Palestijnen willen nu geen regering Phnom Penh en Saigon bedreigd Tito gaat partij flink zuiveren eoeo Lars Korvald moet Noorwegen minderheidsregering geven Saigon en Moskou hekelen McGovern KIEZEN EN DELEN Vibraties Egon Bahr zoekt steun in Moskou India erkent Oost-Duitsland Bildpost houdt 'flikflooier van rebellen' staande Ontvoerde schoolklas in vrijheid TROUW/KWARTET MAANDAG 9 OKTOBER 1972 BUITENLAND /BINNENLAND T5/K7 door p. L van enk In de bekende Haagse kringen boor je nogal eens achter liet handje fluiste- I ren dat die Den Uyl van de Pee van der Aa zelf nauwelijks meer kan gelo ven wat hij er allemaal aan gemene teksten uitgooit. Hij heeft vorig jaar, _i Socialisme en Democratie, dan wel een mooi stuk geschreven over de smalle marge van de macht (een ver haal waaruit kleingelovigen tot hun geruststelling lezen dat het zo'n vaart niet zal lopen wanneer de progressie ven aan het bewind komen), maar in zijn optreden als oppositieleider vind je weinig van dat stuk terug. Wat do kabinetten De Jong en Biesheuvel ook deden, het was bij Den Uyl nooit goed of het deugde niet. Hij heeft altijd gedaan alsof er tussen die coali ties aan de ene cn de PvdA aan de andere kant. een kilometersbrede kloof zat. Hoe waar is dit allemaal! Den Uyl is natuurlijk veel te slim en te ervaren om niet te beseffen dat zijn 'andere beleid' er inhoudelijk niet zoveel an ders zal uitzien als dat van het zitten de kabinet. Er zijn er die zich er nu al over verkneukelen hoe het zal zijn wanneer Den Uyl zelf het Catshuis in moet. Hij zal dan te maken krijgen met een andere kloof: tussen hetgeen hij tot dusverre geroepen en verlangd heeft enerzijds, en hetgeen hij daarvan als regeerder kan waarmaken anderzijds. Dit soort moeilijkheden zal zich zeker voordoen, maar het gegnuif daarover dat is niet iets om te bewonderen. v. want daar zit nogal wat onbegrip achter over wat Den Uyl de laatste jaren heeft bewogen. Den Uyl is voor man van een partij die meer dan veel andere werkelijk contact heeft met de mensen uit de achterbuurten van onze samenleving: uit de Amster damse Pijp, de Haagse Schilderswijk, het Utrechtse Ondiep, om maar iets te noemen. De stem van Den Uyl is de stem van de krotbewoners, werklo zen, ongeschoolden en minimumlij ders en zo'n stem klinkt rauw, agres sief, soms een tikje vulgair, ongedul dig en onredelijk. Wie zou ook geduld kunnen verwachten van een gezin dat in een gehorig, lekkend huisje twee. drie kamers moet delen? Wie kan redelijkheid verlangen van een man die zijn vrouw elke vrijdagavond tweehonderd gulden schoon overhan digt en luttele momenten later van de tv verneemt welk een hemel er opengaat wanneer men slechts een vaatwasmachine van duizend gulden in huis haalt en dat men campari moet drinken om deel te hebben aan bet echte leven? Dat zijn mensen die dagelijks uit hun vel springen. Je vindt hen niet in de WD, nauwelijks in de confessionele partijen, zeker ook niet in D'66, maar nel in de PvdA en Den Uyl zegt wat zy denken. En, wat meer is, hij 'robcert hen, met dc hele club, in de uurt te houden van het midden van ie politiek, waar geregeerd kan wor- len. Die mensen vertrouwen hem aan le ene kant, met zijn tobberige kop, •ijn broek op half elf, zijn weerbar- 'gheid, zijn beredderigheid, maar n de andere kant moet hij kort (worden gehouden, want hij praat ims zo ingewikkeld en hij verkeert hoogst verdacht dagelijks op het 'Haagse pluche. De spanningen tussen het proletari sche en dat pluche het vibreren van het leven van vandaag binnen de PvdA, zoals een voortreffelijke anti revolutionair het dezer dagen heeft genoemd zijn zichtbaar geworden op het congres van de PvdA van het afgelopen weekeinde. Vrijdag zag je hoe de club, met een klinkende stem busoverwinning voor de boeg, in een roes van illusies en vrijgevigheid, het ene miljoentje na het andere weggaf. Er werd ingekocht door mensen die tekort zijn gekomen en dat nu wel even zouden inhalen. Het betalen zou later wel komen: de betalingsvoor waarden zouden wel weer prettig ge regeld zijn. 'Dag Sinterklaasje' riep het congres van D'66 Den Uyl toe, toen hij daar zaterdagavond voor een 0 verbroederingsfeest even langs kwam. •^Want de gnuivers waarover wij het hierboven hadden, zitten in D'66 evengoed als waar ook elders en Gruyters vroegere VVD-er maar plotseling vooruitstrevend geworden j— loopt voorop. tUS! Khaddaffi roept tot opstand in de Arabische wereld op CAIRO. BEIROET. JERUZALEM (Reuter. UPI. AFP. AP) De Palestijnse comnianilo-orgaiiisa- ties hebben klaarblijkelijk liet voorstel verworpen van president Anwar Sadat om een voorlopige rege ring in ballingschap te vormen met zetel in Cairo, in navolging van de Algerijnse F LX. Dit blijkt impliciet uit een communi qué, dat gisteren in Cairo werd uitge geven na-gesprekken tussen dé Egyp tische president en vertegenwoordi gers van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO), die alle guerrilla groepen overkoepelt. In de verklaring, die door het Palestijnse persbureau WAFA werd verspreid staat, dat bei de partijen zijn overeengekomen dat het Palestijnse volk, vertegenwoor digd door de PLO, zelfstandig het recht heeft om zijn eigen beslissingen te nemen en dat geen ander Arabisch land namens de Palestijnen in hun afwezigheid beslissingen mag nemen. Er werd verder niets gezegd over het voorstel \an Sadat van 28 september om een voorlopige Palestijnse rege ring te vormen, teneinde de bewering van Israels premier Golda Meir te ontkrachten, dat er geen Palestijns volk zou bestaan. Waarnemers zijn niet verbaasd dat de Palestijnse commando-organisaties het voorstel hebben verworpen. Binnen de PLO is er zo weinig overeenstem ming, dat het opvolgen van Sadats raad zeker tu splitsingen aanleiding had gegeven. De leider van Libye, kolonel Moeam- mar Khaddaffi, heeft zaterdag in een rede 111 Tripoli gezegd dat de Arabi sche wereld haar 'zin voor richting' heeft verloren en dat de toekomst van de strijd tegen Israël onzeker is. De huidige situatie binnen de Arabische wereld kan volgens hem het best worden omschreven als 'vaag en ge huld in mist.' Revolutie Khaddaffi hekelde het ontbreken van een gemeenschappelijk front tegen Is raël en sprak over zijn plan, dat hij enige tijd geleden had gelanceerd om 'de commando-acties tegen Israël te panarabiseren' m.a.vv. dat alle Arabi sche landen vrijwilligers en wapens ter beschikking zouden stellen die als commando-strijders tegen Israël in het geweer zouden komen. 'Maar wat ge beurde er', aldus de Libysche leider.' Zuid-Jemen berichtte ons officieel dat het geen van zijn burgers toestem ming zal geven om als vrijwilliger op te treden en Libye ontving gelijksoor tige mededelingen van Soedan, Tunesië en Algerije.' In dit verband riep Khaddaffi tot een revolutie van de Arabische volkeren tegen hun rege ringen op. 'Als dit de houding van de Arabische regeringen is inzake de be vrijding en kwesties, die hun lot betreffen, waar wachten de volkeren dan nog op? Imperialisme Volgens Khaddaffi zijn de enige krachten binnen de Arabische wereld nu nog Egypte en Syrië. 'Er is geen algehele overeenstemming over een Panarabische strijd en niet over steun aan de Palestijnse guerrilleros en evenmin over een gewone oorlog te gen Israël.' Maar voor Libye was de situatie duidelijk, de Palestijnse guer rilla moest vanaf alle fronten gelan ceerd worden. Er was geen enkele verontschuldiging voor om hun acties aan banden te leggen. Maar echte guerrilla-actie was niet om een raket vanachter de grens af te schieten. 'Guerrilla-actie moet als voorbeeld hebben de aanval, die door de drie Japanse commando's werd uitgevoerd (op liet vliegveld van Tel Aviv op 30 mei, waarbij ongeveer 100 passagiers en bezoekers werden gedood en ge wond). Khaddaffi kritiseerde ook de Palestijnse leiders, die 'in plaats van te vechten om hun land te herwin nen, nu over ideologieënë streden. Khadaffi zei over zijn recente ruzie met president Nimeiru van Soedan, dat hij tegen hem niets heeft en dat dc Amerikaanse inlichtingendienst CIA de oorzaak ervan was. dat een tele gram dat naar Khartoem was ge stuurd om de vlucht van vier militai re vliegtuigen naar Oeganda aan te kondigen, niet oj. tijd was aangeko men. Hij sprak de hoop uit, dat Nimeiry zich van de imperialisten kan losmaken, zoals lxij eerder zich van de communisten en reactionairen kon bevrijden. Libye moest president Amin van Oeganda bijstaan, aangezien diens voorganger Milton Obote 'een agent van het zionisme en het wester se imperialisme' was. In de nacht van zaterdag op zondag zijn aanslagen gepleegd op het hoofd kwartier van de PLO in Beiroet en op een bureau van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina in het Shatila-vluchtelingenkamp buiten Bei roet. Een persoon werd licht gewond. Volgens de PLO zijn de aanslagen het werk van Israël. In Melbourne heeft opnieuw een lid van de Joodse gemeenschap aldaar een briefbom ontvangen, afkomstig van de Zwarte September en gepost in Maleisië. Aangezien de ontvanger argwaan koesterde, omdat hij geen post uit Maleisië verwachtte, stelde hij de politie op de hoogte en legde het ding in zijn tuin. Volgens hoofdredacteur Ihsan Abdel Koedddoes van het Egyptische week blad Akhbar el-Yom heeft president Assad van Syrië tijdens zijn recente reis naar Moskou geen wezenlijke ver betering in de Egyptisch-Russische be trekkingen kunnen bewerkstelligen. Koeddoes staat zeer dichtbij president Sadat. Volgens hem is de stand van de betrekkingen tussen Cairo en Mos kou momenteel dezelfde als op 8 juli, toen Sadat de Russische militaire ad viseurs in Egypte verzocht te vertrek ken. Volgens Koeddoes, die de Sowjet- Unie scherp aanviel, hebben de Rus sen veel meer profijt van hun bondge nootschap gehad dan Egypte. 'De Sow- jet-Unie profiteerde van de militaire posities in Egypte en kon daar door een militaire macht in de Middeland- se Zee worden terwijl door de Egypti sche luchthavens de Sowjet-Unie geen vliegdekschepen hoefde te bouwen, hetwelk miljarden dollars uit Sowjet- fondsen bespaarde. Bedreiging In Israël heeft de minister van finan ciën Pinhas Sapir in een interview voor de radio gezegd, dat de blijvende bezetting van de in 1967 veroverde Arabische gebieden op den duur Is- raëls veiligheid en morele imago be dreigt. Sapir, die één van de leidende 'duiven' binnen de regering is en door velen getipt wordt als Golda Meirs opvolger, zei dat hij geen be hoefte eraan heeft om premier te worden en zelfs niet in een volgend kabinet zitting zal nemen als minis ter. BELGRADO (AP) President Josip Broz Tito heeft zaterdag ver klaard, dat de Joegoslavische communistische partij versterkt moet worden, maar dat dit niet een terugkeer tot het stalinisme betekent. Tito sprak over de huidige hervormingen in de Joegoslavische partij. ONZINNIGHEDEN Den Uyl had toen de meeste onzinnig- Isri van de congresbesluiten van vrijdag alweer teruggedraaid, dank zij het moet gezegd worden D'66, dat in de parallelle besluitvormings procedure van de drie partijbesturen een stevige vinger in de pap kreeg. Zelfs op het punt van de NAVO bleken er uiteindelijk geen ongeluk ken te zijn gebeurd, hoewel dat tot Den Uyls zichtbare vertwijfeling vrijdag wel heeft gedreigd. Hij heeft de bereidheid van de PvdA om in de NAVO te blijven steeds beschouwd als een soort toetssteen voor haar uld re8erin§sgezindheid. Nu de PPR met voorstellen was geko men om in het regeerakkoord afstand ie nemen van dit bondgenootschap, nam het congres die in zijn hupsakee- stemming, zonder een seconde na te denken, over. Maar ook die besluiten Isi 6mS€n onverbiddelijk weer terug. Het congres slikte het brok zonder mor- ven, geschrokken als het was van de berichten over een dreigende breuk jn het progressieve kamp en over de kans dat Den Uyl het bijltje erbij neer zou gooien. Stel je voor dat dat laatste was gebeurd: de partij was dwars doormidden gegaan, de laatste noop dat het ongeduld en de onrede lijkheid ooit nog eens tot in het batshuis zouden reiken, was verkeken geweest. 'Dit is geen terugkeer tot een stalinis tische of andere opvatting. Dit is iets geheel anders, iets dat noodzakelijk is in verband met de situatie, in ver band met de pogingen van alle kanten om onze socialistische ontwikkeling te hinderen. Het is noodzakelijk dat de communisten eensgezind zijn. Dit be tekent geen bevel van boven af, maar liet totstandbrengen van beslissingen, gebaseerd op juiste waardering van de situatie, die dwingend zijn als zij door de meerderheid worden aan vaard', aldus de partijleider. Tilo ontkende dat de binnenlandse situatie in Joegoslavië moeilijk is, maar gaf toe dat het nodig is de partij te zuiveren van al diegenen, die de beslissingen van de partij niet ten uitvoer leggen. Hij zei dat degenen die zich 'uit carriërisme' bij de partij hebben aangesloten, geen lid kunnen blijven en dat de partij gezuiverd moet worden van al diegenen, die oneerlijk zijn en zich op illegale wijze hebben verrijkt. VIJANDEN 'Onder ons, die de revolutie hebben geleid, onder ons die tijdens de oor log eensgezind waren, bestaat geen onenigheid. Maar er zijn anderen, af komstig uit ongezonde intellectuele milieus', uit de niet-socialistische in- telligentia. Zij zijn degenen, de ons tegenstreven?' aldus Tito. Hij wees erop dat de partij algemene democra tisering had toegestaan en zei: 'Na tuurlijk zijn wij. voor democratische ontwikkeling dat zijn wij altijd geweest en zullen wij ook altijd zijn maar wij kunnen niet toelaten dat iedereen van de democratie gebruik maakt, zelfs de klassevijand, onze vij and. Voor zulke mensen kan er geen democratie zijn.' MOSKOU (AP, Reuter, DPA) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr is gisteren in Moskou aangekomen voor overleg met de Russische leiders over de huidige onderhandelingen tussen Oost- ca West-Duitsland. Door de oppo sitie is deze reis een verkiezingsma noeuvre genoemd, maar Bahf zelf heeft in een interview verklaard te menen dat misschien nog voor de verkiezingen een interduits basisverdrag kan worden afgesloten. Het belangrijkste doel van Bahrs be zoek zal daarom ook zijn een doorbraak in de onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland te bewerkstelligen. Hiervoor is de steun van de Sowjet- Unie onontbeerlijk. Er moeten nog be langrijke meningsverschillen over eni ge kernvraagstukken uit de weg ge ruimd worden. Bahr wordt morgen te rug verwacht in Bonn, waar hij de vol gende dag een nieuw gesprek zal heb ben met de Oostduitse onderhandelaar Michael Kohl. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: I. medeklinker, 2. platvis, 3. duurzaam, 4. in het oog vallend, 5. opbrengst, 6. werkeloos zitten kijken, 7. op geregel de tijden terugkerend, 8. rampzalige toestand. 9. schildpad, 10. scheepsvloer. II. medeklinker. Bij juiste invuling leest men verticaal 1 hetzelfde als horinzontaal 6. »et« Zelfs bleek het congres nadat het A vrijdagavond laat nog een vierkant neen' tegen de KVP had laten horen bij nader inzien bereid, toch nog ij een klein gaatje open te houden. Het U^ziet er niet naar uit dat de KVP er neg doorheen kan, maar je kunt er wel door kijken en dan zie je, heel in ee verte, de PvdA weer in de rege ling. Het is de grote overwinning van n t>en Uyl geweest, dat dit vergezicht oewaard is gebleven. Figuur-puzzel Oplosing van vrijdag. Hor. 4. salaris, 5. molenas. 6. verlies. 7. Reinier. Vert. 1. manometer, 2. vaderland, 3. divageren. Vervolg van pagina 1 Volgens een tweede gerucht zouden Washington en Hanoi overeenstem ming hebben bereikt over een plan, waarbij president Thieu zou aftreden Dit is door Verenigde Staten en Zuid- Vietnam tegengesproken. Thieu heeft gisteren nog eens (voor de derde maal in nog geen twee weken) het plan van de Viet Cong voor de vor ming van een coalitie-regering gehe keld als een 'sluwe truc'. President Nixon heeft vorige week verklaard dat hij Hanoi aan het ver stand trachtte te brengen, dat het beter met hem tot een akkoord kon komen dan het 'onwaarschijnlijke ge val' af te wachten dat het met McGo- vern zaken kan -doen. Nixon heeft herhaalde malen verklaard dat hij de Noordvietnamesen bijna alles wil ge ven, uitgezonderd een Amerikaanse overgave. McGovern heeft aangekon digd morgen (de dag waarop Nixon vier jaar geleden zei dat een presi dent die in vier jaar geen vrede in Vietnam heeft weten tc bereiken geen herverkiezing verdient) een toespraak over Vietnam te zullen houden. Indo-China was het weekeinde het toneel van sterk toegenomen gevechts activiteiten, waarbij het Viet Cong offensief de Zuidvietnamese hoofdstad tot ongeveer 10 km naderde. De guer rilla-troepen rukken van drie kanten naar Saigon op. Ze naderden het dorpje Thanh Kwiy. maar volgens een Reuter-correspondent hebben zij geen opmars naar Saigon in de zin. Het zou de bedoeling zijn binnen schoots afstand van de hoofdstad te komen, zodat de stad met raket- en comman do-aanvallen kan worden bedreigd. In Foe Coeong, 21 km van Saigon, heeft de Viet Cong een brug opgeblazen. Het Zuidvietnamese leger zegt de op mars naar Kontoen, op de centrale hoogvlakte, te hebben gestuit. Vrijdag waren de guerrilla's de stad tot op 10 km genaderd, maar zaterdag zouden ze terug geslagen zijn. De opmars naar Saigon heeft geleid tot verhevigde bombardementen van Amerikaanse zijde. Amerikaanse B- 52's hebben elf bombardementen uit gevoerd in de streek rond Saigon, Ier ondersteuning van de Zuidvietnamese troepen. Drie luchtaanvallen waren gericht tegen doelen binnen 26 km van de hoofdstad, zodat de gebouwen in Saigon trilden. BOMBARDEMENTEN Het Amerikaanse commando heeft be kendgemaakt dat het de diepste aan vallen op Noord-Vietnam heeft uitge voerd sinds het begin van een noorde lijk offensief. Drie aanvallen werden uitgevoerd op de stad' Vinh, 225 km van de noord-zuid-grens van Vietnam. Vinh zou een belangrijke opslagplaats van oorlogsmateriaal zijn. Zaterdag werden opslagplaatsen tussen Vinh en de havenstad Haiphong bestookt door Amerikaanse oorlogsschepen. Kleinere gevechtsbommenwerpers voerden 310 aanvallen uit op bruggen, barakken, spoorwegen, luchtafweergeschut en schepen in het noorden. De diepe aanvallen op Noord-Vietnam werden 'een reactie op een algemene hernieuwing van communistische aan vallen in heel Indo-China' genoemd. Maar algemeen worden ze gezien als een waarschuwing van Nixon dat hij wraak neemt voor elke actie van de tegenpartij. De luchtmacht zou reeds plannen gereed hebben voor bombar dementen rond Hanoi, die zeer ver woestend zullen zijn en waarschijnlijk honderden burgers het leven zullen kosten. Sommige critici betwijfelen de militaire waarde van dergelijke bom- Lars Ronald, de Noorse premier-in-spé. beantwoordt lachend vragen van journalisten. OSLO (Reuter) Lars Korvald, de leider van de Noorse christelijke volkspartij, heeft op verzoek van koning Olav V de vorming van een niet-socialistische minderheidsregering op zich genomen. Vandaag zal hij de besprekingen beginnen, die moeten leiden tot de vorming van een drie-partijen regering, die met de vergrote EEG over een handelsakkoord zal moeten onderhandelen. Waarschijnlijk zal Korvald deze week zijn regering gevormd hebben en bin nen een maand een regeringsprogram ma hebben opgesteld. De nieuwe Noorse regering zal voornamelijk uit tegenstanders van toetreding tot de EEG bestaan. Korvald werd tot kabi netsformateur benoemd, nadat de pro- Europese premier Trygve Bratteli zijn ontslag had ingediend, omdat het Noorse volk lidmaatschap van de EEG had afgewezen. Slaagt de 56-jarige Korvald in zijn opdracht, dan komt een kabinet tot stand van de christelijke volkspartij, de centrum- of boeren-partij en de liberale partij. Deze coalitie zou si edits steunen op 20 leden van de centrum-partij, 13 leden van de libera le partij en 14 leden van de christelij ke volkspartij. Het grote probleem is echter dat slechts vijf liberalen cn zeven leden van de christelijke volks partij tegen toetreding tot de EEG waren. Het Noorse parlement telt 150 zetels. De pro-Europeanen binnen de regeringspartijen hebben toegezegd dc regering te zullen steunen, zonder hun EEG-houding te veranderen. TOT VERKIEZINGEN De nieuwe Noorse regering zal iedere kans op voortbestaan gegeven worden tot de algemene verkiezingen van vol gend jaar september, zo wordt aange nomen. Haar voornaamste taak zal het onderhandelen zijn met de vergrote EEG over een handelsakkoord. Kor vald verklaarde: 'We moeten de huidi ge goodwill in Europa uitbuiten en een zo goed mogelijk handelsakkoord zien te sluiten. Er is politieke good will in Europa voor Noorwegen, na de aanvankelijke teleurstelling over Noonvegens' afwijzing van het lid maatschap, en dit maakt het noodza kelijk snel te handelen'. De vrees in het buitenland dat Noorwegen naar een neutrale positie zal koersen, trachtte Korvald weg tc nemen met de belofte dat hij het buitenlands beleid niet zou veranderen. NEW DELHI, OOST-BERLIJN, DAC CA (Reuter, AFP.UPI.AP). Oost- Duitsland en India hebben besloten met ingang van gisteren diplomatieke betrekkingen met elkaar aan te kno pen. De reeds bestaande consulaire vertegenwoordigingen in beide landen zulle.i op ambassade-niveau worden gebracht. Daarmee is India het belangrijkste niet-communistische land geworden, dat volledige diplomatieke betrekkin gen met de DDR. aanknoopt. Beide landen hadden al sinds augustus 1970 in eikaars hoofdsteden een consul- generaal. Al enige tijd werd verwacht, dat India de DDR voildig zou erken nen. Een regeringswoordvoerder in New Delhi verklaarde, dat 'de vesti ging van diplomatieke betrekkingen op geen enkele wijze strijdig is met het verlangen van het Duitse volk naai eenheid, indien het dit door vreedzame middelen en bilaterale be sprekingen kan bereiken'. De Westduitsers hebben nauwelijks op het nieuws gereageerd. Volgens dc Westduitse ambassade in New Delhi kwam de beslissing niet als een ver rassing. aangezien de regeringen van India en de Bondsrepubliek in voort durend contact met elkaar staan. 'De erkenning van de DDR door een zo groot land als India, aldus een verkla ring van de Westduitse ambassade, 'accentueert nog eens het feit. dat Duitsland en de Duitse natie tegen hun zin zijn verdeeld en misschien gedurende enige tijd verdeeld zullen blijven. De federale regering weet dat de Indiase regering en het Indiase volk met de erkenning van de DDR niet de duitse natie het recht ontzegt om eenheid te zoeken via democrati sche cn vreedzame middelen'. De zesde ronde van de besprekingen tussen hoge Indiase en Pakistaanse officieren over de afbakening van de bestandsgrens tussen India en Paki stan in het omstreden Kasjmir zijn gisteren beëindigd, zonder dat men lot ceil definitief resultaat is geko men In New Delhi werd gezegd, dat bef overleg zal worden voortgezet, maar niet, waarom de twee partijen het niet eens konden worden en wan neer de besprekingen worden hervat. Negen dagen geleden werden de be sprekingen ook al verdaagd. Toen liet de Indiase regering weten, dat men liet nog eens moest worden over een paar kleine gebieden, ongeveer 80 km van do S00 km lange bestandsgrens. die na de laatste oorlog tussen de twee landen werd afgebakend. bardementen. Als Saigon zou worden aangevallen, zou Nixon toestemming kunnen geven voor die bombardemen ten, zo wordt aangenomen. Dc Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aangevallen door zelfmoord commando's, die de hoofdbrug van dc stad plus tien pantserwagens vernie tigden. Na deze actie werd zes uur lang hevig gevochten in de straten van de hoofdstad. Volgens het Cam bodjaanse opperbevel zijn 81 aanval lers gedood, terwijl 78 Cambodjanen gedood werden. De aanvalsmacht be stond uit 160 man, die steun kregen van 200 sympathisanten, die de afgelo pen dagen dc stad waren binnenge drongen. In het noordelijke gedeelte van dc stad werden grote vernielin gen aangericht. De bevolking liep gis teren uit om zich te vergapen aan de stapel gedode aanvallers, die neer wa ren gegooid aan dc voet van de ver nielde brug. WASHINGTON (UPI, Reuter) Moskou en Saigon hebben het af gelopen weekeinde felle aanvallen gedaan op de Amerikaanse presi dentskandidaat, senator George McGovern. Radio-Saigon noemde McGovern 'een gek, die in een psychiatrische inrichting hoort te worden opgenomen' en het Russische weekblad Za Roebezhom ver weet de kandidaat, dat hij zijn 'werkelijkheidszin' had verloren. De uitlatingen van radio-Saigon waren zo fel. dat de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad voor dc tweede maal binnen een maand bezwaar maakte tegen de aanvallen op McGovern. Op 11 september had de ambassade ook al bezwaar gemaakt, toen radio-Saigon McGovern een 'dolle hond' en een 'vijand van het Zuidviet namese volk' had genoemd. De Russische aanval op McGovern kwam voort uit diens kritiek op de Russische diploma-belasting, die van naar Israël emigrerende joden wordt geheven. Volgens het blad zegt McGo vern 'ongeveer dat tenzij de huidige politiek door de Sowjet-Unie wordt gewijzigd, de Verenigde Staten stap pen moeten ondernemen tegen ont wikkeling van handels- en economi sche betrekkingen met de Sowjet- Unie'. Dit standpunt werd 'chantage' genoemd. Er werd aan toegevoegd, dat McGovern's standpunt was be doeld om de morele en financiële steun van de Amerikaanse joden tc winnen. President Nixon heeft inmiddels de BONN (KNP) De hoofdredakteur van hel in Lippstadt verschijnende katholieke weskbal 'Neue Bildpost". Dr. Martin Riedlinger, begrijpt niets van liet feit, dat katholieke leiders in Ne derland verstoord zijn over de voor lichting. die zijn blad over de kerk in Nederland geeft. Hij begrijpt ook niet, dat lieden, die voortdurend scherpe kritiek op paus en bischoppen uit oefenen, zich zulke kruitjes- roer-me- niet tonen tegenover elke kritiek die op hen zelf wordt uitgeoefend. Dit was de reactie van dr. Riedlinger op de brief, die dr. Vriens, secretaris generaal van de Nederlandse kerkpro vincie aan hem geschreven heeft, naar aanleiding van een artikel over de kerk in Nederland verschenen in Neue Bildpost van 3 september. Het blad, dat door het Duitse katholieke pers bureau K.N.A. wordt getypeerd als een 'boulevardblad',' ligt tc koop achter in de Duitse kerken. De hoofdredacteur houdt vol, dat ver ontwaardiging over de aanval van zijn blad op kardinaal Alfrink. die door Neue Bildpost een 'flikflooier van dc rebellen' genoemd werd. volkomen misplaatst is en dat hij. die zich door die uitdrukking beledigt voelt, onge lijk hqeft. Want het artikel in Bildpost was verschenen naar aanleiding van de klacht van mgr. Gijsen, die in El sevier de hetze tegen zijn persoon in hetb isdom Limburg en daarbuiten 'moord' genoemd heeft. 'Kardinaal Al frink', zo betoogt Riedlinger, 'had mgr. Gijsen in bescherming moeten nemen cn duidelijk moeten maken, dat men in Roermond met zijn kritieken alle perken te buiten gegaan was'. Amerikaanse kiezers beloofd in de komende vier jaar de belastingen niet te zullen verhogen en verklaard, dat als McGovern zal worden gekozen dit dc grootste belastingverhoging uit de Amerikaanse geschiedenis zal beteke nen. 'Als de belastingen tocli omhoog gaan, dan zal dat dc schuld van het Congres zijn', beweerde Nixon. Vol gens dc Democraten heeft Nixon 'een geheim plan' om de belastingen te verhogen, maar Nixon zei dat hij ieder wetsvoorstel, dat tot prijsverho gingen en hogere belastingen zal lei den. met zijn veto zal treffen. Een democratische senator. Warren Magnuson. heeft verklaard, dat leiders uit de Amerikaanse tapijt-industrie 94.500 dollar hebben bijgedragen aan dc Republikeinse verkiezingskas, na dat ze door het Witte Huis waren verzekerd dat reglementen om tapij ten onbrandbaar te maken zouden worden uitgesteld. De senator, voor zitter van de senaatscommissie voor handel, noemde dit een nieuw bewijs van de nauwe betrekkingen tussen de rcgering-Xixon en speciale belangen groepen. GRAAN Senator McGovern heeft inmiddels ge vraagd om dc minister van landbouw. Earl Butz. tijdelijk uit zijn ambt te zetten, totdat de zaak van de Ameri kaanse graanleveranties aan Rusland is uitgeplozen. Volgens McGovern hebben alleen de Amerikaanse graan- exporteurs van deze overeenkomst ge profiteerd. Door dc Russische vraag steeg de prijs van het graan, nadat de boeren in het zuid-westen, Missouri en Kan sas reeds hun oogst hadden verkocht. MELBOURNE De zes schoolmeisjes en hun 20-jarige onderwijzeres, die vrijdagmiddag uit een school in de Australische plaats Faraday. 100 km van Melbourne, waren ontvoerd, zijn zaterdagochtend aan hun ontvoerders ontsnapt. Ze wisten uit een bestelauto te breken, waarin zij 15 uur lang op gesloten hadden gezeten. De ontvoerders hadden voor hun vrij lating van de minister van onderwijs een miljoen Australische dollars ge- eist. De lossom is niet betaald. Een van dc vermoedelijke daders is inmiddels ingesloten. In hel Amerikaanse stadje Orlando (Florida) heeft de politie zaterdag dertien gijzelaars bevrijd, die zestien uur lang door een gewapende 17- jarige jongen in een huis waren vast gehouden. Hij eiste een losprijs van 5000 gulden. Door een list wist de politie het huis binnen te dringen en de jongen neer te schieten. Hij is bui ten levensgevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7