Haagse politie krijgt bijstand van marechaussee VREDESTEIN Makkelijke mode met heel weinig poespas Mist neemt af maar kans op stank blijft de postgiro Voorlichting defensie doorgelicht Overzicht! schietpartij bij Israëlische ambassade Dader in donkere auto ontkomen vredestein-matrassen écht komfort in uw slaapkamer ort geding tegen emeente om uitstel an produktieverbod Overval op chauffeur mislukt rriSsBrtr1,aT?ndpca«ern(lege) auto bij Breda 66stadhuis p Dam en park P Waterlooplein Congres over milieumoord in Vietnam 'Bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk herzien' Amsterdam: nieuwe opzet voor opvang van gastarbeiders De langste fiets ter wereld personalia Anderhalf jaar voor oplichting met vliegreizen dab makkelijk! Brandstichting in binnenstad Ilct weer hoiW KW ARTET DINSDAG 10 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3/K5 'au onze verslaggevers y lEN HAAG De Haagse politie krijgt met ingang van vandaag versterking van enkele tientallen man- mappen van de Koninklijke marechaussee. Deze extra bijstand was al enige tijd geleden bij de minis- ®v' fr van binnenlandse zaken aangevraagd, maar is nu versneld verleend naar aanleiding van de schiel- p artij gisterochtend bij de Israëlische ambassade. De versterking had gistermiddag al direct tot gevolg, ls. at ook aan de achterzijde van de ambassade een pantserwagen is gestationeerd. Het gebouw wordt nu ewaakt door twee pantservoertuigen. tuele aanpassing van de maatregelen die tot nu toe gelden voor de bewa king van ambassades en woningen van ambassadeurs. De bewaking van de Israëlische ambassade was volgens de politie zodanig dat. ook toen de agent na de aanslag de achtervolging inzette en zijn post dus verliet, de ambassa deurswoning geen ogenblik door de politie uit het oog verloren werd. Dat de agent op het moment dat de donkere auto bij het Sweelinckplein wegreed (niet schoot?) verklaarde de Haagse politie gisteren met te zeggen dat dat voor de bewo ners van de omgeving te riskant ge weest zou zijn: de agent had toen immers reeds een vermoeiende achter volging uitgevoerd. Gisteren werd op het laantje dat aan de achtertuin van de ambassadeurswo ning grenst door enkele politieman nen gepatrouilleerd. Aan de straat kant stond zoals steeds een pantserwa gen met een agent. 2 ot nu toe heeft de politie nog geen poor gevonden van de dader(s) van mislukte overval op de woning van Israëlische ambassadeur aan de Alexander Gogelweg in Den Haag. aarbij een op de Groot Hertoginne- an op wacht staande 26-jarige agent ï'rd beschoten. De kogel sloeg een lar meter van de man in het water, e politieman schoot onmiddellijk te lg naar de dader, die zijn aanslag >r ïpleegd had vanaf de brug in de ndries Bickerweg, ongeveer honderd eter van de politiewacht verwijderd, ik de kogel van de agent miste doel de schutter, een ongeveer 25-jarige ngeman, rende vanaf de brug de instraat in, achtervolgd door de be- hoten agent Bij het Sweelinckplein ig de agent de man in een donkere ito springen en snel wegrijden. middellijk na de aanslag waar- n Schuwde de agent via zijn portofoon !t hoofdbureau van politie. Tijdens een direct daarop ingezette speuractie hield de Haagse politie een aantal donkere auto's aan, maar de schutter werd niet gevonden. Bij een onderzoek bij de brug van waaraf de schutter zijn kogel afvuurde, werd geen wapen gevonden en ook geen huls van de afgevuurde kogel. De schoten van de aanvaller en van de politieman wer den gehoord door de bemanning van een surveillancewagen die juist aan de voorzijde van de Israëlische resi dentie reed. Bewaking voortgezet De korpsleiding van de Haagse politie beraadde zich gisteren over een even- ADVERTENTIE )EST De NV chemische indus- ie Randstad in Soest heeft een kort ding aanhangig gemaakt tegen de meente Soest dat vanmiddag om ee uur door de president van de rechtse rechtbank in behandeling worden genomen, egin van dit jaar besloot de gemeen- Soest geen hinderwetvergunning eer af te geven voor de NV Rand- ad, omdat aan een verder doordraai- van dit bedrijf in de gemeente test te veel bezwaren zijn verbonden et het oog op de gezondheid en de efbaarheid. Per 1 maart moest het drijf sluiten. »est is toen clement geweest en eeft de bezwaren van de NV Rand- ad, dat dit op korte termijn niet togelijk was, gehonoreerd door een tlf jaar uitstel te geven. Binnen die jd dacht de directie van het omstre- :n bedrijf ook wel naar elders te innen vertrekken. Gedeeltelijk is it nu gebeurd. Een afdeling zit lans in Nijkerk. et het resterende deel van Randstad lat het niet zo vlot. Soest is niet van an opnieuw uitstel te geven. Daaro- er is nu een conflict ontstaan dat de resident van de Utrechtse rechtbank oet oplossen. Soest zal in afwachting an de uitslag van het kort geding ien maatregelen nemen tegen het ïdrijf. UTRECHT Een ongeveer 25-jarige man heeft maandagochtend om kwart over elf geprobeerd, een chauffeur van het bakkerijberijf De Schat die ruim 18.000 gulden naar een bank bracht, te broven. De overval is mis lukt. De chauffeur. H.A. van Batenburg (27), parkeerde zijn bestelauto, op een hoek vlakbij de Crediet en Effecten- bank aan de Kromme Nieuwegracht. Toen hij met een tas waarin 18.575 gulden zat naar de ingang van de bank liep. werd'hij vastgegrepen door TVpi r» nffctcit fPCFPTl een man met een zonnebril op. D- AAC111 uul°l ICgCll zijn beurt de overvaller. Die wist na een korte vechtpartij te ontkomen. Even verderop wachtte een mede- plichtiep met een oude rode brom fiets. De twee zijn samen op de brommer snoorloos verdwenen. De overvaller droeg handschoenen, een blauw iasie. een lichtblauwe broek en zwarte schoenen. Hij heeft een fünk postuur »n zwart haar Z'jn leeftijd wordt geschat op 15 a 30 jaar Geen overleg vooraf Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorlichting van de defensie wordt doorgelicht. Minis ter De Koster (defensie) heeft hiertoe opdracht verleend aan rar A.C.A. Da- ke, ex-correspondent van NRC en Hel Parool in Moskou en tot voor kort verbonden aan de NOS. De heer Dake moet voor 1 januari een rapport uit brengen. Minister De Koster volgt met dit onderzoek een advies op de van defen siecommissie Van Rijckevorsel. Deze commissie vroeg zich af of de kwaliteit van het ruim tachtig personeelsleden tellende voorlichtingsapparaat niet te verbeteren zou zijn. Minister De Koster heeft met het hoofd van de voorlichtingsdienst, de heer S. de Jong niet vooraf overlegd over zijn keus voor de heer Dake. Op deze keus is op een aantal afdelingen van het voorlichtingsapparaat niet met erg veel enthousiasme gerea geerd. AMSTERDAM Ontwerjiers van mo de hebben het vaak moeilijk omdat ze een dik jaar vooruit moeten denken. Maar mensen die in de weer zijn voor bijvoorbeeld een fabriek als Bayer Textielvezels hebben het helemdól el lendig. Zij moeten bijna twee jaar vooruit kijken en daarbij zelf nog trends uitdenken. Gistermiddag liet Bayer in het Hilton- hotel in Amsterdam zien wat er voor de komende lente zit aan te komen Er teas natuurlijk veel draion te zien, en da's logisch, want Bayer maakt die dralon. De trendmakers zien de lente 1973 natuurlijk, makkelijk, luchtig en zonder veel poespas tegemoet. De 'ten- nislook', de sportieve trend met helde re kleuren rood en blauw met veel wit, die tennislook blijft wel gehand haafd, maar de babypasteltinten heb ben hun langste tijd gehad. Daarvoor in de plaats komen bndere pasteltin ten: oranje, lavendelblauw, linde- groeit, geel en zacht koraalrood. De overslaglijn zien ze bij Bayer nog wel zitten, vooral bij de taillelange vestjes die als kimono omgeslagen worden en sluiten met een soort van ceintuur. Schouders en mouwen krij gen veel aandacht en de V-halzen worden zéér diep. En dan zijn er zoals ze die noemen de 'ondeugen de truitjes' (zie foto) maar die zijn er pas voor de zomer. Tachtig klachten bij meldkamer Van onze verslaggevers ROTTERDAM Hoewel de mist gisteravond aanzienlijk minder dicht was dan het etmaal ervoor heeft Rijnmond het smogalarm ni«£ verder dan naar fase twee teruggedraaid. De meteorologische omstan digheden waren toen nog steeds van dien aard. dat de kans op stank groot bleef. De industrieën hebben het verzoek gekregen alle over last veroorzakende uitwerpselen beneden veertig meter zoveel mo gelijk te beperken. BREDA Een auto is gisteravond door nog onbekende oorzaak blijven staan op een overweg in de buurt schap Dorst tussen Breda en Gilze- Rijen. De bestuurder was uitgestapt vóór de trein EindhovenRotterdam op de wagen botste. Beide sporen werden versperd. De overweg is voorzien van automati sche knipperlichten. Er hing een dik ke mist. Bij de centrale meld- en regelkamer zijn tot nu toe tachtig klachten bin nengekomen. Ze betroffen voorname lijk een verhoogd zwaveldioxyde- en ozongehalte in de atmosfeer. Vooral inwoners van Vlaardingen, Maassluis, Schiedam. Rotterdam-Zuid klaagden over prikkelende hoofdpijn veroorza kende lucht- en oliestank. Intussen is het luchtverkeer op Schip hol gisteren weer langzaam op gang gekomen. Zestienhoven moest gesloten blijven. Vliegtuigen weken uit naar Schiphol en Oostende. Ook op de weg verbeterde het zicht. Daarvoor had de mist echter opnieuw veel slachtoffers geëist. Bij een ongeluk op de rijksweg Den een onzer verslaggevers MSTERDAM In een dubbel-nota eiten de raadsleden Van Antwerpen i Wessels (D'66) voor een represen ts stadhuis op de Dam (het pa- een tweede 'Wibauthuis' voor 1 bestuurlijke concentratie van de «neente en de aanleg van een park, 1 het Waterlooplein. Zij spreken cb uit tegen de bouw van een adhuis aan het Waterlooplein, dat 1 om velerlei redenen, onder meer hanciële, niet verantwoord achten, e opstellers van de nota willen van Dam en omgeving een open cultu- centrum maken. Voor het paleis !Ven zij een reeks van suggesties: neel. ballet, politieke manifestaties, tpenmentele kunst, enz. Zij willen •«ral de kelderruimten in het ge- )uvv gebruiken voor algemene doel den. In de conceptie wordt aan- *cht besteed aan voetgangstunnels •ssen Xieuwendijk en Kalverstraat n de gevolgen van de bouw van het [etrostation op de Dam. Het Water- wplein willen zij herscheppen tot sn sfeervol, open park, met rommel markt en kinderspeelplaatsen en on- ®r meer een wandelpromenade en pienhuizen aan de Amstelzijde. Bosch-Nijmegen bij Reek kwamen gis terochtend twee Turken om het leven (de 29-jarige Y. Akdemis uit Oss en de 28-jarige A. Iksah uit Heesch) en werden zes mensen gewond, van wie drie ernstig. Rij de botsing waren drie auto's betrokken. Ook door de mist kwam gistermorgen op de weg van Hoogeveen naar Om men de 36-jarige B. Schwickert uit Noordbroek om het leven. Toen hij met zijn auto de weg overstak, werd hij gegrepen door een vrachtauto. De drie mede-inzittenden werden gewond. Op de snelweg Den Bosch-Utrecht raakten acht personen gewond. In to taal waren bij deze ongelukken (bij het verkeersplein Deil, Zaltbommel en Hedel) achttien auto's betrokken. De 66-jarige J. P. R. uit Bergeijk werd gisterochtend in Valkenswaard door een truck met oplegger overre den nadat hij naar de politie aanneemt onder invloed van alco hol midden op de weg was gaan zitten. Een sportvliegtuig met een Belgisch echtpaar aan boord vloog gistermid dag op het eilandje Neeltje-Jan, een van de eilanden waarmee de Ooster- schelde wordt afgesloten, over de kop. Het vliegtuig werd geheel vernield. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het echtpaar kwam uit Engeland en was door de dichte mist de koers kwijtgeraakt. Toen de benzi ne opraakte, probeerden de Belgen een noodlanding te maken maar bot sten daarbij op een steen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Nijmegen wordt eind volgende week (van 19 tot 21 oktober) een congres gehouden over ecocide (milieu- moord) in Vietnam. Het thema van de bijeenkomst zal worden toegespitst op de Tonkin delta. Het congres wordt georganiseerd door de 'brede Vietnambeweging Nijmegen' en de studentenbond sociale geogra fie. De aanleiding voor het congres zijn de berichten over de bombarde menten op het dijkensysteem van de Tonkin-delta. Een internationale on derzoekscommissie wees uit dat dij ken. sluizen en andere waterhuishoud- kundige werken ln Noord-Vietnam systematisch door de Amerikanen worden gebombardeerd. De sociaal geograaf prof. dr. Yves Lacoste. die lange tijd onderzoekingen deed in de Tonkin Delta en die lid was van de onderzoekscommissie naar de Amerikaanse bombardementen, zal naar Nijmegen komen om een verslag te geven van het onderzoek. Tevens zal dr. Le Van Loc als vertegenwoor diger van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam aanwezig zijn en dr. Arthur Westing die een onderzoek deed naar de milieumoord in Vietnam. De bijeenkomst zal wor den gehouden in het geografisch insti tuut Berg en Dalseweg 122 in Nijme gen. Van een onzer verslaggevers MOERDIJK De vereniging voor milieubeheer en leefbaarheid West- Brabant (VML) heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning gevraagd het bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk te herzien. De VML vindt dat daar alle reden voor is nu blijkt dat het zeer slecht gaat met de industrialisatie van het terrein bij Moerdijk waar nog altijd als enige gegadigde Shell-Chemie zich heeft ge meld. De VML bericht de minister dat uit een rapport van de provinciale griffie van Noord-Brabant blijkt dat het tekort van het bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk ruim hon derd miljoen gulden zal bedragen. Al in mei dit jaar werd twijfel uitge sproken over de economische uitvoer baarheid van het plan. Ook meldt de VML dat ernstige twijfel moet be staan over de aanleg van de groenzóne omdat het haven- en indus trieschap Moerdijk niet bereid is en trouwens ook niet in staat is buiten het bestemmingsplan Moerdijk groenzóne aan te leggen. Ook de gemeenten die betrokken zijn bij de aanleg van het industrieterrein zijn niet in staat die kosten te betalen. De VML vestigt er de aandacht op dat alleen al in de provincie Noord Bra bant dertienhonderd hectare indus trieterrein braak ligt, wat gelijk is aan een behoefte van vijf jaar werk gelegenheid. In een brief die enige tijd geleden aan de minister van economische za ken, het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en de gemeenteraden van de betrokken gemeenten werd gezonden door de VML wordt een rapport van de provinciale griffie van Noord-Brabant, aangehaald waarin een aantal gebreken bij het industrieschap Moerdijk worden opgesomd. Zo vol doet de boekhouding niet aan de te stellen eisen, is de financiële admini stratie onvoldoende en heerst er een sfeer van wantrouwen in onderlinge communicatie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De opvang en bege leiding van buitenlandse werknemers in Amsterdam krijgt een nieuwe op zet. Daarover hebben vertegenwoor digers van de gemeente Amsterdam, de stichting Buitenlandse Werknemers Amsterdam en CRM overeenstemming bereikt. In de nieuwe opzet zal de opvang meer gedecentraliseerd vanuit de woonwijken geschieden en worden de buitenlandse werknemers meer be trokken bij de organisatie en uitvoe ring van deze opvang. Op basis van de rapporten van een commissie die de begeleiding van buitenlanders in Am sterdam onderzocht, zal een nieuwe stichting worden gevormd. Het be stuur van de huidige stichting voor buitenlandse werknemers zal voor het resterende deel van dit jaar 'al datge ne doen wat nodig is in het belang van de buitenlandse werknemers.' Het personeel van de stichting is ingelicht over de mogelijkheden die voor hen voortvloeien uit het vormen van de nieuwe organisatie. (ADVERTENTIE) In Engeland heeft men de langste fiets ter wereld gemaakt. Het apparaat heeft een lengte van tien me ter. De beroemde Engelse komiek Ronnie Barker voorop zal met nog twintig personen op deze fiets van Littlehamplon naar Rustington rijden om geld in te zamelen voor het Engelse Reddingboot Instituut. Van een verslaggever AMSTERDAM De 32-jarige reisbu reaudirecteur R. R. E. M. uit Bussum is maandag door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, omdat hij in januari en februari Surinamers had opgelicht met vliegreisaanbiedingen. M. was in beroep gegaan tegen een gelijkluidend vonnis van de Amster damse rechtbank van 30 juni. Aan Surinamers die familieleden wil den laten overkomen had M. verteld dat hij hen aan goedkope plaatsbewij zen kon helpen. Zo kreeg hij 8.000 gulden aan spaarcenten binnen.'ter wijl hij niets aan de reizen regelde. Met Postgiro ontvangt u steeds duidelijke overzichten van uw betalingen en ontvangsten. Van een verslaggever AMSTERDAM Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag in Amsterdam brand gesticht in het kan toor van de Ierse luchtvaartmaat schappij 'Aer Lingus' aan de Heilige- weg en het restaurant 'Dorrius' op de N.Z. Voorburgwal. Bij 'Aer Lingus'. werden vijf brandhaarden ontdekt De beginnende brandjes konden met em mers water worden geblust. Een uur later brandde een aan de binnenplaats gelegen kantoor van het restaurant 'Dorrius' gedeeltelijk uit. Ook hier bleek opzet in het spel. Bureau's en kasten waren opengebro ken. Voor zover bekend wordt er slechts een aantal souvenirs vermist Volgens de politie hebben zich de afgelopen zeven maanden in de bin nenstad al zeker vijftien soortgelijke gevallen van brandstichting voorge daan. Langzame overgang Van onze weerkundige medewerker Mist is de tussenfase geweest van het fijnst denkbare weer op zondag en iets onbestendiger depressieweer, dat binnen afzienbare tijd vanuit het wes ten over ons kovtt. De mis! gedroeg zich gisteren overigens niet volgens een uniform patroon. Vooral in de oostelijke gebieden bleef de mist hardnekkig hangen en was het zicht de hele dag onder de 1000 meter: de kritieke limiet tussen mist en nevel. Om 4 uur gistermiddag meldde Eelde geen groter zicht dan 700 meter, Vlis- singen 600 m. In De Bilt was het toen wat ruimer met 1500 m. in Rotterdam 1700 m. Den Helder 2000 m en Schip hol 2800 m. De Maastrichtenaren konden wanneer zij dat wilden, 3 km ver kijken, overigens nog wel een stuk minder dan aan de oostkust van Groenland, waar verscheidene stations meer dan 70 km zicht meldden. In de zuivere, van het Groenlandse plateau afkomsti ge luchtsoort heerst een temperatuur van -19 graden. Dat het in ons land, tegen de aanvankelijke verwachting in, somber en vochtig bleef, hield onder meer verband met het lui blij ven van de wind. Om 4 uur gistermid dag was een zuidenwind van 6 kno pen oftewel 2 Beaufort (zwak) nog de minst zwakke opgave. Dat verder de Engelse regenfronten (aftapping in Ierland 5 tot 9 mm en plaatselijk in zuidoost-Schotland 17 mm) niet verder in de richting van het continent opschoten, hield weer verband met de nog niet goed doorzet tende zuidwestelijke tot loestelijke stroming in de hogere niveaus. Er bevindt zich daar nog altijd een blok kering, teweeggebracht door de nu langzaam terugwijkende hogedrukge- bieden. De barometers dalen op het hele continent echter steeds verder, wat impliceert, dat we geleidelijk aan meer op de oceaan georiënteerd zul len raken. Het is wel moeilijk te beoordelen of er vandaag al of niet regen zal val len. Komt er al wat van, dan waar schijnlijk in het westen en noordwes ten en woensdag in de overige gebie den. Een minimum van 995 millibar ten westen van de Faroër trekt naar het oosten tot zuidoosten en wanneer het bijbehorende koufront ons rond het midden van deze week voorbij gaat, zal de temperatuur enkele gra den zakken, maar er volgen dan weer opklaringen. veel bewolking In het Goudse stadhuis heeft de con sul-generaal van België, de heer Van- denbrande, het teken bij de officier- rang van de kroonorde van België uitgereikt aan de heer P. G. v. d. Weele, algemeen voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO). Hoog water. 11. OKTOBER. Vüsslngen: 3.47- 18.03: Haringvliet aan de Zeezijde: 5.33-17.43; Rotterdam: 6.40-1S.44; Scheveningen: 4.59- 17.14; IJmutden: 5.37-17.52: Den Helder: 9 43- 21.59; Harllngen: 11 53Delfzijl: 1.48 14.00. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5