Ministerraad tegen het weren van rijksgenoten Verkeer in '71 minder doden, meer gewonden Onvoorzichtigheid oorzaak tankbreuk Hoger collegegeld slechte maatregel vierkant in de fles ZESDE DRUK! BOKMA Vakbondsleider: sociaal contract moet bindend zijn Klompenmakers kunnen vraag niet bijhouden Weer forse stijging van de bouwkosten 'Geen opdrachten aanvaarden van hoofdredacteur' DISPEREERT NIET |j het allerbeste Eigenaar wist al vier dagen dat het mis was Verontrusting over opheffing NITHO Nederlander krijgt 10 jaar voor drughandel Het weer -£ WOUW/KW\RTET ZATERDAG 7 OKTORER 1972 BINNENLAND T3/K5 BOK MA pfjBgfljtrumor Wel positieie maatreg elen als woningbouw Van onze pari ements redactie DEN HAAG De ministerraad van het Koninkrijk heeft zich gisteren uitgesproken tegen afwerende maatregelen tegen rijksgenoten uit Suriname en de Antillen, die hier komen wonen. De maatregelen voor de opvang en integratie moeten positief zijn. Dit zal ook het uitgangspunt zijn van het gesprek dat de regering dinsdag morgen met gemeentebesturen en werkgevers en werknemers in het Rijnmondgebied zal voeren. Ais voorbeeld van een positieve maat regel noemde minister-president Bies heuvel gisteren na de ministerraad het zorgen voor nieuwbouw in de nieuwe wijken. Minister Udink van volkshuisvesting zou hiervoor ruimte hebben in zijn begroting. Aan de besprekingen van de maatre gelen om de migratie van de west naar Nederland te beperken is de ministerraad nog niet toegekomen. Premier Biesheuvel wees op het grote probleem, dat de maatregelen juri disch verantwoord en mogelijk moe ten zijn. Het gaat namelijk om migra tie binnen het rijk. Belangrijk zal zijn wanneer bi] de hulp aan de West meer het accent wordt gelegd op de sociale projekten. waardoor de drang om naa r Neder land te trekken zou verminderen. Premier Biesheuvel deelde verder mee, dat de ministers van onderwijs en wetenschappen, van binnenlandse zaken, van buitenlandse zaken en de minister-president zich zouden bezig houden met het wetenschappelijk on derzoek naar het Nieuw-Guinea-beleid van de vroegere minister van buiten landse zaken Luns. Van onze soc.-economische redactie ZEIST 'Wij geloven niet zonder meer dat het op basis van vrijwillig heid af te sluiten sociaal contract overal volledig zal worden nageko men. Daarom vinden wij dat de over heid het sociaal contract bindend moet %'erklaren en de naleving ervan zo nodig moet kunnen afdwingen'. Dit verklaarde de voorzitter van de Vereniging van werknemers in bank en verzekeringsbedrijf en administra tieve kantoren, de heer A. W. Jans sen, in zijn openingsrede voor het tweedaagse congres van deze NKV- bond in Zeist. Tegen het bindend verklaren van het sociaal contract kan volgens de heer bassen geen bezwaar bestaan, want ook tegen lvet algemeen verbindend verklaren van een cao wordt geen verzet aangetekend. 'Wie Zich op pa pier bereid verklaart tot een bepaald gedrag, kan er toch niets op tegen hebben als de overheid er op toeziet dat toezeggingen in handelingen wor den omgezet. Daarmee kan dan tevens worden voorkomen, dat de overeenge komen beperkingen niet eenzijdig drukken. We denken in dit verband aan de noodzaak om de zelfstandigen en beroepsoefenaren onder werking van het contract te houden en de prijzen in de hand te houden. Het lijkt een wat onwelwillende, achter dochtige opvatting van de BVA maar daar is in het meest recente verleden wel aanleiding toe gegeven', aldus de heer Janssen, die in zijn rede de inflatie diefstal noemde van degenen, die geen indexeringen kennen doch moeten uitkomen met een vast inko men. Van een verslaggever ST. OEDENRODE De Neder landse klompenfabrikanten zijn momenteel niet in staat tegen de vraag naar klompen op te werken. Daarom zal begin 1973 de eerste volautomatische klom- penfabriceermachine in gebruik worden genomen om aan de stijgende vraag in binnen- en buitenland te kunnen voldoen. Dit zei de heer A. H. van Zuilekom. voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Klom penfabrikanten, gistermorgen bij de opening van de 45e klom- penbeurs in St. Oedenrnde. Mr. Biesheuvel verwachtte, dat de ministers niet zo positief zouden staan tegenover het verzoek van de Kamer tot dit onderzoek. De ministerraad heeft gisteren voorts een akkoord goedgekeurd tussen Ne derland en Kenya over de samenwer king bij een programma van bodem onderzoek en van planning voor grondgebruik. De Nederlandse bijdra ge aan het projekt bedraagt maximaal 4.450.000. Naast de projectleider 'stelt Nederland nog vijf deskundigen ter beschikking. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de bouwsector wordt het volgend jaar weer een forse kostenstijging verwacht, hoewel de stijging van de bouw- en produktie- kosten minder explosief zal zijn dan in dit jaar. Bij de raming van de kosten wordt dan van veronderstel ling uitgegaan, dat op het stuk van de lonen en prijzen matiging zal worden betracht. De ontwikkeling in de woningbouw sector is dit jaar gunstig, zo deelt het ministerie van volkshuisvesting mee. woningen in de premiesector vooruit- sneld uitgevoerd terwijl met 5.000 Het woningbouwprogramma werd ver gelopen is op het woningbouwpro gramma 1973. Dit jaar zal de top van de werkloosheid in de bouw worden bereikt. Volgend jaar neemt de werk gelegenheid in deze sector weer toe. Maar het tempo zal langzaam zijn, zodat de werkloosheid ook in 1973 relatief hoog zal zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers HEERLEN De NVJ handhaaft on verkort de opdracht gegeven aan de journalisten van het Limburgs Dag blad om noch direkt noch indirect opdrachten te aanvaarden van Pierre Huyskens. de nieuwe hoofdredacteur van deze krant, wiens benoeming om streden is. Dit naar aanleiding van een schrijven van de heer Huyskens aan de journalisten van het LD, waar in hij meedeelt, dat hij vanaf maan dag daadwerkelijk hoofdredacteur wenst te zijn en niet wil wachten tot 17 oktober, als het kort geding, aange spannen dor de NVJ, voor de recht bank in Maastrixht dient. Via dit kort geding wil de NVJ, zoals bekend, uitgemaakt zien door de rechter of de benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad wel rechtsgeldig is. De briev van Huyskens. is in tegen spraak met eerdere uitlatingen van hem. waarin hij meedeelde met op drachten te zullen wachten,, totdat het kort geding in Maastricht achter de rug was. Kennelijk gaat .het hem toch te lang duren, voordat hij weet. waar hij aan toe is. Binnenkort al iveer de Wist u dat? Wist u dat DISPEREERT NIET het enige werk Is." waarin ook de geschiedenis van het voor malige NEDERLANDS-INDIË en „DE WEST" uitvoerig wordt beschreven? En dan niet al leen de politieke geschiedenis maar ook die van kerk en zending in deze gebieden! Een ander belangrijk piuspjnt Het vijfde en laatste deel is volledig bijgewerkt en bevat bovendien een uitvoerig alfa betisch register. Dank zij dit register heelt D'S- PEREERT NIET alle eigensi hap pen van een handig naslag werk, dat op elk willekeurig moment onmiddellijk kan wor den geraadpleegd. De vijf de len zijn fraai uitgevoerd in geheel linnen banden op royaal formaat (14 x 22 cm) en voor zien van geplastificeerde stof omslagen in drie-kleurendruk. Elk deel telt gemiddeld 540 pagina's, waarvan ca. lOO blad zijden illustraties op kunst drukpapier. Ondanks deze in drukwekkende omvang is de prijs bijzonder laag. namelijk bij voorintekening slechts f 26.50 per deel. Een ander belangrijk voordeel Is. dat u onmiddellijk bij verschijning over het com plete werk kunt beschikken Htt is ondoenlijk hier een op somming te geven van de tal loze enthousiaste recencies die aan dit werk zijn gewijd. Wij volstaan daarom met het oor deel var) een recensent die wel bij uitstek deskundig mag worden genoemd: „Wij kennen geen geschiede niswerk, dat de weg van on9 volk zó boeiend, zó illustratief en vanuit een zó bewogen positieve overtuiging beschrijft als dit. En in wat een fraaie uitgave! Wie zoekt naar een boeiend en betrouwbaar jour naal van onze vaderlandse his torie, moet dit boek kopen. Hij kan nergens beter terecht." Drs. T. M. GILHUIS, onderwijsdeskundige als u nü intekent! Inderdaad, u kunt maar liefst 30.besparen, als u nü intekent op de ZESDE DRUK. die binnenkort verschijnt van het vermaarde geschiedeniswerk Twintig eeuwen historie van de Nederlanden, door A. en H. ALGRA. Deze splinternieuwe editie zal omstreeks 15 november a.s. weer compleet verschijnen in 5 fraai gebonden delen. Totale omvang ca. 2.700 blz., waarvan 2.200 tekstpagina's en ca. 500 bladzijden illustraties, alles gedrukt op helderwit houtvrij papier. Voorintekenprijs f 26,50 per deel (geldig tot 15 mei '73; daarna f 32,50 per deel). Bij voorintekening geniet u dus een prijsvoordeel van 5 x f 6,f 30,in totaall U kunt bovendien in termijnen betalen tot een minimum van slechts f 13,50 per maand! Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs én de gemakkelijke betalingsregeling. Vul vandaag nog de bestelbon in (in blokletters s v p.) en zendt die zonder postzegel, in open envelop, aan UITGEVERIJ T. WEVER Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel: de zesde druk van ANTWOORDNR. 5 FRANEKER VOORDEELBON DISPEREERT NIET Twintig eeuwen historie van de Nederlanden, door A en H Algra. Compleet in vijf delen Voorintekenprijs f 26.50 per deel. Ik betaal na ontvangst het gehele bedrag ineens/in termijnen van (min. f 13.50) per maand. Naam: Straat. Plaats: Datum-, Doorhalen wat u niet wenst. Meer (brom-)fietsers omgekomen. minder voetgangers DEN HAAG De slijging van liet aantal doden in liet verkeer is vorig jaar tot staan gekomen: in 1971 werden er in ons land 3167 weggebruikers gedood, een jaar tevoren waren dal er 3181. liet aantal gewonden in 1971 is ten opzichte van 1970 echter met zes procent gestegen tot 72.167. Niet in alle groepen van weggebrui kers is het aantal doden vorig jaar niet gestegen: onder de bromfietsers steeg het van 541 tot 601 (61 meer) en onder fietsers van 512 tot 549 37 meer). De stijging van de doden onder de bromfietsers komt vooral voor bij de zestienjarigen (55 doden in 1970, 76 in 1971), onder de fietsers is het aantal slachtoffers aanzienlijk geste gen bij de bejaarden (181 doden van 65 jaar en ouder in 1970, 211 in 1971). Gedaald is het aantal omgekomen voetgangers (53 minder: 609 in 1970, 556 in 1971) en het aantal omgeko men bestuurders en passagiers van personenauto's (32 minder: 1322 in 1970, 1290 in 1971). De daling van het aantal verongelukte voetgangers geldt zowel voor kinderen als bejaarden. Bij elf procent van de dodelijke onge vallen werd bij een of meer van de betrokkenen gebruik van alcoholhou dende drank geconstateerd. Die onge vallen hebben vooral plaats in de nachtelijke uren in de weekeinden. De verdeling van het aantal ongeluk ken over de provincies is als volgt (tussen haakjes de dodelijke ongeval len van 1970): Groningen 144 (111), Friesland 158 (155), Drente 156 (164), Overijssel 236 (252). Gelderland 450 (415), Utrecht 195 (208), Noord-Hol land 450 (465). Zuid-Holland 453 (452). Zeeland 78 (101), Noord-Bra bant 565 (577). Limburg 271 (269), totaal Nederland binnen de bebouwde kom 1.286 (1.319), buiten de bebouw de kom 1.881 (1.862). Meerderheid van de be volking AMSTERDAM Meer dan de helft (53 procent) van het volk vindt de ver hoging van het collegegeld tot duizend gulden per jaar een slechte maarregel. Dit blijkt uit een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en Marktonderzoek (NIPO), die medio vorige maand werd gehouden onder 1.128 mensen vanaf achttien jaar. Van deze tegenstanders vindt 79 procent dat de collegegeldverhoging dan ook niet betaald moet worden; 19 procent zou toch wel willen betalen en twee pro cent heeft geen oordeel. Van alle 1.128 ondervraagden is 44 procent tegen betaling van de omstreden duizend gulden. Daarentegen zegt 48 procent dat er wel betaald moet worden. De overige acht procent heeft geen oordeel daarover. Het blijkt dat onder niet-kerkelijken en onder PvdA- en D'66-stemmers de meeste oppositie bestaat tegen betaling van het verhoogde collegegeld. Van een onzer verslaggevers AALSMEER Grove onvoorzichtigheid en laksheid moet als oorzaak worden genoemd van de tankbreuk in Aalsmeer. Een zwarte golf van 700 ton van de zwaar ste stookolie besmeurde honderden meters sloten en vaarten die pal aan een be scherm natuurgebied en de drinkwaterader de Ringvaart grenzen. Het drainage- systeem van een aantal tuinders en het grondwater lopen ernstig gevaar vervuild te raken. Toen donderdagmorgen de vrijwel geheel gevulde olie tank begon te schuiven en als gold het een vertraagde filmopname in elkaar klap te. wisten omwonenden en de eigenaar van de tank al min stens vier dagen lang dat het mis was. De olietank 'werkte' al een paar dagen en gleed langzaam van de fundering. Pas woensdagavond, toen de situatie plotseling sneller ver slechterde. besloot de eigenaar handelskweker M. C. van Staveren er iets aan te doen. Het duurde overigens tot donderdagmorgen vóór het personeel van de handelskwe kerij gaten in de grond ging graven om te trachten met ijzeren balken de schuivende tank te stutten. 'Dat redden jullie nooit' waarschuwde i) mkweker C. Alderen d.e een bedrijf heeft dan aan de handelskwekerij Van Staveren grenst. Hij kreeg gelijk, want een paar uur daarna begon de olietank plotseling te schui ven. kantelde en brak. Een naast de vallende tank gelegen andere tank werd daarbij geraakt en gekneusd. Minstens vier dagen lang was er gelegenheid geweest voor de eigenaar van de handels kwekerij om dié instanties te bellen, die k la minute mate rieel hadden kunnen sturen om de op barsten staande vol le tank leeg te maken. Ster ker. op honderd meter afstand lag bij het olie- en kolenbe- drijf van de firma Jongbloed een lege tanker die in tijd van een paar uur de olie uit de bedreigde tank had kunnen overnemen In plaats daarvan werd h i t :l -c mi,. veilde taak ÖttderaChat en werd de onvoorzichtigste weg gekozen door te trachten via ijzeren balken een tank met een gewicht van 700 ton olie tegen te houden. Gefatsoeneerd Dit is ongeveer het verhaal van kweker Alderen die het hele drama van het begin af aan zag aankomen. Hij zegt dat hij tien jaar geleden al hoofdschuddend de bouw van de nu gebarsten tank bekeek. De olietank was toen reeds oud en gehavend en werd op het terrein van Van Staveren enigszins gefatsoeneerd en op getrokken. De gemeente Aalsmeer zit al lange tij:l met het bedrijf van de firma Van Staveren in haar nr-üg. Up het lerre.n vau de hanJel.sk wekerij wordt u.i zui vere aardolie, stookolie gemaakt voor tuinderbedrij- ven. De stank die het bedrijf verspreidt heeft al enkele ma len onderwijzers van scholen doen protesteren en ook om wonenden hadden last van hinder. Bovendien werd op het gevaar gewezen van dit bedrijf dat de aardolie heeft opgeslagen in vier tanks van elk zo'n duizend ton dat bij ongelukken de grond van tuinders en de watervoor ziening in gevaar zou kunnen brengen. De gemeente Aals meer zit met een gegroeide situatie die niet een-twee-drie valt op te heffen. Overigens ziet het er niet naar uit dat Van Staveren toestemming krijgt van Aalsmeer, de ge klapte tank weer op te bou wen. Een dikke brei van soms wel meer dan een halve meter olie, heeft na het ongeluk wa tergangen gevuld. Toen de olie uit de gebroken tank golf de werden nabij gelegen kas sen besmeurd met de zwarte brei en drong de olie door de luchtgaten van de kassen, waardoor duizenden bossen ro zen van hei bedrijf van kwe- -r Al.ie« wajiid; loos wer- Aan de andere kant van han delskwekerij Van Staveren woont bloemkweker W. Ouds hoorn die met name beducht is voor het grondwater onder de kassen en de oppervlakte heesters en struiken. Dit grondwater wordt via een ge sloten drainagesysteem gere geld. Maar kan via dit draina gesysteem de olie niet in de grond komen en schadelijk zijn voor de begroeiing?, vraagt Oudshoorn zich af. Kweker Alderen staat voor het probleem dat het water dat hij uit de sloten en vaarten haalde om z'n bloe men te besproeien on bruikbaar is geworden. Hij moet nu een buis slaan om verderop water te halen. De situatie in Aalsmeer is nu ongeveer een Biesbosch in het klein, waar ongeveer twee jaar geleden een tank van de Amercentrale in elkaar klapte. Olieresten zijn daar nog steeds te vinden en de voorspellin gen voor Aalsmeer moeten dan ook ongunstig zijn. Net als destijds bij de ramp in de Biesbosch, zitten pok nu de ii' irpn met de handen "in h i haar In Aalsmeer blijkt men niets te hebben aan de experimen ten die in de Biesbosch zijri toegepast Gisteren modderden wat mannetjes met bezems en houtkrullen rond, om wat oliesliertjes aan de rand van de oliehaard op te ruimen. Een paar tankauto's van Booy's Clean uit Rotterdam trachtten wat olie op te zui gen maar er kwam meer water in de slangen dan oliebrei. Een paar vertegenwoordigers van de genie kwamen kijken of ze iets konden doen maar verdwenen onverrichter zake. Er zal, zo zegt burgemeester L. Brouwer van Aalsmeer, nog een lichter worden ingescha keld die ook olie op moet zuigen en misschien via grijp- kranen zoals destijds in de Biesbosch de olie moeten optakelen. 'Er is hier geen eb en vloed, we hebben de zaak beter onder controle', zegt burgemeester Brouwer. Maar in de Biesbosch werd de olie juist door eb en vloedbewegin gen verspreid en naar de zee afgevoerd. Twee maanden zal het duren voor de oliemassa's zijn opgeruimd, wordt op het gemeentehuis in Aalsmeer -pel i. DEN HAAG Het bestuur van het Konsumenten Kontakt is ernstig ver ontrust over het besluit van de over heid om het Nederlands Intsituut voor Toegepast Huishoudkundig On derzoek in Wageningen op te heffen. Hierdoor valt het enige instituut weg, dat qua doelstelling de mogelijkheid biedt tot consumentenonderzoek. Daardoor ontstaat er een grote leemte in het onderzoek dat nodig is voor de behartiging van de consumentenbelan gen. Het NITHO. verschafte uiterst belangrijk inzicht in de belangrijkste consumentenvraagstukken. Het deed aan vergelijkend warenonderzoek en onderzoek naar huishoudelijke appara ten. Het Konsumenten Kontakt is daa rom van oordeel, dat alles rnoet worden gedaan om te komen tot een nieuwe aanpak van het consumente nonderzoek, nu het NITHO wordt op geheven. ATHENE De Nederlandse M. van K. is door een rechtbank in de Griekse stad Alexandropoulos tto tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens han del in verdovendde middelen. Van K., een 27-jarige elektriciën, is op 7 april van dit jaar gearresteerd. De politie trof toen 24 kilo hasjiesj bij hem aan. Warm weekend Van onze weerkundige medewerker Ook dit weekeinde lijkt heel goed te worden. Het stabiele hogedrukgebied met centrum van 1030 mb boven de Oostzee en uitloper tot de Shetland- eilanden biedt onversneden nazomer- weer met zon en zuidoostelijke wind bij middagtemperaiuren van 17 tot 20 graden. In het Middellandse Zeegebied raakte de natuur haar water wel kwijt: het eiland Rhodos kreeg in een etmaal tijd 146 mm onweersregen. Ook de barbier in Sevilla kreeg ruim voldoen de scheerwater: vrijdagmorgen 46 mm. Dc omkering van de atmosferische verhoudingen icordt ook nog op de Azoren terdege gevoeld door herhaal delijke regens in de afgelopen weken. Horta beleefde met 195 mm zelfs zijn natste september van de laatste dertig jaar en hetzelfde is van toepassing op Funchal op Madeira met 192 mm en Gibraltar met 119 mm normaal 1.1 mm). Zeer ongewoon was ook de 106 mm septemberneerslag van het station in Algerije evenals nu dichter bij huis 148 en 169 mm respectievelijk ran Saragossa en Madrid: eveneens nieuwe records. Daarentegen ving Belfast maar 8 mm septemberregen en Edinburgh 6 mm. Eskdalemuir in Zuid-Schotland boekte met 18 mm zelfs een nieuw 30-jarig droogtere- eind. U ziet wat de langdurige aanwe zigheid van een hogedrukgebied voor de waterhuishouding betekent. Aan de oostkust van Groenland is hel al volop winter. De gemiddelde etmaal- temperatuur van Denmarkshavn op 76''i graad noorderbreedte over sep tember was min 3.1 graad, bij benade ring eenzelfde waarde als De Bilt waarnam in februari 1963. toen wij op schaatsen het IJsselmeer oversta ken van Urk naar Enkhuizen. De verre televisiebeelden (onder an dere een. Russwche en journaalvia DDR-2 worden gespiegeld door een warme luchtlaag: temperatuur boven Nederland en Duitsland op 1500 tn dag en nacht plus 11 a plus 13 graden tegenover boven Siciliëplus 5 gra den C. 8 oktober: Vllssingen: 2.14-14.29: Haringvliet aan de Zeezijde: 3.57-16.13; Rotterdam: 5.0S- 17.07: Schevenlngen: 3.29-15.46: IJmuiden: 4.02-16.19: Den Helder: 8.23-20.51: Harlingen: 10.22-23.01: Delfzijl: 0.19-12.23. 9 oktober: Vllssingen: 2.44-14.59: Haringvliet aan de Zeezijde: 4 27-16 45; Rotterdam: 3.37- 17 41: Scheveningen: 4.00-16.15: IJmuiden- 4 14-16 49: Den Helder: S 52-21 14 Harlingen: 10.53 23-24; Delfzijl 0.49-12.56

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5