Radiozendschema biedt aanvaardbare oplossing eoeo ziet u steeds meer. Bouwbond verwacht het volgend jaar 100.000 werklozen Middenstanders staken twee dagen in België Zoemfiets krijgt hier (voorlopig) geen kans Mening van politieke partijen over milieu-kwesties gevraagd Scholier verdacht van aanrandingen Naaldwijk moet rekening houden met containerhaven Delftse student helpt bij bouw haven Australië AUTO HEEMSKERK rROUW/KWABTET DINSDAG 3 OKTOBER 1972 BINNENLAND Lil - Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het nieuwe zenderschema van radio-Hilversum is, ondanks een intensieve voorlicli- tingsactic, heel wat Nederlanders nog niet duidelijk. De NCRV heeft zondagavond de eerste avond van het nieuwe schema, tientallen verontruste telefoontjes van luisteraars gekregen, tot zelfs uit liet buitenland want daar zitten natuurlijk ook de gehandicapten; luisteraars die wel naar Hilversum II willen luisteren, maar die buiten het hereik van de zoveel zwakkere FM-zcnders wonen. Eén luisteraar uit Engeland was de eerste de beste avond al zo slim om op een uiterst onaangename conse- I quentie van het nieuwe schema te wijzen, namelijk dat de radio-reporta ges van belangrijke voetbalwedstrij den op woensdagavond voortaan al leen over de FM-zenders te beluiste- I ren zullen zijn, want: de NOS ver zorgt deze reportages, de NOS zendt op woensdagavond uit over Hilversum II en Hilversum II heeft in het nieu we zendschema in de avonduren slechts de besdhikkiiinig over de FM- zenders. Voetbal Omdat bovendien voetbalreportages moeilijk passen in de opzet van de avonduitzendingen over Hilversum II (zgn. 'kwaliteitsuitzendingen', tegeno ver een 'familieprogramma op Hilver sum I en populaire uitzendingen op Hilversum III) is het waarschijnlijk dat de nu met zoveel moeite gevon den verdeling van alle beschikbare zendtijd over alle zendgemachtigden opnieuw moet worden bekeken. Het laatste woord is nog niet gezegd, hoewel het uitgesloten is dat alle drie de Nederlandse zenders in de avondu ren zowel in de middengolf (de zgn. AM-zenders) en op de FM te beluiste ren zouden zijn. Niemand in Hilversum zal ontkennen dat de thans gevonden regeling inge wikkeld is, maar gegeven alle techni sche omstandigheden is het wel de beste oplossing. Het probleem is dat Nederland krachtens internationale verdragen en overeenkomsten slechts de beschikking heeft over twee vol waardige golflengten in de midden golf (Hilversum I op 402 meter en Hilversum II op 298 meter). Ierland Hilversum III is er pas bijgekomen en mogelijk geworden toen Ne derland ook een groot aantal FM- kanalen kreeg toegewezen. Om nu ook de ontvangst van Hilversum III op oudere en kleinere radio-toestellen, zonder FM-toerusting, mogelijk te ma ken, kreeg Nederland na internatio naal overleg van zonopgang tot zons ondergang ook de beschikking over de 240 meter: een golflengte, die ons land moet delen met o.a. Ierland, dat oudere en betere rechten heeft. Daar om is ook overeengekomen dat Neder land na zonsondergang niet op deze 240 meter zou uitzenden, om de uit zendingen van andere landen niet te storen. Vandaar ook dat aanvankelijk Hilver sum III na zes uur 's avonds niet meer uitzond. De noodzaak echter om de radio-zendtijd uit te breiden (door toelating van nieuwe zendgemachtig den) én het verlangen om van Hilver sum III een volwassen concurrent van Veronica en Radio-Nordsee te maken, maakte het gewenst miet Hilversum III door te gaan tot één uur 's nachts. Er is toen tegelijk gekozen voor de zgn. zenderstylering voor de avondu ren dat wil zeggen: in de avondu ren zouden alle drie de Hilversum- zenders een eigen, duidelijk te her kennen kleur krijgen. Hilversum III was al een pop-zender en dat zou zo blijven; Hilversum I zou een wat be zadigder populair programma krijgen ('familie-programma' werd de aandui ding) en Hilversum II zou in de avonduren de duidelijk herkenbare kwaliteitszender worden met concer ten, literaire hoorspelen en houtsnij dende lezingen. Omdat voor dit laatste genre minder publiek verwacht werd en men er in Hilversum van uitging dat liefhebbers van klassieke programma's deze bij voorkeur op FM zullen beluisteren (FM geeft een paar duizend Herz méér door en heeft de mogelijkheid de programma's in stereo uit te zen den) is voor deze klassieke zender gekozen voor ontkoppeling van de middengolf. Op deze manier kwam de 298 meter in de avonduren ter be schikking van Hilversum Hl. Een erg ingewikkeld klinkend verhaal vooral voorr de luisteraars die ge wend zijn naar de radio te luisteren via de AM-zenders. De oplossing van het helle probleem is natuurlijk: voort aan, ook in de morgen- en avonduren naar de Hilversumse zenders te luiste ren via de FM-kanalen. Dan merkt niemand iets. Dat betekent echter voor heel wat luisteraars het aan schaffen van een nieuw toestel, maar aangezien de ontwikkeling van de ra dio (regionale en stadszenders) ligt bij de ontwikkeling en opbouw van FM-zenders is het zeker de moeite waard bij het vervangen van het radi otoestel na te gaan of er mogelijkheid is voor FM-ontvangst. Het is zeker ook de moeite waard op het eigen toestel na te gaan of deze mogelijkheid er is. Er zijn heel wat bezitters van een goed toestel die toch uit gewoonte of bijgelovigheid naar UTRECHT De bouwbond-NW verwacht volgend jaar 100.000 werklozen, van wie er zeker zo'n 25,000 uit de bouw zullen komen. Deze voorspelling deed de heer A. P. Buur, economisch adviseur van de bouwbond NW gisteren in een inleiding op de bondsraadsverga dering van zijn organisatie in Utrecht. Als oorzaken voor deze blijvende werkloosheid onder bouwvakkers noemde hij de verminderde werkgele genheid in de woningbouw en de slechts lichte verbetering van over- heids- en particuliere investeringen. Meer dan driekwart van de bouwpro- duktie is van deze investeringen af hankelijk. 'Wat de overheid betreft bestaan er weinig zekerheden', aldus de heer Buur. Indien de overheid bij een te verwachten (irreële) loonstijging van negen procent in 1973 geen extra maatregelen treft, zal er nog minder werk beschikbaar komen voor de bouw. Reeds dit jaar heeft de over heid verzuimd gebruik te maken van de ruime mogelijkheden, die de kapi taalmarkt te bieden had. Het is vol gens de heer Buur onjuist dat het de gemeenten en provincies niet is toege staan meer geld op de kapitaalmarkt te lenen om nieuwe bouwprojecten aan te pakken. De aangekondigde werkge- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging Mi lieudefensie in Amsterdam heeft alle politieke partijen in ons land een lijst met tien stellingen gezonden over het milieubeleid. De vereniging vindt het van belang, nu nieuwe verkiezingen voor de deur staan, te weten welke standpunt de verschillende partijen innemen. Daarom is de lijst met stel lingen gemaakt: de partijen worden uitgenodigd te laten weten of zij het al dan niet eens zijn met de stellin gen. Half november zullen in het maandblad Milieudefensie de reakties van de politieke partijen opgenomen worden. Een greep uit de stellingen: Geen afsluiting c.q. inpoldering van bij voorbeeld Oostersehelde, Waddenzee. Markerwaard. De regering dient be wust en openlijk een beleid te voeren dat is gericht op zo snel mogelijke stabilisatie van de bevolking. De bouw, de werking on de inwerkingstel ling van kernreaktoren dient gestopt of nagelaten te worden totdat de problemen over de gevolgen van radio actieve straling, de bedrijfsveilig heid en de verwerking van radio- legenheidsprogramma's (220 en 600 miljoen gulden) noemde de heer Buur een druppel op de gloeiende plaat. SLAG IN DE LUCHT De recordproduktie van woningen dit jaar (145 a 150.000) noemde hij een verheugend verschijnsel, maar het ging hem te ver te stellen, dat dit het resultaat is van een geweldig geslaagd bouwbeleid. In de afgelopen jaren is de woningbouwproduktie enkele tien duizenden bij het programma achter gebleven, hoewel deze woningen wel in de pijplijn zaten. Ze zijn nu dus opeens voor de dag gekomen. Tenslot te noemde hij het een slag in de lucht van de minister te stellen dat het aantal gesubsidieerde woningen met 5000 zal toenemen, omdat deze woningen al in 1972 in aanbouw zijn genomen. De heer Buur voorspelde dat er volgend jaar geen 138.750 maar 128,750 woningen zullen worden ge bouwd actief afval zijn opgelost, ongeacht de gevolgen voor de energievoorziening. Er dient een wettelijke regeling te komen, waarbij het landen en opstij gen van vliegvelden tussen acht uur 's avonds en zeven uur 's morgens wordt verboden. Het nationaal ver- keers- en vervoersbeleid dient het be lang van de kwalitatieve en kwantita tieve verbetering van 't openbaar ver voer boven het belang van gemotori seerd particulier vervoer te stellen Norfolk Line heeft containerdienst SCHEVENINGEN Op 15 oktober start de Norfolk Lijn N.V. met een wekelijkse containerdienst tussen Bil bao en Scheveningen, onder de naam Norfolk-Iberia Lijn. Ook wil men trachten met eigen trai lers drie afvaarten per dag tussen Scheveningen en Great Yarmouth v.v. te verwezenlijken. BRUSSEL (ANP) De Belgen kunnen twee dagen vrijwel geen in kopen doen. Toen gisteren de balans van de landelijke middenstands staking werd opgemaakt, bleek, dat bijna geen winkel in het land ge opend was, met uitzondering hier en daar van de grote warenhuizen. de AM-zenders blijven luisteren. Zij weten dan niet wat zij missen: aan geluidskwaliteit én sinds zondagavond aan een bijzonder overzichtelijk zen derschema zonder enige praktische moeilijkheid in de toepassing. INVUL-PUZZEL Vul horizontaal in: I. toiletartikel. 2. voorschrift, 3 nachtvogel, 4. bijenhou der, 5. zuidvrucht, 6. dichter, 7. strijd perk, 8. bitter vocht, 9. organische verbinding, 10. stuk stof. Bij juiste oplossing vormen de begin letters de naam van een specerij. Oplossing vorige puzzei 1. t, 2. af, 3. ros, 4. boer, 5. orgel. O troost, 7. tarbot. AMSTERDAM De politie in Am stelveen heeft een 17-jarige scholier uit Amsterdam-Buitenveldert gearres teerd. die ervan wordt verdacht in de maanden juli, augustus en september zeker elf vrouwen te hebben aange rand en één te hebben verkracht. Hij is overgedragen aan de Amsterdamse kinderpolitie. De jongeman, die er volgens de poli tie veel ouder uitziet door zijn lengte van bijna twee meter, opereerde zo wel overdag als 's avonds steeds per bromfiets in de parken van Buitenvel- dert. Hij trok zijn slachtoffers van de weg de bosjes in. In één geval kwam het tot 'n volledi ge verkrachting van een 2^-jarige on derwijzeres uit Amsterdam. Een 20- jarige studente wist in augustus de dans te ontspringen door een koene duik in een nabij de plek gelegen sloot. Mej. Spiering (SSR) onderscheiden UTRECHT Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de reünis tenorganisatie van de SSR, dat het afgelopen weekeinde werd gevierd is de penningmeesteres van deze organi satie, mej. drs. M. A. Spiering, be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zij heeft 36 jaar dit penningmeesterschap bekleed. DEN HAAG De Kroon heeft een beroep van de gemeente Naaldwijk verworpen, tegen de verplichting die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hadden opgelegd het bestemmingsplan 'landelijk gebied' te wijzigen in ver band met de aanleg van de Rijnpoort- haven. Aanvankelijk was ook het provinciaal bestuur geen voorstander van deze containerhaven op de noor delijke oever de Nieuwe Waterweg. Een ministeriële aanwijzing in 1970 deed echter de provincie zwichten. Gevolg was dat Naaldwijk het bestem- mingsglan voor dit gebied moet wijzi gen van 'landelijk' in 'havengebied'. Hoewel er weinig meer aan te doen was, ging Naaldwijk formeel bij de Raad van State in beroep. Nu echter heeft de Kroon dit afgewezen. Of echter de Rijnpoorthaven nog door zal gaan is een grote vraag. De rege ring heeft de daarvoor vastgestelde post uit de begroting 1973 geschrapt. Bovendien twijfelt men in havenkrin gen aan de waarde van een container haven, te meer daar tegen alle ver wachtingen in het containervervoer nauwelijks een grote vlucht heeft genomen. Naaldwijk zal nu echter toch binnen zes maanden het bestem mingsplan moeten wijzigen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgende maand wordt in West-Duitsland begonnen met de produktie van 's werelds eer' ste, niet vervuilende, geluidloze, zoem- li ets, de Solo Eleclra, maar in Neder land zullen we het nieuwe vervoer middel voorlopig niet zien. Hóé ingenomen men in Den Haag ook is met deze technische primeur, die althans op kleine schaal een bijdrage in de strijd tegen de milieuvervuiling zou kunnen leveren, volgens de wet mag het ding niet als de alternatieve bromfiets de weg op omdat het regle ment verkeersregels en -tekens niet voorziet in een electrisch voortbewo gen bromfiets. In dat reglement wordt de bromfiets omschreven als een voertuig met een verbrandingsmotor met een cilinderin houd van hooguit 50 cc. En waar de nieuwe zoemfiets op accu's loopt, past hij niet in deze categorie. Dat bete kent automatisch dat de solo, formeel gezien, op het ogenblik alleen kan worden ondergebracht in de categorie motorfietsen. Bij de omschrijving daarvan wordt namelijk niet gespro ken over een verbrandingsmotor, maar alleen over 'een mechanisch voortbewogen motorrijtuig'. Dit betekent, dat wie nu met de Solo Electra de weg op zou gaan niet alleen tenminste achttien jaar zou Veel daarvan deden overigens op gis termorgen hun deuren open, maar sloten die weer op vriendelijk of soms minder vriendelijk verzoek van de stakende middenstanders. De Belgische treinen boden gistermor gen een zeer ongewooh beeld. De anders druk lezende pendelaars en reizigers hadden ditmaal niets te lezen kunnen krijgen en deden dus maar een dutje. De dagbladen zijn welis waar normaal verschenen, maar er is geen kiosk open om ze te verkopen. De anders zo lévendige hoofdstad Brussel was gisteren een dode stad. Er was geen winkel open, alle restau rants en café's bleven dicht en er reden vrijwel geen taxi's. In de voor naamste lanen en straten van de stad patrouilleerden gehelmde agenten. Ook het anders razend drukke auto verkeer was gisteren aanzienlijk ge ringer. Veel winkeliers jen hun meer dan een miljoen werknemers hadden een korte vakantie genomen. Benzine is, evenals een week geleden, bijna nergens in België te koop. De pompen zijn dicht en leeg. Zaterdag en zondag, maar vooral ook zondag avond schoven duizenden automobilis ten aan bij de pompen om hun tank nog eens boordevol te laten maken, maar ook om jerrycans te laten vul len voor een kleine ijzeren voorraad Veel pompen vielen droog. De staking van middenstanders en kleine zelfstandigen is gericht tegen de BTW-rompslomp, tegen verhoogde belastingen die zij moeten betalen. Bovendien wil men er betere sociale voorwaarden mee afdwingen, zoals ho gere pensioenen en meer kinderbij slag. Vorige week had de Belgische regering laten weten over al deze zaken met het 'gemeenschappelijk middenstandsfront' te willen praten. Dat is goed, hadden de middenstan ders toen gezegd, maar na de staking. Nieuwe progressieve partij in Voorhout VOORHOUT De gemeenteraadsver kiezingen 1974 hebben nu al de nodi ge organisatorische belangstelling. Aanhangers van de (P)olitieke (P)ar- tij (R)adicalen, met name wethouder A. W. de Groot, mevrouw R. G. Josten-Dijkers (D'66) en de heer F. H. Goudswaard (PvdA) zijn van plan een 'Progressieve Concentratie' op te richten: 'Progressieve Voorhoutse Par tij'. Het is de initiatiefnemers gebleken dat er in Voorhout een groot aantal sympathisanten van de drie progres sieve partijen was. moeten zijn, maar ook over een rijbe wijs zou moeten beschikken. Daar zou nog bijkomen, dat aanzienlijk meur wegenbelasting zou moeten worden betaald dan voor een normale brom fiets. Uiteraard beseft men ook bij de Haagse Rijksdienst voor het Wegver keer, dat dit onmogelijk te hanteren eisen zijn. Er wordt dan ook al geruime tijd druk beraad gevoerd om de zoemfiets in de wetgeving in te passen. 'Als we eerder hadden geweten, dat er nog eens een elektrische brommer zou worden uitgevonden, hadden we daar rekening mee kunnen houden toen we onze bromfiets-omschrijving opstelden. Maar toen was er nog nie mand, die ook maar aan elektrisch brommen dacht'. Wanneer de wetswijziging er zal ko men, is in Den Haag nog niet bekend. Maar importeur Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim rekent er wel op, dat hij nog voor hel eind van dit jaar met de verkoop kan beginnen. Ondanks de beperkingen van de zoem fiets (maximum-snelheid 30 km, actie radius slechts 35 km) en de vrij hoge prijs (ruim 1000 gulden) ziet hij er perspectief in. 'Zowel van de handel als van het publiek hebben we tot nu toe goede reacties binnengekregen'. LEIDEN Beeld van de nationale kaltcnexpositie die dit weekeinde in de Gehoorzaal te Leiden onder auspi ciën van de Ned. Kattenfokkersereni- ging werd gehouden. Onderwijsvooriichting in 'De Bron' ALPHEN Met medewerking van de plaatselijke onderwijsdienst ter ge meentesecretarie, heeft de centrale ka mer van handelsbevordering uit Den Haag in 'De Bron' in Alphen-Ridder- veld een leerzame expositie ingericht onder de titel 'Onderwijstentoonstel ling'. De expositie heeft ten doel leerlingen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs en uit alle klassen van het voortgezet onderwijs, inclu sief het nijverheids- en beroepsonder wijs voor te lichten over de betekenis van industrie, handel transport en geldwezen voor de Nederlandse sa menleving. Namens de C.K. v. H. geeft mevrouw Engelvaart uitvoerige explicatie over tal van aspecten van welvaart, leef- en werkklimaat, werkgelegenheid, be staanszekerheid en persoonlijke ont plooiing. Burgemeester Gallas heeft de exposi tie officieel geopend. Men zal zo meende de burgemester, tgenwoor- dig aan het onderwijs aangepaste, ade quate middelen moeten hanteren. DELFT De Delftse weg- en water bouwkundig student Boudewijn Booms is in Australië betrokken bij de heropbouw van Sydney's belan grijkste scheepvaartgebied. Botany Bay. Aldus weet 'TH-Nieuws' te be richten. Hij is een van de 280 Europe se studenten die een drie maanden durend werkbezoek aan Australië brengen. Deze bezoeken worden jaar lijks georganiseerd door de Australi sche regering, the English Speaking Union en de Australische universitei ten. Gedurende acht weken werken de studenten in banen die op hun studie betrekking hebben. Vervolgens maken zij een rondreis door Australië, die 4 weken duurt. Boudewijn Boom werkt bij het hydraulisch onderzoekcentrum van de Maritime Services Board of New South Wales. Als de heropbouw voltooid is zal Botany Bay de grootste haven zijn met een groot industrie complex, dat aan alle scheepvaartbe hoeften voldoet. Saigon meldt meer dan 100 aanvallen SAIGON (AP) Het Zuidvietnamse opperbevel te Saigon meldde gisteren meer dan honderd aanvallen van Viet Congstrijders en Noordvietnamezen in heel Zuid-Vietnam en daarmee de grootste vijandelijke aktiviteit in meer dan twee maanden. Het waren voornamelijk aanvallen met raketten en mortieren en daden van sabotage. WOUBRUGGE Op donderdag 5 oktober spreekt voor de kiesvereni ging van de SGP ds W. Arkeraats uit Zegveld in de benedenzaal van de Gereformeerde kerk, om 7.30 uur. WOUBRUGGE De collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijke Thuisfront heeft 238,88 opgebracht. Datsun is een auto die u steeds meer gaat zien. Let maar op! In de stad, op de grote weg... Maar wat u daarbij zeker zal opvallen is, dat er óók steeds meer Datsun dealers komen. Officieel DATSUN dealer in Roelofarendsveen is door ons nu ook aangesteld als officieel DATSUN dealer voor Leiden en omgeving. AUTO HEEMSKERK AUTO HEEMSKERK Alkemadelaan 1 Herengracht 79 Roelofarendsveen Leiden, 01710-20987-33861 01713-2866

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11