'Beginnen met het boren in duinen' Caballero filter Anders dan andere filters eoeo Betaalbare woning is de enige oplossing Schooldecanen staan met mond vol tanden Pleidooi om bossen aan te leggen lange tijd voor bebouwing Bemiddeling mislukt in Gronings politiek conflict Recreatiecentra beter plannen Veel Antilliaanse kinderen voltooien lagere school niet Oud-voorzitter van artsenverzet '40-'45 zaterdag ovovl?den Kleintjes 'groot' aangekleed Nederland wil terrorisme op agenda van de assemblee Vrouwenactie tegen 'meest ergerlijke reclame-spot' Drs. de Wilde directeur pensioenfonds Kon./Shell ROUW/KWARTET WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 BINNENLAND Kil l [Minister Longman botst met twee gemeenten, provincie en Kamer Van een onzer verslaggevers BERGEN, DEN HAAG Minister Langman (economische zaken) heeft in een brief aan de gemeen tebesturen van Bergen en Schoorl aangedrongen op een spoedige oplossink van het conflict over de aardgasboringen in de beschermde duinen in deze gemeenten. De minister heeft zijn standpunt her haald nu met instemming van de gehele ministerraad dat de oliemaatschappij Amoco met bo ringen moet beginnen. De minister heeft al eerder meege deeld dat volgens de Nederlandse wet geving een concessionaris in de gele genheid moet worden gesteld de bo ringen ter hand te nemen. Hij komt met dit standpunt in conflict met de gemeenteraden van Bergen en Schoorl, met het provinciaal bestuur van Noord-Holland én met de Tweede Kamer die zich s chaarde achter de motie-Terlouw. Deze instanties menen dat geen aardagswinning moet plaats vinden. De brief van de minister houdt geen 'aanwijzing' in. Hij heeft alleen zijn ïsie, die nu gedaald wordt door het kabinet, herhaald. Volgens birgemees- ter L. Ritsema van Oergen komt er dan ook voorlopig geen verandering in de situatie die nu is ontstaan: er wordt niet geboord. Amoco, die op dit ogenblik seismolo gisch onderzoek verricht in het duin gebied van Bergen en Schoorl, zou de situatie kunnen forceren d oor een bouwvergunning bij de betreffende bouwen van boorinstallaties. De ge meenten zouden, als gevolg van het genomen besluit geen boringen toe staan, die vergunning dan weigeren. Daarop zou de minister tenslotte de besluiten van de gemeenten ongedaan kunnen maken. Burgemeester Ritsema: 'Ik geloof niet dat Amaco deze procedure zou willen volgen. De maatschappij ij eerder ge baat bij een goede verstandhouding met onze gemeenten dat het op een conflict aan te sturen. Wij geloven dan ook dat Amaco bereid is de aardgas bel te laten zitten. Het ziet er naar uit dat het rijk een groter belang heeft bij zijn aandeel in de opbrengst uit de bel, dan Amaco. Het gevolg zou kunnen zijn dat de minister zijn zin doordrijft. Burgemeester Ritsema spreekt van een 'lachwekkende brief van een minister die over anderhalf maand verdwenen is'. Hij vindt dat op dit ogenblik de Tweede Kamer aan de minister duidelijk moet maken dat hij Minister Langman ingaat tegen de motie-Terlouw. De boringen in het duingebied bij Bergen en Schoorl zijn al jarenlang mikpunt van hevige kritiek. Het gaat hier om boringen in de zogenaamde Pirolavlak, een uiterst kwetsbare duin vallei. De gemeentebesturen van Bergen en Schoorl, GS en de Tweede Kamer hebben laten weten dat zij vinden dat het algemeen belang ge biedt dat niet geboord gaat worden omdat milieu en natuur zwaarder wegen dan het economisch belang. NOORDWUKERHOUT 'Het wordt hoog tijd dat bij het opstellen van nieuwe openlucht-recreatieprojecten meer dan tot nu toe wordt uitgegaan van de behoeften van de recreant en niet in de eerste plaats van de be schikbare ruimte'. Aldus gisteren de heer B. J. M. van Griethuysen, hoofd van de directie natuurbehoud en openluchtrecreatie van het ministerie van CRM, op een tweedaags congres van de stichting recreatie over d$ vakantiebesteding in Nederland. Hij vindt, dat hieraan in de acht jaar geleden uitgegeven twee de nota voor de ruimtelijke ordening te weinig aandacht is besteed en pleit er voor, dat de daarin opgenomen struktuurschets spoedig wordt her zien. Hij steunt zijn kritiek onder meer met het voorbeeld van de kuststreek, waar vorig jaar ruim .27 procent van alle Nederlandse vakapties werd door gebracht, maar waar (ie capaciteit on voldoende bleek om de stromen op te vangen. Vooral in dit gebied acht hij een nieuwe planning van het vakan tieverblijf- zeer urgent. GRONINGEN Naar eerst nu be kend is geworden, is de heer J. Len- ting, ere-voorzitter van het ch. harmo niegezelschap Patrimonium in Gronin gen en oud-bestuurslid van de chr. sociale vereniging Patrimonium de af gelopen zondag op 82-jarige leeftijd overleden. De heer Lenting heeft meer dan 40 jaar een bestuursfunctie bij Patrimonium vervuld. De begrafe nis vindt donderdag aanstaande plaats. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever WILLEMSTAD Vijfentwintig tot dertig procent van de Antilliaanse kinderen maakt de lagere school niet af. Volgens de Nederlandse minister van onderwijs, mr. Van Veen, moet dit probleem worden opgelost door uitbouw van het buitengwoon onder wijs. De minister brengt op het ogenblik een bezoek aan Aruba, Bonaire en Curasao. Volgens mr. Van Veen moet het onderwijs meer worden aangepast aan de situatie van de Antillen. "Men moet niet klakkeloos het Nederlandse onderwijssysteem overnemen', zei hij. 'De beste hulp die Nederland kan geven is begeleiding, leerkrachten en 'onderwijskundige infrastructuur'. Minister Van Veen heeft toegezegd dat hij zijn best zou doen voor vijf of zes Antilliaanse studenten die uitge loot zijn bij de selectie voor een medische of tandheelkundige studie in Nederland. Na zijn terugkeer in Nederland zal hij bekijken of zij alsnog geplaatst kunnen worden. Van een verslaggever DEN HAAG In Den Haag is zater dag op 87-jarig eleeftijd overleden dr. J. J. Brutel de la Rivière, oud-voorzit ter van het artsenverzet tijdens de tweede wereldoorlog. Het artsenverzet onstond, nadat de Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst be sloot om de leider van het zogenaam de Medisch Front van de NSB toe te laten tot de vergaderingen. Een zeer groot aantal artsen was het hier niet mee eens en als gevolg hiervan ontstond het artsenverzet, waarvan dr. Brutel de la Rivière voorzitter werd. Hij was toen schoolarts in Deventer. De bezetter schorste hem in 1942 uit zijn functie. De overledene was van 1945 tot 1947 voorzitter van de Koninklijke maat schappij tot bevordering der genees kunst, van 1945 tot 1946 voorzitter van de grote adviescommissie der ille galiteit en adviseur van de minister van onderwijs voor het medisch hoger onderwijs. De crematie -al vandaag in Den Haag plaatsvinden. Kruiswoord-puzzel oplossing vorige puzzel: 1. kam. 2. regel, 3. uil, 4. imker, 5. dadel, 6. nader, 7. arena, 8. gal, 9. ester, 10. lap. kruidnagel Van onze moderedactie AMSTERDAM Kinderen hebben een eigen mode, vandaag de dag, of we het willen (en betalen kun nen) of niet. Ontwerpster Anne Molenaar inderdaad een zus van couturier Frans Molenaar) liet gis termiddag .in Galerie K 276 in Amsterdam zien hoe zij de 'kinder- lijn '73' ziet. Met een knipoog naar de grole-mensen-mode paradeerden de kleuters in modieuze pakjes langs de moeders en moderedactri ces. Anne Molenaar gebruikt felle kleuren, want ze weet dat kinde ren daar in opvallen. In haar ontwerpen maakt ze ook veelvudlig gebruik van ritsen, maar nóg meer tan het drukknopen-systeem, want ongeduldige kinderhanden hebben altijd moeite met de knoop en het knoopsgat. Kleurengeel, blauw, rood en groen. Materiaal: veel stof met borg (bont-acht ig spul) en doorgestikt katoen. Dat laatste is dan in wat meer gedekte kleuren te zien, zoals blauw, bruin en groen. Net als bij de grote dames mode brengt Anne Molenaar wijde jassen (veel ruiten) en effen jas sen met gebreide boorden en man chetten. Horizontaal: 1. boom, 2. oliehoudend zaad, 7. muzieknoot, 9. luchtklepje, 12. mak, 13. zware zoete wijn, 15. bedekt bloeiende plant, 17. slede, 18. hoofd deksel, 20. luitenant (afk.), 21. boom, 22. werpstrik, 23. rondhout, 24. edel, 26. meisjesnaam, 27. deel van een boom, 28. knopje op een priktol, 29. boom, 33. stof, 37. muzieknoot, 38. man, 39. bergplaats. Verticaal: 1. oude lengtemaat. 2. ten- nisterm, 3 voegwoord, 4. flink 5. traagloper, 6. snijwerktuig, 8. rund, 10. woesteling, 11. buitenschil, 12. ge bak, 13. ontvangkamer, 14. raapstelen, 16. inhoudsmaat, 18. mand, 19. aantal, 25. zuivelprodukt, 30. vernis, 31. medi cijn, 32. plaats in de oudheid, 34. voorzetsel, 35. muzieknoot, 36. volks naam van de kauw. Van een verslqaggever DEN HAAG In de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft minister Schmelzer gezegd het initia tief te steunen om de zaak van het wereldterrorisme op de agenda van de assemblee te plaatsen. Het initiatief was uitgegaan van de secretaris-gene raal Waldheim. De heer Schmelzer deed tegelijk een beroep op de andere landen, de con venties te bekrachtigen die beogen het kapen van vliegtuigen tegen t.o gaan. De algemene vergadering zal - zoals minister Schmelzer zei - 'opnieuw en met nog meer nadruk, moeten spre ken over de Zuidafrikaanse apartheids politiek en het dekolonisatiepro bleem waarmee Afrika nog steeds te kampen heeft Voortgang op de weg op de weg naar het uitbannen van de apartheid is van essentieel belang voor een vreedzame ontwikkeling. Een op dit doel gerichte zinvolle dialoog zou van bijzonder belang zijn voor het bevorderen van een oplos sing die de wereldgemeenschap drin gend noodzakelijk en onvermijdelijk acht'. Nederland koestert de vrees, zo merkte minister Schmelzer verder op dat de weigering van Portugal om een begin te maken met constructieve plannen voor dekolonalisatie, onver mijdelijk de machten van het geweld in de kaart zal spelen. De heer Schmelzer deed ook nog een beroep op Cina en Frankrijk deel te nemen aan het ontwapeningsoverleg, hetzij in de Geneefse commissie, of op een ontwapeningsconferentie of in een ander kader. Actiecomité pro gasta rbeiders: Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De enige oplossing voor de huisvesting van buiten landers en rijksgenoten in Rotterdam, ligt voor het actiecomitee prq gastarbeiders in het bouwen van extra contingenten betaalbare wo ningen voor alle arbeiders. In een open brief hebben het actieco mité, acht Surinaamse organisaties en een Antilliaanse beweging, bij b. en w. van Rotterdam aangedrongen de bouw van deze betaalbare woningen bij de landelijke overheid af te dwin gen. Het actiecomité zegt in de open brief de vijf procent regeling van het Rot terdamse gemeentebestuur die in middels door de minister ongedaan is gemaakt en die bepaalde dat er in de toekomst in Rotterdam per wijk hoogstens vijf procent buitenlanders en rijksgenoten gevestigd mochten zijn van harte te onderschrijven. Alleen vraagt het zich af wat de alternatieven zijn van het gemeente bestuur. 'Veel gastarbeiders staan op het minimumloon, hebben een kinder rijk gezin en onderhouden bovendien nog familieleden in hun moederland Het is ondenkbaar dat deze mensen huren boven de honderd gulden in de maand kunnen betalen. Individuele huursubsidies zullen dan noodzakelijk worden, waarbij de vraag rijst of Nederlanders, die van het minimum loon moeten leven de buitenlandse werknemer dan niet bevoorrecht zal achten' zo schrijft het actiecomité. Het vindt dat de maatregel van Rot terdam rijkelijk aan de late kant komt, nadat het kwaad al is geschied. 'Het moet kennelijk dienen als doekje voor hel bloeden voor een volkomen uit de hand gelopen huisvestingsbe leid en toelatingsbeleid van de rege ringen van na de oorlog. Ilet is name lijk onzin te veronderstellen dat de minst draagkrachtigen kunnen gaan wonen waar ze willen.' De brief vervolgt met: 'De h uidige maatschappij is één brok discrimina tie ten opzichte van de laagst betaal den die op elk gebied zijn achterge steld en het zou goed zijn dat het gemeentebestuur nu het achteraf een uit de hand gelopen zaak tracht te reg uleren, ook d e oorzaken van deze eco nomische en sociologische discrimi natie aan de bevolking duidelijk maakte. Het 'aatiecomité vraagt zich af wat b. en w. van Rotterdam zullen doen aan voorlichting in de wijken waar in de toekomst het comité gaat uit van de situatie voordat de minister ingreep buitenlandse ge zinnen komen te wonen. 'In de volks wijken is nooit iets aan voorlichting gedaan. Wellicht kan de overheid een 'dergelijk verzuim in andere wijken voorkomen.' Chaos bij toelating studenten DEN HAAG Door de chaos bij de toelating van nieuwe studenten aan de universiteiten zijn de schooldecanen dit jaar overstelpt met vragen van leerlingen. De meeste van die vragen konden zij niet be antwoorden omdat de regelingen ontbraken of als ze bestonden niet aan hen waren meegedeeld. Minister Schmelzer In een brief aan minister Van Veen vragen zij of hij een herhaling van deze chaotische toestanden een vol gende maal wil voorkomen door hen tijdig in te lichten over de procedure van aanmelding en toelating. Begin dit jaar kregen de leerlingen van de hoogste klassen aanmeldings formulieren waarop ze tot hun verba zing twee studierichtingen moesten invullen (een eerste en een tweede voorkeur). 'Daarna volgde de grote stilte, de onzekerheid die de leerlin gen dwong een afwachtende houding aan te nemen. Legio vragen bereikten de decanen, die evenwel onbeant woord moesten blijven, omdat de de canen geen vermoeden hadden van wat stond te gebeuren. De twijfels en onzekerheden duurden voort tot de zomervacantie, tot de aanvang van het nieuwe studiejaar.' De decanen zijn verder ernstig be zorgd over de hoge eisen die economi sche en sociale faculteiten stellen aan het vakkenpakket van toekomstige studenten. Niet alleen voor economie, maar ook voor de sociale wetenschap pen, de sociale geografie, en zelfs voor geschiedenis wordt wiskunde-T thans in het eindexamen-pakket ver eist of gewenst. Die overvraging ten aanzien van exac te vakken is nog sterker in het hoger DEN HAAG De protestbriefkaarte nactie van de 'Rooie Vrouwen' tegen 'domme of vervelende' Sterrreclames zal gevolgd worden door eenverkie zing van 'de meest ergerlijke reclame spot van de maand'. Dit heeft het vrouwenkontakt in de PvdA (de Rboie Vrouwen) gistermiddag in Den Haag bekend gemaakt. Het plan om de actie te vervolgen met een oproep voor den koopsotp van produkten met ergerlijke recla mes heeft de groep maar laten vallen, omdat men van juridische zijde gead viseerd was. dat schadeclaims van de fabrikanten niet uitgesloten waren. beroepsonderwijs. Niet alleen de in stellingen op net gebied van land bouw, techniek, luchtvaart, enz. vra gen nu wiskunde en andere exacte vakken, maar ook voor hogere econo mische scholen, paramedische oplei dingen, enz. wordt deze eis steeds vaker gesteld. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De bemiddelingspoging van burgemeester H. G. Buiter in het politieke conflict in Groningen is mislukt. De rechtse fracties waren bereid te praten over een nieuw college van B. en W. door uit-, .te gaan van de 'keiharde politieke realiteit'. Dit hield volgens mr. E. G. IJspeert (Chr.) in dat men de zittende wethouders (de PvdA-er Van den Berg en de commu nist H. Niemeijer) ongemoeid zou laten. Volstaan zou worden met het kiezen van nieuwe wethouders in de vier bestaande vacatures. Vier wethouders traden onlangs af nadat een motie van wantrouwen te gen PvdA-wethouder drs. Max van den Berg, met wie volgens rechts niet te werken zou zijn, door de gemeente raad werd verworpen. Drs. J. Wallage (PvdA) vond het nemen van de reali teit als uitgangspunt niet voldoende. Hij en zijn meerderheid in de PvdA- achterban willen dat de indieners van de motie van wantrouwen expliciet zeggen dat Van den Berg mag blijven zitten. Dit vonden niet alleen de rechtse fracties maar ook de andere fractievoorzitters te ver gaan. De voorwaarde was 'te absoluut' ge steld. Mr. IJspeert meent dat de hou ding van de PvdA bewijst dat men in werkelijkheid helemaal niet weer een zogenaamd 'afspiegelingscollege' met rechts en links wil. De PvdA heeft inmiddels besprekingen aangeknoopt met D'66 en de CPN voor de vorming van een links cneerderheidscollege. Men hoopt de besprekingen vandaag af te ronden, zodat volgende week maandag de raad het nieuwe college kan benoemen. De CPN heeft steeds als voorwaarde gesteld dat er een linkse meerderheid wordt gegaran deerd. Men staat wat huiverig tegeno ver het feit dat twee PvdA-raadsleden Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Ir. J. Verkoren, directeur van staatsbosbeheer, heeft er voor gepleit de bouw van bossen vooraf te laten gaan aan de bouw van nieuwe woonwijken. Nieuwe bossen worden in het al gemeen te laat aangelegd, zei ir. Verkoren, die sprak ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van staatsbosbeheer. Als men nu ver wacht, dat er in een bepaald ge bied in de toekomst vestigingen zullen ontstaan, moet men zich eigenlijk het eerst afvragen of daar ook bebossing nodig is. Tegen die tijd, kan er al een bos van enige betekenis staan. Het is veel aantrekkelijker in een lang van te voren aangelegd bos een gedeelte weg te kappen, en daar een stad of recreatiegebied aan te leggen, dan pas aan beplanting te gaan denken als de bebouwing er al is, aldus ir. Verkoren. Bij bosaanleg maakt men eerst toch gebruik van snelgroeiende soorten om een gunstig 'microkli maat' voor te bereiden. Het feit. dat men dan al vrij spoedig moet kappen, is daarom niet zo bezwaar lijk. Ir. Verkoren wees met klem op de grote betekenis die de bos bouw heeft voor het welzijn. 'De aanleg van een bos wordt niet ter hand genomen omdat men teveel arbeidskrachten heeft of gronden, die voor niets anders gebruikt kunnen worden. Integendeel, de aanleg van bos in de toekomst zal een eerste voorwaarde zijn voor het welzijn van onze samenleving'. Als men er niet in slaagt tijdig bossen te bouwen voor nieuwe wij ken, zal men eisen om nieuwe steden en dorpen direct te voor zien van oudere beplanting. Men beschikt al over materieel om vol wassen bomen te verplaatsen. Ver anderingen in de stedebouw zullen ook nieuwe eisen stellen aan de bosbouw. Begroeide binnenplaatsen, daktuinen, kleine parken en derge lijke zullen in de stedebouw een grote rol gaan spelen. Het is de taak van het bosbouwkundig on derzoek om er voor te zorgen, dat niet alleen bloemen en struiken, maar ook verschillende boomsoor ten daarin een plaats krijgen, al dus ir. Verkoren. Max v. d. Berg de PvdA-lijn niet volgen, waardoor de linkse meeiderheid in feite zeer ge ring is (twintig tegen negentien). DEN HAAG Drs. P. H. de Wilde is benoemd tot algemeen directeur van het Pensioenfonds van de Konink lijke/Shell. De heer De Wilde zal zijn functie? van hoofd van het Bu reau Koninklijke en van de afdeling bankzaken van Shell Internationale Petroleum Mrratschappij in Den Haag blijven vervullen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11