Lood liefst helemaal weg' Caballero filter Anders dan andere filters KLM zet 'Air Benelux' de voet dwars VREDESTEIN Minister Stuyt over gezondheidsaspect 9 £ort geding om benoeming van hoofdredacteur Peugeot onthult de 104 Wat helpt jaren hij hoest Voor f 900 naar de West Vrouw schoot man na ruzie dood f Uw Kunstgebit Benzine wordt tot drie cent duurder Minder hexachlorofeen in zeep en cosmetica Man bekent twintig brandstichtingen Het weer vredestein-matrassen hebben gegarandeerd een lange levensduur Aanvrage voor lijndienst Rotterdam-Southend L41 TROUW/KWARTET DINSDAG 3 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3/K5 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Lood en loodverbindingen moeten waar dat maar mogelijk is, verdwijnen. De sterk toegenomen kennis van de rol die lood speelt in onze beschaving, laat geen andere conclusie toe. Tot deze krachtige stellingname kwam gisterochtend minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne jij de opening van een internationaal congres over lood en gezondheid. (ADVERTENTIE) Waar de radicale verwijdering van lood niet mogelijk is, moet de hoe veelheid in elk geval tot een mini mum worde teruggebracht, zei dr. Stuyt. We moeten ons onvermoeibaar en onophoudelijk inspannen om lood op te sporen, te zien wat het doet en waar het blijft. In tegenstelling tot sommige andere metalen heeft lood geen enkele func tie in levende organismen. En omdat het bovendien erg giftig ka n zijn, mogen we zeggen dat nul de beste hoeveelheid lood is. Als de kous daarmee af was, zouden vijfhonderd deskundigen uit 25 lan den natuurlijk geen hele week voor dit congres hebben uitgetrokken. De minister kwam dan ook meteen daar na met de moeilijkheden op de prop pen. Lood is niet volledig af te schaf fen, wat regeringen ook zouden be sluiten. En soms zou het ook niet verstandig zijn. Wanneer loodverbin dingen als anti-klopmiddel in benzine volledig zouden worden verboden, zouden de gevolgen voor de atmosfeer gevaarlijk kunnen worden. De dan nodige veranderingen in de samenstel ling van benzine zouden het uitlaat gas andere, maar waarschijnlijk even gevaarlijke eigenschappen geven, al dus minister Stuyt. Elke regeringsbe slissing over lood moet dus zorgvuldig bekeken worden. Dat mogelijk te maken, is het belang rijkste doel van het Amsterdamse congres, dat gezamenlijk is georgani seerd door de Commissie van de Eu ropese Gemeenschappen en het Ame rikaanse regeringsbureau voor milieu bescherming EPA. Want sommige ge gevens over de invloed van lood op de gezondheid ontbreken, en over de betekenis van andere bestaat geen overeenstemming. De verschillende inzichten zullen elkaar ontmoeten, en wat nog ontbreekt, kan duidelijk wor den vastgesteld. Bronnen Lood komt niet uitsluitend door in dustriële processen en hun nasleep in het milieu terecht. Het zit ook in niet Vervolg van pagina 1 aanvaarden. Dat ik dat niet heb gedaan, is mijn zaak. De redenen daarvoor acht ik nog niet voor publi- katie geschikt', aldus Pierre Huys- kens, 'maar ik heb de afgelopen tijd meer voor de redactie gedaan dan nu al bekend mag worden. De heer Huys- kens verwacht de helft van de journa listen, die nu om principiële redenen bij het LD weg willen, in persoonlij ke gesprekken tot andere gedachten te kunnen brengen en hun geweten gerust te kunnen stellen. Hoofdredacteur Huyskens is niet van plan het redactionele beleid van het Limburgs Dagblad grondig om te bui gen. Als voorbeeld voert hij de gang van zaken rond bisschop Gijsen aan. 'Bij het LD heeft de 'gunst van de twijfel' inzake de kwestie altijd een rol gespeeld en ik zal daarin geen verandering brengen. Hij wil verder nog wel kwijt, dat hij iedere zondag naar de kerk gaat er, in Limburg als zodanig bekend staat als iemand, die van goede roomse huize komt. 'Al had voor mij de opmerking van waarne mend directeur Drehmanns, dat ik praktizerend katholiek ben, bij het bekendmaken van mijn benoeming niet gehoeven'. Moeilijk Over de NVJ zegt Pierre Huyskens. dat deze de zaak wel erg moeilijk maakt. 'Ik weet wel, dat de LD-zaak een testcase is voor de Nederlandse journalistitiek, maar de figuur van hoofdredacteur wordt toch wel wat erg hard aangepakt. Van de eis om j deze benoeming ongedaan te maken, i trek ik me echter niets aan. Ik wil i wel zeggen gelukkig te zijn met de I reactie van een achttal journalisten, Ionder wie Rein van Rooy, (hoofdre dacteur van Televizier red. Tr./Kw.), waarin gesteld wordt, dat de NVJ zich de afgelopen maanden heeft opgesteld als een sectariscne belangengroep'. Inmiddels is bekend geworden, dat bijna vierhonderd lezers van het Lim burgs Dagblad uit protest tegen de verkoop van hun krant aan De Te legraaf hun abonnement hebben opge zegd. Dit ondanks het feit, dat de directie van het LD het afgelopen weekeinde huis aan huis een folder heeft verspreid onder de kop 'Blij met het LD' en waarin de directie het publiek verzekert dat het Limburgs Dagblad volledig zijn eigen identiteit zal behouden. Zie ook ons commentaar. Peugeot's nieuweling, het model 104, gaat morgen op de autosalon te Parijs in première. Het is een 954 cc-stads- wagentje met opmerkelijke binnenruimte en zeer com pacte buitenafmetingen: 3,58 meter lang en 1,52 meter breed. Die breedte is gelijk aan die van de Renault 5, maar de Peugeot 104 is 6 cm. langer. Het is voor het eerst, dat een Peugeot de type-aanduiding te beginnen met 1 en 0 krijgt de nul staat altijd bij Peugeot in liet midden want Peugeot is deze namenreeks in 1929 begonnen met de 201, tweehonderdéén. De 204 is het vierde model in de 200-klasse, die steeds in de buurt van de 1100 cc is ge- bleven. De 104 is het eerste model uit de honderd-serie en JNieUW ook de jaren '20 de eerste Peugeot met een cilinderinhoud van nog geen liter. Opmerkelijk aan de nieuwe 104 is dat deze wagen naar goede Franse traditie vier deuren heeft, ondanks de geringe buitenafmetingen. verontreinigd water, door uitspoeling uit gesteenten. Het zit dus van nature in planten en dieren, die kleine hoe veelheden dan ook zonder schade aan kunnen. Een volwassen mens krijgt per dag gemiddeld tussen een kwart en een halve milligram lood met zijn voedsel mee naar binnen, en die hoe veelheid kan geen kwaad. Het meeste wordt weer uitgescheiden, een klein percentage wordt ingebouwd in de beenderen. En als die volwassen mens in een grote stad woont, komt daar aan ingeademde verdunde uitlaatgas sen nog iets in de buurt van een vijftigste milligram per dag bij. Dat lijkt niet erg schokkend. In een over zichtsartikel van P. del Castilho in het Chemisch Weekblad van vrijdag komt de auteur dan ook tot de slot som dat bestrijding van lood in benzi ne geen geweldige prioriteit verdient. Een beperking van het gehalte lijkt gewenst om, met het oog op het toenemende verkeer, de huidige toe stand van de lucht stabiel te houden, meent hij. Benauwend Maar op de conferentie gisteren kwam EPA-functionaris dr. D. Barth toch wel met benauwende vragen. Lood uit uitlaatgas blijft namelijk niet in de lucht zweven, het zakt voor een groot deel uit en komt dan in het straatvuil en stof terecht. In het straatstof van Boston zijn hoeveelheden lood tot een half procent aangetroffen. (Volgens een latere voordracht van Rameau is langs een drukke weg in Nederland 0,06 procent gevonden). En op straat spelen kinderen. Voor zover ze nog erg klein zijn, heeft misschien méér dan de helft van die kinderen de gewoonte nog wel eens wat in hun mond te stoppen wat daar niet thuishoort. En dr. Barth haalde gegevens aan die erop wezen dat een aanzienlijk aantal loodvergiftigingen bij kinderen in New York daardoor veroorzaakt kan zijn. Die vergiftigin gen konden namelijk niet worden te ruggebracht tot de meest voorkomen de oorzaak: het opeten van verfschil- fers. (Met name in oude huizen in achterbuurten komt nog veel loodhou dende verf voor, met gehalten tot een procent). (ADVERTENTIE) GOUDA Na een echtelijke ruzie heeft de 35-jarige Maria B. L. zaterdag avond haar 39-jarige echtgenoot met een pistoolschot om het leven ge bracht. Na haar daad is zij in paniek de straat opgerend, en heeft zij het pistool in een bosje in de nabijheid van het huis gegooid. Korte tijd na de aanslag arresteerde de Goudse poli tie de vrouw. Volgens de verklaringen van Maria B. zou het echtpaar de laatste veer tien dagen, sinds de terugkomst van B. uit de gevangenis waar hij een straf van twee jaar diefstal had uitge zeten, iedere avond ruzie hebben ge had. Haar echtgenoot zou haar vaker bij de keel hebben gegrepen. Bij onderzoek waren rond de hals van de vrouw inderdaad striemen te zien, en op haar hoofd zaten plukken haar los. Na de ruzie van zaterdagavond - toen beiden in een enigszins aangeschoten toestand zouden hebben verkeerd - had de vrouw het pistool gegrepen dat de man de laatste twee weken 's avonds onder zijn hoofdkussen had liggen. Zij had een schot afgevuurd dat B. recht in het hart trof. Voor haar daad kon zij geen verklaring geven tegenover de politie. Van de j gebeurtenissen direct na de aanslag herinnert zij zich niets meer. Volgens Maria B. had haar man het pistool onder zijn kussen liggen omdat hij zich bedreigd voelde door kennissen in het woonwagenkamp, waar hij vroeger woonde. (ADVERTENTIE) niet meer loszitten of verschuiven i Dtntofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de flebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op ziin plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dtntofix voorkomt tevens onaangename jeuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en dro- flisterijen. AMSTERDAM Vanaf 1 november zal men per KLM voor 900 naar Suriname of de Nederlandse Antillen kunnen vliegen. Hierbij is ook de terugreis begrepen. Dit is het laagste luchttarief ter we reld, zegt de KLM, die de afgelopen dagen in overleg met delegaties uit Suriname en de Antillen een geheel nieuv pakket met acht verschillende tarieven heeft samengesteld voor vluchten tussen de drie koninkrijksde- len. Het is vrijwel uniform voor zo wel de Antillen als Suriname. De enige uitzondering wordt gevormd door het nieuwe groepstarief, dat wel geldig is voor reizen vanuit Neder land naar de West en vanuit de Antillen naar Nederland, maar dat nog niet in Suriname mag worden verkocht. Het goedkoopste tarief is echter voor alle drie rijksdelen in beide richtingen van kracht. Dit geld evenwel niet in het hoogseizoen. In het hoogseizoen moeten de groepen uit 100-150 personen bestaan, waarbij de retourprijs 1100 bedraagt. In het laagseizoen 900) moeten de groe pen 50-100 passagiers bevatten. De kindertarieven (2-12) bedragen in het hoogseizoen 750, in het laagseizoen 700 retour. Babies vliegen gratis. (ADVERTENTIE) U boft alsuvanvis houdt Gekookte kabeljauw met rijstschotel Pocheer 800 g kabeljauwmoten gaar in weinig water met wat zout, stukjes ui, laurierblaadje, stukje foelie en paar peperkorrels. Bak 1 fijn gesneden ui en voeg 15 g kerriepoeder en half blikje tomatenpuree toe. Even meebakken. Verdeel visvlees/ in stukjes en roer alles door 300 g droge, gare rijst. Garneren met schijfjes ft* ei en gehakte peterselie. VIS nOUQl Til :epten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap •n Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. Van een verslaggever DEN HAAG Autorijdend Neder land moet per 1 januari tweeënhalf tot drie cent meer voor een liter benzine neertellen. Het kabinet heeft gisteren besloten dit aan de Kamer voor te stellen in verband met de verhoging in België van de bemzine- accijns. De maximumprijzen voor huisbrand olie, gasolie en dunne stookolie zijn met ingang van maandag met 30 cent per 100 liter verhoogd. De prijsstij ging, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschappijen, is veroorzaakt door een verhoging van de grondstoffenprijzen. Van een verslaggever DEN HAAG De hoeveelheid hexachlorofeen in cosmetica en zeep moet aan banden worden gelegd, vindt minister Stuyt. Voortdurend ge bruik van produkten waarin dit ont smettingsmiddel is verwerkt, zal daar door geen gevaar meer hoeven op te leveren. De minister van volksgezondheid ant woordde op Kamervrager van de heer Leijenhorst en mevrouw De Ruiter (CHU) naar aanleiding van de Franse vergiftigingszaak. Daar overleden en kele tientallen baby's door het ge bruik van talkpoeder waardoor een fabricagefout te veel hexachlorofeen ws toegevoegd. Minister Stuyt schrijft dat veelvuldig gebruik van hexachlorofeen bevatten de stoffen gevaar kan opleveren wan neer het middel niet in lage concen traties aanwe:ig is. Hij vindt wijzi ging van het cosmeticabesluit en hel wasmiddelenbesluit nodig, om daarin maximaal toelaatbare concentraties vast te stelen. In Nederlandse talkpoe- ders komt nu tot één procent hexaclo- rofeen voor, in deodorantsprays tol 0,25 procent en in een bepaald merk desinfecterende zeep twee procent. Dat was meteen een voorbeeld, hoe snel inzichten zich nog wijzigen en hoe nuttig dus zo'n congres kan zijn. Toen wij de heer Del Castilho giste ren in de wandelgangen vroegen of dit zijn conclusies in het Chemisch Weekblad niet aantastte, vertelde hij dat hij zich op dit punt gebaseerd had op de gezaghebbende studie van de Amerikaanse Nationale akademie van wetenschappen die vorig jaar versche nen is. Daarin stond nog, dat over de rol van straatvuil als bron van lood- vergiftiging bij jonge kinderen, geen gegevens bekend waren. MADE De rijkspolitie in Made heeft de 29-jarige grondwerker H. A. aangehouden. De man heeft bekend sinds 1969 twintig branden in zijn woonplaats te hebben gesticht. Zes waren grote branden, waarvan twee bij de meubelfabriek 'Exoma'. De rest van de branden was onbeteke nend. Van een deel ervan is zelfs geen aangifte gedaan. De man heeft tegenover de rijkspolitie verklaard, dat hij soms in een bepaalde geestes- situatie raakte waardoor hij zijn ge heugen verloor. Wanneer hij dan wakker werd hoorde hij steeds weer dat er brand was geweest. Volgens de rijkspolitie is de man geestelijk min der volwaardig. Dinsdag wordt H. A. voorgeleid aan de officier van justitie te Breda. Gezond oktoberweer Van onze weerkundige medewerker Als in het ene gebied een droogtepe riode met zon voorkomt, zitten andere streken opgescheept met slecht weer en regen. Op die manier houdt de natuur een soort evenwicht in stand. Wij zien dat ook op dit ogenblik. De stormdepressies leven zich uit in het gebied Groenland-Noordelijke IJszee, terwijl er buien vallenin Zuid-Italië en Spanje. Ibiza ving maandagmorgen maar liefst 49 mm neerslag op, nadat er in de avond en nacht van zondag op maandag plotseling veel onweer (ADVERTENTIE) was ontstaan, dat kennelijk in ZW- Europa gelocaliseerd moet zijn ge weest. Gisteravond rapporteerden Caen en Cherbourg respectievelijk 1 en 3 mm, Nahon op de Balearen 16 mm en Madris 26 mm neerslag. Over het Scandinavische maximum gespro ken: met een kerndruk van bijna 1035 millibar spreidt zich het in zw-rich- ting, dus tegen de draad in, uit. Dat wijst op bestendig weer van wat lan gere duur en het grootste deel van deze week zal het dan ook wel gun stig blijven in de lage landen. De Engelse computers voorzien ook in de rest van oktober meest hogedruk- weer met onder normale neerslag en in de tweede helft van de maand kans op een of twee kou-invallen. Vooruit lopend op het weeroverzicht van sep tember kan nu al worden gezegd dat de gemiddelde dagelijkse minimumtem peraturen in mijn woonplaats in het noorden met 7 graden Celsius (nor maal 10.7 graad) record laag geweest is. In de 20e eeuw was maar één september, namelijk die van 1912, bij benadering ook zo koud met een ge middelde van de minima van 7.1 graad Celsius. Winterswijk en Ave- reest kwamen in 1912 met respectieve lijk 6.4 en 6.5 graad Celsius overigens nog lager. ROTTERDAM Om een Versnippering van de luchtvaartpolitieke mogelijkheden in Nederland tegen te gaan,' heeft nu ook de KLM een vergunning bij de Rijks luchtvaartdienst aangevraagd voor een lijndienst RotterdamSouthend. De KLM druist met deze aanvrage in tegen de plannen van de nieuwe Nederlandse lucht vaartmaatschappij Air Benelux, die al negen maanden geleden tot dusver zonder enige reactie een vergunning vroeg voor het traject. Met de vergunning-aanvrage van de KLM is, rijkelijk laat, de tegenzet gekomen die in feite betekent dat de KLM een poging doet te voorkomen dat Air Benelux van de grond komt. In theorie kan de Rijks luchtvaartdienst zowel aan Air Benelux als aan de KLM een vergunning verlenen. Aange zien de Rijksluchtvaartdienst 't standpunt van de KLM hul digt dat Nederland niet ge diend is met 'versnippering van de luchtvaart-politieke mogelijkheden', valt te ver wachten dat de vergunning naar de KLM zal gaan. Als eerder heeft de KLM de strijd om het alleenrecht in Neder land in haar voordeel weten te beslechten, toen Schreiner Airways gedwongen werd haar activiteiten in ons land te sta ken. Tot vorig jaar voerde de Brit se maatschappij Channel Air ways de lijndiensten uit tus sen Rotterdam en Southend. Toen deze maatschappij fail liet ging, probeerde Air Bene lux de lijn over het Kanaal over te nemen. Deze nieuwe maatschappij wil met twee Fokker Fellowships (F-28) gaan vliegen en een Friend- Peter Felderhoff ship (F-27). Peter Felderhoff, directeur van Air Benelux zei gisteren: 'Ik ben ervan overtuigd dat de Rijksluchtvaartdienst een inte gere instantie is. Ik weet ook dat de gemeente Rotterdam en de Fokker-fabrieken volledig achter ons staan. Ik hoop in tens dat bij de beslissing reke ning wordt gehouden met het feit dat wij de eersten waren die een aanvrage indienden. De KLM zou de nieuwe lijn kunnen gaan onderhouden met toestellen van de Neder landse Luchtvaartmaatschappij (dochter van de KLM) die onlangs een capaciteituitbrei ding 'kreeg tot vier Friend ships. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. maximum temperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam onbew. De Bilt onbew. 15 gr. 0. Deelen onbew. 15, 0. Eelde onbew. 15. 0. Eindhoven onbew. 19. 0. Den Helder onbew. 14. 0. Luchth. Rtd. onbew. 16, 0. Twente onbew. 14, 0. Vllsslngen onbew. 16, 0. Zd. Limburg onbew. 15, 0. Aberdeen half bew. 13. 0. Athene licht bew. 23. 0. Barcelona half bew. 21, 0. Berlijn zw. bew. 12. 0. Bor deaux half bew. 21, 0. Brussel onbew. 17. 0. Frankfort onbew. 15. 0. Genève onbew. 17. 0. Helsinki zwaar bew. 17, 0. Innsbruck onbew. 14. 0. Kopenhagen licht bew. 12, 0. Lissabon geheel bew. 13. 0. Locarno half bew. 17, 0. Londen licht bew. 20. 0. Luxemburg onbew. 15. 0. Madrid geheel bew. 17. 26, Malaga zwaar bew. 23. 0. Mallorca licht bew. 25, 0. München licht bew. 11. 0. Oslo onbew. 14. 0. Parijs onbew. 21, 0. Rome zwaar bew. 20. 0. Spilt zwaar bew. 19. 0 Stockholm zwaar bew. 13. 0. Wenen onbew. 13. 0. Ztlrlch onbew. 9. 0. Casa Blanca half bew. 23. 0. Istanboel licht bew. 20. 0. Las Palmas regenbui 22. 0.1. Tel-Aviv onbew. 26. 0. Tunis half bew. 30. 0. Haringvliet aan de Zeezijde: 1.21-13.53; Rot terdam: 2.40-14.47; Scheveningen: 0.54-13.23 IJmulden: 1.33-14.00; Den Helder: 5.20-18.18; Harüngen: 7.30-20.39: Delfzijl: 9.40-22.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5