Federatie Auto tegen boom Unieke inspraakprocedure kbladen+weekbladenweekbladen w Open brief aan chr. partijen over abortus Nieuwbouw niet zo plezierig TROUW/KWARTET DOXDERDDAG 5 OKTOBER 1972 BINNENLAND T5/K7 9 "I Commentaar Ka een jarenlange discussie over een krachtiger samenwerking in de Neder landse vakbeweging heeft nu ook het CNV de knoop doorgehakt. Het Chris telijk Nationaal Vakverbond zal per 1 januari 1973 een federatieve samen werking ondergaan met het NW en NKV. Weliswaar moet de definitieve beslissing over dc toetreding nog vallen en heeft het CNV stevige voorwaarden gesteld om de eigen identiteit veilig te stellen; maar verwacht mag worden, dat de toezeggingen van het CNV een goede basis zullen bicden voor vrucht baar overleg. Vast staat, dat nog veel zal worden gevergd van de wil tot samenwerking. Het CNV heeft —begrijpelijk genoeg bij voorbaat laten weten, geen dic taat van het NVV en NKV te zullen aanvaarden. Dc delegatie van beleids- en besluitvormingsbevoegdheden aan dc federatie, zoals die door de hoogste beleidsorganen van NVV en NKV is aanvaard, is voor het CNV nog geen uitgemaakte zaak. Wel is het CNV bereid bevoegdheden over te dragen aan de federatie en wil het loyaal samenwerken binnen een verband dat meer inhoud zal krijgen dan een soort veredeld overlegorgaan van vakcentrales zou hebben. Dat is trouwens ook de nadrukkelijke eis van NVV en NKV. Wat betreft de garanties voor het behoud van dc eigen identiteit, sluit het CNV nauw aan bij de voorwaarden die het NKV al eerder heeft geformuleerd. Ook het NKV voelt cr niets voor. de nu fungerende organen die zich bezig houden met de voorbereiding van het beleid en de besluitvorming, af tc schaffen. Ook deze vakcentrale wil, bij principiële verschillen van mening, te rug kunnen vallen op de eigen bcsluit- vorming. Of de vakcentrales erin zul len slagen, een voor allen aanvaardba re scheidslijn te trekken tussen hef gemeenschappelijke en het eigene, zal uit het nu volgende overleg moeten blijken. De voorwaarde dat het CNV door do partners loyaal en niet royaal, zoals gisteren abusievelijk in deze krant stond in de gelegenheid wil worden gesteld, het eigen geluid te laten ho ren. hoeft in elk geval de groei naar groter eenheid niet te frustreren. Wel frustrerend, ja onaanvaardbaar, zou ee* samenwerking zijn, waarin de gëes- tcltfcc en historische verschillen tussen de drie partners zouden worden ver doezeld. NVV cn NKV zullen moeten beseffen cn gelukkig hebben ze in dit opzicht geen reden gegeven tot sterke twijfel dat de belangenbehartiging van de Nederlandse werknemers het best tot haar recht komt in een federatie waar van ook het CNV deel uitmaakt. Van de CNV-lcdcn mag verwacht worden, dat zij op hun beurt zullen inzien, daf èen ongelukkige buitenspelpositic hun organisatie meer kwaad dan goed zou doen. Voorzitter Mertens van het NKV heeff gezegd, in de zichzelf verheugende houding van het CNV toch een zekere zwaarmoedigheid te hebben geproetd. Hij vond dit jammer: het evangelie dat door de christelijke vakbeweging moet worden uitgedragen, is toch een b 1 ij - d c boodschap? Aangenomen mag wor den, dat hij tevens heeft beseft, dat de toekomstige fcdcratiepartners van het CNV tot de verdwijning van die zwaar moedigheid het hunne kunnen bijdra gen. En wel door de garanties voor het behoud van dc eigen identiteit der christelijke vakbeweging volop te laten functioncen. In dezelfde tv-uitzending •waarin dc heer Mertens sprak, zei de heer Lanser. dat deze tijd behoefte heeft aan realistische idealisten. Het is aan de partners in de komende federa tie, er gezamenlijk voor te zorgen, dat er binnen dc weerbarstige vakbondsre aliteit voldoende ruimte blijft voor het idealisme van elk hunner. Gebeurt dit, dan zal het niet aan de leiding van het CNV liggen, als de kansen om aan de eigen identiteit van dc christelijke vak beweging gestalte te blijven geven, niet voldoende worden benut. Daaraan zal wel niemand twijfelen, die de bezielde en bezielende woorden heeft gehoord, waarmee de heer Lanser voor de tv igetuigde van de bijbelse opdracht die aan de christelijke vakbeweging zin en richting heeft. Ten slotte: niet alleen de eis van meer •doelmatigheid op nationaal niveau 'dwingt tot bundeling van krachten, ook tegen de achtergrond van de Europese .schaalvergroting valt daaraan niet te ontkomen. Dc Akzo-affaire om maar één voorbeeld te noemen heeft genoegzaam aangetoond, dat al leen een nationaal en internationaal 'goed samenwerkende vakbeweging be hoorlijk tegenspel kan bieden aan dc nog steeds groeiende multi-nationalc ondernemingen. Van een verslaggever STAPHORST De 60-jarige J. Gras uit Ootmarsum (O) is gistermorgen in Staphorst, rijdend in zijn auto, overleden aan een hartverlamming. Het stuurloos gfuvorïlenr-voertuig bot ste tegen een boom. uiiicrxu iiio[ji aarxpi uuuuui v |l n POGING TOT 'ANDERS' d* WONEN IN EMMELOORD door Jac Lelsz EMMELOORD Nooit eerder is er in Nederland bij het bouwen van een nieuwe woonwijk van zoTi consequente inspraakprocedure sprake geweest als bij het project Revelsant 2 in Emmeloord (gemeente Noordoostpolder) waarvoor prins Claus donderdag 5 oktober het startsein zal geven* Public-relations-man W. Jansen van de gemeente Noordoostpolder zegt; 'Toen de mensen erbij gehaald wer den, dachten ze dat ze een plan kregen voorgeschoteld, waarover zo ook nog iets mochten zeggen. Maar dat was niet zo. Ze kregen, bij wijze van spreken, een blanco stuk papier in de hand en daarmee konden ze zelf aan het werk gaan'. Het plan, waarom het hier gaat, was op dat moment nog een witte vlek. Eigenlijk stond, bij raadsbesluit van 1966, niet anders vast dan dat het gebied, waar gebouwd zou worden, Revelsant 2 zoq heten. Het terrein ligt aan de rand van Emmeloord, richting Urk. Op een 'Kaart van de Nederlandsche Zeekusten Van Groningerland tot Vlaandren' v^n Lucas Jansz Waghe- naer, gedateerd 1590, is ten noorden van het eiland Urk een zandbank aangegevefi met de naam Reuelsant. Die bank had ongeveer de vorm van het bestemmingsplan, waar de komen de jaren Revelsant 2 wordt gereali seerd, nadat Revelsant 1 2ijn voltooi ing nadert. Zij is destijds waarschijn lijk genoemd naar de Re(e)ve, een vroegere zijrivier van de IJssel. In Emmeloord spreekt men van het vlekkenplan. De witte vlek moet een reeks van vlekken worden, stuk voor stuk ingekleurd door' de bevolking zelf. in samenspraak met de gemeente en een handvol deskundigen. Thans wordt de eerste vlek aangepakt. Zal het allernaar verlopen zoals men zich da^ heeft voorgesteld? Wordt het werkelijk een experiment, dat afwijkt van gangbare, nogal verguisde patro nen? Burgemeester F. M. van Panthaleon van Eek bouwt veiligheidshalve enige reserve in als hij in een brochure over het plan opmerkt; 'Pas wanneer het plan gerealiseerd zal zijn, zal beoordeeld kunnen worden of in Re velsant 2 anders wordt gewoond.'. Het punt is namenlijk dat van de 557 woningen 70 pet in de woningwetsec tor moet worden gebouwd. Met wo ningwetwoningen is men aan normen gebonden, wat in dit geval betekent dat men ongeveer düent te mikken op een huur van maximaal 250,- per maand. Een dergelijke huurprijs legt natuurlijk beperkingen op. Aan de andere kant kan er een uitdaging zitten in de noodzaak met beperkte middelen iets goeds ,tc>t stand te bren gen. Schets van een straat uit projekt Revelsant 2. Te eenvoudig Waarom kwam men in Emmeloord op een goede dag tot de conclusie dat het anders zou ipoeten? Om de een voudige reden dat men zich ineens ging realiseren,* dat de nieuwe wijkjes in het stadje téveel op elkaar gingen lijken. Er moest een kwaal die zich op het oudé land eveneens hard nekkig voordoet eigenlijk te snel gebouwd worden, en dat leidde tot een eenvormigheid, een monotonie, die saai en vervelend leek te zullen worden. Een constatering, die meteen een beetje moet worden gerelativeerd, want tenslotte wonen honderden ge zinnen er zeer. gelukkig. Maar goed, Emmeloord dat door de grocentuele teruggang van de land ouw en de aanzienlijke vooruitgang van het industriële apparaat en de dienstensector in tien jaar tijds zijn bevolking zag verdubbelen waardoor in grote haast woonwijken dienden te worden gebouwd, wilde wat anders. De eenvormigheid, moest worden doorbroken. Men zag de oplossing in het aantrekken van de Stichting Nieu we Woonvormen (directeur Ab van Dien) te Amersfoort en in een zo groot mogelijke inspraak. Najaar 1969 bracht het gemeentebe stuur het proces opgang. In 't kort verloopt het als volgt. Maart 1970 krijgt de Stichting Nieuwe Woonvor men opdracht tot het maken van een bebouwingsplan Revelsant 2. Er wordt een bouwteam gevormd uit zoveel mogelijk disciplines. Enkele maanden later is er een eerste openbare infor matie-bijeenkomst. Uit de paar hon derd belangstellenden, o.m. per adver tentie opgeroepen, worden drie ge spreksgroepen samengesteld. Zij ma ken excursies naar projecten elders en vergaderen enige keren met de ontwerpers, de architecten Bckink uit Groningen, Sterenberg uit Ter Apel en Morshuis uit Hoogevecn. Het re sultaat is dat er een program van wensen op tafel komt Aan de hand van dat program gaan de ontwerpers aan het werk.- Hét program krijgt gestalte ln een proeve van uitwerking, die door dc inspraakgroepen wordt aanvaard als 'het maximaal haalbare'. Dan gaat de hele zaak naar de ge meenteraad. September 1971 komt het plan voor definitieve vaststelling in procedure. Het plan is zo flexibel dat cr tussen tijds nog weer aan gesleuteld kan worden. Tenslotte duurt het nog wel drie, vier jaar voordat de 557 wonin gen er staan. Met de eerste vlek wordt thans begonnen. Zij bestaat uit 179 woningen, waarvan 70 pet in de woningwetsector wordt gerealiseerd 20 pet in de premiesector en 10 pet in de vrije sector. Tot de karakteristieken van het plan behoort dat de toekomstige bewoners keuzemogelijkheid (kunnen) hebben. Ze moeten desgewenst kunnen wonen aan een pleintje, tussen het groen of hij het water. Van de karakteristieken maken ook de relaties tot ziekenhuis, school, winkel enz. deel uit. Verder zijn in de karakteristieken opgenomen de scheiding van de verschillende ver- keersvormen de wegenaanleg en de parkeeraccommodatie. En voorts nog een brink een boomwal een haventje en een groene plek met speelplaatsen, tuintjes, trapveldjes, windschermen enz. Of het plan-Revelsant 2 te Emmeloord in Den Haag het predicaat 'experi menteel' haalt, wordt in het pas in gebruik genomen stadskantoor, dat geen andere pretentie heeft dan dat het mooi. vriendelijk en funktioneel is, zonder verdere poespas, nog de vraag geacht. Met zoveel woningwet woningen kan dat wel eens een handi cap zijn. Overigens geeft men ook niet de indruk van mening te zijn dat een experiment alleen maar authen tiek is wanneer Den Haag er dat predicaat aan verleent. Burgemeester Van Panthaleon van Eek wijst er op dat bij het Emmeloordse project het woord experimenteel tussen aanha lingstekens staat. En de heer Van Dien van de Stichting Nieuwe Woon vormen ('we heten niet Stichting Nieuwe Woningvormen') zegt dat hij niet in de experimentele woning ge looft. Goed huis Spectaculair De KVP wordt aan alle flanken en vleugels opgevreten, schrijft Martin van Amerongen in Vrij Nederland in een verhaal over de afgang van de linkervleugel van de KVP en de op komst van de Rooms-Katholieke Partij Nederland. Partijvoorzitter Klaas Beu ker van de RKPN ziet de verkiezin gen met optimisme tegemoet blijkens zijn uitlating: 'We nemen gewoon het zaakje van de heren over.' Het verval ter linkerzijde van de KVP lijkt on stuitbaar, aldus Van Amerongen. Elke verkiezing weer offert de partij meer Kamerzetels op het altaar van de geloofsafval, deconfessionalisering en syndicale bewustwording. Het is een spectaculair proces, daarmate specta culair, dat het velen is ontgaan, dat zich tegelijkertijd heftige gevoelens van ongenoegen openbaren in de rechtzinnige hoek van het Nederland se katholicisme. In VN verder een interview met het PvdA-Kamerlid drs. H. Jans uit Gendt, die na ruim een jaar ervaring besloten heeft deze Kamer wel, maar de PvdA niet de rug toe te keren. Ik wil weer discussiëren met mensen, zegt hij, ik heb namelijk het gevoel, dat je in Den Haag veel te ver afstaat van de wezenlijke zaken, zoals die door de mensen ervaren worden. Vorming Ook in De Nieuwe Linie aandacht voor de KVP. die door Jan Verdonck als de Kommer-en-Verdriet-Partij wordt betiteld, omdat het op de par tijraadsvergadering van vorige week een en al maclUeloosho.d wa*. die echter niemand zichzelf of een ander wilde bekennen Gerard van ilpn Boomen doet in een zeer ingewikkeld verhaal. zoaL hij eerlij!; toegeeft, op de voorpagina uit de doeken, wat er zich allemaal heeft afgespeeld in de top van het krantenconcern Perscom binatie N V. Een tragi-komedie. dat Wel. De special van DNL gaat over vor ming, voor je welzijn of je bestwil. Onderwijs-inspecteur A. W. Wagner van de gemeente Amsterdam vindt, dat creativiteit en lesuren niets met elkaar te maken hebben. Het hele onderwijs is een en al creativiteit, als je het hebt over de creativiteit in brede zin. Creatief zijn is een eigen schap, inherent aan het mens-zijn. Als ik met mensen bezig ben en ik geef onderwijs, dan ben ik creatief bezig. Peetvader Het omslag-artikel van Elseviers Ma gazine is deze keer gewijd aan Marlon Brando als 'De Peetvader'. Voordat er één enkele meter was verfilmd, werd dit spektakel al een legende. Voor Marlon Brando, wiens roem al jaren lang op een klein pitje werd warmge- houden, betekent zijn jóngste rol een grandioze terugkeer. Regisseur Coppo la over hem: 'Brando wil heus wel doen. wat een regisseur van hem verlangt, maar hij staat erop, dat mensen eerlijk zijn en weigert zich te laten manipuleren. Het was heerlijk om met hem te werken en ik zou dat onmiddellijk weer willen doen.' In EM verder een interview met Hebe Kohlbrugge, die van mening is, dat er binnen het huidige kader van de hervormde kerk geen ruimte meer is voor echt protestantisme. Als men werkelijk meent en duidelijk ge steld heeft dat men aan de ge meentes geen twee verschillende me ningen kan voorleggen (inzake het seksrapport). verklaart men deze ge meentes onmondig. Ik wens de ge meente mondig te verklaren. Ik zou het ontstellend vinden, als je van een gemeente niet meer zou kunnen ver wachten. dat zij twee meningen zelf aan eikaar toetst PvdA-congres uiteindelijk toch anders zijn toegegaan, bijvoorbeeld doordat de partijbesturen van PPR. D'66 en PvdA al eerder tot definitieve afwij zing van de KVP zouden hebben be sloten, dan is dat jammer voor dit artikel. Spijt zullen we echter in dat geval niet hebben, want dan is het hoofdpunt, waar het omgaat, de afwij zing van de KVP, gerealiseerd. En zelfs onze ijverige verslaggevers heb ben niet alles kunnen voorzien.' Gerard van Dijk schrijft over het zwartboek van het actiecomité Pro Gastarbeiders, waarin nog eens de gebeurtenissen in de Afrikaanderwljk in Rotterdam op een rijtje zijn gezet.' Het wachten is op een nieuwe rel, want er zijn nog altijd geen maatrege len genomen, die ertoe leiden, dat buitenlanders en Nederlanders beter samenleven. Eén ding staat in ieder geval vast: het gastarbeid-probleem wordt nu tenminste niet meer ont kend.' Franje P.'dA-congres Da Groene brengt nu al (via et?en nieuwsdienst) een verslag van hot PvdA-congres. dat zaterdag in Den Haag wordt gehouden en waarop de KV P-vrijers definitief zijn afgewezen en Den Uyl na afloop concludeert, dat het een goed congres was. lil een P.S. is vprder te lezen: 'Mocht het op het In de Haagse Post doet Kees Tamboer de geschiedenis van het Klein-Semina- rie Beekvliet uit de doeken en daar mee tevens dé opkomst en ondergang van het Rijke Roomsche Leven. Pas toor Willem Knippenberg, die Beek vliet als geen ander heeft 'meege maakt, betreurt de neergang wel en niet. 'Van mij mag alle franje weg. Dat is 50 procent van het katholieke geloof. Maar ook: De kerken zijn kaal geworden. Zo weinig mensen zijn nog bereid het geloof te verdedigen. Veel mensen zijn geestelijk niet opgewas sen tegen zoveel kritiek: of ze vallen terug in het oude geloof nf ze gooien met het badwater nok het kind weg. We moesten vroeger veel te veel gelo- -tl als je dan de franje weghaalt, stort de hele weield in.' Cherry Duyns ging eens kijken bij SvViebertje, Bromsnor. Malle Pietje, Saartjc en de burgemeeste Hij maak te de opnamen mee en legde zijn bevindingen neer in HP's titelverhaal: Holland op z'n oerst. Joop Doderer: 'Swlebertje is die keuken, die huis houdster, een grote pot koffie cn een trommel met kuekies.' 'Het gaat er om dat je een goede, een betere woning maakt. Die zal altijd een stuk beschutting moeten geven: mensen hebben een dak boven hun hoofd nodig. Ze dienen een zekere collectiviteit tc kunnen en-aren, maar ook de mogelijkheid te hebben zich terug te trekken. We hebben gepro beerd met de mensen te komen tot het milieu, dat zij wensten. Hoog bouw is er niet bij, en toch hebben we kans ogzlen op de 21 ha, die we ter beschikking hebben, zestig woningen meer te bouwen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Wat volkomen nieuw is in het plan-Revelsant 2, in elk geval voor Nederland maar waarsohijmlijk ook ten opziahte van het buitenland, aldus de heer Van Dien, dat is 'inderdaad de inspraak procedure, die we hebben gevolgd. Meestal werk je vanaf een tekening naar de mensen toe. Hier is het andersom gegaan, en ei genlijk is de tekening nu pas klaar'. Van een verslaggever UTRECHT In een open brief aan de drie christelijke partijen (KVP, ARP en CHU) heeft de stichting ter eerbiediging en bescherming van menselijk leven gevraagd de abortus passage in het (inmiddels verworpen) concept-program anders te formule ren. Aanvankelijk was in het program sprake van de medeverantwoordelijk heid van een ieder, ook de gemeen schap en haar overheid, voor het bewaren van menselijk leven. De stichting wil een omschrijving die aansluit bij de door de drie partijen gestelde medeverantwoordelijkheid, t.w 'menselijk leven dient voor en na de geboorte gelijkelijk door wettelijke maatregelen te worden beschermd vanaf het moment van de bevruch ting'. De stichting wil hiermee onder strepen dat niet mag worden gediscri mineerd. Maar 52 procent van de bevolking van vier onderzochte nieuwbouwwij ken in steden vindt het wonen in hun wijk plezierig. De rest 'is minder positief gestemd'. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Interact, in opdracht van het ministerie van erm in de wijken: Amsterdam-Osdorp, Rot terdam-Ommoord, Apeldoorn-Wormen en Enschede-Noord. Men hoopt door middel van dit onderzoek tot een beter sociale planning in na-oorlogse wijken te komen. In volgorde van aantallen deelnemers: de vrije tijd wordt doorgebracht met winkelen, wandelen, bioscoop- en schouwburgbezoek, feesten, bezoek aan horeca-bedrijven, fietsen, sport kijken, sport doen, vergaderen en hobbies buitenshuis. Gebleken is dat men vaak de vrije tijd buiten de eigen wijk doorbrengt. Ook werd de bewoners de vraag ge steld welke voorzieningen ze het eer ste in de wijk zouden willen hebben. In volgorde van aantal stemmen bleek de meeste behoefte aan een postkan toor, winkels voor dagelijkse bood schappen, openbare verbindingen met plaatsen buiten de wijk, parken en groenstroken, oversteekplaatsen, speelgelegenheid voor kinderen, 'ruim te voor opgroeiende jeugd,' groot aan tal bushaltes, zwembad en parkeer ruimte. In Amsterdam bleken vooral bewoners van eengezinswoningen ontevreden te zijn. Zij hebben klachten in verband met hun huis, aanleg en onderhoud van tuinen in de buurt. In Apeldoorn hoorde men diezelfde klachten maar dan vooral van flatbewoners. In Rot terdam klaagden (vooral flatbewo ners) over het slechte openbaar ver voer, gebrek aan speelgelegenheid voor kinderen en een slecht buurton- derhoud waren de voornaamste grie ven van de Enschedeërs. maaiers Vijf Zweedse Fjaell-koeien zijn door staatsbosbeheer 'aangesteld' om als een soort levende zeisen te fungeren ln het zeer arbeidsintensieve natuur reservaat 'De weerribben' in de Over ijsselse gemeente Oldemarkt. Dertig van de drieduizend hectare vormen hun werkterrein, waar ze naar harte lust mogen grazen en zo tegelijk het gras op hun manier maaien. Ze heb ben een schuilhut ook. voor het geval ons klimaat ze niet altijd bevalt. Pu bliek mag cr voorlopig niet bij, omdat alle vijf in vergevorderde staat van blijde verwachting zijn. Daarom krij gen ze binnenkort ook hulp bij het maaiwerk. De man die ze vorige week in Zweden gekocht heeft, is nauw bij het experiment betrokken. Zijn naam is dan ook Van der Weiden. Perspectief De kring voor land bouweconomie houdt 18 oktober in Wageningen een studiedag over 'land bouw ln wijder perspectief'. Dat wij dere perspectief betreft dan de land bouw in de moderne samenleving, consument en landbouw, en verwer kende industrie en landbouw, waaro ver diverse deskundigen hun licht zullen laten schijnen. Luchtmiss De allerschoonste van de schoonste medewerksters van de nationale en internationale luchtvaartmaatschappij en wordt tussen 12 en 16 oktober uitgeroepen tot 'miss aviation interna tional'. Tot aan dat hoogtepunt vieren de kandidaat-missen plus een paar honderd gewone luchtvaartmensen van overal drie dagen feest in Am sterdam Hilton. Europa Het vijf de lustrum van de Europese Bewe ging in cms land wordt ook filatelis tisch gevierd: de postzegelverza- melaarsvereniging 'Verenigde Na ties/Verenigd Europa' houden 14 en 15 oktober in het vormingscentrum voor werkende jeugd in Arnhem een internationale expositie, waarop de geschiedenis van de Beweging in beeld wordt gebracht Markt Rotterdam herbergt van 11 tot en met 13 oktober een bijzon der soort markt: de kooplieden mogen zich met hun veertien kraampjes in de hal van het stadhuis posteren en daar reclame maken voor hun eigen standje. Die reclame komt neer op zoveel mogelijk inlichtingen aan zo veel mogelijk mensen, want het zijn allerlei plaatselijke instellingen die hier samen een 'informatiemarkt' houden. Anders De internationa le kattententoonstelling die 14 en 15 oktober in de Rivièrahal van diergaar de Blijdorp wordt gehouden, is anders dan anders. De 450 raskatten en poe zen worden uitsluitend op hun condi tie en verzorging beoordeeld. Afri- kaweckend Het Zendingscentrum ln Baam organiseert voor 21 en 22 oktober een Afrlka-jongerenweekend, waar drs. H. Baas, secretaris Afrika- zending die o.a. vier jaar in Rwanda werkte, en Tom Draisma, die acht jaar leraar en vormingsleider in Zam bia is geweest, allerlei Afrika-onder- werpen aan de orde zullen stellen. Uiteraard is er volop gelegenheid tot discussie. Wie er heen wil. moet zich vóór 10 oktober opgeven (tel. 02154- 4051). Vrouwenmilieu Op "initia tief van de overkoepelende vrouwen organisaties uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is dinsdag 17 oktober tot milieudag 1972 uitgeroe pen. Die dag zullen in de drie grote steden acties worden gevoerd. De or ganisaties pleiten o.a. voor de herin voering van grondstoffen als glas en papier. Officieel Op diezelfde mi lieudag brengt prinses Margriet een bezoek aan Zwolle, waarbij ze en passant het nieuwe gebouw van het Sophiaziekenhuis officieel opent. Haar zwager prins Claus bevindt zich 8 november in Ede om een stukje van de viering van de stedebouwdag mee te maken. Die dag is op zichzelf weer een stukje van de wereldstedebouw dag 1972. Veteranen Ongeveer duizend Brabantse oud-strijders, die in de periode 1940-1950 in Korea, Indonesië en Nieuw-Guinea vochten of er gewoon waren, houden samen met ex-KNIL-militairen op 28 oktober een reünie in Kaatsheuvel. Ze hebben ook prins Bernhard een uitnodiging gestuurd. milieuglas De flessenactie in het noorden wordt een complete nationale glasbeweging. Een paar maanden geleden vroegen de noordelijke Spar-winkeliers de klanten om de glazen flessen, potjes en andere statiegeldloze verpakkingen niet weg te smijten, maar in te leve ren. Van het oude glas maakt een glasfabriek in dc buurt weer nieuw en de winkeliers kregen er geld voor terug, dat naar de landelijke vereni ging tot behoud van de Waddenzee ging. Dat is zo'n succes geworden, dat nu alle Spar-winkeliers ln het hele land graag die glazen verpakkingen terug willen hebben. Elk gezift, heeft de Spar berekend, gooit per week gemiddeld anderhalve kilo glaswerk in de vuilnisbak, en dat is samen zo'n zes miljoen kilo. Na het eerste 'lande lijke' jaar denken de bedrijven tussen de vijftig- en zestigduizend gulden aan de 'Waddenzee' te kunnen over handigen. Stuffrun Een berichtje ln een plaatselijke krant, waarin vrijwilligers opgeroepen werden om als marihuana-proefkonijn te fun geren in het entrum voor psychiatrisch onderzoek in Baltimore heeft een hele horde fpnproevers op de been gebracht Dezelfde ochtend dat de krant meldde, hoe men gratis en ongestraft marihua na van zeer goede kwaliteit kon roken, stond het voor de deur van het insti tuut zo zwart van de mensen dat het personeel zich maar met moeite een weg naar binnen kon banen. Het centrum is bezig mot een door de regering gesteund onderzoek over ma rihuanagebruik. Eerst hebben ze het op katten uitgeprobeerd, die na gere geld eten van de stuff aanzienlijk be tere prestaties leverden. De menselijke 'proefdieren' hoeven de marihuana niet te eten, maar mogen roken en moeten daarna wat simpele, als het even kan ook betere, prestaties laten zien. 'Niet te hard, Simpkins, ik heb dat hakmes net geslepen.'^ -fliliUfUtólSBW (Ij MÜii jéiSSW

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7