McGovern verloochende plattelandsverleden niet Mogelijk verband tussen wurging in Wilnis en moord Hansje van Soest Prairiestadje Mitchell is trots op zijn kandidaat Tanker stoot lek: tonnen olie in Maas TYPISTE TROUW/KW VRTF.T MAAND \G 9 OKTOBER 1972 Amerikaanse stadjes op het platteland, het eindeloos vlakke land van de prairies, lijken allemaal op elkaar. Zij liggen verloren langs de wegen, als toevallig er neer geworpen. De reiziger merkt dat hij zo'n pleisterplaats nadert, na weer eens veertig of zestig mijl te hebben gereden, doordat hij langs de weg de lelijke, schreeuwende, reclame borden begint te ontwaren, die hem vertellen wat de beste motels zijn (met kleurentelevisie, verwarmd zwembad en de beste bedden), de beste supermarkets en de beste benzinestations. De bebouwing begint met de meest horribele schuren en loodsen en ben zinepompen en cafetaria's, alle over dekt met luide letters en flikkerende lichtreclames. Te gauw rijdt hij dan door de hoofdstraat, Main Street, win kel aan winkel, alweer de voorbijgan ger lokkend met alle lawaai dat maar mogelijk is. Terzijde daarvan liggen de lanen, de 'residential areas', waar de bezige, hardwerkende winkeliers en bankemployé's zich kunnen terug trekken in de avonden en de week ends, in de idyllische vrede van de aardige witte houten huizen, vriende lijk verspreid in het open gras. Mitchell is zo'n prairiestadje, het ligt in de oostelijke helft, het rijke mais- gebied, van de staat Zuid-Dakota, mid den in Amerika. Er wonen 15.000 mensen, wier leven zich afspeelt tus sen het lelijke drukke centrum, waar de winkels zijn en de kantoren, en de stille liefelijke wijken daaromheen. Het heeft een paar scholen en zelfs een 'college' dat de wijdse naam Da kota Wesleyan University draagt, want het is een door de Methodisten opgezette inrichting, bezocht door een paar honderd studenten. En bovenal de stad boogt op een toeristische bezienswaardigheid, die in heel de prairie beroemd is en in alle toeristische folders vermeld wordt, het Mais-paleis, 'The World's Only Corn Palace', zoals de plaatselijke VW pocht. Dat is een absoluut on waarschijnlijk bouwwerk, bekroond met een reeks koepels en torens als een Russische kathedraal, en versierd met de wonderlijkste mozaïeken in rode, bruine, en gele kleuren, alle samengeflanst uit maiskolven, aren en bladeren. De 'artist laureate' van de staat, de officiële staatskunstenaar, om het zo maar te vertalen, een Indiaan wiens naam Oscar Howe is, gaat ieder jaar opnieuw, die vreemde plantaardige decoratie ontwerpen, en iedere herfst, in de laatste week van september, is het monstrum, een van de grote meesterwerken van het wes telijk halfrond (om nog eens de VVV prof.dr. j.w.schulte nordholt in Amerika te citeren), het centrum van het mais- festival, want het bergt binnenin al lerlei ruimten en zalen waar feest kan worden gevierd. Tussen de twee- en drieduizend schepels mais gaan er in zo'n versiering en het brengt zijn geld op; zo'n half miljoen bezoekers per jaar willen dat wereldwonder zien. Mitchell mocht er dus al wezen met zijn mais-meestenverk, maar op het ogenblik, in deze herfst van het Jaar 1972, heeft het, plotseling, nog een andere reden om trots te zijn. Want het is de 'home town' van de kandi daat voor het presidentschap, George McGovern. Hij is er wel niet geboren, maar als kind is hij er gekomen, hij heeft er school gegaan en de universi- Dé toeristische bezienswaardigheid van Mitchell is liet Mais-paleis, een absoluut onwaarschijnlijk bouwwerk (foto J. W. Schultc Nord holt). Monteur bekent zeden misdrijf UTRECHT De 18-jarige Utrechtse verwarmingsmonteur Dirk B., die bekend heeft donderdagavond 7 september de negenjarige Hansje van Soest uit de Lijsterbesstraat in Utrecht door wurging om het leven te hebben gebracht, wordt vandaag aan de officier van justitie mr. B. de Hoogh voorgeleid. Hoe\vel dc politie vooralsnog geen aanleiding heeft aan te nemen, dat er verband bestaat tussen deze moord en die op het negenjarige Amsterdamse Jongetje Bastiaan Bloemena, die in augustus vorig jaar op een recreatie terrein in Wilnis werd gewurgd, acht zij een mogelijk verband niet bij voorbaat uitgesloten. 'Je weet nooit wat er nog uit het onderzoek kan komen', aldus een politie-woordvner- der zaterdag op een persconferentie. Uit het verhoor is gebleken, dat de moord een zedenmisdrijf om half zeven 's avonds is gepleegd. B. had Hansje, nadat ze samen met enke le vriendjes nog wat in de Lijsterbes- straat hadden staan praten, op zijn brommer meegenomen naar een braakliggend terrein op enkele hon derden meters van Hansjes ouderlijk huis. Hij heeft de jongen gewurgd toen deze dreigde zijn ouders te ver tellen welke spelletjes B. met hem had uitgehaald. Aanvankelijk had B. verklaard naar het industrieterrein Lage Weide te zijn gegaan, waar hij anderhalf uur zou hebben staan kijken naar jongens, die op een veldje aan het crossen waren. Door getuigenverklaringen viel hij met dit alibi echter door de mand. Dirk B kwam tot half Juli van dit jaar vrij vaak bij de familie Van Soest over de vloer. Hij was bevriend met een oudere broer van het slacht offer. Dirk kreeg echter onenigheid met Hans' moeder omdat hij een portemonnee zou hebben gestolen en vertoonde zich daarna zelden meer in de Lijsterbesstraat. De jongen, die ongehuwd is, is nooit voor een zedenmisdrijf met de justitie in aanraking geweest. Wel kreeg hij ongeveer een jaar geleden met de politie te maken wegens het plegen van een inbraak. teit bezocht, en later heeft hij aan datzelfde 'college' een paar jaar les gegeven, in de Amerikaanse geschie denis. Zoiets is in Amerika, waar men zo gretig verzot is op plaatselijke roem en historische zichtbaarheid, een niet geringe zaak eri de hele stad is er dan ook vol van. McGovern-toer Het hoofdkwartier van de democrati sche partij in Main Street, van waar uit de verkiezingscampagne wordt ge voerd, verspreidt zelfs een speciaal foldertje met de voornaamste plaatsen op een plattegrondje gemerkt, waar de lokale held gewoond heeft, school heeft gegaan enz. De toerist kan dus een McGovern-toer maken en zich zo tenminste het uiterlijk van zijn leven eigen maken, net zo als men in Assisi langs de heilige plaatsen uit het leven van Franciscus trekt. Wij hebben dat gedaan, uit pure inte resse. Wij zijn het hoofdkwartier bin nengestapt, hebben ons door een paar aardige jongemensen een hele stapel verkiezingsmateriaal in de hand laten drukken en zijn vervolgens op zoek gegaan naar dat recente verleden. Moeilijk is het niet, want de straat waar de jongen man is geworden, ligt niet ver van het centrum, en het huis waar hij als kind heeft gewoond, staat recht tegenover zijn latere woning, dus dat is twee vliegen in een klap, en ook al niet ver van de school waar hij zo voorbeeldig gestudeerd heeft. Dc campus van het 'college' is iets verder weg. vlak ten zuiden van de stad, en ook daar is al niet veel bijzonders aan te zien. Dat hele verle den is zo doodgewoon, zo gemiddeld Amerikaans als men zich maar den ken kan, een kleine werkelijkheid met kleine dromen. Zo komen die huizen ook bij elkaar. Toen Georg een schooljongen was verdiende hij zijn zakgeld (want zijn vader was een arme dominee) door karweitjes op te knappen in de buurt en hij maaide voor vijftien cent per uur het gras voor de overbuurvrouw. Haar huis fascineerde hem, het was groot en mooi, vond hij, zowaar van steen, en hij droomde dat hij, als hij ooit een huis zou bezitten, er zo een zou willen hebben. Toen hij twintig jaar later, als jonge professor in de geschiedenis terug kwam in Mitchell, was de keus niet moeilijk. Het huis stond leeg en hij aarzelde geen ogen blik. Eenvoud McGovern is een man uit het westen, een man van het platteland. Uit een vriendelijk provinciaal milieu komt hij, en ai heeft hij de beperkingen daarvan allang van zich afgeschud, hij is zelf blijven geloven dat hij er toch diepe wortels heeft, dat de eenvoud van die wereld hem bepaald heeft. Hel is waar, hij heeft die achtergrond niet geromantiseerd, hij heeft zich in zijn latere politieke carrière gespecia liseerd in de problemen van het land, hij kent de noden van de boeren, hij is een deskundige op landbouwgebied. Maar hij heeft de waarde van zijn verleden niet verloochend. 'Het leven op het platteland', zo heeft hij gezegd, 'kent een eenheid die een factor van betekenis is. Het garandeert niet auto matisch dat jeveen goed mens wordt gewoon omdat je opgroeit op het land, maar ik geloof dat je een betere kans hebt, door het gevoel van wel zijn. het vertrouwen in een zekere fatsoenswaardc in het leven, het ont staat omdat je omgaat niet alleen met het land maar ook met de soort mensen die op het land wonen. Het leven is er gauwer echt en minder kunstmatig dan in de steden. Je hebt het gevoel dat je bij een gemeenschap behoort. Je bent dichter bij de natuur en je ziet de wisselende seizoen; je bent je er meer van bewust dat de mens een deel van het universum is' De mensen in Mithcell, in Zuid-Dako- 1a, zijn trots op hun kandidaat, op het feit dat een jongen uit hun haast vergeten prairiegebied het zo ver ge bracht heeft. En het is mogelijk dat McGovern daarom tenminste hier, in deze stad. in deze staat, een meerder heid krijgt. Maar zeker is het niet Als wij de jongeman in het verkie zingskantoor 'Good Luck' wensen met de komende strijd, dankt hij ons hartelijk. 'We need it', zegt hij. we hebben het hard nodig. (Dit is het eerste artikel van een serie van 3 over McGovern). ROTTERDAM —Een lekgeslagen Ne derlandse binnentanker heeft gistera vond op dc Oude Maas bij Rotterdam enkele tientallen tonnen stookolie verloren. Het scheepje, de Voorne van de Verenigde Tankrederij, was tijdens zeer dichte mist op de zuidoostelijke dukdalf van de Botlekbrug gevaren. De binnentanker liep een flink gat op en dreigde te zinken. Het redding- werk kwam uiterst moeizaam opg ang. Een te hulp gesnelde havendienstboot belandde eerst aan de verkeerde kant van de Botlekbrug en moest wachten totdat deze brug weer opengedraaid kon worden. Ook andere sleepboten konden het in nood verkerende scheepje niet direct vinden. Later bleek dat het vaartuig in het riet aan de oostelijke rivieroever te recht gekomen was zodat het niet op liet radarscherm waargenomen kon worden. Hoeveel stookolie er precies in het water van de Oude Maas te recht gekomen is, kon niet worden meegedeeld. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. In de loop van de nacht zou gepro beerd worden de lading in een andere tanker over te pompen. De Heere beëindigde het aardse leven van onze zeer geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Aart ersehoor op de leeftijd van 65 jaar, om hem in Zijn eeuwige heerlijkheid op te nemen. G. M. Verschoor-Drent L. Verschoor N. Verschoor-Kanbier Ada, Marleen. Leendert M. G. M. Leeuwenburg-Verschoor K. Leeuwenburg Wim, Trudi, Aart T. Verschoor I. M. Verschoor-Roodnat Raymond, Erwin A. Verschoor B. F. M. Verschoor-van Tetering Bernadette, Ferdinand Rotterdam, 6 oktober 1972. Paul Krugerstraat 177 b. Geen bloemen De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 11 okto ber a.s. op de Algemene Zuider Begraafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis om 2.30 uur. Aankomst in de kapel op de begraafplaats om 2.45 uur. Heden nam de Heere. voor ons onverwacht tot Zich, onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Teunljc Cornelia van der Laan weduwe van Abraham van Aalst in de ouderdom van 73 jaar. - A. van Aalst J. M. van Aalst-Schippers Ronald Ab Marco Monique en verdere familie Rotterdam, 7 oktober 1972. Immanuël Kantstraat 70. Correspondentie-adres: A. van Aalst, Henriëtte Roland Holststraat 2, Maassluis. Geen bloemen Rouwbezoek en gelegenheid tot condoleren maan- van 20.0020.30 uur in de rouwkamer van „De Koningshof", Immannel Kantstraat 90. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag a.s. in de zaal van de Nebo-Kerk, Smeetlandse- dijk 280 (hoek Ogiersingel) om 12.45 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden in het familiegraf op de begraafplaats „Duinhof", Spekkelaan te Lisse. Aankomst aan de begraafplaats circa 14.20 uur. Heerjansdam: Mijnsheerenland: Barendrecht; Barendrecht: Plotseling werd uit ons midden weggenomen mijn geliefde Zoon, onze Broer, Zwager en Oom Meeuw is Gounian op de leeftijd van 60 jaar. Barendrecht: J. Gouman-Visser G. Gouman G. J. Gouman-van der Hoven C. Gouman T. Gouman-Goud C. de Geus-Gouman A. Gouman E. A. Gouman-Kooiman N. Reedijk-Gouman J. Reedijk A. van den Berg-Gouman C. van den Berg A. Gouman A. Gouman-Hameete J. de Koning-Gouman P. de Koning Heerjansdam: A. van den Berg-Gouman C. I. van den Berg T. van Pelt-Gouman S. J. van Pelt Ridderkerk: M. Kok-Gouman W. Kok neven en nichten Heerjansdam, 7 oktober 1972. Jhr. Tets van Goudriaanlaan 5. De overledene ligt opgebaard in de aula van het 'Ikaziaziekenhuis", Monlessoriweg 1, Rotter dam-Zuid; rouwbezoek aldaar dinsdagavond van 20.15—21.15 uur. De begrafenis zal plaatsvinden te Heerjansdam woensdag 11 oktober a.s. plm. 14.20 uur. Vertrek van het woonhuis 14.00 uur. De raad van de Gereformeerde Kerk te Gouda geeft kennis van het plotseling overlijden van Zuster E. Becker in de leeftijd van 65 jaar. Na haar taak als diacones vervuld te hebben, heeft ze een tweetal jaren als ouderling haar Heer in onze kerk mogen dienen. Namens de kerkeraad: Ds. A. C. Mooy, praeses Joh. Nusselder, scriba Gouda, 4 oktober 1972. Heden nam God in Zijn Heerlijkheid tot Zich onze zeer geliefde zorgzame Moeder en Groot moeder Johanna Geertrui Atliniraal-de Witt sinds 5 april 1963 weduwe van Comelis Admiraal in de ouderdom van 79 jaar. Noordwijk, 7 oktober 1972. Schoolstraat 3 A. C. Admiraal W. L. Admiraal J. Admiraal-van Dam Anneke Rinus Dc begrafenis zal D.V. woensdag 11 oktober plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Noordwijk om 2.15 uur. Gelegenheid tot condoleren 9 en 10 oktober van 19.0021.00 uur. Geen bloemen Heden nam God tot Zich mijn lieve Schoonzoon, onze geliefde Zwager en Oom Gerrit Comelis van Raaij op de leeftijd van 53 jaar. 'k Heb geloofd en daarom zing ik. Namens de familie: J. Hoeksema-Wierda De JONG'S Machinefabriek N.V. is een bedrijf met een wereldnaam op het gebied van truck mixers, buikwagens, bouwmachines en machines voor de voe dingsmiddelenindustrie. Voor plaatsing op korte termijn vragen wij een Haar werkzaamheden bestaan uit het typen van brieven, ver slagen, etc. Opleiding op MULO/MAVO niveau is gewenst. Wij bieden aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden zoals een geïntegreerde cao een reiskostenvergoeding uitstekende kantine gedeeltelijke studiekostenvergoeding. Als u geïnteresseerd bent, maak dan een afspraak met. of schrijf een brief aan onze afdeling, Personeelzaken, Rijndijk 2, Hazers- woudê. Tel. 01714-2241. In vertrouwen op haar Heer en Heiland ontsliep onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Arendje Helena Eijkenaar op de leeftijd van 76 jaar. „Die in Mij gelooft, zal leven, al ware hij gestorven". Joh. 11:25. S. A. Eijkenaar-Krijgsman P. Eijkenaar R. Eijkenaar- van der Graaf S. Eijkenaar L. Eijkenaar-Put J. J. P. Eijkenaar J. Eijkenaar- van der Gi essen A. A. Ross-Eijkenaar D. C. H. Ross Neven en nichten Ridderkerk, 7 oktober 1972, Hortensiastraat 88. Correspondentie-adres Prinsenstraat 12, Slikkerveer, Telefoon 01804- 15261. Geen bloémen Geen bezoek De begrafenis zal D.V. plaatsvinden, woensdag 11 oktober a.s. 16.00 uur op de Nieuwe Begraaf plaats „Vredehof" te Ridderkerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Leeuwarden, 6 oktober 1972. .God heeft plotseling tot Zich genomen, op de leeftijd van 78 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Comelis Boon weduwnaar van J. M. Blom in leven Dienaar des Woords van de Gereformeerde Kerken „Wie op Hem zijn geloof bouwt, zal niet beschaamd uitkomen" (1 Petr. 2:6') Vlissingen: Paderborn (Did.): Oost-Souburg: N. J. Boon J. Boon-Lorier J. M. Boon M. E. Boon-Blauschek H. J. v.d. Driest-Boon A. R. v.d. Driest en kleinkinderen Dieren, 4 oktober 1972. Adm. Helfrlchlaan 12. Correspondentie-adres: N. J. Boon. Goeman Borgesiusstraat 41, Vlissingen. Op wens van de overledene heeft de begrafenis in stilte plaatsgevonden op de algemene begraaf plaats „Heidehof" in Apeldoorn. Heden nam God tot Zich in de eeuwige sabbats- rust onze gèliefde Man,'Vader, Groot- en Over grootvader Jan Jacobus Eraan je in de ouderdom van 87 jaar. Jezus Uw verzoenend sterven, is het rustpunt van mijn haH". G. Fraanje-Rijsdijk Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Ridderkerk, 8 oktober 1972, Schoutstraat 8. Geert bloemen Geen bezoek aan huis De begrafenis zal D.V, plaatsvinden, donderdag 12 oktober a.s., 14.00 uur op de Nieuwe Begraaf plaats „Vredehof" te Ridderkerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. In rustig vertrouwen op Zijn Heer en Heiland is heden nog'onverwacht oïvtslapen, mijn gielefde Man en onze lieve Vader en Grootvader Jacob Dorrepaal op de leeftijd van 72 jaar. W. C. Dorrepaal-Parlevliet Spencerville (Can.): N. M. Heykoop-Dorrepaal II. W. Heykoop Someren: F. J. Dorrepaal G. Dorrepaal-Lamm Hoogeveen: W. K. Dorrepaal Purmerend: J. Dorrepaal A. Dorrepaal-Blonk Winsum: J. Dorrepaal M. A. Dorrepaal- Rijnsburger en kleinkinderen Zoeterwoude, 7 oktober 1972. Weidelaan 8. De dienst van Woord én Gebed in de Ned. Herv. Kerk aan de Dorpsstraat te Zoeterwoude is be paald op woensdag 11 oktober a.s. om 2 uur n.m. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condo leren maandag- en dinsdagavond van 79 uur. Liever geen bloemen. In Jezus ontslapen mijn ge liefde Man. onzo zeer zorg zame Vader en Grootvader Hendrik van Pelt „Vurig verwachtte ik den Here: tien neigde HIJ Zich tot mij en hoorde mijn hulpgeroep". J. van Pelt- van Houwelingen A. van Pelt A. van Pelt-Heljstek C. van Pelt G. van Pelt- van der Steenhoven H. J. van Pelt T. W. van Pelt-Kajim E Broekhuljsen- van Peil R. E Broekhuljsen en kleinkinderen Dordrecht. 6 oktober 1972. Polluxhof 36 (Sterrenburg 1). Gelegenheid tot bezoek maandag van 19 tot 20 i Geen bloemen Geen toespraken De begrafenis zal D.V. plaats hebben dinsdag 10 oktober a.s. op de Algemene Be graafplaats. om 13 uur. Vooraf wordt er een rouw dienst gehouden in de Ma- ranathakerk. Gravensingel 19, Dordrecht-Dubbeldam, aanvang 11.45 uur. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in do ontvangkamer van de aula. In Zijn ondoorgrondelijke wijsheid nam de Here he den tot Zich. onze geliefde Maart je Kramer echtgenote van G. W. Jochent. In de leeftijd van 56 jaar, Kam. Jochem Kam. Van Rooyen Kam. Kramer Dc rouwdienst zal worden gehouden woensdag 11 tober a s. om 12.45 uur in de Gcref. kerk tc Hazerswou- dc waarna de begrafenis zal plaatshebben op de Al gemene Begraafplaats al daar. Gelegenheid tot condoleren uitsluitend na afloop van d« begrafenis In de aula van de begraafplaats. Geen bloemen. Met diepe verslagenheid ge ven wij kennis van hot over lijden van ons Lid, Mevrouw M. Jochem-Krainer Bestuur en leden \an Chr. Gem Zangkoor ..Zang en Vriendschap" Hazerswoude (dorp). Heden nam God tot Zich n» een langdurige ziekte on» lieve Tante Adriana Helena van tien Nieuwenliuizen op do leeftijd van 92 Jaar. Namens de familie: Chr. cn A. H. van den Nleuwenhuizea Dordrecht. 7 oktober 1972. Correspondentie-adres: Kasperspad 130. De ovorledeno ligt opg«- baard In do rouwkamer van de n.v. Bografenlsvereniginj Cornelis van Bcverenstrail 36. Gelegenheid tot bezort aldaar dinsdag a.s. van W lot 19.30 uur. De begrafenis zal plaatsheb ben woensdag 11 oktober a.s op de Algemene Begraaf plaats om 11.30 uur vanuit de aula. Vertrek vanaf dr rouwkamer om 11.15 uur. Voor ons toch nog onver wacht heeft God tot Zich t* nomen onze beste Zwager en Oom Jacob Dorrepaal op de leeftijd van 72 Jaaf- Leiden: Joh. Schlpper-Parlevll" Someren: A. do Wlt-Parlevllet A. de Wit Zoeterwoude: C. de Jongh Leiden: K. J. van Vliet-Parlevll" B. van Vllot Neven en nichten Zoeterwoude. 7 oktober 1971 is -

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8