dag, maandag Maak je niet dik: dun is de mode en een slank lijf is nog gezonder ook T-shirt-ragelang niet voorbij Herfstmode in oranje-roest TROUW/KWARTET MAANDAG 9 OKTOBER 1972 BINNENLAND T6/1 door hette visser Diëtiste MADELEINE LIM over meervoudig o nverzadigde vetzuren, gezonde baby's, afslanken en monniken-werk Een mooi verhaal over dunne en dikke men zaten twee groepen mensen, de ene helft De mensen zaten op banken aan lange taf De mensen werd verteld dat ze ieder ogen ten, direct gevolgd door een nog sterkere kwartier was het experiment afgelopen. M zoutjes had gegeten. Het bleken de dikke m vrijwel niet aangeraakt. 'Dit experiment bewijst dat veel dikke mensen onder alle om standigheden blijven eten', zegt Madeleine Lim (33) van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. 'De ma gere mensen waren veel zenuw achtiger en zaten steeds op die schokken te wachten. Die zoutjes interesseerden hen in het geheel niet'. Over eten, drinken, dik-zijn, vermageren en al die andere problemen van ons melk-en-ho- ning-westen ls de laatste tijd veel te doen. Onlangs was daar nog die mevrouw uit Den Haag die in het programma van Koos Postema meer bekendheid gaf aan haar 'Club voor slankblij vers'. Duizenden brieven en te lefoontjes waren het resultaat en de clubs schieten als padde stoelen uit de grond. Slanke mensen begrijpen niet waarom al die zwaarlijvige landgenoten zich zo dik maken. Als je niet eet nou. dan word je ook niet dik. Dus moet, je niet eten. Ja, makkelijk gezegd, maar de meeste dikkertjes zien een doos bonbons als een kwel ling en ze rusten niet voordat dc gehele inhoud naar binnen is gewerkt. Madeleine Lim: 'In het eerste levensjaar van een kind wordt soms al de kiem voor vetzucht gelegd. De vetcellen-massa sleep je je hele leven mee en die moet constant gevoed worden. Veel dikke mensen van nu wa ren vroeger ook dikke baby's. Dat zijn vaak mensen die nu van alles dik worden: van 'wa ter'. van de 'lucht', van alles waarmee een 'normaal' mens geen enkele moeite heeft. Daar om is het ook een verdrietige zaak dat veel moeders hun baby's alles willen opdringen. Het kind móet de hele fles, het móet het bordje leeg-eten. Ik zeg: als een kind honger heeft, dan eet het wel. Ja, óf het moet natuurlijk ziek zijn. Een ander punt is dat moeders nogal snel met de suikerpot zijn: lust het kind geen spinazie? Dan even een schepje suiker en het gaat erin als koek. Zo wen je kin deren teveel aan zoet, iets dat ze later moeten bezuren. We moeten de kinderen meer har tig opvoeden'. Madeleine Lim is diëtiste en werkt in een team dat zich bezighoudt met de voeding in tehuizen, gevangenissen, bejaar denoorden enzovoorts. Het bu reau valt onder het ministerie van Landbouw en daardoor on afhankelijk van welke fabrieken en bedrijven ook. sen is het volgende: In een grote ruimte was epg dik, de andere helft gewoon slank, els met ieder voor zich een schaal zoutjes, blik een elektrische schok konden verwach- schok. Maar er gebeurde niets en na een en ging toen kijken wie het meeste van de ensen te zijn. De magere hadden de koekjes bleek dat het mengsel waarin een bepaalde hoeveelheid linol zuur zat een optimale invloed had op het vet in het bloed van de monnik'. Maar wat kunnen mensen die te dik zijn nu het beste doen? Die Club van Slankblijvers, is dat écht goed? Madeleine Lim: 'Ja, ik geloof van wel. Dat komt omdat men daar werkt met groepsge sprekken. Ze houden grafieken bij en je krijgt speldjes als je bent afgevallen. En dan zijn volwassenen nét kinderen: ze willen zo'n speldje halen. Maar iemand die niet bij zo'n club wil, kan het beste naar z'n huisarts gaan en vragen om een verwijsbriefje naar één van de vele Kruisverenigingen. Daar zijn diëtisten aan verbonden en in overleg met haar wordt dan een dieet samengesteld'. Catherina wil haar vader weer terug Dit is Caterina. Ze is vier jaar. Al meer dan twaalf maanden heeft ze haar vader niet gezien. Die heet Daniel Cabrlta. Hij werd op 30 juni 1971 gearres teerd door de Portugese politie omdat hij een brief had mede- ondertekend, waarin werd ge protesteerd tegen de ondemo cratische manier waarop een ar- beidersdelegatie was samenge steld die naar de Intrnationale Arbeiders Conferentie in Genè- ve ging. Duizenden mensen in Portugal hebben hier tegen al gedemonstreerd. Tijdens de ver horen werd Daniel Cabrita ge marteld. Zeven maanden na zijn arresta tie volgde het vonnis: twee jaar gevangenisstraf en vijftien jaar verlies van burgerrechten. De vrouw van Daniel, Helena Rita, werd door de politieke politie steeds in de gaten gehouden, ze werd geïntimideerd en belas terd. Op den duur werd het haar allemaal teveel en kon ze er niet meer tegenop: ze pleeg de op 2 augustus zelfmoord. Haar man mocht de begrafenis niet bijwonen, maar de buurt bewoners hebben er een grootse demonstratie van gemaakt. Het vierjarig meisje Caterina is nu alleen. Ze heeft haar vader A-L'i-v ±Wj\ ra'" a Het is een rage die nog lang niet voorbij is: het bedrukte T-shirt. Studio Graven in Alkmaar heeft het er maar druk mee, want daar ontwerpt men vrijwel alle motieven van T-shirts die in ons land te krijgen zijn. De afgelopen maanden zijn er zo'n driehonderdduizend bedrukte T-shirts verkocht en dit aantal is nog steeds stijgende. Voor volgend Jaar wordt er druk gewerkt aan een nieuwe collectie motieven waarvan vooral de sterrenbeelden de aandacht hebben. Ook de kinderen worden niet vergeten en op de foto twee vrolijke modellen: de zonneschijn die altijd na de regen komt en een sprook jesmotief. 'Wanneer we verstandiger zou den eten, dan zouden we ook minder ziek zijn', zegt Madelei ne. 'Magere melk, diëetmargari- ne, mager vlees en dat soort zaken helpen al enorm. Vooral die dieetmargarine met de •meervoudig onverzadigde vetzu ren' is gelukkig erg in de be langstelling gekomen'. Ze ver telt dat twee pakjes goedkope margarine net zoveel kosten als één kuipje van die dieetmarga rine, maar het is wél aan te bevelen. Ze legt uit waarom. 'Het vetgebruik van de gemid delde Nederlander is 140 gram per dag. Dat is veel te hoog. Om het simpel te zeggen: al dat vet bevordert mede de hart- en vaatziekten. Nu is het zo dat in die 'meervoudig onverzadigde veteuren' (oftewel: linolzuur) een gunstige werking hebben op het bloed. Hoe hoger het vetge halte in het bloed (om het maar even eenvoudig te zeggen) hoe méér er kans is dat de aderen dichtslippen en dan krijg je wat men noemt: ader verkalking. Die meervoudig onverzadigde vetzuren (dieetmargarine be staat soms voor 65 percent daar uit) hebben een (chlorestol-ver- lagende werking en dat moeten we hebben'. Ook in eieren, boter en vet vlees zit veel cholesterol en de mensen die van de handel in deze produkten moeten leven vinden de negatieve publiciteit natuurlijk niet zo leuk. 'Ze ko men soms zelf wel met onder zoek jes', zegt Madeleine Lim, 'maar ik heb er een paar nage trokken en ik vond ze niet steekhoudend'. Unilever, het bedrijf dat veel dieetmargarine produceert heeft eens een proef genomen met een aantal monniken uit een traplstenklooster. In de vasten tijd kregen de heren tóch al weinig te eten en toen bleken ze wel bereid om mee te doen aan een experiment. De trapis- ten werden in groepen verdeeld en kregen een mengsel te drin ken waarin alle noodzakelijke voedingsstoffen zaten. Daaraan toegevoegd werden vetten. Nu Provenpaalse spinazie 6 of 8 visfilets 1 kg spinazie maïsolie, knoflook 1 ul, 1 citroen paneermeel peper, zout peterselie De spinazie goed uitzoeken en zorgvuldig wassen. Verhit wat maisolie en voeg de uitgelekte spinazie toe. De groente onder af en toe roeren verhitten tot ze is geslonken. Eventueel af gieten en vervolgens fijnhak- ken. Fruit in wat boter het fijngesneden uitje met wat tijn en gehakte peterselie. Met peper en zout op smaak brengen. Dit mengsel door de spinazie roeren. Driekwart van de spinazie in een beboterde, vuurvaste schaal doen en de visfilets met peper en zout in wrijven. Ze oprollen en in elke filet een lepel van de over gebleven spinazie doen. Met draadjes vastbinden en op de spinazie zetten. Paneermeel strooien en op iedere filet wat olie doen. Het gerecht ongeveer twintig minuten in een matige warme oven zetten. Opdienen met partjes citroen. Menutip: Provencaalse spinazie, aardappelpuree, vruchtenslaatje. Jennifer is geen amateur Zo langzamerhand is elke actri ce in Nederland gepromoveerd tot filmster. Ook Jennifer Wil- lems, de 25-jarige actrice die is te zien in de film 'De inbreker' als 'slofje"; het vriendinnetje van die inbreker Rijk de Gooyer. Voortdurend haar ponnyhaar opzijblazend loopt ze morsig doer die film. Veel waarde hecht ze niet aan haar filmsterrengedoe: 'Het is net als broodjes-bakken: gewoon een vak. Ik speel nu al twee jaar toneel, maar iedereen denkt dat ik de één of andere amateur ben die een kansje heeft ge kregen'. Andrea Domburg en haar karakter meer dan ooit nodig en wach vol verlangen op zijn vrijlating Er bestaat in Portugal de moge lijkheid dat politieke gevat genen na het uitzitten van d hplft van hun straf gratie kut nen krijgen. Wij kunnen óllt maal proberen om Caterin weer haar vader terug te gevet door te schrijven (dat mag gt wocr in het Nederlands) nai president Caetano van Portugal de ministers van justitie binnenlandse zaken van Porta gal en (dicht bij huis) naar d ambassadeur van Portugal, Carlos Fernandes, Tolweg 1 Den Haag. U kunt ook bellet en vragen wanneer Caterin haar vader terug krijgt De tele foonnummers van de ambassadi zijn: 070-630217. 601458 et 630415. ster Andrea Domburg de vrot welijke hoofdrol ven-uit doe steeds te zeggen 'Je doi maar.Andrea vertelde laats dat ze erg graag de hoofdro had willen spelen in de hei opvoering van 'Wie is er ban voor Virginia Woolf?' Het is t niet van gekomen, want Kitt Janssen speelt deze rol. Daaret tegen kreeg Andrea wél een rt aangeboden in 'Op hoop va zegen', een niet kapot t krijgen stuk van Heyermam Zegt Andrea: 'Ik word er wa moe van dat de mensen mi steeds lastig noemen. Ik wi gewoon alles erg goed doen. II ben perfectioniste en dat heef niets te maken met lastig zijn'. De rust van Loudi Nijhoff Flannel wordt dé grote mode van de komende winter en van de Parijse ontwerpers moeten we verder ook veel andere zuiver scheer wollen stoffen dragen zoals mohair, kleurige tweeds, cashmere en wollen velours. Maar eerst is er nog de herfst en wat de kleuren betreft zijn de echte herfsttinten: bordeau rood, olijfgroen, koper, - hemelsblauw en oranje-roest. Ook in de avondkleding wordt gebruik gemaakt van zuiver scheerwol, maar het grootste gedeelte van de Parijse couturiers kozen toch voor taft, kant zijde en organza. Op do tekening: links een model van St. Laurent cn rechts één van Lanvin. In België wordt op dit moment de televisieserie 'Karakter' uit- gpzonden, waarin toneelspeel- Nu we toch met toneel bezi zijn, ook maar iets over één va de oudste actrices: Loui Nijhcff, over de zeventig jaa en nog onlangs te zien in 'Clai Obscur' dat de televisie uitzoni Ze heeft nog nooit een jub leum gevierd (iets waar actrici altijd sterk in zijn), maar gai gewoon door. 'Dat voor de teil visie spelen is wel iets ande; dan het toneel. Je raag nie aan het toeval overlaten. Voon de uitdrukking van je ogen. Di moet overeenkomen met wat zegt, anders val je door mand'. scam: de consumptiegroei is voor een groot deel een 'inhaal-groei, d.w.z. dat dc consumptiegroei grotendeels ten goede komt aan die groepen die t.o.v. de meer consumerenden nog een ach terstand hebben. Daarom zou de consumptiegroei nog niet geremd mo gen worden. Tegen deze voorstelling van zaken en tegen deze argumentering ook zijn toch wel ernstige bezwaren aan te voeren, binnen dit kader kan dat helaas niet Maar laten wij zijn uit spraak omwille van de duidelijkheid een beetje persifleren, een beetje scherp slijpen zonder hem werkelijk te vervalsen: hij wil eigenlijk éérst iedereen zover hebben dat hij even veel konsumeert als de grootste opma kers in ons land nul Brr! De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met dc naam van dc inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85». Amsterdam. Geboortenbeperking Prof. dr. P. J. Roscam Abbing is ook door dr. Dekker niet overtuigd: hij blijft er bij dat geboortebeperking dringend nodig is. Dat geboortebeper king een vier maal zo klein effekt heeft als consumptiebeperkiixg zegt hem niet zo veel. Zijn tegenwerpingen zijn: Consumptiebeperking bepleiten is een hopeloze zaak. Hij zelf doet het al heel lang, maar moet met lede ogen aanzien dat luxe consumptie het steeds weer finaal wint van kerke- werk, zending en hulp aan arme lan den. Wij kunnen daar nog aan toe voegen, dait in Nederland de hardnek kige overcomsumptie de schuld draagt van de huidige economische recessie. Maar wat wil hij dan? Nederlandse studies over het Rapport van Rome stellen eenduidig dat geboortebeper king niets helpt, omdat de beperken de ouders (en zo nodig de rest van de natie) het door geboortebeperking uitgespaarde uitgeven aan luxe con sumptie! Daarvoor hoeft men trou wens maar om zich heen te zien. Tweede tegenwerping van prof. Ro ll trecht A. J. Ahsmann Confessionele partij noodzakelijk? In Trouw Kwartet van 30 september vonden we een interview met de nieuwbenoemde hoofdredakteur: drs. Tamminga. Met prijzenswaardige openhartigheid geeft hij daarin zijn kijk op tal van actuele problemen. Een van zijn uitspraken behoeft ech ter correctie. Tamminga zegt dat in de ARP de discussie over dc atoom wapens nu tenminste op gang geko men is (al werd nog geen eensgezind heid bereikt) terwijl deze discussie, in de P.v.d.A nog niet eens begonnen zou zijn. Dit laatste is echter in strijd met de feiten. Vanaf het begin van de jaren vijftig is in de F.v.d.A. het probleem van de atoomwapens het onderwerp van veel en intensieve discussie ge weest Dit moge blijken uit de volgen de opsomming, die vrij willekeurig en niet volledig is. In 1951 verscheen 'Bezwaar en verweer. Bespreking in zake het beleid van de P.v.d.A. omtrent het militaire vraagstuk' (dis cussie Scheps-Buskes). Van 1958 date ren 'Vijf stemmen over een brandend vraagstuk' en 'Liever dood dan slaaf?' (discussie Evert Vermeer-Buskes). In 1959 nam het congres van de P.v.d.A. een resolutie aan waarin o.a. om een studie over het vraagstuk van oorlog en vrede in het atoomtijdperk werd gevraagd. Dit rapport verscheen in 1962 onder de titel 'In dienst van de vrede.' Tamminga verwijst naar de kernwa pendiscussie om daarmee de noodzaak van een confessionele partij aan te tonen. Zo'n partij zou meer mogelijk heden bieden om met nieuwe ideeën te komen en omstreden vragen aan de orde te stellen. Uit bovenstaande ge gevens blijkt, dat deze stelling in geen geval door het verloop van de kernwapendiscussie gestaafd kan wor den. Ook dit argument ten gunste van de noodzaak van confessionele partij en vindt geen steun in de feiten. Amstelveen. dr. U. n. Kollaard. Protest Opmerkelijk is dat in uw verslag van de lezing van dr. W. Aalders voor 'Protestants Nederland' geen gewag werd gemaakt van het protest dat voor de aanvang der lezing door een goed protestant werd gemaakt tegen het feit, dat een roomsgezinde die n.b. aan een r.k. universiteit doceert zou spreken op een vergadering van ADVERTENTIE Protestants Nederland. De inhoud van zijn lezing heeft dat protest alleszins gerechtvaardigd. Geen rechtgeaard protestant kon zoiets aanhoren. De zelfde Calvijn aan wie dr. Aalders een andere geestesgesteldheid wil toe schrijven dan die der overige refor matoren heeft gezegd, dat een chris ten bij wie de bestrijding van de Antichrist niet nummer één is de naam van christen niet waard is. Nu, bij alle reformatoren, Calvijn incluis, gold de paus als de antichrist en sindsdien en tot nu toe is dat door alle ware gereformeerden staande ge houden. Hoe lang zal Protestants Ne derland nog dulden dat dit erfdeel gaandeweg, sinds 1853 al, aan Rome wordt uitgeleverd, zowel ter linker als ter rechterzijde? Protestanten ont waakt! Den Haag H. Taverne Palestijnen (4) In een artikel v&n 23 september jl. zegt Harm Lamberts dat de Arabische landen, waar de vluchtelingen in 1948 een toevlucht zochten, hun wahopige situatie ge(mis)bruikten om de wereld opinie tegen Israël te mobiliseren. Op grond van mijn 15-jarlge ervaring in kampbeheer, vluchtelingenregistra- tie en voedseldistribuatie in de UNR- WA, de VN-organisatie, zeg ik, dat deze voorstelling geheel in strijd met de waarheid is. Dat is het beeld, dat de Israëlische propaganda pleegt te geven en uw redactie zou beter moe ten weten. Want hij dient de jaarlijkse rapporten van de Commissioner-General van de UNRWA te kennen, waarin ln tegen stelling tot zijn bewering wordt ge sproken, behalve over hun financiële bijdrage, van de aanmerkelijke directe hulp van de gastlanden voor onder wijs, gezondheidszorg, welfare, admi nistratie, voorziening van terreinen, water, enz., die in 1956 7,6 miljoen dollar bedroeg. Wat het niet opnemen in hun samen levingen betreft, hiertoe zijn de Pales tijnen zelf geenszins bereid omdat dit het verlies van hun woonplaatsen ei» eigendommen zou betekenen waarheen zij Juist willen terugkeren. Dat is het (ADVERTENTIE) SoimSoefc Kwaliteit s- HANDSCHOENEM en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving M voorHANDEN. 1 normale recht van ieder mens en is in de VN-resolutie 194(111) nog speciaal bevestigd. Door zijn weige ring hieraan gevolg te geven rust de schuld voor de ellende der Palestij nen derhalve uitsluitend op Israël. Amstelveen P. C. v. d. Valk Twijfel 'Het is het grote voorrecht van Kam pen', jto zei ds. Lok, 'dat hier niet getwijfeld móg worden en niet getwij feld kón worden aan de goddelijkheid en de betrouwbaarheid van de Schrift, omdat de docenten en studenten zich verbonden hebben trouw te blijven'. In bovengenoemd citaat uit het ver slag van de Kamper schooldag wordt trouw blijven gelijk gesteld aan niet twijfelen. Dit lijkt logisch, en dat is het ook, maar m.i. niet als het gaat om de bijbel. Want i.tt elk ander boek spreekt de bijbel de totale mens aan, en bij die totale mens hoort ook de twijfel. Maar wees u gerust, de bijbel kan tegen een stootje om de reden dat het niet 'slechts' een godde lijk boek is. maar ook een door en door menselijk boek. Daarom moeten niet alleen theolog'sche studenten en docenten zich verbinden haar trouw te blijven, maar ieder mens. Want wat is betrouwbaarder voor de mens, dan het waarachtig menselijke, het geen zelfs God verkoos boven het goddelijke, als we de bijbel tenminste geloven mogen. Apeldoorn J. Ticmens Quang Tri Ik vraag me af, wanneer Tr-Kw zich ook eens kritisch opstelt t.a.v. berich ten uit Saigon, die duidelijk als pro paganda bedoeld zijn. Voor de val van Quang Tri werd er gezegd, dat de gevechten om de stad slechts van symbolische betekenis waren. Na de val was de stad plotseling van strate gische betekenis. Dat Thieu hiermee zijn belofte van drie maanden geleden heeft ingelost is een dikke leugen. De heer Thieu beloofde het verloren ge- gane gebied binnen drie maanden tc heroveren, niet alleen de stad Quang Tri. Het is voor mij echter klaar in welke richting men denkt. Er is tij dens de tweede wereldoorolg geen stad van die grootte zo volkomen vernietigd als Quang Tri, ondanks het feit, dat de strijdende partijen over zoveel meer vuurkracht beschikten dan de paar duizend Vietnamezen, die om'de stad vochten. Quang Tri moest desnoods vernietigd worden. Verlies van het platteland kan worden ver zwegen, echter niet dat van een grote re stad Helden The TJoe Tie Na drama München In een hoofdartikel in Trouw/Cwartet van 30 september constateert U on zorgvuldigheid in de formulering van ons bezwaar tegen toon en inhoud van de Kenmerk-uitzending naar aan leiding van het drama in München. In d Kenmerkuitzending werd gespro ken over 'een zware verplichting' die opgelegd was aan allen die hun flat aan de stichting van de staat Israël hadden gegeven. In onze brief werd geschreven 'een zware verantwoorde lijkheid'. maar wij hebben met 'ver antwoordelijkheid' niets anders be doeld dan wat de Kenmerkredactie heeft gezegd toen zij het woord 'ver plichting' bezigde. Wanneer wij het hadden verstaanin die zin dat de staat Israël nooit had moeten worden erkend zou onze brief zeker veel fel ler zijn geworden. Intussen vrezen wij dat u de aandacht van de werkelijke verontrusting van onze brief afleidt als u alleen deze 'onzorgvuldigheid' schrijft, ging ons niet om een bepaalde spraak in een bepaalde uitzend maar om het signaleren van een dens en om de vraag of de kerken juist achten dat in hun zendtijd v uit die tendens steeds opnieuw toestand in het Midden-Oosten en vragen die daardoor opgeroepen den wordt belicht. De vier Isr organen produceren zeker niet kritiekloos applaus voor de staat raël. Zij proberen wel zich in leveniin dc spanningen en zorgen de Joodse wereld en zoveel als mo lijk is daar begrip voor te wekken, menen dat de verbondenheid tus Joden en christenen althans deze bondenheid voor elkaar vereist, noemde Israël-organen doen hun w in opdracht van hun kerken en gen zich af waarom dc visie die deze organen (zij het dan met nodige nuanceringen) gehuld wordt, in de zendtijd van hun ei, kerken niet of nauwelijks doorklin Utrecht S. Gcrss Sercr. hen', t voor de verhouding Kerk en Is: Voorburg E. E. Zimmerfl I Help, de PTT! Kerstmis en Nieuwjaar komen al zicht en daarmee een lawine poststukken. Kerst- en nieuwjaars» sen worden met ehtousiasme of te? zin gekocht, geschrevenen en gep» De PTT maakte het vorig jaar slee 75.000.000,- winst en gaat geW, onder hoge personeelslasten (de-*.! ging bedroeg in 1971 13.8 pet.). Nj temin is er een aanzienlijk tekort bestellers, zodat het aantal bestel! gen drastisch werd verlaagd. En - i weet het concurrentie is U* Zullen wc dit jaar dan maar breken met de sleur en geen Ke- en nieuwjaarskaarten verzenden? i Verlicht (oud)-tante Pos en 't spaart ons. behalve kopzorg, een j dig zakcentje. Zo snijdt het mes twee kanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6