Kort geding om benoeming van hoofdredacteur S ANO CEL Nieuwe onrust dreigt nu in wijk Rotterdam 'UW I I I I Hebt u 'tal gehoord? LGA krant l Deens 'ja' 1 voor EEG Tegenstander Ajax nog niet bekend Zonnig Aanslagbiljet voor loonbelasting alleen In deze krant boven 25.000 gulden MATRAS Na schorsing raadsbesluit door Udink bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Leicis e Courant DINSDAG 3 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 234 Veilig X gekocht bij de vakman penstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 -31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 23,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl", Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG KOPENHAGEN (Reuter, UPI, AP) Het Deense volk heeft zich gisteren in grote meerder heid voor toetreding tot de EEG uitgesproken. Even na elf uur bereikten de ja-stem- mers een onaantastbare voorsprong met 1,7 miljoen stemmen op een ma ximumtotaal van 3.4 miljoen. Hier mee werd de laatste hindernis weg genomen, die zoals in Noorwegen aansluiting bij de EEG nog kon verhinderen. Voor Jens Otto Krag, de sociaal-de mocratische premier van het Deense minderheidskabinet was de officieuze uitslag een enorme opluchting. De opi niepeilingen hadden wel een behoor lijke meerderheid voor toetreding tot de EEG te zien gegeven. En gisteravond laat gaven de eerste uitslagen een comfortabele voorsprong te zien voor de voorstanders van toe treding (66.7 procent tegen 25.9 pro cent), maar met zekerheid viel er toen nog niets te zeggen. Opinie-onder zoeken, die vlak voor het referendum werden ingesteld, kwamen op rond 55 procent vcor en ongeveer 38 procent tegen de toetreding. De Denen wisten toen zij naar de stembus gingen, dat hun land er goed aan zou doen, Engeland te volgen op de weg naar de Europese Gemeen schap, wil het niet een belangrijke markt voor zijn bacon en boter verlie zen. Zij beseften eveneens dat hun land beter af zal zijn binnen de gemeenschap dan er buiten, als er in Brussel belangrijke politieke en eco nomische besluiten worden genomen. Van de tegenstanders hadden zij ver nomen, dat het Deense parlement (Folketing) zou worden gedegradeerd tot een 'parochieraad' en dat de red ding van Denemarken gelegen is in nauwe samenwerking met de andere Scandinavische landen. De Europese commissie van de Euro pese Gemeenschap had voor vandaag een speciale vergadering uitgeschre ven, voor het geval Denemarken 'neen' zou stemmen. Zou de uitslag van het referendum echter positief tijn, dan zou voorzitter dr. Sicco Mansholt vandaag een persconferentie geven, die in de plaats van de com missievergadering zou komen. Zie verder pagina 9. AMSTERDAM Hoewel gisteravond de loting voor de verschillende Euro pese bekertoernooien heeft plaatsge vonden is nog niet met zekerheid bekend met welke tegenstander lands kampioen Ajax geconfronteerd wordt. Dat zal de winnaar worden van het duel tussen CSKA Sofia en Panathi- naikos. Theoretisch beschouwd heeft de Griekse ploeg nog een kans om de tweede ronde te bereiken. Meer daaro ver op de sportpagina. Feyenoord zal eveneens op een be hoorlijke tegenstander stuiten. De Rotterdamse ploeg treft OFK Belgra do. De FC Twente, dat eerder Dyna mo Tiflis elimineerde, heeft een ploeg met aanzienlijk minder faam geloot: FREM Kopenhagen. Droog en zonnig weer, maar in het noorden cn noordoosten kans op binnendrijvende wolkenvel den. Maximumtemperaturen on geveer 14 graden en matige tot vrij krachtige oostelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog, zonnig en hogere tempe raturen overdag. Zon op: 06.46 onder: 18.11 maan op: 03.31 onder: 16.50 RITA "ij 'Snel, mam, laat me binnen en blokkeer de deur.' De voorzitter van de redactiecommissie bij het Limburgs Dagblad Jan Leenen rius, algemeen secretaris van de NVJ, de mogelijkheid een kort geding aan te re Huyskens tot hoofdredacteur. Journalisten eisen intrekken van besluit bij Limburgs Dagblad Van een onzer verslaggevers HEERLEN De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft een kort geding aangespannen tegen het Limburgs Dagblad om de benoeming van de heer Pierre Huyskens (41) tot hoofdredacteur van dit blad ongedaan te maken. Het geding volgt op de eis van de NVJ om de benoeming gisteren voor twaalf uur 's middags in te trekken en zal dienen voor de president van de rechtbank in Maas tricht. (links) bespreekt met de heer Jonge- spanneu tegen de benoeming van Pier- burgs Dagblad De NVJ heeft haar advocaat mr. Max Rood uit Amsterdam opdracht gege ven het kort geding aanhangig te maken. De eis de benoeming on gedaan te maken wordt gesteld aan de commiss.-.rissen en de waarnemende directie van het Limbuigs Dagblad. 11-ngende de uitslag van het geding blijft dc oproep van de NVJ van kracht: dat de redacteuren van het LD geen opdrachten aanvaarden of uitvoeren, die de heer Huyskens di rect of indirect geeft. De NVJ meent, dat de benoeming van de heer Huyskens, die afkomstig is van net omroepblad Televizier, tot hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad in strijd is met de duidelijke afspraken, die de aandeelhouders van de krant, onder wie de commissaris sen, op 6 september maakten. De aandeelhouders deden dit door het rapport van de commissie-Welschen te aanvaarden. Deze commissie, zo ge noemd naar haar voorzitter C. J. N. Weischen, werd op 9 augustus inge steld door de algemene vergadering van aandeelhouders en bestond uit drie aandeelhouders, aangevuld met enkele deskundigen. De afspraken hielden onder meer in, dat de benoeming van een hoofdredac teur zou geschieden op een bindende voordracht van een curatorium of stichting door de algemene DEN HAAG Alleen diegenen, die meer dan 25.000 gulden loon verdie nen, zullen volgend jaar een aanslag biljet ontvangen voor de inkomstenbe lasting. Loonbelasting is een voorhef fing op de inkomstenbelasting. De belasting is als het ware verspreid over twaalf maanden. Het gaat bij het verleggen van deze grens alleen om personen, die inkomen uit een dienst betrekking hebben. Alle andere Inko mens vallen niet onder de loonbelas ting en dus niet onder de maatregel. Minister Nelissen van financiën en staatssecretaris Scholten hebben bere kend dat de verhoging van de grens betekent dat er in 1973 ongeveer 700.000 aanslagen minder zullen wor den opgelegd. De nu gestelde grens zal in de komende jaren steeds auto matisch bijgesteld worden. Uitgang spunt zal zijn het indexcijfer van de lonen, zoals dat ook voor de sociale verzekeringswetten geldt. DEN HAAG Het Nederlandse par lement heeft in beginsel een uitnodi ging van de Chinese volksrepubliek aanvaard, een parlementaire delegatie naar Peking te zenden. Wanneer deze delegatie naar de Chi nese hoofdstad zal gaan, en uit hoe veel personen zij zal bestaan, is nog niet beslist. In verband met de ver kiezingen lijkt het niet waarschijnlijk, dat de parlementariërs voor komende lente naar Peking zullen vertrekken. Binnenland ADVERTENTIE Felderhoff: KLM zet ons de voet dwars 5 Bep Nooy sr. neemt afscheid 7 Buitenland Buurtcomité's regeren China op laag niveau 9 Kerk Prof. Velema: Enka-acties kunnen tot dictatuur leiden 2 Sport line enige matras met de juiste celbaluns 'Examen' in Jong-Oranje voor Willy Brokamp13 Economie VS voor energiecrisis 15 Kerkbladen 2 Lezers sthrijven 2 liadio en tv SI rips. feuilleton 6 Keeepl lenla; Dichtbij verder Pierre Huyskens is gisteren in zijn nieuwe functie van hoofdredacteur bij het Limburgs Dagblad begonnen. aandeelhoudersvergadering. Voor het opmaken van de voordracht zou de redactie moeten worden gehoord. De redactie van het Limburgs Dagblad had zich bij deze regeling neergelegd met de aantekening, dat dc benoe ming van een hoofdredacteur vervol gens zou worden geregeld in een redactiestatuut. Curatorium De commissie-Welschen besprak, na dat haar rapport was aanvaard, ook met de directie van De Telegraaf, de wijze van benoeming van de hoofdre dacteur na de verkoop van de krant. In een bespreking op vrijdag 29 sep tember is een lijst met ongeveer twaalf namen opgemaakt van perso nen, waaruit de aandeelhouders er vijf zouden kunnen kiezen voor het te vormen curatorium. Vrijdagmiddag werd bekend, dat het Limburgs Dag blad aan De Telegraaf was verkocht en enkele uren later maakten de com missarissen bekend, dat de heer Fier- re Huyskens was benoemd tot hoofd redacteur van het LD, waarop voorzit ter Jan Leenen van de redactiecom missie van deze krant zei, dat de journalisten van het Limburgs Dag blad nu zeker weten, dat ze zijn aangesloten op het hoofdriool van de Nederlandse journalistiek. De nieuwe en vanaf het begin van zijn benoeming (althans voor het me rendeel van de redactie van het LD) omstreden hoofdredacteur Pierre Huyskens doet vrij lakoniek over het gebeuren rond zijn persoon. 'Ik kan me al die bezwaren van de redactie rond mijn benoeming levendig voor stellen', zei hij ons telefonisch, 'maar ik ben verstandig genoeg om de zaak op dit moment niet nog meer te frustreren. Ik vind, dat ik de redactie commissie zeer binnenkort een goed voorstel moet doen, waarbij ik in persoonlijke gesprekken hoop klaarheid in deze zaak te brengen'. Geweten De heer Huyskens ziet zichzelf niet als een onderkruiper, hoewel hij bui ten de redactie om deze benoeming heeft aanvaard. 'Er waren mij een aantal dingen bekend, waardoor ik in geweten gedwongen \vas om al voor 1 oktober ja te zeggen'. Over het feit, dat een curatorium van vijf personen de nieuwe hoofdredacteur van het LD zou benoemen, zegt hij: 'Daar weet ik niets van. Naar mijn idee bestaat een dergelijk stuk ook niet. Notarieel ligt er in ieder geval niets vast. U kent Limburg blijkbaar niet, anders zou u weten, dat Limburgers uitvoerig ver gaderen. Op die manier zou het erg lang duren, voordat er een dergeiijk curatorium zou zijn samengesteld en dat zou weer zeer schadelijk zijn voor de gang van zaken bij het Limburgs Dagblad'. 'Ik had natuurlijk eerst contact op kunnen nemen met de redactie van het LD. alvorens mijn benoeming te Zie verder pagina 5. eerste kolom Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De actiegroep 'Het Oude Westen' in Rotterdam heeft aangekondigd stappen te gaan ondernemen nu minister Udink het besluit van b. en w. van Rotterdam, dat beoogt te komen tot een spreiding van buitenlandse werknemers, Surinamers en Antillianen, zal vernietigen. Het raadsbesluit komt erop neer dat de gemeente maatregelen neemt, die ertoe zullen leiden, dat in geen enke le wijk van Rotterdam de buitenlan ders, samen met de Antillianen en de Surinamers meer dan hoogstens vijf procent van de oorspronkelijke bevol king uitmaken. 'Natuurlijk gaan wij iets doen. Wij spreken over een najaarsoffensief', al dus een woordvoerder van deze aktie- groep. 'Reeds eerder hebben wij na drukkelijk doen weten, dat, als de minister deze zaak afwijst, wij voort aan zeker niet de rassenonlusleii, die nu al op kleine schaal in de wijk voorkomen, de kop zullen indrukken. Over onze plannen zullen wij ons morgenavond in een vergadering bera den'. Gisteren heeft minister Udink aan burgemeester W. Thomassen en de bij de uitvoering van het raadsbesluit betrokken wethouders die hij naar Den Haag had uitgenodigd voor een gesprek over deze materie, laten we ten dat hij het besluit van de Rotter damse raad zal vernietigen. Op deze vernietiging vooruitlopend heeft hij het alvast geschorst, daarmee wethou der H. W. Jettinghof (stadsontwikke ling en volkshuisvesting), die het be sluit moet uitvoeren, uit een gewe tensconflict helpend. De heer Jettinghof, die als enige van de socialisten in de raad tegen het voorstel had gestemd, voorzag grote moeilijkheden en meende, dat de voorstemmers in de gemeenteraad de consequentie niet hebben beseft. Al lereerst zijn er buiten de wijken, waar de gastarbeiders. Surinamers en Antillianen wonen geen woningen, die zij zouden kunnen betalen, zodat Rotterdam door dit raadsbesluit voor hen een gesloten stad zou worden. Als een van de moeilijkste punten echter zag de heer Jettinghof het stellen van criteria. Surinamers en Antillianen hebben de Nederlandse nationaliteit. Wie moet men als Surinamers of Antillianen laten gelden? Degenen die daar zijn geboren omdat hun vader er werkte? Is de afkomst van de betrok ken personen doorslaggevend of hun geboorteplaats? Men loopt de kans terecht te komen in een hoogst onze delijke rassendiscriminatie. Met dit al zit Rotterdam met een probleem, dat niet is opgelost. Minis ter Udink heeft daarover een zeer breed overleg toegezegd. Aan dit over leg zullen behalve hijzelf en zijn ambtgenoot van sociale zaken ook deelnemen het gemeentebestuur van Rotterdam, het Rijnmondbestuur en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in Rijnmond. Woens dag 11 oktober zal in dit kader een eerste gesprek worden gehouden. Bovendien beloofde minister Udink dat het rijk bereid is, de bouw van woningen voor buitenlanders in Rot terdam te financieren. Burgemeester Thomassen: 'Wij hebben dit met in stemming begroet'. Schorsing van het raadsbesluit kwam, aldus de heer Thomassen, niet onverwacht. Het doel van het door de Rotterdamse raad genomen besluit zag hij echter als juist. 'Onze redenering is blijkbaar onverkoopbaar', zei hij, 'omdat er dis criminatie in wordt gezien. Ons beleid Minister Udink samen met burgemeester Thomassen van Rotterdam op de persconferentie waar het voornemen tot vernietiging van het Rotterdamse raadsbesluit tot spreiding van buitenlanders bekend werd gemaakt. blijft echter spreiding van buitenlan ders en overzeese rijksgenoten over alle delen van de stad om concentra ties te voorkomen'. Minister Udink heeft het Rotterdamse gemeentebestuur gewezen op de moge lijkheden die de woonruimtewet biedt. Woonvergunningen zouden kunrten worden geweigerd ter voorko ming van ontoelaatbare huisvestingssi tuaties. Intussen heeft de landelijke stichting 'Welzijn voor Antillianen' scherp geprotesteerd tegen hetgeen zij aanduidt als 'woonstop voor Antillia nen'. De stichting spreekt van een maatregel van discriminatoire aard, die onaanvaardbare restricties voor de Antillianen in Rotterdam tot gevolg zal hebben. 'Bovendien keurt de stich ting nadrukkelijk af dat de Rotter damse gemeenteraad zonder vooraf- ADVERTENTIE) overleg met de betrokkenen besloot tot deze maatregel. De stichting algemeen belang voor An tillianen in Nederland en de stichting sociale belangen Surinamers zijn van plan alle in Nederland wonende An tillianen en Surinamers te adviseren bij de komende verkiezingen niet op kandidaten van de PvdA, de KVP en D'66 te stemmen als de hoofdbesturen van deze partijen zich niet openlijk distantiëren van de donderdag door de Rotterdamse gemeenteraad geno men maatregelen inzake de huisves ting van gastarbeiders in de oude wijken. De stichtingen vinden dat de zaak niet afgedaan is met de beslissing van minister Udink om het gemeenteraads besluit van donderdagavond over de woonstop in de oude wijken te schorsen. Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u t al gehóórd? Een berichtje aan Eminent Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1