Den Haag boos over spreiding 0 Werkloosheid weer verder toegenomen Hebt u 'tal gehoord? 'Duizenden Surinamers willen weg' Lijst van Vermisten' groeit in Oeganda Bewolkt Marijnen bang voor vergrijzing Door kraan doodgedrukt Hans van der Aar in Turkije weer voor rechter Ledental CNV gedaald Spelend kind verdronken Witboek van ex-ministers Nieuw kleed in Kamer Progressieven weer schaduwkabinet Bomen gekapt voor Schiphol Zambia nog dit jaar een-partij-staat Nieuwe Leidse Coeramt DINSDAG 10 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 240 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG ieenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) üironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Idi Amin KAMPALA (DPA) Niet al leen enkele prominente Afrika nen maar ook talloze studenten en lagere regerlngs- en gemeen te-ambtenaren zijn de afgelopen weken in Oeganda bijgeschre ven op de groeiende lijst van 'vermisten'. Officieel wordt ge sproken van 'vermisten', maar in het Oeganda van president Amin. waar de militairen de vrije hand hebben gekregen, be tekent dat: gevlucht, gearres teerd of geliquideerd. Twee weken, nadat opperrech ter Kiwanoeka geboeid uit het gerechtshof werd gevoerd is over zijn lot nog niets bekend. De regering ontkent dat hij is gearresteerd en wijt de 'ver dwijningen' aan 'agenten' van de afgezette president Obote. Ook van de rector van de Make- rere-universiteit in Kampala, Frank Kalimoczo, ontbreekt elk boor. Drie andere docenten lorden eveneens 'vermist'. Vol gens universitaire kringen ont breekt eenderde van de studen ten bij de colleges. Waarnemers menen, dat een deel van de 'vermisten' waar schijnlijk naar Tanzania of Ke nia is gevlucht, maar dat veel anderen niet meer iu leven zijn. Uit deze kringen is ook vernomen, dat 45 buitenlandse docenten, hoofdzakelijk Britten, ontslag hebben genomen en Oe ganda hebben verlaten. In het Keniase blad Daily Nati on beschuldigt een Oegandese balling het bewind van Amin van bloedvergieten op grote schaal. Bij de staatsgreep van begin vorig jaar kwamen meer dan duizend mensen om, onder wie onschuldige burgers; daarna volgde een systematische liqui datie van legerofficieren en manschappen, vooral van dege nen die uit Noord-Oeganda ko men en nu verdwijnen talloze mensen, dit alles om het regime in stand te houden, aldus dit artikel. In de bijzondere stijl en omgangstaal, die sinds de staats greep van Amin in Oeganda is ingeburgerd, betekent 'verdwij nen', dat iemand is ontvoerd, en waarschijnlijk door het leger werd vermoord, zo schrijft de Daily Nation. Mtl de auto ent men de rang Veel bewolking met eerst plaat selijk mist en later op de dag voornamelijk in het westen van het land hier en daar regen. Tot matig toenemende zuidelijke wind en minimum temperaturen van 10 graden aan de kust tot ongeveer 7 graden in het zuid oosten. Maxima rond 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tijdelijk regen, temperaturen normaal tot beneden normaal. Morgen zon op: 06.58 onder: 17.55 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tussen de regering en de gemeente Den Haag bestaat grote onenigheid over de sprei ding van de rijksdiensten. Burgemeester Marijnen heeft gisteren in de Haagse gemeenteraad ernstige kritiek geleverd op het regeringsplan binnen de komende 10 tot 12 jaar 16.000 ambtenaren naar liet noorden en Limburg te verhuizen. Burgemeester Marijnen meende dat de grondslag van deze massale opera tie, de te grote groei van de diensten sector in Den Haag, volstrekt onjuist is. 'De werkgelegenheid in Den Haag en omgeving daalt, ook in de dien stensector, terwijl tevens het bevol kingsaantal vermindert', aldus de Haagse burgemeester die zich afvroeg of, ter stabilisatie van de werkgele genheid, niet eerder stimulerende in plaats van afremmende maatregelen genomen moeten worden. Detailhandel Mr. -Marijnen sprak de vrees uit dat in Den Haag een kleinere en verou derde bevolking over zal blijven die ook een negatieve invloed zal hebben op de detailhandel en de dienstverle nende bedrijven. Hij meende dat het gezien deze omstandigheden onverant woord is nu het tempo en de fasering van de spreiding voor langere termijn vast te leggen. Minister Udink vtrdedigde gisteren het tegendeel op een persconferentie waar de, door Trouw afgelopen vrij dag reeds gepubliceerde spreidingsno ta officieel bekend werd gemaakt. Hij meende dat onbelemmerde voortgang van de ontwikkelingen in de Haagse agglomeratie onoplosbare ruimtepro blemen gaat geven. 'Het is niet zo dat de ontwikkeling van Den Haag door de verhuizing van 16.000 ambtenaren zal stagneren. Jaarlijks groeit het rijksapparaat met 3 procent. Als na 10 k 12 jaar de spreidingsoperatie is voltooid, zijn er in Den Haag alweer; duizenden nieuwe ambtenaren bijge komen'. zo verklaarde de heer Udink. Wateringen Hij wees erop dat, ondanks de massa le verhuizing, Den Haag tot 1980 toch nog behoefte heeft aan 80.000 wonin gen meer. 'Momenteel is er nog voor 64.000 ruimte, voor de resterende 16.000 moet een nieuwe bouwstad worden gecreëerd. Momenteel onder zoeken wij of Wateringen dat kan worden', aldus minister Udink. Hij benadrukte dat de ruimte die door de spreiding in Den Haag vrijkomt zo veel mogelijk weer aan de woning voorraad zal worden toegevoegd of door andere rijksdiensten in gebruik zal worden genomen. De Haagse bur gemeester toonde zich, wat dit laatste betreft, gisteren pessimistisch. 'Het zal een kostbare operatie ujn aan de leegkomende gebouwen een nieuwe bestemming te geven. Er is geen enkele aanwijzing over de manier hoe ons daarvoor geld zal worden ver strekt'. Minister Geertsema kondigde gisteren aan dat binnenkort de eerste lijst te spreiden rijksdiensten zal worden be kendgemaakt. Deze lijst heeft betrek king op de eerste vijf jaar waarin 6.500 ambtenaren moeten verhuizen. Pas daarna >al de volgende lijst be kend worden gemaakt om de onrust onder de Haagse ambtenaren niet on nodig voortijdig te vergroten. Toezegging Burgemeester Marijnen De Haagse gemeenteraad zal zich op 30 oktober over de zaak beraden aan de hand van een nota van het ge meentebestuur. Hierbij zal zonder twijfel ook aan de orde komen de toezegging die minister Udink giste ren deed dat hij bereid is na de eerste fase met Den Haag te bekijken of de ontwikkelingen inderdaad de voorspelde richting hebben gevolgd. 'Ik ben uiteraard tot dal overleg be reid, maar verandering van het plan zal echt niet nodig zijn, want nog maals, ik ben ervan overtuigd dat wij het bi.' het rechte eind hebben', aldus de minister van ruimtelijke ordening. BEVERWIJK De 37-jarige A. Bek- ker uit Zuid-Scharwoude, algemeen bedrijfsman bij Hoogovens, is gister morgen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk overleden aan de gevol gen van een bedrijfsongeval. In de nacht van zaterdag op zondag raakte de bedrijfsman in de stroophal be kneld tussen de armen van een kraan. SCHIPHOL Bereid om in Instan- boel tot het uiterste te vechten voor de vrijlating van haar zoon, is de moeder van de 24-jarige Hans van der Aar. die wegens het bezit van hasjiesj al 4y3 jaar in een Turkse gevangenis zit, gistermorgen van Schiphol naar de Turkse hoofdstad vertrokken. Hans van der Aar, die de Duitse nationaliteit heeft, maar met zijn Duitse moeder en Nederlandse stiefva der in Nederland woont, moet in Turkije dertig jaar gevangenisstraf uitzitten wegens het bezit van verdo vende middelen. Dezer dagen komt hij opnieuw voor de rechter omdat hij in de gevangenis een hasj-sigaret heeft gerookt, die hij van een Duitser zou hebben gekregen. 'Toen dat uit kwam heeft Hans gezegd, dat hij de uitgedeelde sigaretten had betaald. Hij bezat geen cent, maar hij heeft gedacht, ik ben toch tot 30 jaar veroordeeld, wat maakt het uit', aldus zijn moeder. De gezondheidstoestand van Hans- is blijkens de brieven die zijn moeder zeer onregelmatig van hem ontvangt, zeer slecht. Hij ligt in het gevangenis hospitaal na een mislukte zelfmoord poging en weegt nog maar 70 pond. UTRECHT Het ledental van het Christelijk Nationaal Vakverbond is in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw iets gedaald. De aangesloten bonden hadden op 1 juli in totaal 237.785 leden, 484 minder dan op 1 april. De CVAT (agrarische bedrijven, voedings- en genotmiddelenindustrie) erloor 290 leden, de CBU (industrie) 258 en de Metaalbond 326. De christe lijke bond van overheidspersoneel kreeg er daarentegen 465 leden bij. ZAANDAM De driejarige Patrick Holterman is gisteren in de vaart in zijn woonplaats Zaandam verdronken. Ildt jongetje raakte tijdens het spelen op de walkant te water. Toen een politieman hem eruit haalde was hij al overleden. Urcc.s jr. DEN HAAG De ex-ministers Drees en De Brauw hebben een witboek gepubliceerd, waarin zij de regering ervan beschuldigen geknoeid te heb- ben in de begrotingen van de departe- "■-■-.«■«•■d- menten, die zij beheerd hebben. In €lOZ© JOlSWI' het witboek betreuren de beide DS-70- ers het dat de regering over de crisis, tengevolge waarvan zij uit het kabinet verdwenen, geen opening van zaken heeft gegeven over de budgettaire achtergronden van de crisis. Wanneer vandaag in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen beginnen, zal de bezoekerstribune voorzien zijn van een nieuw tapijt. Gisteren werd de laatste hand aan deze vernieuwing gelegd. DEN HAAG De PvdA, D'66 en PPR denken rond half november een schaduwkabinet te presenteren. Tus sen de drie progressieve partijen is hierover overeenstemming bereikt, nu de kans op de vorming van een rooms-rode coalitie zo goed als verke ken is. De eerste besprekingen over het scha duwkabinet moeten overigens nog be ginnen. Ook over de procedure en de presentatie van het kabinet moet nog gesproken worden. Getracht wordt de fout, die de vorige keer zijn gemaakt bij de presentatie van een schaduwka binet, te vermijden. In de kringen van de progressieve partijen maakt men zich geen zorgen, dat er niet voldoende capabele men sen beschikbaar zouden zijn. Wel acht men het mogelijk, dat men niet ge heel met een voltallige ploeg te voor schijn zal komen, omdat enkele in aanmerking komende schaduw-minis- ters in een positie verkeren, dat zij pas na de verkiezingen kunnen zeggen of zij werkelijk minister willen wor den. HAARLEMMERMEER De gemeen te Haarlemmermeer onderzoekt of de 67 populieren die vorige week op last van de luchthaven Schiphol verdwe nen, legaal werden gekapt. De bomen langs de Hoofdweg cn dc Aalsmeerder weg zouden volgens de luchthaven gevaar hebben opgeleverd voor vlieg tuigen die gebruik maken van de Zwanenburgbaan. De verontwaardiging over deze gang van zaken is zowel bij dc bevolking als binnen het gemeentelijk apparaat van Haarlemmermeer groot. Staatsbos beheer ijvert al jaren voor een bebos sing van de Haarlemmermeer. De ge meentelijke dienst beplantingen van de Haarlemmermeer probeert al jaren zo min i))Q2£.Ujk bomen tc kappen. Deze dienst beeft zelfs enkele malen oude bomen uitgegraven en elders herplant om ze voor het landschap te behouden. De gemeente kent een be paling die het kappen van bomen verbiedt zonder uitdrukkelijke toe stemming. De omgekapte populieren waren ech ter eigendom van de Haarlemmer- meerpolder. Het polderbestuur gaf toestemming voor het omzagen. De gemeente wil nu met bet polder bestuur en delu chthaven tot de af spraak komen dat er niet meer gezaagd wordt zonder voorafgaand overleg. Voor de beveiliging van een andere Schipholbaan (dc Kaagbaan) zou op korte termijn nog een groep bomen moeten verdwijnen. LOESAKA (Reuter). President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft op een banket ter ere van president Giri van India verklaard, dat er voor het einde van het jaar nog maar één partij in zijn land zal zijn. Vooruitzicht ouderen 'weinig rooskleurig' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid blijft stijgen. In de maand september werd een verdere toename geregistreerd van 2200. De totale gere gistreerde arbeidsreserve bedraagt nu 129.000. Het aantal openstaande vacatures bij de arbeidsbureaus ontwikkelde zich eveneens in ongunstige zin en daalde met 3.100 tot 59.700. Deze cijfers zijn gecorrigeerd met het oog op de sei zoensinvloeden. Uit de ongecorrigeer de cijfers blijkt dat in september 85.890 mannen werkloos waren en 20.380 vrouwen. Uit mededelingen van het ministerie van sociale zaken blijkt, dat in de werkloosheid onder handels- en kan toorpersoneel nog geen verbetering merkbaar was. De werkloosheid in deze sector stijgt reeds geruime tijd. Het vinden van werk voor leerlingen, die de school hebben doorlopen, blijft tamelijk moeilijk. Verder hebben de oudere werklozen een geringere kans om aan de slag te komen. De vooruit zichten worden officieel zelfs 'weinig rooskleurig' genoemd. Bijzondere pro blemen doen zich voor bij de oudere bouwvakarbeiders (grond-, weg- en waterbouw), handels- en kantoorper soneel en landbouwpersoneel. Een ongunstige ontwikkeling is ook, dat reeds in september sprake was van seizoenwerkloosheid onder het horeca-personeel. De werkloosheid van de bouwvakarbeiders verminderde met 500, terwijl de arbeidsreserve van metaalbewerkers met 650 terugliep, vooral als gevolg van de plaatsing van ADVERTENTIEI Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina Hebtu'talgehóórd? Een berichtje aan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! ex-leerlingen van de scholen, die nog geen werk hadden gevonden. Zoals bekend is verwacht het Centraal Planbureau voor 1973 een gemiddelde werkloosheid van 95.000 tot 105.000. De loon- en prijsmatiging moet dan wel doorgaan. Dit jaargemiddelde wordt bereikt door een aanvankelijk snel dalende werkloosheid (vooral on der bouwvakarbeiders) als gevolg van de speciale werkgelegenheidsmaatrege- len, die de regering neemt. Later in het jaar zwakt deze daling weer af. ROTTERDAM Vele duizenden Su rinamers in ons land zouden op dit moment terug willen naar hun ge boorteland. In Rotterdam is naar aan leiding hiervan het aktiecomité 'Bij stand in Suriname nu' opgericht, dat het arme en werkloze Surinamers fi nancieel mogelijk wil maken naar Su riname terug te keren. Het actiecomité vraagt van de Neder landse en Surinaamse overheid zorg te dragen voor een goede sociale op vang in Suriname. Alleen al in Rot terdam zouden volgens de heer Hing. voorzitter van het actiecomité al 16.000 Surinaamse mannen en vrouwen, die werkloos zijn. terug willen keren. Mer. is ook van plan met het actieco mité het Oude Westen, cal zoals be kend een actie tegen buitenlandse werknemers aankondigde, te gaan pra ten. Het bestuur is van plan om het actiecomité erop te wijzen, dat Suri namers en Antillianen landgenoten zijn ou acties tegen hen niet toege staan kunnen worden. Ex-minister Drees zegt in het witboek verder nog dat er bij de openbare vervoersbedrijven een mechanisme is ingebouwd, waardoor grote tariefsver hogingen als een so.ort automatis me onvermijdelijk zijn. Zie ook pagina 7 RITA 't Schoot me juist te binnen, dat de juffrouw jarig is.' een wakker ochtendblad met 1 internationaal, nationaal regionaal en.zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Binnenland I Haagse politie krijgt fWWTT bijstand marechaussee 5 H I «W Mist en stank 5 I J aw Buitenland I Tliieu hoofdschotel op geheim overleg 9 I Kerk bon 'Loop ik met Resloten ogen'... 2 H noteer als nieuwe abonnee Sport Naam: Excelsior, al achttien Adres jaar hetzelfde liedje 11 Plaats. Crnnnmio n'euwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. per hovercraftEen postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Leiers,e«chr?jven 2 NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Radio en tv I Stript, feuilleton H goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Probleem 7 an Commentaar 7 Kameragrnda Ibm hmb 0 Dichtbij en verder 7 I Beurs S i maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1