Dagje bonte pret rond viering van Leidens ontzet J ROUW/KWARTET WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 -1 REGIO L5 LEIDEN Het lijkt wel of de echte 3 oktober-sfeer van vroeger jaren er weer een beetje in komt. Was het de afgelopen jaren in verband met het overhevelen van de kermis naar het Groenoordhalterrein een beetje saai in de binnenstad, gisteren bleek dat beslist niet hel geval te zijn. En dat terwijl de pretsfeer maandagavond nog nauwelijks tot de Leide- naars was doorgedrongen. De 398ste viering van Leidens ontzet is een dagje van bont plezier ge worden. Alom in de stad heerste vanaf gistermorgen de feeststemming en hier en daar deden zelfs de feesttoeters en -hoeden weer in groten getale opgang. Heel vroeg begon het al in het Waaggebouw, waar zo'n twintigduizend haringen werden uitgedeeld. Op foto 2 een aardig vis-a- visje. Een sappige haring glijdt zorgeloos in de maag van burgemeester Vis. Opvallend veel mensen waren een wijle later bij de Koraalmuziek in het Van der Werfpark (foto 5), dit wellicht vanwege het fraaie herfst weer. Leiden kon vóór de optocht nog ep tal van plaatsen zijn vertier zoeken, en deed dat ook. De oud-Hollandse markt op de Mare bijvoorbeeld, trok enorm veel bezoekers. Terwijl kindertjes genoten van de poppenkast, toonden veel ouderen bewondering voor een aantal oudCambachten, waar onder dat van een klompenmaker (foto 7). Op de Koornbeursbrug verleid den velen zich zelfs tot een straatdansje, en hoe kon het ook anders met een roepje Zuidamerikaanse muzikanten met de alom bekende Dolf Del- prade aan het hoofd (foto 8). Lachen was het ook bij de behendigheids- proeven tussen een stel oude stoomwalsen, die later op de dag hun praal tentoonstelden op de Lammermarkt (foto 9). Ook hier was veel bezoek. De Baker Street Jazz Band zorgde voor wat hosmuziek op een vrachtwagen. En in die tussentijd gonsde het ook van de mensen op de kermis bij de Groenoordhal (foto 6). Waar het gaat om de belangstelling sloeg echter de optocht Jaar in Jaar uit het absolute record. De lange stoet van schitterende praalwagens was ook dit jaar weer rijkelijk aangevuld met muziekkorpsen, majorettes (foto 1) en zomaar fraai gekostumeerde mensen (foto 3). Zo vlak tegen de winter werd nog eens geweldig uitgebeeld wat er allemaal in een jaar kan ge beuren. Tja, natuurlijk, daar hoort ook good-old Sjakie Swart van Ajax bij (foto -1). die het ondanks twee nederlagen in de competitie nog hele maal ziet zitten met zijn club. De carnavalsgroep was eigenlijk het sym bool van wat er later op de dag in Leiden zou gebeuren: het feest werd besloten traditiegetrouw met liters en liters en liters drank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5