Stap in de spaarveek even bij ons binnen Tienduizenden geesteszieken en kinderen de dood ingejaagd REPRESENTATIEVE SECRETARESSE auto kent rang Aan de men de Raiffeisenbank m Boerenleenbank rrico Hitier staakte in 1941 euthanasie-acties uit vrees voor binnenlandse onrust N.V. De Christelijke Pers BOUW/KWARTET ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 BINNENLAND T17/K17 ADVERTENTIE •7 Amsterdam J. A. U. Stierhout ADVERTENTIE Binnenkort is het weerSpaarweek. Vanaf 23 tot en met 27 oktober, met nog een extra dag op maandag 30 oktober (Wereldspaardag). Zes dagen in het teken van sparen bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank, waar bijna half Nederland al spaart. Dat zijn zes miljoen mensen, die sparen volgens hun eigen wensen en mogelijkheden. Omdat zij konden kiezen uit 8 verschillende spaar- mogelijkheden. Een voorbeeld om na te volgen. Stap daarom in de Spaarweek (of op Wereldspaardag) even binnen bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank. Met 3000 vestigingen in Nederland is er altijd wel een bij u in de buurt. sparen doet u bij de Onder deze titel werd 28 september in de rubriek 'men schrijft ons' de uit spraak van kardinaal^ Seper: 'Niet do de bijbel, maar levende paus bepaalt het geloof' wel eenzijdig aangevallen. De geachte inzender concludeert: 'dus is de r.k. kerk inderdaad de antichrist'. Dit is onbijbels uitge drukt. Want een kerk is een familie, een kudde, bestaande uit goede en slechte schapen. En hieruit komt de antichrist voort. Paulus spreekt in 2 Thess. van de 'man' der goddeloos heid, het 'kind' der verdoeming, dat zich bij de afval aan het einde der tijden neerzet in de Tempel. Welnu, we zien de teltenen die het einde der tijden markeren, de algeme ne afval en de tempel bij uitstek is het Vaticaan. Het zal in deze protes tantse krant vreemd aandoen dat een katholiek dit zegt. De kerk-Rome is sinds de dood van Johannes XXIII schismatiek en in ketterij vervallen en de wettige voortzetting bevindt zich 'in de woestijn', d.i. in de ver smading, in het verborgene. Ik ver wijs gaarne naar het grote, geïllus treerde artikel in Trouw/Kwartet van 16 november 1971 over paus Clemens XV, dat in Frankrijk en Duitsland in grote oplagen verspreid wordt (Het geen een hommage voor Trouw/Kwar tet betekent). Protestanten, waar blijft nu uw protest tegen dit verwor den Rome? Maar luistert tevens naar de, door de opperste Herder aange stelde goede herder der kudde, de voor God wettige opvolger van paus Johannes: Clemens XV. de bank voor iedereen 3000 vestigingen door Huub Elzerman AMSTERDAM 'Reichsleiter Bouhler en dr. med. Brandt zijn met de verantwoordelijkheid belast de bevoegdheden van de betrokken artsen zodanig uit te breiden dat naar menselijke maatstaven onge neeslijk zieken na een kritische beoordeling van hun ziektetoe stand de genadedood kan worden gegeven'. Dit door Hitier persoonlijk geschreven briefje betekende op 1 sep tember 1939 het startsein voor de moord op vele duizenden volwassen geesteszieken, lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen en zogenaamde onproduktieve concentratiekampbewoners en buiten landse dwangarbeiders. mige adviseurs, nooit een euthanasie wet heeft willen uitvaardigen. Zijn vrees voor buiten- en binnenlandse reacties weerhield hem van een wette lijke regeling. De promovendus be twijfelt overigens of het doden van ongeneeslijk geestelijk zieke kinderen in Duitsland tot binnenlandse onrust zou hebben geleid. Veleouders, art sen en verplegenden hadden een posi tieve instelling ten - aanzien van de kinder-euthanasie. En een wettelijke regeling zou de verantwoordelijkheid voor een deel van hen afnemen. Van een verslaggever DEN HAAG Aan de auto kent men de man en zijn status. Dat geldt met name voor dienstauto's. Minister Udink heeft de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de 'normen' voor de aankoop van dienstauto's. Uit het smakelijk overzicht blijkt dat er rangen en standen zijn. Voor militairen zijn vijf prijsklassen voor dienstauto's in gebruik: hoe hoger de rang, hoe duurder de wagen. De chefs van marinestaf, generale staf of luchtmachtstaf en de voor- H zitter van het comité verenigde chefs van staven komen in aanmer king voor dienstauto's met een maximale cataloguswaarde van 21.500,(Deze heren zitten dan dicht in de buurt van staatssecreta rissen. wier dienstauto maximaal 25.000,mag kosten. Ministers springen er uit met een maximale waarde van 38.000, Terug naar de officieren. Vice admiraals en luitenant-generaals mogen rijden in auto's tot 15.000,Schout bij nacht, gene- erïdact!» behoudt zich het recht voor om r opname lu deze rubriek ontvangen me- iKiDitingen verkort weer te geven. Bij ibUkatie wordt met dc naain van de under ondertekend. Brieven kunnen wor- tn gezonden aan dc lieer Joh. C. Francken. trtiaris van dc lioofdrcdackle van Trouw- nrtct, Postbus S59. Amsterdam. liet stilgezeten o het kommentaar van zaterdag 23 ept. werd betreurd dat de politieke artijen zich niet hebben uitgespro- eb over de stellingname van het Dterkerkelijk Vredesberaad (IKV) met betrekking tot de Vredesweek. Dat zou als het helemaal waar was, inderdaad erg jammer zijn, want wat MIKV zegt over het Vredesweekthe- ma 'de macht van Europa' is zeer tóngrijk en behartenswaardig. De 'PR heeft zich echter, zelfs al voor- i' het IKV zijn standpunt naar bui en had gebracht, uitdrukkelijk over etzelfde uitgesproken in een stelling- ime, geheel in de geest van het (Vsluk, die op grote schaal is ver- ireid en ook in de partijkrant is fgedrukt. Verder doen de op de voor- ond tredende figuren van de partij dere avond van de Vredesweek hun Est ditzelfde standpunt op bijeen- imsten naar voren te brengen. De PR is blijkbaar niet machtig genoeg m de aandacht van de hoofdreaktie kunnen trekken, maar zij heeft op t punt zeker niet stilgezeten. imsterdam Fokke Goudswaard ij - U (3) an de heer G. Knotters leer ik dat voortaan niet over de U-barrière aar over de U-jij- of de jij-U-barriè- e moet spreken. Hij schijnt mijn ledestander in zijn bezwaren tegen eze ongelijkheid in onze samenle- ing, maar bij de vraag hoe er van af komen gaan onze wegen uiteen. Ik iu hem kunnen vragen of hij zijn rouw soms niet 'hogelijk waardeert' fn toch tutoyeert), maar natuurlijk egrijp ik zijn bezwaar tegen te ge- takkelijk gejij en gejou. kke Jager maakt ergens de fijnzinni- f opmerking dat je, om iemand met i] te mogen aanspreken, eerst voor em gebeden moet hebben. Om ande- r redenen geldt m.i. hetzelfde bij het inspreken met U. Natuurlijk vér- rmt onze taal bij verlies van de U- orm, maar de communicatie zal vér eteren mits we vrijwillig het Engel- e en Hebreeuwse voorbeeld willen ol?en. Jij is de vorm van het direct- enselijk contact, wapen tegen ver- teemding. r is m.i. maar één weg om tot nderlinge gelijkheid te komen: geiei- elijk en eenzijdig ontwapenen (of raal-majoor, commandeur, brigade generaal en commodore vallen in categorie c: auto's tot 12.300, Kapiteins ter zee, resp. kolonels vallen in groep d: auto's tol een waarde van 10.600,In dc laag ste groep (auto's tot een waarde van 9.400) zitten dienstfunctiona- rissen die uit hoofde van hun functie moeten beschikken over een dienstauto. Tegenover de vijfklassige schaal voor militairen staat een zcvenklassige schaal voor ambtena ren. De laagste prijsklasse 6.100,is bestemd voor lagere ambtenaren wier ambtsgebied niet groter is dan een provincie. De aard van de werkzaamheden van de gebruiker kan er overigens toe nopen tot 7.000,tc gaan. Ambtenaren die een gebied bestrij ken dat groter is dan een provin cie kunnen dienstauto's krijgen tot f 7.500,Secretarissen-generaal en directeuren-generaal rijden in auto's tot 15.000,De schaal eindigt bij de reeds genoemde mi nisters. wil iemand ontkennen dat we de ongelijkheid als wapen hanteren?). Dat hoeft niet steeds absoluut weer loos, effectiever is: ons oefenen in absolute wederkerigheid, zo men wil: als vorm van geweldloze weerbaar heid. Wie doet mee'' Baarn Dies Heitmcijer Antichrist De Nederlandse huisarts J. Menges heeft Hitiers beschikking nog eens afgedrukt op de voorkant van zijn proefschrift 'Euthanasie in het derde rijk"). In dit proefschrift beschrijft dr. Men ges het droeve lot van de 'nutteloze eters', die ingevolge het principe 'wie niet werkt, zal niet eten' met injec ties, overdoseringen slaaptabletten, door vergassing of uithongering om het leven werden gebracht. Dr. Men ges is gisteren op het proefschrift 'Euthanasie in het Derde rijk' aan de universiteit van Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de sociale weten schappen. De auteur, die toegang heeft gekregen tot dossiers die voor niet-ingewijden tot dusverre gesloten waren, is enkele jaren geleden bij wijze van hobby aan zijn geschiedkun dige onderzoekingen begonnn. Hij is een vain de weinigen die over dit onderwerp hebben gepubliceerd. De euthanasie-acties niet te verwar ren met de massa-moorden in de ver nietigingskampen hebben geduurd van 1 september 1939 tot 1 augustus 1941. Het aantal slachtoffers van deze acties wordt geschat op 60 k 100.000. In dit verband herinnert dr. Menges aan de vuistregel, die ooit door Hit ler's kanselarij werd opgesteld. Vol gens deze regel stonden er op de duizend gezonde Duitsers tien onder medische behandeling en waren er vijf voortdurend gehospitaliseerd. Van de laatste vijf was er één kandidaat voor de 'genadedood'. Achteraf is niet meer na te gaan of er precies volgens deze vuistregel is gewerkt. Een feit blijft wel dat er op een bevolking van zestig miljoen inderdaad zestigduiz nd slachtoffers zijn gemaakt. Al in zijn voorwoord maakt de pro movendus bezwaar tegen, het gebruik van de term 'euthanasie' Euthanasie veronderstelt immers een handeling, die verlichting of voorkoming van lijden tot gevolg heeft. En zelfs wan neer de stervende patiënt zijn arts om levensbeëindiging vraagt gaat hij uit van een vertrouwensrelatie. Bij de Nazi-euthanasie bestond dit alles niet. Naar de belangen van de patiënt werd niet gevraagd en van openheid was geen sprake: schijnorganisaties, het gebruik van valse namen, het schrij ven van walgelijk hypocriete troost brieven en misleiding van de behan delende artsen legden vanaf het begin een sluier van bedrog over de zaak. Snel en doeltreffend Na de uitspraak van Hitier tegenover enkele vertrouwelingen dat het ge wenst was geesteszieken te doden en dat er een 'onbureaucratische oplos sing' moest komen, is er snel en doeltreffend gewerkt. Na de oprich ting van de geheime organisatie 'T4', Ervaring gebruikt bij moord op joden bemand met medewerkers van de kan selarij vain de Fithrer en het rijflesmi- nisterie van binnenlandse zaken, werd de schijnorganisatie 'Reichsarbeitsge- mednschiaft Heil- umd Pflegeanstalten' in het leven geroepen. Vervolgens werden aan alle Duitse psychiatrische inrichtingen en klinie ken registratieformulieren gestuurd. In deze invulformulieren, die snel naar Berlijn moesten worden terugge zonden, werd behalve naar de aard van de ziekte en de duur van de verpleging etc. met name gevraagd naar de arbeidsprestatie van de be trokken patiënt. Tragische fout Veel artsen maakten vooral in de beginfase de tragische fout de arbeids prestatie van hun patiënten zo laag mogelijk te schatten. Ze meenden ten onrechte dat de arbeidsprestatie aan de orde kwam in verband met een toekomstige verplichte tewerkstelling. Een aantal patiënten is zo onbedoeld slachtofer geworden, want juist debe 'onproduktieven' werden in Berlijn op basis van de registratieformulieren de dood in gejaagd. Ze werden zonder voorkennis van de familie overge plaatst naar psvch'atrische inrichtin gen in Brandenburg, Sonnenstein, Hartheim en Grafeneck. Aaleen inge wijden wisten dat deze inrichtingen waren voorzien van vergassingsinstal laties. Volgens ruwe schattingen was de helft van de gedode patiënten schizo freen, een kwart zwakzinnig en leed een tiende deel aan epilepsie. 'Later zal blijken, dat veel slachtoffers zowel in psychiatrisch als in sociaal opzicht nog een bevredigend, soms zelf geluk kig leven leidden', aldus dr. Menges. Hitler's rassenleer liet voor dit soort argumenten geen ruimte. Het uit ras- senoogpunt minderwaardige diende volgens hem in overeenstemming met de harde wetten van de natuur uitge roeid te worden. Zijn grote obsessie en die van zijn consorten was, dat het midnerwaardige het uit rassen- oogpunt waardevolle overheerst en dat die ontwikkeling steeds door gaat in het voordeel van het minder waardige. Behalve rassenbiologische overwegingen, die door de Duitse pro paganda kwistig werden rondge strooid, speelde ongetwijfeld de be hoefte aan ziekenhuizen en medisch personeel ten behoeve van het Duitse Dr. J. Menges leger een belangrijke rol. In de bos sen bij Danzig werden bijvoorbeeld in november '39 twaalfhonderd geestes zieken door nekschoten omgebracht, omdat ze plaats moesten maken voor gewonde militairen. Kinderen In zijn proefschrift wijdt dr. Menges een apart hoofdstuk aan de moord op gehandicapte kinderen. Sinds augus tus '39 waren de Duitse vroedvrouwen verplicht om bij de geboorte van een kind aangifte te doen van afwijkingen als mongolisme, idiotie, misvormingen (ook waterhoofden), verlammingen etc. Op basis van het aangifteformu lier werd in Berlijn door de 'Reichs- ausschuss' een organisatie die nauw verwant was aan de 'T4' beslist of het kind al dan niet voor 'behandeling' in aanmerking kwam. Evenals bij 'T4' spraken sympathise rende artsen op grond van de regi stratieformulieren het doodvonnis uit. Een ambtenaar-arts, die zelf niet wist of behoorde te weten wat er met het kind zou gaan gebeuren, bood vervolgens de ouders opname van hun kind in een 'kinderkliniek' aan. Pressie was meestal niet nodig, omdat de ouders de mogelijkheid van behandeling veelal dankbaar aan vaardden. Injecties De wijze waarop de kinderen, meestal enkele weken na deopname, werden gedood, was even geraffineerd als een voudig. Veelal ontvingen de kleinen enkele malen daags een dosis luminal en werd de 'behandeling' afgerond met een morf in e-in jecti ewaaraan een sterk kalmerend middel was toe gevoegd. Na twee tot drie dagen ging het slapende kind gewoonlijk dood. Naar schatting zijn door de 'Reichs- asusschuss' haar aktiviteiten gingen tot april 1045 door! drie k vijfdui zend kinderen om het leven gebracht. De verantwoordelijke man in Berlijn (ook voor de 'T4'-acties) dr. K. Brandt, een van de lijfartsen van Hitler, is na de oorlog door de Ameri kanen opgehangen. Geen wet Lr. Menges tekent hierbij aan dat Hitier, ondanks aandringen van som- Daarentegen leidde het doden van geesteszieke volwassenen wel degelijk tot binnenlandse onrust. Deze onrust werd ingeleid door in vele Duitse kranten geplaatste rouwadvertenties met een aantal nauwelijks bekende gemeenten als Hadamar, Hartheim of Pirna als plaats van overlijden. Bo vendien maakte de afdeling 'troost brieven' in Berlijn herhaaldelijk fou ten. Als doodsoorzaak werd bijvoor beeld eens een blindedarmontsteking opgegeven, terwijl de familie wist dat de blinde darm bij de betrokken pa tiënt al jaren geleden was verwijderd. De onrust begon pas serieuze vormen aan te nemen toen er vooral van kerkelijke zijde openbare protesten naar voren kwamen. Toen de Engelse luchtmacht in '41 bovendien een pam flet afwierp met als titel '200.000 onbruikbaren' schortte Hitier de eu thanasie-acties op. Hij schijnt vooral beducht te zijn geweest voor de sug gestie dat ook oorlogsgewonden het slachtoffer zouden worden. Volgens dr. Menges is de angst van Hitier voor binnenlandse onrust en aan het front door de buitenlandse propaganda onderschat en onvoldoen de gebruikt. Ervaring 'Buiten de moord op geesteszieken waren er in Polen zoveel gruwelen aan de orde van de dag, dat men voor enkele duizenden Duitsers geen tegen actie kon of wilde voeren', conclu deert hij. Vaststaat volgens dr. Men ges dat de Nazi's van de ervaringen met de actie 'T4' dankbaar gebruik hebben gemaakt bij het organiseren van de vernietigingskampen in Polen. Kampen als Sobibor, Treblinka etc. bleken na de oorlog voor een belang rijk deel te zijn bemand met T4'- personeel. De vertrouwdheid met mas sa-executies was blijkbaar een aanbe veling voor plaatsing in een dergelijk kamp. Dat er tegen het doden van geesteszieken fel werd geprotesteerd en tegen de massa-moord op joden nauwelijks vindt dr. Menges niet zo verwonderlijk. 'Elke Duitser besefte dat hij geestesziek of seniel zou kun nen worden. Elke Duitser besefte ook dat hij nooit vanzelf jood zou wor den'. Euthanasie in het Derde Rijk' door dr. J. Menges. Ultg. De Erven F. Bohn te Haarlem. 181 blz. Prijs ƒ25,-. (Om het proefschrift voor een groter publiek toegankelijk te maken zal er te zijner tijd een pocketboek-editie ver schijnen. In de nu verschenen handels editie zijn alle Duitse citaten onver taald gebleven. Een Duits-talige versie is in voorbereiding). kaas kijken op de Femina niet vergeten... Frico eten ADVERTENTIE zoekt voor haar directie-secretariaat, wegens pensionering van de huidigen, een die de Nederlandse taal beheerst, uitnemend stenogra feert en typt en gevoel heeft voor het systematisch bijhouden van het directie-archief. Zij moet in staat zijn vergaderingen te notuleren. P.G. Onze voorkeur gaat uit naar een medewerkster met ervaring. We denken aan een leeftijd van plm. 40 jaar. Brieven te richten aan de Directie van de Christelijke Pers. Postbus 859, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17