'Honden zijn om van te houden' dichtbij IW i «H Verleidingen Aanwinst Twee goede boeken over 'dieren in huis' Zo'n long is niet leuk meer Steeds meer vragen rond Goudse moord Wij ontvingen JiqD.D Knijpen in een speldeknop TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR TS/K7 Commentaar De progressieve partijbesturen hebben de KVP aan grote verleidingen bloot gesteld door te verklaren dat zij wel met haar, maar niet met ARP en CHU willen onderhandelen over een rege ringssamenwerking. De Partijraad van de KVP heeft hiertoe zelf aanleiding gegeven door een resolutie aan te ne men, die veel verder aan de verlangens van de PvdA c.s. tegemoet komt dan die van haar partners in het christen democratische verbond. Of de voor waarden van de progressieven redelijk waren, doet nu niet terzake: de KVP heeft er tot nu toe mede haar beleid door laten bepalen, en wordt thans op de echtheid van haar toenadering tot 'links' beproefd op een manier, die de progressieven wel is toevertrouwd. De vraag is. wat de KVP nu het zwaarst zal laten wegen: de christen democratische samenwerking die zij al tijd met zoveel ijver heeft nagestreefd, of de regeerbaarheid van het land, die allerminst gewaarborgd lijkt wanneer er geen coalitie met de progressieven tot stand komt. De keus die de KVP uiteindelijk zal maken, zal wel mede worden bepaald door een schatting van de bereidheid van de progressieven zelf (en van hun aanhang) om werke lijk in een coalitie samen te werken. Maar die wil om de regeringsverant woordelijkheid te dragen kan pas tij dens serieuze onderhandelingen wor den getoetst. j Wie het najagen van welvaart een voornaam levensdoel vindt, zal geneigd zijn zich erover te verbazen, dat toch nog ruim een derde van de Denen zich j tegen aansluiting bij de EEG heeft uitgesproken. Want het staat wel vast, dat het in economisch opzicht voor Denemarken heel onvoordelig zou zijn geweest, buiten de EEG te blijven. De vooral op Engeland en West-Duitsland gerichte agrarische export van het land, die een derde van de totale uitvoer uitmaakt, zou een gevoelige klap hebben gekregen en ook de ont plooiing van de industrie zou zijn afgeremd. Tegenover de ruim een miljoen Deense kiezers die het materieel gewin van de toetreding niet hebben geacht, althans minder zwaar hebben laten wegen dan hun bedenkingen, past stellig sympa thie. In hoeverre men ook gelukkig moet zijn met de aard van hun bezwa ren, is ccn andere kwestie. Maar ge zegd moet worden, dat in elk geval sommige ervan zinnig lijken en zeker weerklank vinden bij de geleidelijk aan groeiende kring van critici van de EEG die zich al binnen deze gemeenschap zelf doet horen. Ook deze critici ma ken zich zorgen over de kans, dat de EEG zich op den duur ook tot een militair blok zal ontwikkelen, en ook zij bezien de bestaande gemeenschap met gemengde gevoelens, in zoverre ze het karakter aanneemt van een club welgestelde landen die met vereende krachten hun rijkdom proberen te be schermen. Deze kritische tendenzen verdienen versterking. Gezien de uitslag van het Deense referendum mag worden aan genomen, dat ook in dit opzicht naast vele andere de toetreding van de Denen tot het zich verenigende Europa een aanwinst betekent. Van een verslaggever GOUDA Rond de moord op de 39- jarige koopman Karei, die zoals we gisteren meldden, gepleegd zou zijn door zijn echtgenote, duiken steeds meer vragen op. 'Zou Maria B. de moord op haar echtgenoot in opdracht gepleegd hebben', is één van de vra gen, die gesteld wordt. Voorlopig houdt de Goudse politie zich echter nog vast aan de verklaring van de vrouw, dat zij het fatale schot gelost heeft omdat haar man haar naar de keel greep. Vast is komen te staan dat de man een pistool gekocht had, omdat hij zich bedreigd voelde. In de zomer van 1970 heeft Karei B. te maken gehad met de inbraak bij een caravanhandelaar in Otterlo. Bij deze roof werd voor enkele tonnen aan sieraden en oude munten wegge nomen. De schuld zou door Karei voor het belangrijkste deel toege schreven zijn aan een vriend, d ie later door drie zonen van de caravan handelaar is vermoord. Het zou niet onwaarschijnlijk zijn, dat Karei B. al eerder van wraakneming op de hoog te is gesteld. Hij had juist op 19 september de gevangenis te verlaten, waar hij twee jaar wegens diefstal en heling gezeten had. Nog merkwaardiger wordt de zaak nu bekend is geworden, dat de landbou wer E. van Middendorp dezer dagen in Otterlo is verongelukt. Hij werd aan gereden door een auto. bestuurd door J.G. uit Ede. De verongelukte man werd in de zaak van de vermoorde zoon van de caravanhandelaar als een kroongetuige beschouwd. De automo bilist, die het ongeluk heeft veroor zaakt. is lange tijd in dienst geweest van een vriend van de vermoorde Karei B. door Henk van Halm Juist in verband met dierendag, waarvan veel dierenliefhebbers naar het mij voorkomt de portee niet begrijpen, is het nuttig te wijzen op twee uitstekende boeken over dieren in huis. Boeken, die zich niet speciaal bezighouden met tips over verzorging in voor- en tegenspoed, maar die ruime aandacht schenken aan het gedrag en daardoor de lezer enig begrip bijbrengen van wat hun lievelingsdier beweegt en psychisch nodig heeft. Dat begrip is geen overbodige luxe, hetgeen evenzeer geldt voor de senti mentele vertroetelaar als voor de man die dieren 'voor zijn brood' moet houden. Het ene boek is een handlei ding voor het houden van dieren in huis, het andere handelt over het gedrag van honden. Beide boeken zijn geschreven door Eberhard Trumler, een gedragsonder zoeker over wie Konrad Lorenz (schrijver van 'Mens en hond') in zijn inleiding tot het hondenboek zegt: 'Ik geloof honden zelf tamelijk goed te kennen en heb het zelfs aangedurfd een voor ieder begrijpelijk boek over ze te schrijven. Maar Trumler kent ze onvergelijkbaar beter; bij het lezen van zijn boek verbaasde ik me er telkens opnieuw over, ja -schaamde ik me, te moeten vaststellen, hoeveel details hij heeft waargenomen, die hij belangrijk vond en die mij wel be kend waren, die ik wel had gezien, maar waaraan ik niet voldoende aan dacht had geschonken'. Uit interesse Trumler fokt honden. Hij heeft er altijd zo tussen de dertig en de zestig om zich heen. Hij fokt ze niet om eraan te verdienen, maar uit louter interesse, want zijn honden zijn on verkoopbaar. Hij houdt dingo's (de Australische wilde honden), jakhal zen, een paartje elandhonden en een paar stamboekloze herders. Elik uur van de dag observeert hij ze om er achter te komen hoe honden die niet sterk gedomesticeerd zijn, zich gedra gen. Bij ver-doorgefokte huisdieren is het niet meer mogelijk fundamentele vor men van gedragspatronen terug te vinden, omdat zij lichamelijk en gees telijk op de lange weg van hun vorming ondoorgrondelijke en soms zeer gecompliceerde veranderingen hebben ondergaan. Dat kan pas luk ken als bekend is wat het gedrag van de niet vervormde oerhonden is en hoe en waardoor domesticatie het oor spronkelijke gedrag heeft veranderd. Om achter dat laatste te komen kruist Trumler dingo's met elandhonden en rasloze boerenhonden. Daardoor is zijn boek niet alleen maar interessant voor hondenbezitters, maar voor ieder een die belang stelt in dierengedrag. Mét als basis het gedragsonderzoek aan wilde honden en bastaarden geeft Trumler antwoord op de allereerste vragen van iemand die zich een hond aanschaft: hoe moet ik hem opvoeden tot lid van het mensengezin, hoeveel kan een hond leren? Hij heeft de ontwikkeling van vele honden gevolgd, van pup tot volwas sen dier, en zo doet hij ook in zijn boek. En wel zo nauwgezet dat hij elke levensfase karakteriseert en richtlijnen kan geven voor het opvoe den van elke hond naar zijn eigen aard. Beter dan de Nederlandse geeft de oorspronkelijke titel weer waar het om gaat: met de hond zo intiem worden dat je hem tutoyeert, hetgeen in Duitsland iets anders betekent dan bij ons. Onbevooroordeeld Trumler is een onbevooroordeeld na- tuurbeschouwer met een stel goede ogen, wat blijkt uit zijn tekst, maar evenzeer uit de verbluffend goede tekeningen van eigen hand, die zijn boek illustreren. Hij bestudeert elke hond als een persoonlijkheid, zoals ook Lorenz dat deed maar geeft zelf tóe niet alles van de huishond te kunnen doorgronden, omdat ook de wolf zijn inbreng heeft gehad bij de vorming van ons huisdier en hij tot nu toe niet in staat was wolven in zijn naaste omgeving te bestuderen. Over verzorging, huisvesting, voeding en ziektenbestrijding zult u niet veel vinden in 'Honden zijn om van te houden', maar daarover bestaan zoveel andere boeken. In 'Met dieren onder één dak' schreef Trumler daar wel over, niet alleen met betrekking tot de hond. maar ook tot alle andere dieren die geschikt zijn om in huis te houden: vissen, boomkikkers, schild padden, vogels, goudhamsters, muizen, cavia's en katten. Hoe vertederend is zo'n plaatje niet: een plein vol duiven, in welke grote stad dan ook want je vindt ze echt niet alleen op de Amsterdamse Dam en daar middenin een klein kind met zo'n dier op het hoofdje en nog eentje die uit het handje eet. En hoeveel mensen zijn er niet die dui ven op hun platje houden en ze geregeld in wedstrijden laten meevlie gen om dan hunkerend uren voor het raam te zitten, starend naar de lucht als Noach, of de duif al terugkomt? Om nog maar niet te spreken van de talloze afbeeldingen, waarop de duif als symbool van de vrede voorkomt. Nou zo'n symbool is een duif bepaald niet voor dokter F. P. V. Mae sen. Voor hem is het een dier dat zijn liefhebbende duivenmelkersbaas kwa lijke ziekten in de schoenen schuift. Dokter Maesen is inmiddels doctor Maesen, want gisteren heeft hij in Utrecht zijn proefschrift verdedigd over de door hem' gesignaleerde 'düi- venmelkers long.Een complex van verschijnselen, zegt hij, die veroor zaakt worden door de uitwerpselen van duiven. Het gaat dm een betrek kelijk kleine groep duivenhouders die daar allergisch voor zijn, maar die kunnen er dan ook goed ziek van worden: door een bepaalde stof in de duivenontlasting krijgen ze last van kortademigheid, koorts en ernstig ge wichtsverlies. Een aantal van hen komt zelfs met klachten bij de dokter over vermindering van hun potentie, allemaal de schuld van diezelfde dui ven. Dat lijkt op het eerste gezicht niet zo verschrikkelijk, v\aar de 'duivenmel kerslong' kan ook een chronische Schuld De elandhond Binna trekt een jong de werpkist ln. Illustratie uit 'Honden zijn om van te houden'. Het konijn behandelt hij niet. want dat hoort in de tuin thuis. Daarom bevreemdt het dat hij wel de egel als huisgenoot voorstelt, al maakt hij de opmerking dat een egel in de tuin een plezieriger gast is. De egel valt in ons land onder de Mollen- en Egel- wet, wat inhoudt dat hij niet in gevangenschap gehouden mag worden en zelfs niet vervoerd. Ook in dit boek besteedt Trumler bijzonder veel aandacht aan het gedrag en juist dat aspect missen we maar al te vaak in andere boeken over het houden van dieren. Honden zijn om van te houden, door Eberhard Trumler (Oorspronkelijke titel: Mid dem Hund auf du, vertaling Marga Holst). Uitg. Het Wereldven ster, Baarn, 240 blz., ƒ23,50. Met dieren onder één dak, door Eber hard Trumler. (Oorspr. titel: Wohnen mit Tieren, vert. Yge Foppema). Uitg. Leopold, Den Haag. 216 blz., ƒ22,90. Horoscoop van een moord door Rose Palmer. Uitg. Leopold, Den Haag, 190 pag., prijs 13,90. In deze serie ver schenen eerder een occulte roman ('De schim van Joyce Herfst' van Rico Bulthuis) en een parapsychologi sche thriller ('De tol' van Dorothy Spicer); ditmaal gaat het om een astrologische thriller: een beeldschone astrologe zorgt voor de oplossing. Schijngestalten van de macht door Piet Reckman. Ondertitel: Unctad in Chili. Een Anthos-boek van uitg. In den Toren, Baarn, 176 pag., prijs 10. De auteur wil in dit boek proberen de oorzaken bloot te leggen van het mislukken van Unctad (èn van de onrechtvaardige organisatie van onze maatschappij). Een verstaan baar geschreven, dieper borend en 'heenwijzend' verslag, compleet met suggesties voor gezin, wijk, fabriek en school. Langs de oude zuidhollandse kerken door Wiert J. Berghuis. Uitg. Bosch Keunig, Baarn, 157 pag. met veel goede ill., prijs 9,90. Dit deel be handelt de kuststrook en Rijnland, in december komt het deel dat de ker ken in Waarden en op de eilanden tot onderwerp heeft. Eén vraag: was Kat- wijk's Nieuwe Kerk (fraai voorbeeld van 19e eeuwse kerkbouw, m.n. het interieur) nog niet oud genoeg om speciale aandacht te krijgen? Gezinsbegeleiding door Russel J. Bec ker. Uitg. Dekker v.d. Vegt, Nijme gen. 140 blz ƒ13.50. Deel 10 in de reeks Wegen tot pastoraat. Nederland se vertaling drs. R. J. Bunnik. Het gaat de Amerikaanse auteur er om, mensen in moeilijkheden aan elkaar hulp te laten bieden; de taak van de pastor is: de start mogelijk maken en de zaak in de gaten houden. De eerste pensioendag (zoals een vrouw die naast haar man beleeft) door L. Giudice. Uitg. Boekencen trum, Den Haag, 76 blz. Wegwijzer in de juridische literatuur (bibliografische gids) door mr. H. R. W. Gokkel. Uitg. Tjeenk Willink- Zwolle, 89 blz, 12.50. De Peetvader door Mario Puzo (filme ditie). Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid- Hollandsche Uitgeversmaatschappij nv Den Haag. 438 blz, 19.75. Uitgeverij Unieboek te Bussum stuur de drie kookboekjes. Uit de keuken geklapt, recepten van Nederlandse chef-koks; 104 blz, 9.90; Zoutarme menu's, Marianne Stuit, 137 blz, 9.90 en Grill barbecucboek voor de fijnproever, door U. Klever; 128 blz, 9.90. Rijden onder Invloed door dr. D. W. Steenhuis. Op 15 september j.l. heeft hiervan reeds een uitvoerig verslag in de krant gestaan. Het boekje is uitge geven door Van Gorcum in Assen, heeft 131 bladzijden en kost 17.50. Synthese als akticmodcl (een interdis- ciplonaire bezinning) onder redactie van dr. J. H. M. M. Loenen met medewerking van drs. J. K. M. Ge vers. Uitg. Van Gorcum. 208 blz 19.50. Voortgangh des rechtes, door mr. P. Gerbenzon en mr. N. E. Algra. De ontwikkeling van het Nederlandse recht tegen de achtergrond van de Westcuropese cultuur. 3e druk. Uiig. Tjeenk Willink, Gronimgen. 434 blz. ƒ29,50. De uitnodiging, ondertitel: Matteüs Missionair, door dr. Hans-Ruedi We ber. Uitg. Ned. Bijbelgenootschap, 152 pag., geïll., prijs 7,50 (bestelnr. 10.412.1, Ned. Bijbelgen., postbus 620, Haarlem). Dit boek van de oud-zende ling Weber, die verbonden is aan het oecumenisch instituut van de wereld raad van kerken te Genève, wil aan zet zijn tot diepere bezinning vanuit de bijbel .over zendingsleer en zen dingswerk. met evangelie van Mat- theus als uitgangspunt. Stemmen uit Genève, bundel XXI. Zes leerreden van Calvijn over 1 Samuèl 2. Uitg. De Geref. Bibliotheek te Gou- driaan. prijs 3.50. In deze reeks verschijnt tenminste eenmaal per kwartaal een bundel preken, artikelen of brieven "an Calvijn. Stemmen uit Wittenberg, bundel XII. Maarten Luthers 'Over de goede wer ken' uit 1520. Uitg. De Geref. Biblio theek te Goudriaan, prijs 3.50. In deze serie verschijnt tenminste een maal per kwartaal een bundel preken, artikelen, brieven enz. van Luther en zijn tijdgenoten. irp Wanneer iemand kans zou zien om tienduizend liter water in één melk fles te persen, zou hij best merkwaar dige verschijnselen kunnen verwach ten. Dat lijkt een erg vrijblijvende opmerking, toant het lukt gewoon niet. Vloeistoffen, leerde iemand ons al op de lagere school, zijn niet samendrukbaar. Hoe hard je ook op een liter water drukt, het blijft (op een moeilijk te meten kleinigheid na) een liter, het geeft niet mee. Toch is die truc met die melkfles, alleen op heel wat kleinere schaal, nu net ongeveer wat de heren Nuckolls, Wood, Thiessen en Zimmerman van de universiteit van Calif ornië in alle ernst hebben voorgesteld Het hoeft dan ook niet te verbazen dat zij merkwaardige verschijnselen verivach- ten. Zij willen met hun truc energie (zeg maar warmte) opwekken. In een tot het tienduizendste van zijn 'gewo ne' volume samengeperst vloeistof- druppeltje, dat tussen de bedrijven door ook flink warm wordt, is de normale opbouw van de stof zodanig uit zijn verband geknepen dat losse atoomkernen met elkaar versmelten. En als je maar met het goede soort atomen begint, komt bij die versmel ting een aantrekkelijke hoeveelheid energie vrij. Nu is dat op zichzelf geen nieuw idee. Naar toepassing van deze kernfusies voor energiewinning wordt al een jaar of twintig gestaag onderzoek ver richt. En men verwacht over een jaar of tien vijftien ie kunnen bewijzen dat het in principe technisch mogelijk is. Het opmerkelijke van de inspan ningen van dc heer Nuckolls en zijn wetenschappelijke vrienden is niet al leen de gedurfde techniek die zij voorstellen, maar bovendien hun over tuiging dat zij volgend jaar om deze tijd waarschijnlijk hun principe-be wijs geleverd zullen hebben. Hoewel professor Basow, die in Moskou langs dezelfde lijnen aan het werk is, best nog een paar weken eerder zou kun nen zijn. Om te kunnen inzien op welke manier deze wat revolutionaire onderzoekers dwars door de bestaande ontwikkeling heen breken, moeten we het even over kernfusie in het algemeen heb ben. De voorwaarden die nodig zijn om een verzameling atomen tot fusie te brengen, hebben iets gemeen met de voorwaarden voor een ouderwetse- revolutie de bestorming van een presidentieel paleis bijvoorbeeld. Daar is een menigte voor nodig, met voldoende verhitte gemoederen, die voldoende dicht op elkaar is gepakt, en die voldoende lang bijeen blijft om zijn doel te bereiken. Zo zal in een stof versmelting van atoomkernen optreden wanneer de temperatuur hoog genoeg is (tussen tien en honderd miljoen graden, en wanneer bovendien voldoende atomen in een beperkte ruimte voldoende lang bijeen blijven. En dat is nogal een forse opgave. Bij dit soort onwaarschijnlijke temperaturen kun je gassen (vloeistoffen zijn al lang verdampt) niet in een potje bewaren, want dat wordt dan warm en ver dampt ook. En tegelijk zou het gas weer te koud worden. De klassieke oplossing waar sinds de jaren vijftig aan wordt gewerkt, is het ontwikke len van een magnetisch potje voor het onvoorstelbaar hete gas. Bij de heer sende temperatuur kan het namelijk goed elektrische stroom geleiden, (na tuurkundigen noemen het daarom geen gas meer, maar plasma), en dat betekent dat het met een slimme com binatie van stroom er doorheen en magneten er omheen, binnen zekere perken te houden is. Jammer genoeg maar voor heel korte tijd want de agnetische flesis nogal wiebelig van aard en er lekt toch flink wat plasma weg. Nieuwe ideeën Na een eerste optimistische periode hebben de plasma-fysici jarenlang ge wanhoopt aan de mogelijkheid dat zij hun werkmateriaal ooit lang genoeg bij elkaar konden houden. Maar nieu we ideeën hebben daar duidelijk ver andering in gebracht. Op het ogenblik wordt in veel landen nijver gewerkt aan verbeteringen, onder andere in Nederland in het instituut voor plas mafysica in Jutphaas. Ruwweg gesproken moet men een plasma nog ongeveer tienmaal zo heet maken als in de beste nu bestaande machines mogelijk is, tienmaal zo dicht, en bovendien moet het tienmaal zo lang worden vastgehouden wat nog steeds maar een onderdeel van een seconde betekent. Dan zal het punt bereikt zijn waarop er door kernfusies meer energie uit het plas ma komt dan men er in heeft moeten stoppen om het op temperatuur te krijgen en bij elkaar te houden. En dat zou dus zeker nog een jaar of tien duren, kis het al lukt. De eerste gedachten dat het waarschijnlijk ook anders en mis schien minder moeizaam zou kunnen, rijn zo oud als de ontwikkeling van krachtige lasers, bronnen van heel intens licht. Ajs je zo'n intense licht flits met lenzen op een heel klein gebiedje concentreert, wordt het daar erg heetZou het mogelijk zijn, vroeg men zich af, met zo'n superbrandglas een pilletje bevroren waterstof in een keer te verdampen en het gas tot plasma te verhitten en zou er dan een interessante hoeveelheid kernen ver smelten. Magneten De aantrekkelijkheid van dit schema ligt in zijn eenvoud, er zouden name lijk geen enorme magneten nodig zijn om het plasma bij elkaar te houden. Het hele proces zou zich namelijk moeten afspelen in een onderdeel van een miljoenste seconde, voordat gas of plasma ook maar de tijd zouden heb ben gehad, zich te verspreiden. De winst in dichtheid van het plasma zou groot zijn, omdat de vaste slof het uitgangsmateriaal is in plaats van een ijl gas. Aan de andere kant zou het plasma veel korter de gewenste dicht heid behouden, omdat het alleen door zijn eigen traagheid wordt tegenge houden. Voorlopige berekening leerde dat het theoretisch allemaal wel kon, maar dat er onpraktisch grote lasers voor nodig zouden zijn om de vereiste temperatuur van miljoenen graden te bereiken. De truc van Nuckolls en de zijnen is nu, om de dichtheid nog een factor tienduizend op te voeren door een druppeltje vloeibaar waterstof (van een halve millimeter groot ongeveer) met grote kracht samen te knijpen. Dat samenknijpen van die speldeknop wil hij bereiken door de verwarmende lichtflits met spiegels en lenzen zoda nig te verdelen dat het druppeltje van alle kanten tegelijk beschenen wordt. Daardoor begint het over het hele oppervlak gelijkmatig te verdam pen. Maar omdat het allemaal zo vre selijk snel gaat, oefent het ontstane gaslaagje zowel naar binnen als naar buiten e engewéldige druk uit. Die druk naar binnen is volgens de bere keningen zo groot dat de nog niet verdampte rest van het druppeltje inderdaad tot een onderdeel van rijn normale volume wordt samengeperst, samen met de bereikte temperatuur moet dat genoeg zijn om de kernfusie op gang te brengen. En zelfs vrij pessimistische berekeningen wijzen er op dat er meer energie uit moet komen dan er in gestopt is. Of het ook in de praktijk werkt, moet nog even worden afgewacht, want de theorie over het gedrag van uit hun voegen geknepen vloeistoffen is nog niet erg volledig. Maar over een jaar denken de heren meer te weten. kwaal worden en zelfs uitlopen op invaliditeit door kortademigheid. Dokter Maesen is tot deze conclusies gekomen, nadat hij 22 patiënten met zo'n long onderhanden had gehad. Zelf ontwikkelde hij een test, waar door hij de diagnose heel zeker kon stellen. Zo kwam hij er achter dat een verteringsenzym uit uit het maag darmkanaal in de duivenontlasting te recht komt. Bij het schoonmaken van het hok en dat moet vaak omdat duiven een behoorlijke troep kunnen maken ademt de duivenmelker die stof in. Zijn de klachten acuut, dan nan er best nog wat aan gedaan worden. Je merkt het niet direct: vier tot zes uur na de schoonmaakbeurt pas, maar dan duren zulke plotseling optredende verschijnselen soms ook wel achten veertig uur. Volgen deze patiënten de richtlijnen van dr. Maesen nauwkeu rig op, dan kan het nog helemaal overgaan. Maar voor duivenmelkers bij wie de ziekte chronisch is gewor den, is er minder hoop. Bij hen zijn dan al afwijkingen in de luchtwegen ontstaan, die niet meer weg te denken of te herstellen zijn. Het allerbeste is in zo'n geval natuur lij, zegt de arts, als deze longlijders zorgen niet meer met duivenhoopjes in contact te komen. En het enige afdoende is dan eigenlijk dat ze hun hobby laten schieten. Maar omdat dr. Maesen ook weer niet zo wreed is en best weet hoe moeilijk dat de ware duivenmelker valt, heeft hij ook een compromis-oplossing achter de hand: houd duiven dan maar, maar laat een ander het vuile werk doen. Race Als elke Rotterdammer klein of groot, in staat en bereid was het gemeente bestuur een kleine tienduizend gulden te overhandigen, was Rotterdam uit z'n schulden. Zo staat het wel niet in de nèt uitgedeelde folder over de 'miljoenen van Rotterdam in 1973' maar wel dat de gemeende per 1 ja nuari volgend jaar door alle kort- en langlopende leningen samen voor een last van zo'n zes miljard staat. Ver deel je die zes met negen nullen eerlijk over de 661.000 Rotterdam mers, dan komt dat neer op ongeveer een één met vier nullen de man, iets exacter op 9800. Dit jaar is de collectieve schuld nog zoveel lager, dat de schuld per hoofd op 'maar* ƒ7100 komt. Daarmee staan Amsterdammers en Rotterdammers voor ongeveer even veel in het krijt bij hun respectieve lijke bestuurders, de Amsterdammers zelfs nog een tikkeltje meer: dit jaar brengen de lopende leningen de hoofdstad al op bijna zes miljard schuld, per elk van de ruim 810.000 hoofdstedelingen nu al een kleine 7500., wat natuurlijk volgend jaar nog lekker zal oplopen. Hagenaars zijn van de drie grote steden verreweg de 'goedkoopste' bur gers. Vorig jaar stonden ze op maar ƒ2500 de man en vrouw en kind en grijsaard. Dat is inmiddels misschien 3000 geworden, maar vergeleken met Amsterdammers en Rotterdammers komen ze er dan toch met een koopje af. Een nadeel is dat ze maar met z'n 520.000- en zijn en dat dat er nog steeds minder worden, wat de hoofde lijke schuld vanzelf al opdrijft Dijken dicht Om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor het herstel van het stukgebombardeerde dijken en waterwerken in Vietnam voert het Komitee Jongeren voor Vietnam van 23 tot en met 28 oktober een actie met als afsluiting op de laatste dag een demonstratieve 'centrale afreke ningsbijeenkomst' in Amsterdam. Het bijeengegaarde geld wordt besteed in overleg met de Vietnamese delegatie in Parijs. Clubvlssen fie algeme ne hengelaarsbond en nog veertien regionale federaties van sportvissers- organisaties hebben zich, zoals dat heet, aaneengesloten tot één groot landelijk net van (278.000) sportvis sers. Voorlopig vormen ze een stich ting, die later een heuse vereniging moet worden. Vlot Wie tussen vandaag en maandag in het nationaal bouwcentrum van Antwerpen belandt om daar de Vlaamse onderwijsten toonstelling (Vlot) te bezichtigen, moet niet verbaasd zijn daar ook een stukje Nederlands voorgezet onderwijs aan te treffen. Dat is een inzending van ons ministerie van on derwijs. Gezondheid Donderdag 12 oktober opent prinses Margriet in Wassenaar het gezondheidscentrum van de vereniging 'Het Wassenaarse Kruiswerk', waarna ze ook nog even doorwandelt naar het raadhuis. Hoe komt je het vlugst van Rotter dam naar Groningen? Deze drie heren Rob Slotemaker, Henk Vink en Tom Coronöl hebben het uitgepro beerd. Ze startten tegelijk bij de Eu romast en wie kwam er het eerst in Groningen aan? Slotemaker na ruim twee uur reizen (per vliegtuig). Twee minuten later arriveerde Vink per motor en Coronel deed er per sport wagen nog drie minuten langer over. De manier van reizen lijkt dus niet veel uit te maken, hoewel daar met een bij gezegd moet worden, dat Slotemaker een Cessna (dus geen lijn- vliegtuig) en taxi pakte, Vink een snelle Japanse motor en Coronel een supersnelle wagen. Daarmee zou hij waarschijnlijk toch als eerste gearri veerd zijn, als hij geen oponthoud door een militaire colonne had gehad en het Groningse verkeer hem niet tegen had gezeten. Voorlezen De verplichte voorlezing van de hu we lijksakte door de ambtenaar van de burgerlijke stand wordt afgeschaft. In 1838 werd die verplichte voorlezing in het burgerlijk wetboek opgenomen, omdat veel bruiden en bruidegommen niet of nauwelijks konden lezen. Deze situatie is nu zo langzamerhand ver anderd, zo heeft het ministerie van justitie geconstateerd. Minister Van Agt heeft daarom een wijziging van het besluit burgerlijke stand opge steld die momenteel ter goedkeuring ligt bij de raad van staten. De afschaffing zal overigens nog nog wel even op zich laten wachten. Waarschijnlijk zal de wijziging pas per 1 januari 1974 ingaan. Eerdere afschaffing zou het ministerie veel geld kosten, omdat in de grote stapel al voorgedrukte huwelijksregisters de zinssnede 'na voorlezing' enz. is opge nomen. Bruiden en bruidegommen zullen zich daarom de eerste tijd nog dit staaltje overheidszorg uit de vori ge eeeuw moeten laten welgevallen. 'Hij wil weten, of dit het huis is, waar de gasleiding gesprongen is.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7