Een verhaal vooral voor christenen Geen propaganda voor een standaardgezin Trouw K wartet Erkenning Jan Ruyter ingetrokken vandaag Protest tegen laster over r.k. Nederland DORDTS DAGBLAD leerling- of aankomend journalist(e) Gesprek over 'ruimte en richting in de kerk' Studenten tegen Duynstee Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/K&AKThl UO.NDhKiJiMG o Ub.luBLK 1972 KERK/BINNENLAND T2/K2 'Laat de machtige mannen van dit land zien hoe rustig en vreedzaam wij ons gedragen in alle beproe vingen, hoe gedudig en goedsmoeds wij zijn. Nooit is er iets goeds of blijvends tot stand gebracht door macht, geweld, oorlog of dergelijke dingen.' Wie is daar aan het woord? Zou men niet zweren de stem van Marten Luther King te horen, helder en onmiskenbaar? Of moeten we verder teruggaan in de ge schiedenis, naar de grote Ghandi zelf, bezig om zijn volk te bezielen met de smetteloze waardigheid van he tpassieve verzet? Wie anders kan zo gesproken hebben? Als ik het verhaal verder vertel wordt het nog verrassender. De man die spreekt is klein en donker, en al zijn macht is in zijn woorden. Een macht zo groot dat zijn volgelingen volko men door in beslag zijn genomen. Zij doen wat hij wil, met een overgave zoals alleen een zuiver geloof die kent, demonstreren zij tegen de blan ke overmacht, zetten de hekken weer overeind die hun tegenstanders om verhalen, poten nieuwe maïsplanten in de grond, zodra de vijanden de oude uit hebben getrokken, komen samen in massa-bijeenkomsten om tet luisteren naar hun leider en om te zingen, in dat alles geïnspireerd door hun diepe bijbelse geloof. En als de regering, al dat wonderlijke verzet moe, komt met soldaten, om er een definitief einde aan te maken, dan openen ze hun poorten en staan klaar met vers voedsel en de enige barrière die ze opwerpen zijn zingende kinde ren, honderden, in het wit gekleed. Bijna vergeten Nee, deze vreemde demonstratie speelt zich niet af in onze eeuw, maar al bijna honderd jaar geleden en de plaats van handeling is het noordelij ke eiland van Nieuw-Zeeland. Het is een verhaal dat al bijna vergeten is, en ik kom het alleen te weten omdat ik, bij onze tegenvoeters aangeland, mij verdiep in hun geschiedenis. Ik prof.dr.j.w.schulte nordholt in Nieuw-Zeeland ben hier veel te kort om er veel over te zeggen, ik zie maar weinig van de magnifieke natuur waar deze eilanden De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI] publlkatic wordt met de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gezonden aan de heer Joh. C. Franeken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus SS9. Arasterdam. Noorwegen Het is in dit bestek natuurlijk on doenlijk op alle achtergronden van de Noorse afwijzing van de EEG in te gaan. De kern van het Noorse be zwaar komt echter in het kort hier op neer: er is onvoldoende garantie inza ke het uiteindelijke doel van de EEG. Wie zegt: 'een gemeenschappelijke markt', zegt te weinig. In een stuk van de EEG lees ik: Omdat de erva ring geleerd heeft dat een douane unie niet voldoende is voor het oprui men van onderlinge economische De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag;dr. E.BIeumink. Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag: J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; nr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen. Schaarebergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Hui|sen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers. Den Haag; drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld.). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. grenzen is voorzien in de opbouw van een gemeenschappelijke politiek. Het is in Straatsburg en Rome geen ge heim meer dat die gemeenschappelij ke politiek o.a. inhoudt de vorming van een zo sterk mogelijke dus nucle aire militaire macht van de betrokken landen. Aan democratische dwarslig gers heeft men uiteraard een hekel. Daarom zei Pompidou onlangs dat hij liever Spanje er bij heeft als Noorwe gen welnu hij heeft zijn zin. Daar om de onrust bij dr. S. L. Mansholt, die weet wat er speelt. Daarom de sussende woorden van minister Schmelzer dat er geen Europese atoommacht zal komen, maar die uit spraak neem ik net zo serieus als die van Adenauer die in 1949 beweerde dat de Bondsrepubliek geen weer macht zou krijgen. Tegenover deze verreikende aspiraties van een neo- Romeins Rijk dienen christenen een duidelijk 'neen' te laten horen. We zullen ons moeten heroriënteren, wil len we niet op sleeptouw genomen worden. Boskoop A. W. H. Noorda Israël Er bestaat grenzeloos veel verwarring rondom Israël, van vuige laster tot helaas schijnbare goedbedoelendheid. Een paar vragen, zulks n.a.v. enkele feiten en ingezonden stukken. Is het aanvaardbaar dat Pax Christi Neder land wel haar verontrusting toont over het geweld in het Nabije Oosten en zich niet beijvert om de paus in Rome tot politieke erkenning van de staat Israël te doen besluiten? Is het aanvaardbaar dat deze en nog een paar vredesbewegingen zich in een gezamenlijke verklaring wel bezorgd maken over de Palestijnen en niet over a. de verkrachte Jodinnen en gefolterde Joden in Syrië; b. de geter roriseerde christenen van Ulster; c. de antisemitische uitlatingen van presi dent Amin. Is het aanvaardbaar dat in een pamflet van het I.K.V. (Interk. Vredesberaad) het met haat jegens Israëls toekomst vervulde Palestina Comité als 'vredesgroep' gerubriceerd wordt? Is het onderscheidingsvermo gen in die kring al zover gedaald? Diep treurig is dat de voorzitter van een zendingsvereniging (Mlinchen 10 - Tr/Kw van 16 september) in feite openlijk terrorisme goed praatte. De schrijver van grotesk ballet (Tr/Kw 16 september) schijnt niet zo open anti-Joods, maar dit stuk hield wel een akelig lieve uitnodiging tot zelf moord in. Wie zich waarlijk het lot van de naaste aantrekt, geeft hem recht op zelfverdediging en dringt hem ook geen vals martelaarschap op. Dit is ook bij het volk van Israël het geval Het lot der Palestijnen is nauw verbonden met Israëls wel en wee. Vredelievende Palestijnen leiden bin nen de bestandslijnen een menswaar dig bestaan, amders dan in de Arabi sche vluchtelingenkampen, centra van haat en terreur ep als zodanig graag misbruikt Wie voor Israël kiest, kiest ook voor de Palestijnen. Wie voor de Palestijnen kiest zonder eerst voor Israël te kiezen, maakt zich, misschien zonder het te bedoelen, schuldig aan antizionisme, dat thans erger is dan antisemitisme. Immers dan ontzegt men Israël het recht op zijn toekomst. Wie zich gedegen wil laten informe ren kan dit o.m. doen door lid te worden van het Genootschap 'Neder- land-Israël' (secr. De Genstetlaan 1, Rozendaal bij Velp). Heelsum A. de Haan-Vcrvark K- E. de Haan mee gezegend zijn, ik word bovendien in beslag genomen door lezingen en gesprekken en ik heb eigenlijk niet het plan om met zo weinig ervaring een stuk voor de krant te schrijven, bij voorbeeld over de politieke toe stand hier, of over de geslaagde Hol landse emigranten, laat staan over de wezenlijker problemen, de eigen aard en onzekerheid van deze nieuwe sa menleving. Maar ik kom toch iets te weten, het meeste wel uit de poëzie, die hier bloeit, pas sinds de jaren dertig, maar met veel verrassende ori ginaliteit, en die aan het menselijke thema van vervreemding en identiteit een wezenlijke Nieuwzeelandse span ning toevoegt En ik lees wat ik kan over wat mij het meeste boeit: het rassenprobleem van dit land en de geschiedenis daar van. Wat een verhaal is dat niet alleen op zichzelf maar ook vergelij kenderwijs. De Maori's zijn de India nen van Nieuw Zeeland, de oorspron kelijke bewoners, evenzo geconfron teerd met een overmachtige blanke beschaving, met dezelfde argumenten en verdragen beroofd van bun land, even hardnekkig zich verzettend om hun eigen cultuur te verdedigen, even hopeloos, evenzeer in een identiteits crisis geraakt en daarmee in het eeu wige dilemma van segregatie of inte gratie. Ook zij zijn er bijna aan ondergegaan en er toch weer bovenop gekomen (in 1900 waren er nog nau welijks 50.000 over, nu zijn er 250.000; 10 procent van de bevolking). Zendelingen Wat een verhaal vooral voor christe nen, om zich op te bezinnen. Met hoeveel goede bedoelingen, hoeveel opofferingen, maar ook hoeveel mis verstand en onbegrip hebben de En gelse zendelingen zich geworpen op dc bekering van deze mensen, hebben getracht hen te beschermen tegen de hebzucht van de kolonisten maar tege lijk meegewerkt aan de desintegratie van hun cultuur. Het is allemaal zo boeiend, zo adembenemend dat men wel aan het vertellen kan blijven. De krant is daar te klein voor, het leven te kort, ik kan hoogstens de lezer aanraden, om inleidenderwijs een boek te lezen als Keith Sinclair's 'History of New Zealand' (in de Peli can Books), of dieper gaande het leven van zo'n zendeling, bij voor beeld het recente boek van Judith Binney, 'The Legacy of Guilt, A Life of Thomas Kendall'. Met al hun goede bedoelingen, al hun inspanning, hebben dc zendingsmen sen (jammerlijk onderling verdeeld: anglicanen, methodisten, katholieken) niet de bittere oorlogen kunnen voor komen, die in het midden van de vorige eeuw gevoerd zijn en die ten slotte wel moesten leiden tot de neder laag van de Maori's. Die bovendien tot gevolg hebben gehad, dat zij zich in groten getale afkeerden van de officiële vormen van christendom en hun heil zochten in sectarische bewe gingen van eschatologische aard, ge deeltelijk geïmporteerd (de mormo nen hadden veel succes onder hen) maar vaker ontstaan uit eigen frustra tie. Zoals overal in de wereld, waar inheemse volken ontworteld werden door de ontmoeting het het Westen zochten deze verslagen hun heil in dromen van een duizendjarig rijk, in vreemde syncretistische secten. De Maori's, zo uit hun orale cultuur overgeplant in de religie van het Boek, leerden het uit het hoofd, na men het letterlijk, identificeerden zich met huis en haar met het uitver koren volk Israël, kozen zich profeten en koningen (de eenheidsbeweging, in het midden van de vorige eeuw ont staan en leidend tot het kiezen van een Maori-koning, was sterk gestimu leerd door het verhaal van koning Saul). Onbegrijpelijk Een Maorie met zijn dochtertje sen. Een enkele opmerking slechts. Al is het te mooi voorgesteld als men zegt dat in Nieuw Zeeland de rassen broederlijk samenleven, toch is er hier een verstandhouding bereikt, die groter is dan in andere landen en dat is zeker voor een niet gering deel te danken aan het werk van Te Whiti en zijn voLgelingen. De Maori heeft meer erkenning gevonden dan de Indiaan in Amerika. Hij is vertegenwoordigd in het parlement, hij heeft deel aan de welvaartsstaat die Nieuw-Zeeland zn bij uitstek is, hij is geëerd en net als de Indiaan het voorwerp van een romantische mythe, die licht in com mercialisering omslaat. Maar hij loopt anderzijds het gevaar in de situatie van de Amerikaanse neger terecht te komen. Factoren als de snelle toename van de Maori-bevol- king (sneller dan de blanken), de industrialisering en daarmee gepaard gaande trek naar de steden, en de helaas nog steeds bestaande discrimi natie op sociaal gebied, kunnen leiden tot het ontstaan van ghetto's voor Het is voor mij onbegrijpelijk dat ds. A. H. v. d. Heuvel werd benoemd tot secretaris-generaal van de hervormde kerk. Wisten de voorstemmers eigen lijk wel dat de prediking van het heil in Christus voor ieder die gelooft voor de Wereldraad van kerken van geen belang is? Volgens de wereld raad van kerken kan door menselijke inspanning de wereld verbeterd wor den. Door mensen te benoemen met zo'n geloof is de kerk geen kerk meer maar een deelnemer aan bewegingen voor radicale structuurverandering. Op deze manier helpt de kerk niet aan de komst van zijn koninkrijk. Ik wil u allen oproepen tot christelijke waak/aamheid. Nieuwveen Kees Soede HAARLEM (KNP) Naar aanlei ding van het huwelijk van moderator J. Ruyter van de kritische gemeente IJmond op 30 september jl. heeft de r.k. bisschop van Haarlem mgr. Zwart kruis de erkenning van deze gemeente en de aanstelling van moderator Ruy ter ingetrokken. Het bestuur van de kritische gemeen te IJmond meent alternatieve oplos singen, waarbij moderator Ruyter zou moeten afzien van het voorgaan in de eucharistie, niet te kunnen aanvaar den. De bisschop kan deze stap, waardoor de kritische gemeente IJmond haar eigen wet gaat tegen het beleid van de bisschoppen in, niet voor zijn verantwoordelijkheid nemen, 'omdat in feite de eenheid en de verbonden heid van de gehele kerkgemeenschap, met name ook binnen het bisdom en de kerkprovincie, in het geding zijn', aldus een verklaring van het secreta riaat van het bisdom, eraan toevoe gend: 'niet erkend worden door de bisschop betekent voor een katholieke geloofsgemeenschap een ernstig gemis en voor de bisschop, die deze uit spraak doet, een zware verantwoorde lijkheid. Het betekent echter niet, dat de bisschop geen oog meer zou heb ben voor de levende tekenen van waarachtig kerk-zijn, die er in deze k.g.ij. gevonden worden. Om deze re den zou de bisschop willen blijven zoeken naar wegen, om het wederzijds kontakt te blijven onderhouden'. gekleurde mensen. Voeg daarbij het nieuwe bewustzijn van het Maori-volk, de weerbarstige trots op een eigen achtergrond, en de gegevens voor een verscherping van de verhoudingen zijn aanwezig. Voorbeeld Tot een definitieve oplossing van het probleem is het ook hier niet geko men. Kan dat trouwens wel? Moet niet elke generatie opnieuw antwoord geven op de uitdagingen van de sa menleving? Voor de Maori's betekent dat dat ze in het reine moeten komen met het eeuwige dilemma van een minderheid, zich zelf zijn of assimile ren. Voor de blanken dat ze de gelijk heid die ze prediken steeds meer moeten waar maken. Voor beiden is het voorbeeld van Te Whiti nog altijd van de grootste betekenis. Hij immers heeft duidelijk gemaakt hoe relevant het christendom kan zijn voor de maatschappij, als het werkelijk ver zoening predikt Gastarbeiders-kind in West-Duitsland weldra analfabeet FREIBURG (KNP) Schandalig noemde de voorzitter van het Duitse Caritasverband, dr. Paul Schmidle het verschijnsel, dat in de Bondsrepubliek de kinderen van buitenlandse arbei ders geen of slecht onderwijs krijgen. Het is niet zo, dat deze kinderen niet naar de school kunnen gaan en dat de regeringen der Duitse deelstaten hun verplichtingen niet nakomen, zei dr. Schmidle. Het schandaal bestaat hier in dat deze kinderen op school ko men, zonder de taal te kennen en zonder dat er iets aan wordt gedaan om hen die taal bij te brengen. Zo doende blijven de kinderen steeds zitten. Het aantal analfabeten onder de kinderen der gastarbeiders wordt aldus kunstmatig opgevoerd RIJK EN ARM Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik toch nog maar eens terug moet keren tot dat verhaal dat Nathan aan David vertelde toen hij zich van Uria ontdaan had om diens vrouw Bathseba tot zich te nemen. Zijn reaktie op het doodsbericht is bijna onmenselijk: het zwaard verteert nu eens dezen, dan weer genen, of: 'zo gaat 't nu een maal. Nathan komt dan bij hem om hem te zeggen dat het nu eenmaal zo niet gaat. 'Er waren in een stad twee mannen, de een was rijk, en de ander arm'. Het verhaal vangt aan met de constatering van een feit Een feit waarop, net als in een film, het volle licht valt. Er zijn veel meer mensen, maar het gaat om deze twee. Een goed verhaal begint meestal met het vermelden van zaken die weinig of geen tegenspraak opwekken. Zo ook hier. Dat kan een kind volgen, altijd is er wel in een stad een rijke en een arme man. Nu zijn er mensen geweest en ze zijn er nog die hier meteen op merken dat het daarom altijd wel zo zal blijven, of wat erger is: moet blijven. Ze beroepen zich daarvoor vaak op de woorden 'God heeft rijken en armen gemaakt', welke woorden zo nergens voorkomen en een school voorbeeld zijn van de bijbel laten buikspreken (zie Spreuken 22,2). Het feit dat er een rijke en een arme man in die stad was dient ook niet om daarmee te zeggen: zo moet het altijd blijven, want God wil dat. Integen deel, de vermelding van de rijke en de arme man heeft een functie in het afschuwelijk onheilsverhaal dat nu volgt. Als ze allebei even rijk geweest waren, of althans bij benadering, dan was dit minder gemakkelijk voorgeko men. Rijk en arm blijkt in onze wereld in veel gevallen een bron van ellende te zijn. Niet alleen hier in het westen, in maatschappelijke en fami lieverhoudingen, maar nog veel meer in de verhouding tussen wat we noe men noord en zuid. Ook hierop pas sen wij vaak de noordpool-woorden toe: het zwaard, van de honger in dit geval, verteert dan deze en dan gene. Het verhaal dient; daartoe om ons te laten ontdekken waarop zulke toestan den uitlopen. Dat ontdekte David en toen was het voor Uria te laat (Samu el 12). door mr. Bas de Gaay Fortman Te Whiti Het is in deze traditie dat wij het verhaal moeten plaatsen waar ik mee begon. De man die een halve eeuw eerder dan Gandhi zijn volk voorging in geweldloos verzet, was een Maori- leider die Te Whiti heette. En de grandioze scène die ik beschreef, toen de zingende kinderen de soldaten te gemoet gingen, vond plaats op 5 no vember 1881 in de plaats Parikaka aan de westkust van het noordelijke eiland van Nieuw Zeeland. Te Whiti had daar zijn volgelingen om zich heen verzameld en met hen een expe riment voor een nieuwe gemeenschap op stapel gezet, een soort commune, sterk geïnspireerd door het christelij ke voorbeeld (dat uit de Handelin gen). De man zelf was door en door thuis in de bijbel, verraste blanken die met hem kwamen discussiëren en overtroefde hen makkelijk, niet alleen door zijn kennis maar ook door zijn waardigheid. Precies als Gandhi en King werd hij dus uitgemaakt voor een oproerkraai er en vond een regering tegenover zich die korte metten met hem wilde maken. Vandaar het 'offensief in 1881, dat een al te makkelijk en oppervlakkig succes werd. Te Whiti en zijn voornaamste helpers werdeh gevangen genomen, het land dat ze bezet hielden (aldus de blanke termi nologie) werd geconfisceerd en daar mee leek de zaak rond. Gezag en orde zegevierden. Maar zo eenvoudig was het toch niet Noch op de korte baan noch op de lange behaalden de blan ken een volledige zege. De publieke opinie dwong de regering al na een jaar om Te White vrij te laten en hem toe te staan naar zijn dorp terug te keren. Daar zette hij met de be perkte middelen die hij over had zijn werk voort, werd vooral vermaard als een leermeester voor de jongere gene ratie Meer erkenning Te spreken over wat hij op de lange baan bereikte, is moeilijk, zou meer ruimte vergen dan ik hier kan opei- Gaarne geef ik een korte reaktie op de ethische discussie tussen dr. Dekker en prof. Roscam Ab- bing over de bevolkingsontwikke ling. Ik ben met dr. Dekker van mening dat de huidige wijze van propaganda voeren voor het klei ne kindertal uiterst ongelukkig is. Het rapport van de Club van Rome toont aan dat als allerlei trends uit het verleden (bevol kingsgroei, voortgaande industri alisatie, lucht- en waterverontrei niging, enz.), zich ongewijzigd voortzetten, de samenleving na een aantal jaren voor onze kinde ren onleefbaar zal zijn geworden. De vraag is dan: wat doet de ethiek ermee? Ik meen dat vanuit de ethiek er in de eerste plaats op moet worden gewezen dat de samenleving thans al onleef baar is voor vele kinderen in de derde wereld. Hetzelfde rapport van de Club van Rome vermeldt dat jaar lijks 10 tot 20 miljoen emnsen aan honger en ondervoeding sterven. Daar ligt onze eerste verantwoordelijkheid: het leefbaar maken van de maatschap pij 'van vandaag*. 'Niet tot chaos heb ik de aarde geschapen, maar ter bewo ning', lezen we in Jesaja. De overvoe ding in de rijke landen en gelijktijdi ge ondervoeding in de arme landen betekenen een chaotische toestand. Dr. Dekker heeft gelijk wanneer hij erop wijst dat van alle trends in het Westen er één op zeer eenzijdige wijze wordt uitgelicht, te weten de bevolkingsgroei. En daarbij werkt de ethiek op mijn inziens volstrekt on juiste wijze als zij het statistische gegeven van bevolkingsstagnatie bij 2.1 kinderen per gezin klakkeloos om zet in een oproep aan de ouders het bij 2 kinderen te laten. Van alle overwegingen die ouders kunnen lei den bij de vraag of gezinsuitbreiding wenselijk zou zijn, wordt er één ver absoluteerd. Als de ethiek ergens een rood stoplicht plaatst, moet zij diep ervan overtuigd zijn dat op het punt in kwestie een morele barriëre ligt Heeft Prof. Roscam Abbirag overwo gen dat als wij een teruglopende bevolking willen vermijden die 2 kin deren tegelijk als een opdracht moe ten worden gezien? Wil hij met ande re woorden oproepen tot een stan daardgezin: 2 kinderen, niet meer maar ook niet minder? Treurig De ethiek van het standaardgezin met 2 kinderen werkt ook door in de politiek. Velen willen de overheid voor zo'n gezin propaganda laten ma ken. Ik ben daarentegen van mening dat de overheid zich moet beperken UTRECHT (KNP)De secretaris generaal van de Nederlandse r.k. kerkprovincie, dr. P. C. Vriens, heeft bij de redactie van het Duitse blad 'Neue Bildpost' "scherp geproteseerd tegen de Inhoud van een artikel over de rooms-katholieke kerk in Neder land. In het bewuste artikel, dat op 3 september werd gepubliceerd, wordt kardinaal Alfrink omschreven als 'een twijfelgeval' die zich heeft ge maakt 'tot flikflooier van de rebellen'. Dr. Vriens schrijft in zijn brief aan de redactie van het weekblad (dat in bijna alle Duitse kerken te koop ligt) dat 'niet het feit dat er in het artikel ten dele onwaarheden staan en over vele belangrijke zaken eenvoudigweg wordt gezwegen het ergste is, maar de beledigende en belasterende inhoud van de tekst'. (ADVERTENTIE) Ter redactie van het een der bladen van de N.V. DE CHRISTELIJKE PERS kan op korte termijn geplaatst word< Wie voor deze interessante functie interesse heeft gelieve zijn sollicitatie te richten aan: Directie en hoofdredactie van de N.V. DE CHRISTELIJKE Pers, p.a. Dordts Dagblad, Postbus 118, DORDRECHT. tot voorlichting over het bevolkings vraagstuk in het algemeen (en de andere grote vraagstukken die Dr. Dekker noemde, zoals de consumptie- groei) en medewerking aan het voor komen van ongewenste zwangerschap pen in het bijzonder. Helemaal treu rig wordt het als men een bevolkings politiek gaat koppelen aan maatrege len op het gebied van de sociale verzekeringen. Alsof er ook maar één gezin in Nederland is dat kinderbij slag als een 'fokpremie' beschouwt! Bevolkingspolitiek wordt vaak even eens gezien als een panacee voor de derde wereld. Maar daar is de overbe volking geenszins de oorzaak doch slechts het gevolg van de onderont wikkeldheid. Wil men daar als bejaar de nog enige zekerheid in het leven hebben dan moet er een nageslacht zijn. Gezien de kindersterfte betekent dit dat om enkele kinderen over te houden, men er veel moet krijgen. Geboortebeperking kan dan ook slechts gelukken als gelijktijdig ge werkt wordt aan vermindering van de kindersterfte en het verschaffen van bestaanszekerheid aan de ouden van dagen. De hier beschreven situatie in de derde wereld toont wel aan dat het goed zou zijn als de ethiek zich meer ging verdiepen in alle overwegingen waardoor mensen zich kunnen laten leiden bij het nadenken over de grootte van hun gezin. UTRECHT De Stichting Gemeente toerusting in de gereformeerde ker ken houdt op zaterdag 21 oktober in Kobus in de Poort te Amersfoort een conferentie onder het motto 'Ruimte en richting in de kerk'. Daarin zullen in referaten van dr. J. J. Buskes en ds. H. A. L. van der Linden te De Bilt (voorzitter van het deputaatschap voor het voortgezet gesprek met prof. Kuitert) vragen aan de orde komen over het verstaan van de bijbel, over de leer en het belijden van de kerk en over ethische en sociaal-politieke aangelegenheden. Een gesprek over deze zaken wordt van belang geacht omdat ze een maand later ook goeddeels de agenda bepalen van de gereformeerde synode. De ontvangst is om tien uur en om half elf begint ds. Buskes met zijn referaat. In de discussie des middags zullen korte co-referaten gehouden worden door prof. dr. C. A.van Peursen (waarnemend voorzitter van Gemeen tetoerusting) en ds. B. J. Aalbers uit Eindhoven. Geïnteresseerden in de conferentie kunnen zich opgeven bij de heer K. Dane, Procusstraat 51, Wassenaar. (Tel. 01751-5570). Van een verslaggever NIJMEGEN De unie van studenten een eventuele benoeming van prof. mr. F. J. F. M. Duynstee tot rector te Nijmegen heeft zich gekeerd tegen manificus van de katholieke universi teit van deze stad. 'Gezien de anti democratische gezindheid van prof. Duynstee', aldus de unie, moet men vrezen voor een 'verdere centralisatie van de machtspositie van het univer siteitsbestuur'. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Amersfoort: J. Bogaard te Woerden; te Meerkerk, Oude-Tonge (toez.) en Sprang: G. v.d. End te Zalk en Veecaten; te Hoorn: Mej. G. M. van Wijk, vicaris te Hilversum. Bedankt voor Hoornaar: J. J. v.d. Klift. eervol ontheven pred. met be- voegdh. van em. (leraar g.o.) te Er- melo. Aangenomen te Twello: C. Hoogen- doorn te Oudelande-Ellewoutsdijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Damwoude en Driesum: B. K. de Vries, kand. te Spakenburg. GEREF. KERKEN BUITEN VERB. Beroepen te Schiedam: K. B. Holwer- da te Doorn. Bedankt voor Hardinxveld-Giessendam c.a. W. J. v.d. Linde te Urk. Bedankt voor Werkendam: C. de Rit- ter te Nunspeet. BAPTISTEN GEMEENTEN' Beroepen te Emmen: J. Schouten te Eindhoven. Caroline Euwe Sjef Teuns Kij ken naar kinderen (Boek van de maand). Uitgeverij Contact Prijs: 10.(na 7 oktober: 18,90). Dit kijk- en leesboek over kleine kinderen is tot stand gekomen naar aanleiding van de educatieve televisie serie 'Kijken naar kinderen', geprodu ceerd en uitgezonden door de NOS in het winterseizoen 1970-1971. Evenals genoemde serie geeft deze uitgave, die als 'Boek van de maand' in een uit zonderlijk grote oplaag is verschenen, de weergave van een aantal episoden uit kinderlevens. Gepoogd is onder meer een karakteristiek te geven van de eerste levensfasen. Het gaat om de rol die het kind speelt en de reacties van zijn omgeving. Het gedrag van de ouders is van ondergeschikt belang. De schrijfster, die terzijde werd ge staan door de arts-kinderanalyticus, Sjef Teuns, wil meer kennis verschaf fen over de ontwikkeling van ge- dragspartonen, waardoor ouders be paalde emoties en gedragingen van hun kinderen mogelijk beter gaan begrijpen. De verhalen zijn uit de praktijk van 'jonge levens' gegrepen. Behandeld wordt onder meer: de pas geboren baby, de eerste maanden, be langstelling voor de omgeving, ter reinverkenning, het lopen, de ontdek king van de taal en de ontplooiing van de eigen wil. 'Kijken naar kinderen' bevat in totaal 140 foto's, waarvan 24 in kleur. Meer dan een miljoen Nederlanders keken naar de t.v.-serie, die evenals het boek thans doet, onder meer een pleidooi inhield om kinderen in de eerste levensjaren intensief te begeleiden. De NOS-televisie zet in het komende winterseizoen de serie voort, het eer ste deel wordt 1 november uitgezon den. De nieuwe serie is vooral gericht op wisselvalligheden die een normaal kind in zijn vroegste ontwikkelingspe riode kunnen overkomen. In tien pro gramma's wordt het proces gevolgd van een aantal kinderen dat leed ondervindt ten gevolge van traumati sche gebeurtenissen, die nu eenmaal veelvuldig in onze samenleving voor komen. Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2