Planologen hebben hun lesje wel geleerd Nachtelijke controleur valt nauwelijks op Muziekschool neemt plaat op in kerk Nieuw-Vennep aan ieder die het AZL ter harte gaat Belangenvereniging Alphen-Ridderveld wil nog veel meer Raad Koudekerk Puntsgewijs Alphense jongens aangehouden Dijkbreuk Alphen Kerpershoek en schoonzoon begirin. veiligheidsdienst in Katwijk Marktberichten TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 OKTOBER 19T2 REGIO U KOUDEKERK Dinsdag 10 oktober 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: Krediet t.b.v. christelijke school 'De Rank'; Wijziging verordening geldelij ke steun krotontruiming en doorstro ming; Vaststellen archiefverordening; Krediet aanleg ijsbaan; Intrekken be sluiten t.a.v. vrijetijdscentrum 'De Ridderhof'; Subsidiëring ambulance vervoer M. Bezemer: Vaststellen lège- sverordening. ALPHEN AAN DEN RIJN „Nieuwe inwoners, die in Alphen komen wonen en in Ridderveld in een flatje kruipen, voelden zich eerst echt eenzaam. Vooral in het eerste jaar hadden die nieuwelin gen erg veel moeite om hier te aarden. Tegenwoordig hebben wij de indruk dat men wat sneller went, doordat er wat meer voor zieningen zijn gekomen". Aan het woord is de heer J. M. Bosman, secretaris van de sinds 1969 opererende Belangenvereniging Ridderveld. Deze club van nu ongeveer 800 leden stelt zich ten doel 'het behartigen van de algemene belangen van de bewo ners van Ridderveld en het in positie ve zin bijdragen tot de bevordering van de leefbaarheid van de wijk Rid derveld', zo heet het officieel in een pas uitgegeven boekje voor alle bewo ners, waarin allerhande gegevens over de wijk zijn opgeno men. Naar aanlei ding van het verschijnen van dit alom gewaardeerde boekwerkje (de gemeen- tegids bleek voor Ridderveld niet toe reikend) zochten wij enkele bestuurs leden van de vereniging op in hun eigen kantoortje in De Bron, het vorige maand geopende kerkelijk- en Hoe is de oprichUng van uw vereni ging in haar werk gegaan? Eind 1968, begin 1969 vatte een werk groep van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid het plan op om eens te gaan onderzoeken wat er leefde onder de bewoners van het toen nog be cheiden Ridderveld., Het onderzoek richtte zich in de eerste plaats op het woon- en leefmilieu. Daarbij bleek dat er veel. zeer veel werd 'gekankerd', over de woning stichting. het onderhoud van de plant soenen. de slechte wegen, de beroerde busverbindingen enz. Eind 1969 is toen een voorlopig bestuur gevormd en bsloten is de activiteiten onder te brengen in een belangenvereniging buiten de politiëk, die zich in zou zetten voor de verbetering van de leefbaarheid in Ridderveld. De heer Bosman vervolgt zijn relaas over de nog korte historie: in oktober 1970 is een enquête gehouden, waar van het resultaat veel stof heeft doen opwaaien. In de eerste plaats kwam het beheer van de woningcorporatie er slecht af, de busverbindingen ble ken nog steeds droevig en voorts leefden nog klachten over de politie en de PTT. Met name de houding van de woningstichting was een bron van veel narigheid: 'afhandeling van klachten duurde maanden, sommige gebreken werden pas na anderhalf .jaar verholpen', aldus de heer Bos man. Verzakkingen De bouw van het nieuwe winkelcentrum in Ridderveld vordert goed. Meer dan 30 winkels, waaronder drie supermarkts, zullen in de plaats komen van het tijdelijke winkelcentrum aan de Diamantstraat. Mt een zekere tevredenheid heeft de belangenvereniging kunnen constate ren dat in de loop van de tijd de woningstichting langzaamaan meer medewerking begon te verlenen, er werden meer mensen voor het onder houd aangetrokken en de administra tieve stan werd uitgebreid. 'We be schouwen dat duidelijk als een suc ces', zo zegt mevrouw J. van Steenis- Smith, lid van de Werkgroep Voor lichting. Verder heeft de vereniging bemoeie nis gehad met de 'ellende van de grondverzakkingen in onze wijk'. Die verzakkingen waren hoogstwaarschijn lijk de oorzaak van de ontploffing en de daarop volgende brand in het noodwinkelcentrum aan de Diamant straat. Bij deze ramp, vorig jaar mei, verloor de exploitant van de super markt het leven. 'Geschrokken door deze gebeurtenis en aangezet door de verontruste buurtbewoners, zijn wij gaan praten met Gemeentewerken om het euvel van de verzakkende gaslei dingen te verhelpen', zo verhaalt de secretaris. De onrust onder de bevol king kon vrij spoedig worden wegge nomen, doordat alle aansluitingen op de huizen werden vernieuwd en ook werden voorzien van flexibele leidin gen. Voorzitter J. E. Knol ziet ook deze verbeteringen mede gerealiseerd door de aandacht van de vereniging. 'Maar toen begon de malaise', vertelt de heer Bosman verder. Hij legt uit dat bgin van dit jaar 'plotseling' enkele bestuursleden 'zoekraakten'. Er werden nauwelijks activiteiten meer ontplooid (alleen de aanduiding van dfietspaden op de Pres. Kennedy- laan en het aanbrengen van rubber tegels onder de speclattributen van de kinderspeelplaatsen heeft de vereni ging nog voor elkaar gebracht) en de animo begon kennelijk wat weg te ebben. 'Wc kregen de indruk', aldus Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zaterdag 7 oktober: hoog water 3.04 en 15.21 uur, laag water 11.19 en 23.36 uur. BENTHUIZEN De Evenementen- commissie Benthuizen heeft een zestal activiteiten op haar programma staan: zat. 7 okt. van 10 tot 11 uur dierens- how in De Tas. zat. 7 okt. half 7 nam. bietenoptocht. tekenwedstrijd (sport en dier), filmmiddag op II okt. half 3 in De Tas ter gelegenheid van de kinderboekenweek, kinderboekenten toonstelling n De Tas op 12. 1" en 14 okt.. knutselochlend op 19 oktober van ft tol 11 uur in De Ta> str. bericht ItlJNSBURG Maandagavond S uur hoopt ds. A. W. van der Plas te UoHgensp'aat reu spreekbeurt te ver vullen voor de herv. gerei, evangelisa tie in de zaal \an de chr. geref. kerk. de heer Bosman, 'dat de mensen be gonnen te wennen en het verder wel geloofden. De klachten werden overi gens ook minder'. Op een goede dag hebben de overblij vende bestuursleden (nog 4 personen) tegen elkaar gezegd: doorgaan of stop pen! Unaniem is besloten de activitei ten voort te zetten en prompt werd een vergadering uitgeschreven en een nieuw voorlopig bestuur gekozen. De ze bijeenkomst viel bij veel Riddervel- ders in goede aarde en het spoedige vervolg op deze vergadering was de instelling van een aantal werkgroe pen: de Werkgroep Voorlichting, de Werkgroep Ledenwerving ('we kun nen nog veel meer leden krijgen als die werving goed op gang is geko men', zegt mevrouw Van Steenis) en de Werkgroep Ecologische tuinen ('men praat met de gemeente over de mogelijkheid van de aanleg van derge lijke. tuinen over het te vernieuwen hoofdriool', aldus de heer Bosman). Deze laatste werkgroep wil in samen werking met de bewoners en de ge meente het openbare groen zo natuur lijk mogelijk aanleggen en zich laten ontwikkelen, met daarin zeer gevarie erde speelmogelijkheden voor de kin deren. Onlangs zijn enkele vertegen woordigers van deze groep naar Heer enveen getogen om daar de verrich tingen van de welbekende heer Le Roy gade te slaan. Op het ogenblik wordt ijverig met gemeentewerken onderhandeld. Naast de werkgroepen houdt een drie tal personen zich bezig met het onder houden van het contact tussen de gemeente en de politie. Plannen be staan tenslotte nog voor de instelling van een werkgroep Ontwikkeling Rid derveld, waarin de planologische en stedebouwkundige plannen van Rid derveld II worden bestudeerd en van commentaar voorzien, en voor het regelmatig schoonhouden van de steeds weer vervuilde gemeentelijke wateren. 'Wij zullen ons best doen om de bewoners ook zelf te laten bijdragen tot een schonere leefomge ving'. Zelfstandige eenheid Na deze opleving van activiteiten is ook organisatorisch een nieuwe stap gezet door de belangenvereniging voortaan te laten opereren als een zelfstandige eenheid binnen de Stich ting voor Sociaal Cultureel Werk Rid derveld. Als reden van deze aanslui ting noemt de heer Bosman het ge constateerde gebrek aan coördinatie en de soms optredende overlapping van activiteiten. Die samenwerking met de stichting is overigens nog een zaak van nader onderzoek. Een aparte structuurcommissie gaat zich daarmee bezighouden. Hoe staat de gemeente tegenover uw vereniging? 'Ach. in het begin, toen wij nog hoofdzakelijk werkten als pressiegroep voor de belangenbehartiging van de flatbewoners, waren de contacten niet altijd even gemakkelijk. De laatste tijd merken we wel dat het overleg wat soepeler gaat verlopen', aldus het antwoord van de secretaris. De contac ten met de nieuwe korpschef van de Alphense gemeentepolitie zijn nog niet sterk, aangezien deze chef non pas kortgeleden is benoemd. Voorzit ter Knol zegt hierover van plan te zijn binnenkort met de politie-autori- teiten te gaan praten over rie verbete ring van de verkeersvoorzieningen. met name van die voor de vostsao- gers. Ook de 'uiterst wonderlijke' kruisi-'g van de Pres. Kennedylaan en de Burg. Bruins Slotsingel zal onder werp van gesprek zijn. De plannen van de vereniging. 'Allereerst gaan we een inventarisatie maken van de wensen die onder de bevolkng leven', zo legt mevrouw Van Steenis uit. Daarn akunnen de bestuurders pr.oriteiten gaan stellen. 'Zo vinden wij de aanleg van bijvoor beeld een overdekt zwenbad n Rid derveld dringend nodig', vindt voor zitter Knol. Secretary Bosman sir.t hierbij aan door uit te roepen dat K uderveld zit Le springen om een passende accommodatie voor de recre atie. zowel acuef als passief. He. le- creatieplan Zegersioot is bescheiden \an siari gegaai.. De veren.g ng zai aandringen op een spoedige voortzet ting van het pian hoewel men begp heeft voor het altijd weer terugkeren de probleem ia.i hei on-brek-n val de gemeentenfinanciën. Een belan grijk item voor het bestuur zijn ver der nog de steeds nog onvoldoende en gebrekkig functionerende busverbni- dingen. In de verdeling van de bran ches van h 't i aanb »uv zünJ w.:i- keicentrum, zou het bestuur ook graag een stem hebben, maar ondanks de groeiende openheid onder de mid denstandsverenigingen, heeft de vere niging de indruk dat de stem van de bevolking niet erg meetelt. Beter in nieuwe wijken Naast allerlei voorzieningen in de nieuwe wijken, denken de bestuurders overigens ook nog aan het al bestaan de Ridderveld. 'In Oud-Ridderveld moet nog heel wat meer speelgelegen- heid komen voor de kinderen. Geluk kig hebben we gezie ndat in de nieu we gedeelten van Ridderveld meer aan dergelijke zaken is gedacht. Je zou hieruit kunnen afleiden dat de stedebouwkundigen en de planologen hun lesjes uit het verleden goed heb ben geleerd', aldus de heer Bosman. 'Vroeger was het bouwen van huizen, steeds maar meer huizen hét devies van het gemeentebestuur. De voorzie ningen voor de leefbaarheid en het algemeen welzijn hielden geen gelijke tred met de woningbouw'. De Belan genvereniging Ridderveld heeft de in druk dat het in dc nieuwe wijken wel beter zal gaan. 'Maar wc zullen wel heel actief en uiterst waakzaam moeten blijven*. Van een onzer verslaggevers ALPEHN AAN DEN RIJN. Twee Alphense jongens, 16 en 18 jaar oud. zijn gisteren aangehouden op verden king van inbraak bij het bedrijf van Alpha waar ƒ5.000 werd ontvreemd en bij de houthandel van Sprey. volgendeverhaaltjeboveri Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN Van daag heeft in het uitbreidingsplan 'Dc Bijlen' te Alphen een omheining rond vers opgesponten land het begeven. De breuk was aanvankelijk over an derhalve meter, maar door de druk van de modderige substantie en het wegvloeiende overtollige water werd het gat spoedig belangrijk groter. Grote hoeveelheden water stroomden op omringende landerijen en in slo ten. Hierbij werden de boerderij van Van Zwieten en de woning van de familie Tijsterman accuut bedreigd. Na uren wist een aantal in allerijl opgeroepen hulpeenheden het gevaar te keren. De boerderij bleef droog, maar de woning van de familie Tijs terman liep water- en modderschade op. Het gezin is tijdelijk onderge bracht in een woning vaan de Dia mantlaan. De stroming kon aanvanke lijk worden verminderd met behulp met behulp van een bulldozer. Daarna werd een nieuwe dam opgeworpen. Gemeentewerken Alphen vermoedt de oorzaak van de breuk in een draaiing van de kade, waardoor de stabiliteit was afgenomen. HAARLEMMERMEER Zes jaar geleden begon Piet Kiel jr., be kend organist en koorleider, als direkteur van de muziekschool in Haarlemmermeer met de organisatie. Volgens de prognoese zou de school binnen enkele jaren wel zo'n duizend leerlingen kunnen heb ben. Gezien de planologische ingewikkeldheid va de gemeete, met zo'n 26 woonkernen, kwam er héél wat voor kijken voor de zaak rond was. Maar op de geplande tijd kon de school gaan draaien. Jongens en meisjes meldden zich aan. Een de eerste pogingen om te komen tot een uitstekende vorm van muziekonderwijs, werden ge daan. Wat niemand verwachtte gebeurde: vijf jaar na de opening waren er 2263 leerlingen op de school en nu zijn het er rond de 2700. Véél meer dan destijds werd voorspeld. De muziekschool in de Haarlem mermeer is nu in grootte de tweede van Noordholland. 'Wij hebben een uitstekend korps leerkrachten. Het zijn er vijfenveertig en zij zijn o.a. verbonden aan het Concertgebouw-orkest in Amsterdam, het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Volksmuziekschool etc. Er zijn nu vierentwintig dependances en dat betekent dat in haast elk dorp en buurtschap binnen de gemeente mu ziekles wordt gegeven. Een moeilijk- i ADVERTENTIE' zaterdag 7 oktober van 10- 4 uur Open huis in Nieuweroord, het nieuwe woon- en opleidingscentrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Tussen tien en vier uur is iedereen welkom. bekijk Nieuweroord nu ook eens van binnen. Er is een tentoonstelling te bezichtigen. Er worden (medische) films gedraaid. Er wordt kabeltelevisie gebruikt en er zijn allerlei demonstraties. Nieuweroord. Rijnsburgerweg 124, Leiden. universitair medisch centrum leiden KATWIJK Katwijk krijgt een nachtveiligheidsdienst. Medio no vember begint de heer L. Haasnoot (30) de werkzaamheden samen met zijn schoonvader M. Kerpershoek. Er bestaat in Katwijk rede lijk veel belangstelling voor een nachtveiligheidsdienst: 'Het is ge woon een kwestie van vertrouwen' zegt de heer Kerpershoek. 'Als er in Katwijk eenmaal een basis van vertrouwen is gelegd, krijg je van zelf meer abonnees'. Abonnees noemt hij de bedrijven en instellingen die hun nachtelijke zorgen aan een nachtveiligheidsdienst toevertrouwen. Hij heeft heel wat jare ervaring in de nachtelijke beveiliging. Eerst in Leiden en later in Alphen. Hij kan er een aantal interessante anekdotes over vertellen. De meeste contróles zal zhn schoon zoon gaan uitvoeren. De nachtveilig heidsdienst zal strikt in opdracht han delen. Er zijn drie soorten bewaking: Een normale controle, een verscherp te controle er. een algehele bewaking. Men wil voor zowel grote bedrijven als winkels gaan werken. Tussen elf en twee vindt de eerste contröle tij. Tussen twee en vijf uur de tweede. De controleur zal bij iedere controle een zegel achterhten. Dat maakt het mogelijk voor de opdracht gever de controleur te controleren. Indien een bedrijf er prijs op stelt kan het ook d.m.v. een prikklok. Het liefst patrouilleert de nachtveilig heidsdienst per fiets. De nachteliike controleur valt dan niet of nauwelijks op. Ook zijn aanwezigheid en aan komst worden niet zo gemakkelijk opgemerkt. En op de fiets rijdt men /.o langzaam Jat men veel meer ziet. De taak van de dienst loopt voor een grooi deel parallel met die van de politie. 'Alleen, de politie torent er ver boven uit' v.ndt waarneme.il korpschef L. A. Provily. 'In tegenstel- I ng Loi de nachtveiligheidsdienst heeft de politie geen winstmotief. V.'aanicinjn.i korpschaf Provily: komt ik de nechlveUigheids- K dienst alleen werkt voor de aangeslo- n. n op mJev. er.iing van po- ,K Dputl!V. iiiio. aard voor de hele burgerij'. heid is echter de ruimte. Wij maken veel gebruik van lagere scholen, maar streven naar eigen schoolruimte. Voor Nieuw-Vennep denken wij o.a. het te stichte n ontmoetingscentrum dat in Linquenda is gepland. Om aan geld' te komen voor de inrichting worden wat akties gevoerd. In novem ber laten wij een grammofoonplaat maken waarop zoveel mogelijk leerlin gen musiceren of zingen. Er worden in eerste instantie duizend exempla ren geperst', aldus dè heer Kiel. die het er persé niet mee eens is dat de muziekschool een 'dure zaak' is. Het lesgeld wordt berekend naar het inko men. De 'hoogste' betaald bij lange na geen achthonderd gulden als het om pianoles gaat. Privé kost pianoles ze ker zoveel. In het lesgeld zit dan ook nog de algemene muzikale vorming, waarmee elke leerling begint. Wat die grammofoonplaat betreft: men wil de opnamen laten plaatsvin den in de Gereformeerde Kerk te Nieuw-Vennep, omdat de akocst/ei hier uitstekend is. Een moeilijk pro bleem is evenwel het luchtverkeer Ook in Nieuw-Vennep o.nderWnét men zo nu en dan hinder-van over vliegende 'kisten'. Men heeft wat dat betreft de medewerking gevraagd van de rijksluchtvaartdienst. Het zal echj ter onmogelijk blijken elk vliegtuij tijdens de opnamen kilometers te la ten omvliegen, waarbij de windricb ting ook nog een rol speelt. Instrumenten 'De aanschaf van muziekinstrumentei is landelijk in beweging. Men daar meer eenheid in brengen. He mag geen zaak worden van de muzie kleraren. Wij betrekken dc instru menten voor het merendeel uit Rot terdam. Dat betekent dat onze leerlin gen de instrumenten niet goedkope krijgen, maar wel dat er een ongeken dc service achterstaat. Wanneer bij voorbeeld een klarinet is gebroken komt er terstond een bleu we. Zo'i service als wij kunnen bieden, vind men nergens. Er zijn er wel die hui instrument niet via de muziekschoo kopen. Zij komen cr op de duur va terug, omdat zij het nadeel er va ondervonden. Natuurlijk krijgen als muziekschool een korting; komt ten goede aan het instruments fonds. Zo kunnen ook kinderen va de .ouders met de laagste inkomen muziekonderwijs genieten'. Ondanks dat het een nog jonge schoo is. werd de Haarlemmermeersc mi ziekschool al verscheidene keren al voorbeeld gesteld in het land. Behalve de privé-muziekles en klass kale lessen heeft de school een nu ziekspeelklas, die enkele malen al het openbaar optrad en een 'pracl orkest' is. Ook is er een zanggroep. Op de foto: Een muziekklas uit Nieuw-Vennei Zonder muziek is het leven een ve gissing Henk Kamii De heren Kerpershoek (links) en Haasnoot wachten nog op de ver gunning poging daartoe, vernielingen of iets dat daarbuiten valt. Gelukkig komt geweldpleging niet zo veel voor. Uit preventief oogpunt is de nachtveilig heidsdienst zeker te waarderen, want ook in Katwijk neemt de criminaliteit toe. Daar staat tegenover dat ook de bevolking toeneemt. Katwijk is geluk kig een vrij rustige gemeente. Ieder middel om die rust te handhaven moet worden aangegrepen. Gisteren was er een bespreking met de politie. 'De heren Haasnoot en Kerpershoek kunnen op onze volle medewerking rekenen', aldus korp schef Provily. Op 1 november zal de Katwijksc nachtveiligheidsdienst be ginnen. Men kan vanaf die datum de heren Kerpershoek en Haasnoot op straat aantreffen: op eontró Een aanwinst voor winkels, kantoren en grotere bedrijven. Direkteuren en eigenaren zullen rustig kunnen gaan slapen. De veiligheidsdienst waakt. Toch is er volgens de heer Haasnoot een verschil: De politie surveilleert over de openbare weg. De nachtveilig heidsdienst gaat de aangesloten be drijven persoonlijk controleren. Nage gaan wordt bij voorbeeld of alle deu ren en ramen wel zijn gesloten. Des gewenst wordt een fabriek of winkel ook van binnen geïnspecteerd. Wanneer er werkelijk iets aan de hand is zal de nachtveiligheidsdienst de politie inschakelen, omdat zij zelf niet voldoende bevoegdheid heeft om .tp te treden. De samenwerking tussen de nachtvei- l.gheidsdiens en de politie zal daar om goed moeten zijn. 'Wc moeten al blij zijn dat er nog mensen zijn die zich 's nachts willen inzetten voor hun medemens', zegt de korpschef. Hij vindt een nachtveilig heidsdienst zeker noodzakelijk. Iedere ■acht gebeurt er wel iets in Katwijk. Dat kan zijn een inbraak of een IJMUIDEN 5 oktober GO 8.400. GO 26 9.300. V'L 121 20.300. IJ 9 68.200. IJM 15 6.800. IJM 23 13.50' UK 56 940 UK 148 4.600, VD 9 1. KL 6 1.58. Vijf spanvissers: UK li en UK 145 1.860, UK 142 en UK Z 6.200. UK 196 en UK 234 2.800, EB en K 78 5.300, KW 33 en KW 1 11.300. AANVOER VERSE ZEEVIS IJMUIDEN 5 oktober 447 kiste en 276 premiekisten schelyis, 105 k ten en 5 premiekisten wijting, 3! isten kabeljauw 338 kisten koolvis, kisten haring, 1260 kisten e premiekisten markeel, 3 kisten p chards, 129 kisten schol, 36 kist schar, 12 kisten tarbot, 72 kisten versen, 105 stuks stijve kabeljauw en 1830 kg tong. per 1 kg in guldens: tarbot 10.20- grote tong 9.95-9.40: groot middel to 10.10-9.20: klein middel tong 9.52-8.8 tong I 10.33-9.41; tong li 9.57-8.51; p hoop in guldens: vleten 204: per 1 kg in guldens: grote leng 160-150; p 50 kg in guldens: schelvis 1 70-5 schelvis 2 69-44: schelvis 3 6743; i ting 1 77-50; wijting 2 75-60; schar 65. Pilchards 21 inktvis 33 hard< 185 138. Chartong 53; schol 1 1105 schol 2 102-91; schol 3 94-80 schol 81-59; kabeljauw 1 95-78; 2 88-70: 113-90; 102-80; 5 107-49; koolvis 1 51; koolvis 50-48; 3 53-49; 4 38' tarbot 411-227; griet 223-133. kl le 75. poon*jes 32-20 k.*ab 70-15; n-.kr 1 64-20.50; roue ptxn 1 101-51haai I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4