de degen uitgevochten zou moeten worden. Lekeux's tabakshandelaren waren toch al opgewonden over het feit, dat som mige Belgische warenhuizen en maga zijnen sigaretten onder de vastgestel de prijs verkopen. De schatkist wordt door zulke manipulaties benadeeld, beweerden ze, maar de minister heeft dat voor de radio stellig ontkend. Toen werd Lekeux pas goed kwaad, en verweet de bewindsman publieke lijk da t die geen debat voor radio of t.v. met hem aandurfde. Het afgelo pen weekend belde de minister hem op en bezigde volgens de tabakshande- larenleider 'onbetamelijke woorden' aan zijn adres. 'En dat neem ik niet', zegt Lekeux woedend. 'De minister zal nu met me moeten duelleren'. vals Zo zag de vervalste bombrief er uit, die - heel kort in Rotterdam voor een echte doorging: op het eerste gezicht inderdaad geloofwaardig, maar de goede verstaander had aan een halve envelop kunnen zien dat alleen al de frankering niet klopte, (zie ook 'bombrief). 1 HAAG Vanavond wordt be- of de astma-kliniek in Davos op 59 tril dichtgaat, in plaats van per 1 d. ff"- °P een speciale vergadering bestuur met directie wordt beke- o' er daarvoor nog genoeg patiën- personeel aanwezig zullen zijn. onlangs ingestelde commissie van «zoek vindt de periode tot 1 ja- n te kort om goed haar werk te oen doen en heeft daarom uitstel hm e sluiting gevraagd. gwBe commissie van onderzoek zitten ii Jjfhwoordigers van de raad van TV- -entrales en het Nederlands insti- voor toegepaste psychologie. De »r, ^onwoordiger van de Algemeen spet *™ndse Vereniging voor Sociale eeskunde, dr. J. Baay, werd door licl11 r*fS''uur van astma-kliniek niet ooepteerd om 'zijn bindingen met astma-wereld'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vandaag, morgen en overmorgen worden in de Tweede Ka: mer de algemene politieke en finan ciële beschowingen gehouden. Dezer dagen dan zou de KVP, volgens de met zoveel moeite door de congressen van de PvdA, D'66 en PPR aangeno men motie, nog in de gelegenheid zijn te breken met het kabinet-Biesheuvel. Maar de vurigste aanhanger van de rooms-rode coalitie na de verkiezingen (er zijn veel van deze aanhangers, omdat de regeerbaarheid van het land. in geding is) ziet het niet meer. Politici zijn praktische mensen, die zich niet laten verleiden door dagdro men. De schaduw van de congressen van de progressieve drie hangt over het de bat van deze week, zei ARP-fractielei- der Aantjes. Men kon gisteren in Den Haag zelfs mismoedig de vraag horen stellen of de algemene beschouwingen over een kabinetsbeleid, dat toch 29 november afgelopen moet zijn, nog wel zin heeft. De animo bij de confes sionele fractieleiders om er vandaag dan al vast maar verkiezingstoespra ken van te maken is gering. Nog minder is men geneigd om maar mee warig te doen over de PvdA en D'66. De politieke toestand is te somber nu het gesprek tussen de confessionelen en progressieven zo goed als onmoge lijk is. De schaduw van het weekein de is wel erg zwaar. Mogelijk komt er een triomfantelijk geluid uit de hoek van de VVD. Het ligt haast voor de hand, want de liberale partij is de lachende derde. Maar zo'n lach van de heer Wiegel zal schadelijk klinken. Bruggen De regeerbaarheid van het land wordt een belangrijk thema in de betogen van de confessionele fractie leiders. Er komt stellig een beroep op de PvdA en D'66 om niet zover te gaan, dat er na de verkiezingen geen afspraken kunnen worden gemaakt. Zo'n uitnodiging is zeker zinvol en interessant tegen de achtergrond van recente uitlatingen van ARP-fractie- leider mr. Aantjes, die een regerings samenwerking met DS'70 niet wil en die niet meer staat te trappelen om samen met de VVD te regeren. Het is echter een van de ironische, maar ook ernstige politieke complica ties van vandaag, dat de ARP veel eerder dan de KVP door de PvdA in de ban is gedaan als mogelijk coali tiegenoot. Deze week kan deze tegen strijdigheid de PvdA ook weer parten spelen. Bij de financiële beschouwingen moet het geluid van de ARP het positiefst klinken (de christelijke drie hechten kennelijk nog zo aan hun eigen iden titeit en zelfstandigheid dat zij bij het belangrijkste debat van het jaar afzonderlijk optreden). Dr. Vermaat (ARP) heeft al onlangs tijdens het debat over de inkomstenbelasting de meest serieuze pogingen gedaan om bruggen te slaan. Waarom zou dan de gezindheid van de ARP-kamerleden plotseling zijn veranderd? Maar deze fractie doet evenmin aan dagdromerij. Als er een brug wordt geslagen, zal het zijn in de richting van de vakbeweging. Men mag dan somber doen over de politieke be schouwingen, de muziek van het fi nanciële debat is, dat het afsluiten van het sociaal contract met het be drijfsleven gemakkelijker moet wor den gemaakt. De miljoennota en het dekkingsplan maken het sluiten van een contract om de inflatie te bestrij den onmogelijk. Het bestuur van de KVP heeft reeds laten weten, dat de partij wijzigingen in het dekkingsplan in overweging wil nemen. Het debat over de inkomstenbelasting is eigen lijk geëindigd met de vraag aan het kabinet de kans op het sociaal con tract te vergroten. In de troonrede staat, dat zoveel als mogelijk voor dit doel moet worden gedaan. Hieraan zal de regering worden herinnerd. Initiatief De situatie doet zich voor, dat het initiatief eigenlijk door de regering moet worden genomen. Concreet komt het er op neer, dat de belastingplan nen in deze zin worden gewijzigd, dat het goedkope tarief van de BTW niet wordt verhoogd en het dure slechts met één punt. De compensatie moet dan gezocht worden in een extra verhoging van de inkomstenbelasting met ingang van 1 april of 1 juli. Het voordeel van de nieuwe wet van staatssecretaris Scholten is, dat het wijzigen niet meer zo ingewikkeld is als onder de oude wet. Blijft het kabinet halsstarrig en toont de regering geen bereidheid de socia le partners tegemoet te komen dan zijn er zeker reacties en mogelijk moties uit de Kamer te verwachten. De kans op brokken is niet uitgeslo ten als de regering haar dekkingsplan als een heilige zaak ziet. Zo belooft het toch een week met spanning te worden. Het afgelopen weekeinde heeft D'66 op het PvdA- congres en de PPR weten te bevech ten. dat de deur op een klein kiertje is blijven staan. Misschien wordt het getocht door die kier toch nog een frisse wind door de politiek, die de deur open1 zwiept. Maar Den Haag houdt het nauwelijks voor mogelijk, want het recente verleden heeft al leen maar verstarring van de verhou dingen tussen de confessionelen en progressieven gebracht. De grenzen van de polarisatie, waarvoor Den Uyl en Vondeling op hun congres pleitten zijn nog steeds niet in zicht. Vraag: Kan er ook een testament gemaakt worden, waa.rbij een echtge noot alles aan de andere echtgenoot vermaakt met uitsluiting van de kin deren uit hun huwelijk? Mij is van enkele vrienden bekend dat zoiets mogelijk is, doch mijn notaris zegt, dat als de kinderen dit eisen, zij ondanks het testament altijd een kindsdeel kunnen ontvangen. Kan ik de kinderen persoonlijk vra gen een verklaring te tekenen dat zij de langstlevende in het bezit van de erfenis zullen laten zonder enige ver plichting of tegemoetkoming van de langstlevende? Antwoord: De notaris heeft gelijk. Men kan het erfdeel van de kinderen ip beperkte mate verkleinen, doch men kan hen nooit onterven. De nota ris kan raad geven, hoe men de belangen van de langstlevende en de voorziening in zijn (haar) levenson derhoud zoveel mogelijk kan waarbor gen. Meer kan hij niet doen. Men kan pas afstand doen van zijn erfdeel als de erflater overleden is, doch niet bij zijn leven. De door u genoemde ver klaring heeft wel morele doch geen juridische waarde. De nu 57-jarige Japanner Shoichi Yo- koi, die in de tweede wereldoorlog sergeant was en onlangs in een Fillp- pijns oerwoud is gevonden, waar hij al achtentwintig jaar zat te denken dat de oorlog nog altijd niet afgelo pen was, begint zich zo langzamer hand aan het leven van alledag in de bewoonde wereld aan te passen. De man heeft natuurlijk een hoop in te halen, en daar is hij dan ook hard mee bezig. Nu hij weer fatsoenlijk geschoren cn gekleed voor de dag kan komen, heeft hij ook een vrouw ge vonden. met wie hij zich eerst netjes verloofd heeft, want ook een verlo ving heeft hij nog niet eerder meege maakt. Ieder die maar kijken wil. laat hij trots de verlovingsring zien aan de vinger van zijn aanstaande bruid, die 44 jaar is, Mitsjiko Hatashin heet en net als hij in dc stad Nagoya woont ruimtevrees Uit angst voor een invasie van ruim tewezens heeft een (psychisch gestoor de) man in Bremen een wapenarse naal van ruim ƒ30.000 aangelegd. Toen de politie kwam om hem naar een verpleeginrichting te brengen, riep hij: 'Buiten staan wezens uit de ruimte. Ze willen ons allemaal van kant maken'. De politie, die dertig geladen pistolen, negen geweren, ver scheidene granaten en nog meer oor logstuig in het huis vond, was hem komen halen, nadat buren op het bureau hadden geklaagd over nachte lijke knallen. Het bleek dat de man dan schietoefeningen hield om paraat te zijn bij een aanval van ruimtelijke wezens. Als hij zich stootte zag hij 'bombrief' Ongeveer een uur hebben postzegel liefhebbers zich dit weekend op het Rotterdamse postkantoor Coolsingel kunnen vergapen aan een 'echte bom brief', volgens de adressering bestemd voor een in de Maasstad verblijvende zeeman en aan de postzegels te zien, afkomstig uit Syrië. Toen was het uit met de sensatie: de bombrief was helemaal geen bombrief, maar een vervalsing. De brief was door Rotterdamse filate listen te kijk gezet op een expositie die, zoals in meer plaatsen in het land, was ingericht ter gelegenheid van de 'dag van de postzegel', de jaarlijkse feestdag van en voor filate listen. Via-via had de unieke envelop de orga nisatoren bereikt: een oom van een van de postzegelliefhebbers had deze op 'n bombrief lijkende envelop 'ergens' ge kregen, en 'm direct aan zijn neef tr hand gsteld voor de tentoonstelling. Iedereen liet zich aanvankelijk voor het lapje houden, maar achteraf zeg gen organisatoren en bestuurders van de Rotterdamse filatelistenverenigjlng, dat ze het hadden kunnen weten. Een echte bombrief weegt zoveel, dat de frankering in dit geval beslist onvol doende zou zijn geweest en een straf portbonnetje zat er niet aan. Boven dien is bekend dat noch de politie noch de postale recherche ooit zo'n envelop uit handen zouden geven. De politie is nu aan het uitzoeken wie de grove grap kan hebben uitge haald. Vraag: Ik heb een borstbeeldje van Schiller. Heeft dit nog waarde9 Antwoord: U schrijft niet van welk materiaal het beeldje gemaakt is, van marmer, gips of hout. Wij menen echter te weten wat voor soort beeldje u bedoelt. Ongeveer vijftig, zestig jaar gelden stonden in de meeste huizen op het orgel borstbeeldjes van Mozart, Beet hoven, Bach, Wagner, Liszt, Haydn, Goethe, Schiller en het beeld van de zegenende Christus van Hhorwaldsen. In een modern interieur passen ze niet meer en we kunnen ons evenmin voorstellen dat de hippe jeugd er belangstelling voor heeft, behalve voor het beeld van Thorwaldsen mis schien. Maar houd moed, de voorwer pen van het begin dezer eeuw komen langzamerhand weer in trek, zodat de waarde over enige jaren weer kan toenemen. Verbetering: De opleidings- en beroe pengids is niet van Samsom, maar het Is P. Noordhoffs opleidings- en beroe pengids, waarin een schat van gege vens staat voor mensen die examens hebben afgelegd. 'Eri waarom denk je, dat dc vleesetende planten honger lijden?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7