lExcelsior, al achttien aar hetzelfde liedje Albanië verlaat Schaakolympiade Europa Cup puur en hard avontuur Profs reiken ISUde hand Rotterdamse zorgen schuld van het (gebrek aan) kapitaal 'Fischer niet pnverslaanbaar' orritsma als fainer terug franz Hasil in Oostenrijks elftal Verlies basketbal Ilona Gusenbauer 1,93 meter hoog Boeïteaetalage (irff/KWABTET DINSDAG 10 OKTOBER 1972 SPORT/BINNENLAND T9/K11 onze speciale verslaggever ITERDAM Twee seizoenen geleden, toen Rotterdams derde ere- isiedub Excelsior een geweldige krachtsinspanning moest leveren zich op het huidige niveau te handhaven, werd het trainer Bob se teveel. De permanente aanslag die op zijn zenuwgestel werd ge- egd, tastte zijn gezondheid zozeer aan, dat hij het voor zichzelf eilijke besluit nam Excelsior de rug toe te keren. Opvolger van iJanse werd de ambitieuze Joop Castenmiller (35), die bij het n nog tot de rijen van het betaalde voetbal behorende Hermes- 5 vrijwel onder identieke omstandigheden had gewerkt, als zijn iganger bij Excelsior. wil dan zeggen: voortdurend ge monteerd worden met problemen alle voortspruiten uit slechts één lor; het gebrek aan financiële mid- n. Excelsior, het is genoegzaam end, heeft een gezonde financiële ibouding, die voortvloeit uit een bter en uiterst zuinig beleid. Op transfermarkt kan het een zeld- e uitzondering daargelaten nau- Ijks een spectaculaire aankoop n. Tegen deze achtergrond is Ex- ior het trieste lot beschoren jaar een ware struggle for life te ren. Vorig seizoen, toen het elftal loofdzaak werd gedragen rond de iur van Thijs Liebregts, ontkwa- de Rotterdammers juist op tijd degradatie. Liebregts, zowel bin- als buiten het veld een persoon- beid, bracht in het team de nodige t Hij kon op momenten dat het al onder zware druk gebukt ging, t een zuivere lange pass voor de jge opluchting zorgen. Het wegval- van Liebregts werd opgevangen ar de aankoop van Jacques Rogge in, die in zijn periode bij Holland irt en later bij FC Den Haag een ere faam had verworven als schut- Roggeveen, in de nabloei van zijn nëre, zou, zo werd gehoopt, Excel- r uit de ban van zijn schotloosheid inen tillen. Tot op heden is dat i ijdele hoop gebleken. Roggeveen ft nog niet éénmaal kunnen explo- sn. Excelsior heeft in negen com- itieduels slechts driemaal gescoord dat is weliswaar 300 procent meer vorig seizoen op dit tijdstip ar toen stond de ploeg er niet zo peloos voor als nu. Ofschoon trai- Joop Castenmiller naar buiten k groot vertrouwen etaleert in de «gelijkheden van zijn elftal, is het tnneklaar dat er zich in het kamp an de Rotterdammers een wondertje Ik moeten voltrekken, wil het per- ipwtirf wat gunstiger worden. Casten miller Toch heb ik er vertrouwen in, ht w uit de crisis komen. Bij FC )en Hag kwam Jacques Roggeveen na 3e tiende wedstrijd aan doel- [MOSKOU (AP)' Grootmees- iter Boris Spasski heeft bekend [gemaakt dat hij van plan is [deel te nemen aan het kandida- Itentoernooi dat moet uitmaken I *ie het recht zal krijgen om de I wereldkampioen schaken, de Amerikaan Bobby Fischer, in 1975 tot een tweekamp om de titel uit te dagen. In een interview met het Russi sche schaakweekblad '64' zei Spasski dat Fischer door zijn 'uitstekende techniek, zijn ge weldige capaciteit tot werk en djn subtiele kennis van de stemming en psychische toe stand van zijn tegenstander' in derdaad de beste schaker ter wereld is. De vroegere wereld kampioen voegde daar echter aan toe dat hij niet geloofde dat Fischer 'een macht is die niet verslagen kan worden'. Het Russische persbureau Tass, dat een uittreksel van het inter view publiceerde, meldde dat Spasski nog steeds bezig is de partijen die hij in Reykjavik tegen Fischer heeft gespeeld, te analyseren en dat 'hij sommige van zijn blunders niet kan ver klaren'. Volgens Tass had Spass ki tot het einde van de match toe gedacht dat hij zou kunnen winnen. De Russische groot meester zag 'dat zijn tegenstan der vernietigd was, maar hij had niet voldoende energie om hem de beslissende klap uit te delen', aldus Tass. Spasski zei verder dat hij een fout gemaakt had door niet meer te schaken voor de match begon en beloof de voortaan regelmatiger te spe len. [ffMAAR (ANP) Jorrit Jorritsma, kd van de kernploeg, zal het komende schaatsseizoen Ronnie «itgedagt en Gerrit Woudenberg trainen. Dankzij de financiële 0111 van een aannemingsbedrijf en autobandenhandel is Jorritsma in ti avlÜ beide pupillen op de ijsbaan n Alkmaar en in Inzeil en Madonna UnipgiUo voor te bereiden op het *we seizoen. r*Westduitse Schaatsbond wil de ^schaatsers van de ISSL weren van P kunstijsbaan in Inzeil. Dit geldt zo- woor wedstrijden als voor trainin- J®; Eerder zijn ook de banen van en Grenoble voor de professio ns verboden terrein verklaard in p?RDAM Franz Hasil heeft Bnri,»y®no,orc* toestemming gekregen IftM *ln et Oostenrijkse nationale LjTj -e spelen. Oostenrijk ontmoet onrtl enen Hongarije voor de voor- Ci^ande strijd om het wereld- onk-'0e.n ap> Feyenoord zelf speelt tegen Excelsior. punten toe. Vergeet niet dat Rogge veen in deze ploeg met zijn beperkte mogelijkheden veel verdedigend werk moet verrichten. Ik blijf ook geloven in de capaciteiten van een Thijs Kwakkernaat Hij is net een jonge hond. Als hij wat meer rust in zijn spel kan brengen, is hij tweemaal zo gevaarlijk.' COENEN Een hoofdstuk apart in Castenmillere selectiegroep vormt Jan Coenen. Hij was het die vorige competitie Excelsi or plotseling uit de misère hielp door in vier wedstrijden zes doelpunten te maken. Coenen, allerwege bejubeld als een nieuwe vaderlandse schutter, verloor zijn schotvaardigheid echter even snel als ze aan de oppervlakte was gekomen. Castenmiller: 'Ik blijf het niettemin een goede voetballer vinden. Hij kan gemakkelijk passeren, heeft een arsenaal aan schijnbewegin gen, maar is alleen niet efficiënt Dat te veranderen kost veel tijd. Zaterdag scoorde hij in het B-elftal twee doel punten. Dat geeft me enigszins de hoop, dat Jan aan het terugkomen is.' Castenmiller, in tegenstelling tot de spelers dagelijks met de voetbal bezig, is er zich van bewust dat in de gegeven omstandigheden winstgeven de prestaties moeilijk te realiseren zijn. 'Ik zou om die te bereiken, graag speciale voorbereidingen willen, zoals tal van andere ere-divisieclubs. Een ploeg als AZ'67 kan het zich veroorlo ven in een trainingskamp te gaan. Bij Excelsior is dat volstrekt onmogelijk. De jongens werken de hele week. Vier maal in de week trainen ze. Het zijn gewoon betaalde amateurs. Je moet er dan tijdens de training voor zorgen, dat de jongens vreugde in het voet ballen hebben. Ik las daarom veel spelvormen in, waaraan zij veel ple zier beleven. Het blijft natuurlijk be helpen. Ik zou veel meer tijd van ze moeten kunnen vergen, om persoonlij ke gesprekken te voeren. Als je ne derlaag op nederlaag te incasseren krijgt, hebben sommige spelers more le steun nodig. Dat kan alleen met een individuele benadering. Maar daar ontbreekt de tijd voor. Heus, ik wil geen klaagliederen aanheffen. Er is bij Excelsior per slot van rekening ook veel ten goede veranderd. Er is een uitstekende medische staf, de trainingsaccommodatie is aanzien lijk verbeterd en de technische staf is uitgebreid. Er zou alleen een fikse financiële injectie moeten komen, zo als bij Vitesse. Excelsior speelt al 18 jaar betaald voetbal onder de zelfde ongunstige omstandigheden als nu. In Arnhem werd zomaar een paar ton van de gemeenschapsgelden in het betaalde voetbal gestopt. Waarom JONNY NILSSON 1 OSLO (ANP) De international speed skating league (ISSL), de de organisatie van beroepsschaatsenrijders, heeft een welwillend gebaar gemaakt in de richting van de international skating union (ISU), de internationale amateur federatie. Bij monde van ex-wereldkampioen Johnny Nilsson, een van de oprichters van de profgroep, verklaarde de ISSL in Oslo bereid te zijn om de ISU mee te laten delen in eventuele winst. 'Maar dan zullen we toch eerst tot een accoord moeten komen met de ISU', aldus Nilsson. 'Dat zal nog wel wat moeite kosten, want tot nu toe heeft de ISU op geen van onze brieven geantwoord'. Nilsson maakte voorts bekend dat de Noor Sven-Erik Stiansen is benoemd tot secretaris-generaal van de ISSL. 'Stiansen weet alles van hardtijden. Naast zijn ervaring als wedstrijdschaatser heeft hij ook als organisator veel werk gedaan'. Stiansen zelf verklaarde dat naar zijn mening de ISSL de schaatssport nog populairder zal maken. 'Het publiek krijgt betere en spannender wedstrijden te zien'. Wat betreft de Noor Pjer Bjoerang, die de profgroep heeft verlaten, zei Nilsson: 'Hij heeft contractbreuk gepleegd door zich terug te trekken uit onze groep. Vorig jaar in Londen tekende hij een contract met de ISSL. Naar mijn mening kan hij niet meer uitkomen als amateur. Dat is echter een zaak voor de ISU. Wij zullen Bjoerang niet claimen'. Johnny Nilsson gaf toe dat de ISSL nog steeds niet verder was gekomen dan het organiseren van drie wedstrijden (Den Haag, Skiën en Gothen burg), 'maar wij zijn bezig met het voorbereiden van nog meer evene menten'. In november zullen de profs van de ISSL voor drie weken in een trainingskamp gaan in Inzeil. Ook de directie van het Nye Ullevi-stadion in Gothenburg heeft de ISSL toestemming gegeven zijn baan te gebruiken voor training. JOOP CASTENMILLER sfeer geeft sprankje hoop daar wel en hier niet? Dat geld is door het hele belastingbetalende volk opgebracht en niet alleen door de- Arnhemmers'. AMATEURS Omdat Excelsior zich niet op de transfer-markt kan laten zien blijft er voor Castenmiller geen ander alterna tief over dan intensief te speuren naar talentvolle amateurs. 'Ik noteer het hele jaar door de namen van beloftevolle spelers, maar als je dan hoort wat de heren aan handgeld willen hebben, slaat de schrik je om ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat Excelsior en zijn rebellerende middenvelder Aad den Butter, die tot op heden heeft geweigerd zijn handtekening onder het hem voorgelegde contract te zetten, elkaar ver zoenend de hand zullen reiken. Den Butter Is gisteravond plotseling weer op do training het hart. Amateurs die zich in het betaalde voetbal nog volledig waar moeten maken, eisen een handgeld variërend van ƒ50.000 tot ƒ80.000. Voor een club als Excelsior doet zich dan ook nog het probleem voor dat verenigingen als Feyenoord en Sparta uiteraard beter in de markt liggen. Je kunt me overigens niet wijs maken dat een club als NEC die altijd schermt met zijn 3.000-spelers ook inderdaad een dergelijk bedrag heeft betaald. De jongens zullen heus wel een hoge som op hun bankrekening gestort hebben gekregen. Dat Hooge- steeger zomaar bij AZ'67 is aankomen lopen, is gewoon een unie<e uitzon dering'. MOEDELOOS Het schijnt het bittere lot van Excel sior te zijn om jaar in jaar uit to woekeren met beperkte mogelijkhe den, met goedwillende, maar weinig klasserijke spelers, om op te boksen tegen een gigant als Feyenoord en in mindere mate Sparta. Castenmiller: 'Wij spelen nog steeds in de eredivi sie, maar het is soms om moedeloos van te worden. Ik ben de hele dag met voetbal bezig. De problemen blij ven je vast houden. De spelers kun nen nog eens afreageren in hun werk. Daarom begrijp ik ook wat Bert Ja cobs van FC Utrecht bezielde toen hij vorige week het veld oprende. Het is onder geen beding goed te praten, maar het is wel begrijpelijk. Jacobs werkt zich kapot. Zijn vakmanschap heeft duidelijk meer stempel gedrukt op FC Utrecht dan Kovacs op Ajax. De successen van het elftal zijn de successen van de trainer, de nederla gen idemdito. Maar het moeten niet altijd nederlagen zijn. Gelukkig is de sfeer bij Excelsior nog wonderbaarlijk goed. Dat geeft me een sprankje hoop'. RICHARD MATTHIJSSE Nederland gelijk tegen Zweden SKOPJE (AP) Albanië heeft zich gisteren teruggetrokken van de 20ste Schaakolympiade toen bepaald werd dat het Albanese team zijn wedstrijd tegen Israël alsnog zou moeten spelen. De moeilijkheden ontstonden toen Albanië niet kwam opdagen voor de strijd in de acht ste ronde tegen de Israëlische ploeg klaarblijkelijk om zo te pro testeren tegen de Israëlische politiek in het Middenoosten. Max Euwe, de Nederlandse voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE) be sloot toen Albanië van verdere deelna me aan de Schaakolympiade uit te sluiten. De offials van de Albanese ploeg verklaarden daarop dat de Alba nese spelers om 'technische redenen' niet voor hun match tegen de Israeli's waren aangetreden, en vroegen de diskwalificatie ongedaan te maken. Deze verklaring werd na veel wikken en wegen door de organisatoren geac cepteerd. Het wedstrijdcomité bepaal de toen dat de match Albanië-Israel zou moeten worden overgespeeld iets dat de Albanezen blijkbaar niet hadden verwacht. Gisteren kwamen de Albanese scha kers niet opdagen voor hun match tegen Griekenland en de aanvoerder van het team zei dat Albanië zich uit de Olympiade terugtrok 'in overeen stemming met de instructies van de Albanese schaakbond.' In de elfde ronde eindigde de strijd tussen Nederland en Zweden onbe slist: 22. Na de eerste zitting was de Tilburg Trappers, dat uitsluitend op recettes drijft, loopt financieel risico Van onze speciale verslaggever TILBURG De landskampioen ijshockey Tilburg Trappers heeft zich gisteravond gekwalificeerd voor de tweede ronde van de Europa Cup. De Tilburgse formatie stuurde ook in het tweede duel Cortina d'Ampezzo naar een nederlaag. Het treffen met de Italiaanse kam pioen bood weinig kwaliteit. Beide ploegen maakten zich meer zorgen over letterlijk gesproken lijfsbehoud en deden dat door voort durend de meest grove trucs uit te halen. In de eerste periode werd het duel ontsierd door een spontane vechtpar tij, nadat eerder al Tilburg het vuur- werk had ontstoken via enkele onge nuanceerde charges van Jo Simons. De Italianen bleken vervolgens niet bang; zij hanteerden de stick vaardi ger als het niet de puck maar een te genstander betrof. Overigens stortte Tilburg zich met een gelijke portie agressie in het geweld, waardoor de wedstrijd minutenlang stil gelegd moest worden. Tn de tweede periode voerde de po vere Italiaanse ploeg een knap stukje theater op, toen zij zich bij de bijzon der zwakke arbiters beklaagde over 't onsportieve gedrag van het publiek. Ook toen werd de wedstrijd voor een korte periode gestaakt Tilburg had zich eigenlijk niet zo moeten opwin den. De ploeg bewoog zich superieur over de ijsvloer, maar liet zich duide lijk provoceren. Daardoor bleef de schade wat de score betreft nog tot een te klein verschil beperkt De Tilburgse formatie had in het eerste, afgelopen vrijdag gespeelde, duel al duidelijk afstand genomen. De 51 score werd gerealiseerd in een confrontatie, die het werkelijke karak ter van een Europa Cup-treffen had. De Italianen, die bij gebrek aan een accommodatie geen thuiswedstrijd konden organiseren, waren voor het bereiken van de volgende ronde be reid om zelfs naar die middelen te grijpen, die gewoonlijk als unfair worden gekwalificeerd. Manager Joop van Morkhoven daarover: 'Er werd sterk defensief geopereerd. De Italia nen checkten fors, op het grove af soms. Dat heeft ons spel echter niet noemenswaardig kunnen beïnvloeden, al had de ploeg nog niet het juiste ritme te pakken. De Italianen waren te statisch, gebruikten de ruimte niet optimaal. Zij hebben allen een goede stickhandling, een goede pass, maar zij schaatsten te weinig. Ze kunnen het echter wel.' Het Europa Cup-toernooi is geen 'must' voor Tilburg. Plegen clubs uit het betaalde voetbal doorgaans finan cieel voordeel uit de internationale competities te putten, Tilburg hoopt slechts op geen nadelige gevolgen. Van Morkhoven: 'Als je in de tweede ronde tegen een ver afgelegen club loot, moet er geld bij. De Europa Cup is voor ons vooral uit sportief oog punt aantrekkelijk. Wie stort zich niet graag in een dergelijk avontuur? Bovendien kun je op die manier in ternationale contacten leggen en je image in het buitenland verbeteren.' IJshockey heeft In de loop der jaren een dusdanige populariteit verworven in Tilburg, dat het voetballen al voor bij gestreefd is. De landskampioen draait met een gemiddelde van drie duizend toeschouwers per wedstrijd. Van Morkhoven: 'Dat is beduidend minder dan het jaar daarvoor. Toen haalden we zelfs een gemiddelde van 3600. De oorzaak van die daling is ook ons een raadsel. Je gist, maar een afgeronde verklaring is er niet voor te geven. Twee jaar geleden hebben we geprobeerd de ploeg via een uitge breid oefenprogramma naar de juiste vorm te voeren. Dat kwam bij het publiek niet al te gunstig over. Want ze beschouwden het terecht, want er werd entreegeld geheven als werkelijke krachtmetingen. Vorig jaar hebben we de nationale ploeg van Rusland uitgenodigd. Toen werd er uiteraard formidabel ijshockey voorge schoteld, maar de ploeg ervaarde die grote nederlagen als een mentale klap. We hebben het ditmaal anders gedaan. Voordat we ons aan het pu bliek presenteerden, is er een serie vriendschappelijke wedstrijden afge werkt, waarbij geen publiek werd toe gelaten. Opdat de ploeg zich bij het eerste optreden zo goed mogelijk kon manifesteren. Maar wat zie je? De belangstelling voor de wedstrijden te gen Cortina waren een teleurstelling wat betreft de opkomst van het pu- JO SIMONS bliek. Een toeschouwer is niet te peilen. Je weet eigenlijk nooit, waar je met hem aan toe bent.' RECETTES De ijshockeyclub 'Tilburg Trappers' draait volledig op de inkomsten, die uit recettes voortvloeien. De club heeft geen sponsor (Van Morkhoven: 'Weet jij een goede? Ik heb er nog steeds geen een kunnen vinden.') en ontvangt ook geen gemeentelijke steun. Toch wordt er opmerkelijk veel gedaan. Vooral aan de opleiding van de jeugd wordt veel aandacht besteed. De club zoekt het ln de toekomst ln een puur Nederlands team, wat de uitgaven drastisch zal beperken. Van Morkhoven: 'Om de jeugd te stimule ren wordt er slechts een contributie van 30 gulden per jaar gevraagd. Anders zou je de indruk van een elitesport wekken, het publiek af schrikken. Om de jongens nog meer te stimuleren geven wij de vrij kost bare ijshockey out-fit in bruikleen. Successievelijk kunnen zij zelf spullen aanschaffen. Jeugd boven de 14 jaar nemen wij niet meer aan. IJshockey is geen brede sport, op dit moment althans. Er zijn niet voldoende accom modaties. Wij maken slechts een uit zondering als er sprake is van een uitzonderlijk talent. Voor de begelei ding hebben wij nu zelfs een betaalde jeugdtrainer in dienst genomen. Petr- nousek, die ook in het eerste team speelt.' RENDEMENT De grote aandacht voor de jeugd leverde rendement op. In het eerste team van Tilburg spelen nog maar vier buitenlanders. De jeugd breekt door. Van Morkhoven: 'Wij zijn nu in staat om constant met drie lijnen te werken. Er is materiaal voor. Dat idee koesterden wij vroeger ook al, maar door een enkele blessure wer den de plannen verstoord.' Ook in het buitenland dringt door wat er in Tilburg gebeurt. Werden er vroeger spelers naar Tsjeohoslowakije voor een trainingskamp gestuurd, nu is er vraag naar Tilburgse spelers. Krikke, Van der Broek en De Heer vertrokken in de zomer naar Canada waar zij op uitnodiging van een club verkeerden. Van Morkhoven: *Er wa ren in totaal 145 spelers uitgenodigd; na een grondige selectie bleven er uiteindelijk 25 over. Daar waren zij alle drie bij. Daar werd hen vervol gens een spelerskaart voor de junior A-league, wat tegen de prof-status aanleunt, aangeboden. Dat hebben zij niet gedaan. De club heeft hen nog wel gevraagd volgend jaar terug te komen. Zij hopen nog steeds, dat onze spelers gestrikt kunnen worden. Dat is eigenlijk niet de bedoeling. Hun verblijf aldaar moet als een goede leerschool worden beschouwd.' JOHN LINSE stand eveneens gelijk. Jansson en Donner kwamen remise overeen, Ree won van Orenstein en Olsson won van Hartoch. Gisteren eindigde de afge broken partij tussen Enklaar en Ud- denfeld in remise. Nederland staat nu op de achtste plaats met 21.5 punten. De Sowjet-Unie heeft nog steeds de leiding. In de elfde ronde versloegen de Russische schakers Joegoslavië met 2,5-1.5. Oudwereldkampioen Vassily Smislow versloeg de dertig jaar jonge re Ljubomir Ljubojevic. De overige partijen (Talj-Matulovic, Petrosjan- Gligoric en Kortsjnoj-Ivkov) -eindig den in remise. Overigens kampt het Nederlands team nog steeds met moeilijkheden. Het lawaaierige publiek en de tochtige zaal spelen, zo meent team-leider Bouwmeester, de Nederlanders danig parten. Bovendien heeft Donner last van ingewandsstoomissen en kampt Enklaar met een keelontsteking. Elfde ronde: Zweden—Nederland 22. Zwit serland—Polen 2—2, Oost-Dultsland—Tsjecho- slowaklje 2%1%, BulgarijeDenemarken 2%1%. Sowjet-UnieJoegoslavië 2%1%, West-Duitsland—Verenigde Staten 2%1%. Hongarije—Spanje 3%—%. Sund na elf ronden: 1. Sowjet-Unie 30% pnt. 2. Hongarije 29%, 3. Joegoslavië 28. 4. Roemenië 25%. 5. West-Duitsland 25. 6. Tsjeohoslowakije 23%. 7. Bulgarije 23%. 8. Nederland 21%. 9. Verenigde Staten 21, 10. Spanje 20%. 11. Oost-Dultsland 20. 12. Polen 19. 13. Zweden 18%. 14. Argentinië 17%. 15. Denemarken 15, 16. Zwitserland 13%, VARNA (ANP) Het Nederlandse basketbalteam heeft in de Bulgaarse plaats Varna de eerste wedstrijd voor het Europees kampioenschap voor da mes tegen Frankrijk met 3764 ver loren. Bij de rust stonden de Fran- gaises met 3218 voor. Het was een duel voor groep B. Ook in de tweede wedstrijd leed het Nederlands damesteam een nederlaag. Tsjechoslowakije won met ruim ver schil: 7144. Bij de rust stonden de Tsjechoslowaakse dames reeds met 35—23 voor. WENEN (ANP) De Oostenrijkse at lete Ilona Gusenbauer, die bij de Olym pische Spelen in München derde werd bij het hoogspringen, heeft in Wenen het wereldrecord tot op een centimeter benaderd met een sprong van 1,93 me ter. Ilona Gusenbauer raakte twee we ken geleden in Zagreb het wereldre cord, dat met 1,92 m op haar naam en die van de Westduitse Ulrika Meyfarth stond, kwijt aan de Burgaarse Jordan- ka Blagojeva, die 1,94 meter sprong. TAFELTENNIS BIJ de open Belgische kampioenschappen in Brussel heeft de Nederlandse Sonja Heltxel de kwartfina les bereikt. Zij verloor daarin vab de Westduitse Diane Schöler met 19-21 21-16 21-16 22-24 21-16. De titel ging naar de Hongaarse Beatrix Klshazi. Bij de heren won de Hongaar Istvan Jonyer het enkel spel. VOETBAL Uil HOnnes, de ster van het Westduitse ainateurelftal, Is (eindelijk) officieel prof geworden. De 20-Jange middenvelder tekende een contract met Bayern München. de club waarvoor hij ook als amateur uitkwam. VOETBAL Het Argentijnse Indepen- diente, door Ajax in de strijd om de gelijkgespeeld teen AS Roma. De Argen tijnen maakten een vermoeide indruk. ZAALHANDBAL Swift Roermond heeft TENNIS Het Roemeense Davis Cup team heeft de Tsjech Jan Kukal als sparringpartner aangetrokken voor de voorbereiding op ht Davis Cup-duel tegen de Verenigde Staten. Volens de Roemenen UJkt de stijl van Kukal veel op die van Afi Amerikaanse Wlmbledon-kam- floen Stan Smith. Kukal heeft begin dit aar ook de Nederlandse top getrand. Elie Svennas: BORDUREN WIT OP WIT (oorspr. titel Brodera vitt pa vitt). Zweedse vertaling en bewerking Jane Smit-UIlman. 112 pag. Ultg. Zo mer en Keuning Wageningen 'Hand- werkbibliotheek'. Prijs 12,90. Met 'wit borduunverk-nog steeds actu eel' introduceert Elsie Svennas haar nieuwste werkje in Zomer en Keu- ning's Handwerkbibliotheek. Dat 'ac tuele' lijkt ons een nogal aanvechtbaar begrip. Er is momenteel wel belang stelling voor vrije, grove vlug-klaar technieken, maar het is zeer de vraag of we voor het besteden van onze vrije tijd nu juist zitten te wachten op een opwekking tot het maken van nogal priegelige tóch tijdrovende cn toch ouderwetse witte versieringen od nachthemdjes, lingerie, kinderkleding, beddegoed, enz. Overigens kunnen we in 'Borduren wit op wit" o.m. ons licht opsteken over open-naaiwerk, tule doorstop werk, verzierde knoopsgaten en het bewerken van wafelstof met hier en daar een werktekening vam de toege paste steken. De vele foto's zijn mooi en duidelijk: de tekst sumier en weinig instructief. Anna-Maja Nylén verzorgde de inlei ding met een historische beschrijving van het witborduurwerk. Voorts is een uitgebreid patronenblad toege voegd, zodat, wie heimwee heeft naar het borduurwerk uit grootmoeder's tijd, met deze uitgave fijn aan de gang kan gaan. R.D.-S. Eirian Short: KNOOP VOOR KNOOP in macramé (oorspr. titel Introducing macramé) .Vertaling II. J. E. Mijn- hardt, 93 pag., N.V. Uitgeversmij Kos mos Amsterdam. Prijs ƒ14.50. De Kosmos-serie. grote steun in de huidige vrije-tijds problematiek, is weer verrijkt met een aantrekkelijke uitgave: 'Knoop voor knoop macramé'. Daar deze her-ontdekte techniek mo menteel erg in is, stromen de macra- mé-aanmoedigende uitgaven ons van alle kanten toe. Elk werk heeft echter wel een eigen karakter. Zo leert 'Knoop voor knoop' ons, behalve vele variaties van de bekende weitas- en cordonknoop, ook minder bekende vaak door de zeeman toegepaste kno pen als Turkse, Japanse, marling-, rif- en platte knoop. En daardoor, en mede door het geven van aanwijzingen voor het maken van tassen, schoenen en kledingstukken, onderscheidt het zich dan weer van al die andere. Het royaal met uitstekende foto's hoofdzakelijk zwart-wit en duide lijke werktekeningen geïllustreerde boek vermeldt ook een en ander over de geschiedenis van macramé, waarbij meerdere afbeeldingen van oud Victo riaans knoopwerk worden getoond. Uitvoerige informatie over benodigd materiaal en gereedschap wordt ge volgd door veel voorbeelden van mooi strak en eerlijk macramé werk. In de eerste plaats zijn de getoonde werk stukken bedoeld als uitgangspunt voor eigen ideeën; niet om zonder meer na te mak-en. U zult ook vergeefs naar patroonbeschrijvingen zoeken, hoewel U best een motief kan en mag 'aflezen'. Vóór het uitvoerige register ter afsluiting toch nog een enkel drie dimensionaal voorwerp, waarvan de charme maar niet tot ons wil doordrin gen. Eirian Short geeft met het aan trekkelijke goed verzorgde 'Knoop voor Knoop' wellicht voor menigeen het duwtje in de goede richting om tot het ontwerpen en vervaardigen van de moderne toegepaste oude techniek 'macramé' te komen. RJ3.-S. Piet Kaltercn. Black-out. Ultg. Kok. Kampen 1972. 56 blz. 5,95. Deze bundel bestaat uit drie afdelin gen Ijsafzetting, Balanceren, Lan dingsgebied. De eerste afdeling bevat een winterse realiteit waarin naar openingen wordt gezocht uit kilte en kou, dood en nacht. De tweede tekent een aantal bijbelse figuren en hoogte punten. Dc woorden die eerst winter- gasten zijn, worden in de derde afde ling tot 'uitvaren' aangezet De symboliek is duidelijk. Black-out is een bundel waarin het levensritme tot uitdrukking komt. Niet onaardig, maar ook niet erg bijzonder. Anton Ent. De grote verzoendag. Uitg. Kok Kampen 1971. 56 blz. In de serie Verbaal verscheen van Ent eerder Hagel en sneeuw. De bun- bel opent met het lange titelgedicht, waarin een busreis een levensreis wordt waarin de schuld om het ver langen naar eigengereid bestaan zwaar weegt, en de beloften van God op de been houdt. Ook de rest van de bundel staat in dit besef van juk en geborgenheid. Niet gek, ofschoon men voortdurend aan dichters herinnerd wordt die dit alles al eens gezegd hebben Wim Ramaker. Alleen gehoorgestoor den voeren nog vogels. Uitg. Kok Kampen 1971. 56 blz. Behalve de titelafdeling bevat deze debuutbundel van Ramaker de afde lingen 'Bloed op mijn voorhoofd', 'Bin nen mijn handen', 'Aan ieder die mijn hand leest'. RF Ben Bos. Midsiand. Terschellingse ge dichten. Uitg. Bert Bakker, Den Haag 1972 ƒ6,90. Dit poëzie-debuut van Nieuwe Linie- redacteur Bos bestaat uit smalle en korte versjes die naar de ondertitel van het boekje suggereert Terschel ling lof toedichten. Ze zijn ook toe pasbaar op Schiermonnikoog, dat een kleiner en mooier eiland is. Zoals veel natuurdichters slaagt ook Bos er niet in met woorden de natuur nabij te komen en blijft hij steken in impressies die vooral stilte moeten aangeven. een onbegonnen werk. Immers, 'stilte maakt/ elk woord overbodig zegt Bos zelf. Theun de Winter. De Gedichten. Er ven Thomas Rap. Amsterdam, 1972. Deze notities, eerder verschenen in Propria Cures, van HP-redacteur De Winter zijn voorzien van een belache lijke inleiding van K. Schippers. Hij noemt de observaties uit het dagelijks leven (zoals een ruïne die in de steigers staat; een neger die in de tram op de zitplaats voor invalide zit) 'magistrale poëtische afleidingsma noeuvres' Onzin natuurlijk. RF

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11