oningnood overheerst het spreekuur van in saneringsbuurt Verpleegsters overbelast: fouten in ziekenhuizen Deel van veiling voor politie en brandweer zorgdheid over meer roeimiddel in veevoer ,G. de Haas: 'Sociaal-medisch wijkcentrum zou oplossing zijn' 'Er is hier altijd lawaai' Kritiek van KvK in Amsterdam op rijksbegroting Onthullend rapport over ziekenhuizen Tekort informatie grootste reden van f gevraagd voor li iwezen Arabieren tfshoudbeurs Eindhoven Portugal zou meer politieke gevangenen dan Rusland hebben Drie vuilovens voor Arnhem Bata ontslaat zestig mensen Plan duikcentrum bij Wemeldinge Kruisverenigingen in Friesland fuseren Raad Valkenburg Vierbaans autoweg E'hoven-Helmond jaar eerder klaar y/KWARTET ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 BINNENLAND K15 r Hanneke Acker rERDAM 'In de jaren van Wibaut en De Miranda, toen we een echt rood stadsbestuur had- Jacht ik: nu gaat het opwaarts, de arbeidersbeweging gaat iets bereiken. Maar wat is er van te- )r) gekomen? Ondanks een links stadsbestuur verkrotten de arbeiderswijken, het woonmilieu daalt '11 aalt. Het is een beleid van 'laat maar waaien sse jk- ialt. 1 da'fltjjn de woorden van de Ara- ;mise huisarts dr. G. de Haas, die aalf jaar zijn praktijk uitoefent Oosterparkbuurt. Door zijn gro- angstelling voor de sociale kant jn beroep, door gesprekken met rten en door het bezoeken van thuis kent hij de Oosterpark- als geen ander: hij kent de an binnen en van huiten. buurtvergaderlng van 29 sep- waar wethouder Lammers hg was, slaakte dr. De Haas zijn ang opgekropte hartekreet: spreekuur lijkt wel een woning- preekuur. De mensen worden erd door hun woonproblemen, in komen ze naar mij toe. Maar i dit niet oplossen', is een gesprek met dr. De Haas duidelijk hoe groot de invloed verwaarlozing van een buurt de bewoners. Het is een aan tegen het beleid van de ge- e, waarin volgens dr. De Haas visie ontbreekt. de Oosterparkbuurt, die wordt eden door de Wibautstraat met kantoor! dossen, bestaan geen lijke plannen. Dat heeft tot ge- dat huiseigenaren (inclusief de nte die eigenaar is van vele n) niets meer aan de woningen ppen omdat er onzekerheid be over de toekomst. 'Er is geen stimulans om verkrotting te nen. Huiseigenaren noch «woners worden opgevoed om lurt leefbaar te houden. Ik ge lat als je een bevolkingsgroep wilt verheffen, de sooiale status wilt verbeteren, je moet beginnen om betere woningen te geven'. Volgens dr. De Haas werkt de situatie zoals die nu is, slordigheid in de hand. 'Als ik ergens binnenkom, slaat de Hooilucht je tegemoet. Trappen huizen zijn niet onderhouden. Alles is even verveloos. Je ziet hier weinig bloemen achter de ramen. De straten zijn vuil, want die worden zelden of nooit geveegd. Kinderen spelen tussen de vuiligheid. Verchrikkelijk onhygië nisch. Als ze spelen, want ruimte is er nergens'. De verkeersregeling in verband met de metro-aanleg door de Wibautstraat is absurd. Door de veel te smalle straten denderen de hele dag (en nacht) auto's voorbij. Het bezoeken van patiënten wordt door de verkeers regeling ernstig bemoeilijkt, maar de artsen moeten de (eens toegezegde) medewerking van het gemeentebe stuur ontberen. Altijd lawaai Overal staan auto's geparkeerd, tot op de hoeken van de straten, zodat over steken een levensgevaarlijke zaak wordt. Kinderen slapen in het lawaai. Ze zeggen dat je aan lawaai went, maar het is zeker schadelijk voor de geestelijke volksgezondheid. Er is hier altijd lawaai. Is het niet van het verkeer, dan is het van radio's of tv's. Zieke kinderen liggen in kamers vol lawaai. In de straten staan files auto's toeterend te wachten op doorgang. Van de onder- of boven buren (er zijn in de Oosterparkbuurt nog veel voor- en achterwoningen) komt lawaai. Geen kind in de Oos terparkbuurt kan ooit écht geluisterd hebben: naar de vogels, of naar het ruisen van de bladeren, of naar het ruisen van de stilte zelf. Ons werk heeft een heel ander karak ter gekregen dan vroeger, toen men veel ziektes nog niet onder de knie had. Aan uitvoerige diagnostiek kom ik nu nog nauwelijks toe. Veel mensen worden doorgestuurd naar een specialist. Over blijft een razend- drukke praktijk. De achtergond van de klachten van de patiënten zijn globaal in te delen in drie grote groepen: problemen in de werksfeer, woonproblemen en problemen op sexueel gebied. Sociale omstandighe den spelen een steeds grotere rol. Het levenstempo is hoog. Mensen raken 'overgeprikkeld'. Iedere indruk zet het zenuwstelsel in hoge werking. Er zijn spanningen, mensen worden ner veus'. Vóór het huis van dr. G. de Haas op de hoek van de Blasiusstraat in de Oosterparkbuurt wordt geïllus treerd wat in zijn spreekkamer blijkt. Het is een straat vol auto's, autolawaai en -stank, nergens een plek je om te spelen, om te wandelen, geen gelegenheid om veilig over te steken, slecht onderhouden veel te kleine woningen en overlast door bedrijfjes. artsen Vereniging (LHV) is zeker wel oog voor zulk soort zaken en ook bij de Maatschappij voor de Genees kunst, maar artsen zijn, als vrije ondernemers, liberalen. Velen zijn gesteld op hun vrijheid en onafhanke lijkheid en zelfs op hun gezag. Het is Hulpt63mS maar een kleine groep die wel wat voelt voor de sociale aspecten. De liberalen in de LHV zijn voor bezuinigingen in de gezondheidszorg. Er is dan ook inderdaad een enorme medische overconsumptie. De andere groep wil naar socialisatie, een natio nale gezondheidszorg. Ik voel het meest voor de tussenweg'. Een oplossing in de problemen in buurten, dus ook problemen voor huis artsen, ziet dr. De Haas in het stich ten van sociaal-medische wijkcentra. Een team van specialisten, huisartsen en maatschappelijk werkers met een gezamenlijke administratie zal effi ciënter de complexe problemen van de patiënten te lijf kunnen gaan. Iets gebeuren moet er voor dr. De Haas in elk geval. 'Kijk m'n vak heeft al mijn liefde, maar toch kanker ik iedere dag. Er zijn zoveel dingen waaraan ik me erger'. Van een verslaggever AMSTERDAM Volgens voorzitter E. .G Stijkel van de Amsterdamse Kamer van Koophandel wordt in de nieuwe rijksbegroting opnieuw het bewijs geleverd, dat de regering de Amsterdamse problematiek over het hoofd ziet en onderschat. 'Wie vanuit Amsterdam de begroting beziet rijzen in 1972 de bij 1672 behorende woor den: Reddeloos, Redeloos, Radeloos naar de lippen', aldus de heer St'jkeL die sprak op een woensdagmiddag ge houden vergadering van de kamer. 'Wij hebben' zo zei de KVK-voorzitter Nederland langzamerhand elk dorp 'moeten constateren dat terwijl in zijn ringweg heeft, de ringweg rond Amsterdam een stad die gezien zijn historisch structuur kampt met een enorm verkeersprobleem pas in 1985 gereed komt. Terwijl Amster dam en het Noordzeekanaalgebied worstelen met een investeringen ver eisend omschakelingsproces is de hoofdstad door de minister van econo mische zaken verder rustig opgeno men in het gebied waarvoor een in vesteringsheffing moet gaan gelden. Ook wees deheer Stijkel er op, dat herhaaldelijk vertragingen werden aangebracht in de uitvoering van het Amsterdam-Rijnkanaal, een verbin ding die sinds jaar en dag was toege zegd'. De 'lamentabele' gang van za ken met het kanaal demonstreerde volgens hem het duidelijkst dat de regering de Amsterdamse situatie on voldoende ernstig neemt. 'Wij zullen ons tot het uiterste in spannen de rampen, die zich voor Amsterdam door gebrek aan begrip van de zijde der rijksoverheid aankon digen, te ontgaan. Ook op het ramp jaar 1672 volgden betere tijden' zo besloot de voorzitter zijn kritiek op de begroting.' onzer verslaggevers IUE Het bestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Dier- Je&unde is bezorgd, dat de toevoeging van groeimiddelen aan 1W zal toenemen, evenals het gebruik van geneesmiddelen, die «onbekende afbraakprodukten bevatten. %rzi jitter van de maatschappij, H. Riessen heeft gisteren op het igres in Zwolle gepleit voor 'itbreiding van de wetgeving __fient. De sluikhandel in antibio- Jg ormoonpreparaten en bepaalde middelen is nu al groter dan ten wordt aangenomen. c 3 er Van Riessen laakte daarom V t beslissing van deze regering i dienst voor de vleeskeuring - et ministerie van volksgezond- ver te brengen naar het depar- LLl I van landbouw. De vleeskeu- S'32 tt is er voor de bescherm'ng pen s volksgezondheid. Ze hoort dus 'evr. huis bij het ministerie van de Set «rit, maar bij het ministerie Las; is voor ,je bescherming van de 9-45 nent, aldus de heer Van Ries- diergeneeskunde in dienst ^B volksgezondheid moet bij de ■Bid een positie hebben, die onaf- is van het ministerie van db "tw. Hij pleitte voor een bewa- bil!van de vleesproduktie, die een onderscheid maakt tussen hulp producent en bescherming van a[ isument Door de organisatori- diei opbouw en de politieke verhou- Hal hebben de producenten een fi4. nvloed op het departement van -"'«cu up uci uepcuueuieni van i kha "uw, aldus de heer Van Riessen. OngeOrgaiUSeerd ZIJ II we 1 ier lat Hij voorzag ook praktische moeilijk heden door de overgang van de vlees keuring naar landbouw. Er zullen al lerlei conflicten ontstaan tussen beide ministeries. De voorzitter van de maatschappij voor diergeneeskunde noemde het gevaarlijk dat invoering van drie wetten op dit gebied zo lang uitblijft. De gewenste wetten zijn: een uitgebreide diereneesmiddelenwet, een tuchtwet en een uitoefenimgswet diergeneeskunde. De onderlinge fat soensregels tussen diergeneeskundi gen, veevoederindustrie en pharma- ceutische industrie zijn niet langer voldoende om het publiek te bescher men tegen onverantwoorde praktijken in de veredelingslandbouw. Een uitge breider wetgeving is bovendien nood zakelijk om de toepassing van groei stoffen, die veel moeilijker zijn aan te tonen dan de huidige hormoonprepa raten tegen te gaan. SM 'e® en verslaggever 1 ERDAM Ongeveer duizend n die in het verleden om ..economische motieven Duits- 'Jn binnengehaald, zijn de afge weken op schandelijke wijze de «publiek uitgezet. Aldus het _ands Palestina Komitee', dat bu ering vraagt te protesteren te- Te eze heksenjacht op Arabieren en derb nzen open te stellen voor uitge- lijk Arabische arbeiders en studen- 0 mite voegt eraan toe dat gezin- v en. worden gerukt, dat vrou- kinderen onverzorgd achter 1 en dan de mannen vaak wor gewezen naar Jordanië en Is- ge tegen de uitdrukkelijke wens lur t betrokkenen in. Gli 3er'| JOVEN Van 20 t/m 29 okto- in de Philips Jubileumhal ch Who ven de 21ste Zuid Neder- Su Beurs gehouden. Deze voorlich- en huishoudbeurs trekt jaar- klep f°'n 120.000 toeschouwers uit 1. 5j Zuid Nederland. J ganisatoren willen het accent Qj meer leggen op het familiebe- inl yandaar dat naar een zo groot nen. J gevarieerdheid is gestreefd 'ls,l on8eveer 200 standhouders, het Eindhovense station loopt nde de beursperiode een specia- .'Un naar de jubileumhal. De p- bovendien vanaf de verschil- Ïbmdhovense invalswegen duide- 'ngegeven. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De kloof tussen de werkende jongeren en de vakbond is voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan informatie van de zijde van de vakbond. Dit valt af te leiden uit een enquête die onder 1710 wer kende jongeren in Eindhoven en om geving is gehouden. De meeste ondervraagden wisten bij het verlaten van de school nauwelijks iets van de vakbond af. Van de wer kende jongeren is 33 procent geen lid van een vakbond vanwege gebrek aan informatie. Bij de meisjes is dit per centage zelfs 40. Niet minder dan 84 procent zei bij het verlaten van de school onvoldoende van de vakbond te hebben afgeweten. Van de vakbondsle den bedraagt dit percentage 79, van de niet-leden 87. Van de 1710 geënquêteerde werkende jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar ls 65 procont geen vak bondslid, 22 procent is wel lid en ongeveer 10 procent weet het niet Van de meisjes is 78 procent geen lid, van de jongens is 29 procent wél lid. Vooral in de bouw en de hout- en timmerlndustrie ligt het percentage jongens dat lid is relatief erg hoog: 54. Naar de mening van 51 procent van de ondervraagden zou de vakbond zich vooral moeten bezighouden met loonoverleg; 45 procent noemde de problemen van de werkende jongeren en 35 procent de inspraak in het bedrijf. Van de geënquêteerden is 88 procent nooit op een vakbondsverga dering geweest. De enquête werd gehouden op initia tief van de Katholieke werkende jon geren (KWJ); de gegevens werden verwerkt door de Stichting interkom- munikatie van de TH in Eindhoven. Van de ondervraagden sprak 21 pro cent zich uit voor het NKV; 59 pro cent had geen voorkeur vooi een bepaalde vakbond. Urgentieverklaring Vele patiënten komen dr. De Haas vragen om een bewijs voor een urgen tieverklaring voor een andere woning. Redenen zijn dan: het huis is te klein, de kinderen zijn te druk, voor de baby is geen plaats, de kinderen kunnen niet slapen van het lawaai, er is ruzie met de buren etc. Maar voor een bewijs is een medische indicatie nodig (bijvoorbeeld: iemand met reu ma die drie trappen op moet) en eigenlijk zijn dit sociale indicaties. 'Ik probeer dat bewijs toch wel te geven, maar dat gaat via de GGGD en die spelen 't door naar 't huisvestings bureau. Ik weet niet welke normen dit bureau toepast. Mijn patiënten kampen met psycho-sociale problemen. Sociale en medische overwegingen lopen steeds dooreen en zijn niet makkelijk te scheiden'. De woningproblemen leiden er in de Oosterparkbuurt ook toe dat er geen noemenswaardig saamhorigheidsgevoel is. De bevolking wisselt voortdurend. Jonge gezinnen proberen zo snel mo gelijk uit de buurt weg te gaan. Over blijft een bevolking met speci fieke problemen: alleenstaande vrou wen, bejaarden, krakers, Surinaamse gezinnen en buitenlandse arbeiders. Bierkaai Dr. De Haas bespreekt zijn ervaringen een maal per maand met zes collega's die eveneens een praktijk hebben in Oost of de binnenstad. Behalve een aantal brieven aan het plaatselijk huis artsen bestuur hebben de artsen geen tijd en energie over om actie te voeren tegen de wantoestanden waar mee zij dagelijks worden geconfron teerd. 'Eén van mijn collega's zei: 'Het ls vechten tegen de bierkaai. Eens gaat het toch mis. Laat Gods water maar over Gods akker lopen. Wij hebben toch geen tijd om er ons intensief mee bezig te houden', vertelt dr. De Haas. Massale acties van huisartsen zijn vol gens hem uitgesloten. 'Het wordt zo'n politieke zaak. In de Landelijke Huis- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vooral in de late diensten en 's nachts is in de ziekenhuizen nauwelijks sprake van toe zicht door een artshet komt nogal eens voor dat dan slechts enkele leerling-verpleegsters op een af deling aanwezig zijn. Een gediplomeerde kracht ontbreekt, laat staan het hoofd van de afdeling, 's Nachts zijn er in sommige ziekenhuizen slechts een nachthoofd en enkele gediplomeerden beschik baar, voor het 'opvangen' van alle bijzondere gebeurtenissen. DEN HAAG Het ls waarschijnlijk dat het Portugese bewind meer poli tieke gevangenen kent dan er in het (veel grotere) Rusland zijn. Naar schatting heeft Portugal tussen de 20. en 30.000 mensen in de gevangenissen en concentratiekampen ondergebracht terwijl dat cijfer in Rusland tussen de 15 en 50.000 ligt. Dit werd gisteren gezegd op een bij eenkomst van Amnesty International (de organisatie die opkomt voor de politieke gevangenen waar ook ter wereld) in Den Haag, waar de gang van zaken werd uiteengezet van de 24- uurs demonstratie die morgen en zon dag in Den Haag wordt gehouden te gen de situatie in Portugal en de kolo- nieën. ARNHEM De raad voor d vuiilver- wijdering in het gewest Arnhem heeft goekeuring gegeven voor de bouw van drie vuilverbrandingsovens in dit ge west De ovens kosten tezamen 27 mil joen gulden en komen te staan in de gemeente Duiven. De bouw en leve ring ervan zijn opgedragen aan de combinatie Rotterdamse Droogdok Maatschappij Havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost Het is bedoeling bij de ingebruikne ming van de verbrandingsinstallatie (naar men verwacht in 1975) het Arnhemse compostbedrijf te sluiten. De negen werknemers worden in de gelegenheid gesteld in Duiven te gaan werken. Dit wordt gesignaleerd in een rapport van de Centrale Raad voor de Volks gezondheid over de verantwoordelijk heid en aansprakelijkheid in de zie kenhuizen. Door overbelasting wordt vaak het maken van fouten in de hand gewerkt: de constructie dat de verpleegkundige op medische terrein als 'verlengde arm' van de arts werkt is volgens het rapport in veel geval len een fictie. Het rapport neemt vooral de verpleeg sters en verplegers in bescherming: in het advies aan minister Stuyt wordt het accent gelegd op de verantwoorde lijkheid van de arts. Aan de andere kant wordt de verpleegster wel dege lijk aansprakelijk gesteld wanneer zij bij duidelijke instructies van de arts een beoordelingsfout maakt of een verkeerde handeling verricht. Een strafrechtelijke vervolging ziet de werkgroep uit de raad, die het rap port opstelde, nauwelijks zitten. Fou ten zullen in de meeste gevallen vol gens het tuchtrecht moeten worden 'afgedaan'. De ziekenhuizen, aldus een aanbeveling moeten zich tegen de aan sprakelijkheid van de inrichting en het personeel verzekeren. In het rap por wordt geen onderscheid gemaakt tussen verpleegsters en leerling-ver pleegsters. Bij het maken van een fout moet vooral gelet worden op de werkomstandigheden van de verpleeg ster en op het feit dat haar aandeel in de totale zorg van de patiënt aanzienlijk is toegenomen. Vooral organisatorisch is het een pro bleem hoe men in de nachtelijke uren en in de weekends tijdig de hulp van een arts en voldoende opgeleid ver pleegkundig personeel kan inroepen. De praktijk is, dat de behandelende arts zijn instructies geeft aan het hoofd van de afdeling, die op haar beurt de verpleegster weer aanwijzin gen geeft over injecties etc. Kan men nog zeggen, vraagt de werkgroep van de gezondheidsraad zich af, dat de leerlingverpleegster, die uiteindelijk Van onze correspondent BEST De schoenfabriek Bata in Best (NB) gaat zestig werknemers waaronder 45 gastarbeiders ont slaan. Voor 200 anderen is werktijd verkorting aangevraagd. De bonden zijn vroegtijdig van deze maatregel op de hoogte gesteld. Mo menteel worden met de directie be sprekingen gevoerd om te komen tot een zo goed mogelijke afvloeiingsrege ling. Bata Best telde 800 werknemers. De maatregel wordt noodzakelijk ge acht omdat de schoenvoorraad dreigt op te lopen. En diit zou weer een rechtstreeks gevolg zijn van de bui tenlandse concurrentie, met name uit Italië, Frankrijk en sommige Oost- Europese landen. De directie wil door inkrimping val de produktie de situatie het hoofd bieden. de handeling uitvoert, dit nog doet in opdracht en onder toezicht van de arts die op dat moment misschien zelf niet in het ziekenhuis aanwezig is? Verantwoordelijkheid De vraag wordt gesteld: in hoeverre is de verpleegster verantwoordelijk, wanneer zij bij de uitvoering van talrijke riskante verrichtingen een fout maakt? Waar liggen de grenzen? Als voorbeelden van dergelijke riskan te handelingen worden genoemd het inbrengen en overschakelen van infu sen, het bedienen van 'n beademing» toestel, het toepassen van hartmassa ge, het optreden bij acute, ernstige psychische stoornissen en het geven van narcose en injecties hiervoor, om zoveel mogelijk ongelukken te voorko men dringt de werkgroep aan op schriftelijke opdrachten van de art sen, voor zover in de praktijk moge lijk. Mondelinge opdrachten geven bij de tegenwoordige gang van zaken in de ziekenhuizen te snel aanleiding tot noodlottige vergissingen. Werksituatie Over de werksituatie van de verpleeg sters wordt nog opgemerkt, dat door het toenemende gebrek aan verplegend personeel en gediplomeerden situaties VLISSINGEN Belgische duikspor- ters zien nieuwe kansen voor de Zeeuwse plaats Wemeldinge aan de Oosterschelde met een internationaal duikersportcentrum. Dichtbij Wemel dinge loopt de bodem van de Ooster schelde snel af naar een diepte van 40 tot 50 meter; een ideale situatie voor de duiksport. De Belgische duikersportvereniging De Manta uit Gent hoopt op mede werking van de Nederlandse autoritei ten. Binnen anderhalf jaar kan het duikcentrum er dan zijn, zo stellen zij. Het centrum kan ruimte bieden voor andere watersport- en dagrecrea tie. De Belgische plannen voorzien ook in een restaurant, een speelweide, een visvijver en een caravanterrein. ontstaan, waarin geen goede verple ging meer mogelijk is. In veel zieken huizen worden door het personeelste kort aan jonge leerlingverpleegsters verantwoordelijkheden opgelegd, die slechts door gediplomeerden zouden kunnen worden gedragen. Verontrus tend is, dat het percentage ongediplo- meerden echter toeneemt. Deze on gunstige situatie werkt het maken van fouten in de hand. Leerlingen De leerling-verpleegster verder in be- schèrming nemend, legt het rapport voor eventuele fouten in eerste in stantie de verantwoordelijkheid bij het afdelingshoofd en uiteindelijk bij de directie en het bestuur van het ziekenhuis. De laatste instanties moe ten immers zorgen voor een goede Van onze correspondent LEEUWARDEN De provinciale kruisverenigingen in Friesland, het grone kruis, het witgele kruis en het oranjegroene kruis, gaan per 1 janua ri volledig fuseren. De nieuwe vereni ging telt 123.000 leden. Friesland loopt hiermee vooruit op de landelijke plannen tot een volledige integratie vai de drie kruisverenigin gen. In dit landelijk samenwerkings- verabnd heeft men als streefdatum tot samengaan gesteld 1 januari 1975. Van een onzer verslaggevers VALKENBURG Dinsdag 10 okto ber 8 uur komt de raad van Valken burg bijeen. Agenda: krediet in ver band met aanschaf leermiddelen we gens uitbreiding leerlingen; stichting openbare school voor gewoon lager onderwijs; krediet in verband met eerste inrichting kleuterschool; kre diet deelneming aan interscholair sporttournool; vaststelling gemeen schappelijke regeling 'stichting zwem- verpleegkundige dienst De verantwoordelijkheid van de leer ling-verpleegster wordt echter niet uitgeschakeld, maar naarmate er meer gebruik wordt gemaakt gan ongediplo- meerden is de verantwoordelijkheid van directie en bestuur groter. De gezondheidsraad doet ook nog een uitspraak over de vraag of een ver pleegster zonder meer elke opdracht van een arts moet uitvoeren. Wanner een dergelijke opdracht op verpleeg kundig terrein in strijd zou zijn met het belang van de patiënt hoeft ze deze niet uit te voeren. Wel moet een dergelijk geschil direct aan de direc tie van het ziekenhuis worden voorge legd. De werkgroep van de Gezondheids raad bestond uit artsen, verpleegsters, leerling-verpleegsters en juristen. Van onze correspondent EINDHOVEN De nieuwe weg Eindhoven-Helmond zal als het weer meezit al in 1973 gereed zijn. Aanvan kelijk zou de aanleg van deze vier baans weg een jaar langer duren en was de openstelling pas in 1974 ge pland. Momenteel is op de meeste plaatsen van de ongeveer 10 km lange weg de asfaltonderlaag f.1 aangebracht. Enige stagnatie is opgetredeen omdat de leemlaag onder de weg op alle plaat sen niet zo stevig was als men ver wachtte. Hier en daar moest de onder laag dan ook worden verstevigd. Door deze nieuwe weg komt Helmond op een paar minuten rijden van Eind hoven te liggen. De voorgeschiedenis van de Helmond- weg, zoals deze weg nu al in de volksmond wordt genoemd, begint in de jaren dertig. Toen kwam de weg al voor in 't rijkswegenplan. In '58 werd de weg echter van dit plan afgevoerd, waartegen 'n fel protest werd aangete kend door de Kamer van Koophandel. Gesteld werd dat een rechtstreekse verbinding Eindhoven-Helmond nood zakelijk was om de laatst genoemde ge meente uit het isolement te halen. In 1966 werd het tracé vastgesteld. Door GS werd een bedrag van 1 miljoen gulden uitgetrokken voor de koop van de nodige gronden. De be kendmaking hiervan leidde tot wilde grondspeculaties in de gemeente Mier- lo. Hierdoor werd de aanleg een jaar NAALDWIJK Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot verbouw van een deel van het voormalige Naald- wijkse veilinggebouw tot politiebu reau, politiegarage en Brandweerka zerne, waarvan de kosten worden ge raamd op bijna 3 miljoen. Verwacht wordt van Let rijk een bijdrage van 1.200.000. ZODAT VOOR DE GE MEENTE BYNA 7 2 miljoen resteert. De plannen voor de verbouw zijn van het architectenburwau Christiaan de Hees te Rotterdam. Het politiebureau wordt onderge bracht in de voormalige kantine en het kantoornvan de veiling. Politie- brandweer garege In de aangrenzende hal. Er ls ook een ruimte voor een kantoor voor de vommandant. Het ligt in de bedoeling twee bovenwonin gen te bouwen boven het kantoor voor de politie. Boven de brandweer kazerne komt een instructie- en verga- derrruimte. De kelder wordt bestemd als noodbe- stuurspost waar de burgemeester en zijn medewerkers in oorlogstijd kun nen werken. Het voornemen is vijf aannemers uit te nodigen om voor de verbouw in te schrijven. De jaarlijkse lasten voor het politiebureau worden in het eerste jaar op 109.800 ge raamd. voor de brandweer op 56.235. De huidige kosten bedragen in totaal 4500 per jaar. Er wordt naar gestreeft de gebouwen medio 1973 in gebruik te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15