Amerika en Hanoi intkennen akkoord Deense oppositie wil baas in eigen tegen EEG huis blijven 'ompidou droeg bij ot Noorse 'neen' In Z.-Afrika geen weg terug naar stamverleden Vrijgelaten Amerikaanse piloten eindelijk vrij ircos trekt teugels g strakker aan lina en Japan iheel akkoord Brazilië ontving ook briefbommen Duitslanden spraken weer over betrekkingen Brand in centrum Parijs New York Times steunt McGovern Hoofdlieden in Namibia contra Johannesburg Ongewone zelfmoord in Bondsrepubliek HI J lard van Zuidvietnamese verkiezingen twistpunt RUS (Reuter, UPI) Xoean Tlioej, het hoofd van de Noordvietnamese delegatie op de Yietnam- iferentie in Parijs, heeft gisteren verklaard, dat berichten over een spoedig akkoord, dat een einde maken aan de Vietnamese oorlog 'ongegrond en in strijd met de waarheid' zijn. TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 }ej zei, dat de VS blijven vasthou- aan presidentiële verkiezingen in d-Vietnam, terwijl de Viet Cong reerst verkiezingen voor het parle- it wil, dat in de eerste plaats een twe grondwet moet opstellen. Ge iten over een doorbraak in de tnamese impasse ontstonden na de ewoon langdurige besprekingen twee dagen tussen Nixons top- jseur Henry Kissiinger en het irdvietnamese politburolid Le c Tho in Parijs. Dit overleg, dat nsdagavond werd beëindigd was negentiende uit een reeks en d ook door Thoej bijgewoond, agen, die in nauw contact met sident Nixon staan, hebben even- hardnekkige geruchten tegenge- nken, dat de Vietnambesprekingen Parijs voor een doorbraak ten de staan. Een Amerikaans radiosta tion had bericht, dat in Parijs een geheime overeenkomst was gesloten op grond, waarvan de Amerikanen het vuren zouden staken en in Saigon de regering-Thieu zou worden vervangen door een coalitieregering. Andere ge ruchten, dat Nixon binnenkort een belangrijke radio- en tv-toespraak over Vietnam zal houden, zijn door de woordvoerder van het Witte Huis tegengesproken. Einde steun Nixon heeft woensdagavond tijdens een verkiezingsbanket in Los Angeles verklaard, dat de VS een eind zullen maken aan de oorlog in Vietnam zonder hun bondgenoten in de steek te laten. Hij gaf echter tevens te verstaan, dat de VS weldra de lucht en vlootsteun die zij de Zuidvoetna- ogre EEG-functionaris in Brussel: O USSEL (UPI, Reuter) Alfons Lappas, de nieuwe Westduitse irzitter van de EEG-commissie voor economische en sociale zaken ?ft felle kritiek geleverd op de Franse president George Pompi- 1. Volgens Lappas hebben uitlatingen van Pompidou dat Spanje de EEG moet kunnen worden toegelaten bijgedragen tot afwijzing de EEG door de Noren. verwijzing naar de persconferentie Pompidou kort voor het Noorse rendum had gehouden, zei Lappas: reactie van de heer Pompidou betrekking tot Spanje heeft geen rage geleverd tot het referendum Noorwegen en het was inderdaad slechte dienst die hij de Europese leenschap heeft bewezen', pas heeft volgens waarnemers in ssel openlijk gezegd wat andere 1-functionarissen al sinds maandag irivé-gesprekken naar voren bren- Sommigen van hen hebben de se president ervan beschuldigd hij weloverwogen het Noorse lidmaatschap heeft getorpedeerd, pas heeft echter ook de EEG zelf s voor de Noorse EEG-uitslag ver- voordelijk gesteld. Zo vroeg hij af of de Gemeenschap wel altijd :ning heeft gehouden met de Scan- ivische opvattingen'. Lappas zei hij in het bijzonder wilde verwij- ïaar 'het gebrek aan het democra- functioneren' van de EEG en onvermogen om werkelijke be- [dheden te geven aan het Europe- tarlement in Straatsburg. Noorse premier Trygve Bratteli, volgende week vrijdag het ontslag de regering zal indienen, is giste- een tweedaags overleg begonnen de nationale raad van zijn soci- lemocratische partij. De Noren «•achten een uiterst moeilijke kabi- fonnatie en omvangrijke economi- probleem. Een project voor de VILLA (Reuter) De regering de Filippijnen heeft de autoritei belast met de uitvoering van de van beleg, uitgebreide bevoegd- n gegeven met betrekking tot het ichten van arrestaties wegens drijven tegen de regering en het Filippijnse minister van voorlich- Francisco Tatad, kondigde de tregel aan in een radio- en televi- itzending vijf dagen nadat presi- Ferdinand Marcos de staat van K voor het gehele gebied van de ipijnen had afgekondigd. Krach- de bepalingen van de staat van g zijn tot dusver minstens hon- mensen in arrest gesteld, onder vooraanstaande politici van de >sitie en journalisten. Volgens de ister bevinden zich onder de ivste arrestanten ook twee burge sters. id deelde nog mee, dat meer dan vuurwapens en een grote hoe heid munitie in beslag zijn geno- door de militaire autoriteiten. ING (UPI, Reuter) China en in zijn overeengekomen de 33- [e staat van oorlog tijssen beide en op te heffen en diplomatieke ties te vestigen, zo heeft de Chlne- premier Tsjoe En-lai gisteravond Ms een banket verklaard. Op de iees-Japanse topconferentie in Pe- zijn alle grote problemen opge- zo heeft ook een Japanse woord der bekendgemaakt. Hij deed dit, it premier Tsjoe En-lai en Kakoe- anaka hun overleg officieel had afgesloten. ens de woordvoerder zijn alle inderheden van de bereikte resul- te vinden in het slotcommuni- dat vanmorgen vroeg (onze tijd) iet grote Paleis van het Volk in ng is getekend door de twee rege- Sleiders. Waarnemers verwachten, in de slotverklaring de vestiging diplomatieke betrekkingen tussen wee landen zal worden aanöu'-on- enige maanden later gevolgd de opening van ambassades in ng en Tokio. Vrijwel onmiddel- na de bekendmaking zal Japan aangenomen wordt, zijn ambassa- p Taiwan sluiten. Naar alle waar- inlijkheid zal de Nationalistisch- 'ese regering in Taiwan verbolgen pren op het Chinees-Japanse ak- ontwikkeling van het verafgelegen noorden moet, zo is aangekondigd, door afwijzing van de EEG, in de bureaulade worden gestopt. Het pro- jekt behelsde onder meer de vestiging van nieuwe industriën in het noor den, waar de tegenstand tegen de EEG het grootst was. Powell Enoch Powell, de Britse conservatieve politicus die onder meer bekend werd door zijn verzet tegen immigratie van Aziaten in Engeland, heeft verklaard dat de meerderheid van de Engelsen tegen toetreding tot de EEG gekant is. Volgens Powell zal het Britse lid maatschap van korte duur zijn. Vol gens Powell was het Britse toetre- dingsbesluit door 'belachelijke meer derheden' in het parlement er door gejaagd. Het werd 'alleen bereikt door een niets ontziende exploitatie van regeringsinvloed en procedures die lijnrecht ingaan tegen de grondwette lijke conventies', aldus Powell tijdens een lunch voor de pers in Brussel. Een Britse ingenieur, Louis Bradford, heeft de Britse regering aangeklaagd wegens hoogverraad. Volgens Brad ford heeft de Britse regering illegaal het 'koninklijke voorrecht' om verdra gen te sluiten aangetast door de ak koorden dié Londen heeft gesloten om toetreding tot de EEG te bewerk stelligen. EEG-autoriteiten in Brussel maken zich bezorgd over een groeiende nieu we boterberg, zo is uit goed ingelich te bronnen in de Belgische hoofdstad vernomen. De huidige voorraad be draagt 370.000 ton en nadert het ni veau van 400.000 ton dat enkele jaren geleden werd bereikt. Deze berg boter bezorgde EEG-fuhctionarissen toen di verse grijze haren. RIO DE JANEIRO (AP, Reuter) De Braziliaanse PTT heeft giste ren in Rio de Janeiro bekendge maakt, dat twee 'briefbommen' zijn onderschept, die vanuit Am sterdam waren verzonden en ge adresseerd aan Israëlische diplo maten in Rio de Sao Paulo. De briefbommen dc eerste die in Zuid-Amerika arriveerden werden woensdag ontdekt. De bommen wer den door de militaire politie onscha delijk gemaakt. Het waren 'plastic- bommen' vervaardigd van hexogeen, tnt en een rubberverbinding in de vorm van platte strookjes. Het geheel was verpakt in zware kwaliteit schrijf papier. In Brazilië wonen ongeveerd honderdvijftigduizend joden, maar ook veel immigranten uit Arabische landen, voornamelijk uit Libanon en Syrië. De twee bevolkingsgroepen kunnen het echter goed met elkaar vinden. De Egyptische president Sadat heeft gisteren in een radio-toespraak het Palestijnse volk en de Palestijnse ver zetsorganisaties geadviseerd 'alle maa tregelen te nemen, die nodig zijn voor de vorming van een eigen rege ring' om zo 'de Palestijnse identiteit beter tot haar recht te laten komen'. Sadat verwierp de jongste voorstellen van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, over een gedeeltelijke regeling van het conflict tussen Israël en de Arabische landen. 'Wij kunnen geen enkel voor stel inzake rechtstreekse onderhande lingen met Israël of ec gedeeltelijke regelig van het conflict aanvaarden', aldus de Egyptische president. In de afgempen drie weken is aan 1541 Arabieren de toegang tot Wesl- Duitsiand geweigerd, zo heeft een re geringswoordvoerder gisteren in Bonn bekendgemaakt. Hij kon niet zeggen, hoeveel Arabieren uit Wesl-Duilsland zijn gedeporteerd. Dit, zo zei hij, behoort tot de bevoegdheid van de regeringen van de deelstaten. De mi nisters van binnenlandse zaken van de tien Westduitse deelstate besloten twee weken geleden hard op te treden tegen Arabieren, die er van verdacht worden bij terroristische activiteiten betrokken te zijn. mese strijdkrachten verlenen, zouden kunnen staken. 'De Zuidvietnamezen zullen spoedig in staat zijn zonder onze steun hun eigen defensie volle dig te verzorgen', zo meende Ndxon. Hij zei niets over het resultaat van de onderhandelingen, die Kissinger de afgelopen week in Parijs heeft ge voerd. In Los Angeles hebben de afgelopen dagen duizenden Amerikanen, vooral jongeren voor het hotel van Nixon gedemonstreerd voor directe beëindi ging van de oorlog in Vietnam. Onderzoek Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bevestigd, dat een onder zoek is ingesteld naar aanleiding van beweringen volgens welke een Amerb kaanse compagnie in mei 1967 in de Zuidivietnamese provincie Quang Ngal een bloedbad zou hebben aangericht. Een woordvoerder verklaarde, dat het onderzoek twee jaar heeft geduurd en op 18 augustus is afgesloten. De con clusies zijn doorgegeven aan generaal John Hay, bevelhebber van het 18e luchtlandingskorps in Fort Brag (Noord-Carolina). De generaal moet beslissen of de compagniescomman dant, kapitein James Lanning, voor de krijgsraad terecht zal staan. De Daily Oklahoma meldde woensdag, dat de C-compagnie van het 35ste regiment infanterie in Quang Ngai tussen 18 en 23 mei 1967 'tachtig tot enkele honderden zuidvietnamezen' zowel burgers als militairen zonder vorm van protest had geëxecuteerd. De massamoord zou zich hebben afge speeld in hetzelfde gied waar My Lai ligt en waar een jaar later een bloed bad werd aangericht. BERLIJN (AP) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse ambtsgenoot Michael Kohl hebben gisteren in Oost-Berlijn hun driedaags overleg over de totstandko ming van een algemeen verdrag tus sen beide Duitslanden afgesloten. Het was de meest intensieve ronde van besprekingen die tot dusverre in het inter-Duitse overleg heeft plaatsgevon den. In een gezamenlijk communiqué werd gezegd dat de beide onderhande laars van 10 tot en met 12 oktober opnieuw in Bonn bijeen zullen kome- AMSTERDAM De voogdij van de Zuidafrikaanse regering, die er op uit is om dc 'culturele integriteit van de Bantoe, zijn traditionele leefwijze en zijn sociale ordening te handhaven en te bestendigen', gaat ervan uit, dat de betrokken volken dit zelf ook willen. Een ver gelijkende studie onder de drie Batswana-stammen in West-Trans vaal, uitgevoerd door de VU-socioloog drs. J. P. Feddema, heeft deze veronderstelling tot in de kern aangetast. Van een onzer verslaggevers PARIJS (Reuter) In de resten van een gebouw aan de Champs Elysées in Parijs dat woensdagavond door een spectaculaire brand in de as is gelegd, is gisteren het verkoolde lichaam van een nog nobekende vrouw vermoedelijk een cassière gevonden. Aanvankelijk dacht men dat de brand in het gebouw Puhlicis geen doden had geëist. Er zijn zes gewonden, onder wie drie brand weermannen. Tijdens dc brand, die de hevigste was die sinds de oorlog in Parijs heeft ge woed. moest politieversterking aanrukken om de nieuwsgierigen onder wie veel toeristen in bedwang te houden. Ondanks de Inspanningen van de brand weer ging het gebouw, waarin een drugstore en een bioscoop gevestigd ware, verloren. Ook het belendende kantoor van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA werd op één verdieping na verwoest. Drie verdiepingen van een der gebou wen gingen eveneens verloren. KOPENHAGEN (Reuter) De drie Amerikaanse piloten, die tien dagen geleden door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten en die gisteren via Hanoi, Nanking en Peking in China, en Moskou in de Deense hoofdstad Kopenhagen aankwamen, hebben bij hun aankomst ver klaard, dat aan hun vrijlating geen voorwaarden zijn verbonden. Er zullen geen vergeldingsmaatrege len tegen de resterende Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam worden genomen, als de drie in de Verenigde Staten campagne zouden gaan voeren voor de herverkiezing van president Nixon, verklaarden ze in antwoord op een vraag. Ze zeiden alle drie, dat ze zouden gaan ijveren voor de vrijlating van al hun lotgenoten in Vietnam. De drie piloten de 34-jarige Ed ward Elias van de luchtmacht en de marineluitenants Norris Charles (27) en Markham Gartley (28) waren in april 1972 en in augustus 1968 respec tievelijk, gevangen genomen. De drie verklaarden, dat ze in het algemeen goed behandeld waren. Ze zijn op hun reis tot nu toe vergezeld door me vrouw Olga Charles, vrouw van luite nant Charles, en drie leden van een vredesbeweging, die hun vrijlating heeft helpen bevorderen. Bij hun aankomst in Kopenhagen wa ren de piloten verwelkomd door een vertegenwoordiger van het Deense mi nisterie van buitenlandse zaken, de Amerikaanse zaakgelastigde Thomas Dunnigan en een lid van het verbin- de krijgsgevangenen en hun familie- dingscomité voor het contact tussen den in Amerika. Op het vliegveld stond een door de Amerikaanse regering ter beschikking gesteld vliegtuig voor de oversteek naar huis klaar, maar de drie piloten wensten er geen gebruik van te ma ken en zijn gisteren later op de dag per lijn vliegtuig van de Scancinavi- sche luchtvaartmaatschappij vertrek ken. Gistermiddag promoveerde drs. Fedde ma bij prof. dr. J. W. Schoorl op het proefschrift 'Transvaal-Botswana kie zen voor de moderne wereld.' Behalve aan zijn vrouw droeg de heer Fedde ma zijn studie ook op aan dr. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika, die binnenkort eveneens aan de VU een eredoctoraat in ontvangst hoopth- te nemen. In de jaren zestig was Feddema twee lange periodes in West-Transvaal, na dat hij een studiebeurs in het kader van het culturele verdrag tussen Ne derland en Zuid-Afrika hd ontvangen en een briefwisseling had gevoerd met prof. dr. P. J. Coertze, etnoloog aan de universiteit van Pretoria. Zijn onderzoek werd gericht op de vraag welke sociaal-culturele voorkeur de Batswana in Transvaal hebben ge toond in het contact met de Zuidafri kaanse samenleving, waarin verstede lijking en industrialisatie steeds be langrijker worden. Hij koos deze stammen, omdat ze etnisch en cultu reel tamelijk homogeen zijn. Voor zijn historisch onderzoek naar het contact en de aard van de aanraking met de Europeanen in Transvaal ging hij naar het archief en de bibliotheek van de Lutherse Hermannsburg Mis- son in Hermansburg in West-Duits- land, die in dit gebied werkte. De drie Batswanastammen die hij on derzocht, hebben verschillend op de aanraking met Boeren en de zending gereageerd. In het oosten van Wzst- Transvaal reageerden zij positief op de nieuwe cultuur waarmee zij in aanraking kwamen ondanks de harde behandeling en de verplichte dienstar beid bij de Boeren. Toen na de over winning van de Engelsen op de Boe ren rondom de eeuwwisseling hun lot er niet op verbeterde, leidde dit al weer niet tot een terugtrekking in het stamverleden, maar juist tot een heviger verlangen om de cultuur van dc Engelssprekende Europeanen in het stadsgebied van Witwatersrand deelachtig te worden. Daardoor kwa men ze zelfs in conflict met het genoemde Duitse zendingsgenoot schap, dat zich richtte op het behoud van hun tradities. In het westen van West-Transvaal, dichter bij de Kalahariwoestijn, waar de druk van de boeren minder ge voeld werd, reageerde de stam met het overnemzn van in hun ogen nutti ge voorwerpen, maar de tradities ble ven verder ongewijzigd. Na de boere- Politieke en ideologische bezwaren spelen hoofdrol door Chris Blankenburgh De Noorse afwijzing van de EEG heeft de Deense tegenstanders van toetreding een sterke troefkaart in handen gegeven. Het verzet tegen aan sluiting bij de Europese Gemeenschap is ook hier gebundeld in een nationa le beweging, het Nationale Front te gen de EEG. die, zij het minder fel dan haar Noorse soortgenoot, toch krachtig tegen toetreding heeft gea geerd. Zij moest het echter opnemen tegen aanzienlijk sterkere tegenstan ders dan in Noorwegen, waar voor lichtingsacties minder doeltreffend konden worden gevoerd dan in Dene marken, dat zijn vijf miljoen inwo ners op een betrekkelijk klein gebied heeft geconcentreerd en waar niet, zoals in Noorwegen, een tegenstelling tussen het afgelegen noorden en het geïndustrialiseerde zuiden, een rol speelde. Toch wisten de Deense tegenstanders van de EEG tal van zwaarwegende bezwaren tegen toetreding aan te voe ren. Hun argumenten waren meren deels van politieke en ideologische aard. Zo betoogden de linkse socialis ten: de EEG is een club van rijke kapitalisten; kapitalistische monsterbe- drijven zullen als Europese concerns de positie van de werknemers nog verder ondergraven dan de nationale ondernemingen dat konden en een Europees kapitalistisch bolwerk zal de ontspanning tussen Oost en West in de weg staan. OUD ZEER Een andere bedenking berust op angst voor souvereiniteitsverlies. Als Denemarken nationale bevoegdheden moet overdragen aan Brussel, zal 'Ko penhagen' snel worden gedegradeerd tot een Deens gemeentebestuur, zo werd wel gehoord. Uit deze vrees vloeiden diverse concrete bezwaren voort. Zo is het een oud Deens zeer dat Westduitsers in het verleden nog al grootscheeps hebben geprobeerd Deense stukjes grond liefst de mooiste plekjes aan de kust voor delig op te kopen voor particuliere ontspanning. In 1959 werd na een referendum wet telijk bepaald dat alleen mensen die langer dan vijf jaar in het land wonen, grond voor particulier gebruik mogen aankopen. Maar na dc toetre ding tot de EEG zou elke inwoner van een tot de EEG behorend land Deense grond mogen aanschaffen voor commerciële doelen dus eventueel voor de stichting van Duitse speelho len bij de Deense stranden. Geen prettig vooruitzicht voor vele Denen, want hoewel Denemarken in de Twee de Wereldoorlog zonder slag of stoot door Hitiers troepen werd bezet, is de bevolking nog steeds goeddeels anti- Na de Noorse afwijzing van de EEG zijn dergelijke affiches verschenen in Kopenhagen: Gefeliciteerd Noorwegen, ja, wij houden van dit land. Duits gezind. Ook wordt het bezwaar gehoord, dat werkloze Denen na toe treding werk zullen moeten gaan zoe ken in het Duitse Roergebied. Of dat arme Siciliancn rooms-katholieken naar Denemarken zullen trekken en de Deense arbeidsmarkt zullen be derven. De stelling dat aansluiting bij de EEG een einde zal betekenen van typisch Deense vrijheden, zoals vrije pornografie, sociale gelijkstelling van werkende man en vrouw, ruime abor tusmogelijkheden en nauwe samen werking met de andere Scandinavi sche landen vindt bij menige Deense kiezer gretig gehoor. NATIONALE FRONT Alle zakelijke en onzakelijke argu menten zijn. evenals in Noorwegen, verzameld door de landelijke anti- EEG-beweging, het Nationale Front tegen de EEG. De bezwaren werden aan de man gebracht via gesprekken. pamfletten, betogingen op veetentoon stellingen, op straten en pleinen en zelfs op het strand. Tegenstanders worden in alle partijen aangetroffen. Zo opereert binnen de conservatieve partij het Comité van conservatieven tegen de EEG. Binnen de regerende sociaaldemocratische partij is een fractie van 12 parle mentsleden tegen toetreding. De anti- EEG-groep binnen de radicaal-liberale oppositiepartij (radikale Venstre) kwam in het nieuws nadat bekend was geworden dat een Russische atta ché vruchteloos had geprobeerd de Kosten van een actie tegen de EEG te dekken. Deze kwestie leidde eerder dit jaar tot spanningen tussen Kopen hagen en Moskou. Ondanks het verzet tegen toetreding is de politieke strijd in Denemarken rustiger verlopen dan in Noorwegen. Toch is het gevecht af en toe met hardheid gevoerd. Zo diende een Deense advokaat overigens zonder succes een klacht in tegen premier Krag, omdat deze de grondwet zou hebben geschonden door Brussel be voegdheden te geven, die in Kopenha gen thuishoren. En in een overlijdens advertentie werd aan de droeve me dedeling toegevoegd: 'Deelneming kan worden betuigd door een gift aan het kankerfonds of aan de volksbeweging tegen de EEG.' Voor de Denen is het 'neen' van de Noren een geweldige teleurstelling. De draagwijdte ervan zal pas duide lijk worden, als ook in Denemarken het referendum achter de rug is. Maar de economische terugslag, die op verwerping van het toetredings- plan dreigt te volgen, zou voor vele aan welvaart gewend geraakte Denen wel eens beslissend kunnen zijn, als zij op 2 oktober naar de stembus gaan. Premier Krag heeft al bekend gemaakt, dat het eerste effect van een Deens 'neen' tegen de EEG een deva luatie van de Deense kroon zal zijn. noorlog wendden zij zich weer geheel af van de Europeanen en keerden ze zich tegen zending en onderwijs, voor al na teleurstelling over het feit da in hun ondergeschikte positie in het geheel geen verandering was geko» men. Maar dit 'terug naar het verle den' werd toch een mislukking door de toenemende invloed van de indus triële stad op het platteland en van daag erkennen ook deze Batswana dat hun antwoord achteraf gezien geen zin had. Hersenschim Tenslotte komt de promovendus tot de conclusie, dat het Bantoestambe- leid, de 'grote' of 'territoriale' apart heid, die in het geheel geen rekening houdt met de verstedelijking van het platteland en de invloed van de in dustrialisatie en die gebaseerd is op het ten dode opgeschreven stamsy- steem, een hersenschim is. Trouwens, van een consequent beleid is hier geen sprake, gezien het economisch beleid en de onderwijspolitiek. In zijn epiloog zegt de heer Feddema: 'Europeaan en Afrikaan bevinden zich ln Zuid Afrika reeds lang in een Intensieve contact-situatie. Dat had en heeft socio-economische integratie en cultuurvermenging ten gevolge. De weg terug is niet meer mogelijk. De blanke Afrikaner heeft, getuige zijn naam, gekozen voor Afrika. Dat is heel legitiem. Laat hem dan ook kie zen voor de Afrikanen door hen als gelijkwaardige burgers van dat we relddeel te erkennen.' De heer Feddema was van 1968 tot 1971 secretaris van de Nederlands- Zuidafrikaanse Vereniging. Zuid-Axri- ka weigerde hem eind januari 1972 een visum in verband met een actie ten behoeve van de in huisarrest verkerende Zuidafrikaanse pater Cos- mas Desmond. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de werkgroep Kairos en vice-voorzitter van de Evan gelische Solidariteitspartij. NEW YORK (AP) De invloedrijke New York Times heeft zijn steun toegezegd aan de democratische presi dentskandidaat George McGovern, die volgens de laatste opiniepeilingen een zeer grote achterstand op Nixon heeft De New York Times gelooft, dat McGovern de enige kandidaat is, die het Amerikaanse volk weer een doel kan geven en die de Amerikaanse regering weer integriteit kan bezor gen. Het New Yorkse blad neemt Nixon onder meer kwalijk, dat hij nog altijd geen eind heeft weten te maken aan het Vietnamese drama. WINDHOEK (REUTER) De raad van hoofdlieden van Damaraland, een deel van Namibia (Zuidwest-Afrika) heeft de voorwaarden afgewezen die Zuid-Afrika verbindt aan het verlenen van beperkt zelfbestuur aan dit 'Ban toe-thuisland'. De hoofdmannen wil len dat het gebied van Damaraland, dat thans 48.000 vlerkante km bestaat, wordt uitgebreid. Volgens waarnemers is dit een tegenslag voor Zuid-Afrika, vooral met het oog op de komst van de VN-vertegenwoordiger voor Nami bia, de Zwitser Alfred Escher. De dekoloniasatiecommissie van de VN heeft met 78 stemmen voor en 13 tegen (waaronder Frankrijk en Portu gal) besloten dat vertegenwoordigers van de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen de status krijgen van waarnemer bij de VN. Woensdagavond is de Veiligheidsraad van de VN bijeengeweest om op ver zoek van Soedan, Somalië en Guinee, de situatie in Rhodesië te bespreken. De Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag heeft een eerder ontvangen be richt ontkend dat een vrouwelijke kleurling in Zuid-Afrika om het leven is gekomen doordat zij door apart- heids-voorschriften niet kon worden behandeld toen zij ln het ziekenhuis was met complicaties bij de geboorte van haar kind. Het Reuter-bericht was gebaseerd op een artikel in het Zuid afrikaanse blad Johannesburg Sunday Times. Volgens de Zuidafrikaanse am bassade worden dergelijke berichten door de internationale nieuwsmedia gretig aangegrepen om 'de Zuidafri kaanse regering en de goede naam van Zuid-Afrika de bezwadderen'. Het grootste deel van dergelijke nega tieve berichten wordt ontleend aan 'een bepaalde sector van de Zuidafri kaanse pers', aldus de ambassade in haar nieuwsbulletin. ONGEWONE ZELFMOORD DIEBURG (REUTER) In het Westduitse Dieburg heeft een 48-Jari- ge Instrumentmaker zich op ongewone wijze van het leven beroofd. De man was niet meer in staat zijn hypotheek schulden af te betalen en heeft zich omgebracht met een zelfgemaakte guillotine, zo heeft de politie van het nabijgelegen Darmstad meegedeeld. De man maakte de gullletone met als onderdelen het mes van een papiers- nij-apparaat, een houten aambeeld, een u-vormigc IJzeren stang en een Ingewikkeld stelsel van katrollen en touwen. HIJ bond zich vervolgens op een bank vast en onthoofdde zich eigenhandig In de kelder van zijn nieuwe, met hypotheek belaste, huls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9