TERMIJN SPAREN Fundamentele kritiek op streekplan Plassengebied jouis van Dijk opent prgel-actie Alphen Dentex Nw.-Vennep boekt weer winst Tentoonstelling over Leidse Pieterskerk Kaagse pont in reparatie Dr. Brongersma nam afscheid Burgerlijke stand van Leiden Gouden Lis voor A. J. van der Pompe Ophalen grof vuil Prinses Margriet in Nieuweroord ra Bij woord zonder daad wordt het gebed vrome pose Bijzondere dienst in Geref. kerk 2 (OUW/KWARTET ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 REGIO U s Hervormd Oudshoorn wil halve ton Jon onze correspondent {LPHEN Het bestaan van de Her- tornde wijkgemeente I van Ouds- \oorn en de Gnephoek (zoals de offi- iële benaming luidt) is allesbehalve orgenvrij. Men mag dan over een zrk beschikken die een historisch oontiment is en deswege ook onder escherming staat van Monumenten- torg, van alles wat eraan gebeurt of ebeuren moet komt toch steeds een iortie drukken op deze niet zo grote [roep van de Vrijzinnige modaliteit. In de kerk staat een orgel dat de r; erbiedwaardige leeftijd van tweehon- derd jaar heeft bereikt en prachtig jï «ra toon is, maar deskundigen heb- 5m nu uitgemaakt dat dit prachtige lJ tionumenl over ongeveer twee jaar tnbespeelbaar zal zijn, als niet door ten deskundig restaurateur wordt ni- 'e* egrepen. Dat er bij de zondagse kerkdiensten nog steeds een welluidend stuk mu- iek uitkomt, is te danken aan de iekwame organist, de heer E. Bos, die r: iet er voor over heeft een uur vóór 3e dienst de moeilijke trap omhoog te taan, alle pijpen weer een beetje in vefpe goede stand te duwen en wat bij iej te plakken hier en daar. Het orgel is nd lietmeer wind- en luchtdicht, ook al u bjn alle registers in gesloten toe- ter [tand. Bij de bespeling kleppert het, nat voor een leek wel niet zo opvalt, na- naar toch duidelijk hoorbaar is voor 'r°'keder die enig verstand van orgels :gd ïeeft. 331 Er moet dus wat gaan gebeuren. Dat is ook de mening van Monumenten- he- lorg, die ook toezicht heeft op het orgel dat gebouwd is door N. H. Hess, ten bereoemd orgelbouwer uit Gouda, ik De eerste restauratie werd uitgevoerd «an Lj, 1824, omdat de houtworm had en juisgehouden in het binnenwerk; de ier- wsten waren toen 600. In 1867 rerd een tweede restauratie uitge roerd, kosten 375 en de derde in 1912, toen het leven al duurder werd en w men 1200 moest neertellen. Dit Tegen 1980 urn- Monumentenzorg heeft een bereke- ^n. nlng gemaakt voor een restauratie en gen is daarbij uitgekomen op een bedrag te T3n plm. 100.000 en met een door ,je heer Bos noodzakelijk geachte ex- Na- de tra voorziening kwam men op 120.000. Het departement van C.R.M. heeft dit bedrag echter stellig de eerste jaren niet voor dit doel beschikbaar. Men denkt zelfs dat dit pas tegen 1980 het geval zal zijn. Binnen de Hervormde wijk is nu een werkgroep gevormd, bestaande uit de heren E. Bos (organist), W. J. Post- ima, C. J. van Vliet en J. S. Vroege Jr, die akties op touw gaan eztten voor een restauratie op korte termijn. Men heeft een bedrag van 50.000 nodig, waarmee de restauratie nog beter kan worden uitgevoerd dan voor het bedrag van 120.000 dat Monu mentenzorg meent nodig te hebben. Vrijdagavond start een orgelpijpenak- tie, met een concert door Louis van Dijk op het orgel. De concertgever, die een oud-leerling is van de heer E. Bos, komt dat doen tegen minimale vergoeding. De aktie houdt een ver koop in van orgelpijpen, tegen een bedrag van 25 per pijp. Men ont vangt dan een fraai oud-Hollands, in gotisch schrift opgesteld orgel certifi caat (voorzien van een linosnede van de Oudshoornsekerk) op naam ge steld. gestempeld en ondertekend. De heer Van Vliet is reeds geruime tijd bezig op eigen gelegenheid wat aktie te voeren (o.a. door verkoop van etsen) en heeft al een spaarbankboek je van 8.800 gekweekt. De werk groep hoopt op een goede aanzet vrij dagavond 13 oktober in de Ouds- hoornse kerk, aanvang 8 uur. Van de zijde van het gemeentebestuur zal ook belangstelling worden getoond. ADVERTENTIEJ geen toevallige keus, want onze opdrachtgever heelt ólles voor zijn werkruimten kunnen beoordelen in het TOONCENTRUM VOOR EFFICIENCY #\ASPA-LEIDENNV willerh barentszstraat leiden tel. (01710) 20342* Opleidlngs- en Woon- centrum Nieuweroord-Leiden LEIDEN 8 Geboren Gratia dr v J ten Darn en H J G Galjaard; Jacintha S dr v J lomijn en J Bedijn; Gerard zn v C J Hoek en L Plug: Antoon zn v G F W Dekker en C Vooijs; Esther dr v R T Punselie en M van leeuwen; Marie L J dr v W G Kurnée en G Krassenburg: Anton N zn v W G Furnée en G Krassenburg: Patrick Wzn v P L J de Winter en C C M van den Burg. Overleden: K van Drunen. 15 juni 1906. echtgen van C Smit; A H Dekker. 6 juni 1912, echtgen v H van Bavel; G G de Brum. 5 jan 1907. echtgen v N H Afman: D van Tongeren. 10 mrt 1906. man: 11 van Lierop. 51 aug 1899. man: P A M Riebeek. 14 mei 1889, man; M Wedman. 1 Juni 1892. echtgen i J Bosboom; C T J Slats, 7 sept 1917. echtgen v D van der Bent: M van Donk. 2 okt 1886. man; A C van der Zwam, 15 okt 1898. echtgen v W F de Vroorae: G A Zljerveld, 10 sept 1916. echtgen v A D G Bunnik, J J de Raad, 29 aug 1898. man. LEIDEN 6 okt. Groente- en Fruitveiling. Appelen 58. 63; Duiven 190, 255; Peren 36. 81; Aardappelen 18. 22; Andijvie 2S. 43; Pronkbonen 90. 115; Snijbonen 220. 255; Stambonen 195. 265; Kroten gekookt 70; Groene kool 25; Spitskool 26, 43: Postelein W, 56; Prei 22, 39; Spnazle 75, S7: Spruiten A 84, 94; Spruiten B 83, 87; Tomaten A 630. 6*0; Tomaten B 620, 690: Tomaten C 530. 560; Tomaten CC 310. 350; Uien Middelgrof 32, 37; Winterpeen 18; Witlof 260, 345: Meloenen 80. 160; Bloemkool A (6) 96, 112. Bloemkool B '81 79, 84; Knolselderij 25, 40; Komkommers AAA 41, 42, AA 42, 44 A 37, 38; Komkommers B 27, 32; Komkommers C 19, 20, D 15; Sla A 26. 34; Peterselie 26, 28; Selderij 13, 17. Breierij verhuist naar Kerkrade LEIDEN Enkele honderden mensen uit Leiden en omgeving hebben gistermiddag in de burgerzaal van het stadhuis afscheid genomen van de Heer A. J. van der Pompe als directeur van de Volksuniversi teit K. en O. Wegens zijn grote verdiensten voor de ontwikkeling en de stimulering van het kulturele leven in Zuid-Holland en voor de Leidse regio in het bijzonder, rijkte de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Vrolijk, hem bij deze gelegenheid De Gouden Lis uit. Deze onderscheiding werd hierbij sinds 1962 voor de negende maal uitgereikt en is bestemd voor personen, die zich jegens de pro vincie uid-Holland bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Namens het bestuur van de Volksuniversi teit werd de scheidende directeur de K. en O.-penning uitgereikt. ALKEMADE Er is terecht zeer veel publikatie geweest over het streekplan Plassengebied. Een vervolg vond men donderdagavond in het dorpshuis de Alkeburcht te Roelofa- rendsvet}n waar men voor de hearing stoelen te kort kwam. De inleiding werd verzorgd door de voorzitters van de subcommissies. De voorzitter van de sociale commis sie de heer J. A. Markx uit Woubrug- ge, vond het voor ontwerp streekplan een onaanvaardbaar stuk. Hij vond de 1 Vz pet. groei die de gemeenten is toegestaan te weinig en critiseerde de mogelijkheden voor werkgelegenheid alsmede de plannen die een verplaat sing van de conservenindustrie voor staan. Rijnland beoogt een inkrimping van woonschepen waarvoor alleen reeds plm. 600 huizen nodig zijn. Enigszins positief zou de agrarische commissie nog kunnen zijn, aldus de LEIDEN Gistermiddag gaf prof. dr. L. D. Brongersma zijn afscheids college in het collegegebouw bij de Gorlaeus Laboratoria aan de Wasse- naarseweg. Prof. Brongersma, die di- rekteur was van het museum voor Natuurlijke- Historie en buitengewoon hoogleraar in de systematische dier kunde aan de universiteit van Leiden, gaat met ingang van 15 oktober met emeritaat. Honderden genodigden, on der wie staatssecretaris Vonhoff CRM en hoogwaardigheidsbekleders van Landmacht en Marine, waren in de grote collegezaal om het met humor doorspekte college van de scheidende hoogleraar aan te horen. Na de drie kwartier durende voor dracht nam de staatssecretaris het woord. Hij roemde de hoogleraar van wege diens strijdvaardigheid en als een man met wie hij steeds nuttige contacten had onderhouden. Hij speld de hem de versierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw op. Om vier uur was er een drukke receptie in de kantine van het collegegebouw. ADVERTENTIE AU! VERZEKERINGEN («JJ( PENSIOEN-ADVISEURS. Firma J. GR0ENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM - SEDERT 1931 ALLEEN EEN GOEDE AUTO-POLIS IS GOED GENOEG VOOR U. Autofinancieringen. Rotlerdom-3 - Postbus 1857 Cloes de Vrteselaon 177 Tel. 23.17.36 - 23.89.63 iheer KI. Uit den Bogaart als de veehouderijbedrijven niet naar het tweede plan verschoven werden. Hij was meer geporteerd voor een combi natie boerenbedrijf en recreatie De heer Schilbeek was de tolk van de planologische commissie. Hij was voor openheid van de natuur maar was van mening dat de eisen van de bevolking niet verwaarloosd mochten worden. N. J. Verhaar, waarnemend voorzitter van recreatie-commissie, was dankbaar voor de verkregen verlenging voor de vaststelling van het plan. Het creëren van 300 ha recreatiepias ten koste van cultuurgrond had zijn instemming niet. Wel kon men bij hem een pleidooi beluisteren ten gunste van de oeverrecreanten en de sportvissers. A. M. v.d. Geest bepleitte ruimere woningbouw voor de kleinere woonge bieden. J. S. Wagenaar, wethouder van Alkemade, onderschreef de nood zaak van verruiming van de onder wijsmogelijkheden. De heer Kolen was tegen bouw van z.g. tweede woningen. Adrie Verweij kantte zich tegen vermindering van agrarische bedrijven. C. D. v.d. Geest vond vergroting van het waterareaal overbodig en was van mening dat in het plan recreatie voor de eigen be volking over het hoofd was gezien Namens de Rijnlandse Molenstichting concludee-de de lieer Stroek dat de molens aan het water moeten staan en niet zoals in deze plannen in het water. De heer Hydra uit Langeraar Jeugdvoorstelling LJA LEIDEN Op 11 oktober organiseert de L. J. A. in het L. A. K.-theater, Le vendaal, Leiden een jeugdvoorstelling van de Kinderoperettegroep 'Maske- rette' o.l.v. mevr. Stam. De musical heet 'Lees met ons mee' en staat in het teken van de Kinderboekenweek. De musical begint om 7 uur 's avonds. Het is geschikt voor kinderen vanaf 5 jaar. LEIDEN Op maandag 8 oktober \vordl in Jc volgende straten grof vuil opgehaald; Oude Herengracht. Ververstraat. Zijlstraat, Oost- en West Havenstraat, Dwars Haven straat, Verversplein. Haven. Havenkade, Kal kmarkt. Kijfgracht. Minncbroersgracht. Zuidsingel, Herengracht Korte en Lange L»ngestraat. Nwe. Waardstraat. Oosterkerk straat. Waardkerkplein en steeg. Waard- Kcht, Oranjegracht. Kaarsemakerstraat. yerstraat. Weverstraat. V'estestraat, Groe- [itstcgcn, Uiterstegracht. Kerksteeg. Brees- 'faat. Langebrug. Ketelboelersteeg. School- stceg. Wolsteeg, Gangetje. Botermarkt. Vls- ™arki, Stadhuisplein, Koornbrugsteeg. Jwarskoombrugsteeg. Maarsmansteeg, Man- «makersteeg. Vrouwensteeg, Boommark Aalmarkt. Nieuwe Rijn. den Burcht. Burcht- tl«g. Nieuwstraat. Hartesteeg. Beschuit- Moriaansteeg. Hooglandsekerkgracht. Aoppenhlnksteeg. Mooglandskcrkkoorsteeg. Middelweg. Oude Rijn. Hoogstraat. Kaas markt. Hooigracht. St. Pancrassteee. van Briessenstraat, Middelstegracht, op dinsdag 10 oktober; «eterwoudsesirtgcl (van Lammenschansweg '°t Hoge Rijndijk), v.d. Brandclerkade. Du- neuxstraai. T Siegenbeekstraat. Roodenbur- Wrstraat. de Mev van Streefkerkstraat. Co- Oflsiraat. de Ridderstraat. Thorbeckestraat. «asstraat. de Laat de Kanterstraat. Crones- «tnkade, p. j. Blokstraat. Frulnlaan. de Jj'jselaarstraat. Kernstraat. Verdamstraat. Korovaarstraat. Plantsoen. 4c Binnevest- geacht. RijnstraatKraaicrstraat. 2e en 3e „v*nstraat. le- -e cn 3c Gortestraat. Gcrc- geacht. Levendaal. Oranjeboomstraat. Cath- eijnenstraat. Barbarasteeu. Si. Jorisstceg. •KoeitcMecg. Nwe- Brugsteeg, Wiclntakersteeg. nogewoerd. Watersteeg. Plantage, lltr Veer 'Mrstraat LEIDEN Door het onthullen van een plaquette heeft prinses Margriet gistermiddag het nieuwe woon- en opleidingscentrum Nieuweroord van het Academisch Ziekenhuis officieel opengesteld. Bij deze ge legenheid bevonden zich in het gebouw aan de Rijnsburgenveg tal van genodigden waaronder de burge meester en echtgenote, mevrouw Wevels en de heer Jongsma, respectievelijk oud-directrice en oud-di recteur-geneesheer van het A.Z. Na de openingshandeling werd de prinses door het gebouw rondgeleid. In de bibliotheek maakte zij kennis met leerlingen van verschillende opleidingen en met de bewoners raad van het centrum NIEUVV-VENNEP De Dentex B.V., waarvan het hoofdbedrijf is gevestigd te Nieuw-Vennep, zal de breierij overbrengen naar de hypermoderne fabriek in Kerk rade, waarin al een belangrijk deel van het bedrijf is onderge bracht. De Dentex produceert kantstoffen voor de lingerie, foun dations, blouses- en japonindus trie. Er zijn ongeveer tweehon derd werknemers bij betrokken, waarvan honderdenvijf in Nieuw- Vennep. Het zojuist beëindigde boekjara ver toont een veel beter beeld dan het voorgaande jaar. Er werd een sterke omzetstijging bereikt (ongeveer 40 pet.). De Dentex exporteert naar zes tig landen, wat ongeveer 70 pet. van de totale omzet betekent. Om de concurrentie en de steeds voortgaande loonkostenstijgingen liet hoofd te kunnen bieden gaat Dentex haar reorganisatie voltooien door de rest van de breierij uit Nieuw-Vennep (monsterfabriek en bovenkleding- unit) over te brengen naar Kerkrade, waardoor edgrootst mogelijke effi ciency wordt verkregen. Door deze maatregel kunnen enkele afdelingen die nog in verschillende gebouwen te Nieuw-Vennep zijn on dprgebracht in het moderne hoofdge bouw in Nieuw-Vennep wordjen gecen traliseerd. Dr-7c efficiencv-maatregel heeft be trekking op 29 werknemers, waarvan ongeveer de helft in de gelegenheid zal «orden gesteld met steun van het bedrijf naar Kerkrade te verhuizen. De resterende personeelsleden zullen afvloeien. Gistermiddag werd dit tij dens een bijeenkomst door de direktie meegedeeld. Kontakt is opgenomen met de vakbonden, waarmee een af vloeiingsregeling volgens de geldende normen wordt opgesteld. 'Wij zijn onze moeilijkheden te bo ven', aldus direkteur Hom. 'Vorig jaar moesten wij een werktijdverkor ting instellen, waaruit wel bleek dat wij géén winst maakten. Nu maken wij wèl winst en wij willen daarmee doorgaan. Volgend jaar verwachten wij een loonkostenstijging van 435.000. W ij moeten streven naar een zo efficiënt mogelijk bedrijf'. (ADVERTENTIE) v. d. Wiel kijkt u in de poppetjes van uw ogen Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dèn pas naar z'n werkplaats.'Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te geven, en er goed uit te zien! v. d. Wiel weet er het fijne van van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. beklemtoonde het belang van de tuin ders en bloemisterijbedrijven voor de economie van de dorpskernen. Als afgevaardigde van het provinciaal bestuur werd het ontwerpplan plas sengebied verdedigd door de heer En gelsman. Hij stelde dat het plan niet dictatoriaal is, maar dat de bevolking op een democratische manier haar inbreng heeft. Afdeling jubileert LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Ver. van Sui kerzieken bestaat 25 jaar. Zij telt 700 leden. Vrijdagavond half acht is er een feest in Den Burcht met Sempre Avanti en Jong en Jolig. Kamervragen over huurharmonisatie LEIDEN Het PSP-kamerlid A. G. van der Spek heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gevraagd om een garantie, dat hij de gemeente Leiden en de woning bouwverenigingen niet zal verplichten de huurverhoging in het kader van de huurharmonisatie met terugwerkende kracht (tot 1 april) in te voeren. Ook vraagt het kamerlid of de late invoe ring van de huurharmonisatie in Lei den nog problemen oplevert voor die genen, die huursubsidie kunnen aan vragen. In dit verband wordt de mi nister gewezen op de tv-spots, waarin duidelijk wordt gesteld dat verzoeken hieromtrent voor 1 oktober moeten worden ingediend. RIJNSBURG Voor de vijfentwin tigste keer hield de afdeling Zuid- Holland Noord van de Gereformeerde Vrouwenbond haar jaarlijkse Provin ciale Dag. Ditmaal in het kerkelijk centrum Immanuelkerk te Rijnsburg. Deze provinciale afdeling omvat 86 plaatselijke gespreksgroepen. Ruim 350 leden hadden gehoor gege ven aan de oproep van het provinciaal bestuur voor deze dag, die als belan grijkste onderwerp had 'Onze Godser varing'. Dit onderwerp werd 's mor gens ingeleid door Ds. P. Riemersma, gereformeerd predikant te Rotterdam. De dag werd geopend met een toe spraak van de presidente, mevrouw C. Boer-van der Perk, te Alphen aan den Rijn, die als thema koos 'Weest zicht baar', liet oktober (mislmaand) thema van Veilig Verkeer Nederland. De leden werden ook door middel van folders gewezen op het grote belang van goede verkeersbeveiliging. Zij deed een beroep op de Christelijke politici grote aandacht te schenken aan deze eis van naastenliefde. Van tevoren hadden reeds zevenge spreksgroepen zich met een deelon derwerp van het thema beziggehou den. Vele gesprekken hadden zich toe gespitst op de meest persoonlijke ont moeting met God: het gebed. In de lunchpauze werden ook vele schriftelijke vragen ingediend, die 's middags uitvoerig aan de orde kwa men in de behandeling door een fo rum. Bidden er leven, deze moeten elkaar illustreren. Wanneer het woord niet wordt geconcretiseerd in de daad. de graderen we het gebed tot een vrome pose. Vermelding verdient nog de medewer king van deheer P. van Kruistum, organist van de Geref. Kerk te Rijns burg. Alsook die van Nel Haverkamp- Kars uit Den Haag, die enkele van haar eigen gedichten voorlas. KOUDEKERK Geboren: Dennis W zn van Van Leeuwen J A en van Uithol J J; Bernardus G zn van Houtman G J P en van Van Veen E J. Gehuwd: Donkersloot L G en van Van Koelen W. LEIDEN Tot 27 oktober herbergt het Gemeente-archief van de Boisotka- de een tentoonstelling van archief stukken over de Pieterskerk in Lei den die de laatste tijd in het nieuws is gekomen doordat de hervormde gemeente zich van haar heeft afge wend. Dit jaar is het precies vierhon derd jaar geleden, dat de kerk van rooms-katholiek hervormd werd. Nu is zij 'afgestoten' aan het rijk. De Herv. gemeente heeft haar niet meer nodig en bovendien zou zij het onder houd niet meer kunnen opbrengen. Er was nog een reden voor het Ar chief om deze tentoonstelling te ar rangeren: 800 jaar geleden werd hier een kapel gesticht. De expositie bevat archiefstukken, tekeningen en foto's Het Gemeente-Archief kreeg de mede werking van het ardhief van de Her en met vrijdag van 9 tot 12 en van 2 De openingstijden zijn: maandag tot DE KAAG Het Kaagse pont zal wegens reparatiewerkzaamheden met ingang van dinsdag 10 oktober voor de duur van 3 weken buiten gebruik worden gesteld. De veerdienst zai in die periode wor den onderhouden met de kleinere re servepont. Vrachtauto's zullen dan i.iet overgezet kunnen worden. KATWIJK De morgendienst in de Geref. Vredeskerk zondag 8 oktober half tien zal een cantatedienst zijn. Aan deze dienst zal muzikale mede werking worden verleend door het Geref. Kerkkoor te Oegstgcest o.l.v. de heer B. Tobé, een koperkwarlet bestaande uit K. Mark. Th. Tobé (trompet). P. Buysc, II. Mcfjer (trom bone) en de organist Jac. Roosendaal. Uitgevoerd worden de cantate 'Lobe den Herren' van Helmut Walcha ('Lof zij de Heer'-Gezang 102 uit de bundel 119 Gezangen). Voorganger is de plaatselijke predikant ds. R. de Vries, die zal preken over: 'Lof van Abra hams kinderen'. De dienst werd voorbereid door de commissie voor bijzondere diensten Katwijk aan Zee/Katwijk aan den Rijn. vormde gemeente en van het Stedelijk museum. en op de donderdagen 12, 19 en 26 oktober ook 's avonds van half 8 tot 10 uur. Bovendien dinsdag 17 oktober van half 8 tot 10 uur 's avonds. Tot 27 oktober dus. Rioleringsplan oude Nieuwveenseweg N'IEUWVEEN Van de Ned. Heide Mij. is ontvangen het basisriolerings- plan Oude Nieuwveenseweg, waarin opgenomen het dempen van de sloot- gedeelten aan de zuidzijde van deze weg en de aanleg van een voetpad op de gedempte slootgedeelten. Op dit basisriool ter lengte van 1220 meter, dat loopt van de Kattenbrug tot aan de A. H. Kooistrastraat, zal in eerste instantie worden aangesloten de gehe le bebouwing aan de zuidzijde van de Oude Nieuwveenseweg. De totale kos ten van dit plan worden begroot op 332.000. De kosten van het onder grondse maken van het bovennet, als mede van de daaraan verbonden wijzi ging van de straatverlichting zullen 108.730 bedragen. (ADVERTENTIE) P De ideale parkeerplaats voor uw termijnspaargelden (veilig en met hoge rente) LEIDSE SPAARBANK V V

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3