'MOET DAT NOU, DIE UNIECOLLECTE?' Kerken willen Soedanees dorp (weder)opbouwen Trouw Kwartet Beroepings- werk hulp voor de bijbellezer Industriewerk oecumenisch vandaag TROUW /KWARTET VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 T5, )UW Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wat zal de Unie 'School en evangelie' zich uitsloven voor het christelijk onderwijs in ontwikkelingslanden, als we in ons eigen land al nauwelijks raad weten met het christelijk onder wijs? Het is natuurlijk prachtig om ieder jaar via de Uniecollecte een miljoen bijeen te brengen, waarvan dan de helft naar de derde wereld gaat en twintig procent bestemd is voor christelijk onder wijs in België en Zuid-Europa. Maar kun je iets exporteren waar je zelf zo mee in je maag zit? Sipke van der Land stelt deze vraag in zijn voor de Unie geschreven boek je 'Je zit op een wereldschool' (Uitg. Kok, Kampen) niet minder scherp dan wij hier weergeven En Unie- voorzitter T. M. Gilhuis kan het nog korter zeggen: 'Moet dat nou, die Unie-collecte?' Het moet, zegt de Unie. Want onder wijs is de beste vorm van ontwikke lingswerk, en christelijk onderwijs is een geweldig stuk zendingswerk. Zo staat het tenminste kort en krachtig in de folder die de uniecollecte van 2 tot 8 oktober aankondigt De vraagstelling van Sipke van der Land is wel iets minder rhetorisch dan zo'n reclame-tekst van nature is. Hij licht dat 'moet dat nou?' uitvoe rig toe. Onderwijzers van christelijke scholen weten niet altijd even goed waarom ze op een school met de bijbel zitten, zegt hij. En op pedagogi sche academies zitten legio studenten voor wie het ook niet meer zo hoeft, dat christelijke. En vraag maar eens aan leerlingen van 'n christelijke mavo wat het voor hen betekent; het zal hun een zorg zijn, zegt Van der Land. De redactie behoudt zich bet recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met dc naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden nan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 835. Amsterdam. Samuël Doctorian Nu wij in Den Haag zo bevoorrecht zijn, deze week rev. Samuël Docto rian, die door velen de Paulus van de 20ste eeuw genoemd wordt, in ons midden te hebben, wil ik graag Iets doorgeven van de ervaringen die wij onlangs in de koptische kerk te Caïro hadden. Daar maakten we een grote ontdekking mee, toen rev. Doctorian met grote kracht het Woord predikte. De blijdschap stond op ieders gezicht te lezen in de stampvolle kerk (avond aan avond was de kerk overvol, zon der dat in de kranten geadverteerd was: God zelf bracht de mensen bij een). Sommigen huilden van vreugde in de Heer en beschaamd dachten wij aan de grote verdeeldheid onder de christenen in Holland. De laatste dag van Doctorian's optreden kwamen de mensen 's middags al om half vier naar de kerk, om toch maar zeker te zijn van een plaats. Alweer: hoe be schamend voor ons, die met half of helemaal lege kerken zitten. Mijn be de is dat het huidige bezoek van rev. Doctorian de Hollandse harten zal ope nen en dat wij uit onze lauwheid gewekt worden. Den Haag mej. M. van Bloois De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag;dr. E^BIeumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; dra. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmul- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; da. O. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huljsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; prof. dr. G. c. van Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Rijden onder invloed (2) Het proefschrift van Dr. Steenhuis is beslist geen lachertje zoals de heer Kruidenier uit Botterdam meent. Wel heb ik enige amendementen. Terecht meent Dr. Steenhuis, dat gevangenis straf geen afdoende remedie is en dat de drinker in zijn portemonnaie veel gevoeliger is. Daarom stel ik voor om ieder die onder invloed achter het stuur wordt aangetroffen: a. meteen rijbewijs inhouden, b. tegelijkertijd voertuig in beslag nemen en de delinquent in de cel roes uitslapen, c. proces-verbaal, d. bij de wet een zeer hoge boete voorschrijven met een minimum van enige honderden guldens en een maximum van b.v. 5000,mede afhankelijk van stand en positie van de delinquent, plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor tenminste enige jaren. Naast andere maatregelen zou overwogen kunnen worden in bepaal de gevallen de rechter te machtigen een zekere dwangarbeid op te leggen als b.v. straatvegen, vuilnisophalen en dergelijke werken langs de publieke weg, dus niet binnenshuis. Hilversum A. Spits Nieuw wapen (4) Het is een teken aan de wand als zelfs een doctor met grote woorden zich tracht af te maken met de problemen in de maatschappij. Het probleem waar hij in deze rubriek op doelde, was dat enkele mensen terwil- le van het kapitaal het welzijn van duizenden opzij willen schuiven, alsof die mensen maar straatvuil zijn. Maar hij gaat met geen enkel woord in op het lot van zovelen, wier geluk ver nietigd zou zijn, als deze zaak was doorgegaan. Gelukkig stelde de Chr. vakbeweging zich achter het grote gebod en trekt ze zich het lot van de naaste aan. De opvatting dat het kapi taal heilig ls en het welzijn van zovelen niet telt, zal zeker moeten leiden tot de ondergang van deze vorm van cultuur, waarvoor gelukkig bij velen de ogen open zijn gegaan. Sliedrecht J. C. Lanser Nieuw wapen (3) Het artikel van dr. Schouten dd. 23-9 anti de ENKA-bezetting werkt bij mij als een rood licht in de drukke ver keersstroom van het hedendaagse maatschappelijk gebeuren: sta stil en bezin Je! En als ik dan even stilsta dringt het tot me door hoe radikaal verschillende mensen de feiten-van- alledag ervaren. Terwijl ik de ENKA- bezetting als een moreel-posltief ge beuren beleef, ondergaat. Schouten het als gebruik van Immoreel oorlogstuig. Opmerkelijk zulke verschillen. De be zetting werkt maatschappij-ont bindend, inderdaad, maar het ont bindt een verkeerd stuk maatschappij. Daarmee wil ik de methode niet 'goed praten', maar ik ga er wel échter staan! Het is een stuk rechtvaardige strijd om meebeslissingsrecht dat zon der 'dellct'-pleging kennelijk niet ver kregen kan worden. Wel maak ik bezwaar tegen de gesuggereerde te genstelling tussen de groep zgn. seri- euzen én de groep 'puberale rebellen' die op de ondergang van de westerse cultuur uit zijn. Met zo'n vals beeld ontlopen we de echter confrontatie van mensen, die elk op eigen wijze handelen, denken en hopen. Ouderamstel G. H. Polet Verzoening Moet je daar analfabeten in Mozambi que dan mee lastig vallen? Ook volgens Van der Land moet het. Misschien zijn we zelf vergeten wat christelijk ondenvijs voor ons eigen volk betekend heeft Dan kunnen we in de leer gaan bij de christelijke scholen in de derde wereld, waar we zien dat het christelijk onderwijs wel degelijk iets te betekenen heeft. In ontwikkelingslanden is het onder wijs, christelijk of niet, altijd van onschatbare betekenis. In Latijns Amerika is veertig procent van de mensen boven vijftien jaar analfabeet, in Oost-Azië is dat 42 procent, in Zuid-Azië 68 procent en in Afrika 81 procent. Die percentages zakken maar heel langzaam en de strijd tegen het analfabetisme zal nog jaren duren. In een wereld van zoveel onwetendheid is iemand die het aap-noot-mies ge leerd heeft een bevoorrecht mens. Betekenis Sipke van der Land laat duidelijk zien wat de betekenis is van dat onderwijs voor ontwikkelingslanden. Hij citeert de Engelse schrijver H. G. Wells die de moderne geschiedenis een wedloop tussen onderwijs en on dergang noemde. Zijn gelijk blijkt uit de welvaartsverdeling die vijftig jaar later de wereld kenmerkt. Onwetend heid betekent onderontwikkeling. En onderontwikkeling betekent armoede en honger. Volgens Van der Land is de strijd tegen het analfabetisme niet helemaal uitzichtloos. Hij zegt op gezag van het blad Unesdo-jeugdnieuws dat mis schien al in 1980 alle kinderen van de wereld in ieder geval lager onderwijs hebben. En zelf knoopt hij daaraan vast dat via de massamedia (radio en televisie) alle mensen betrokken zul len worden bij het wereldwijde onder wijs. Als je ziet hoe moeilijk het in een welvarend land als Nederland is 'n televisie-universiteit van de grond te brengen is^daar misschien wel wat op af te dingen. Bovendien weten we dat televisie al leen niet zaligmakend is. Zonder per soonlijk gegeven onderwijs ter plaatse zal het onmogelijk zijn de miljoenen te scholen. En 1980? We helpen het hopen, maar we hebben enige erva ring met ontwikkelingsplannen die in termijnen van minder dan tien jaar voltooid moeten zijn. Hoe dat ook zij, als deze bedenking juist is, onder streept dat alleen maar Van der Lands pleidooi voor intensieve hulp aan het onderwijs in de derde wereld. Niet zomaar Maar dan niet zomaar onderwijs, zegt Van der Land. Want het christelijk onderwijs in Nederland mag dan vaak niet zo rooskleurig lijken, hij gelooft niet dat het westerse onderwijssys teem zonder meer de wereld gelukkig zal maken. We hebben het aan den lijve ondervonden, zegt hij. "We leven Ondenvijs in Kenya^ (illustratie uit 'Je zit op een wereldschool') nu langer dan de vorige generaties en langer dan de bevolking van de derde wereld, en we hebben het veel breder dan zij, maar elk schoolkind weet dat lengte maal breedte alleen maar oj>- pervlakte oplevert. En we zoeken (juist) naar de diepte.' Pas wanneer dat is vastgesteld begint Sipke van der Land met zijn opsom ming van de projecten die van dat jaarlijkse miljoentje van de Unie-col lecte profiteren. Een onderwijzerscur sus van het Mozambique-instituut ten behoeve van een door Portugezen ver drukt land waar 97 procent van de bevolking analfabeet is. Een am bachtsschool in Sao Paulo, Brazilië, waar in de avonduren twintig jonge mannen les krijgen die dan na een half jaar cursus honderd procent meer kunnen verdienen op grond van hun bekwaamheid als loodgieter of electricien. Subsidie aan christelijke scholen van Armeniërs in Iran, Liba- non en Syrië. Vele projecten voor de verbetering van kwaliteit van het on derwijs in Indonesië. Enzovoorts. Vast percentage? Je kunt twisten over de vraag of de Uniecollecte meer is dan een druppel op een gloeiende plaat. Een opbrengst van één miljoen per jaar, dat is misschien een gulden per kind dat in ons land op een christelijke school zit. En daarvan gaan dan twee kwart jes naar de 'wereldschool'. We zouden ons kunnen indenken dat het christe lijk onderwijs zich verplichtte tot een meer permanente en uitgebreidere hulp aan het onderwijs in de derde wereld, bijvoorbeeld in de vorm van een vast percentage van alle contribu tie die door christelijke schoolbestu ren wordt geïnd. Op die manier zou een veelvoud van dat ene miljoen niet teveel gevraagd zijn .Maar zover- is het nog niet. En daarom moet ook dit jaar dat miljoen via een collecte bijeen komen op giro 5166 van de Unie. (ADVERTENTIE) NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Driebergen: B. Wiege- raad, pred. buitengew. werkzaamh. (pred. direkt. herv bond voor in- wend. zend. op geref. gronslag), te Amersfoort; te Beverwijk, Wijk aan Zee en te Duin. en Heemskerk: R. Pomp te Beilen. Aangenomen naar Zeist: A. Gooyer te Delft. Bedankt: voor Barnevcld en voor Ede: K. Schipper te Dordrecht GEREF. KERKEN Aangenomen naar Barendrecht: dr. M. Kuiper te Donkerbroek (verb. ber.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Wetsinge Sauwerd: J. B. K. de Vries, kand. te Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zuidland en Spijkenis- 6e: P. Roos te Middelnharnis (verb, ber.). BIJ elke hulsbijbel bestelnummer 012; prijs 22.50, hoort een een kleine baedeker bij de bijbel. Het boekje geeft een overzicht van de boeken van de bijbel, Inleidingen bij die boeken, kaartjes, een lees- rooster en registers van onderwerpon. Formaat: 10.5 a 12.5 cm; »S pagina's. Bestelnummer: 10.401.4; prijs ƒ2.50. Levering franco thuis, mits vooruit betaling op postgiro 63835 t.n.v. NBG, Haarlem. Nederlands Bijbelgenootschap POSTBUS 620 HAARLEM TELEFOON 023 258201 en bij de boekhandel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het r.k. bedrijfs- afostolaat en het industriepastoraat vanuit de reformatorische kerken heb ben een nieuwe stap gezet naar een oecumenisering van het werk door de oprichting van een gezamenlijk lande lijk bureau. Dit bureau, dat de naam draagt Dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken (DISK), richt zich op service verlenen aan plaatselijke en regionale werkeenheden, studie en overleg met mensen uit werknemers- en werkgeverskringen over industriële vragen en het verzorgen van commu nicatie over dit werk binnen de ker ken. De beide stichtingen, het Centraal interkerkelijk bureau voor het be drijfsleven (CIBB), waarin acht refor matorische kerken samenwerken, en de Stichting bedrijfsapostolaat in Ne derland, blijven zelfstandig voortbe staan. Daarnaast werken de besturen voortaan in federatief verband samen in de werkgemeenschap DISK. Vanwe ge de herkenbaarheid, vooral naar de kerken toe, wordt de nieuwe dienst bemand door fulltime directeuren, na melijk de predikant drs. H. J. ter Bals en pater drs. J. W. Soheffers. Er wordt gemikt op plaatselijke oecu menische stichtingen, zo mogelijk in relatie met de plaatselijke raad van kerken. Hier en diaar is al volgens deze lijn begonnen, zoals in Nijme gen, Eindhoven en Oost-Gronlngen. Verantwoordelijkheid De DISK (gevestigd Noordermarkt 26, Amsterdam) brengt in een gisteren uitgekomen brochure haar werk als volgt onder woorden: 'Een Inzet met anderen samen voor het bewerkstelli gen van een ruime mate van verant woordelijkheid voor iedere deelnemer aan het arbeidsproces, medezeggen schap over doelstelling en met name over de besteding van de winst van het bedrijf, nivellering van grove in komensongelijkheid, een wijze van be loning die de mens in zijn mogelijk heden en behoeften respecteert, her waardering van de oudere werknemer, onderwijs en vorming voor de wer kende jeugd. Voorts houdt het in, dat deze DISK binnen de kerken* haar steentje bij draagt bij het bouwen aan en formu leren van een nieuwe sociale ethiek. Deze DISK dient een handreiking te geven ten aanzien van prioriteiten in pastoraat, katechese en prediking, toe rusting en vorming, opdat binnen de gemeenten en parochies het zich evan gelisch imiaten toet de samenle vingsvraagstukken ook naar deze as pecten vlees en bloed krijgt. Deze DISK zal zakelijk en volhardend het proces van de kleine moeizame stappen niet schuwen en de experi menten die gedaan worden, toetsen op hun waarachtige menselijk gehalte naar de norm van het evangelie. Zo zal de DISK zeker een maatschappij kritische functie uit te oefenen heb ben, vanuit een evangelische belich ting. Marktdag Op 18 november zal de DISK zich presenteren aan de Nederlandse sa menleving in Waalwijk, als daar naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het plaatselijk bedrijfsapostolaat een 'marktdag van de arbeid' zal wor den gehouden. Er zal een paneldiscus sie zijn met onder meer drs. J. M. den Uyl, prof. dr. H. van Zuthem en bisschop H. Ernst. In de ook door mij zeer gewaardeerde publikatie betreffende 'Evangelisch politiek appèl tot dienst der verzoe ning'. blijkbaar het vaandel van een zich 'werkverband van positieve chris tenen' noemende groep, lees ik: 'Christus is het die ons met God en elkaar verzoent. Deze twee aspecten van de verzoening behoren onlosma kelijk bijeen Door zijn geest leert Hij ons vertrouwen en geloven en worden wij actief bij de verzoe ning betrokken Dit werkt bij mij de volgende reactie: Men verge te niet dat Jezus tegen Martha gezegd heeft: 'Gij maakt u bezorgd en druk over vele dingen, maar weinige zijn nodig of slechts één'. Christus is niet naar de aarde gezonden om ons met elkaar te verzoenen. Voor de predi king van de noodzaak daarvan kon God wel gewone mensen gebruiken, via begiftiging met hemelse gest. God beoogde echter een totale vernieu wing. Die kon er slechts komen door het inbrengen van nieuw leven. Daar toe waren uiteraard geen gewone mensen in staat. Ik wil maar zeggen: ook een humanistische levensinstel ling is lofwaardig maar verdient niet het predikaat evangelisch en daarop mag ook niet 'evangelisch' of 'verzoe nend' als etiket geplakt worden. Baarn H. J. Zweers UTRECHT De plaatsing van de kerkelijke wederopbouw-ac- tie voor Soedan in de Vredes- week is niet toevallig. Het gaat erom een land bij te staan waarin na veertien jaar burger oorlog de redelijkheid heeft ge zegevierd over het ressenti ment. Gezien de sterke krachten die dit ressentiment telkens weer voedsel gaven is de verzoening tussen de regering in Khartoem en de opstandelingen in het Zuiden, wel het opmerkelijkste politieke succes van dit jaar geworden. Maar het feit, dat de wereldraad van kerken er als 'vroedvrouw' bij tegenwoordig was, schept verplichtingen voor de aangesloten kerken. De wereldraad en de Afrikaanse raad van kerken hadden in dit deel van Afrika een vertrouwde naam gekregen vanwege de omvangrijke zorg van interker kelijke hulp voor vluchtelingen. Het akkoord is zeker ook gunstig beïnvloed omdat de kerken op zich hadden genomen een fors aandeel te nemen in een rehabilitatieprogram ma voor het deels geteisterde, deels overwoekerde Zuid-Soedan. Dat pro gramma is nu op gang. Mislukkin gen en nieuwe ellende hierbij zou den het wantrouwen weer opnieuw kunnen doen opsteken en de altijd nog broze vrede kunnen verstoren Daarom heet de Interkerkelijke Soe- dan-actie 'Geef de vrede een kans in Soedan'. Liederen De rapporten die binnenkomen zijn seer gevarieerd. De voedingstoestand van de meeste vluchtelingen is niet alarmerend; het zou trouwens vreemd zijn als mensen die zich zoveel jarenlang in het oerwoud op de been hebben gehouden nu ineens zouden instorten. De zaak is veeleer dè mensen zóveel te verschaffen dat Op het dek van een schip dat de Nljl komt afzakken zit temidden van de -ugkerende vluchtelingen naar Zuid-Soedan ook deze vrouw. In het biezen kistje naast haar ligt haar 'Mozes'. zij hun provisorische leefwijze ln de bossen verlaten en terugkeren naar de verwoeste dorpen om die weer op te bouwen. De anglicaanse bisschop Yugusuk uit Zuid-Soedan heeft een grote rond reis door zijn diocees gemaakt waarvan de meeste ingezetenen de bossen waren ingevlucht Ze hadden daar een noodlijdend bestaan maar vormden een hechte gemeenschap. 'Ik werd geroerd door de toewijding van deze mensen jegens God', zei de bisschop. 'Hun liederen zijn alle maal lofzangen, waarvan de meeste tijdens de burgeroorlog gecompo neerd werden, en waarin om verlos sing uit de hand der vijanden wordt gevraagd. Maar er zijn ook nieuwe van de wapenstilstand waarin God gedankt wordt voor de vredesover eenkomst. Ik ben blij te weten dat mijn diocesanen in die bittere tijd gesterkt zijn in him geloof. Achterstand Er wordt van alles gedaan om zo veel mogelijk bouw en landbouwma- teriaal in de dorpen te krijgen maar het transport over de veelal ver woeste of door het bos overwoeker de wegen maakt dit erg moeilijk. De achterstand die de hele verbin dingen in het zuiden hebben op gelopen wreekt zich ook bij het transport. Door het ontbreken van bruggen over de Nijl over de grote afstanden moeten geweldige om wegen worden gemaakt. De Stichting Oecumenische Hulp en de Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica hopen zóveel voor Soe dan in te zamelen dat zij de bouw of wederopbouw van een dorp kun nen bekostigen, met de meest elementaire inrichting en landbouw werktuigen, maar mogelijk ook een project voor de verbetering van de verbindingen zoals een weg of een brug. Het gironummer is 27.10.300 tn.v. Interkerkelijke Soe- danactie, 's Hertogenbosch. SNEL EN GEDULDIG En zo gaat het maar door. Een la van berichten voor de radio, op s en op het werk, voor de TV e maar in je brievenbus. Berichten ellende en verdriet, van spannln angst Van overvallen, moordaa gen, maatregelen om terreur te komen, discriminatie veraf en d bij, onenigheid in partijen en kei in clubs en stichtingen. Het strijdt om de voorrang met het ai Waaraan moet ik mijn tijd en em geven? Alles maakt aanspraak. Ie folder, ieder bericht ieder ver tracht mij te overtuigen dat dit h waarop gewacht wordt En daartu door de sekten en groepen, als destoelen uit de grond rijzend, het nog weer anders willen en w De meningen en inzichten ten aai van geloof en kerk, politiek en i schappij, God en de bijbel. Ik kan indenken dat er mensen zijn dii het spoor bij bijster raken. Wat ten ze? Wie is te geloven? Wie ten ze volgen? Aan welke stem gehoorzaamd te worden? Welke ting moet worden ingeslagen? wordt er crazy, tuureluurs van weet het niet meer.' 'Voor mij h het niet meer.' 'Ik zie er vanaf.' moeten mij met rust laten', goed, alles is op de een of au manier begrijpelijk. Ook dit juist dit alles dwingt ons om hoofd koel te houden. Dat wil ze soms heel snel beslissen en hand en soms afzien van beslissen en delen. Snel als het gaat om hulpvi ning, om een weg om te buigen alleen maar verder naar de veric ring voert. Snel als het gaat gehoor te geven aan de oproep niet langer heel die verwarring je heen te laten gaan. En langz als het gaat om de grote dingen, te ongeduldig worden. Vrede is zaak van vandaag op morgen. Be in plaats van conflict, zo'n ombui zit er niet in één dag in. Middel de verwarring God weer ergens den, weer gaan zien dat het wa heeft om een (betere, andere) ker hebben, dat zijn dingen die tijd gen. Hoe lang is God al niet mei mensen onderweg? En soms ligt beslissen en dan tegelijk gedi wachten heel dióht bij elkaar, als mens in heel die warwinkel van daag besluit: ik ga het anders d i ik ga weer luisteren naar de S{ vanaf nu, vanaf vandaag en dan s"llt0 lijk geduldig wacht, omdat die dii moeten groeien en zoveel nodig ben om rijp te worden. ;ide to ral leve Grc J vc vond prder N.' Boekenetalage v< houc oen< tol g ei iker het kele ig i: James Baldwin: Geen naam op straten. Vertaling Loüis Ferron. gegeven door Bruna, Utrecht. Pa 12.50. In 1963 verscheen het boek 'Niet d water maar door vuur', van de zwa Amerikaanse schrijver James Bi win. Het was een donderende prj aan het adres van de blanken. I preek werd door de blanke wen bewonderd vanwege zijn kunstzin! herd en o pmerkelijfcheid. Nej jaar later heeft Baldwin 'Geen na op de straten' geschreven, omdat r mand zijn preek ter harte heeft gei men en niemand geluisterd schijnt hebben naar de lessen, die hij 1 ons leerde voordat ghetto's als Wa en Detroit ontploften of voordat mand ooit gehoord had van An® Davis. Amerika veranderde niet. James Baldwin wel. Zijn preek is xz bestemd voor de zwarten. Zijn gedi met ons is uitgeput door onze onv schilligheid. Baldwin haalt herin ringen op aan de gebeurtenissen 'Niet door water maar door vuur": moorden op Malcolm X en Med| Birmingham en Little Bobby Hutt en Jonathan Jackson en George Jai son. Blanke martelaren worden ov geslagen. Baldwin spreekt met verai ting over vooruitstrevende intellect: len, die volgens hem zo boorde! zitten met formules, dat ze zich b tengesloten hebben van de werkelij heid en niet in staat zijn tot zelfoj fering. 'Alle Westerse landen zitten gevanj in een leugen', zegt Baldwin, leugen van het voorgewende hi me; dit wil zeggen dat hun geschie< nis geen morele autoriteit heef Baldwin verwacht het niet langer v. ons. Met een zeker fatalisme schij hij te zeggen; laat de zaak maar elkaar barsten. 'Er is geen enk( reden om terug te deinzen bij b vooruitzicht van kille broed moord een vooruitzicht dat blanken tenslotte over zichzelf hebtx afgeroepen. Natuurlijk wordt er zod een zwarte het over geweld hee onmiddellijk gezegd dat hij het 'b pleit'. Maar dit is in de verste vei mijn bedoeling niet Maar vorm en de mate van welk geweld ook mag komen ligt niet in handen van mensen zoals ik, maar de handen van het Amerikaanse vol dat op het moment gerekend mo worden tot de onwaardigste en g welddadigste mensen ter wereli schrijft Baldwin. De problematiek van zijn boek li samengevat in de titel, die ontleend aan het bijbelboek Job. 'Zijn nag dachtenis vergaat van de aardbod< zijn naam wordt op straat niet m< genoemd', zegt Bil dad over de god< loze tot Job, die zijn lijden niet rijmen met zijn opvatting dat onrechtvaardigheid bestraft en dat den dus voorkomt uit onrechtvaardij heid. Baldwin is er met Bil dad vi overtuigd, dat 'het licht van de go< lozen uitgeblust zal worden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2