RIJK SPREIDT MINDER UW )verleg in 'arijs in delicaat stadium' Hogere verplaatsingsvergoeding voor ambtenaren Olietank in Aalsmeer begaf het KVP wil, samen met AR-CH, praten met progressieven v, krant Hulporganisatie Release in Amsterdam opgeheven Het Kwartet 5'resident Nixon: Arbeidsplaatsen naar meest bedreigde streken In deze krant Pomphouders in België zijn gezwicht y Y V;A fy Bonn wijst veel Arabieren uit Olie-akkoord is nu definitief Oeganda en Tanzania vredesakkoord I I I I I I I HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING penstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 203H8 (red.) lemwe leMse Courant TOBER 1972 60ste jaargang no. 237 vooraanstaande proL christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Hers. Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur WASHINGTON, PARIJS (UPI, AP, Reuter) President Richard Nixon heeft gisteren in het Witte Hhuis in Washington verklaard, dat de Vietnam-onderhandelingen in Parijs in een 'delcaat stadum' zijn gekomen. Hij wilde echter niet voorspellen, dat ze succes zouden hebben. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering heeft in het kader van de voorgenomen overplaatsing van rijks diensten een drietal belangrijke knopen door gehakt: De president zei met nadruk, dat de verkiezingscampagne in de Verenigde Staten geen enkele invloed zal hebber, op zijn besluiten betreffende eventue le onderhandelingen over een wapen stilstand of beëindiging van de bom bardementen op Noord-Vietnam. Volgens Nixon had president Lyndon Johnson een goed bedoelde, maar gro te vergissing gemaakt door in 1968 een bombardementspauze af te kondi gen zonder duidelijke afspraken te maken met Hanoi. 'Wij gaan die fout nu niet herhalen', aldus Nixon. Nixon zei verder, dat het geheim overleg tussen zijn adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese on derhandelaar Le Doec Tho in Parijs 'zeer uitgebreid' is geweest, maar dat beide partijen hadden besloten niets over de inhoud bekend te maken. 'Ik tril volstaan met te zeggen, dat de onderhandelingen in een delicaat stadi- zijn gekomen. Ik l.an en wil niet voorspellen, dat ze wel of niet zullen slagen en ik kan en wil niet voorspel len wanneer ze met succes bekroond worden', aldus Nixon. I Op de gisteren in Parijs gehouden zitting van de Vietnamese vredeson derhandelingen heeft mevrouw Ngoe- jen Thi Binh van het Bevrijdings front gezegd, dat het Front bereid is 'concrete waarborgen' te geven, dat tiet niet naar de macht zal grijpen in i Md-Vietnam als Washington garan- dftrt, dat er in Saigon een nieuwe «gering komt met een communisti- minderheidsvertegenwoordiging. Jij en de Noordvietnamese onderh3- nelaar Ksoean Thoey waarschuwden opnieuw, dat er geen vrede zou ko men als president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam niet weggestuurd werd. Zij drongen aan op een drie partijen-coalitie. De Amerikaanse on derhandelaar William Porter noemde dit een 'partijdige, onlogische formu le'. President Nixon merkte nog op, dat hij zich goed kon voorstellen, dat Hanoi de hoop zou koesteren dat hij in november niet herkozen werd en dan betere vredesvoorwaarden los zou kunnen krijgen van de Democratische kandidaat, George McGovern. 'Wij zul len proberen hen ervan te overtuigen, dat wachten tot na de verkiezingen Zogezegd Onderlinge geschillen hebben de Palestijnen meer kwaad gedaan dan Israël of koning Hoessein. President Sadat van Egpte. geen goede taktiek is', merkte Nixon op. De oorlog zou eindigen, zodra een akkoord was bereikt, dat aanvaard- zou zijn voor Z.-Vietnam, N.-Vietnam en Amerika. Zo'n akkoord moest onder meer inhouden, dat Zuid-Vietnam niet met een communistische regering werd opgezadeld en de Amerikaanse krijgsgevangenen moesten worden vrijgelaten. De bombardementen op Noord-Vietnam en het leggen van mij nen in Noordvietnamese havens zul len voortduren 'tot we aan de confe rentietafel enig akkoord hebben be reikt. De autoriteiten in Hanoi hebben gis teren vijf Amerikaanse piloten aan de buitenlandse pers laten zien zodat deze kon berichten dat hun gezond heid goed was. De vijf waren in de afgelopen twee maanden gevangen ge nomen. De hoogste in rang was luite nant-kolonel William O'Neill. Onder de uitgewezenen is voorzitter El Ras van de 'Gups', de Organisatie van Palestijnse studenten die wo'ens- dag verboden werd. De andere verbo den organisatie is de 'Gupa', de Unie van Palestijnse arbeiders. Naar schat ting 1800 van de rond 60.000 Arabie ren in de Bondsrepubliek waren lid van een van deze twee organisaties. Bij huiszoekingen in kantoren en bij contact-adressen van de 'Gups' en de Gupa' heeft de Westduitse politie tal rijke documenten in beslag genomen. De kantoren werden gesloten. Veel Arabieren, die uitwijzingsbc'velen vrezen, zijn kennelijk tijdig onderge doken. Het is niet duidelijk hoeveel Arabieren, de Bondsrepubliek moeten verlaten. In verscheidene Westduitse steden hebben studenten geprotesteerd tegen de uitwijzingsmaatregelen. Ook het Ne derlandse Palestina-comité heeft in een verklaring protest aangetekend. Binnenland Van der Louw: niet met AR en CHl Ze doen of ze nu de leraar pas uitvinden Buitenland Zonnig Zonnig weer met in de middag temperaturen in de buurt van 17 graden Celsius. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid oost. MORGEN EN OVERMORGEN: fraai herfstweer. Zon op: 06.51 Zon onder: 18.04 Maan op: 07.09 Maan onder: 17.32 Congres over vakantie-besteding 1. Er zullen geen 20 k 25.000 ar beidsplaatsen uit Den Haag verdwij nen, maar maximaal ongeveer 16 000. 2. De overplaatsing hiervan zal zich uitstrekken over een periode van 10 a 12 jaar en geheel ten goede komen aan het noorden des lands en Zuid- Limburg. 3. De vergoedingsregeling voor rijks ambtenaren. die verplicht worden te verhuizen, wordt per 1 januari 1973 drastisch verbeterd. Het kabinet zal vandaag de laatste hand leggen aan een nota over het vraagstuk van de overplaatsing van rijksdiensten, die begin volgende week aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. Vooral Groningen Vooral de stad Groningen zal van de overplaatsingen profiteren. Het is de bedoeling in de komende vier vijf jaar ongeveer 6500 arbeidsplaatsen uit Den Haag over te hevelen, waarvan ongeveer 3000 naar Groningen, on geveer 2000 naar Heerlen, ongeveer 800 naar Emmen en Ter Apel (Gr), ongeveer 400 naar Leeuwarden en ongeveer 300 naar Zwolle. Van het totale aantal van 16.000 arbeidsplaat sen. dat in de komende tien a twaalf jaar uit Den Haag zal verdwijnen, wórden er ongeveer 8000 naar Gronin gen verplaatst, ongeveer 5000 naar Heerlen, en telkens ongeveer 1000 naar Emmen-Ter Apel, Leeuwarden en Zwolle. BRUSSEL De eigenaars van benzi nepompen en garages hebben gisteren in België het hoofd gebogen voor het dreigement der regering dat zij be drijven zal vorderen, als de eigenaren niet ophouden met staken en weer gaan verkopen. Er zijn er onder hen die hebben gedreigd slechts een of twee weken open te blijven en dan weer te gaan staken als de regering en haar dien sten falen om te komen tot een bevredigende regeling. De bedrijven zijn vooral gekant tegen de administratieve rompslomp waar aan zij worden onderworpen en die bedoeld is een eind te maken aan de toenemende ontduiking der belasting. Als een klant een reparatie laat ver richten of benzine tankt, moet het bedrijf onder meer het merk van de auto en het nummer noteren en die gegevens bewaren ingeval de belasting kumt kontroleren. Jeugdbende opgerold in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM De politie van Bergen op Zoom heeft een jeugdben de opgerold, die in de loop van één jaar ongeveer 45 inbraken heeft ge pleegd in die plaats. De bende be stond uit zes jongens van 16 en 17 jaar. De regering wil voorts, dat de verhuis- plichtige ambtenaren na 1 januari 1973 aanspraak kunnen maken op de volgende vergoedingen: 1. Een functieverplaatsingstoelage van 6750 gulden voor gehuwden (thans 2750 gulden) en van 3.375 gulden voor ongehuwden (thans 1.375 gulden), niet belastingvrij. 2. Een verhuiskostenvergoeding van 12 procent van de jaarwedde (inclu sief de 7 procent vakantietoeslag), alsmede 100 gulden per meeverhui- Minister Geertsenia: gezwicht zend kind. Deze vergoeding bedraagt thans 10 procent van de jaarwedde (inclusief vakantietoeslag en kinder toelage). Het is de bedoeling dat de functie verplaatsingstoelage, in tegenstelling tot de huidige regeling, ook zal wer den toegekend in gevallen, waarbij de verplichte overplaatsing niet plaatsvindt in het kader van het spreidingsplan voor rijksdientten. maar daaruit voortvloeit. Verder is het minimum van de ver huiskostenvergoeding verhoogd van 1.964,40 gulden (alles inbegrepen) tot 2.271,14 gulden (exclusief de 100 gul den voor elk meeverhuizend kind) Overeenstemming De minister van binnenlandse zaken, mr. W. J. Geertsema. heeft inmiddels met de centrale organisaties van over heidspersoneel overeenstemming be reikt over deze verbeterde vergoe dingsregeling. De minister wenste de functieverplaatsingstoelage aanvanke lijk niet verder te verhogen dan tot 5000 gulden voor gehuwden en 2500 gulden \oor ongehuwden, maar hij bleek tot een aanzienlijke concessie bereid in ruil voor de bereidheid der bonden hun verlangen om de toelage belastingvrij te maken te laten vallen. Een suggestie van de ambtenarenorga- nisaties om de nieuwe toelageregeling met terugwerkende kracht in té voe ren bleek in verband met het dek kingsplan van de regering onuit voerbaar. De heer L. H. Post. algemeen secreta ris van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel, zei ons desgevraagd tevreden te zijn met de drastische verbetering van de vergoe dingsregeling. Over de spreidingsplan nen verklaarde hij dat de bonden hier geconfronteerd worden met een poli tiek probleem, dat om een politieke keus en een politieke beslissing vraagt. 'Dit houdt, voor wat het over leg met de regering betreft, een aantal beperkingen in, onder meer ten aanzien van de keuze der vasti- gingsplaatsen in het kader van het ruimtelijke ordeningsbeleid Diverse onderdelen zullen bi; nadere concreti sering van de plannen te zijnertijd zeker in hel overleg ter sprake wor den gebracht', aldus de heer Post, die van mening zei te zijn dat grote waarde wordt gehecht aan 'de noodzaak een evenwichtig beleid tc creëren, waarbij ook de particuliere kantorensector een evenredige bijdra ge zal moeten leveren'. Zie ook pagina 11 AALSMEER Op het terrein van de handelskwekerij van Staveren in Aals meer is gistermiddag een tank met 700 ton aardolie opengebarsten. De olie heeft zich over de omringende kwekerijen en in sloten verspreid. De schade is aanzienlijk. Woensdagavond al vreesden de eige naren van de handelskwekerij, dat de tank het zou begeven. Het gevaarte raakte toen veertig procent uit het lood. Gistermorgen begon men de olie over le pompen in een tankschip. Enkele uren later begaf de tank liet. Als oorzaak wordt ouderdom opgege ven. De dikke brei verspreidde zich snel in de sloten. De hevig geschrokken tuin ders begonnen direct de sloten af le dammen. Gisteravond is dit werk ge slaakt. Burgemeester L. Brouwer van Aals meer heelt de hulp van een aantal deskundigen ingeroepen. Vanmorgen zal op het Aalsmeerse gemeentehuis een eerste bespreking plaatsvinden met de deskundigen. Naast de kwekerijen loopt ook het beschermde natuurgebied Oosteinder- poel gevaar. Het Aalsmeerse bedrijf zuivert aardo lie tot stookolie. De directeur van het bedrijf, de heer M. C. van Slaveren, kwam onlangs In hel nieuws als één van de felste opposanten van de fluo ridering van drinkwater. Zelfs bij regen zijn er nog vol doende uitwijkmogelijkheden. Amin leidt Oeganda naar de afgrond 9 Gevangenen voelen zich door Angela Davis verraden 13 Kerk Dr. Vermooten werpt ons de handschoen toe2 Sport Topsporter na carrière een zaam de maatschappij in 21 Economie Financiële ellende door overlijden 23 Lezers schrijven 2 Boekcnetalage - Probleem 2 Radio en tv 6 Recept 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Pop 7 Puzzel 11 Filmpremières 13 RITA y?J 'Hier hebt u een paar zenuw- pillen. als ik te veel lawaai maak.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP heeft gisteravond de progressieve drie uitgenodigd voor een gesprek om de mogelijk heden te onderzoeken om te ko men tot een gezamenlijk regeer akkoord op hoofdlijnen. De uit nodiging van het KVP-bestuur is mede gedaan namens ARP en CHU. Het betekent dat de KVP haar confes sionele partners niet heeft willen los laten, ondanks de nadrukkelijke ver klaring van de progressieve drie be gin deze week, dat CHU en ARP hebben afgedaan. De KVP heeft als datum voor de onderhandelingen genoemd, maandag 16 oktober de week nadat in de Tweede Kamer de algemene bescho- wuingen zijn gehouden. In politieke kringen wordt aan de keuze van deze datum vooral betekenis toegekend, omdat na dc algemene beschouwingen gebleken zal zijn in hoeverre de con- BONN DPA, UPI) Nadat woensdag twee Palestijnse organi saties in West-Duitsland werden verboden, zijn tegen minstens 40 Arabieren uitwijzingsbevelen uit gevaardigd. Een deel van hen is in hechtenis genomen in afwach ting van hun uitwijzing. De overi gen hebben de Bondsrepubliek al moeten verlaten. NEW YORK De olieproducerende landen rond de Perzische Golf krijgen een groter aandeel in de winning. Na negen maanden van onderhandelingen in diverse wereldhoofdsteden is gister avond laat een definitief akkoord bereikt. De details van de overeenkomst zijn niel bekendgemaakt. Vertegenwoordi gers van de oliemaatschappijen heb ben echter verklaard dat de produce rende landen nu afzonderlijk kunnen gaan onderhandelen met dc maat schappijen die in hun gebied werk zaam zijn. LONDEN (Reuter) Volgens een in Londen opgevangen uitzending van de radio van Somalië hebben Oeganda en Tanzania overeenstemming bereikt over een vredesakkoord. Partijen van beide landen hebben de afgelopen twee dagen in Somalië onderhandeld. Oeganda heeft vorige maand enkele bommen op Tanzaniaanse steden ge gooid, nadat een invasielegertje van uit Tanzania Oeganda was binnenge trokken. Dit leger zou bestaan hebben uit aanhangers van de Oegandese oud president Obote. Zie ook pagina 9 fessionele partijen bereid zijn de door de PvdA geëiste vergaande beleidswij zigingen in de begroting van 1973 aan tc brengen. Het PvdA-congres, dat gisteravond in het congrescentrum in Den Haag ver gaderde. zal zich zaterdag over de brief van he. KVP-bcstuur uitspreken. Het is op dit moment onmogelijk te zeggen,hoe de uitslag zal luiden. De poging van de tegenstanders van een gesprek met de KVP om gisteravond hierover al een beslissing te forceren werd door het congres met 5931 tegen 4570 stemmen afgewezen. Zie ook pagina 5 ADANA (UPI) In de Turkse stad Adana zijn veertien door Palestijnen opgeleide Turkse verzetsstrijders tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Acht van hen kregen elk 20 jaar en de zes anderen 12 jaar. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee betaalt per: Van een onzer verslaggever AMSTERDAM De alternatieve hulporganisatie Release Amsterdam is met ingang van vandaag opgeheven. Dc deuren van het pand aan dc Spinozastraat gaan voorgoed op slot. De (in totaal dertig) medewerkers en medewerksters allen vrijwilligers zijn na een beraad van ruim zes weken tot de con clusie gekomen dat de door Release gehanteerde methode (direct op sociale verandering gerichte actie via de directe ervaring uit de hulpverlening) haar bruikbaarheid verloren heeft. Dc mensen die vóór 6 oktober bij Release om luilp aanklopten, zullen nog wel geholpen worden. (Zie ook pagina 5). Naam: - Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1