Topsporter blijft alleen achter in de maatschappij Van Dijk schiet Nice naar de top Miljoenenjacht op voetballer s in Engeland Spelersraad van Ajax opgeheven Budo Bond hulp voor Ruska moet in toekomst uitsondering worden Eddy Merckx naar Mexico Weer winst schaakteam Binnen twee maanden voor bij na acht miljoen gulden verhandeld ESEESB5352 [ROUTP/KWARTET VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 SPORT T17/K21 fan onze speciale verslaggever LEIDEN Een jaar geleden pre senteerde de Budo Bond Neder land met gepaste trots een rap port over de maatschappelijke be reiding van topsporters. Het rapport, beter de nota, beoogde een praatstuk te zijn; een initia- ief om in samenwerking met an- lere sportbonden tot een betere ipbouw van de begeleiding van (erkende en aankomende) top- iportmensen te komen. Iet grotendeels door Wim Luiten - en man met een veelheid van funk- ies binnen de Budo Bond - geschre- en stuk verdween geruisloos eigen- jfc in de la, waarin reeds zovele ooruitstrevende denkbeelden in de portwereld terecht zijn gekomen. )mdat', zegt Wim Luiten nu, 'op indrang van hogere instanties de ^fcsprekken erover werden tegenge houden. Van NSF-zijde werd toen gesteld: er is nog een onderzoek (Van Nelissen) over deze materie •aande en het is verstandiger het XOC, die de begeleiding van de Olym pische kandidaten onder haar hoede heeft, in deze periode niet in de itielen te rijden'. Wim Luiten 'er is me gezegd, dat op met al te lange termijn na de Spelen een stuk van de door de bonden fISF) en NOC in het leven geroepen «lichting Maatschappelijk Begeleiding nu verschijnen' - betreurt het uitstel. 'Zelfs wanneer straks dat uitgewerkte rapport van de Stichting op tafel komt te liggen heeft men toch weer een jaar verloren laten gaan. Emn wat belangrijker is: komt men met een stuk, dan is de kans, dat de denkbeelden die erin worden geop- jperd, op korte termiujn gerealiseerd Ujn, uiterst klein. Het kost tijd een apiaraat op te bouwen, het klimaat in Neferland geschikt te maken. Dat ifMt jaren duren. En dan hebben we 'opnieuw de volgende Olympische Spe- Jffl gehad zonder dat er iets gebeurt •n rkijgen we nieuwe gevallen als Vim Ruska, waarvoor ook onze nota eeds te laat was'. Vim Ruska. In de Budo Bond een noeilijk liggende zaak. Hij valt onder lunt c van de door de Bond in de iota aangegeven categorie topsporters: legeleiding van de topsporter die aan Ie top heeft gestaan. Het is de catego- ie, die men in de toekomst hoopt te kunnen laten vallen. Luiten: 'Biu een loede begeleiding van de andere cate- [oriën (de man die topsort bedrijft n de sporter die onderweg is die top e bereiken, aaronder ook de zéér eugdigen al dienen te vallen) bestaat :r dan waarschijnlijk geen beheofte neer aan de begeleiding van de man lie aan de top heeft gestaan. Hij leeft dan, op het moment dat hij «fscheid van de sport neemt, maat- chappelijk geen achterstand meer. Üjn studie en maatschappelijke posi- ie zijn dan niet meer in gevaar lekomen, zoals nu bij voortduring Rel het geval is. Nu komt het nog regelmatig voor dat men luid is beju beld, maar dat er in de maatschappij nauwelijks plaats voor zo'n man of touw is. Dat je er met lege handen n staat. Het besef, dat dit soort begeleiding even goed noodzakelijk is nis de door iedereen al geaccepteerde nedische begeleiding moet groeien. Hat gaat tijd kosten. Een jaar heeft nen inmiddels alweer extra verspild'. Voor Wim Ruska, Nederlands meest succesvolle deelnemer aan de Spelen an Mönchen, ligt de zaak erg gecom- 'liceerd. Van de Budo Bond Neder- and zélf heeft de Amsterdammer de lunktie van bondscoach gekregen. Een werkkring die hem evenwel niet meer dan 15.000.- per jaar oplevert en als )art-time baan gezien moet worden. Luiten: 'We kunnen echt niet meer doen. Het wordt - nu onze sponsor och heeft teruggetrokken (Necker- ®ann gaf de afgelopen twee jaar in letaal 70.000 gulden, red.) - toch al fen moeilijke zaak om de geplande 'rainingsopzet waar te maken. Te keer, daar ook een flink deel van de CRM-subsidie (19.000 gulden) wegvalt Ruska moet zijn hoofdinkomen dan °ok van buiten krijgen'. Dat 'buiten' is de gemeente Amster dam. De Budo Bond hoopt (en ver trouwt) erop, dat Ruska inderdaad f'jn hoofdwerkkring kan gaan vinden 'n het 'kernproject', de tot sporthal °ra te bouwen kerk. Op het ogenblik ontvangt Ruska, zonder werkelijke ar beid te hoeven leveren, maandelijks bog geld van de gemeente. Budo Bond-voorzitter Methorst: 'Ruska is ren punt dat ons dagelijks zorgen baart. Hij heeft wel toezeggingen, nog Seen zekerheid. Ruska is een wezen- 'ijk andere zaak dan Geesink. Geesink was de eerste, die werd gemaakt en "■eeg bij zijn afscheid een meer dan gouden handdruk. Ruska is - en daar mee doe ik niets af aan zijn sportieve Prestaties, die wellicht beter zijn dan |'an Geesink - de tweede. Met aanval- en op de gemeente berokken je al- 'een maar schade aan de zaak. Iedere big gerekend vanaf de Spelen is Lui den ermee bezig geweest. Ik had ver wacht en gehoopt een vertegenwoordi- ®er van de gemeente bij de huldiging ^an Ruska te mogen begroeten. Maar *r was niemand. Misschien komt er officieel wat los tijdens de hulidiging ln Amsterdam (zaterdag red.).' Wim Luiten: 'Ons eigen denkbeeld mag van de tafel geveegd Als er maar iets voor in de plaats komt'. ►rden. De Budo Bond Nederland heeft zich zelf de taak gesteld Wim Ruska niet te laten vallen. Hem, als welgemeende dank voor zijn grote verdiensten, op het paard te zetten. Wim Luiten, in de bond de man die de maatschappe lijke begeleiding behandelt: 'Hem op het paard zien te krijgen is het enige wat wij kunnen doen. Wij kunnen hem helpen, hem can advies dienen en he m in een voor hem geschikte funktie zien te krijgen. Maar er is daarna één zaak waarbij wij hem niet meer behulpzaam kunnen zijn: zich waarmaken in die funktie. Wij ken nen hem. Wij weten dat hij soms emotioneel reageert, maar hij moet daarbij ook diplomatieker gaan wor den. Niet direct geprikkeld raken en een niet juist gemotiveerde aanval inzetten. Daarmee wordt meer afge broken'. Een van de (vele) uitlatingen van Ruska is er de afgelopen weken ook de aanleiding toe geweest, dat sponsor Neckerman zich terugtrok. Ruska be' klaagde zich in een intervieuw dat hij voor een gratis aangeboden reis naar Spanje (als 'beloning'voor zijn succes sen tijdens de Europese kampioen schappen) slechts 600 gulden zakgeld mee had gekregen. Wim Luiten: 'Zo'n uitlating, terecht of onterecht, betreu ren wij. Wij als bestuur mogen ech ter niet van een sporter verwachten dat deze dezelfde diplomatie aan de dag legt als wij als bestuurders. Nec kerman zag in deze gewraakte Ruska- uitlating de mogelijkheid onder het contract vandaan te komen. Volgens ons was dit ook zonder de zakgeld klacht wel gebeurd en dat is later door de organisatie ook toegegeven. Het reële was, dat de sponsor zijn doel had bereikt en keihard zakelijk redenerend de Budo Bond niet meer nodig had. Zelfs een andere vorm van sponsoring was niet meer aantrekke lijk. Dat is de andere kant van een zo mooi lijkende zaak'. Terug naar de begeleiding, naar het vóórkomen van gevallen als Ruska. Luiten: 'Voor '76 verwacht ik niet veel. Het zal tot die tijd wel lapwerk blijven met links en rechts wat finan ciële steun. Dat is direct ook het grote verschil: wij pleiten primair voor een opbouw van de begeleiding zonder financiële steun. Ga je zo'n man geld geven, dan loop je het gevaar op semi- of geheel professione le basis tc gaan werken. Dat willen wij niet. Wij denken aan het vinden van mogelijkheden om een topsorter van begin-af-aan zodanig te begelei den, dat hij in de maatschappij blijft staan, dat hij daarin noimaal een positie kan opbouen en niet met een achterstand hoeft te beginnen. Er zijn faciliteiten nodig om hem zowel het één als het ander te kunnen laten doen. Bepaalde financiële compensa ties sluiten we daarbij niet uit'. De Budo Bond denkt aan een begelei- dingsvorm, waarin zowel intern (orga nisatie-opbouw via funktionarissen in verenigingen, districten, bonden) als extern (via bijvoorbeeld de Stichting Maatschappelijke begeleiding Top sport liet scheppen van een goed werkklimaat en de stichting van een nationaal fonds, waarin zowel van overheidszeide als particuliere zijde gelden worden gestopt) taken liggen. Luiten: 'Nu je een jaar langs de weg hebt gezeten met deze begeLiding, merk je ook zaken op, waar je vroe ger eenvoudig niet aan dacht. Een voorbeeld: wil je iemand vrij krijgen voor trainingen en/of deelname aan oen buitenlandse wedstrijd dan ga je met zijn baas praten. Bij grote bedrij ven krijg je keurig dan opgave in de trant van: dit is zijn loon, dat zijn loonbelasting, sociale premies etc. Wilt u hem vrij, dan kost het u zoveel. Kom j daarentegen bij een schildersbaas en spreek je een tijdje met zo'n man dan is het: natuurlijk wil ik hem wel helpen. Maar ik heb hem dit jaar al en paar keer extra vrijgegeven. Ik wil hem best helpen, maar waarom moet ik wanneer ii zijn salaris doorbetaal toch ook loonbelas ting etc. afdragen, terwijl hij hele maal niet voor me werkt? Het is toch ook in het belang van de overheid dat hij voor Nederland uitkomt? Dat is toch niet mijn belang. Dan denk ik: zo'n man heeft ergens wel gelijk. Als die vlag omhoog gaat heeft zijn schil dersbedrijfje er niets aan. Het heeft hem echter wel geld en veel moeilijk heden gekost. Want mist zo'n baas één van zijn vier werknemers, dan is er heel wat meer op te lossen dan voor dat grote bedrijf dat een van zijn paar honderd mensen kwijt is'. Voorlopig bedrijft ookde Budo Bond nog het gewraakte 'lapwerk'. Luiten: 'Ons eigen denkbeeld mag helemaal van de tafel worden geveegd. Als er maar iets voor terugkomt Nu heb je de idee, dat je ettelijke vergaderingen per jaar bijwoont zonder dat je ook maar een stap opschiet Blijft deze situatie nog lang zo, dan moeten de bonden het zelf maar gaan doen. Dan moet de aan de Stichting Maatschap pelijke Begeleiding Topsport gedele geerde opdracht worden teruggeno men. Want ik vond het meer dan onjuist, dat mensen die van het plat form terugstappen van de glorie in de goot terechtkomen. Die mensen moe ten kansen krigen, daar dient al jaren voor dat terugstappen aan gewerkt te zijn. Een topsorter. die inspanningen heeft geleverd, waarvan niet alleen hijzelf heeft geprofiteerd, heeft het recht, dat hij kansen krijgt. Al is dat recht op hulp niet eeuwigdurend'. PETER ONVLEE Grappenmaker Bob Hope poseert tussen Mark Spitz (links) en Bob by Fischer (rechts) met een trot se glimlach op het gezicht alsof hij zo juist een gouden medaille voor zijn tv-show heeft gekregen. Spitz en Fischer zijn dankzij hun recente topprestaties kapitaal krachtige sportmensen geworden. Spitz heeft een filmcontract gete kend waardoor hij enige miljoe nen rijker is geworden. Fischer dreigde en schaakte in IJsland een aardige som bijeen. Ook het optreden van Mark Spitz en Bob by Fischer in de Bob Hope show moest zeer goed betaald worden. MILAAN (AP) Eddie Merckx gaat tegen het eind van oktober in het Olympische wie- Ierstadion van Mexico City trachten het werelduurrecord te verbeteren. Giorgio Albani lei der van de ploeg waartoe Merckx behoort heeft meege deeld dat de Belgische renner op 20 oktober naar Mexico vliegt. 'Eerst gaat hij acclimatiseren en dan, een paar dagen later, zijn recordpoging doen', aldqs Albani. Merckx zal de nieuwe speciaal gemaakte fiets waarop hij in Mexico gaat rijden, dezer dagen proberen op de Vigorelli- baan te Milaan. Het wereld-uur record staat nog op naam van de Deen Ole Ritter met 48.653 k p.u. SKOPJE (ANP) —In de achtste ronde van de Schaakolympiade heeft Nederland opnieuw een overwinning behaald. Het Spaanse team werd met 3-1 geklopt Hans Ree versloeg Diez del Corral, Bert Enklaar won van Visier, Jan Timman kwam remise overeen met Toran en Coen Zuidema slaagde er in de tweede zitting in de part ij tegen Medina ook remise te houden. Nederland steeg daardoor naar de negende plaats op de ranglijst met evenveel punten als nummer acht de Verenigde Staten. Achtste ronde: Joegoslavie-Roemenle 22. Oost Duitsland-Polen 22. Nederland-Span- je 31. Verenigde Staton-Argentlnië 2l,j 14. Hongarije-Denemarken 22, West Dults- land-Tsjechoslowakije 2Vi1%. Rusland- Zwitserland 40. Bulgarlje-Zweden 2MrHa- Stand na acht ronden: 1 Joegoslavië 23. 2 Rusland 221i, 3 Hongarije 21. 4 West Duits land 18Va, 5 Tsjechoslowaklje 17^4. 6 Roeme nië 17V4. 7 Bulgarije 17*4, 8 Verenigde Sta ten 16. 9 Nederland 16. 10 Spanje 15*4, AMSTERDAM Het bestuur, trainer Kovacs en spelers van Ajax hebben een bespreking gehad, waarbij zowel het bestuur, trainer en spelers na rijp beraad tot de conclusie zijn gekomen dat zaken betreffende dc spelers voortaan door dc aanvoerder kunnen worden behandeld. Hierdoor wordt het mogelijk dat be paalde zaken sneller tot een oplossing kunnen worden gebracht. Aangezien Piet Keizer te kennen heeft gegeven dat het aanvoerderschap een te zware belasting voor hem is, welk bezwaar door de spelers volledig werd aanvaard, zal Johan Cruijff voortaan als aanvoerder optreden. Onbeslagen record Bayern wankelt Van onze sportredactie AMSTERDAM Ex-Ajacied Dick van Dijk blijkt zijn geld voor het Franse Nice wel waard. De Nederlander voert na negen wedstrijden de topscorerslijst in Frankrijk aan met acht treffers. Van Dijk kwam tot dat totaal door in de competitiewedstrijd tegen Straatsburg twee doelpunten te scoren. Nice won het duel met 2-0 en staat daardoor nu alleen op kop. Minder goed gaat het met Kurt Lin- der, trainer van Olympique Marseille. De club die vorig jaar de grote stoot gaf tot de populariteit van Ajax in Frankrijk, is in deze competitie al acht punten kwijtgeraakt. Deze keer kwam Olympique op eigen terrein tegen Sochaux niet verder dan I-I. Ajaccio, waar de Nederlander Lam bert Verdonk speelt, vergaat het nog veel slechter. De Corsicanen verloren van eilandgenoot Bastia en staan nu met 4 punten helemaal onderaan de ranglijst. Lyon-Angers 21, Olympique MarselUe-So- LONDEN (Reuter) Transferhysterie noemt men het in Engeland op de Britse voetbalmarkt afspeelt op het ogenblik. De kaarten in de competitie zijn nog niet geschud (dat gebeurt meestal pas twee wed strijden voor het einde een van de aardige trekjes van het Britse voetbal) en dus kunnen de topclubs nog steeds grote pakken ponden besteden aan de aankoop van spelers, op jacht naar het enige dat telt: de Britse titel. Het 'buy British' (koop Brits) staat daarbij nog steeds voorop. Van enige EEG invloed is niets merkbaar, want de grote sterren lopen toch echt op de Engelse velden rond. In de nooit eindigende jacht op 'het beste van de Britse velden', rammelen vooral de topclubs nogal nadrukkelijk met de beurzen. Een bedrag van een miljoen gulden is een speler met een beetje verleden toch al gauw waard. Neem Francis Lee bijvoorbeeld. De 28-jarige aanvaller is het middelpunt van een partij touwtrekken tussen zeer kapitaalkrachtige clubs. Lee wordt er uiteraard zelf alleen maar beter van. Maar Tottenham Hotspur en Everton zijn beide bereid zo'n 2 miljoen gulden neer te tellen bij Manchester City voor de internatio nal. Manchester City, aan het einde van het vorige seizoen liep de club de titel net mis, verkeert nu in de onderste regionen van de ranglijst. Toch wil de club Lee wel verkopen. Niet voor de centen, maar gewoon omdat in Manchester een heel nieuw elftal gevormd gaat worden en Lee past niet meer in die opzet. Tottenham Hotspur vindt dat Francis Lec zeer wel van pas kan komen, nu de Spurs een probleem hebben met de weinig produktieve aanvalslinie. De Spurs hebben vorig seizoen en toen zij de UEFA Cup veroverden zo goed geboerd, dat zij makkelijk200.000 pond sterling kunnen betalen. Maar Everton derde op de rang lijst, een plaats boven Tottenham Hot spur zit ook al niet krap bij kas. Verwacht wordt zelfs, dat Everton een prijs van 300.000 pond (ruim 2,4 miljoen gulden) best zal willen beta len. En dat dan vooral om de andere club die aan de boorden van de Mersey-rivier speelt, Liverpool (eerste in de competitie) weer in te halen. En dat mag best wat kosten. De club die er bij alles meer dan voortreffelijk uit zal springen is na tuurlijk Manchester City. Een bestem ming voor het geld is overigens al gevonden. Manager Malcolm Allison, een van die kleurrijke figuren uit het Engelse voetbal, weet precies wie hij zal gaan kopen: de Schotse internatio nal Pat Stanton. Deze speelt bij Hi bernian en de club wil voor hem 180000 pond (ruim 1,4 miljoen gul den) hebben. Nog zo'n peperdure spebr die binnen kort van baas g at veranderen: Jeff Francis Lee touwtrekken Pietro Anastasi wereldrecordhouder Blockley, centrale verdediger van Co ventry City. Hij staat genoteerd voor een slordige 200.000 pond. Manchester United en Arsenal lopen voorop in de race óm hem aan te trekken. Co ventry City zal de speler verkopen, omdat het een andere speler wil aan trekken van dat geld: de Schotse in ternational Colin Stein die bij Glas gow Rangers speelt. Coventp' City houdt dan ook nog een vrolijke duit over aan de hele zaak. De voorgaande transferbedragen opge teld, ontbreekt er nog maar een spe ler om het totaal van een miljoen pond sterling vol te maken. Daarvoor hoeven we niet lang te zoeken. Man chester United kan bijvoorbeeld Brian Kidd wel missen. Kidd is zijn plaats in het eerste van de Mancunians kwijt, hoewel hij een gewaardeerd speler is in het Engels elftal onder de 23. Zo'n 200.000 pond moet Kidd al licht op brengen. Manchester heeft dat geld wel nodig, want de club heeft al een half miljoen pond gesto ken in de aankoop van Ian Sotrey Moore, Ted MacDougall en Martin Buchan. Ondanks die aanzienlijke in vestering staat Manchester United nog steeds onderaan in de eerste divisie. Minder dan twee maanden draait de competitie nu in Engeland en er is al zo'n twee miljoen pond van eigenaar veranderd bij de aankoop van voetbal lers. De kostbaarste transfer tot nu toe was de overgang van David Nish van Leicester City naar Derby County. De Engelse kampioen betaal de grif 225.000 pond voor de verdedi ger. Het zijn niet eens alleen de grote clubs die eens flink in de buidel tasten. Een clubje als Crystal Palace heeft zo'n 500.000 pond bestemd voor de strijd om behoud van een plaats in de hoogste klasse. En in de tweede divisie gaf Queens Park- Rangers 110.000 pond uit Stan Bowles van Carlisle United te kopen. Ook daar stijgt de prijsspiraal zeer snel. De Britten troosten zich in al dat geweld met de gedachte in ieder geval nog niet het hoogste bedrag ter we reld voor een voetballer betaald te hebben. Dat deed Juventus toen Pie tro Anastasi voor 3,5 miljoen gulden werd overgenomen van Varese. Trou wens, Roberto Vieri werd door Juven- tus voor meer dan 4 miljoen gulden gekocht van Sampdoria. Toen stuurde Juventus echter wel een gedeelte van het geld in nature, in do persoon van enkele spelers. Maar ja. een wereldre cord is natuurlijk nooit weg. En de Engelsen komen al heel aardig in de buurt chaux 11. Nice-Strasbourg 30. FC N'antes- Salnt Etienne 10. Nimes-Bordeaux 20, Rennes-Valenciennes 20. Bastia-Ajacclo 1 0. Paris FC-Rod Star de Paris 30. Sedan- Reims 20. Xancy-Metz 02. Stand na negen wedstrijden: Nice 15: Angers 13. Nimes 13. Marseille 12. Nantes 12. Lyon 12. Saint Etienne 11, Rennes 10. Metz 10. Bastia 9 Nancy 8. Paris FC 8. Strasbourg Socbaux S. Valenciennes 7. Red Star Sedan 5. Bordeaux 5. Reims 4. Ajaccio 4. DUITSLAND Bayern Mllnchen heeft zijn eerste ver- liespunt geleden in de vijfde wed strijd in de Bundesliga. Bij debutant Wuppertaler SV werd het ternauwer nood 1-1. De Wuppertalers veroverden drie minuten na de hervatting een voorsprong toen Jllrgen Kohle scoor de. Tien minuten voor het einde slaagde jeugd-internationale Durnber- ger er eindelijk in de stand in even wicht te brengen. Het ongeslagen record van de club uit Mllnchen bleef daarmee gehandhaafd, maar Vfb Stuttgart is Bayern onder tussen tot op een punt genaderd. De Stuttgarters versloegen 1 FC Kaisers- lautern met 3-1, Borussia Mönchen- Gladbach dat nog steeds met een lan ge rij gekwetste spelers zit, leed op nieuw een nederlaag: 3-2 tegen Fortu- na Dusseldorf. De club uit Gladbach staat daardoor voor haar doen onbe grijpelijk laag op de ranglijst. Wuppertaler SV-Bayern München 11 Vfb Stuttgart-FC Kalserslautern 31. Hertha BSC-Rotwiss Oberhausen 31. MSV Duls- burg-Hannovcr '96 31. Hamburger SV-FC Köln 00, Schalkc '04-Kickers Offenbach 6 1. Borussia Mönchengladbach-Fortuna DUsseldorf 23. Elntracht Braunschweig- Werder Breinen 10. Stand na vijf wedstrijden: Bayern München 9. Vfb Stuttgart 8, Elntracht Frankfurt 7. Fortuna DUsseldorf 7. Kickers Offenbach 7. SPURTTOTO De cijfers van sporttoto negen zijn: aantal deelnemers 633.072. Bruto Inleg: 1.444.931.-: prljzenbedrag: ƒ611.214,-. Voor le. 2e en 3e prijs en de premie elk beschikbaar 152.803. Eerste prijs: 4 mel dingen; per winnaar bruto ƒ38.200, 60; tweede prijs 169 meldingen, per kolom 904.10; derde prijs 2027 meldingen, per kolom 75.30. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn bij loting toegewezen aan een van da win naars van de eersta prijs. VOETBAL Drie spelers van de amateur eersteklas ser Sneek zijn naar aanleiding van de moeilijkheden die zich op 10 september tijdens de ontmoeting tegen Oosterpar- kers voordeden, streng gestraft door da KNVB Herman Hofstra ls voor zeven wddstrljden geschorst wegens het bespu gen van een tegenstander. Dick Veenstra is voor vijf wedstrijden geschorst wegens het trappen van een tegenstander en Dick ten Cate Is voor twee duelij uitge sloten. wegens het uiten van dreigende taal tegen de scheidsrechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21