akenlui houden België in greep Wilson beschuldigt Heath van bedrog Zwitsers verdeeld over wat neutraliteit is \loboetoe bereikt niets bij Amin Parijs wordt stad van wolkenkrabbers Krag bracht de Denen in de EEG Brits-ltaüians overleg gi«indigd Wapenwedloop niet door SALT beperkt ROUW /KWARTET WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 RUSSEL (UPI, AP, Reuter) Evenals maandag zijn de ongeveer zevenhonderdduizend Belgische iddenstanders er gisteren weer in geslaagd het openbare leven in hun land voor een belangrijk deel in te leggen. Het voltallige kleinwinkelbedrijf. cafe's, restaurants, garages, wasserijen, taxibedrijven i zelfs het beurspersoneel en de prostitué's legden opnieuw het bijltje er bij neer uit protest tegen de aatregelen van de 'Brusselse bureaucratie'. in tegenstelling tot maandag •rapenden de grote warenhuizen in russel gisteren hun deuren. 'Giste- a hebben we onider druk moeten uiten, maar we hopen vandaag open kunnen blijven', zei een woordvoer- •r van één der zaken. Gehelmde en 'wapende politiemannen bewaakten de heropende grootwinkelbedrijven, die in veel mindere mate overhoop liggen met de Brusselse 'bureaucra ten'. Een betoging van enkele honder den kleine winkeliers in het centrum van Brussel verliep gisteren rustig. Maar later op de dag kwam het opnieuw tot betogingen, waarna drie AMP ALA (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft tegen resident Moboetoe van Zaire gezegd, dat niets hem zal afbrengen an zijn voornemen om tegen 8 november geen Aziaten met Brits aspoort meer in zijn land te hebben. )e limiet van drie maanden is nog eeds van kracht. Hoe sneller de iziaten vertrekken, hoe liever het eganda en zijn burgers is', aldus min tegenover Moboetoe volgens ra- o-Oeganda. e president van Zaire had eerder ;zegd, dat hij naar Amin ging om, nder meer', de recente grensgevech- Bn tussen Oeganda en Tanzania te espreken. 'Wanneer twee broeders echten is het niet de politiek om het (uurtje aan te wakkeren', aldus Mo- oetoe. adio-Oeganda deelde ook mee, dat op uerrillastrijders, die vorige week Oe- anda binnenvielen, dokumenten wa- en aangetroffen met de namen der inden, die de invasie steunden. Dat jn Tanzania, Zambia, Tsjechoslowa- ije, Cuba. Malawi, Soedan, Engeland, Jgerije, Guyana, Israël en India, resident Julius Nyerere van Tanza- ia heeft de guerrilleros, volgens de President Amin heeft het directe com mando over de Oegandese krijgsmacht onderdelen op zich genomen in ver band met het aan het licht komen van een nieuwe samenzwering tegen zijn bewind. Minister van defensie, Oboth- Ofoembi heeft het premierschap van Amin overgenomen. Amin was al op perbevelhebber, maar zal nu ook zelf de orders geven. documenten, voorzien van 'wapens', oefenterrein, instructeurs, geld, voer tuigen, alles'. De president van Oeganda, Milton Obote, zou rijn ballingsoord volgens de dokumenten op 17 feubrari van Tanzania hebben verlegd naar Kar- toem in Soedan. Van het kabinet van president Jaafar Nimeiry zou hij een huis gekregen hebben. PARIJS (UPI) Parijs raakt een van de fraaiste stadsgezichten ter wereld kwijt. Met instemming van president Pompidou zullen er rondom de beroemde Are de Triomphe acht wolkenkrabbers verrij den, waardoor dit monument ter herinnering aan de overwinningen can Napoleon met daaronder het graf van de Onbekende Soldaat vol- ;omen zal worden overvleugeld. Jet besluit van de president om over- enkomstig de aanbeveling van pre- nier Pierre Messmer niets tegen de Kiuwplannen te ondernemen, bete- i ent, dat het gezicht van de Are du 'irrousel in De Tuilerieën naar de Jbelisk op de Place de la Concorde n vervolgens omhoog langs de )hamps Elysees naar de Are de Tri- mphe ingrijpend zal worden gewij- igd. )e emoties over de wolkenkrabber- iouw hebben zulke proporties aange- iomen. dat de beslissing over het al ian niet doorgaan van de plannen rerd voorgelegd aan de eerste-minis- er, die het staatshoofd het laatste roord gaf. Volgens regeringsfunctio- larissen ging Pompidou akkoord met e aanbeveling van zijn eerste minis- er, dat 'elk tijdvak zijn eigen bijdra- ;e moet leveren aan de architectuur an Parijs.' In zijn advies stelde Mess- toer verder echter, dat alle andere 'oorgenomen bouwwerken zorgvuldig uilen worden bestudeerd, voordat er louwvergunningen zullen worden ver- eend. )e Are de Triomphe, waarvan de iouw in 1806 begon, beheerste sinds iin voltooiing in 1836 het westelijke 'ilhouet van Parijs. In 1964 begonnen de autoriteiten met de bouw van de lerste wijk met wolkenkrabbers voor Bntoren, La Defense, in een westelij ke voorstad van Parijs. De hoogte van deze gebouwen was beperkt, n 1970 besloot het bewind onder Pompidou Parijs te halen uit de sfeer van een museum voor toeristen. Een regeringswoordvoerder zei toen: 'Pa rijs moet moderne kantoorgebouwen met klimaatregelende installaties heb- ben, omdat anders internationale maatschappijen kantoren gaan openen in Genève of Brussel'. Voor de gehele stad werden vergunningen verstrekt voor de bouw van wolkenkrabbers en bouwspeculanten repten zich om de mooiste hoofdstad van het Westen te maken tot Manhattan-sur-Seine. Parijzenaars zagen hetzij gefasci neerd, hetzij met afschuw hoe op Montparnasse bij de Eiffeltoren een wolkenkrabber verrees en ook naast de 800 jaar oude kathedraal van No tre Dame een dergelijk bouwwerk werd ingetrokken. Zelfs leden van de regering waren van oordeel, dat de modernisering van de stad uit de band liep, toen in La Defense in plaats van de voorgenomen tien kleine wolkenkrabbers twintig reusachtige torengebouwen omhooggeschoten, die een monument als de Are de Triomp he tot een stukje speelgoed maakten. gruwel De minister van cultuur, Jacques Du- hamel noemde dit project een 'gru wel', terwijl zijn collega van finan ciën, Valery Giscard d'Estaing, sprak van 'een monumentale vergissing'. Paul Delouvrier, de stedebouwer van wijlen president De Gaulle, die de bouw van wolkenkrabbers op gang heeft gebracht, noemde La Defense 'de mooiste zakenwijk ter wereld, een symbool van het levende, verjongde Parijs.' Volgens hem zou de Are de Triomphe moeten worden gesloopt, omdat dit bouwwerk 'een symbool is van Franse decadentie, van de oorlo gen van Napoleon en van de ramp van zijn imperium.' warenhuizen hun deuren sloten. Bij de Grand Bazar in Antwerpen kwam het tot vechtpartijen tussen •betogers en de politie. Aan de kust en te Oostende gingen de warenhuizen aanvankelijk open, maar sloten hun deuren na overleg met actiecomlté's. In Brugge en omstreken was de slui ting nagenoeg volledig. Op andere plaatsen in West-Vlaanderen gingen de grootwinkelbedrijven dicht op aan dringen van toegestroomde zelfstandi gen. Een woordvoerder van een van de middenstandsbonden liet weten, dat de staking gezien moet worden als een alarmkreet. 'Wij krijgen te ma ken met een steeds aanzwellende vloed van paperassen en rompslomp. We zijn de onbezoldigde inners van de belastingen geworden en als we een kleine vergissing maken, worden we zwaar beboet'. De Belgische minister, die de middenstandszaken beheert. Tindemans, geeft toe, dat de BTW- boekhouding sommigen, en vooral de een-mansbedrijfjes, voor problemen stelt. 'Die mensen zijn vaak onvol doende gevormd om er ingewikkelde boekhoudingen op na te kunnen hou den', meende Tindemans, die tevens liet weten, dat vereenvoudigingen worden overwogen. De BTW en het systeem van sociale voorzieningen vormen de voornaamste bronnen van ergenis voor de opstandi ge Belgische middenstand. Vooral de vorig jaar geïntroduceerde BTW heeft het toch al tot anarchie neigen de Belgische belastingsysteem verder ontwricht. Want nu dienen kleine "winkeleiers en café-houders - niet gewend aan een enigszins systematisch verslag van de bedrijfsresultaten - maandelijks de ba lans op te maken, waarbij zij er nog rekening mee moeten houden, dat de Belgische belastingdienst drie catego rieën van artikelen onderscheidt, waarvoor weer uiteenlopende tarieven gelden. Op de oplossing van deze puzzel wordt maandelijks toegezien door een legertje belastinginspecteurs, die niet aarzelen forse boetes op te leggen. Daarbij komt, dat de middenstanders in december steeds een extra-maand BTW-belasting dienen over te schrij ven op de rekening van de centrale overheid, die dit bedrag als een soort renteloze lening kan gebruiken. Het hoeft weinig verwondering te wekken, dat die de toch al weinig plesante relatie tussen de trotse middenstan ders en de centrale overheid geen goed doet. Om dit enigszins te recht vaardigen is de regering gekomen met een schatting, volgens welke de Belgi sche middenstand jaarlijks voor zeker meer dan een miljard gulden belas ting ontduikt. Op de Labourconferentie in Blackpool verdedigde de socialistische afgevaardigde uit India, Harcharm Hadwha dc be langen van de Aziaten, die uit Ooeganda worden gezet. Op de foto (linksluistert pijprokende Harold Wilson, leider van Labours schaduwkabinet, naar de toespraak van een der talrijke afgevaardigden. LONDEN (Reuter, AFP, UPI, DPA, AP) In een felle aanval op devconservatieve regering heeft de Britse Labour-oppositieleider Harold Wilson op liet tot zaterdag dim^nde partijcongres in Blackpool een warm pleidooi gehouden voor het bewaren van de eenheid in de socialistische gelederen om zo de economische crisis waarvan premier Edward Heath aard en omvang verborgen zou houden voor de natie te overwinnen. Sprekend over de belofte van Heath, dat de prijzen laag gehouden zouden worden hetgeen niet is gebeurd zei Wilson: 'Dit is geen kwestie van incompetentie. Het is een zaak van opzettelijk en berekend' bedrog. De premier leidt een zieke regering die als zij nog veel langer aanblijft het land met haar ziekte zal aantas ten. In navolging van partijvoorzitter Anthony Wedgwood Benn eiste Wil son algemene verkiezingen. Verdeeld Wilson scheen zijn partij, die diep verdeeld is op het stuk van de toetre ding tot de EEG, ertoe te willen bewegen de gelederen te sluiten waar het de economische situatie betreft Volgens waarnemers zou dit de la- bourpartij in staat stellen beter een indruk van solidariteit te geven als het vandaag komt tot het emotionele vraagstuk van het Britse lidmaatschap van de EEG. De toespraak van giste ren scheen onderdeel te zijn van een vastberaden poging van het leider schap om een dergelijke splitsing te voorkomen. Wijzend op de prijsstijgingen, met name van woningen en levensmidde len. tekende Wilson het beeld van een Groot-Brittannië, waar volgens hem de rijken door enorme belasting verlagingen nog rijker worden en de speculanten ongecontroleerd enorme vermogens verwerven. De door pre mier Heath voorgestelde vrijwillige begrenzing van de loonsverhogingen met maximaal twee pond per week verwierp hij als ontoereikend. Hij legde echter wel de nadruk op de noodzaak van een vrijwillige prijs- en inkomenspolitiek. Wat Europa betreft beperkte Wilson zich er toe de 'buitengewone bezorgd heid' van Heath jegens Europa aam de Strenge beperking van wapenuitvoer voor meesten niet aanvaardbaar kaakVe stellen en te onderstrepen dat toetreding tot de EEG onder de hui dige voorwaarden zou leiden tot nieu we prijsverhogingen in Engeland. De k\westie Ulster aanroerend deed Wilson' een beroep op de regering alle wapens in Noord-Ierland in beslag te nemen. Volgens hem zijn er zeker 100.000 tyrapens op vergunning en wor den er \|eel illegaal op na gehouden.' Ook vrotog hij nieuwe besprekingen tussen alfb betrokken partijen te hou den om t\e pogen de huidige impasse te doorbriA'.en en een 'gevaarlijke na bije' burgeroorlog te voorkomen. ROME (Reutel). Groot-Brittannië en Italië zijn hV-t er over eens dat de versterking vair, de instellingen van de EEG en de aanvaarding van een STOCKHOLM (AP) Het SALT-ver- tegisabc wapenarsenalen van de Ver drag, dat de uitbreiding van de stra- emrgde Staten en de Sowjet-Unie moet tegengaan en dat gisteren door Nixon en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko in Was- liington formeel geratificeerd heeft de wapenwedloop tussen beide super- mogendheden niet beperkt, maar slechts van een wedloop in kwantiteit veranderd in een wedloop in kwaliteit. Dit heeft het Stockliolmse Instituut voor Vredesonderzoek (SIPRI) gerap porteerd. Het SIPRI is een onafhankelijk insti tuut voor onderzoek naar de proble men van oorlog en vrede, dat in 1966 werd opgericht ter gelegenheid van het feit, dat Zweden in dat jaar gedurende 150 jaar onafgebroken vre de had gekend. Het SIPRI wordt door de Zweedse overheid gefinancieerd. De staf, het bestuur en de weten schappelijke raad zijn internationaal. Voorzitter van het bestuur is de Zweedse professor Gunnar Myrdal. Volgens het instituut betekenen de verdragen, die president Nixon tij dens zijn bezoek aan Moskou in mei van dit jaar ondetekende, 'een aan moediging, je zelfs een wettiging van een verandering in de wapenwedloop van kwantiteit naar kwaliteit. De wa penwedloop zal worden opgevoerd door nieuwe technologische ontdek kingen, 'zodat beperking wellicht in escalatie zal uitlopen', aldus het rap port. 'Hoewel de verdragen door de be trokken partijen als historisch zijn beschreven, zijn zij in werkelijkheid minder indrukwekkend', zo wordt daar aan toegevoegd. De SALT-verdra- gen zullen volgens het SIPRI tot gevolg hebben, dat 'beide landen wa pens zullen gaan gebruiken, die ten tijde van de afsluiting van de verdra gen nog niet operationeel waren'. Bo vendien zal, volgens het Sipri, het aantal raketten, dat door onderzeeërs kan worden afgevuurd, aanzienlijk toenemen. 'Het aantal kernkoppen, dat iedere ballistische raket kan vervoeren, zal toenemen en een wedijver zonder eind is bijna zeker. De ontwikkeling van moderne lange-afstandsbommen- werpers in gebieden, waarop de ver dragen niet van betrekking zijn, zal voortgaan', aldus het SIPRI. Volgens het SIPRI moet de voortzet ting van de SALT-besprekingen waartoe beide landen zich verplicht hebben leiden tot een aanzienlijke vermindering in het aantal offensieve raketten, een beperking van de anti- onderzeeërs en anti- atelliet systemen en een verbod op anti-ballistische ra- ketoefensystemen. 'Voordat dit gebeurt, voordat de drijvende kracht van de nucleaire wed ijver is geneutraliseerd, kan bezwaar lijk worden aangenomen, dat een van beide partijen dc ontwikkeling stopzet en zijn aanspraken op superioriteit opgeeft', aldus het rapport. SAIGON (AFP). Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft gisteren bekendgemaakt, dat een gevechtsbom menwerper van het type F-lll, 'Swing-Wlng*, vorige week donderdag boven Noord-Vietnam is verdwenen ae Jba^u en ae ,;iamaarains van een wuven ïxuuru-vieinam is verawenen gemeenschappelijke Europese bulten- tijdens de eerste gevechtsactie van dit landse politie moeten worden bespro ken op de topconferentie van EEG- landen deze maan tl in Parijs. Dit staat in een gemeenschappelijk communi qué, dat is uitgegeven aan het slot van een officieel b'«zoek van de Brit se premier, Edward .Heath, aan Italië. uiterst moderne vliegtuig boven Noord-Vietnam in vier Jaar. De twee inzittenden van het toestel worden vermist Volgens het opperbe vel kent men de oorzaak van bet verongelukken niet en is een onder zoek geopend. door Jan Brokken BIEL/GENÈVE 'De Zwitserse vliegtuigen van het Rode Kruis die de voedseltransporten naar Biafra verzorgden, werden boven Nigeria beschoten met munitie, geleverd door de firma Bührle uit Zürich'. Met dit voorbeeld toont de initiatiefnemer van het referendum over een verbod op de wapenexport, Arthur Villard, aan, dat de Zwitserse neutraliteitspolitiek aan versteviging toe is. Vooral jongeren willen het neutrali- teitsbeleid nieuw leven inblazen. Hun ideaal is 'een humanitaire politiek in de traditie van Henry Dunant'. Het was vooral het schandaal-Bührle (1968 en '69) dat de jongeren sterkte in hun overtuiging, dat een halt moest worden toegeroepen aan de 'handel met de dood'. Aan dit schandaal ging een lange, moeizaam verlopen geschiedenis voor af, waarin steeds weer de vraag op kwam, of neutraliteitspolitiek in houdt. dat Zwitserland geen wapens mag leveren. Sinds zijn oprichting in 1848 nam het federale parlement het standpunt in, dat verkoop van wapens aar. oorlogvoerende landen verboden was. De deelnemers aan de oorlogen van 1866, 1870-71, 1914-1918, de Spaanse burgeroorlog en de Abessijns- Italiaanse oorlog van 1934 tot 1936 kregen dan ook geen wapens uit Zwit serland. Tweede wereldoorlog In de jaren dertig gaf het verbod op wapenuitvoer meermalen aanleiding tot felle discussies in het parlement. In 1938 werd bij referendum een wet aangenomen, die de verantwoordelijk heid voor de wapenexport bij de fe derale regering legde. Die regering kwam in 1939 tot de conclusie, dat het verbod op de leverantie van wa pens aan Frankrijk, Engeland en Duitsland 'niet meer volgehouden kon worden.' Als argument werd aange voerd, dat de Zwitsers tegen de leve ring van wapens en munitie levens middelen konden krijgen. Welke om vang de toenmalige wapenexport aan nam is nooit helemaal duidelijk ge worden. Wel is komen vast te staan, dat Zwitserland Duitsland van heel wat meer wapens voorzag dan de geallieerden. Onder druk van Enge land en Amerika werd de wapenuit voer op 29 september 1944 opnieuw verboden. Na de oorlog boog een militaire com missie zich opnieuw over de kwestie. In 1949 werd een grondwettelijke re geling aanvaard, die de uitvoer van wapens naar landen in oorlog, of naar landen die een oorlog voorbereiden, verbood. Schandaal De discussie laaide plotseling weer op, toen in 1968 bekend werd. dat de Zilrichse firma Bührle met vervalste papieren wapens leverde aan met na me Nigeria, dat in oorlog was met Biafra. Na een langdurig onderzoek werden de directeur van Bührle en drie chefs schuldig bevonden. De di recteur kreeg een boete van 20000 francs (18.000 gulden) een lacher tje volgens Villard. De chefs werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, maar om duistere redenen zijn ze nooit in het gevang gekomen. 'Deze mensen weten het altijd op een ak koordje te gooien met de autoritei ten', zegt Villard. 'Overigens: de zaak- Bührle was nog niet eens uitgezocht, toen de Zwitserse regering al een order plaatste bij het bedrijf.' Dit schandaal deed vele Zwitsers, met name onder de jongeren, zich afvra gen, of er nog wel een neutraliteitspo litiek bestond. Studies wezen uit, dat het kleine Zwitserland een belangrij ke plaats innam bij de levering van wapens aan de derde wereld. Ruim 52 procent van het bedrag dat met de wapenexport gemoeid is 188 mil joen Zwitserse francs komt voor rekening van de ontwikkelingslanden. Omgerekend per hoofd van de bevol king is Twitserland, na Engeland, de tweede leverancier van wapens aan de derde wereld. Het waren de leveranties aan Nigeria, Argentinië (pantserwagens van de fir ma MOWAG uit Kreuzlingen zijn daar herhaaldelijk ingezet bij stakin gen en demonstraties), Egypte en Zuid-Afrika die velen sterkten in de overtuiging, dat het grondwetsbesluit van 1949 niet werd nageleefd. Referendum In 1969 begon een groep jongeren handtekeningen te verzamelen voor een initiatief om de wapenexport, be halve aan neutrale landen in Europa, te verbieden. Een jaar later hadden de jongeren 53.000 handtekeningen bij elkaar voldoende om een referen dum uit te schrijven. Dit referendum werd vooral fel aan gevochten door enkele vakbondslei ders, die het initiatief schadelijk von den voor de werkgelegenheid. Maar ook van de industrie kwam kritiek. 'Bij een fabriek als Bührle maakt de wapenfabricage maar dertig procent van de totale produktie uit. Zou dit voorstel worden aangenomen, dan komt echter de hele produktie in gevaar", was een van de tegenwerpin gen. Ook werd erop gehamerd, dat, wanneer door slaking van de wapen export de wapenfabrieken in de rode cijfers zouden komen, de toerusting van de Zwitserse strijdkrachten even eens gevaar zou lopen. Vooral in het Duitstalige deel van het land, waar nogal wat militaristen te vinden zijn, deed dit argument het goed. Verworpen De tegenstanders van het verbod op vrijwel elke uitvoer van wapens heb ben de strijd gewonnen. Op 23 en 24 september werd het voorstel verwor pen, overigens met een niet al te grote meerderheid. Het conflict over de aard van de Zwitserse neutraliteits politiek blijft echter bestaan. De te genstanders van het voorstel menen, dat Zwitserland een uitstekend geou tilleerd leger moet hebben, dat de Zwiiserse (democratische) traditie kan verdedigen tegen tirannie. In de ze kringen wordt nog altijd gedacht, dat dc Duitsers Zwitserland in 1940 niet binnenvielen, omdat het Zwitser se leger zo goed getraind en uitgerust was. Vele voorstanders menen, dat de neu traliteitspolitiek van hun land moet worden uitgebouwd. In de internatio nale politiek blijven kleine, neutrale •landen nodig om plaats te bieden aan geheim overleg, financiële transacties en de 'vieze zaakjes' die internationa le conflicten altijd begeleiden. Zwit serland, vinden ze, zal zich vooral moeten toeleggen op de humanitaire hulpverlening. De toekomst is in han den van de geweldlozen en de geweld loosheid, is hun slogan. Villard, de initiatiefnemer van het referendum, staat tussen deze twee opvattingen in. 'Wanneer het fascisme de kop weer opsteekt, neem ik de wapens op', zegt hij. Maar op het ogenblik ziet hij dat gevaar niet zit ten en is hij voorstander van geweld loosheid. Al vele jaren ijvert Villard, een 50-jarige onderwijzer, voor een 'statuüt' voor dienstweigeraars, dat in Zwitserland nog altijd niet bestaat. Zijn recalcitrante houding heeft hem vijf keer in de gevangenis gebracht. Ook werd hij wegens zijn politieke positiekeuze vele malen ontslagen. EEG Zwitserland zit in de knoop met zijn neutraliteitspolitiek. Nergens komt het generatie-conflict zo scherp tot uitdrukking als bij dit probleem. Nieuwe discussies erover zijn te ver wachten, nu zich alweer een referen dum aankondigt: over het associatie verdrag van Twitserland met de EEG. Hoewel alom wordt benadrukt, dat Zwitserland buiten de EEG zal blij ven en slechts besprekingen voert om voor bepaalde industrie-produkten de tolmuren te verlagen of te slechten, zien vele Zwitsers het associatie-ver drag toch als een eerste stap naar het verenige Europa. Vandaar dat het ver drag niet onomstreden is, want alge meen wordt in Zwitserland de opvat ting gehuldigd, dat toetreding tot de EEG de Zwitsers zou beroven van hun staatkundige tradities: het refe rendum, de neutraliteit en de decen tralisatie. Van'supra-nationaliteit wil len de Zwitsers niets weten. Ze willen per se autonoom blijven en neu traal, al kunnen ze het over de in houd van dat begrip onderling niet eens worden. KOPENHAGEN (Reu\ er) Jens Otto Krag, de veteraan-socia list, die gisteren ontsfcig nam als Deens premier, heeft er altijd vastbesloten naar gestreefd zijn land de Europese Economische Gemeenschap binnen te* loodsen. Krag, die al eerder premier was van 1962 tot 1968, zei in het begin van de jaren zestig: 'Ik kan me slechts met moeite c en andere oplossing voor ons voorstel len dan volledig lidmaatschap van de EEG'. Al pp 33-jarige leeftijd minister van .handel en later minister" van- buitenlandse zaken, heeft hij een leidende rol gespeeld bij het bepa len vhn de Deense economkU'he politiek sinds de tweede wereldoor log. Jens Qtto Krag werd in 1914 geba ren in het Noorddeense Rander^ als zoon van een tabakshandelaar*., In 1940 studeerde hij af aan de- universiteit van Kopenhagen in de politieke economie. In 1945 werd hij benoemd tot directeur van d& - economische raad van de Deense arbeidersbeweging en in 1947 ver zeilde hij als afgevaardigde van zijn geboorteplaats Randers in het Deense parlement. Later in datzelf de jaar werd hij benoemd tot mi nister van handel, industrie en scheepsbouw, een post, die hij twee jaar bezette. Van 1950 tot 1953 toen een liberale coalitie aan de macht was, waaraan zijn sociaal-democratische partij niet deelnam, diende Krag als eco nomisch kanselier op de Deense ambassade in Washington. De soci aal-democraten keerden terug in de regering in 1953 en Krag bezet te een aantal kabinetsposten tot mei 1962 toen hij tot waarnemend premier werd benoemd. Een maand later werd hij officieel in deze functie benoemd door koning Frederik. Hij bleef hoofd van de -minder heidsregering, die merd gevormd na de verkiezingen van 1964. Krag genoot toen al lange tijd bekend heid als een Deense sleutelfiguur bij de bevordering van Europese economische eenhekl. Krag bleef in functie tot 1968, toen de sociaal-democraten bij dc algemene verkiezingen wat achter uit gingen. Wel bierven ze de grootste partij in het parlement. Jens Iptto Krag Vervolgens werd zijn functie over genomen door de sociaal-liberaal Hilmar lj'aunsgaard. Krags reactie: 'Het is een opluchting om na zo veel jaren in de oppositie te kun nen gaan.f De coalitie -regering van Bauns- gaard verleer bij de verkiezingen van september 1971 de meerder heid, waarnai Krag in oktober van dat jaar weer een regering vorm de, die steum\o op een parlemen taire meerderheid van slechts een stem. Krag is isinds 1959 gehuwd met de actriceHelle Virkner en heeft een docht eir en een zoon. In zijn spaarzame vrije tijd heeft Krag verscheidene ooeken geschre ven over de Deanse politiek en economie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9